ORGAAN VELSEN No. TT Woensdag 26 Juli 1922 7« Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags IJMUID Abonnementsprij»fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „1JMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezo:.dt'. mededeelingeii 40 ets. per regel Advertenties van It en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van t en in. 5 regels f],25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeuigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voort itbetn ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets ij niet con ante betaling worden de gewone prijzen berekend Aiivenenties »adrei- bu-eau >au dit biad» 10 ets. extra; vi ur bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden niet 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten "de gemeente veisen en VOORUITBETALING Kleine Advertenties Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. VAN DEN WACHTTOREN. De Bolsjewistische Logica. Men kan telkens lezen, dat de zaken op de Haagsche conferentie zoo slecht marcheeren, omdat de Russen zoo con sequent en logisch debatteeren. Hun beginsel gaat tegen het privaat bezit in en daarom willen ze de eigendomsrech ten van Belgische en Fransche onder nemingen niet erkennen. Zij willen ab soluut niet verantwoordelijk zijn voor de domheden en verkeerdheden, door het Czarisme begaan. Daarom hebben zij een streep gezet door de staatsschul den, onder de regeering der Czaars ge maakt en willen ze hoogstens de kleine bezitters onder de houders der Russi sche papieren tegemoet komen. Een kleine inconsequentie van hun goede hart! Zij willen wel consessies verlee- nen aan het buitenlandsche kapitaal, maar slechts voor een zekeren tijds duur, zoodat de Sovjetregeering ten slotte het eigendomsrecht voor zulke ondernemingen in handen houdt. De Haagsche Conferentie zal vrij waar schijnlijk mislukken als gevolg dezer Bolsjewistische logica. De Russen gaan uit van de stelling: Het communisme zal gehandhaafd worden, al zal de geheele wereld erbij ten gronde gaan. Zij deugen niet voor het doen van zaken en onderhandelin gen, want zij willen niet weten van ge ven en nemen. Of juister ze willen wel weten van nemen maar niet van geven. Menschen, die altijd en in alles con sequent zijn, vindt men echter niet. De meest principiëele mensch tuimelt wel eens van zijn stokpaardje af. Schopen hauer, de pessimistische wijsgeer, die den dood prees boven het leven en een ding, nog verkieselijker vond dan den dood n.l., niet geboren te worden, vluchtte weg uit de stad zijner inwo ning, toen daab de pest begon te woe den. Hij verachtte het leven in theorie, maar wenschte het te behouden, toen het bedreigd werd. Goedbeschouwd is het Bolsjewisme ook niet zoo logisch en consequent, als men gewoonlijk meent. Communisme en tyranniè zijn tegenstellingen. In Rusland heerscht nog altijd de dicta tuur van of beter over het proletariaat. De demokratie is er ook geannuleerd. De bodem is er niet genationaliseerd, maar onder de boeren verdeeld. De staat blijft in naam eigenaar. De boe ren mogen hun grond niet verkoopen en na hun dood kan de staat er weer over beschikken. Maar dat is toch gansch iets anders dan landnationali satie. Gedurende hun leven hebben de boeren immers de vrije beschikking over den grond en zijn opbrengst. Com munisme is anders. De Sovjetregeering heeft Georgië be zet en ingelijfd en steunt op een sterk rood leger. Dat is imperialisme en mili tairisme, booze machten, die ook onder het Czarisme hebben geheerscht. Men zou ze niet verwachten in een wereld, waar men een der hoogste en schoonste maatschappelijke idealen wil verwer kelijken. Rusland noodigt het kapitalisme van andere landen uit, om op zijn gebied te gaan werken. Het moge aan zijn con cessies eenige voorwaarden verbinden, die zijn echter niet zoo kwellend en hin derlijk, of de Stinnessen en anderen durven daaronder de rijkdommen van Rusland wel gaan exploiteeren. Het communisme, dat het kapitalistisch be drijf bij zich inviteert, handelt ook niet precies beginselvast. Bovendien heeft de Sovjetregeering althans het kleine eigendom vrijwel in zijn oude rechten hersteld, zelfs in het erfrecht. Dat is als een vegetariër, die nog wel geen bief stuk, maar toch wel saucijsenbroodjes eet. Zoo ziet men, dat er door de hoogge roemde Bolsjewistische logica een lee- lijke scheur loopt, die