lan&- 4. boot zullen begin September aanvangen" De schipper is de bekende schipper die vooiheen de „C. A. den Tex" comman dterde, de heer M. Toxopeus. Loonsverlaging Spoorwegpersoneel. Het orgaan van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel schrijft: „Toen na de eerste staking in 1903 een tweede staking werd aangekondigd, stond heel Nederland op stelten. Een stakingswet" werd in elkaar ge schroefd en van alle kanten goedge praat. Het neerleggen van den arbeid door Rijks- en Spoorwegpersoneel moest strafbaar gesteld worden. Een regelmatig spoorwegverkeer, een regelmatig functioneeren van Post en Telegraaf noemde men een groot alge meen belang. Vergelijkingen met industrie-arbei ders gingen niet op, heette het toen, want Spoor-, Post- en Telegraafdienst waren er niet om het belang van eenige ondernemers te dienen, waren geen par ticuliere zaakjes, die, als er geen win sten werden gemaakt, stop konden wor den gezet. Afgezien van winst of verlies, moeten die Spoor-, Post- en Telegraafbedrijven regelmatig blijven functioneeren. Nietwaar, deze redeneeringen konden we toen in „Standaard", „Centrum" „Tijd", „N. R. Ct." enz. enz., dag in dag uit lezen. Daarmede werd de Stakingswet goed gepraat. Men voelde echter maar al te goed, dat het ontnemen van een economisch wa pen. waarover de arbeiders in de parti culiere bedrijven bleven beschikken, niet zonder eenige compensatie kon plaats vinden. Als tegenwicht kwam de belofte dat de Regeering zich garant zou stellen voor goede arbeidsvoorwaarden. Een restrictie (beperking) dat zulks alleen zou plaats vinden als die bedrij ven gunstige of althans geen ongunstige financieele bedrijfsuitkomsten oplever den, daarvan is toen niet gerept. De stelling was toen zóó: Er zij een regelmatig spoorwegverkeer, want.... dat is een algemeen volksbelang en voor de bedienden in zulk een bedrijf zij goede arbeidsvoorwaarden. Het heeft 18 jaren geduurd vooraleer die beloften eenigszins behoorlijk zijn ingelost, namelijk met het R. D. V. 1921. We hebben sedert de spoorwegen zich gingen uitbreiden steeds kunnen waar nemen, dat aanbouw en in exploitatie nemen van lijnen door tweeerlei belan gen werden beheerscht: Militair (defen sie) belang en algemeen belang, in dit laatste meesta 1 domineerde (overheer scliende) het handels- en industriebe- Er zijn lijntjes en stations die groote sommen aan exploitatie kosten '-n zich zelf (noch als voedingslijn) maar bij benadering dekken, integendeel waar zeer veel geld op wordt toegelegd. Is er nu iemand, die bij het tegen woordige tekort der spoorwegen op de gedachte komt om door inkrimping van lijnen en opheffing van stations, dat te kort te verkleinen of wel op te heffen? Natuurlijk niet, omdat algemeen be lang en niet winstmaken voorrang heeft Maar daaruit volgt dan ook heel lo gisch dat, als zulk een niet op zichzelf rcndeerend lijntje of station er moet zijn en blijven voor het algemeen belang, het bedienend personeel er moet zijn, ongeacht welk tekort ook op de alge- ineene rekening er is en ergo het loon van dat personeel niet afgemeten mag worden naar de uitkomsten van het be drijf. Een firma, als bijv. De Gruyter Co., kan een filiaal opheffen, omdat dat fi liaal tekort veroorzaakt. De spoorwegonderneming kan daar om een lijn of station niet opheffen, zelfs den treindienst er op niet beperken; daarover beslist hoogere autoriteit, die geroepen is voor het algemeen be lang te zorgen. Dezelfde menschen die nu zooveel praats in de dagbladpers hebben over het tekort der spoorwegen, zouden nog eens heel wat anders jammeren als het spoorwegbedrijf werd geëxploiteerd op de wijze als een fabrikant zijn filialen; meer of minder, al naar gelang er winst uit komt. Indien men nu zich van alle overwe gingen, die in 1903 opgeld deden, wil los maken, dan heeft men ook daarvan de consequenties te aanvaarden. Bij de 10 pCt. loonsverlaging voor het werkplaatspersoneel der Spoorwegen, heeft als motief gegolden dat de