PLAATSELIJK NIEUWS. SPORT. Postduiven-Vereeniging „Oranje Nassau". VOETBAL. E. D. O Stormvogels 11. ATHLETIEK. Burgerlijk» Stand Velsen. SCHEEPVAART. Waterstanden IJmuiden. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. De gemeenten en het P. E. N. zijn in zonderheid de Begonia's in perken; De Chr. Muziekvereeniging Wilhel-] die nu op zijn mooist schitterende Dahlia's mina, directeur de heer D. Klut alhier, die! beginnen te bloeien, het zijn nu niet meer onlangs op het concours te Naaldwijk twee de oude soorten, die op groote kleurige speldenkussens geleken, doch allerlei andere meer elegante en verbeterde soorten. Cactus dahlia's, groote Enkele, veel op Begonia's gelijkende, lage of Dwergdahlia's, Pioendahlia's ter grootte van Ranonkels. Verder zien we behalve de vele soorten van éénjarige zomerbloemen, zooals Reseda,1 Heiiotrope, Anjers, Balsaminen, Verbena's, Zinnia's, Asters enz., de Phlox de cussata in bloei komen. In tegenstelling met de éénjarige Phlox Drummondi, ook zeer lieve bloemen, zijn de Pnlox decussata vaste overblijvende planten die men in 't najaar als ze uitgebloeid zijn, kan scheuren en vóór den winter verplanten^ De prijzen behaalde, maakte Zaterdagavond ter eere daarvan een ommegang door de plaats, wat natuurlijk de noodige belang stelling trok. Inzake de bestrijding der werkloos heid in het visscherijbedrijf alhier, wordt in „Het Volk" geklaagd over den „steun" van Regeeringswege. Wij ontleenen aan dit stuk het volgende Door de zeer ernstige crisis in het vis scherijbedrijf zijn er door den IJ. B. B.,den Centr. Bondv. Transportarbeiders, gesteund voor zoover mogelijk, door Soc.-Dem. Raadsleden, verschillende stappen gedaan om te trachten verandering te brengen in variëteiten der Phlox zijn zeer toegenomen. dien onhoudbaren toestand. Men vindt er het donkerste karmijn onder, ook zelfs oranjekleurige. Ze bloeien tot laat in 't najaar, doch nietzoolangals de Dahlia's. De Clematis is ook als klimplant tegen muren of veranda's nog in vollen bloei. Wie kent haar niet met hare wijduitge- spreidde blauwe sterachtige bloemenook heeft men witte variëteit. Dan de zonne bloemen (Helianthus) in vele soorten altijd Er is dan ook door bovengenoemde corporaties gedacht aan steunverleening of liever aan behoorlijke werkverschaffing, al is er dan ook zeer weinig productief werk in de gemeente Velsen te vinden. Toch, de Rijksstraatweg verkeert in een desolaten toestand, doordat het rijk er niets aan laat doen. De Rijksstraatweg echter is de eenige officieele verbinding tusschen geel of geelachtig met groote of kleinere Velseroord en IJmuiden, dus de hoofdver- zwarte centra waarin de zaden zich bevin den In 't laatst dezer maand bloeit reeds een balgewas, dat ons den naderende herfst aankondigt. Het is de Herfsttijdloos (Col- chicum antumnale), een groote violetkleurige Crocus gelijk. Ze wordt ook wel Droog bloeier genoemd, doordat ze binnenshuis bloeit zonder in den grond geplant te zijn. Behalve de reeds vroeger in Juli genoemde Gladiolus, bloeit ook nu de langstelige Hyacinthus Candicans, een forsche plant met witte bloemen, de klokken hyacinths gewijze doch verder uit elkaar aan den stengel. Sommige bolgewassen kunnen in Augus tus reeds weer geplant worden, zooals de enkele en dubbele Sneeuwklokjes de Scilla's verschillende soorten van Narcissen. Ook de Hondstand (Dens canis), de Frittillaria's of Kievietseieren de Hyacinthus Belgicus en verder alle zeer vroeg in 't voorjaar bloeiende bolgewassen, waarvan de bolletjes ook nn in den zomer niet lang bovenden