loos verleden had en hard voor zijn ge-I zin werkte, doch in 1909 zegge der tien jaar geleden in het Gooi over de hei wandelende 'n sigaar had aangesto ken en toen den lucifer had weggewor pen, zonder zich er voldoende reken-1 schap van te geven of het vuur geheel I was uitgedoofd. Daardoor was een hei-1 debrandje ontstaan en hij werd veroor deeld tot t' 50 boete, hetwelk later bij wijze van gratie in f 10 was veranderd. I De directeur van de brandweer, die toevallig deel van de commissie uit maakt, rapporteerde over deze zaak en meende, dat aan dezen onverlaat in 1922 het certificaat om tot trampoetser te worden aangesteld, niet mocht wor den geweigerd. Gelukkig Amsterdam, waar zoo iets mogelijk is! Arm Nederland, waar het grove on-| recht, dat iemand, die eenmaal veroor-1 deeld is, levenslang in zijn broodwin ning wordt bemoeilijkt, blijft voortbe staan en geen harer staatslieden zoo veel fut in zijn lijf heeft om dit over-1 blijfsel van vermolmde wantoestanden uit den weg te ruimen! De komende parlementaire periode. Mr. P. J. Troelstra schrijft over den verkiezingsuitslag in „De Socialistische Gids" o.m. het volgende: Ons slotoordeel over de periode, die wij in ons land tegemoet gaan, is dat zij zal zijn een periode van stijgende ont stemming en wantrouwen in Regeering en Parlement, een afkeer van alle „po litiek gedoe" een „rapaille"-stem ming. Een tijd evenwel ook, die, als wij den werkelijken ondergrond der poli tieke malaise steeds meer weten duide delijk te maken in de tot denken en stre ven nog geschikt gebleven massa het besef zal doen groeien, dat het huidige economische en politieke stelsel, dat der winstzoekende bourgoisie, dat van het particulier bedrijf, dat van de toe nemende heerschappij van het groot-ka pitaal, ook ons volk in een impasse heeft geleid. Niets is, voor de voortzetting van het proces van politieke ontwikkeling, dat de achter ons liggende kwarteeuw tot een zoo glorieuze periode in de geschie denis der volkeren ook van het onze heeft gemaakt, bedenkelijker dan de politieke inzinking en cynisme, waar mede het gemis aan alle perspectief binnen dat stelsel ons bedreigt. Dat is de moeder van anarchie en reactie, van domheid en geweld, van geestelijke en moreelè verwildering, van een psychi sche depressie, de zich op alle terreinen van economisch en geestelijk leven wreekt. Wie wat dieper ziet onder de oppervlakte van ons huidig maatschap pelijk leven, neemt tegenover een be denkelijke overwoekering van geeste- looze genotzucht, gokkerij en sport, een toenemende neiging voor mysticisme, spiritisme en andere buitenissigheid waar, die beide een overdrijving, zoo wel van de materialistische als van de idealistische zijde van het leven vertoo- nen, ten koste van die groote actieve be weging op sociaal en politiek gebied, waarin religieus sentiment met prac tisch sociaal streven, waarin idealisme zich, als stuwende kracht der ziel, met intellectueel en materieel scheppen en bouwen vereenigt. Een geheel van „droom en daad", van wil en kracht, dat zich in geene beweging onzer dagen zóó schitterend openbaart als in de sociaal democratie. Politieke onverschilligheid is de doodsvijand van den vooruitgang, veel erger nog dan de reactie zelve, zoolang deze een beweging tegenover zich vindt, die door haar verzet en actie voortdu rend het leven en s1 reven in het volk gaande houdt. Ziehier de volkspsycho logische zijde van de taak, de S. D. A. P. in de eerstvolgende jaren opgelegd. Haar hoofdzaak, ook wat haar arbeid in het Parlement betreft, zal zijn, tegen de noodzakelijke deprimeerende gevol gen van de komende regeeringspolitiek in, den fakkel van de nieuw politiek en sociaal ideaal brandende te houden. ook al zouden Harmsen en Sinofjef geen cassatie aanteekenen, wat intus- schen wel geschied is. De advocaten der veroordeelden wijzen in dit verzoek op tal van onregelmatigheden in de be handeling der zaak en met name op een onjuiste kwalificatie van de ten laste gelegde handelingen volgens het nieu we