uur- loonen in de metaalindustrie lager wa ren. Of daar de loonen veel te laag zijn, liet men buiten beschouwing. De parti-, culiere bedrijven golden als basis voor het spoorwegbedrijf. Principieel ontdoet de Regeering zichj dus van de belofte in 1903, als compen-j satie voor stakingswetten, gedaan. Maar hiervan is dan ook de konse- kwentie dat het personeel evenmin aan het andere deel van de bepalingen van 1903 zich gebonden zal gaan achten. De zaak kan wel zóó gesteld worden, dat de Regeering, althans de Minister van Waterstaat, blijkbaar bezig is de in 1903 getroffen maatregelen als een „vod je papier" te beschouwen. Zijne Excellentie bekrachtigde al: diensttijdverlenging, verslechtering van het scheidsgerecht, 10 pCt. verlaging der uurloonen en aanvaardde dus feite lijk, de argumenten daarvoor bijge bracht, nl. omdat het in de particuliere bedrijven ook bergafwaarts gaat. De loonen van het personeel, zijn ge- heele arbeidsvoorwaarden, dus afhan kelijk van de uitkomsten van een be drijf, dat er is voor het algemeen be lang. En daarnaast zien we dat de Regee ring aan de aandeelhouders een mini mum dividend van 5 pCt. garandeert, iets waarvan in 1903 geen sprake was. De stakingswetten dus voor het alge meen belang. Het 5 pCt. dividend voor de aandeel houders. De belofte aan het personeel „een vod je papier". Het publiek dat zich zoo warm maakt in de pers over de „weelde" waarin zich het spoorwegpersoneel thans heet te baden dient toch eerst eens kennis te nemen van de geschiedenis 19031921. En het dient vooral te bewijzen dat de loonen van het spoorwegpersoneel te hoog zijn, dat daardoor met geld „ge smeten" wordt. Te bewijzen dat het personeel tot aan zijn nieuwe loonregeling van 1921 altijd veel te laag werd bezoldigd, is heel mak kelijk. Welnu, in het bedrijf dat een alge meen belang, een voornaam Staatsbe lang is, moet het bedienend personeel behoorlijk bezoldigd worden, ongeacht of dat bedrijf winst of verlies maakt. Van dat bedrijf mag het publiek eischen een goeden en regelmatigen treinenloop, billijke tarieven en alle ge makken waartoe zulk een vervoermid del in dezen tijd in staat kan worden geacht. En als dat alles geld kost een goed en regelmatig spoorwegbedrijf met een behoorlijk bezoldigd personeel dus dan heeft de algemeene kas daaraan te betalen even goed als voor Post, Tele graaf Telefoon, Politie, Onderwijs, enz. INGEZONDEN. Tien Jaar. IJ. V. V. of V. V.IJ. 't Zegt hetzelfde allebei. De naam komt minder er op aan Wel wat in tien jaar is gedaan. Tien jaar, toen kwam het broedsel uit En gaf het voog'lenkoor geluid. Tien jaien Ioopen zij nu al Achter 'n opgeblazen bal. Tien jaren trok men Nêerland rond Bespeelde zand, of klei, of moddergrond Tien jaren reisde ze overal heen Kwam thuis met goals of kreupeibeen Tien jaren schreeuwt men als om strijd Protest die bal was niet of wel off-side Tien jaren, een supporter tai Loeit langs de lijn „zet vóór die bal Tien jaren hoort men langs die lijn Een juichtoon, ook wel „sjagarijn Tien jaren rent men over 't veld Zoo hard werkt men niet eens voor geld Tien jaar bestaat in het land van visch Een club die wat presteert, gewis Tien jaren, hoe 't ook is gegaan De vogels bleven toch bestaan. Tien jaren, en nu viert men feest Ik hoop, in sportmanliken geest. Tien jaren, lustrum nummer twee Den onvermoeide club aan zee Tien jaren, ja de tijd snelt ras Houdt moed! in 't elfdeEerste klas. Ik, sportman zonder wederga Feliciteer U hart'lijk J. F. A. Op het 10-jarig bestaan van de voetbalclub „Stormvogels". Vier blij van geest, het jubelfeest, Van uw [Jmuider vogelkoren; De stormmeeuw scheert hier wel het meest, In snelle vlucht om onze ooren. Oij evenaart in snelle vlucht, Ook gij laat uwe vogels scheeren, In het held're en in trieste lucht, Tracht gij het doelpunt te vermeeren. Vier blij van geest, het jubelfeest, Als vrucht dan van een tiental jaren Moog' gij in opgewekten geest, Op deez' verleden loopbaan staren. Dan zijt