grond mogen blijven, wegens uitdrogen. De boomen die het vroegst in blad waren, zooals de kastanje en de beuk beginnen nu reeds een bruine ttnt te krijgen en laten evenals iep en linde al wat van hun ge bladerte vallen; vooral na storm of groote hitte. Nog zweven de ooievaars boven de weiden en scheert de zwaluw over land en water of rond de hooge kerktorens. Gaarne nestelt ze daar en ook aan oude gebouwen of schuren, hun tweede broedsel kan al vliegen, doch zij blijven nog een poos. Het versje over het vertrek van beide vogelsoorten luidt: „Met Maria Geboort1 trekken de zwaluwen [voort „Met St. Petrus Banden'verlaat de ooievaar [deze lage landen. Chr. L. P. Nota. 5 S'-ptember (2j ?6 Augustus keersweg. Aanhoudend loopen dan ook voornamelijk vrachtautomobielen bij het elkaar passeeren het zand in, met de onaangename gevolgen, daaraan verbonden. Fietsrijders weten dikwijls niet waar zij zich bergen moeten en voor voetgangers is de weg levensgevaarlijk. Deze weg nu is te verbeteren door een breedere betrating en door een berm, die langs den weg loopt te slechten en te verharden. Op dezen toestand is door het gemeentebestuur gewezen, temeer, daar dit werk zeer goed zou kunnen worden uit gevoerd door vakkundige werkloozen en er kwam een voorstel van Binnenlandsche Zaken. Zijn excellentie voelde wel voor werkverschaffing, maar dan mocht het loon niet hooger zijn dan f 0.52 per uur, terwijl dan 25 pCt. zou worden tegemoet gekomen. Dit voorstel kwam in Maart. De standaard- loonen voor soortgelijk werk waren toen 89 ets. per uur. Door den 1J.B. B. is daar voor natuurlijk feestelijk bedankt en wel om de volgende redenen. 1. omdat hij den minister niet in zijn reactionair pogen wenschte te steunen; 2. omdat het werk feitelijk geheel voor rekening van het rijk dient te geschieden, terwijl thans slechts 25 °/e zou worden ver goed en daarbij nog condities worden ge steld, die voor de organisaties onaanneem baar waren. Binnenlandsche Zaken is dus aan het bezuinigen. Voor een werk waarvan de kosten voor 100 voor hare rekening dienen te zijn, schuift zij om te beginnen 75 °lo van zich af. Daarna tracht zij op de loonen ruim 41 te beknibbelen, zoodat zij dat werk klaar gemaakt zou willen zien voor een bedrag van ongeveer 14l/s voor hare rekening. 7 uur. Voor ringrijden en optocht f 0.50 inleggeld. Zij die met de optocht mededoen buiten mededinging, dus niet om prijzen, zijn vrij van inleggeld. Opgave voor deelname voor alles (be halve Etalagewedstrijd) Gebouw voor Chr. Beiangen, Donderdag 10 en Vrijdag 11 Aug. 'savonds van 7—9 uur. Voor al deze spelen en wedstrijden zullen mooie prijzen beschikbaar worden gesteld. Aangezien het den geheelen dag feest is van 's morgens tot 's avonds, hopen wij dat de ingezetenen mede werken tot wel slagen, door hun personeel dien dag (voor zoo ver zulks hun werkkring toelaat) vrij te geven. Indien (en wij twijfelen er niet aan) er nog instellingen, vereenigingen, particulieren of zakenmenschen zijn welke voor den etalage-wedstrijd een mooie medaille of het daarvoor bestemde bedrag willen geven, kunnen zulks doen aan den heer P. Slikker veer, de Wetstraat 8 alhier. P.S. Zie op de aanplakbiljetten het officieele programma der feestlijkheden, deze zullen op verschillende punten der plaats voor de etalages prijken. VELSEN. Gedoofd. Maandag geraakte op de pont een motor van een automobiel in brand. De groentekweeker P. v. d. Broek van Santpoort, welke zich met paard en wagen in de onmiddellijke nabijheid bevond, zag het dreigend gevaar en stelde direct een groote paardendeken beschikbaar, welke in allerijl om den motor werd geslagen. De vlammen doofden spoedig. IJMUIDEN. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Schuitenmaker in ons blad van Zaterdag, vernemen wij dat in de concept-gemeentebegrooting voor 1923 een bedrag is uitgetrokken voor verbetering van den toegangweg naar het spoorstation alhier. De bedoeling is dan trottoirs te maken van bazaltine tegels. Oranje Vereeniging. Voorloopig programma der uitbreidings plannen der feestlijkheden op Koninginne dag 31 Augustus e. k. van 912 uur des morgens: De veel besproken etalagewed strijd waaraan meer dan 50 deelnemers, waaronder de grootste zaken zullen deel nemen, iets wat voor een plaats als de onze zeer zeker een groot aantal mag heeten, een bewijs dat de winkeliers hun energie nog niet verloren hebben, en het publiek weer eens te zien zal krijgen wat onze winkelstand vermag en zeker kan wedijveren met grootere steden 10—12 uur. Ringsteken op rijwielen voor groot en klein. ÊÖSÉfe l'/s uur 's middags. Volksspelen, (voor jongens en meisjes) van 13 tot 18 jaar. Mastklimmen, Tobringsteken en hindernis- looptn, (voor jongens). Hindernisloopen, Turfrapen en vlaggetjes steken (voor meisjes). SANTPOORT. Ons fanfarekorps Wilhelmina", dat reeds gedurende geruimen lijd op concoursen niet van zich deed spreken, heeft op het nationaal concours te Alkmaar een schit terend succes gehad. In de eersteafdeeling fanfare werd met 194 punten den eersten prijs behaald. Voorwaar een mooi resultaat, dat den heer Reinier van 't Hof en zijn mannen tot groote eer strekt. Moge dit succes een aansporing zijn om het korps tot nog grooter bloei te brengen! Ook de tweede bondswedstrijd is door onze plaatselijke handboogschietvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven" gewonnen Zij behaalde 219 punten, terwijl nummer twee „De Jonge Batavieren" er 213 schoot. Echter was dit totaal voor de Haarlemmers ruim voldoende om beslag te leggen op den zilveren wisselbeker en de gouden speldjes, wijl zij in de beide vorige wed strijden een voorsprong van 18 punten hadden weten te behalen en dus in totaal 12 punten meer hadden dan „Vooruitgang zij ons Streven", lntusschen kunnen onze plaaisgenooten met voldoening op de bondswedstrijden terug zien. Uitslag van de wedvlucht Duffel (België) afstand 145 K.M. op Zondag 30 fuli Medik 1, 19, 30; Zwemmer 2; Broek huizen 3, 12, 22, 27, 33; v. Zwieten 14, 17, 18, 23, 25; Starre veld 5, 9, 32 v. d. Steen 6, 14; Bos 7 v. d. Lugt 8, 26, 31 de Jong 10 11; E. Broek Tzn. 13; E. Broek Sr. 15, 21; Darphorn 16, 35; Struis 20; Jac. Broek 24; Neve 28; Schipper 29, 34. jen Lenig" uit den Haag liep de 1500 M. Voor deze wedvlucht werden door in 4 min. 13 sec. en verbeterde daardoor ongeveer 25 liefhebbers 225 duiven mede- het bestaande record met 4.8 sec. 10 uur 12 min. 44 sec. en de 35ste prijs werd verdiend om 10 uur 44 min. 53 sec. Uitslag van de wedvlucht Namen (België) afstand 190 K.M. op Zondag 6 Augustus: v. d. Lugt 1, 27, 32; Broekhuizen 2, 3, 4, 6, 15, 17, 25, 30Neve5; Medik 7, 12, 13 E. Broek Tz. 8, 10; Darphorn 9; Struis 11; Jac. Broek 14,16,26, 31; de Ruiter 18,24; Schippers 19, 21, 22 Starreveld 20, 23, 29 Bakker 28. Deze uitslag is nog niet officiéél zoodat het mogelijk is dat enkele prijzen één plaats moeten verwisselen. Alhoewel het mooi helder weer was hier ter plaatse hebben onze vogels het toch hard te verantwoorden gehad. In België was het weder zeer slecht zoodat de duiven inplaats van 8 uur eerst te 10 uur gelost konden worden, terwijl