ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Vergehynt Woensdags Zaterdags No. T9 Woensdag 2 Augustus 1922 7e Jaargang IJ M ID ER CO U RANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Adyertenties van It en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t ea m. S regels f 1.26, iedere regel meer Si ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitslnitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 15 ets Pij niet con'ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres buieau >an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven werdt 1© ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente teisen VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan n.sji looper, doch aan ons bu reau 1VTLLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. VAN DEN WACHTTOREN. Geen herhaling van 1903. In 1903 heeft eeen groot deel van het spoor- en tramwegpersoneel gestaakt, om betere arbeidsvoorwaarden te krij gen; zal het nu binnenkort gaan staken, om ze te behouden? Na 1903 zijn er be langrijke verbeteringen aangebracht in de arbeidsvoorwaarden en is daarmee erkend, dat de grieven van het perso neel niet ongegrond waren. Het is te hopen, dat men thans aan beide kanten tot toenadering en overleg bereid zal zijn, want een staking op het net van rails, die door ons land loopen, zou een ramp zijn. Zij beteekent last en schade voor heel de maatschappij, hoe ook de staking afloopt en wordt zij verloren, dan ko men er weer de vele ontslagenen met ongelukkige gezinnen. Het is thans nog veel moeilijker een andere betrekking te krijgen dan ii? 1903. Bovendien zal er dan onder het personeel van eenige tienduizenden verbittering ontstaan ten nadeele van een goeden gang van zaken in dit belangrijke bedrijf. Voor een paar weken is loonsverla ging aangekondigd voor het werk- plaatspersoneel. Deze week heeft na mens de directie de heer Kalff aan de oroganisaties meegedeeld, dat de toe stand ernstig is, dat er een groot tekort is, dat voorloopig niet zal kunnen wor- 'den gedekt: dat het spoorwegpersoneel zijn plicht zal moeten doen en offers brengen, hetgeen natuurlijk op loons verlaging neerkomt. De organisaties hebben dit opgevat als een ultimatum, dat gewoonlijk een aankondiging is van oorlog. De heer Kalff ziet dit ook in; hij voegde toch aan zijn mededeeling toe: Moet er strijd zijn, laat het dan een waardige strijd zijn Niet alleen de meest strijdbare or ganisatie, de Ned. Ver., maar ook de Christelijke vakorganisatie van spoor- mannen is voornemens zich teg.m loonsverlaging schrap te zetten. St. Raphael, de vereeniging van Katholie ke spoormannen zoekt reeds samen werking met de andere organisaties en de „Spoorjongens", zooals ze zichzelf be wust van jeugdige kracht noemen, zijn niet van plan het enorme tekort van 30 millioen op het laatste exploitatie jaar zonder meer uit hun loonen te la ten aanvullen. Op de vergadering van St. Raphael verklaarde de voorzitter, dat de raad van commissarissen een verkeerd ver slag over den toestand bij de regeering heeft ingediend. Een onderzoek naar de juistheid van dit verslag en bovenal de oorzaken van het buitengewone tekort, waarmee de directies in sneltreinvaart naar het bankroet gaan, is zeker zeer gewenscht, voordat de loonen verlaagd worden en daarmee de strijd zal ont branden. Zeer duurgekochte kolen van vroegere jaren en vele herstellingen aan lijnen en materiaal, die in de oorlogs jaren zijn nagelaten, zijn zeker een paar voorname factoren,, die lot het tekort hebben geleid. Zij zijn gelukkig van tij- delijken aard en zullen in komende ja ren de rekening niet meer, althans niet zoo erg meer bezwaren. In het midden van Aug. zal de Ned Ver. te Utrecht vooor het geheele Ned. Spoorwegpersoneel een groote betoo- gïng houden tegen de aangekondigde loonsverlaging. Het begin van den strijd? Door rechtvaardig en verstandig te handelen kan deze o.i. nog wel voor komen worden. Volgens de Maasbode heeft de minister van Waterstaat be sloten een kommissie te benoemen met de taak, te onderzoeken, in hoeverre