MAKEN CONCERT HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 unr, Wlllemsbeekweg 42, Veiser oord. leraardigst, maar natuurlijk minstens zoo vermoeiend als op 't land, terwijl niet één der spelers zich in 't zweet werkte, ofschoon allen druipnat van het terrein kwamen. Bij het schoonzwemmen behaalde A. Wapstra met 34 punten eene verguld zilveren en F. Wapstra met 32 punten eene kleine zilveren medaille. Juryle den waren de heeren J. J. Ebmeyer te Beverwijk en A. J. Meyerink te Haar lem. Het concert der Harmoniekapel „de Eendracht" is zeer goed geslaagd Er waren plusminus 1200 personen aanwezig. In verband met het feit, dat door de vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij is besloten, den stoom tramdienst HaarlemAlkmaar op te heffen, is Dinsdagavond in den ge meenteraad besloten, op voorstel van burgemeester en wethouders, het vol gende schrijven aan den Minster van Waterstaat te richten: Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Dat blijkens persberichten, op de laatstgehouden vergadering van aandeelhouders der Nooord-Zuid- hollandsche Tramweg Maatschap pij is besloten, den stoomtram- dienst Haarlem—Alkmaar op te heffen en het bestuur te machtigen, de noodige stappen te doen om dit besluit tot uitvoering te brengen; dat hierdoor de belangen der ge meenten in Kennemerland, welke zich in het genot van de tramver binding mogen verheugen, ernstig worden bedreigd; dat toch tal van ingezetenen dier gemeenten en handelsreizigers uit de groote plaatsen een druk ge bruik van de stoomtram plegen te maken; dat vooral het baanv. Velsen-Haar lem van veel nut is voor de inwo ners van de landelijke afdeelingen dezer gemeente, omdat de spoor wegstations Velsen en Santpoort op 15 a 30 minuten gaans van de eigenlijke bebouwde kommen zijn gelegen en het dus voor de reizi gers naar Haarlem en voor de abonné's op korte trajecten veel geriefelijker is, gebruik te maken van de tramgelegenheid, dan de reis per spoor af te leggen; dat zulks temeer klemt, nu in de laatste jaren eene speciale dienst regeling Haarlem—Velsen is inge voerd, waardoor dagelijks gemid deld elk uur in beide richtingen een tram vertrekt; dat eene dergelijke faciliteit bij het luizen per spoor niet wordt on dervonden, zoodat de theoretische verkorting van den reisduur prac tisch geheel wordt uitgeschakeld; dat derhalve, bij de keus van ver voermiddel op korte afstanden, veelal het voordeel is aan de zijde van de stoomtram; dat daaruit tevens blijkt, dat het nagenoeg parallel loopen van spoor- en tramlijn geen grondig motief voor de opheffing van laatst genoemde verbinding kan opleve ren; dat het, afgescheiden hiervan, in -verband met de voortdurende ont wikkeling van de gemeente Velsen en de vestiging van het hoogoven- bedrijf daar ter plaatse, zeer onge- •wenscht is, het aantal middelen van vervoer in deze streek te beper ken; dat er veeleer aanleiding bestaat, de tram te moderniseeren en te doen aanpassen aan de hedendaag- sche eischen van het verkeer, waar door ongetwijfeld het vervoer zou toenemen; dat op dien grond electrificatie, zij het ook alleen op één der baan vakken HaarlemVelsen of Haar lemBeverwijk, ten zeerste zou worden toegejuicht; dat bij overweging van dezen maatregel, tevens onder de oogen ware te zien, in hoeverre de exploi tatie van een zijlijn naar Velser- oord en IJmuiden, welke afdee lingen tezamen ruim 18000 inwo ners tellen en door toenemende be bouwing binnen enkele jaren één geheel zullen vormen rendabel zou zijn; dat toch reizigers per spoor van IJmuiden naar Haarlem en in om gekeerde richting bijna steeds te Velsen moeten overstappen en zich veelal het ongerief van het wach ten op aansluiting moeten getroos ten; dat dus een electrische tramver binding tusschen de eindpunten IJmuiden en Haarlem het locale verkeer zeer ten goede zou komen en van groot belang zou zijn voor deze gemeente. Bedenen, waarom de gemeente raad Uwe Excellentie beleefd ver zoekt, het bovenbedoelde besluit niet goed te keuren, tenzij op ande