Krachtens voorschrift der warenwet mag 's morgens vóór 10 nar geen versch of opgewarmd broed worden verkocht. Arts Entten Burger- en Middenstandswomngen Eerste kwaliteit LAMSVLEESCH WED W. J. VAN BUUitEN A ZOONEN Drukkerij Sinjewel Dag dienstbode. Te koop Bovenwoning Flinke loopjongen Verloren TE KOOP. Soiied gebouwde Gevraagd hervat Wederom verkrijgbaar vanaf f 0 55 per 5 onn Verhuisd burgenvoonhuis SCHEEPVAART. Waterstanden IJmulden. Juni 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m n.m. 22 0.50 1.18 8.31 9.08 23 1.37 2.03 9.21 9.58 24 2.14 2.40 10.12 10.38 25 N. M. 2.55 3.21 10.58 11.19 26 3.35 4.04 11.39 11.59 27 4.16 4.43 0.20 28 4.59 5.26 0.42 1.04 29 5.43 6.13 1.25 1.47 30 6!32 6.58 2.13 2.35 Geen Zomertijd. !n de week van 12 tot 19 Juni werden alhier door de sluizen geschut: uit zee 64 stoomschepen en 1 zeilschip en naar zee 55 stoomschepen. Aangekomen 18 JuniInga, st. Wy- borg, papierhout, PapierfabriekMerville, st., Blyth, steenkolen, id. Vertrokken 20 Juni: Merville, st., Engeland, ledig. VISSCHER1J. Morgen zal te Egmond aan Zee een gedenkteeken ter herinnering aan de ten gevolge van den oorlog op zee gebleven Egmonder visschers worden onthuld. De voormalige sleepboottrawler IJ.M. 495 Drie Gebroeders, van de reederij Jac. van Beelen alhier, welke gedurende eenigen tijd uit de vaart was genomen wegens de slechte uitkomsten van het bedrijf, is thans tot sleepboot omgebouwd en naar elders verkocht. Vrijdagavond is het bootje op sleeptouw van het stoomschip Drechterland van hier naar Lagos vertrokken om aldaar voor den havenstad te worden gebruikt. (Scheepv.) DE VISSCHERIJ IN 1921. Aanvoeren door stoombeugers in Engeland De uitkomsten der visscherij. De aanvoer van beugviscli. Overige visscherij in de Noordzee. Visscherij met zeevischzegen. Beperking van crediet aan den IJmuidenschen vischhandel. DE VISSCHERIJ IN 1921. Steunregeling. Bijslagregeling voor Zuiderzee- haringvisschers. Overneming der ansjovisvangst. Werkgelegenheid voor de Schevening- sche zeillogger-bemanningen. Bevordering van den uitvoer. Wordt vervolgd. G e t r o u w d A J. VAN HOUTEN Assistent Deli-Maatschappij Saint Cyr. O. K. Sumatra en J. KRUGER Singapore, 17 Juni 1922. Gevraagd een flinke Zeeweg 57, Velseroord. zeer modern met rijkssteun in aan bouw en leegstaande Landhuisjes te Driehuis-Westerveld in bosch- rijke omgeving voor een prijs met inbegrip van grond van f 7000 tot f 10.000. Te bevragen Driehuizer- kerkweg 20, Driehuis-Westerveld. TE HUUR, voor menschen zonder kinderen. Adres bureau v. d. blad. gevraagd. Leeftijd 17 jaar. Firma Wijnbergh en Co. Kanaalstraat 77. vermoedelijk in den trein ljmuiden- Velsen-Uitgeest op 19 dezer, gou den aanhanger van horlogeketting (twee boekjes). Terugbezorging tegen flinke belooning ten Politie bureau IJmuiden, Alkmaar of Helder Gratis-Admissie Rechtbank Haarlem, d.d. 8 April 1919. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank, d.d. 29 November 1921, is rechtsvermoeden van overlijden uitgesproken ten aanzien van GER- RIT BREGGEMAN, laatst gewoond hebbende te IJmuiden, gemeente Velsen, sedert 28 Mei 1915. De Procureur, Mr. A. BRUCH. TE KOOP, modern ingericht. Gelegen Huygensstraat en Kennemerlaan Binnen enkele weken te betrekken. Te bevragen: Firma P. Heere Zoon, IJmuiden. voor de maand Augustus bij Burger- menschen kamer, 2 slaapkamers en gebruik van keuken. Brieven met prijsopgave No 1712 bur. v. d. blad. Donderdag 22 Juni a.s. de PRACTIJK Beleefd aanbevelend, Pres. Krugerstraat 9, IJmuiden Eczema, jeuk, uitslag, beenzweren, korsten op het hoofd, ringworm, baardworm, dauwworm, i» netelroos, gordelroos, psoriasis en andere huid- aandoeningen. Verkrijgbaar te IJmuiden bij Fa. C. Suk, C. Ritskes. Smit, Gez. BargerbosVelseroord Magazijn van gebruikte Meubelen - Haarlem Anegang 48, hoek Kleine Houtstraat C. JANUS, Agent R. V. S., van Stationsweg 72 naar Velser- duinerbuurtweg 1, hoek IJ muider- straatweg Velseroord. Sluit alle soorten Pensioen-, Levens-, Spoor- en Brandverzekering. TE KOOP een goed onderhouden met tuin, steenen schuur en groot erf, zoo goed