strafwetboek. Antwerpen en de Duitsche scheep vaartlijnen. Uit Brussel meldt men aan de „N. R. Crt.": Uit een officieuse mededeeling uit Antwerpen blijkt, dat de Antwerpsche autoriteiten, na besprekingen met zeke re Duitsche scheepvaartlijnen over haar terugkeer te Antwerpen, van oordeel zijn, dat de Antwerpsche haven de Duit sche scheepvaart noodig heeft en dat het wenschelijk is, dat de transito-han del in graan voor Duitsehland, die se dert den oorlog over Rotterdam gaat, naar Antwerpen teruggebracht wordt. Dat zou dan moeten geschieden zonder Belgische en geallieerde belangen te schaden. De nieuwe Stoombootdienst AlkmaarLonden. Men meldt het „Hbld." uit Alkmaar: In de „Pali Mall" en in de „Globe"! van 2 Aug. j.l. komt een bericht voor dat vertaald aldus luidt: „De kapitein van de „Alkmaar", de hoot, die den nieuwen geregelden stoombootdienst zal openen (is intussclien reeds geopend tusschen Londen en Alkmaar, een schil derachtige stad in Noord-Holland, heeft volgens Reuter van den Burgemeester van Alkmaar de opdracht ontvangen bij zijn aankomst aan den Lord Mayor een brief ter hand te stellen vergezeld van een boek behelzende belangwek kende gegevens over Alkmaar alsmede van een lekker jong kaasje van het wel bekende bolvormige model, het product J dat in zulke buitengewoon groote hoe veelheden op de wereldvermaarde Alk maarsche Kaasmarkt wordt verhan deld." Voorts ontving onze burgemeester een brief, welke, eveneens vertaald, van den volgenden inhoud is: The Mansion House Londen Augustus 4 1922. Geachte Burgemeester, „Ik dank U hartelijk voor Uw hoffe- lijken brief, waarin gij mij kennis geeft van de vestiging eener nieuwe stoom vaartonderneming tusschen Londen en Alkmaar, die ik het meest mogelijke succes toewensch. Ik vertrouw dat zij den handel zal doen toenemen en de be langrijkheid van Uw welbekende en hi storische stad zal verhoogen. Met veel genoegen aanvaard ik Uw vriendelijk geschenk bestaande uit een geïllusteer- de Gids van Alkmaar en een kaas van Uw beroemde markt.". Geloof mij, met de meeste hoog achting, JOHN PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door de politie is Dinsdag aange houden P. R„ die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad. Bij Mej. T. aan de Bik- en Arnold- kade is een ruit ingegooid. Tegen den dader, G. B. uit de Hoeksteeg, is proces- verbaal opgemaakt. Tegen B. G. K. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 117 der Pol. Verord., het leunen tegen I een huis en een tweede verbaal wegens |het opgeven van een valschen naam. Van den logger K.W. 151 van de reederij N. Parlevliet Lz. te Katwijk zijn alhier twee opvarenden gedeserteerd, nl. J. V. en K. G., beiden uit Egmond, waarheen ze vertrokken zijn. Proces verbaal is tegen hen opgemaakt. Donderdag kwam de heer H. S. uit de Zeestraat zich beklagen dat in zijn vischrookerij achter de Visscherijschool een ruit was ingegooid en ook dat de jongens hem uitschelden en bij zijn werk bemoeilijken door steenen te gooi en. Mej. L. uit de Prins Hendrikstraat! deed aangifte van de vermoedelijke ver duistering van f 51 door een gewezen knecht. Morgenochtend zal in de Herv. Kerk alhier voorgaan de oud-predikant der gemeente, Ds. H. W. Creutzberg van den Haag. Tijdens de vacantie van den con cierge der Ambachtsschool zijn in het gebouw 50 ruiten stukgegooid. In totaal zijn er in dat gebouw nu 90 vernield. Weer werd aan eenige werkzoe kenden nachtverblijf verleend door de politie. Aan een persoon zelfs twee nachten achter elkaar. leersten IJmuider trawler naar zee n.l., de Betsy. Na l1/, jaar als stoker te hebben gevaren op dezen trawler werd hij als machinist aangesteld in welke functie hij nog dienst is en nog lang hoopt te blijven. Zijn 40ste IJsIandreis werd hem noodlottig toen de trawler Dubbelman op de rotsen van Noorwegen bleef; de bemanning werd echter gered en eenige dagen na zijn be houden thuiskomst ging machinist Bralten opnieuw ter vischvangst. En zoo is de heer Bralten tot heden blijven varen zonder