ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Velsen in den onden tijd No. 75 Woensdag 19 Juli 1922 7e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags voor advertenties Vrijdags na i uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. vooruitbet alin g Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. De Swastika. Naar Indië, om carriëre te maken. WITTE KRUIS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUSDER COURANT Abonnementsprijif 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1PEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Tngezo»de mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van It en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets.Compact gezette advertenties van I t en m. 6 regels fl.25, iedere regel meer 26 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0 75, irriere regel meer 15 ets Hj niet con kt.t»- betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties »adres bu'eau - au dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties irgekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelptijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen De Swastika is een haakvormig kruis, dat tegenwoordig zeer in de mo de is. Men ziet het hangen aan horloge- kettings; dames dragen een broche in den vorm der Swastika. Villa's worden zoo genoemd en hun gevel is niet het zonderlinge teeken versierd. Aan pad vinders wordt het wegens bijzondere verdienste uitgereikt. In Duitschland is hei een insigne, dat de antisemieten dragen. Het trekt velen aan, omdat het zonderling en nieuw is en men er den zin niet van kent. Want onbekend maakt niet altijd onbemind. Het wordt ook wel gebruikt als een talisman tot bescherming tegen ongelukken. Oud bijgeloof snort in moderne auto's de wereld door en de auto wordt wel van de Swastika voorzien, om de veiligheid te bevorderen. Menige automensch deed wijzer, om de veiligheid wat min der hard en onvoorzichtig te rijden. Meestal meent men, dat de Swastika het heilige teeken is van het Boeddhis me, zooals het kruis van het Christen dom en de halve maan van den Islam. Op het uitstekende boekje over het Boeddhisme, den Cathechismas van Henry Olcott vindt men dan ook hij andere zonderlinge figuren een Swas tika in een cirkel, door een tweekoppi ge slang omgeven. Het kruis komt echter ook als een teeken bij niet-Christelijke volkeren en zelfs eeuwen voor Christus voor. Zoo behoort de Swastika ook volstrekt niet alleen bij het Boeddhisme. Prof. Ob bink verzekert, dat er over dit geheim teeken verbazend v el geschreven is en dat het volstrekt niet een bijzonder Boeddhistisch of Indisch zinnebeeld is. Men heeft in Klein-Azië Swastika's uit het brons-tijdperk gevonden, liet komt over de heele wereld voor, ook in Euro pa en Azië en bij de Roodhuiden in Amerika. Waarschijnlijk heeft men ei de wenteling Ier zon mee willen aan duiden en daar de zon, de moeder van het licht en de warmte is, zag men in de Swastika het symbool van geluk, maar ook een gelukaanbrcugend too vermiddel, zooals het hoefijzer, waar aan vooral de Amerikaan groote waar de hecht en klaver-vier en de zwaluw. Het Oostersche is tegenwoordig in trek als het diepzinnige en verhevene; men dweept met vaak onbegrepen In dische wijsheid en Indische dichters cn denkers zijn voor vele thans ware hei ligen. Om haar vermeende Oostersche afkomst heeft de Swastika bij velen in gang gevonden. Zij is door het mystiek- geheimzinnige tot een attractie ge worden. Een tijdelijke en onschuldige liefhebberij, waarvan men na eenigen tijd wel weer genoeg zal krijgen. Het gaat er mee als met nieuw-modische