als nieuw, omtrek Velsen. Br. lett. R. aan Boekhandel J. van Houwelingen, Velseroord. In Juni voerden 7 stoombeugers hun versche visch in Engeland aan, tenein de daar, evenals de stoomtrawl., te pro- viteeren van de hooge markt tengevol ge van de mijnvverkersstaking. In het algemeen waren de uitkomsten der visscherij niet bevredigend. Hetzelfde geldt voor de zcilvaartui- gen Het aantal dezer vaartuigen, dat in den loop van het jaar aan de beugvis- scherij deelnam, was wel is waar klei ner dan in 1920, doch met dit kleinere aantal werd het bedrijf drukker uitge oefend. Als gevolg van een en ander was de aanvoer van beugvisch dit jaar grooter, dan in het vorige jaar. Zij bedroeg n.l. in het geheel 2.007.000 K.G. met een op brengst van f 915.100 tegen 946.000 Kg. met een opbrengst van f 496.500 in 1920. De zeilbeugers maakten 8 reizen te zoute. De visscherij ondervond in de maanden Januari, October, November en December veel stoornis door storm achtig weer. De visscherij, welke voor het overige nog op de Noordzee werd uitgeoefend, was van weinig belang. Zij omvatte bij na alleen de visscherij met de Deensche zeevischzegen (snurrevaad). De visscherij met de zeevischzegen is door de Denen reeds sinds jaren met succes uitgeoefend. Hier te lande werd het vischtuig echter vóór 1920 nog niet gebruikt. In dat jaar vestigden de flin ke vangsten van de Deensche motor- kotters, welke te IJmuiden werden aan gevoerd, de aandacht op deze vissche rij, met 't gevolg, dat 1 Rotterdamsche motortrawler daarmede zijn geluk ging beproeven. In 1921 werd dit voorbeeld gevolgd door slechts één Schevening- schen motorlogger. De nieuwe bedrijfs tak was dus nog van zeer weinig betee- kenis; hij verkeerde feitelijk nog in een stadium van proefneming. De Deensche motorkotters voeren in normale omstandigheden in Deensche- of Duitsche havens aan. De moeilijkhe den, waarmede de Deensche vischex- port te kampen had en de lage besom mingen, in verband met den lagen mar- kenkoers bij rechtstreekschen aanvoer in Duitschland gemaakt, noopten deze vaartuigen thans, andere markten, n.l. in Engeland, België en hier te lande te zoeken. Voor ons stoomtrawlbedrijf was het gevolg, dat begin Juli verschillende schepen stilgelegd en verschillende ar beiders ontslagen moesten worden. In September gingen de Duitsche stoomtrawlers zich meer toeleggen op het trawlen van haring voor de Duit sche markt en verminderden in ver band hiermede hun aanvoeren hier te lande. Bovendien begon de Duitsche binnenlandsche vischhandel hoe lan ger hoe meer te klagen over te weinig aanvoer ën te hooge prijzen in de Duit sche visscherijhavens tengevolge van den toenemenden trek der Duitsche stoomtrawlers naar vreemde havens en in het bijzonder naar IJmuiden. Het gevolg was dat in October de Duitsche stoomtrawlers, die hier te lande hun visch bleven lossen, bedreigd werden met onthouding van steenkolen in de Duitsche havens. Desniettemin en ook nog toen de Duitsche Regeering half November het nieuwe uitvoerverbod voor visch had uitgevaardigd, bleven Cle Duitsche aanvoeren zij het dan ook op kleinere schaal aanhouden. De be manningen van sommige Duitsche stoomtrawlers konden zelfs, nadat zij van hun reeders nadrukkelijk order hadden gekregen, niet te IJmuiden te lossen, de verleiding der daar te maken hooge besommingen, waarbij zij, als visschende op deel, direct belang had den, niet weerstaan. Toen het Staats- visschershavenbedrijf op verzoek van deze reederij en weigerde de visch van deze vaartuigen te verkoopen, kwam hieraan echter een einde. In verband met de tijdsomstandig heden beperkten de banken hun cre diet aan den IJmuidenschen vischhan del. Op de koopkracht had dit tot dus ver geen merkbaren invloed. Naar het oordeel van verschillende belangheb benden zou echter gevreesd moeten worden, dat de liquide middelen van den IJmuidenschen vischhandel ontoe reikend zullen zijn, om grootere aan voeren, dan in het verslagjaar voor kwamen, geheel op te nemen. De moeilijkheden, waarmede het vis- scherijbedrijf tengevolge van de tijds omstandigheden te kampen had, noop