longelukken. ook niet in den veelbewogen oorlogstijd. Wij wenschen hem nog vele |jaren van voorspoed toe. Dinsdag is in Den Haag door het Ministerie van Marine aanbesteed het ver richten van glas- en verfwerken aan de verlichting alhier. Ingeschreven was als volgt: Van Balen en Tolk, den Haag, f8770; A. J. Meesters, IJmuiden, f4416; J. P. Faure, Haarlem, f4235,70; H. Doesburg, Utrecht, f3599; S. Goldsteen, Haarlem, f 3569; J. G. Bresser, Velsen, f3250; J. Garstenveld, Velseroord, f3200; de Beer—Doorschot, Leeuwarden, f 2727M. E. Hartman, Vianen, f2569; A. Kuipers, Haarlem, f2398; N. V, „Ripperda," Haarlem, f2148; M. C. Henskes, den Haag, f 1475. Tegen opgemaakt schap. P. V. werd proces-verbaal I wegens openbare dronken-1 In den nacht van Maandag op j Dinsdag werd politie-assistentie ge vraagd in de President Steynstraat, waar een persoon in overspannen toe stand een ruit had ingegooid bij zekere \V. Gevonden voorwerpen. Een blauwe ceintuur dames-parapluie. Athlethiek. met gesp, een BADDELY, Lord Mayor. De Een Nederlander in Rusland ter dood veroordeeld. Men schrijft uit Helsingfors aan de „N. R. Crt.": Terwijl de processen tegen de geeste lijken- en sociaal-revolutionairen in West-Europa sterk de aandacht getrok ken hebben, is de ter dood veroordee ling van twee ambtenaren van de be kende firma Nobel, den Nederlander Wicher Harmsen en den Rus Sinofjef, vrijwel ongemerkt voorbijgegaan. Toch verdiende ook dit proces de aandacht, daar beide veroordeelden achtenswaar dige mannen zijn, die niet meer gedaan hebben dan de belangen der firma, bij wie zij in dienst waren, zoo goed moge lijk te behartigen. Het uitvoerend he- wind heeft zich dan ook met de zaak bemoeid en gelast het vonnis niet ten uitvoer te leggen en de processtukken in te zonden bij het hooggerechtshof, gemeente-o ntvangers. In vergaderingen van verschillende ge meenteraden in Noord-Holland is meer malen scherpe critiek uitgeoefend op de houding van Ged. Staten als het gold de vaststelling der jaarwedden van burge- neesters, secretarissen en gemeente ont vangers. Die strijd zal nu opnieuw beginnen en in log feller mate, naar aanleiding van de dooi Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeentebesturen gerichte circulaire met betrekking tot de salarisregeling voor de gemeente ontvangers, nu de werkkring van leze ambtenaren zoozeer is ingekrompen doordien de gemeentelijke belasting (hoof delijke omslag) door het Rijk wordt geïnd, n tal van plattelandsgemeenten zal er nu voor de ontvangers een minimum van werkzaamheden overblijven, doch de sala rissen der tegenwoordige functionarissen mogen naar uitspraak van bedoelde cir culaire niet worden verlaagd. Wel mogen ïun werkzaamheden worden opgedragen, die in onmiddellijk of zijdelingsch verband met hun ambt staan, doch deze zijn zoo miniem, dat, afgezien van de vraag, of zij daartoe de noodige kennis bezitten, deze veinig te beteekenen zullen hebben. Ons wordt van deskundige zijde verze kerd, dat in tal van plattelandsgemeenten, waar de salarissen der gemeente-ontvangers /an f 1000—f 1400 bedragen, de werk iaamheden in 1 uur per week kunnen worden verricht. De betrekking wordt over het algemeen vervuld door hen, voor wie het als bijbaantje wordt beschouwd. Geen wonder dan ook, dat er in de kringen van vele gemeenteraadsleden plannen worden op touw gezet ten einde te verkrijgen, dat in deze tijden van noodzakelijke bezuiniging ook op dezen tak van dienst zal worden bezuinigd. Tel. De Kcnn. Editie vindt de recordver- betering van A. Panlen over de 1500 M. zóó belangrijk, o.izeer terecht dat het blad er een nabetrachting aan wijdt. Hieraan ontleenen wij het vol gende: Het oude record stond sinds 25 Juni 1911 op naam van Jacques Keijser, die op dien datum de 1500 M. op het oudé Schuttersveld te Rotterdam liep in min 174/5 sec. Keijser was een buitenge woon goed looper. In Frankrijk vooral oogstte hij vele lauweren. Van 1907 tot 1910 won hij onafgebroken het 1500 M. kampioenschap van Frankrijk en in 1908 en 