ORGAAN VOOR DE VELSEN No. 68 Zaterdag 24 Juni 1922 7e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hot oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratis. VOORUITBETALING Kleine Advertenties Familieberichten kosten by slechts 15 Cent per regel. VAN DEN WACHTTOREN. VISSCHERIJ. iJMUSDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezorde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11.en m S regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compaet gezette advertenties van I t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van I tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets bij niet con'Biite betaling worden de gewone prijzeH berekend Advertenties »adres bui eau <an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen en Loon en kinderbijslag. De oorlogsjaren hebben aan den vorm der loonen ook een en ander ge wijzigd. Velen hebben boven hun loon duurtetoeslagen gekregen. Dezen zijn makkelijker te geven dan weer te ont nemen. Wanneer er een plotselinge en aanmerkelijke daling der levenskosten ware gekomen, had dit makkelijker kunnen geschieden. Maar door de zeer langzame en geleidelijke daling daar van, merkt men eigenlijk niet, dat het leven goedkoopér is geworden en is het verlies van den duurtetoeslag daarom zeer onaangenaam. Ook is het systeem van kindertoeslagen in de oorlogsjaren veel meer toegepast als vroeger. Voor den oorlog is deze vorm van loon in de Tweede Kamer eens schamper fokpre mie genoemd. Die uitdrukking is even grof als onjuist. Immers de duurtetoe slag, voor een kind ontvangen, blijft toch steeds verre beneden de kosten, die de ouders voor zijn verzorging moe ten maken. Met het kindergeld ontvan gen de groote gezinnen eenigen steun, een weinig tegemoetkoming in de fi- nantieele bezwaren, die zij hebben. Het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat de politieke partijen van kerkelijke richting warm voor deze kindertoeslagen zijn, terwijl de linker partijen er over het algemeen tegen zijn. Toch zijn er geen beginselen mee gemoeid, die met. de politieke antithe se links rechts te maken hebben Voor kinderaftrek bij de belastingen, ook een steun voor de groote gezinnen, zijn alle partijen; over het algemeen willen de partijen uiterst links dien aftrek nog wel het grootst maken. Waarom maken sommigen en zeker dearbeidersbeweging in haar geheel zoo groot bezwaar tegen het stelsel van kindertoeslagen Eenige Roomsch-Katholieke organi saties hebben het Gemeentebestuur van Rotterdam verzocht, om een uit- keering te verstrekken aan degenen onder het gemeentepersoneel, die groo te gezinnen ten hunne laste hebben. De commissie voor personeelsaangelegen heden heeft op verzoek van R. en W. advies uitgebracht over dit verzoek. Een deel der leden van deze commissie oordeelde, dat het loon verband moet houden met aard en hoeveelheid van den geleverden arbeid. De samenstel ling van het gezin mag er geen invloed op uitoefenen. Bij de bepaling van het loon van den minstbezoldigden werk man zal de behoefte een overwegende factor zijn; het loon moet voldoende zijn, om er van te kunnen leven. Doch verder moet het verschil in loon ver band houden met het verschil in arbeid Kinderbijslagen boven het loon zullen verlaging der loonen in het algemeen ten gevolge hebben. Dat is het bezwaar van meerderen tegen het stelsel van kindergelden. De algemeene loonstandaard zal erdoor gedrukt worden, in bijzonder de onge huwde er de dupe van worden. Vooral in een periode van loonsverlaging, zoo als we tegenwoordig beleven, zal dit bezwaar inderdaad