ge dankbaar en verheugd, Doch 't leeri' u ook geen moed verliezen, Stond soms een keeper dol van vreugd, Vaak ging de bal ook langs zijn kiezen. Viert blij van geest, uw jubelfeest, Dat zang muziek uw feest verhooge, Dit feest is waai lijk mooi geweest, Dat men daarvan getuige moge: Zoo zal het vogelkoor voortaan, Supporters, donateurs en leden, En 't losse volkje achteraan, Het voetbalveld weer ras betreden. Viert blij van geest, uw jubelfeest, Maar dan! na 't feest straks! ook [bedenken: Met stille trom wint men het meest Pak aan! niet stilstaan! altijd zwenken En scheeren vogels door het veld, Welaan dan vogels! weest nu blijde Viert feest! licht dat g'ons later meld VICTORIE! gij! aan onze zijde. IjMUIDEN, 18 Aug. 1922. CHR. C. V. Stormvogels. Geachte redactie! Gaarne ontving ik een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Zooals velen in Velseroord reeds zullen weten, bestaat hier een Commissie tot verkrijging van eene muziektent. In het begin der volgende week zal nu met lijsten worden gecirculeerd door eenige dames, die zich hiervoor welwillend hebben be schikbaar gesteld. De Commissie wekt u hierdoor op iets voor dit doel bij te dragen, ieder naar zijn of haar vermogen, opdat het spoedig verwezelijkt kan worden en Velseroord, evenals IJmuiden, een muziek tent zal bezitten. Met dank voor de plaatsing. Namens de Commissie H. A. Repko, voorzitter. Velseroord, Aug. 1922. VISSCHERIJ. Da loonactie in het Visscherijbedrijf. Door het bestuur der Vereeniging van Reeders van visschersvaartuigen is aan de organisaties het volgende schrijven verzonden. „In verband met besprekingen, die wij met U op 13 Juni j.l. mochten heb ben en gezien de omstandigheid, dat per 1 September a.s. ook de arbeidsovereen komsten voor de vischlossers en kolen- werkers zullen ophouden van kracht te zijn, heeft ons bestuur bij vernieuwing onder de oogen gezien de vraag, of on der bestaande omstandigheden ver wacht mag worden dat binnen korten tijd een zoodanige opleving van het be drijf te wachten is, dat op de bestaande voet zou kunnen worden getracht door te gaan, of dat met het oog op deze voor het bedrijf drukkende tijden tot herzie ning van de loonen zal moeten worden overgegaan. Ons bestuur is daarbij tot de conclu sie gekomen, dat gedurende den tijd, waarin nu in afwachting van betere tij den de loonen op den ouden voet zijn be taald, geen verandering in den toestand is gekomen, waarvan verwacht mag worden, dat er verbetering uit zal kun nen voortkomen en dat dus tot herzie ning der loonen zal worden overgegaan. Ook nu blijft echter ons bestuur van meening dat de loonen van de minst-be zoldigde opvarenden bezwaarlijk vooj verlaging kunnen worden in aanmer king gebracht en in het hierbij gaand voorstel voor de opvarenden is daarme de dan ook rekening gehouden en zijn de wijzigingen tot den schipper en de beter bezoldigde leden der bemanning beperkt. Wij stellen evenwel voor dat in de al gemeene bepalingen een wijziging zal worden aangebracht, zóó dat gedurende de zomermaanden (1 Mei1 October) zal mogen worden gevaren met 3 matro zen inplaats van met vier, door die ree- derijen en op die schepen, waarvan de reeders dit mogelijk en gewenscht ach ten. Op die wijze kan het loon blijven be staan en een bezuiniging worden gevon den, die niet op de bemanning drukt, aangezien in dat jaargetijde de vang sten toch het geringst plegen te zijn." Het schrijven was vergezeld van con cept-overeenkomsten voor de vischlos sers en kolenwerkers. Er wordt in ge vraagd of de Organisaties bereid zijn op deze voorwaarden nieuwe collectieve arbeidscontracten aan te gaan. Door het bestuur der afdeeling van den Centralen Bond van Transportar beiders is hierop het volgende geant woord: „Wij namen van den inhoud van Uw schrijven met gemengde gevoelens ken nis. Veel willen wij er op dit oogenblik nog niet van zeggen, aangezien over zulke ingrijpende loonsverlagingen een algemeene vergadering uitspraak zal moeten