kleeding; wanneer iedereen ze dragen gaat, wordt ze ouderwetsch <m zoekt men weer iets nieuws. Als de moderne, ontwikkelde mensch weet, dat eeuwen geleden Roodhuiden de Swastika al aanbaden, zal hij wel weer iets anders vinden, om zijn drang naar het vreem de te voldoen. Misschien komen de paarden en koeien op horloge kasten en als tooi aan horlogekettingen wel weer terug. Ook een passend teeken van ge luk voor een landbouwend volk. ze boven kan aan voor hei Er is een tijd geweest, dat jongelui die hier nergens voor deugden, naar Indië gingen en daar gewoonlijk op een plantage werden aangesteld en na eeni- ge jaren met verlof thuis kwamen als heeren, die het geld konden laten rol len. Die tijd is lang voorbij. Een flinke jonge man, die een goede opleiding ge noten heeft en aanpakken wil, heeft in Indië nog een goede kans. Maar die heeft hij hier ook. Bovendien zijn er menschen, die bij uitzending voor In dië lichamelijk geschikt verklaard werden en toch niet aan het klimaat kunnen wennen en minder gezond en krachtig terugkeeren, ook al leefden ze voorzichtig en matig. Indië is geen gouden land meer voor de mislukkelingen vanhier, maar ook geen land van belofte en succes voor alle degelijke jongelui. Daarbij komt nog, dat de wereld-malaise ook Indië zeer drukt en er onder assistenten en ambtenaren heel wat werkeloosheid is In een vergadering onder leiding van den directeur der Koloniale Land bouwschool te Deventer heeft de arts E. Janssen, die vroeger in Indische cultures werkzaam is geweest, het be paald afgeraden, in Indië een werk kring te zoeken. Alleen in Deli, zoo merkte hij op, zijn 400 assistenten werklooos. Elij noemde Indië een mui zenval, waarin vele met hun mooie ver wachtingen vastloopen. De regeering heeft in het eerste kwartaal van dit jaar al 22000 gulden uitgegeven voor de terugzending van werklooze beambten Daarmee schijnt in strijd, dat er door sommige ondernemingen toch jonge krachten gevraagd worden Maar dit gebeurt, omdat men de fris- sche jeugd en de gezondheid der nieu welingen wil exploiteeren en dien op het aanvangssalaris stellen. De ouderen moeten cjjL plaats ruimen. Volgens dr. Janssen is er aan allerlei werkkracht in Indië te veel en hij acht het de vraag, of dit beter zal worden, als de economische toestanden zich herstellen. Er kwam op deze vergadering van verschillende zijde verzet tegen deze pessimistische voorstelling. Dat er ech ter in Indië thans voor Europeesche krachten de tafel niet meer gedekt staat en er onder hen vele cn werkloozen zijn, staat wel vast. Zoo schrijft Dr. Broersma in een ar- kel over de landbouwnijverheid in In dië: Dat de druk des tijds in de cultu res enz., als gevolg zou hebben een. in krimping van het opzienerspersoneel, was het vorige jaar zeer te verwachten Minder te verwachten was liet, dat daaruit een aanmerkelijke werkloos, heid zou ontsaan. Immers is er al jaren lang bij vele openbare diensten en op ondernemingen van verscheiden aard een tekort aan personeel geweest, dat dus aan ontslagen opzieners plaatsing kon bezorgen. Men kan in het algemeen zeggen, dat overal het vet van den soep is en dat de kans, om werk en welvaart in den vreemde te vinden, niet zeer groot is. Daarom wordt tegenover landverhui zing tegenwoordig groote voorzichtig heid aanbevolen. De oorlog en zijn ge volgen hebben overal den toestand moeilijker gemaakt. Ook in dit opzicht is er een streep door onze verwachtin gen gezet. Er zou na den oorlog veel werk loskomen. Een groot deel van de beste werkkrachten zou up de slagvel den verloren gaan en er zouden vele handen noodig zijn, om het vernielde weer te herstellen. Er