No. 83 Woensdag 16 Augustus 1922 7e Jaargang Vembflnt WceBsdstg^ Zaterdags Abonnementsprijs: fl per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9Z uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „ÏJMLIDFN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezotde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van li en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets.Compact gezette advertenties van 1 t en m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0 75, iedere regel meer 15 ets hij niet con'-ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau au dit bisd» 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties i'gekomen brieven wordt 16 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing bet oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WTLLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bij VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders dergemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van De Chemische Fabriek „Velsen", te Velsen om Vergunning tot het uilbreiden harer verffabriek, door het bijplaatsen van een electromoter van 10 P. K. in de maalderij, op het perceel kadestraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 2976; plaa selijk bekend Kanaalkade, Wijk L no. 41. Op Maandag, den 28 Aug. 1922, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 14 Aug. 1922. P. Keers, te Santpoort, om vergunning tot het uitbreiden zijner smederij, door het bijplaatsen van 2 electromotoren van 2 P.K. en 5P.K. op het perceel kadastraal bekend zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 15 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester; Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Thuis b laij ven om de kleeren. Ik kan er toch met die oude kleeren niet heengaan Dat is de verzuchting of het dreigement, dat men vaak na een invi tatie kan hooren. Dan moet men thuis blijven of een hand vol geld uitgeven. Onze regeering doet het eerste, omdat het pak toch niet op tijd klaar kan. De Spaansche regeering heeft haar uitgenoodigd het vierde eeuwfeest van de eerste reis om de aarde te Guetaria te komen meevieren door een oorlogschip te zenden. Er is geen oorlog schip beschikbaar en wij blijven thuis. Maar is het nu wei noodig, dat wij in het buitenland ons altijd vertoonen als eer, maritieme natie? Bij bezoeken aan andere landen om vriendelijke, een heel enkele maal om onvriendelijke redenen, moet altijd een oorlogsschip dienst doen, onze vlag ver toond worden, onze kanonnenAange naam kennis maken brommen en onze Janijes in verre havensteden den indruk wekken onzer onoverwinnelijkheid. Nu zijn onze oorlogsschepen drijvende klompjes, vergeleken bij de zeemonsters der groote mogendheden. Bovendien zijn ze erg uit de modeeen deskundige zou de meeste onzer oorlogsschepen alleen uit een anti quarisch oogpunt bezien en merkwaardig vinden. Maar kunnen we ons niet in andere kieeren presenteeren en op een andere manier vertegenwoordigen? De heer C. Goslings, sec. der Ver. Ned. Gezagv. en Stuur 1. t. Koopv. merkt op, dai er te Guetaria toch niet gevochten behoeft worden. We beschikken over een aantal handels schepen, waarmee we veei beter voor den dag kunnen komen WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave vau lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. Engeland uit vrees een breuk met Frankrijk i Een gezelschap van 16 belangstellenden, zou vreezen. Waarschijnlijk blijft Engeland j waaronder Piei's trainer, de heer Bram zoolang mogelijk de vriendschap met' Frankrijk handhaven, om zijn wraakzucht en heerzucht zooveel mogelijk te betoomen. Liet het Frankrijk zijn gang gaan, dan was Europa zeker verloren en een val van Europa zou Engeland zelf ook zeker diep treffen. Engeland en Frankrijk zijn een tweespan, waarvan de een den ander een weinig in toom houdt. Was het wilde paard alleen voor de wagen, dan sloeg het vrij zeker op hol. Daarom is het te hopen, dat het niet tot een breuk tusschen Frankrijk en Engeland komt en het makke paard 1 et jwiide op den duur zal weten te kalmeeren. te breken Wij zullen om de kleeren van de feestelijke herdenking der eerste reis om de aarde wel thuis blijven. Frankrijk en Engeland. Wij zijn allen wel cveriuigd, dat in zake de houding