ten de Regeering meermalen ter voor koming van werkloosheid helpend tus- schenbeide te komen. Vooral de Zuider- zeevisscherij behoefde haar bijzondere zorg. De vrij goede verdiensten in het be gin van het jaar dank zij de vroege en ruime haringvangsten duurden n.l. niet lang. Doordat geen invoer van ijbok- king in Duitschland werd toegestaan, daalden na Paschen de prijzen sterk. Dientengevolge moest gevreesd wor den, dat de haringvisscherij voor het verdere gedeelte van het seizoen niet meer loonend zou zijn en in verband hiermede voor een groot deel zou wor den stilgelegd. Teneinde dit gevaar te bezweren, werd een regeling getroffen, krachtens welke voor visschers, die gedurende de geheele week uitsluitend met ha- ringgreepnetten, haringsleepnetten, haringfuiken, haringzegen, geepkom- men of wonderkuilen hadden gevischt en behalve de haringfuikenvisschers langs de Friesche kust, voor wie een andere regeling was getroffen op vischafslagen hun geheele vangst had den gelost: le. van Rijkswege de gemiddelde opbrengst per ta.1 haring tot een zeker bedrag zou worden aangevuld; 2e. het deel der besomming, dat aan iederen knecht krachtens de gel dende loonregeling toekwam zou wor den aangevuld tot f 20 indien hij 16 jaar of ouder was, waarbij het genot van volle kost op f 4 werd berekend; 3e. het loon van den schipper zou geacht worden evenveel te bedragen als dat van den oudsten knecht en eveneens tot f 20 worden aangevuld. De onder le. genoemde bijslag werd niet verleend, indien de weekbesom- ming een bepaald maximum verschil lend naargelang van de soort van het vischtuig, overtroffen en deze besom ming werd slechts tot dit maximum aangevuld. De regeling trad op 18 April in werking en duurde tot 14 Mei. Intusschen dreigde tengevolge van de moeilijkheden, nog steeds bij den afzet van de gezouten ansjovis ondervonden, ook de ansjovisvisscherij te misluk ken, zoodat evenals het vorige jaar tot het koopen en doen zouten van ansjo vis door het Rijkskantoor van ansjovis moest worden overgegaan. Aangekocht werd te Nieuwediep, Kol- horn, Medemblik, Enkhuizen, Broeker haven, Bunschoten, Urk, de Lemmer, Stavoren, Laaxum, Hoorn, Volendam, Huizen en Marken. De prijs voor de aan te koopen ansjo vis was bepaald op 40 ets. per K.G. voor netvisch zonder kop; 36 ets. per K.G. voor kuilvisch met of zonder kop en 38 ets. per K.G. voor zegenvisch met of zonder kop. In het geheel kocht het Rijkskantoor 541.890 K.G. ansjovis, welke na zou ting 11.996 ankers opleverden. De uitgaven van het Rijkskantoor bedroegen voor 1920 in het geheel f 24.088,075 en in 1921 tot half Novem ber f 308.415.64. De in 1920 voor Rijksrekening gezou ten ansjovis werd op een kleine partij na, waarnaar toevallig vraag bestond, in opslag gehouden, omdat het op de markt brengen van deze ansjovis een sterke prijsdaling zou veroorzaken en ernstige gevolgen zou hebben voor han del en bedrijf en de Regeering zich ver plicht achtte, de houders van oude ans jovis in de eerste plaats in de gelegen heid te stellen, hun voorraad van de hand te doen. Het Rijk droeg verder voor 2/3 en Tot een maximum van f 240.000.bij in de kosten der regeling, door de gemeen te 's Gravenhage getroffen voor het scheppen van werkgelegenheid voor Scheveningsche vischers. Krachtens deze regeling werd gedurende den tijd, dat een Scheveningsche logger of trawler de trawlvisscherij uitoefende, aan iederen matroos een gemiddeld loon van tenminste twintig gulden per week en aan den schipper het tweevoud van de op de gebruikelijke wijze bere kende gage van een matroos met een bijslag ten bedrage van het verschil tusschen die gage en twintig gulden gegarandeerd, terwijl aan den reeder tot een zeker maximum werd vergoed hét nadeelige saldo van de exploitatie rekening der trawlvisscherij zijner ge zamenlijke loggers of trawlers, die na 1 Januari en vóór 10 Maart ter trawl visscherij waren uigevaren of in zee waren gegaan en deze tevens regelma tig hadden voortgezet tot 15 Mei 1921 of het tijdstip, waarop hun uitrusting voor haringvisscherij een aanvang nam Het bedoelde maximum bedroeg