waren jongelui, die zich op Fransch toelegden, omdat zij na den oorlog zeker in het verwoes te België en Frankrijk aan den slag zouden komen. Daarentegen heerscht in bijna alle landen een buitengewone werkloosheid. De ontslagenen en teleurgestelden in Indië met de ontwaakte Inlandsche be volking vormen daar een sterke bewe ging naar hervorming, die hier en daar zelfs tot de gevaarlijke strooming van ontslagenen Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis totdit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat L> te Velseroord. het communisme is geworden. Blank en bruin zijn broeders geworden in on tevredenheid en verlangen naar nieu we verhoudingen. Die Indische volks beweging neemt steeds grooter afme tingen aan en zal zeker tot meer vrij heid en zelfstandigheid in het bestuur onzer koloniën leiden. IJMUIDEN. Oudersavond School A. Vrijdagavond hebben de ouders der leer lingen van school A vergaderd. De belang stelling dezen avond was bevredigend ofschoon ze grooter had kunnen zijn. Ruim 60 ouders hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging. Ongetwijfeld was de belang rijkheid der agenda daarop van invloed geweest. Onder meer kwamen daarop voor de punten; inrichting speelterrein aanvang middagschooltijd in den winterhuiswerk verkiezing lid Oudercommissie; maatsta rapporten en vacantieregeling. Alvorens de heer J. de Nobel, voorzitter der Ouderscommissie voor deze school de bijeenkomst opende deelde de heer Jansen, hoofd der school mede, wat in de nieuwe Lageronderwijswet bepaald is omtrent schoolverzuimen met name, wat verstaan wordt onder wettig, onwettig en al of niet geoorloofd schoolverzuim. Voorts deelde de heer Jansen mede, wat de vooruitzichten waren der leerlingen na liet beeindigen van het zesde leerjaar en hoe gewenscht het is, dat de ouders zich een vaste meening vormen over het al of niet bezoeken van de H. B. S. dan wel andere inrichting van onderwijs. Inzake verbetering van het speelterrein werd aan de Ouderscommissie opdracht gegeven zich tot B. en W. te wenden met het verzoek voor verdere bestrating van het speelterrein der schooi op de eerstvolgende begrooting de noodige gelden aan te vragen. Na eenige discussie werd algemeen het verlangen geuit ook in de wintermaanden November Februari aan de kinderen van 12 tot 2 uur vrij te geven, inplaats van 12 tot l1 s uur. Het onderwerp „Huiswerk" werd met veel animo behandeld en gaf tot een uit voerige gedachtenwisseling aanleiding. Ook van de zijde der onderwijzers, werden over dit punt belangrijke opmerkingen gemaakt. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op de omstandigheden, waaronder het huiswerk gemaakt wordt of gemaakt moet worden, waarbij aan het licht gebracht werd hoe deze omstandigheden zeeruiteenloopen bij den een zeer gunstig, bij den ander zeer ongunstig, wat uit den aard van invloed moet zijn op de resultaten. Waar „huiswerk" ook door de deskundigen een noodzakelijk cwaad genoemd werd, drong de vergadering er op aan het huiswerk te beperken tot het strikt noodzakelijke. Tot lid der Ouderscommissiein de vacature Vlevr. Wetselaar werd gekozen Mevr. Klein. De voorzitter zette uitvoerig uiteen, hoe de door de regeering beoogde bezuiniging op het onderwijs, door het vergrooten van iet aantal leerlingen in ééne klasse, nood wendig verslechtering van het onderwijs met zich moest brengen. In beginsel werd daarom besloten contact te zoeken met de Ouderscommissies van andere scholen in deze gemeente om gezamenlijk te over wegen, welke stappen zouden moeten worden gedaan, om ons onderwijs voor dezen ramp te behoeden. Bij de besprekingen der