der overwinnaars tegenover Duitschland Engeland tegenwoordig wijs en Frankrijk dwaas handelt. De handelwijze van Frai krijk is en blijft de vuist om de strot van den tegenstander. Engeland wi: hem op adem laten komen en schappelijk behandelen en heeft genoeg van de voort zetting van den oorlog in vredesvormem die ten siolte alle naties ruineert. Dl Fransche dwaasheid is echter tot nu tot sterker gebleken dan het Engelsche gezond verstand. Meeimaleri hebben we gedacht, dat Engeland voet bij stuk zou houden ei. zijn macht gebruiker;, om Frankrijk to: redelijkheid te dwingen, maar de Franschi onverzettelijkheid bleek steeds te sterk Hoe dit te vei klaren? De Amerikaansche financier Vanderlip, die een reis doo: Europa gemaakt heeft, om de toestandei hier goed te leeren kennen en te beoor deelen, is van meening, dat Engeland ban; is voor Frankrijk. Bang voor de 270U Fransche vliegtuigen, voor de Gemeente Velsen, Sectie F No. 1824; UK^lUKKSU UVC! '-"sc.ie vi.egiu.gen, vuur ue 80000 Fran plaatselijk bekend Rijksstraatweg, Wijk G handels schepen waarmee we veel beter sche soldaten, de vloot van onderzeeërs. No 53 v00r 1 kunnen komen dan me: oie Frankrijk in den laatsten tijd gebouwc: onze vloot. De eerste zeereis om de aarde 1 heeft, voor de Fransche militaire macht. Dinsdag, den 29 Augustus 1922, des foeeft 00k vooral voor ons als handel die thans een der verschrikkelijkste te; voormiddag te elf uren, zal ten Gemeente- drjjvend en zeevarend volk groote beteeke wereld is. huize gelegenheid bestaan om bezwaren njs ^an de j<a(jen van Rotterdam en Am j „Deze vrees is het, die Engeland belet tegen dit verzoek in te brengen en deze sterdam liggen onze handelsschepen, die zoo krachtig op te treden, dat een breuk mondeling en schiïftehjk toe te lichten. zjct1 m0gen jajen zjen Voor vreedzaam j met Frankrijk onvermijdelijk is". Is dezi Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren betoog zou een dezer prachtige scheper meening juist, dan zou het aan Frankrijk hebben, kunnen gedurende drie dagen voor uitstekend dienst kunnen doen. Waarom; gelukt zijn door zijn leger en vloot de het bovenvermelde tijdstip op de Secretariebreekt dan onze regeering niet met de overheerschende natie der wereld te zijn. der Gemeente kennis nemen van de ter zonderlinge gewoonte, juist vechtschepen j Maar heeft Engeland daarvoor te vreezen zake ingekomen schrifturen. ivoor visitedoeleinden te gebruiken? Eer Zijn vloot is in elk geval veel sterker dan Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol-particulier steekt toch ook geen revolve; |de Fransche en finantieel staat het er ook gens de bestaande jurisprudentie niet tot;n zijn zak en trek geen khakuniform aar j veel beter voor dan zijn bondgenoot, beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen-j als hij een vriendschappelijk bezoek brengt Bovendien is de ligging van Engeland de komstig artikel 7 der Hinderwet voor hetOf de regeering er voor te vinden za:-meest veilige van alle landen van Europa. Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn, met een oude en dwaze gewoonte Het komt ons daarom vreemd voor, dal brieven der laatste Tsaritsa. Wie een klein beetje fijn gevoel heeft, moet er zich over ergeren, dat blieven van den meest intiernen aard onder ieders oogen ■gebracht worden. Men heeft de brieven dei- vroegere Tsaritsa gepubliceerd en kan nu lezen over haar liefde voor den Czaar. „Ik heb zoo'n verlangen naar je liefkoozingen ik smacht ernaar, je in mijn armen te hebben enz..." Het is in de ergste mateonkiesch zulke uitlatingen onder oogen van iedereen te gaan brengen en zelfs de deur van de slaapkamer der vroeger zoo afgesloten levende vorsten wijd open te zetten, opdat ieder er in kan neuzen. Tot deze uitgave had men niet moeien overgaan, zonder eerst veel te schrappen, wat van zuiver persoonlijken aard is. Hoe gevaarlijk de alleenheerschappij over een groot voik is, leert men uit deze correspon dentie. De vrouw van den Czaar heerschtt over den heerschei aller Russen. Door haar werden ministers en opperbevelhebbers ontslagen en zij beschikte over het lot van het grooiste volk van Europa. Er wordi tegenwoordig wel kwaad gesproken van de demokratie, maar hoever slaat deze bover de alleenheerschappij, die wel en wee dei