al grooter zal worden, totdat ook zij al verder den weg der opportuniteit zal opgaan. Waar alle redeneering faalt. Jeder netter Mensch in Deutschland is Monarchist! Zoo verzekerde ons de zer dagen een Duitscher. Het is wel ze ker, dat bij een volksstemming voor of tegen het behoud der republiek een groot aantal stemmen, zij het nog een minderheid, zich zou uitspreken voor terugkeer van den ex-keizer. In een land, waar een gewezen zadel maker aan het hoofd geplaatst is, kan het niet goed gaan. Parvenu's en Joden regeeren tegenwoordig het eens zoo machtige Duitsche volk. Eerst als er weer een keizer is, tegen wien ieder op ziet, die gezag bezit, uit een door God tot heerschen bestemd geslacht kan het weer goed gaan. Dan wordt Duitsch- land weer machtig. En dan gaat het weer los! Wij zullen afrekenen met Frankrijk en vooral het vuile, domme Poolsche volk op zijn nummer zetten. Zoo werd verder met hartstocht ge sproken. Wij brachten er eenige zake lijke en rake argumenten tegenin. Maar dat maakte in het geheel geen in druk. Het heette altijd weer: Onder den keizer ging alles goed en bloeide Duitschland, maar onder een zadelma ker wordt het vertrapt en bespuwd! Maar waarom nemen de monarchis ten hun tevlucht tot een laffen sluip moord, als hun zaak zoo sterk staat? vroegen we. En tot onze verbazing hoorden we toen een overigens lieben- würdig, een zacht en beschaafd man het vermoorden van Erzherger en Ra- thenau verdedigen. „Als ik er toe in de gelegenheid was, dan zou ik hen, die ons verlosten van onze ergste vijanden in ons eigen mid den, ook graag voorthelpen!" Dat werd met een vuur gezegd, dat je verschrikte. Met zulke gevoelens zou men zelf de revolver kunnen opnemen en hen neerschieten, in wie men de hoofdschuldigen ziet van het verlies van al, wat eens schitterend en grootsch was in Duitschland. Daar valt niet te gen te praten. De Duitsche republiek is er, maar de macht, die haar bedreigt, is zeer nabij en sterk ook. Men mag de gevoelens der monarchisten onredelijk en dwaas noemen, ze zijn er niet minder sterk om. De keizer is voor velen een heilige en de republiek is de zondebok, die de schuld aan den diepen val en de vernedering van Duitschland te dragen heeft. De voorstanders der republiek mo gen daarom wel op hun hoede zijn en waken, dat de republiek er is, maar er blijft ook. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De zomertijd is aangebroken en daarmede de lust om de vacantie in de vrije natuur door te brengen. In een, gemeente als de onze, waar het haute mondaine toeristenverkeer niet die proportiën aanneemt als in andere plaatsen die daarin een middel van be staan vinden, terwijl hier toch hetzelf de natuurschoon te genieten is, vind men vooral dagjesmenschen en jonge lui die in een primitief kampement hun zomersche uitspanning zoeken. Deze laatsten vooral zijn dikwijls wel aardig in hun levenswijze Een vinding- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. rijk mensch weet daarbij dikwijls meer tot stand te brengen dan een acade misch geschoold ingenieur. Denken we maai' even aan de kolos sale uitvinding dat een schoolgebouw in de vacantietijd zich veelal uitstekend leent om een groot aantal kinderen in den zomer onderdak te verschaffen, of wel dat er ook scholen in de duinstreek staan. Een aardige inrichting wist de afd. Amsterdam van Patrimonium voor de kinderen der leden te verkrijgen. Een tent in de nabijheid van den Moerberg dient als het centrale punt waaromheen zich o-verdag de spelen der kinderen groepeeren. Verder heeft men de be schikking verkregen over het schuurtje in de Snelliusstraat, waarin vroeger de godsdienstoefeningen der Chr. Ge reformeerde gemeente plaats vonden, in het midden staan een tafel met ban ken voor het gebruiken van maaltijden enz., terwijl langs de kanten stroozak- ken en dekens gezonde ligging bieden. De voormalige predikantskamer dient als keuken terwijl een verwante orga nisatie nog wel bergruimte bezat voor overtollige bagage en voorraden. Een voudig, goedkoop en practisch om een 100-tal Amsterdamsche arbeiderskin deren, verdeeld over 5 weken wat fris- sche lucht te laten inademen. Een inrichting, meer berekend om vol wassenen het denkbeeld van een kamp in de ruime natuur te geven, zagen we in het „Velserduin". Hier heeft het Nederlandsch Jonge lingsverbond een vijftal tenten om in te verblijven