Heeren Modemagazijn Adverteert in dit blad JOH. DE WAARD Spaar- en Voorschotbank Boaz 1 PRIJSCOURANT RUNDVLEESCH WEET GO Kanaalstraat C 24 Telefoon 171 k f 2.25 per ntuk Waterproof en Gfnmmi Regen jassen 30 50 °|0 korting GAB. REGENJASSEN in diverse prjjzen Grjjs flanellen Pantalons 8.92 en 10.42 3E*. ZS art Als Gij Barbiersleerling TE KOOP N.V. £igarettenfabr!el vraagt meisjes jongens Reclame-aanbiedingen in Sokken, Bretels, Sokkeu ophouders enz. J. F. KOCHX. RECLAME MAKEN 1 is oelD -LLL.IJ: IJmuider Courant PIETERTJE GOEDE, betuig ik bij dezen mijn oprechten dank SUSANNA BROEK .Plaatsing gezocht 8 Jongste bediende Kosthuis Flinke Dagmeid Nette jonge werkster Nette dienstbode OPRUIMEN BEGRAFENIS-ONDERNEMING Jn. Kaper Pzn. AMSTELSTRAAT 12, IJMUIDEN Beveelt zich beleefd aan voor alle daartoe benoodiode werkzaamheden AANBEVELEND, Coöperatieve prijs met groote voorraden zullen wil len voorzien, ten einde zich tegen een herhaling der ramp te dekken. De heer Litwinof heeft verder verzuimd zijn optimistisch schema uit te breiden met de mededeeling dat de boeren in enkele streken misschien een goeden oogst zullen binnenhalen (echter zeker niet in het noorden, waar door over stroomingen 400.000 desjatin bezaaid land verwoest werd) maar dat zij be roofd zijn van 60 tot 80 procent van hun vee, zoodat zij in het allergunstigste g«val brood en alleen brood hebben. —o De optimistische verklaring van den diplomaat Litwinof, welke ten gevolge heeft dat in de meeste landen de hulp bronnen plotseling opdrogen, worden vernietigd dooor de verklaringen niet alleen van onze medewerkers in het hongergebied, maar ook door zijn eigen geestverwanten. Van onze medewer kers in het hongergebied ontvingen wij o.a. het volgende bericht aan den Heer Mulder: „Samara, 13 Juni. Gisteren keerde ik naar Samara te rug en ontmoette den heer Riemersma. Wij bespraken alle aangelegenheden en verdere werkzaamheden. Heden vertrekken wij gezamenlijk over Doebaja Oemjod naar Dimitriefka, vanwaar dagelijks deputaties naar hier komen om hulp te willen verleenen aan deze schijnbaar zeer geteisterde streek. Het is ons plan ook aan te vangen." en „Tusscheen Kolokolzofka en Sama- rofka ontdekte ik nog een nieuwe Vo- losti, waar hupverleening zeer noodza kelijk bleek en ga ik ter verdere rege ling heden daarheen.. Zoo i'eisde ik door een dorp, waar men als curiosi teit twee kinderen toont; de overigen zijn opgegeten." In Berlijn had ik den 8en Juli een on derhoud met den heer Eyduck, verte genwoordiger der Sowjetregeering Lij het Internationale Uitvoerende Comité te Moskou, die op de meest categori sche wijze verklaarde dat er van een volledige overwinning op den hongers nood geen sprake was. De heer Wino- kurow, secretaris van het „Allrussische Hungerhilfskomitee", verklaart in het hierboven aangehaalde bulletin no. 41 het volgende: „In den letzten Monaten hat der Hunger die höchste Stufe erreieht. Die van den örtlichen Beörden of- fiziel anerkannte Ziffer der Hun- gernden stieg auf 18 Millionen Menschen oder im Durchschnitt auf 70 Prozent der Bevölkerung der betroffenen Gebiete. Gleichzeitig wuchs aber auch die Hilfe für die Hungernden. Im Monat Mai erhielten mehr als 10 Millionen Menschen Verpflegung und materielle Hilfe vom Striate und von russischen und ausiaildi- schen Organisationen der Hunger- hilfe Im gegenwartigen Augen- blicke muss man diese Ziffer sogar auf mehr als 12 Millioen Essende erhöhen. Unverkennbar ist, dass jetzt schon zwei Drittel der Bevölke rung Hilfe erhalten und dass diese Hilfe sich erweitert." Hij voegt er aan toe, dat tot de