massa van één wil afhankelijk maakt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer G. v. d. Plas alhier is door den Minister van Waterstaat benoemd tol buitengewoon opzichter bij het aanbrengen en inwalsen van een deklaag van basal: op den rijksweg van Arnhem naar dn Pruisische grens. Piet Ooms in de Noordzee. Zaterdag heeft Piet Ooms, in verband met zijn a.s. poging om het Kanaal over te zwemmen, een trainingstocht gehouden in de Noordzee tusschen IJmuiden en Zandvoort. Felieman en dr. Lindenberg, was 's mor gens ongeveer 11 uur aan de ljmuider pieren, vanwaar men zich in twee vletten naar de zeesleepboot Katwijk begaf. De sleepboot met de beide vletten koos daarop zee en op ruim 3 K. M. van de kust begaf Ooms zich te water. De wind was Z.-Z. W., terwijl het getij uit het Noorden was. Doordat wind en getij tegen elkander in liepen, was de zee nogal woelig, een omstandigheid, die voor den zwemmer niet zeer gunstig was en waardoor het ook niet mogelijk bleek in een vlet naast den zwemmer te roeien. Voor de belangstellenden op de sleepboot was het zonnige weer nogal aangenaam, maar meerderen der aanwezigen hebben door zeeziekte al heel weinig genoten van Ooms' uitnemend zwemmen. Om 11 uur 40 komt Pief, gehuld in zijn tbadmantel, de oogen ingevet, aan dek, lerwijl hij een liedje zingt. Vijf minuten ater duikt hij in het woelige water en heeft er dadelijk zwemmend in de richting Zandvoort zijn rustigen slag in. Hij ondervindt van de vlet evenwel tamelijk veel hinder en reeds na enkele minuten wordt de vlet bijgehaald en gaat Ooms naast de Katwijk zwemmen. Hij maakt wanneer wij na 10 minuten de slagen tellen 11 slagen in de halve en 22 in de heele minuut, welk tempo gedurende 2V2 uur dat hij zwom, herhaaldelijk werd ge controleerd en steeds gelijk bleef. Na 'n kwartier wijst Ooms ons lachend op zijn broer, die blijkbaar niet tegen de golvende zee is bestand en witjes over de lage verschansing van de sleepboot in het water kijkt. Intusschen gaat iet met zijn mooien slag steeds door, terwijl de passa giers aan boord zich trachten te amuseeren met een gramofoon of. zich angstig maken over het aantal minuten dat hen nog van zeeziekte scheidt. Na 1 uur zwemmen kan Ooms op de groote lei, die we buiten boord houden, lezen, dat hij 3l 2 K M. heeft afgelegd, ter wijl hij steeds zijn iempo 11-12 volhoudt. Na 2 uur de Katwijk ligt nu voor het Zandvoortsche Orand Hotel heeft Ooms, geholpen door het getij, ruim 9 K. M. ge zwommen, waarna hij wat drinken vraagt. Niet zonder moeite weet hij een half glas thee binnen te krijgen, waarbij eenig zee water niet ontbreekt en waarmee tevens bewezen wordt dat het drinken op woelig zeewater uit een open glas niet de meest practische wijze is, om een Kanaalzwem mer te laven. Piet zwemt dan weer verder, we pas- seeren langzaam den Zandvoortschen uit- Reisindrukken uit Oostenrijk. door G. Voet. VI. In de treinen maakt men het zich in Oostenrijk, vooral wanneer de reis een halven of een heelen dag zal duren, ge makkelijk. Men heeft de noodige mond voorraad bij zich en vele heeren doen hun colbertje uit, want het is warm, als het zonnetje hoog aan den hemel staat, vooral tusschen de bergen. Aan de sta tions, waar gestopt wordt, staat de trein steeds een 10 minuten stil, zoodat men steeds wat gebruiken kan. Ook loopen er vrouwen of meisjes langs den trein met bier of water. Dit laatste viel ons op, want in Holland ziet men dat niet. Het is toch een genot, als 't warm is en ge in een paar uur niets te drinken hebt gehad, ge een heerlijk frisch glas water kunt bekomen, waarvoor ge een kleinig heid betaalt. Wij gaan van Bruck au Mur eerst door een industrie-centrum en komen dan in het mooie en veelbezochte Selz- thal. Hier zouden we een half uur heb ben en dus tijd om wat te gebruiken. De trein was echter over tijd en we had den nu maar een minuut of tien. Blijde waren we dus toen het 4 uur was en we in Bischofshofen aankwamen. Hier hadden we dan een half uur en konden we ons verfrisschen. En daar maken alle reizigers gebruik van. In de restau ratiezalen staat de koffie al klaar, voorts brood, soep, gebak enz. Ge tast maar toe, te vragen of te bestellen be hoeft ge niet. Want dit is ook een eigen aardigheid van Oostenrijk: men ge bruikt brood of gebak