gelden. Immers al les wordt dan aangegrepen als een grond, om de loonen te verminderen. Het lijkt ons ook het verstandigst, om bij het loon alleen te letten op den geleverden arbeid. Er zijn behalve het kindertal nog zooveel andere omstan digheden, waardoor het eene gezin meer noodig heeft dan het andere, dat het loon daarnaar toch niet te regelen is. Daarom moet op een andere wijze gezocht worden naar steun voor de groote gezinnen, die ook zeker wel te vinden zal zijn. Bij belastingen, school geldheffing enz. wordt er nu ook al re kening mee gehouden. Het recht en de vrijheid der verdediging. In iederen beschaafden staat wordt zorgvuldig gewaakt, dat een beklaagde alle gelegenheid krijgt, om zich door een rechtsgeleerde te verdedigen. Deze heeft inzage van alle stukken, kan getuigen ontbieden, heeft vrijen toegang tot den gevangene, kortom niets wordt nagelaten, dat hij geheel in staat is zijn cliënt bij te staan. Dat recht van verdediging is voor ons een heilig recht. Het zou zeker een storm van verontwaardiging wekken, wanneer den verdediger daarin werd tekort gedaan. Ook al moet hij een zeer onsympa- thieken misdadiger verdedigen, het publiek zal hem dit niet kwalijk nemen en hem daarom niet lastig vallen. Als een beklaagde geen verdediger betalen kan, zorgt de staat er voor en krijgt hij tegen een bewijs van onvermogen den advocaat pro Deo. Dat alle advocaten van deze pro-Deo-zaken veel werk maken, zouden we niet graag durven beweren. De beklaagde staat in alle opzichten in een ongunstige positie. Hij is de zwakste partij. Hij kent de wet niet en is gewoonlijk ook niet in staat het woord te voeren. Hij weet zich niet te verweren tegen wel eens al te donker gekleurde getuigenissen tegen hem en evenmin, om het net van soms zwakke aanwijzingen en vermoedens, waarin men hem wil vangen, te verscheuren. Ook ziet hij niet zoo goed de verzachtende omstandigheden of weet ze althans niet zoo voor te dragen, dat ze indruk maken. Om al deze redenen is het noodig, dat een rechtsgeleerde zijn zaak goed bestudeert en hem bijstaat. Rusland is wel de meest moderne staat ter wereld. Men heeft daar immers het communisme ingevoerd als maatschappelijk stelsel en past bij onderwijs, huwelijk enz. de nieuwste ^gedachten toe. Maar in menig opzicht doet Rusland ook nog denken aan een middeleeuwschen staat. De Sovjet republiek wordt door enkele mannen geregeerd. De staat voert er een strenge heerschappij. Er is minder vrijheid van gedachteuiting als in andere Europeesche staten. En men heeft er ook minder eerbied voor het recht der verdediging. Het proces tegen de sociaal-revolutionairen, die men het best bij onze soc. democraten kan vergelijken, is thans aan den gang. Zij worden beschuldigd van heulen met den vijand, van hoogverraad dus en van moordaanslagen tegen Wolodarski en Lenin. Tot hun verdedigers behooren o.a. Emil Vandervelde, Theodor Liebknecht en Kurt Rosenfeld. Het publiek is zoo vijandig jegens hen, dat de regeering ze scherp moet laten bewaken. Maar zelfs in het officieele regeeringsorgaan wordt tegen hen opgehitst, door hen verraders van het socialisme, vijanden der Russische revolutie en medeplichtigen der contra-revolutie te noemen. Ze hebben de regeering moeten verzoeken met hun medeverdedigers in contact te mogen komen, bij de beklaagden te worden toegelaten en zoo spoedig mogelijk inzage van stukken te krijgen. Dit is hun toegestaan, maarhetisbedenkelijk, dat om deze eerste rechten der verdediging nog gevraagd moest worden. Ook hebben zij de regeering verzocht maatregelen te nemen tegen de campagne, welke