1912 ook dat op de 800 M. Voorts won hij den Prix Rooseveld in 1906, '08, 09, '10 en'13, den Grand Prix de Paris in 1907, '10 en '13. enz. Hier in Holland miste Keijser tegen standers, die hem flink partij konden geven, waardoor zijn minder mooie tijd over de 1500 M. (minder mooi voor Keij ser wel te verstaan) eenigszins ver- Haard wordt. Elf jaar lang werd zijn record niet verbeterd, niettegenstaande de pogin gen van Busser, Van Heerde, Vosber gen, Braams, Van Riel en v. d. Wel. Eenmaal gelukte het laatstgenoemde bijna: slechts U/4 sec. bleef hij boven het record. In nog schooner daglicht komt de prestatie van Paulen te staan, als we weten, dat in een der meest spannende series van de 1500 M. op de Olympische spelen te Antwerpen Jorie Ray (Ameri ka) zegevierde in den tijd van 4 min. 134/5 sec., daarbij loopers als Ho ward Baker (Engeland) en Fourneau (België) achter zich latend. O.i. heeft Paulen een record op zijn naam ge bracht, dat niet licht verbeterd zal wor den. De heer J. van Dalen, onderwijzer aan school A alhier, is te Haarlem geslaagd voor de Hoofdacte. Op 20 Aug. a.s. hoopt de heer J. Bralten te Velseroord den dag te her denken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de reederij van de firma Groen alhier. De heer Bralten ging op dien dag met den VELSEROORD. Zendingsfeest. Vanwege de Hervormde Stadszendingl te Amsterdam wordt op het landgoed Velserduin alhier, welwillend daartoe afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, op 31 Augustus a.s. een Zendingsdag gehouden. Als sprekers hopen op te treden Ds. J. Ph. Eggink te Velsen, Ds. L. D. Poot en Ds. J. J. Stam van Amsterdam; Ds. II. J. Couvée van Amerongen, Joh. van Kempen van Bloemendaal, W. van Vliet en de directeuren der Herv. Stadszen- ding, zijnde Ds. A. H. G. van Iloogon- huyze en de heer F. G. Beekman. De Amsterdammers komen met de sa-1 lonboot Prins Hendrik naar hier. Het j Zendingsfeest vangt 's morgens half elf.| aan. De weg langs het Kanaal. In den weg langs het Kanaal, tus schen de spoorbrug en de klaphekjes is een groot gat. Dat is maar niet zoo van zelf ontstaan, men is begonnen met aan den kant er een paar steenen uit te halen en daarna zijn er iederen dag (of 's avonds in 't donker?) steeds meer steenen weggehaald, zoodat het gat nu over de halve breedte van de straat is. Het wordt tijd, dat dit gat dicht komt want wij zijn er zelf met de fiets 's avonds bijna ingereden. En wie er in rijden, moeten zeker vallen. Wij schrij ven dit, opdat ook de politie hieraan eens haar aandacht zal wijden. Want het gaat toch niet aan, dat de heelc straat daar straffeloos gesloopt wordt. Immers, even verder is men begonnen met een tweede gat te maken en even voorbij de spoorbrug komt het derdi Zoo zal 't niet lang duren, of de straat is er uit en we houden een zand weg over. Het is toch wel bedroevend, dat we dit moeten schrijven. Want degenen, die- deze steenen weghalen, hadden toch t( bedenken dat dit gevaar oplevert vooi anderen, vooral voor fietsrijders en ten tweede dat zij diefstal plegen, want wi. belastingbetalers kunnen de nieuwi steenen straks betalen. Dat ze ooi- straatschenderij plegen, dat dringt tot :en Hollander heel moeilijk door. kind verdronken. Aan den lossteiger nabij de stoompont lag het schip van schipper Kok uit Haarlem, om hier een lading turf te lossen. Het 2-jarig doch tertje van den schipper is blijkbaar in een onbewaakt oogenblik over boord gevallen. Men bemerkte het spoedig, maar ofschoon Dr. de Weerdt drie kwartier lang bezig is geweest met te trachten de levensgeesten weder op te wekken, mocht dit niet gelukken en bleek de kleine overleden. Voor de ouders een harde slag. SANTPOORT. In staat van faillissement ver- Iklaard: J. H. M. Brugman, koopman, al hier. Rechter-commissaris Mr. A. Maclaine Pont. yy -1 De heer v. d. S. van hier kwam in Haarlem met zijn motorrijwiel in aan rijding met de electrische tram. De hot sing was zóó ernstig, dat hij in een der gasthuizen moest worden opgenomen. Een Haarlemsche IJ.S.C.O.