re wijze in de dringende behoeften van het verkeer worde voorzien. SANTPOORT. - Veel reclame was er door de geheel onthouders-vereeniging te dezer plaatse gemaakt voor de ook dit jaar weer te houden openlucht-meeting op de Harddraverslaan van Mevr. Wüste-Von Ootsch, en ondanks dat, dreigde de meeting slecht bezocht te zullen worden, doordat het weer in het geheel niet meewerkte, üelukkig klaarde het na den middag wat op en tegen half drie was het werkelijk goed weer. Vele dorpsgenooten spoedden zich toen naar het mooie bosch van Spaarnberg, zoodat toen wij tegen drie uur op het feestterrein arriveerden, er heel wat belangstellenden present waren. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de Federatie Kennemerland den heer G. Aalderink. Spr. gewaagde dankbaar van de, de weersomstandigheden in aanmerking genomen, groote opkomst en het weer welwillend door Mevr. Wüste afstaan van haar schoone Harddraverslaan Tevens deelde hij mede, dat de aangekon digde spreker, de Heer F. Schuhmacher door omstandigheden verhinderd was te spreken, maar dat de Heer Poppe uit Haarlem bereid was gevonden als redder in den nood op te treden. De meeting, misschien juister gezegd liet openlucht-feest- was nu officieel geopend en weldra heerschte allerwegen een opge ruimde stemming. De man bij het rad van avontuur maakte al spoedig goede zaken, eveneens de eige naar van de grabbelton, die soms handen te kort kwam, om de dubbelijes in ontvangst te nemen Even verder zagen de Haariem- sche jongens en meisjes zich al spoedig onringd door een dichte haag van nieuws gierigen, die ten zeerste genoten van de aardige dansen van deze jongelieden. Twee flinke knapen demonstreerden al zingend een partijtje boksen. Ter geruststelling van hen, die legen deze bloedige sport zijn zij vermeld dat er geen bloed vloeide, geet blauwe plekken werden opgeloopen, geei knock-out werd gegeven en de„tegenslari ders" ten slotte gearmd en zingend ver dwenen. Het was werkelijk een aardig nummer, dat den aanwezigen een warn applaus ontlokt. Weer op een anderen plaats kon men naar het aantal erwten in een glas en den naam eener pop raden, of een lot op een fiets nemen. Vooral van het laatste werd een druk gebruik gemaakt, zoodat tenslotte de loten reeds verkocht waren, toen er nog liefhebbers genoeg waren. Volledigheids- hale zij hier nog vermeld, dat de fiets viel op nummero 63. Dé gelukkige winnaar(es zal den heer bremerkamp wel dankbaar zijn geweest! Het kunstgedeelte was in handen gegeven van ons plaatselijk muziekkorps Wilhelmina en het Beverwijksche onthouderszangkoor Door Onthouding Vereenigd, welke ver eenigingen er beide het hare toe hebben bijgedragen, om dezen middag in alle op zichten te doen slagen. We gelooven wel dat het Santpoortsche „eigen gebouw" weer enkele steentjes hooger is geworden. Hoewel niets met de geheelonthouding uitstaande hebbend, werden op dit feesi ook de prijzen verloot van de loterij ten bate van het hongerende Russische volk, waaraan door Ds. G. A. v, d. Berg v. Eysinge en een aantal zijnen oud- catechi canten zoo menig uurtje is opgeofferd. Een woord van hulde is hier dan ook zeker op zijn plaats De prijzen vielen op de volgende nummersDivankussen 63, Theemuts 24, Kleedje 104, drie boekenleggers 237, 97, 248, twee taschjes op 117 en 110, 5 be schilderde vaasjes op 7, 91, 216, 217 en 239, een paar beeldjes op 18, schilderijtje, 30, inkstel 64, twee presses papier 242 en 8, papiersnijder 92 en een een spiegeltje op 89. De werkzaamheden aan den Hage- lingerweg zijn in vollen gang. Voor en aleer de straat er ligt zullen er echter nog wel eenige weken verloopen, wat zeer begrijpe lijk is, als men weet, dat er eerst een flinke laag zand en grint afgegraven moet worden iiermee wordt de Kruidbergerweg hard gemaakt. - De openbare school hier ter plaatsen is weer het hoofdkwartier geworden van „Voor de Jeugd", een vereeniging uit Amsterdam, die al eenige jaren achtereen deine Amsterdammertjes van onze mooie omgeving en frissche (tegenwoordig wel