de hartstochten der massa tegen de beschul digden maar ook tegen de verdedigers wekt, die ook een ongewonen invloed op de rechters kan uitoefenen. Bij de eerste zittingen kreeg men soms den indruk, dat er geen rechtszitting maar een groot politiek debat aan de orde was. Het zal daarom uiterst moeilijk zijn, in HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. deze zaak onpartijdig te oordeelen. De aangeklaagden mogen van geluk spreken, dat zij bekwame en moedige verdedigers hebben gekregen en dat eigenlijk de heele wereld het oog op deze zaak gevestigd houdt, waardoor machtsmisbruik eerder voorkomen zal worden. In elk geval blijkt hier wel, dat recht en vrijheid in Rusland al evenmin geëer biedigd worden als in het Rusland van het Czarisme. Justitia is in Rusland niet alleen een geblinddoekte maar ook een geboeide macht en een veroordeeling van deze sociaal-revolutionairen is voor ons volstrekt nog geen bewijs van hun schuld. Onge twijfeld zullen de verdedigers, kundige en welsprekende mannen, alles doen, om hun recht te doen wedervaren. PLAATSELIJK NIEUWS. beweging. Ook dit punt begrijpen velen niet zegt. spr. De arbeidersbeweging is de vierde stand, die opgekomen is uit de Fransche revolutie. Spr. kan altijd slecht hebben dat de derde stand, de bourgeousie, de arbeidersstand met een scheel oog aan kijkt, want deze stand heeft haar rechten met geweld verkregen, door revolutie. De arbeiders nu strijden voor rechten, de Chr. arbeiders langs geleidelijken weg. Spr. wil den vierden stand niet vrij spreken van de fouten. J uist inde arbeidersbeweging is spr. zeer teleurgesteld in zijn leven. Maar den arbeidersstand is spr. goed gezind en voor God zijn wij allen hetzelfde. En spr. kan begrijpen dat de arbeiders, toen de industrie hen in de 19e eeuw wilde onderdrukken, zich organiseerden en voor hun rechten opkwamen. De 8-urige arbeidsdag vindt spr. voor den fabrieksarbeider een zegen. Want een tonig en machinaal is zijn bestaan. Spr. schetst de moeilijkheid om het leven van den arbeider te kennen. Dat weten de heeren den Haag niet. IJMUIDEN. Maandagavond 8 in Spr. voelt de zwaarte van het politieke leven. Met het uitbrengen van onze stem zijn wij er dan ook niet. Maar stemmen moeten wij en daarom zegt spr. „Waarom Chr. Historisch?" Omdat spr. hierin de eenheid van ons volksleven het beste vindt; de samenwerking tusschen alie groepen. Men moet naar elkaar toe werken. Toch, tenslotte is spr. weer pessimistisch en verwacht hij het niet van verzekerings wetten, invaliditeitswet, woningbouw enz. Hij verwacht het alleen van God, Die 't A.s. Maandagavond 8 uur zal Ds. Westenburg, van Beverwijk, voor de Chr. Historische Unie, afd. IJmuiden spreken ;;^enXo!makenl'kan,.,tSpr. ziet deToelTomst r»VPr hpt nnrifar\A/prn I )r»c Irfpaor' tn hof dan ook donker in. En toch blijven we optimist, omdat wij het van God verwachten. Wij moeten doen naar het bevel, dat God aan Elia gaf, toen deze in pessimisme ter Voor de afd. IJmuiden—Velseroord neder lag. der Chr. Sociale Partij zal a.s. Woensdag-; Er was geen debat, wel mochten vragen avond in het lokaal bij de Herv. Kerk j worden gesteld, waarvan eenige personen over het onderwerp „Uns Ideaal", in Gebouw voor Chr. Belangen alhier. VELSEROORD. spreken de heer G. Voet alhier, onderwerp „Geen Coalitie met het gebruik maakten. Ds. Westenburg eindigde j de vergadering met dankgebed. VELSEN. Chr. Historische Unie. Woens- dagavond trad voor de Chr. Hist. Unie alhier in het lokaal bij de Herv. Kerk op A.S. Zondag 25 dezer, zal de Harmonie Ds. G. B. Westenburg van