-venter was dezer dagen minder gelukkig, toen zijn wagen werd aangereden door een groote vrachtauto. Zijn wagen bekwam ernstige schade en hij zelf werd dusda nig gewond, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. VISSCHERIJ. Te Volendam gingen Maandag de vischventers in staking. Zij verlangden dat de visschers hen voortaan de viscli in kleinere manden zouden leveren, daar in de grootere manden veel visch al dood is, voor ze in Amsterdam aan komt. De visschers weigerden echter aan dezen eisch te voldoen, waarna de vischventers in staking gingen en geen visch meer afnamen. De stakende visch venters waren 200 in getal. Dinsdagavond besloten de vischven-' ters, georganiseerd in de Ventersver-, eeniging St. Vincentius, weer op dezelf de voorwaarden als voorheen visch te! koopen, daartoe wel gedwongen, omdat de visschers zelf de visch naar Amster dam brachten. Gedurende de week van 3 Aug. t./m; 9 Aug. 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 50 Hoilandsche 10 Duitsche stoomtrawlers, 35 Zeil-, 2 Motorloggers, 4 Sloepen, I Deensche Motorkotter 5 Zeil-haringloggers en 95 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hoilandsche f 924. Stoomtrawlers van Duitsche I Stoomtrawlers f1718. Zeilloggcrs f 32. Motorloggers f 328. I Sloepen f 1092. D. Motoikotters f Zei! haring!. f 1199. Kustvisschers totaal f tot f5010.- f 3817.— f 508- f 507.- f 1954- f 2695.- f4722.- 10851 terwijl d besomden. De aanvoer bestond uit 581229 K.G trawlvisch, 17815 K.G. beugvisch en 811 kan ij s drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 178526.3«F BINNENLAND. VELSEN. - Op den Dreef te Haarlem bij de Iazepaterslaan, wilde Woensdagna- niddag 5 uur de motorwielrijder II. v. i. S., uit Velsen, toen hij met zeer groote meiheid in de richting van Heemstede reed, nog juist achter een langzaam rij denden tramwagen van de Ceintuur baan omgaan, maar kwam daarbij, naar H. Dbl. meldt, met het achterste gedeel te der tram in botsing. Door den schok viel hij op den grond en geraakte be wusteloos. Hij werd naar het Diacones senhuis gebracht, waar bleek, dat al leen zijn rechterschouder onbeduidend verwond was. - Door den heer S. van Dorp, boek handelaar te IJmuiden, is een dooi hein uitgegeven nieuwe serie prentbi iet- kaarten van IJmuiden aangeboden voor de historische verzameling onzer gemeente. - Voor het examen Engelsch L. O. is te 's Gravenhage geslaagd de heer 1 C. Waardij k alhier. In de week van 30 Juli—5 Angus-J tus is in deze gemeente één geval van diphtheritis voorgekomen. Donderdagmiddag is alhier een Een afzonderlijke Departement van Landbouw Naar aanleiding van den aandrang on voor Landbouw alleen een departement ir, te richten, schrijft de (Anti-Rev.) „Rotter dammer": „Wij voegen onze stem bij hen, dir. tegen dit plan bezwaren ontwikkelden. Dergelijke splitsing, die wederom ver schillende aparte diensten in het leven moet roepen, zal belangrijke uitgaven met zich brengen. Ook schuilt waarheid in het argument, door het Ned. Landbouwweekblad aldus ontwikkeld Landbouw en Handel hebben elkan der noodig en de derde in dit nauw ver band is de Nijverheid. De Landbouw is de voortbrenger van producten, die door middel van Handel verspreid worden over de gebieden van afzet of die als grondslag dienen om te worden verwerkt in de fabrieken van nijverheid, om dan in den vorm van verwerkte producten le i worden verkocht. Daarenboven leiden en dwingen de omstandigheden den landbou wer er toe niet alleen landbouwer, maar ook handelaar en industrieel te zijn. Daarom dient de zorg voor de drie hoofdbronnen van onze volkswelvaart: landbouw, nijverheid en handel, in één hand te worden gelegd. Bovendien zal en dan geen sprake zijn van bevoordeeling van den eenen tak van volksvlijt boven den anderen en deze zullen zich naast elkander harmonisch kunnen ontwikkelen." Landbouw moet met Handel en Nijver heid blijven een drievoudig snoer, dat niet verbroken mag worden."

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2