wat al te frisch) buitenlucht Iaat genieten. Ondanks het minder gunstigen weer ge nieten de jeugdige klanten volop en ver zekeren in hun lied, dat „V. D. J." weerom komt" - Dezer dagen zagen wij weer eens, hoe een langs de deur ventend „koopman" in allerlei snuisterijen den niets van hem koopende huismoeders allerlei lieflijkheden naar het hoofd wierp. Men houde derge lijke „heeren" in de gaten IJMUIDEN. De heer M. G. van Praag heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. De heer Poortenaar te Driehuizen, Directeur der N. V. IJmuiden Stores, die, zijn we goed ingelicht, de benoeming wel zal aannemen, is thans aan de beurt den Economischen of Vrijheids bond, naast den heer Tusenius, in onzen raad te vertegenwoordigen. Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" is heden van zijn eerste kruistocht bij de haringvloot op de Noordzee hier aange komen. Op deze reis werden 69 patiënten behandeld. Een zieke werd meegenomen en hier geland. A.s. Maandag gaat „De Hoop" voor de tweede reis naar zee. te geven door de Harmonie „Concordia' Directeur S. Vlessing op Vrijdag a.s. in de Muziektent op het Willemsplein te IJmuiden 's avonds 8 uur PROGRAMMA. 1. Jubileummarsch Sam Vlessing 2. Interrompere L. Montagne 3. The Song of Dutch Mils Sam Vlessing 4. Fantasie Romantique L. Montagne Pauze 5. Fantasie Scardasfürstin Fm. Kalman 6. Roze Marie Sam Vlessing 7. Muzikale Revue Sam Vlessing 8. Holledays G Louweyns Het onderzoek ls kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nlt Haarlem, Voorzitter van het Consultatlebnrean aldaar. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Het alhier aangespoelde lijk is herkenc als te zijn zekere E. G. uit Helder, die met zijn botter op de Noordzee is verongelukt Het lijk is naar Helder teruggebracht en aldaar begraven. Wegens openbare dronkenschap is in arrest gesteld H. B. Na zijn roes te hebben uitgeslapen is hij weer op vrije voete.i gesteld. Door een 14 jarige jongen werd het rijwiel van de boodschappenïooper A. R. omver getrokken, waardoor de boodschap pen werden vernield, en het rijwiel eenig defect bekwam. De heer J. H. Doderer alhier komt voor op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer in de lichamelijke oefening van de Openbare scholen te Amsterdam. VELSEROORD. POLITIEPOST VELSEROORD Gevonden voorwerpen: bruine portemonnaiemet inhoud, zwarte portemon- naie met inhoud, een zilveren horlogeket ting, een jonge Dobbermann. Ter gelegenheid van den volkszang dag, op 6 juli j.i. te IJmuiden gehouden, zouden ouk alhier eenige liederen worden gezongen. Om verschillende redenen is daar niets van gekomen. Echter hebben wij ook hier onzen Volkszangavond gehad en wel gisteren op een terrein aan de Ratelstraat, welwillend door den heer F. J. Kochx daar toe afgestaan. De Chr. Zangvereeniging Hosanna en haar kinderkoor, benevens de Gem. Zang vereeniging Polyhymnia, allen van hier, hebben ieder een aantal liederen gezongen. Een massa menschen hebben deze liederen aangehoord. Er werd goed gezongen en vooral van den kinderzang hebben de men schen veel genoten. Vooral van „Moeders parapluie", dat zoo werd toegejuicht, dat de kinderen het nog eens overzongen. De voorzitter van Hosanna, de heer Klees, dankte den heer Kochx voor het afstaan van het terrein en ook het publiek en hoopte dat deze avond door meerdere ge volgd zou worden. Wij wenschen dit ook en dan dat men propaganda maakt voor net Nederlandsche lied. Op zulke avonden passen geen Latijnsche en Duitsche liederen. Ons volk moet leeren zingen van zijn duinen, zijn weiden en velden en van zijn vlag, zooals de kinderen zoo mooi hebben gedaan. Voor den aanvang maakte Hosanna en haar kinderkoor vanuit hun repetitiezaal een rondgang door eenige straten. De kinderen van het kinderkoor met klappers en dé leden zingende hunne liederen. Deze demonstratie okte natuurlijk veel belangstelling en bracht vele menschen op de been. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Gezien de wijze waarop de heer van Willigen het ingezonden stukje der Muziek-Vereeniging „Juliana" beant woord heeft, niet aarzelend onze woor den allerschromelijkst te verdraaien en zijn eigen woorden tegen ons gespro-, ken te verzwijgen, achten wij onszelf te! hoog om daarover verder met den heer! v. Willigen in discussie te treden. Alleen vergun ons nog twee vragen! te mogen stellen ter beoordeeling van; de burgerij. j Ten 1ste waarom heeft het Bestuur In 1922 worden 5 plaatsen als surnu merair der Posterijen en Telegrafie be schikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor man nelijke candidaten, die in het bezit zijn van het einddiploma van eene Hoogere Burgerschool met vijf-jarigen cursus of Gymnasium, dan wel van een, daarme de gelijkgestelde inrichting van onder wijs. Een examen wordt van hen niet ge- eischt, zij worden aan de hand van de op de bedoelde eindexamens behaalde punten voor plaatsing gerangschikt? Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie te 's Gravenhage, voor 6 Augus tus 1922. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te dezer plaatse. van „Kindervreugd" alvorens direct Duitsche muzikanten te nemen, niet eerst geinformeerd, gevraagd of in on derhandeling getreden met onze plaat selijke vereeniging daar de kans toch ook niet buitengesloten was dat zij na uiteenzetting der financiëele toestand van „Kindervreugd" hun medewer king geheel gratis had verleend? Bij een gezonde financiëele politiek had dit toch een eerste vereischte ge weest en het is toch te beacheijk om er over te spreken dat wij daarover had den moeten spreken gedenkende het spreekwoord: „aangeboden diensten zijn zelden aangenaam". ten 2e gezien het feit dat „de Een dracht" reeds haar medewerking zou verleonen op Donderdag, welk bezwaar was er dan dat een andere vereeniging alleen haar medewerking op Zaterdag verleende, waardoor men een grootere bezuiniging had bereikt? Dit zijn toch logische vragen welke tot nu toe, ook mondeling, steeds onbe antwoord zijn gebleven. Gezien deze vragen en onpartijdig het stukje van den heer van Willigen aan dachtig lezende, voelt direct een ieder waar het aan hapert. Niet aan financiën, dat voelt een ieder. Terwille van „Kindervreugd" zelf willen wij in het openbaar niet dieper op deze zaak ingaan, alleen willen wij van hier den heer van Willigen per soonlijk één opmerking maken en wel deze, als U soms van gedachte mocht zijn volgens uw schrijven, dat onze vereeniging geen voordeel zou behalen met het ingezonden stukje in het Vel- ser-blad, dan willen wij tot Uwe ge ruststelling mededeelen dat wij na dien voor een flink bedrag aan dona teurs hebben kunnen boeken, voor U en voor ieder ander vrij te controleeren. En wat betreft het meeleven, verklaren wij hier dat verschillende onzer, ook uit het Bestuur, nog zooveel met „Kin dervreugd" meegeleefd hebben dat zij althans nog financiëel gesteund heb ben, wat wij helaas van U, ten opzichte van onze Vereeniging, tot nu toe, niet tegenstaande Uwe beginselen, niet kunnen getuigen. En wat het stukje als antwoord aan ons in zijn geheel be treft, mijnheer v. Willigen, wij kunnen ons niet begrijpen hoe U over beginse len durft te schrijven gezien de wijze hoe U op een leugenachtige manier de burgerij omtrent onze gevoelens tegen over „Kindervreugd" poogt te mislei den en zoodoende de opinie ten gunste Uwer Vereeniging te stemmen. Wij zijn in ons vorig stukje misschien wel iets ruw geweest maar dan toch in elk ge val eerlijk. Maar de wijze waarop U in discussie treedt stuit ons tegen de borst en daarom wenschen wij met U al thans daarover niet verder te discu- sieeren. Geachte Redactie wij danken U be- eefd voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur der Chr. Muziek-Vereen. „Juliana". Mijnheer de Redacteur! Mogen wij, mede naar aanleiding van het schrijven van Pater Alexander en het ingezonden stukje daarover door den heer Schilling, nog enkele opmer kingen maken. (Bij voorbaat dank voor uw gastvrijheid.) Wij zouden dan voorop willen stellen dat van onregelmatigheden