opgave behoort deze hulp tot 100% te verhoo- gen. En wederom in hetzelfde bulletin van den 24 Juni wordt geschreven: „Die Hungersnot wachst noch immer, sie wachst taglich und stündlich! Tausen- de von Menschen sterben taglich an ihr, und vor der neuen Ernte wird es unmöglich besser, ganz sicher aber noch slechter werden." Ik durf verklaren, dat het onder deze omstandigheden misdadige politiek is, over gunstige oogstvooruitzichten te spreken, zonder tegelijkertijd de aan dacht te vestigen op enkele „bijkom stigheden" die het effect van 'n goeden oogst vrijwel tot een minimum redu- ceeren. Den 9 en 10 Juli werd te Berlijn de tweede internationale conferentie ge houden voor de hongersnoodhulp in Rusland. Vertegenwoordigd waren 39 organisaties met 107 gedelegeerden, w. o. van den Volkerenbond, het Interna tionale Roode Kruis, het Nederlandsche Roode Kruis en het Nederlandsche Nansencomité. De heer Krestinski, de Sowjetambas- sadeur te Berlijn, verklaarde op deze conferentie dat de honger in een ande re étappe gekomen is, maar dat, zelfs wanneer de oogst gunstig is, de hulpac tie voortgezet moet worden, om den lamgeslagen akkerbouw weer op de been te helpen. De heer Eyduck zeide in zijn rede o.a.: „Wanneer de hongersnood in Rusland niet tot een permanent verschijnsel mag worden, moeten alle organisaties zich vereenigen om den vernielden landbouw weer op te richten.... De landbouwer moet met zaad geholpen worden." De heer Smidowitsch heeft in een uit voerige beschouwing een beeld opge hangen van den toestand in Rusland. Ook hij behoort tot het Zentralkomitee voor de hulpverleening in Rusland. Er kan, volgens hem, op een, overschot om daarmede andere lijdende distric ten te helpen, niet gerekend worden. Voor den winterzaai 1922 en voorjaars- zaai 1923 zal geen zaad zijn. De duizen den vluchtelingen, die straks naai' hun haardsteden terugkeeren, vinden niets, moeten met alles geholpen worden. Hoogstens zal er brood zijn geen vet, geen eieren, geen melk voor krank en en kinderen. Want er zijn vier millioen weezen, waarvan hoogstens 2 millioen door verwanten teruggenomen zullen worden. Twee millioen vervallen aan staats- of particuliere hulp. Er zijn 500.000 zieken. In het Wolgagebied al leen ontbreken 150.000 paarden. Er is geen vee en er is geen fokvee. Wie kan in het aangezicht van deze feiten en cijfers optimist zijn en wie kan den Russischen boer, op wien altijd de slagen neergekomen zijn, laten be talen voor het politieke optimisme zij ner vertegenwoordigers in Den Haag, die een andere opgave hebben dan al leen voor de hongerende landbouwers bevolking te zorgen en wier opgaven zelfs tijdelijk tegen de belangen dier hongerenden schijnt in te gaan? JOHAN LUGER. Eenige dagen geleden logeerde te Rotterdam in een hotel een Duitscher, die zich voor advocaat uitgaf en van plan was, naar hij zeide, een bank op te richten. Daartoe huurde hij een ge bouw in de Van Oldenbarneveldtstraat voor den tijd van vier jaren, den huur prijs zou hij 15 Juli betalen. Een meu belhandelaar droeg hij op het pand voor f 1100 te installeeren. Ook wilde hij nog f 150.000 besteden om een villa te koopen en die te laten meubileeivn. De politie die van een en ander hoor de, vond het geval eenigszins verdacht zoodat zij een onderzoek instelde. Daarbij bleek,- dat de pseudo-advo- caat niemand anders was als een ge woon kantoorbediende uit Hamburg. Hij had in bezit een valsch Fransch paspoort en slechts 27V2 cent en 50 pfg. op zak waardoor hij zijn hotelrekening natuurlijk niet kon betalen. De man is ter zake poging tot oplichting gearre steerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Uit Baltimore wordt een schok kend verhaal gemeld, dat betrekking heeft op een vondst, door een golf-hel- per gedaan op de baan van de Rolling Road Golf Club daar in de buurt. De jongen zocht er in de struiken naar een weggeslagen bal maar vond iets an ders: het naakte lijk van eer vermoor de, gruwelijk verminkte vrouw. Men had het slachtoffer overdadig solide om hals gebracht. Zij was geschoten, met een mes gestoken, gewurgd en met een knots bewerkt. Bovendien was haar de keel afgesneden. Naast het lijk vond men een lang zijden koord, een blau wen zakdoek en een koralen ooiTing. Een mijl verder, op den straatweg von den speurders van de politie den ver fomfaaiden hoed van een vrouw en een met bloed bespatte manspet, bene vens net zoo'n oorring als naast het lijk was aangetroffen. Het lijk is van een knappe vijf-en-twintig jarige. Voorloopig houdt de politie het er voor dat men hier te doen heeft met de daad van een krankzinnige. Bij de plek waar zich dit treurspel had afgespeeld, vond men sporen van een motorfiets met zijspan. In den ochtend van den dag dat het lijk was gevonden, hadden lieden, die in de buurt wonen, gegil ge hoord. N. R. Ct. Schietoefeningen. Op de reede van Texel met het fort Harssens zullen op 18 tot 21 Juli schiet oefeningen worden gehouden met licht en op 24 tot 27 Juli met zwaar geschut. Onveilig is de zee voor de oefeningen met licht geschut tot op 3 zeemijlen en voor die met zwaar geschut tot op 9000 M. van het fort. Men wordt verzocht niet in dit ge bied te varen, te visschen of te ankeren. Het grootste zeilschip der wereld vergaan. Uit Sydney wordt gemeld de onder gang van het grootste zeilschip der we reld, den Franschen driemaster „Fran ce" bij de kust van Nw. Caledonië. De geheele bemanning verdronk. VISSCHERIJ. Amersfoort. Deze heeren hebben vele jaren in Indië verschillende plaatsen bezocht en liet plan opgevat om aldaar de Zeevisscherij te gaan toepassen. Daartoe zal bovengenoemd schip, als voorloopig het eerste schip, worden gereedgemaakt voor de Deenscho- en trawlvisscherij voor Indië, op de scheepswerf van den heer A. de Jong te Vlaardingen, om onder commando van den heer Versluijs naar O.-Indië te vertrekken. De bemanning zal aldaar hoofdzakelijk uit inlanders bestaan. Mocht deze visscherij aan de gestelde verwachtingen voldoen, dan zal deze N.V. worden uitgebreid en zeer ten goe de komen aan onze Oost. Wij hopen hiervan later gunstige be richten te mogen ontvangen. Het schip krijgt thans den naam van „Lobuan Mrak". VI. Crt. UIT DE GEMEENTE. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. M. de Jong— Pelk, z. M. de WeersSchuit, d.J. Roeper—de Vries, d.E. C. Maasland—Noom, d.A. AlkemadeDuin, d.G. DekkerBastia net, z.A. C. de Graaffvan Arum, z. A. W. MatthijssenTak, z.van Breugei Bootsma, z.H. de BieBierman, d.A. G. van de ScheurVeltman, z. Getrouwd: H. J. Langevoort en H. B. de Geest. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 15 Juli 1922 5 timmerlieden, 1 mandenmaker, 8 kuipers, 1 boetster, 2 zeilmakers, 6 kantoorbedien den, 8 zeevisschers, 1 sigarenmaker, 1 typograaf, 4, plaatwerkers, 2 loodgieters, 2 koperslagers, 2 smeden, 4 bankwerkers, 1 metaaldraaier, 8 machinisten, 3 stokers, 1 electro monteur, 117 los arbeiders. Door een Urker Vischbotter is op zee opgevischt een groot model Engtlsche Torpedo, die bij onderzoek ongevaarlijk bleek. Het voorwerp is door de strand vonderij overgedragen aan het Engelsch Vice-Consulaat alhier. Nieuw opgerichte Visscherij-Maat- schappij voor Ned. Indië. In het jaar 1917 werd de stoomlogger „Koningin Wilhelmina", VL 190, van i de Doggermaatschappij, Dir. de heeren A. en I. J. Hoogendijk te Vlaardingen, verkocht voor de vrachtvaart aan de „Philip's Gloeilampenfabriek". Het schip heeft eenige jaren gevaren en is nu overgegaan aan de heeren G. D. Bir- nie Jr. te Bondowoso en L. Versluijs te Een advertentie geplaatst in de heeft steeds succes AD VERTEN TIE8. Voor de vele blijken van belang stelling betoond bij het overlijden van mijn geliefde Echtgenoote J. H. BRE1J, Landsmeer, 14 Juli 1922. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorzien te zjjn van de laatste H. H. Sacramenten der stervenden, onzegeliefdeïchtgenoote en der kinderen zorgzame Moeder, Mejuffrouw gei? Duiker in den leeftijd van 46 jaar. Jan Broek £nz. E. Broek Jzn. J. A. Broek Jzn. C. A. Broek Jdr. J. A. Broek Jdr. Chr. Broek Jzn. J. Broek Jzn. IJmuiden, 17 Juli 1922. De teraardbestelling zal plaats hebben Vrijdag 21 Juli as.des voor middags ten elf ure op de Alge- meene begraafplaats te IJmuiden. door een neten ontwikkeld persoon op kantoor of iets dergelijks, een nette hand schrijvende, leeftijd 18 jaar. Br. Boekh. Roelse Lett. R 111. Op het kantoor der Papierfabriek te Velsen wordt gevraagd een of aank. bediende gevraagd. Kon. Wilhelminakade 2. Kloek met 15 witte leghorn-kui kens, 3 weken oud, met hok en ren. Eikenstraat 1, Velseroord. aangeboden 12 a 13 per Kanaalstraat 30c. IJmuiden. week gevraagd bij W. Mooje Kalverstr. 142, Velseroord. biedt zich aan, liefst voor het schoon houden van kantoren. Adre» bur. van dit blad. Oevraagd te Bloemendaal voor begin Augustus als meisje alleen. Zich aan te mel den, Mevrouw Breitenstein Stations weg Velsen. van PRIMA lste kwaliteit versch geslacht Doorregen Ossenlappen Oehakt en Poulet Magere Lappen Roastbeaf Rollade Biefstuk per 5 ons f 0.80 f 0.80 f 1.00 f 1.10 f 1.10 f 1.50 dat de Sanguinose zulk een voortreffelijk middel is Voor allen die zwak en moede zijn; die lusteloos en zonder energie die gedurig vermoeid zijn of lijden aan pijn in het hoofd, in den rug of de lendendie te moe zijn om te eten, of te zwak om te slapen, is de Sanguinoseeen opwekkend en versterkend middel, waarvan de uitwerking snel en verrassend is. Prijs per fl f2.-, 6 fl. f 11. 12 fl. f 21.- Te verkrijgen bij Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK VAN DAM Co. be Kiemerstraat 2c|4 Den Haag g v.h. GEBROEDERS MELCHERS BEVERWIJK voor het inpakken van sigaretten en voor het losmaken van tabak. Zich aan te melden Breestraat 60 Beverwijk. Uitbreidings-Uitverkoop Nu de Mode van breede rand blijvende is zullen wij al onze Deukhoeden met smalle rand Voor opknappershoed, voor 't werk, voor diegene die breede rand niet staat de gelegenheid om te profiteeren Voor op reis nog enkele TIMMERMAN, METSELAAR EN AANNEMER WILLEM BARENZSSTRAAT 16 aan den winkel afgehaald. Telf. 244 Aanbevelend, Breesaapstraat C 14 Gevestigd te IJmuiden Kanaalstraat 37 Raad van Toezicht: Mr. A.W. Hellema, W. Polderman Jr., H.W.Creutzberg, F.J. H.Schneiders Rechtskund.-Adviseur: Mr. A. W. hellema, advocaat en procureur, alhier Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jaar vast 4'/2 pCt. D e bank is geopendEiken Maandag en Donderdag van 79 uur n.m. last hebt vanverstopping (trage ontlasting) gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofd pijn, geen eetlust, slechte spijs vertering enz., neem dan Wor- telboer's Kruiden of Wortel- boer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoedig weer herstelt. Overal verkrijg baar 60 cent.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3