opgericht en in het midden daarvan een grootere tent voor maal tijden, vergaderingen enz. Aan alle zij den beschutten bosch en duin het kamp voor ongewenschte bezoekers en voor vlagen van ruw weer. Een houten ge bouwtje voor administratie en keuken werk is niet zoo groot dat de indruk van een wild boschkamp wordt wegge nomen. Wij verwachten dat in dit mooie stukje natuur vele jonge man nen zich een oogenblik kunnen wanen ver van het drukke gewoel der wereld, tot het geraas der machines, op en in de nabijheid van het Noordzeekanaal ze verkondigt dat dit zenuwachtig gedoe ook in deze duinstreek doordrong. Maar wellicht zal het dan de kampstemming niet meer bederven. In dit kamp is ruimte voor 35 gasten. Iet geheel staat onder leiding van den algemeen secretaris voor het groote stadswerk in het Ned. Jongelings Ver bond Ds. A. Adriani te Utrecht terwijl in elk der 4 kampweken een ander als kampcommandant ont.reedt.. Oranje-Vereeniging. Ha! hooren wij al zeggen, blij dat we weer eens iets van de Oranje-Vereeni ging hooren, het wordt zoo zoetjes aan tijd, want nog maar een maand en het feest staat voor de deur. Feest zeiden wij immers, ja zeker feest vieren op den verjaardag onzer Koningin is het doel der Oranje-Vereeniging. Van de groot ste tot de kleinste plaats in ons land, heeft op 31 Augustus feestiviteiten, wij behooren daar toch ook bij. Het is een nationale feestdag voor arm en rijk voor jong en oud. Is het geen heerlijk idee dat wij tusschen deze malaise tij den waarin menigeen in sombere stem ming is, op dien dag z'n gezicht eens uit de strakke plooi halen, en hem of haar weer eens ouderwetsch laten lachen, dat zij de narigheid er door ver geten. Als een kind pleizier heeft, ge nieten de grooten vanzelf, en wij ho pen dat ze schik zullen hebben, aan ons zal het niet liggen, als ieder maar medewerkt, dat wil zeggen wij komen geen werkkrachten te kort, alléén geld, en ach als gij eens goed kijkt in de hoekjes, ligt er hier of daar misschien nog wel zoo'n verschoten geel of blauw lapje, boven de 25 gld. mag men ook wel geven, doch daar beneden evenzoo. Alle gaven zijn welkom. En denk daarom maar niet, och die rijksdaalder of dat tientje van mij doet 't 'm niet, zegt dat maar zachtjes, dat kan 't 'm juist wel doen, om het leest zoo goed mogelijk te doen slagen, daar er anders misschien het een of andei door moest vervallen bij gebrek aan geld. Nu is de bedoeling der Oranje-Ver eeniging, de kinderfeesten des *s mor Sens met een zangaubade op het W il lemsplein te openen, en de hecle mor gen voor de kinderen te besteden, en daarna het feest voor de grooieren doen aanvangen, waaronder diverse volksspelen, fietsoptochten (versierd) •n andere vermaken. Dat op zoo'n dag een flink stukje muziek behoort behoe ven wij niet te zeggen, en ach hier zijn wel muziekvereenigingen, die gaarne iien dag eens wat ten beste willen ge ven, voor het I Jmuidens publiek, kom het is toch een nationale feestdag voor ieder Hollander. Voorts hij genoegzame deelname ligt het in de bedoeling even als het vorig jaar, etalage-wedstrijd te houden dien dag, wij hooren al zeggen in deze ina- laise-tijd, juist dit is nog meer reden om juist nu de aandacht van het pu bliek op uw zaak te doen vestigen, en wij twijfelen ook niet of het aantal deelnemers hiervoor zal grooter zijn als verleden jaar Er wordt nu overwo gen om ditmaal de zaken in 3 groepen te verdeelen, zoodat de gelegenheid om appart beoordeeld te worden, hierdoor veel gunstiger wordt. Opgave voor deelname Etalage-wed- sirijö gelieve men schriftelijk met bij voeging van 2 gld. inleggeld (dit is ter gemoetkoming in de kosten welke hier voor gemaakte worden) te zenden aan het lid der Uitbreidings-Commissie, ien heer P. Slikkeveer, de Wetstraat no. 8 alhier. Liefst vóór 1 Aug. Gelden voor de Feest-Ooramissie om het feest zoo goed mogelijk te doen sla gen kan men afdragen aan den Pen ningmeester der O. V., den heer K. V. ijker, Pr. Jlrugerstraat 60 en bij den heer H. Medik, Huigenstraat, over de brug. P. S. Wacht s.v.p. niet met uw steun te verleenen, daar de tijd kort is, en er nog wat financiën ge bruikt kunnen worden, om het feest compleet te doen ziin. VELSEN. - Zondag 23 Juli j.l. heeft de opening plaats gehad van de Beverwijltsche 8ad- on Zweminrichting, gelegen nabij het fort Velsen. Den heelen morgen had het geregend, zoodat iedereen