diverse onder werpen werd er door een der commissie leden met nadruk opgewezen, dat het nimmer in de bedoeling zou of mocht liggen op het onderwijs van een bepaald bedoelden onderwijzeres of onderwijzer critiek uit te oefenen. Dit moet gehee vreemd zijn aan de Oudersavonden. De bedoeling der commissie was ook niet principieele uitspraken te vragen op de door haar geconvoceerde punten, doch de ouders in de gelegenheid te stellen daarover van gedachten te wisselen en onomwonden hun meening uit te spreken, wat dan tot richtsnoer voor de commissie zou kunnen zijn bij eventueel in te dienen voorstellen of verzoeken. Na de rondvraag werd deze geanimeerde vergadering gesloten en hebben wij den indruk gekregen, dat een volgende maal de belangstelling nog grooter zal zijn, te meer, daar de twee, voor de ouders zoo belangrijke punten Maatstaf rapporten en vacantieregeling wegens het vergevorderd uur tot deeerst volgende vergaderingmoesten worden aangehouden. Een woord van dank voor de groote belangstelling van de zijde van het personeel der school zal hier zeker de instemming van alle aanwe zige ouders hebben. Uit het bestaande tweetal is Maandag avond beroepen als predikant bij de Gereformeerde Gemeente, alhier, Ds. Joh. Jansen te ten Boer (Gr.) Verleden week zagen 2 personen 's nachts licht branden in den kelder van den heer P. in de Prins Hendrikstraat alhier. Toen zij voorbij gingen was het licht plotseling verdwenen, doch den vol genden morgen brandde het nog. Uit den kelder wordt riiets vermist. Omtrent de oorzaak tast men nog in 't duister. Zaterdag ontmoette de politie een uit het Provinciaal Ziekenhuis ontvluchte verpleegde, die in staat van dronkenschap verkeerde. Na tot den avond in arrest geweest te zijn, is hij weer naar het ge sticht terug gebracht. Door een agent zijn Maandag 5 jon gens op het politiebureau gebracht. Zij hadden n.l. een boot losgemaakt en in het Noordzeekanaal gaan varen. Zij zijn op het bureau over hun baldadigheid onder houden. VELSEN. Aanbesteding: Door Burgemeester en Wethouders is Zaterdag in Openbare Werken aanbesteed het sausen en witten der plafonds, muren en lambriseering in de scholen en andere gebouwen der gemeente. Ingeschreven was als volgt: Martens, IJmuiden voor 16 gebouwen f 2911; L. A. v. Noort, Velsen voor 17 gebouwen f2352 J. Garsteveld, Velseroord voor 8 gebouwen f800.; Wed. P. v. Heijst,*» Velsen voor 8 gebouwen f 1316; Jac. v. Heijst, Velsen voor 6 gebouwen f500.85; Wortman, IJmuiden voor 3 gebouwen f1013. De heer M. K. Hofstede, Controleur der Gem. Belastingen, vierde Maandag j.l. zijn 12'/s jarig jubileum als gemeente amb tenaar. In zijn met bloemen en groen ver sierde kantoor werd de heer Hofstede des s morgens gecomplimenteerd door de amb tenaren der controle en ontving de jubilaris van verschillende zijden gelukwenschen. Des 's middags werd de heer Hofstede met zijne echtgenoote in de raadzaal ge- ïuldigd waar aanwezig waren de wethouders iandgraaf en Dunnebier en alle ten ge meentehuize werkzaam zijnde ambtenaren. De gemeente secretaris de heer Wijnoldy Daniëls en de heer Kuiper commies ter controle voerden daar het woord; eerst genoemde overhandigde den jubilaris, namens allen ambtenaren, een diamanten dasspeld en Mevr. Hofstede een zilveren Dloemvaasjete voren had een der dames mevr. H. bloemen aangeboden. lets over de oude dorpskerk. De kerk in het dorp Velsen is een oud Douwwerk. In den inventaris van het oud archief wordt gemeld dat tusschen 715 en 739 Karei Martel de kerk te Felison in Kinnehem heeft geschonken aan het Klooster Epternach. 