of wat ook en een ieder geeft naar waarheid op wat hij verschuldigd is. In Bischofshofen liep de trein stampvol. De treinreis naar Innsbruck is wondermooi door het heerlijke Tirol. Hier zien we de hooge bergen, de toppen bedekt met de eeuwige sneeuw, brui sende rivieren en watervallen, die van de bergen neerstorten. Hoe schoon is toch de wereld, hoe rijk en afwisselend. Grootsch en majestueus zijn voor ons land de bergen en de Oostenrijkers, die in ons land en te Zantvoort geweest waren, spraken met geestdrift van de zee, van haar oneindigheid en pracht. Rijk bedeeld met natuurschoon is Ti- rol en groot is er dan ook het aantal vreemdelingen. en Hoe druk was het Kv. aan het station te Zeil am See, heerlijk gelegen aan een prachtig meer, waar een tram gereed stond, die propvol stroomde, om de menschen weer verder te brengen naar de dorpen tusschen de bergen. We hebben 's-avonds ook nog een on weer meegemaakt, grootsch en gewel dig. De bui brak juist los, toen we in Wörgl aankwamen. Eerst een windhoos en daarna stroo men van water, vergezeld van donder en bliksem. De trein moest weer verdel en vanuit onzen wagen zagen wij het felle bliksemlicht flitsen tusschen de bergen en de donder ratelde boven 't ge daver van onzen trein uit. Machtig mooi was het, al duurde het niet lang. Want na een half uur was het weer stil en za gen wij alleen het verre lichten over de bergen. De dorpen in Tirol zien er welvarend uit. Schilderachtig zijn ze gelegen te gen de bergen. Schilderachtig zijn ook de huizen met hun typische kleine to rentjes, waarin een bel. Alleraardigst is de kudden vee in de weiden te zien en dan het klingelen der belletjes te hoo ren, die zij om den nek dragen. Op dezen Zaterdagavond zien wij de landelijke bevolking gaan naar de dorpen, om hun kerkelijke plichten te vervullen. Velen, voor wie het dorp te ver is, gaan ook naar cle kapelletjes langs de wegen en zeggen daar hun gebeden. Toen het donker was geworden, was het vanuit den trein een fantastisch ge zicht in de verte de dorpen te zien lig gen tegen de berghelling, waar de elec- trische lichtjes glanzen in het duister van den Zomeravond. Eindelijk komen we dan in Innsbrück, dankbaar toch dat we er zijn. We hadden geen hotel besteld en vermoedden wel dat we er niet zoo gemakkelijk een zouden krijgen Aan het Stationsplein verscheidene ho tels, maar geen plaatsje onbezet. Een i pakjesdrager schoot op ons af en nam I ons den koffer uit de hand. Hij zou ons i wel een goed hotel bezorgen. Maar hij ook stootte een paar maal 't hoofd, tot j hij ons tenslotte in de particuliere wo- 1 ning v. d. eigenaar van een gasthuis 'n i kamer bezorgde. De pakjesdrager had ook een heer uit Weenen en zijn vrouw een kamer in een gasthuis verschaft en vroeg daarvoor 5000 kronen. Maar de Weener stoof woedend op en gaf hem een briefje van 1000 kronen. Daarop de drager woedend, dat was veel te kort. De Weensche heer deed er nog 500 kro nen bij en zeide geen kroon meer tc ge ven. Wij vroegen den drager wat we hem l schuldig waren. Hij kwam naderbij en zeide op vleierigen toon: „Geef u me I maar een Hollandschen gulden." Wij moesten hartelijk lachen, deze man ken- [de zijn klantjes en ook de koersen! Wij zeiden dan ook dat hij sterk overvraag de, zijn landgenoot vond 1500 kronen j meer dan voldoende en als wij hem dus 5000 kronen gaven, kon hij tevreden zijn, j want dan was zijn Zaterdagavond nog Sgoed. Nu, hij was er dan ook mee tevreden, alleen vroeg hij nog een sigaartje. Had den wij hem een Hollandsch guldentje gegeven, hij had er 's Maandags min stens 14000 kronen voor gemaakt. Op een Hollandschen gulden zijn ze verzot in Oostenrijk. In het stationsre staurant te Innsbrück vroeg de ober, toen we kronen te kort kwamen, ook al om een Hollandschen gulden. Blijde waren we in Innsbrück onder dak te zijn. Want hier is alles overvol. Op het Stationsplein liepen verscheide ne reizigers achter ons, die Hollandsch spraken. Ook in den trein hadden we iandgenooten ontmoet, een gezin, cl.it uit ludië kwam, in Genua was geland en nu, na eerst in Venetië en Weenen te zijn geweest, over Innsbrück naar Ooi land ging. In de zijgangen van den trein ontmoetten wij elkaar en we maakten natuurlijk een praatje. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1