be zuinigingen mogelijk zijn bij de exploi tatie der Ned. Spoorwegen. Indien deze kommissie vlug en gron dig onderzoekt, in hoeverre er geld ver morst wordt en op welke wijze er be zuinigd kan worden, zal de eisch tot loonsverlaging, zoo deze dan nog noo- dig mocht blijken, minder prikkelen en eerder aanvaard worden dan nu het ge val is. Tot zoolang stelle men dus de loonsverlaging uit. Kunnen de tegen woordige loonen, die waarlijk nog niet zoo buitensporig hoog zijn, bij een ver standig en zuinig beheer en exploitatie niet gehandhaafd worden, dan zal het personeel dit eerder als een noodzake lijk kwaad aanvaarden, dan wanneer van boven af gedecreteerd wordt: De ioonen moeten omlaag; het bedrijf eischt zulks! Wij wenschen de spoorjongens kalm te en de spoorheeren wijsheid toe. De kapitaalvorming en de belastingen. Prof. van Gijn heeft enkele stellingen hekend gemaakt voor de bespreking van het onderwerp: De openbare finan- tiën en de middenstand op het a.s. con gres van den Middenstandsbond. Een daarvan luidt aldus: Inkomen in natura genoten en ter stond gebruikt en geldinkomen, dat voor spoedig te verbruiken zaken wordt uitgegeven, moet, voor zoover het niet gaat om noodzakelijk levensonderhoud in ruimen zin, meer dan thans het ge val is, hooger worden belast dan geld inkomen, dat naar de taal van het dagelijksch leven onverteerd blijft, in werkelijkheid echter wordt besteed aan zaken, die strekken tot blijvend of langdurig maatschappelijk nut. (Kapi taalvorming). Prof. van Gijn is hoogleeraar en zegt daarom dingen ook geleerd en omslach tig. Meer populair en duidelijker gezegd komt zijn bedoeling neer op een belas tingsysteem, dat een straf is voor de opmakers en een belooning voor de spaarders. Wanneer iemand met een inkomen van f 10000 geen cent overhoudt, bena deelt hij niet alleen zichzelf maar ook de maatschappij; hij gebruikt toch een onevenredig dik brok, van den nationa- ien rijkdom. Houdt daarentegen iemand met hetzelfde inkomen f 5000 over, dan bewijst hij zichzelf en de gemeenschap een dienst. Hij wordt niet alleen zelf rij ker maar door het geld te gebruiken in zijn zaak of onderneming of het te beleggen en zoo door anderen te laten gebruiken, vermeerdert hij den natio- nalen rijkdom. De staat moet bij de belastingheffing den eerste hard aanpakken, maar den laatste als een nuttigen burger ontzien. Dat is in theorie mooi, maar is het ook toe te passen? 't Begrip noodzakelijk le vensonderhoud is zoo moeilijk vast te stellen. De gemeentelijke fiscus rekent daarvooor ongeveer een bedrag van f 600 a f 700. Is er echter een gezin, dat hoe zuinig ook daarmee kan rondko men? bovendien heeft men het eone jaar door ziekte enz. meer noodig dan het andere. De leer, dat het geld maar rollen moet, gaat niet op. Door hooge weelde uitgaven verdienen enkelen veel geld, maar wordt de samenleving verarmd Kapitaalvorming is een maatschappe lijk belang. Maar in een land met groo te rijkdommen kan tevens groote ar moede voorkomen. Ook wordt het over gespaarde geld volstrekt niet alleen in nationale ondernemingen belegd. Zakui kennen geen grenzen. Het is in menige brandkast en kluis een wonderlijk in ternationaal gezelschap. Om al deze redenen voelen we weinig WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidinaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve enen te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. voor zulke belasting ten nadeele van de opmakers en ten voordeele van de spaarders. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Ds. Joh. Jansen te ten Boer heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aan- ge'nomen. Op 8 Augustus zal te 's Gravenhage worden aanbesteed het verrichten van glas- en verfwerken aan de objecten ten dienste van de verlichting alhier. Te Haarlem is geslaagd voor de hoofdakte de heer G. Blankensteyn alhier. Zaterdag 29Juli behaalden de Velser burgerwacht in den kringwedstrijd te Over- veen de volgende prijzen Voor de afdeeling IJinuiden, in korps wedstrijd met scherp in de klasse A derde prijs B eerste i> C eerste vliegende vendels eerste Beste korpsschutter in klasse B, A. J. Meesters C, A. Tol Rozenprijs in alle 3 klasse, A. Tol Verder 5 personeele prijzen door L J. v. d. Valk, J D. Heykoop, J. Geijtenman, P. J. H. Gulikers en A. Trap. Voor de afdeelingen Jan Gijsenvaart en Wijkeroog, korpswedstrijd met marga in de klasse B de eerste prijs C de eerste prijs Verder drie personeele prijzen, door A. Floris, J. Blad en W, van Zon. Alle vijf korpsen welke aan deze wedstrijd deelnamen zijn aangewezen om voor den kring uit te komen in den provincialen wedstrijd, welke gehouden wordt op 9, 10 en 11 Sepiember. Aan het politie-bureau werd ge bracht de Noor S. H., deel uitmakende van de bemanning van het Noorsche stoomschip Maridal, dat hier lag te wachten ter lossing van zijn lading aan de Papierfabriek. Deze IJ. was in een café alhier een gat in 't hoofd geslagen. De wonde werd door de politie verbonden, waarna de man aan boord van zijn schip werd ge bracht. Tegen J. K. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het plegen van straatschenderij. Aan het politiebureau werden ge bracht drie honden, welke niet voorzien waren van een geldige belastingpen ning. Voor het examen Iloogduitsche taal L. O. is te 's Gravenhage gslaagd de heer J. R. Feddema alhier. Bij den steiger van de Alkmaar Packet geraakte een groote rol met tele foonkabel te water Die was zoo maar weer niet boven. Een kraan en een dui ker waren noodig om dit vrachtje weer op den wal te krijgen. Gevonden voorwerpen. Een koperen mondstuk van blaasin strument; een gouden broche; een gele herdershoond; een portemonniie met inhoud; een bruin lederen halsband; een zwart lederen bandschoentje; een ketting met 1 groote en 3 kleine sleutels VELSEROORD. Hier gaan nog al eens kinderen op stap. Zaterdag werd er weer een 3-jarig jongetje vermist. Gelukkig bleek het kind 's avonds weer terecht te zijn. De kinderen van de R. K. Scholen hebben Zaterdag feest gevierd en wel op een terrein bij de school aan de Zeeweg, waar de vlaggen vroolijk wapperden in den wind. Eerst maakten de kinderen een rondgang door de plaats met de muziek voorop, waarop het naar het feestterrein ging. Daar konden ze allerlei spelletjes doen en waren er verschillende wedstrijden in mastklimmer! enz., waarmede allerlei prijsjes waren te winnen. Natuurlijk werden de kinderen ook ontr haald. Mooi zomerweer begunstigde dit feest. j VELSEN. Aan deze gemeente zijn door den Minister van Arbeid de navolgende premies verleend ten behoeve van den Woningbouw aan P. Cupido en P. Dalmeijer, voor 3 woningen f 1725; aan G. van Heijst, voor 2 woningen f 1150; aan F. J. Kochx, voor 3 woningen f 1800; aan J. Stapel, voor 1 woning f 600 aan J. G. Mühring voor 3 woningen f 1800. Het Chr. Fanfarecorps Juliana alhier, directeur de heer D. Klut te IJmuiden, heeft Zaterdagavond, ter eere van de behaalde prijzen op het concours te Naaldwijk, een ommegang gemaakt over Wijkeroog. Tevens bracht het corps een tweetal serenades bij zilveren bruidsparen, en wel bij het echtpaar Leyen in de huizen der Woningbouwver. Velsen en bij het echtpaar Oroot aan den Wijkerstraatweg. Natuurlijk trok dit alles de noodige belangstelling. SANTPOORT. Te Haarlem is geslaagd voor de hoofdakte de heer S. Koekendorp alhier. UIT DE GEMEENTE. Lager onderwijs. Verschenen is het jaarverslag der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente ever 1921, waaraan wij het volgende ontleenen. De nieuwe commissie werd bij besluit van 21 December 1920 ingesteld. Als voorzitter der commissie werd gekozen de heer P. A. Barentsen, ais penning meester de heer W. II. v. d. Meer. De heer H. J. Krol, commies ter secretarie, werd tot secretaris benoemd. Aan het eind van 1921 waren er in deze gemeente 20 lagere scholen, waar van 8 openbare en 12 bijzondere. Van de 12 bijzondere zijn er 7 R.Ivath., waar bij nog een 8e komt, welke begin van dit jaar werd geopend. Op deze scholen gingen 4703 kinde ren, waarvan 2487 op de bijzondere en 2216 op de openbare. Van de kinderen op de bijzondere scholen gingen er 1260 op de R.Kath. en 1227 op de Prot. Chr. scholen. Voor het eerst zijn deze cijfers ten gunste der R. Kath. omgeslagen tot dusver gingen er steeds meer kinderen op de Prot. Chr. scholen. Het grootste aantal leerlingen heeft school A (de M. U. L. O.