ze bovendien in Holland tegen een zeer sterke N.O. wind in moesten worstelen, zoodat de eerste duif pas om 2 uur 42 min 14 sec. op haar hok arriveerde en de 32ste prijs om 3 uur 13 min. 44 sec. werd verdiend. Evenals de vorige week werden weer circa 220 vogels medegegeven, waarvan 160 duiven aan den wedstrijd deelnamen, terwijl er in totaal minstens 40 a 50 vogels verloren gingen. Voor dezen wedstrijd was als eereprijs een fraaie zilveren medaille beschikbaar gesteld door den heer Schippers (Beverwijk) voor de twee eerstgetoonde vogels, welke werd gewonnen door den heer Broekhuizen met de 2de en 3de prijs winsters, zoodat genoemde heer een waar succes te boeken heeft, gezien vooral het groote aantal prijzen. Zondag 13 Augustus wordt gevlogen vanuit Marlois (België) afstand 220 K.M. Star. Een gunstig teeken voor het volgend seizoen is, dat Stormvogels niet geheel onvoorbereid het nieuw seizoen zal begin nen. De officiëele rustperiode is benut om een enkelen vriendschappelijken wedstrijd te spelen. Wel komen onze plaatsgenooten niet volledig uit, doch dit is dan juist een schoone gelegenheid om eens een paar jonge krachten te beproeven. Zondag j.l. was Stormvogels de gast van E. D. O. Bij E. D. O. ondekten we de ex-R. C. H.ers Spartanen, C. en J. v. d. Laan, die met hun reeds langer in E. D. O. spelenden broer de roodzwarte middenlinie vormden. De Haarlemmers speelden technisch een goede partij, zullen in de komende com petitie zeker een goed figuur slaan, doch missen in de voorhoede een speler, die op het juiste moment weet, wat doorzetten is. Vandaar, dat zij tegen clubs, met backs als Blinkhoff Jr. en Koster nimmer veel succes zullen hebben. Bij Stormvogels was Oldenburg uit I. V.O. (Haarlem), die het komend seizoen voor Stormvogels zal uitkomen, wederom precent. Het schijnt ons toe, dat deze speler voor Stormvogels een belangrijke aanwinst zal zijn. Ons oordeel over de andere Storm vogels schorten we op, tot het seizoen officiéél geopend is. Rest ons alleen nog te vermelden, dat de wedstrijd in een gelijk spel eindigde (11). Bij de athletiekwedstrijden tusschen Hol land en West-Duitschland, te Enschedé gehouden, werden twee Nederlandsche records verbeterd. A. Paulen van „Vlug z-; de A. Bevallen: M. ZwanenburgStet B. Blauw—v. Veen z.N. v. Buuren- Breed d.N. JonkmanBakker d. Iskes—Engelhart z. Overleden: N. G. Akkerman, 6 weken; H. v. Zanten, 35 j., vrouw van S. Wiersma. Augustus 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 10 4.35 4.59 0.24 0.38 11 5.07 5.29 0.58 1.12 12 5.40 6.02 1.28 1.40 13 6.11 6 32 2.01 2.11 14 6.46 7.10 2.31 2.42 15 7.28 7.51 3.06 3.17 16 8.19 8.47 3.46 4.04 Geen Zomertijd. IJ m u i d e n. Aangekomen 5 Aug.Englisch Rose, st., Harwich, ledig; Rayford, st. Bos ton (Eng.), steenkolen. Vertrokken 5 Aug.: Englisch Rose, st., Ostende, ijsRayford, st., Engeland ledig. Het Vrijdag van Beaumont alhier binnengekomen Amerikaansche tankstoom schip F. J. Williams heeft in de buitenhaven bij de strekdammen anker en ketting ver loren. Deze zijn door den Bergingsdienst van het Bureau Wijsmuller opgevischt en later aan het stoomschip afgeleverd. gegeven waarvan echter 175 vogels aan den wedstrijd deelnamen. Het record 4 X ^0 M. er eveneens aan gelooven. estafette moesl Een ploeg be- Ondanks het regenachtige slechte weder staande uit de heeren Broos, Bovens, Van kwamen de duiven vrij geregeld thuis er Rappard en Kemphes liep dezen afstand werden zoo goed als geen verliezen geleden. De eerste duif werd geconstateerd om in 44 sec., terwijl het record met 44.3 sec. op naam van „Vlug en Lenig" stond. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF 8t Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Aug. in Nederland uitgesproken 47 faillissemen ten tegen 40 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Aug. 1922 1694 faillissementen tegenover 1227 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De afdeeling Noord-Holland van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten vergadert op 28 Aug. ten stadhuize te Amsterdam. Aan de orde komen, volgens het „Hbld" de volgende voorstellen betreffende wijzi ging in de contracten met het P. E. N, De vergadering besluit de gemeentebe sturen te adviseeren tarieven te aanvaarden opgesteld onafhankelijk van de bedrijfs resultaten van het P. E. N. en wel op de basis van de kostprijs lijnen der Vereeniging van Directeuren van Eiectriciteitsbedrijven in Nederland. De vergadering besluit de gemeentebe sturen te adviseeren, met ingang van 1 Juli 1922, te aanvaarden de tarieven volgens dat beginsel opgesteld door de gecombi neerde vergadering van de staten commissie voor het P. E. N. en de afgevaardigden van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, afdeeling Noord-Holland, echter met deze beperking, dat het gemiddeld bedrag van f 140 per K.W. niet wordt te boven gegaan. De vergadering spreekt den wensch uit, dat er een organische band tusschen P.E.N. en gemeenten blijft bestaan door een doel treffende vertegenwoordiging in den Raad van Toezicht. Reisindrukken uit Oostenrijk. door G. Voet. IV. Wij moesten den morgen van ons vertrek uit Weenen vroeg uit de veeren. De trein vertrok om half acht en van ons hotel in Josefstadt naar den Südbahnhof was het een goed half uur trammen. Het viel ons op hoe vol de trammen om half zeven reeds waren, niet alleen met arbeiders, maar ook met middenstanders, zelfs vele vrouwen en meisjes. Bij de stations (het Zuider- en Ooster station liggen vlak bij elkaar) een groote drukte. De kaartjes tweede klasse voor den D-trein naar Agram waren al uitverkocht. Wij kochten dus een kaartje eerste klasse, wat ons nog maar f 1.50 kostte en dat voor o. g 5 uur sporens. D?' reis van Weenen naar Graz is afwis selend en mooi. Eerst gaat men door een industrie-centrum, met groote plaatsen als Wiener Neustadt enz. Maar alle vreemde lingen in den trein zien toch met verlangen uit naar den Semmering. Voortdurend gaat de trein omhoog, over hooge bergen. De meeste reizigers staan in de zijgangen en genieten van de schitte rende natuur rondom. De hooge bergen, begroeid met dennenbosschen, de berg weiden met het prachtig groene gras en dan overal de dorpen, in de dalen of op de heuvels, het is zoo wondermooi. Maar dan de Semmering! Langzaam, zachtjes aan, voert de trein ons omhoog; men heeft geen oogen genoeg om te kijkenbeneden u de dalen en dorpen, rondom u bosschen en weiden en nog steeds gaat het hooger op naar den bergpas, dien we eindelijk overgaan. Dan gaat het een lange tunnel door en bergaf naar beneden. In Murzuschlag hebben we even tijd op het perron wat te gebruiken. Hier is 't alles weer industrie, o. a. zijn de heer Phoenix Stahlwerke. We houden nog stil in het schilderachtig ge legen Bruck am Mur en dan, na den ,mid- dag, komen we in Graz, de mooie hoofd stad van Stiermarken. De familie, waar we zullen logeeren, wacht ons op het perron en thuis wacht ons een warm middagmaal. Dan, na wat uitgerust te zijn, willen we de plaats bezichtigen. Graz is een stad als Utrecht, maar veel mooier. De stad heeft een prachtig raadhuis, gelegen