28 December 1063 staat Bisschop Willem van Utrecht aan den abt van Epternach verschillende kerken in Holland af, waar onder die te Velsereburg. 2 Mei 1064 geeft Koning Hendrik IV aan de kerk te Utrecht de goederen terug, haar door graaf Dirk III en zijne opvolgers ont nomen, waaronder de kerk te Velsen. In 1156 staat Gerard, Abt van Epternach, aan Graaf Floris III eenige kerken in Hol land af, waaronder die te Velserburg, en ontvangt daarVeor landerijen in het eiland Schouwen. Op Vigila Penlhecostes (19 Mei) 1358 vergunt Johannes van Arkei, bisschop van Utrecht, aan Willem van Wezemale en Calharina van Velsen, heer en vrouw van Waterland dat zij de renten en vruchten, welke door wijlen Johannes Persijn, heer van Waterland tot stichting en dotatie van een vicarie in de kerk te Velsen waren aangewezen op andere landerijen, dan op welke ze door den stichter waren gevestigd, mogen overbrengen. Sonnendaechs op den beloken Pinxter (27 Mei) 1358 worden volgens voorgaande vergunning van den bisschop, door Willem van Wezenmael en Catharina van Velsen andere landerijen aangewezen tot onderhoud van gemelde vicarie. 23 September 1376 brengt Arnoldusvan Hoorn, bisschop van Utrecht, deze vicarie van Velsen over op het altaar van het H. Kruis in de kerk te Haarlem, en zulks op verzoek van Guede van Haemsteden, vrouwe van Berghen en Gijsbert van Nijen- roden, alstoen patronen der vicarie. 31 Oct. 1393 heeft plaats een uitspraak m een geschil over de vereeniging van twee vicarijen gevestigd op het St. Andriesaltaar in de parochiekerk te Velsen, en het over brengen van een derde vicarie, opgericht in de kerk te Velsen ter eere van de H. Maagd Marie en alle Heiligen naar de kerk te Beverwijk. 3 Julij 1427 confereert Hertog Philips de capellerij of vicarie gefundeerd in de paro chiekerk van Velsen in de capelle van Persijn, vacant door den dood van Henrick van Nijenrode op Sijger van Steeland, clerk van het Doorniksche bisdom. 26 Junïj 1476 wordt Jan van Assendelft beleent bij overdracht van Willem Ger- rytsz met .4 Rijnsche gl. 'sjaars uit een huijsinge, hofstede, boomgaert en bosch bij de kerk tot Velsen. 13 Januari 1610 is door kerkmeesteren ten overstaan van schout, schepenen en welbooren luijden vastgesteld een ordon nantie op de graven in de opgetimmerde alsook in de vervallen, anders genaamd de nieuwe kerk te Velsen. In het boekwerk „Kabinet van Neder- ïandsche en Kleefsche outheden" door M. Brouërius van Nidek, uitgegeven in 1727, komt een „Kontprint" voor van de kerkte Velsen in 1617 met het onderschrift: St. Tingmans kerk te Velzen, afgebeelt in den jare 1607 met haer kerkhof en bemuring, en onden antyken ingang, zijnde van over vele jaren bekent voor een out gebouw, nu nogh in wezen, maar veel verandert, alsmede een afbeelding van een deel van de kerk i1630. Broeiërius van Nidek vertelt in Deel I op bladz. 306 enz. het volgende „De Kerk, welke men in onze print tafereeltjes verbeeld ziet, is in een latere eeuw gebouwt en Ier gedachtenisse van den Abt Engelmundus, des bijzonderen pa troon der Velsenaren, en Apostel van Vrieslant ingewijd volgens de getuigenisse van Molanus in zijne geboortedagen der Nederlandsche Heiiigen, die zulx uit de geschiften van Velzen getrokken heeft, zoodat ik niet begrijpen kan op wat gront men deeze kerk onder het eerste tafereeltje S. Tingmanskerk genoemd heeft. Molanus bewijst in zijn voorverhaelti boek dat deeze Engelmundus een Engels man, doch van afkomste een Vries geweest is, dat hij ten tijde van Willebrordus in Holland gekomen was, en het evangeluim aan de Kennemers, verkondigt heeft. Hij voegt er o.a. bij dat Engelmundus te Vel-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1