in het stembureau Breesaapstraat, bestaande in het toelaten van Propaganda o.i. geen sprake geweest is. Er is met nauwgezetheid gewaakt tegen elke overtreding, en wij hebben respect voor de wijze waarop de voorz. van bedoeld stembureau zich van zijn taak heeft ge kweten. De mededeelingen of geruchten hierover kunnen dus gevoegelijk naar jhet rijk der fabelen worden verwezen, Wel meende ondergeteekenden dat er (iets op gevonden moest worden waar door de taak der voorzitter werd verge makkelijkt. De mogelijkheid hiervan hetzij door uitbreiding van het aantal leden of an derzins zou o.i. zeker aanbeveling ver dienen. De Redactie nogmaals onze dank. Lid en pl.v. Lid v. h. Stembureau Breesaapstraat, C. W. Böttger. H. Homburger. RECLAME IS OELD Een advertentie geplaatst in de IJmuider Cour ant heeft steed\t succes VISSCHERIJ. Visscherij-ultkomsten. IJmuiden, 21 Juli. Gedurende de maand Juni van dit jaar zijn te IJmui den aan den rijksvischafslag aangeko men 151 stoomtrawlers met f 323.614 besomming tegen in Juni van het vorig jaar 183 stoomtrawlers, die f 197.559 besomden, terwijl in de eerste zes maanden van dit jaar binnen kwamen 1336 stoomtrawlers, die f 3.212.862 be somden, tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 920 stoomtrawlers met f 2.812.178 besomming. Verder kwamen van de trawlvisseherij in Juni van dit jaar binnen 156 zeiltrawlloggers met f 49.362 besomming tegen in Juni van het vorig jaar 159 dier vaartuigen, die f 76.741 besomden en in de eerste helft van 1922 1028 zeiltrawlloggers met f 476.195 besomming tegen in de eerste helft van 1921 1041 dier vaartuigen met f 658.549 besomming; 6 sleepboottraw lers met f 5871 besomming en in Juni van het vorig jaar 3 sleepboottrawlers met f 3930 besomming, terwijl in de eerste zes maanden van dit jaar 46 sleepboottrawlers met f 47.513 besom ming binnen kwamen tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 22 sleepboot- trawlers met f 32.958 besomming; 186 motortrawlers met f 22.253 besomming en in Juni wan het vorig jaar 158 dier vaartuigen, die f 24.489 besomden, ter wijl in de eerste helft van dit jaar bin nen kwamen 351 motortrawlers die f 38.094 besomden, tegen in gelijk tijd vak van het vorig jaar 692 motortraw lers, die f 92.760 besomden; 35 zeilkust- visschers met f 1125 besomming teg"U in Juni van het vorig jaar 126 dier vaar tuigen met f 7748 besomming en in de eerste helft van 1922 72 zeilkustvis- schers met f 1951 besomming tegen in elijk tijdvak van het vorig jaar 356 dier schepen met f 18.057 besomming; 5 motorloggers met f 2105 besomming- tegen in Juni van het vorig jaar 6 mo torloggers met f 5037 besomming en in de eerste helft van dit jaar 37 motorlog gers met f 20.108 besomming tegen een gelijk aantal dier vaartuigen met f 28.739 besomming in de eerste helft van het vorig jaar; 27 open booten, die f 185 besomden tegen in Juni van het vorig jaar 24 dier vaartuigen met f 382 besomden en in de eerste zes maanden van dit jaar 86 open booten, die f 602 besomden, tegen 183 open booten met f 3552 besomming in de eerste zes maanden van het vorig jaar; van vreemde nationaliteit kwamen in Juni van dit jaar van de trawlvisseherij te IJmuiden aan de markt: 120 Duitsche stoomtrawlers met f 255.888 besom ming en 6 Deensche motortrawlers met f 6173 besomming tegen in Juni van het vorig jaar 97 Duitsche stoomtraw lers met f 307.349 besomming, 16 Engel- sche stoomtrawlers met f 5058 besom ming en 2 Deensche motortrawlers met f 1899 besomming en in de eerste helft van dit jaar 499 Duitsche stoomtraw lers, die f 1.065,859 besomden, en 22 Deensche motortrawlers met f 17.884 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 174 Duitsche stoomtraw lers met f 571.925 besomming, 42 En- gelsche stoomtrawlers met f 39.101 be somming, 30 Deensche motortrawlers met f 51.831 besomming, 18 Duitsche motorkotters met f 23.801 en 1 Engel- sche motorkotter met f 426 besomming van de de beugvisscherij kwamen in

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2