Beverwijk met kapel „De Eendracht" in het park te Velsen het onderwerp „Waarom Chr. Historisch?" op veelvuldig verlangen nogmaals de popu- Na een openingswoord van den voor- laire „Slag bij Waterloo" uitvoeren. Velen zullen zich nog de uitvoeringen herinneren van deze kapel van verleden jaar, toen duizenden en nogmaals duizenden van de pikante maar ook effectvolle muziek genoten, doch zich ook als 't ware den strijd aanschouwelijk zagen voorgesteld. Ook ditmaal is er aan de effecten van zitter, den heer D. Bruyn, die een gedeelte uitde H. Schriftlas, verkreeg Ds. Westenburg het woord. Deze vergeleek de verkiezingen met het koopen van een plak chocolade. Allerlei merken worden aanbevolen en ieder noemt de zijne de beste. Zoo ook de politieke partijen. Spr. is dan ook geen politicus van geweer- en kanonvuur veel zorg besteed professie, hij vindt in iedere partij wat aan en zijn er met het oog op de te verwach te merken. Het gaat ër echter om hoe we ten toeloop van menschen goede maat- onze beginselen het best kunnen uitleven regelen genomen. in dezen tijd. Op het programma komt voorts nog voor Spr. zegt dat we voor moeilijke vraag- de prachtige ouverture van Rosseau, waar stukken staan. Om het verband daarvan te mede „de Eendracht in den Haag den begrijpen is een dosis inteilectueele kennis eersten prijs en eersten Directeursprijs ver- noodig. De arme vrouwen dan ook, die wierf. nu ook moeten stemmen. Er is toch een j Het beloofd alzoo een prachtigen avond tekort aan kennis, wat geen schande is, te worden, maar wat prikkelen moet tot ontwikkeling. Als men spr, vraagt of hij voor vrouwen-SANTPOORT, kiesrecht is en tegen militarisme, zegt spr geen ja en geen neen te kunnen zeggen. Dat is niet een gebrek aan lijn, maar voor zichtigheid. Spr. komt dan op staat en maatschappij, de eerste een abstract ding, de tweede een levend organisme. Hoe staat tegenover de maatschappij de Staat? Al te veel wordt de individueele vrijheid door den Staat aan banden gelegd. Daartegen komen wij op. Maar aan den anderen kant, zegt spr., bederft de zonde van het individu veel van het maatschappelijke. En daarom is het 't recht van den Staat om de maatschappij tegen de zonde van het individu te beschermen. Spr. behandelt dan de vrouwenbeweging en zegt niets voor het vrouwenkiesrecht te gevoelen. Hij gelooft dat het te doen was om meer kiezers, om stemvee dus. Spr. zou zelfs het kiesrecht der mannen willen beperken, naar zijn meening komen we op deze wijze tot een regeeren door de massa en niet door het intellect. Het vrouwenkiesrecht is niet uit ons Chr. leven voortgekomen, zegt spr. Spr. komt dan op de staat en de arbeiders- Door de Commissie van Bestuur over het Provinciaal-Ziekenhuis nabij Santpoort is de leverig van het brood opgedragen aan de N.V. Luxebroodfabriek v.h. de Zeeuw te Haarlem, tegen de navolgende prijzen Tarwebrood f 0.19\ per K.G. Krop- brood f 0.15' 4 per K.G., krentenbroodjes f0.04 per stuk, wittebroodjes f0.02% per stuk. De levering van de melk gedurende 1 Juli —30 September is opgedragen aan de N.V. Melkinrichting „Velsen" te Velsen en wel: Zoete Melk f 0.10 en karnemelk f 0.06 per liter. Verslag te IJ m u i d e n De omzet in den n en België en voor het overige in Engeland, Frankrijk, Duifschland en Zwitserland. De verhouding van de naar deze zes landen van bestemming verzonden hoe veelheden versche visch was gedurende 1921 Nederland 57.2 pCt. Duifschland 1.0 pCt. België 30.9 pCt. Frankrijk 5.0 pCt. Zwitserland 0.1 pCt. Engeland 5.8 pCt. Bovenstaande opgaaf werd ons door den Heer Directeur van het