dacht, dat het in elk opzicht een natte boel zou worden, maar met den middag werd het droog. Jammer, dat de zon er niet bijkwam, want van hare warmte zou een dank baar gebruik gemaakt zijn. Na eene wandeling op een openbaren weg langs het kanaal stuit men tegen een hek rondom de boerderij van den heer Langendijk, zoodat men zonder diens toestemming zijkanaal A niet eens kan bereiken. Bij het water geko men werden wij met eene roeiboot over gezet, nadat we er door middel van een levensgevaarlijken sprong van een steigertje in neergekomen waren. Met behulp van één roeispaan en één hou ten balkje roeide een soldaat ons naar het steigertje aan den overkant, waar we op een overdekt gedeelte op eene bank konden plaats nemen na betaling van 25 cents entree. j Ofschoon zeer waarschijnlijk velen zich door het weer hebben laten terug houden, was het aantal aanwezigen I vrij beduidend. i De voorzitter, de heer Jongejans, hield bij de opening eene toespraak, waarin hij zijne vreugde te kennen gaf i over 't feit, dat zijn wensch vervuld was, dat Beverwijk eene Zwemschool had. Hij bracht dank aan allen, die hiertoe meegewerkt hadden in 't bij zonder aan de militaire autoriteiten, daar de „Zwemschool" nu de beschik king gekregen had. over datgene, wat door en voor de artilleristen der forten tot stand gebracht was. Ook sprak hij den wensch uit, dat de gemeente-Velsen den gevraagden gol- delijken steun zou verleenen. Wij helpen het hem wenschen, maar onder voorwaarden, waarvan er één is, dat de tegenwoordige toegansweg blij- ve, en dat de tocht met de roeiboot wat minder primitief worde. De fort-commandant, de heer Witseo Elias, bedankte den voorzitter voor zijne waardeerende woorden aan de militaire autoriteiten gewijd en sprak den wensch uit, dat de zoo vlijtig be oefende rooksport nu eens zou plaats maken voor de zwemsport en, gezien de resultaten hij de kanoniers van allerlei leeftijden, gedurende de mobilisatie, twijfelde hij er niet aan, of het zou spoedig blijken, dat de „Zwemschool" m eene bestaande behoefte voorzag. Verder uitte hij de beste wenschen voor de nieuwe inrichting. Hierna kwam als eerste punt aan de orde: Wedstrijd snelzwemmen 50 M. vrije slag (deelnemers Beverwijk). De 1ste prijs werd gewonnen door M. van Berkum in 52:!/ri seconden en de tweede door J. H. A. Vos in 56]/5 sec. De prijzen waren eene groote en eene kleine zilveren medaille. Hierna had eene demonstratie van schoonspringen plaats, die zeer in den smaak viel. Ook hier bleek, dat veel nog in zeer primitieven toestand was, maar alle begin is moeilijk. De achterwaartsche anderhalve sal- to-mortale verwekte veel sensatie, maar het daaropvolgende nummer Fi- guurzwemmen „Zigma" Haarlem werd zeker wel het allermooist gevonden. Hiermede legden de dames-deelneem sters veel eer in. Vervolgens kwam aan de beurt, aan te toonen, hoe nuttig het zwemmen was voor de met den drenkelingendood be dreigden. Op het programma stond: Zwemmend redden door de Haar- lemsche Reddingsbrigade: a. Kopgrecp, b. Olcselgreep, c. Polsgreep, d. Nelson- greep. Bevrijdingsgrepen: a. wanneer een redder bij de polsen wordt gegrepen b. wanneer hij om den hals, en c. wan neer hij om het middel wordt gegrepen. Dit alles was natuurlijk zeer nuttig en ook wel interessant, maar aller leukst het volgende nummer: Spiegel- redding door de Ilaarl. Reddingbrigade Een visscher is er met zijnen zoon op uitgegaan en wil hem geen toestem ming geven om te zwemmen. Vader valt in slaap en zoonlief gaat stilletjes zwemmen, dat hij heimelijk geleerd heeft en wat gelukkig! Want vader rolt van den wal in het water en is op het punt van verdrinken, als hij gered wordt door zijnen zoon en een ijlings toegeschoten helper. Intusschen heeft vader zooveel water ingekregen, dat ille kunstmiddelen moeten worden toe gepast. Eindelijk is er resultaat en va der kan weer zoo'n beetje staan, valt weer in 't water en zwemt weg. Bij het Hinderniszwemmen behaalde Vlbert Bakker den lsten prijs, een si garenkoker en C. M. van der Groen den Men eene doos sigaretten. Wanneer we niet bevreesd waren te veel ruimte voor ons verslag te vragen, dan zouden we gaarne eene beschrij ving geven van d.endPolowedstrijd. Voor wie niet weten, wat dat is, diene, dat het een voetbalwedstrijd te water ge noemd zou kunnen worden, 't Was ai-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1