doen. Toch, wij willen het U niet verhelen, is uwe maatregel zoo ingrijpend en te vens zoo onacceptabel, dat wij u bij voorbaat wel op eene afwijzing kunnen prepareeren. Trouwens, ons bestuur zal ook afwijzend adviseeren. Hierover wenschen wij zelfs niet met u te praten. Het geheel ademt een geest van de erg ste reactie en daartegen zullen wij ons met hand en tand verzetten. Om met de opvarenden te beginnen. Wij willen uwe wenschen op dit oogen blik nog niet in hun geheel behande- en. Echter, u beweert de mindere opva renden niet te willen treffen. Hoe noemt u dan de inkrimping van matrozen? Afgezien nog van de meerdere werk zaamheden, verbonden aan het matroos zijn aan boord van een stoomtrawler. U moogt nu beweren dat de werkzaam heden van die menschen niet zoo erg zijn, wij weten uit de practijk beter. Af gezien nog van zoovele andere daaraan verbonden moeilijkheden, maar wordt dan de werkloosheid onder die groep menschen nog niet erger? U moogt dan beweren dat die menschen niet finan cieel worden getroffen, maar zij dan, die door uw maatregel zonder vaart ko men? Afgezien nog dat ook de vang sten er door worden gedrukt, dus di rect financiëel nadeel voor hen, die va ren. Wat de kolenwerkers betreft, deze zijn zoo o.g. allen gedupeerd door het in de haven gooien der knijpers en nu wenscht U de loonen nog te verlagen met maar van 2050 procent, afgezien nog van andere belangrijke verslechte ringen. Dit zijn maar enkele opnrrkingeri Wij vertrouwen dat u uit dit schrijven niet zult willen concludeeren dat wij het met uwe overige voorstellen eens zijn, omdat dit geenszins het geval is. Wij meenden goed te doen u bij voor baat bekend te maken met onze mee ning, opdat u zich geen illusies vormt die niet verwezenlijkt zouden kunnen worden. Door het bestuur van den Centr Bond is een manifest verspreid, waarin gezegd wordt dat de reeders de loonen met gemiddeld 35 procent wenschen te verlagen, buiten de andere verrassin gen. Deze Bond houdt Vrijdag 25 Augustus a.s. een huishoudelijke vergadering, ter bespreking der voorstellen. Aan het slot zegt het bestuur: „Toont den werkgevers dat gij bereid zijt de toegeworpen handschoen te aanvaarden Maakt u op voor een harden strijd.' De gewoonten der visschen. De „Times" herinnert aan de onder zoekingen .over de zintuigen der vis schen, welke meer dan dertig jaar ge leden werden volbracht door prof. Ba teson, met het doel een kunstmatig aas te vinden dat door de visschers in de Engelsche wateren kon worden ge bruikt. Prof. Bateson kwam toen tot de con clusie dat hondshaaien, roggen, zeepa lingen en eenige andere vischsoorten die voor de menschen niet gevaarlijk zijn, hun voedsel bijna uitsluitend met behulp van hun reukorgaan zoeken. Daartegenover zouden de meeste visschen zoowel overdag als 's nachts gebruik maken van hun oogen. Het is echter moeilijk te gelooven dat dieren met goede gezichts-zintuigen hiervan bij de jacht op voedsel geen gebruil zouden maken. De hondshaaien in de waterbakken van Prof. Bateson hebben misschien alleen hun reukvermogen aangewend, maar in zee gebruiken zij zonder twijfel ook hun oogen. Haaien zullen dadelijk afgaan op een haak waaraan een stuk gezouten var kensvleesch of iets dergelijks dat een sterken geur heeft. Maar eveneens zul len zij onmiddellijk een bewegend voor werp achtervolgen. Alle hondshaaien zullen doode licha men aanvallen, krabben en kreeften eten lijken, de laatste alleen cadavers Maar er zijn weinig visschen die zoo groot en stoutmoedig zijn om levende menschelijke wezens aan te vallen. Pijlinktvisschen, die groot en dapper zijn, komen nooit aan de kusten. De zeepaling is schuw en gaat alleen des nachts uit. Haaien zijn laf, maar groot genoeg om een mensch aan te vallen. Monsters als de uitgestorven soort der Carcha- rodon, die een lengte van 50 voet be reikten, bestaan niet meer. Het eenige overlevende soort bereikt een lengte van 40 voet, en is zeer gevaarlijk voor den mensch, maar komt