aan de groote, breede Hauptplatze en tal van monumenten. Er zijn mooie winkelstraten en tweemaal zooveel electrische tramlijnen als in Utrecht. In de straten zien wij velen in de schilder achtige kleederdracht van Stiermarken, overeenkomend met die van Tirol. Natuurlijk gaan wij naar den Schlossberg de groote attractie van de stad. Deze berg is vlak tegen de stad aan, of beter is 't anders om, de stad ligt vlak tegen den berg. Met de electrische Bergbahn gaan wij naar boven, bijkans rechtstandig omhoog. Op den berg heeft men een schitterend uitzicht. Vlak voor u Graz aan de rivier de Mur, rondom de bergen en tal van steden en dorpen. Op den berg staan twee torens, de eene heet Die Uhr en naar deze klok regelen alle inwoners van Oraz hunne uurwerken. De andere is een uitzichttoren, die men beklimmen kan. Het is een mooi park, boven op den berg, waar men kan wandelen langs verschillende wegen en waar banken tot rusten nooden. Er is een café restaurant met een afgeschut terrein, waarop een muziektent. lederen avond Is er concert en den volgenden dag zijn wij 's avonds weer naar boven gegaan en hebben genoten van de mooie muziek. Maar ook van dat sprookjesachtig mooie gezicht op die verlichte stad, daar diep aan onzen voet. Het was een heerlijke stille avond, donker met een lucht vol tintelende sterren. De groote tuin waar plaats is voor honderden, was dezen Vrijdagavond maar matig bezet, zoodat het er rustig was. Onvergetelijk is die aanblik op de stad, met op den achtergrond de bergen, waar enkele lichtjes fantastisch glanzen. De Schlossberg is 500 Meter hoog en wie wel eens op den 110 Meter hoogen Utrechtschen dom is geweest, kan nagaan, dat men daar dus aardig hoog zit. Toch behoeft men er niet angstig te zijn, de berg is zacht glooiend en geheel begroeid. Wij zijn wandelend naar beneden gegaan, langs mooie, kronkelende wegen en steenen trap pen, alle ook in zig-zagvorm gebouwd, zoodat men er niets geen erg in heeft, dat men in korten tijd 500 Meter daalt. Die trappen zijn een prachtig stuk werk en het is de moeite waard dezen weg te gaan,' want men heeft telkens andere gezichten op de stad. Met de electrisch kabelbaan is men voordat men 't weet, al boven of weer beneden. Toch een mooi stuk werk ook, zoo n bergspoor. Zware kabels brengen de tram huisjes (waar men ook buitenop kan staan) omhoog en naar beneden. Wie angstig uitgevallen is, gaat hier maar niet buitenop staan, men mocht eens bang zijn dat de kabel breken zou en de tram van drie of vierhonderd Meter hoog naar beneden zou tuimelen. Des middags zijn wij ook naar het Stads park geweest. Een heerlijk groot park, waar velen wandelen of rusten op de banken. Natuurlijk is ook hier concert en het aantal bezoekers is zeer groot. Wat ons ook zeer opviel, was de houding van het publiek, vooral' van de jeugd. Oeen gevlieg, geen straatschenderij, geen geschreeuw. De eek horentjes wipten over de wegen en door de grasperken en geen jongen zat er achter. Stel u dat in Holland eens voor. lederen middag de mooiste strijkmuziek in het Stadspark, voor ieder toegankelijk, want entree wordt niet gevraagd. Wil men rustig zitten in een der makkelijke stoelen onder 't lommerrijk geboomte, men heeft slechts wat te gebruiken. Men weet er muziek te waardeeren. Wat zou dit arme land zijn zonder muziek! Des avonds was er concert op het plein voor den Hauptbahnhof, door de muziek van de Burgerwacht en 't was ook hier stamp vol. Zoo kan men daar overal van goede muziek genieten. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2