f 2000, vermenigvuldigd met het aan tal van de loggers of trawlers van den reeder, die onder de regeling vielen. Ook in andere opzichten werd het belang van het bedrijf bevorderd. Zoo werden herhaaldelijk inlichtingen ver strekt met betrekking tot den invoer onzer visscherijproducten in andere landen en langs diplomatieken weg stappen gedaan, om dreigende bemoei lijking van dezen invoer te voorkomen. De invoer van natuurmosselen uit de Waddenzee in Engeland ondervond aanvankelijk ernstige belemmering, doordat daarvoor in de practijk moei lijk certificaten van onbesmetheid uitgereikt konden worden en men in Engeland hoe langer hoe meer be zwaar ging maken mosselen zonder certificaat te ontvangen. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, werd een aanvullende regeling getroffen, krachtens welke voor mosselen van de natuurbanken te Harlingen, De Hau- kes, Den Oever en later ook te Ter schelling certificaten van onbesmet heid werden uitgereikt aan exporteurs, die bereid waren de visschers, die na tuurmosselen voor hen vischten, ver schillende verplichtingen op te leggen, waardoor de controle vereenvoudigd werd. In hoofdzaak komen deze verplich tingen hierop neer, dat de vaartuigen, waarin de mosselen werden aange voerd, voorzien moeten zijn van zooge naamde dichte bunnen en de mosselen moeten worden afgehaald te Harlingen, De Haukes, Den Oever en Terschelling. Indien zulks noodig is, mag afspoe ling geschieden in de bunnen der vaar tuigen, mits die behoorlijk dicht zijn, goed rein en met rein zeewater gevuld, dat buiten een haven is ingelaten, een en ander ter beoordeeling van den fun- geerenden controleur. Buiten aanwe zigheid van den controleur mogen geen balen gespoeld of opgehaald worden. Bij het verlaten van de haven moetei de betrokken schippers hun bun schoon maken en goed doorspoelen, zoodat geen slijk achter blijft. Bovendien werden nog eenige wijzi gingen in de certificaten en de wijze van hun uitreiking gebracht, waar door aan andere bezwaren van Engel- sche zijde werd tegemoet gekomen. Ter bevordering van den bokking- export naar Zuidelijke en Oostersche gewesten werd verder, op verzoek van den handel te Scheveningen, daar ter plaatse een bokkingkeur ingesteld. Te gen een c.redietverleening aan de han delaars in die gewesten moesten onze bokking-exporteurs n.l. in den regel met grond bezwaar maken, terwijl die handelaars hunnerzijds dikwijls wei nig geneigd waren, de geleverde waar te betalen, zoolang zij zich niet van de deugdelijkheid overtuigd hadden, on het om redenen van praktischen aard niet mogelijk was hen daarvóór de ge legenheid te geven, alvorens zij de zen ding hadden geaccepteerd. Men ver trouwde nu, dat de keur den buit°n- landschen afnemer voldoenden waar borg zou geven, dat de bokking bij af zending van goede kwaliteit was, zoo dat deze bereid zou zijn tot contante betaling, wanneer hem het daarvoor uitgereikte certificaat was overgelegd. Deze instelling werkte in het alge meen met bevredigende resultaten. Willemsplein 11 en 16 Tel. 153 Levert alle Boek- en handels drukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen billijkst berekende prijzen entrale Ba zelfs de grootste en donkerste verdwijnen door één pot SPRUTOL Verkrijgbaar bij alle drogisten. ssasetsg®» «m—iit in i 'ii ii miiiiii saaeaaEgaffssstssm Uw jeuk verdwijnt als bij tooverslag bij.de aanraking van het geneesmiddel D.D.D., een kiemdoodende vloeistof, die door de huid dringt en de ontsteking-verwekkende bacteriën doodt. Dat is het heele geheim van zijn geneeskracht. Een paar druppels zijn al voldoende om de hevigste jeuk onmiddellijk te doen bedaren en dat is het begin der genezing bij: Hoofdagent B. Meinderstna, Den Haag, van wten uitgebreide brochure voor huidlijders op aanvraag gratis verkrijgbaar. Prijs f 0.75 en f 2.50 p fl bij alle apothekers en drogisten. Koopt heden nog een proeffiesch. Vraagt ook de genees krachtige D.D.D-Zeep 4 ft.—D.D.D.-Shaving-stick a f I 25 en D.D.D-Huidcream i f t.50 per pot. ISSl IIIW'II MUI T,K-Sssase

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3