-school) te IJmuiden, n.l. 472, het kleinste aantal school E te Velsen, n.l. 64. Van de bij zondere scholen heeft de grootste schoolbevolking de Groen van Prinste- rer School (Geref. M. U. L. O.) te IJmui den, n.l. 335, de kleinste der R.K. Jon gensschool te IJmuiden, n.l. 129. In de gemeente hadden 11 scholen een cursus voor vervolgonderwijs, nl. 4 openbare en 7 bijzondere. Op de 4 open bare gingen 93, op de 7 bijzondere 164 kinderen. Van de bijzondere waren 6 R. Kath. en 1 Prot. Chr. Voorbereidende scholen waren er 10 in deze gemeente, waarvan één open bare (te Velseroord) en 9 bijzondere. Van deze 9 bijzondere kunnen er 2 neu traal genoemd wrorden, nl. de Fröbel scholen op Wijkeroog en te Santpoort. Dan zijn er 4 R. Kath. en 3 Prot. Chris telijke Bewaarscholen. Van de 955 kinderen gaan er 314 op de R. Kath., 278 op de Prot. Chr., 193 op de neutrale bewaarscholen en 170 op de gemeentelijke bewaarscholen. Er zijn in totaal 18 onderwijzeressen en 12 helpsters aan deze scholen verbonden. Werkzaamheden der Commissie. Bij de behandeling der Lager Onder wijswet 1920 gaf de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in zijn memorie van antwoord te kenner, dat hij naast het Rijksschooltoeziclit het gemeentelijk toezicht wenschte te handhaven, doch dat hij dit laatste op een andere leest heeft trachten te schoeien dan het geval was onder de bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwijs 1878. Vele commissiën van toezicht toch verwierven zich een positie, zij het dan ook vaak door traditie gewettigt, die haar wettelijk niet toekwam, wat tot conflicten aanleiding gaf, terwijl ande re (de meeste) zonder vrucht werkzaam waren. Daarbij overwoog de minister, dat het bezoeken van de scholen niet haar hoofdtaak kan zijn, maar dat dit be perkt moet zijn tot die gevallen waarin dit noodig is voor het uitbrengen van een bepaald rapport of advies. De commissie heeft dus meer een ad- viseerend karakter gekregen, terwijl het schoolbezoek meer op den achtergrond is geraakt. De werkzaamheid der commissie- heeft zich uiteraard dan ook meer be paald tot het uitbrengen van adviezen,, hetzij met betrekking toi onderwerpen, waaromtrent dit werd gevraagd, dan wel omtrent aangelegenheden, welke haar zelf van voldoende belang voor kwamen. Gedurende 1921 werden 5 vergaderin gen gehouden. De belangrijke onderwerpen welke in behandeling kwamen waren: 7 Januari: Verordening en reglement van orde voor de commissie. 31 Januari: Bouw van bijzondere scho len van gemeentewege. Met betrekking tot dit onderwerp werd het gemeentebestuur geadviseerd de bijzondere schoolbesturen er op te wijzen, dat de „lager onderwijswet 1920" de mogelijkheid opent om den bouw van schoollokalen door het ge meentebestuur te doen plaats hebben,. Schoolbouwplan te IJmuiden.. Gunstig advies werd uitgebracht met betrekking tot een voorstel van B. en W. aan den gemeenteraad met betrek king tot des bouw eener acht-klassige school met gymnastiek- en sloijdlokaal te IJmuiden en de verkrijging van een geschikt openluchtspelterrein. Rusttijd aan de scholen. Met betrekking tot deao aangelegen heid werd B. en W. geadviseerd dat naar 't oordeel der commissie, en dan zoowel openbaar als bijzondere scholen een regeling zou kunnen worden getrof fen, volgens welke de schooltijden zou den zijn van v.m. 912 en n.m. 24 uur, doch dat zoodanige regeling voor de scholen in de overige deelen der ge-. meente, vooral gedurende de winter maanden ongewenscht zou zijn met het oog op den verren afstand, welke som mige leerlingen dier scholen van en naar hunne woningen hebben af te leg gen, waardoor dien weg soms bij don ker zal moeten worden gevolgd. De voor de m. u. 1. o.-klassen bepaal de schooltijden zijn hierbij buiten be schouwing gelaten.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1