Staatsvisschers- havenbedrijf welwillend verstrekt. Nu onze vroegere hoofdafnemer „Duitsch- land" tengevolge der lage valuta van dat land voorloopig als afnemer is uitgescha keld is het verblijdend te constateeren, dat het vischverbruik in ons land in vergelijking met vóór den oorlog belangrijk is toege nomen. Een belemmering voor meerdere toename vindt waarschijnlijk gedeeltelijk haar oorzaak in de hooge spoorwegvrachten, die nog steeds twee of driemaal zoo hoog zijn als voor den oorlog. Hoewel door belanghebbenden te IJmui den n.l. de vischhandelaren en reeders dikwerf bij de regeering en de spoorwegen op verlaging der vrachten is aangedrongen, is daarin door de spoorwegen slechts in geringe mate tegemoetgekomen, zoodat bij handhaving der hooge spoorwegvrachten een toenemende concurrentie van het vervoer te water en per vrachtauto is te verwachten. Mede tengevolge der hooge vrachten, toeslag en bijkomende kosten, voor bestel- goederen is de verzending van visch direct aan particulieren successievelijk belangrijk afgenomen en ware het wenschelijk, dat deze aangelegenheid door de regeering en de spoorwegen eens ernstig onder de oogen werd gezien en de vraag gesteld of verlaging der vrachten voor bestelgoe- deren het vervoer van visch als bestelgoed niet belangrijk zoude doen toenemen en betere financieele resultaten voor de spoor wegen zoude afwerpen dan hooge vrachten en minder vervoer. In eik geval zoude een lager spoorwegtarief voor bestelgoed den vischafzet direct aan particulieren zeer bevorderen en ook de fijnere vischsoorten meer onder het bereik brengen van het publiek. De vischhandelaren ondervonden het grootste gedeelte van dit jaar concurrentie van Duitsche visch, die per spoor uit Duifschland naar de verschillende deelen van ons land werd gezonden en hoewel minder van kwaliteit door de lagere prijzen groote afbreuk deed aan den afzet en den prijs van het binnenlandsch product, het geen weder zijn terugslag vond op de prijzen, die de vischhandelaren te IJmuiden konden aanleggen. Zulks werd nog meer drukkend toen Duifschland zelf visch in consignatie zond naar de IJ muider visch- markt en bovendien een groot gedeelte zijner vischvloot daar liet markten. De uitvoer van visch werd echter op 15 November 1921 door de Duitsche regeering verboden en behoorde deze nooit gedachte concurrentie weder tot het verleden. In Februari 1922 was de uitvoer echter weer toegestaan. De verzending van visch naar België nam vooral wat consignatiezendingen betreft groote afmetingen aan, hoewel ook daar de invloed der Duitsche concurrentie werd ondervonden. Het vervoer van hier naar België ge schiedde op goedkoope en vrij snelle wijze per spoor als vrachtgoed met samenlading, alsook per motorboot direct naar Antwerpen en Brussel. Beide wijzen van vervoer geschiedden door tusschenkomst van de expeditie der IJmuider Vischhandelvereeniging en maak ten alle handelaren daarvan gebruik, door welke eenheid een goedkoop vervoer werd verkregen, hetwelk weer van gunstigen invloed was op de te besteden prijzen in de Rijksvischhal. Als ijlgoed werd slechts weinig verzonden. Rijksvischafslag te! Engeland betrok dit jaar belangrijk meer in het jaar 1921 j visch van IJmuiden dan andere jaren, daar tengevolge der mijnwerkersstaking een trawlervloot over den vischhandel het jaar 1921. IJmuiden bedroeg f 11.294.435.— tegen f 15.006.254.—in 1920 De aanvoeren van versche visch vondengroot gedeelte der Engelsche hoofdzakelijk plaatsing in het binnenland tot werkloosheid was gedoemd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1