niet in onze wateren voor. De gevaarlijke haaien die de schepen volgen zijn exemplaren van de Carcha- rias. De Groenlandsche haai, een ver want van den hondshaai, die soms een lengte van 26 voet bereikt, leeft in de Noordelijke IJszee en valt walvisschen aan. Voor ons zijn echter de sidder roggen en kwallen veel gevaarlijker dan de groote visschen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Deze week kwam H. M. pantserschip Zeeland alhier uit West-lndië terug. Al spoedig moest de politie twee der op varenden, een matroos en een marinier, O. B. en P. A. H. genaamd, opbrengen, omdat ze in het cafe van S. den boel aan het opknappen waren en de orde verstoor den. Ze werden aan boord afgeleverd. Op één dag twee gevallen van zeden misdrijf. Woensdag w«rd eerst aan het bureau gebracht H. H. uit Bivetwijk, ver dacht van zedenmisdrijf, alhier gepleegd en daarna door de politie van Jan Gijzen- vaart H. V., behanger te Amsterdam, ook wegens zedenmisdrijf, gepleegd met een meisje van 4 jaar. Donderavond deed de heer J. L. aangifte van baldadigheid, gepleegd door een drietal jongens, die hem met een steen bijkans tegen 't hoofd gegooid hadden. De politie stelt een onderzoek in. Door J. G. V. is aangifte gedaan van mishandeling en vernieling, gepleegd door N. K. Bij de Ned. Herv. Gemeente is tot collectant benoemd de heer D. Haasnoot. Gevonden voorwerpen. Een post duif, gemerkt 74.44 en 6.21een rozenkrans een lips-sleuteleen kruisje van een rozen krans; een hondenpenning, gemerkt 485; een ceintuur, een mesje. Woe idagavt .d half 8 zal het nieuwe kerkorgel in de Chr. Ger. Kerk, Marconistr., in gebruik worden genomen. Sprekers: Ds. J. B. G. Croes en Ds. W. Hendriksen van Amsterdam. Het orgel zal bespeeld worden door den heer D. Klut. VELSEROORD. 'n de gehouden vergadering der Commissie tot oprichting van een Muziek tent alhier werd meegedeeld dat van Bur gemeester en Wethouders toestemming is verkregen tot het laten circuleeren van lijsten, ter verkrijging van bijdragen. Eenige aanwezige dames stelden zich beschikbaar met deze lijsten te werken, waarmede de volgende week zal worden begonnen. Ook zullen eenige concerten voor dit doel worden gegeven, waarvan het eerste zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Dinsdag werden hier weer twee kinderen vermist, twee meisjes van o.g. 7 jaar. Ze zijn gelukkig weer terecht ge komen. De ouders mogen wel dubbel oppassen, nu er weer hyena's langs den weg Ioopen, die zelfs kinderen van 4 jaar durven aanranden. Donderdagavond werd door de politie alhier geairesteerd B. M., wegens het plegen van huisvredebreuk. Hij is 's nachts in arrest gehouden en den volgenden dag voor den commissaris geleid. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. lederen riem, bos sleutels en een rood keiserslinnen meisjesjuik. VELSEN. De Tent van de Noord-Hollandsche Tent zending, die thans in Haarlem staat, zal van 1 14 September in onze gemeente staan en wel een week op Wijkeroog en een week te Velseroord. Woensdagavond is alhier aangehouden J. O., sigarenmaker te Amsterdam, wegens het plegen van rijwieldiefstal op Wijkeroog. Hij is voor den commissaris te IJmuiden geleid. De verjaardag van H. M de Koningin zal dit jaar hier feestelijk gevierd worden. Des morgens half tien komen de kinderen samen op het feestterreinen dan maken ze; met de muziek een rondgang door Wijkeroog, Om 10 uur vangen de kinderfeesten aan, Des middags half drie heeft een optocht met versierde fietsen plaats. Te 3 uur is er ringsteken per fiets voor personen boven 14 jaar in de Burgemeester Weertsstraat, om 5 uur mastklimmen voor jongens boven 16 jaar. Des avonds wordt een concert gegeven door de muziekcorpsen en tot slot is er dan nog de rondgang van Juliana bij j fakkellicht. De feesten hebben plaats op het terrein van de Melkinrichting Velsen achter de Openbare School. POSTER IJ EN. IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1 helft der maand Augustus 1922. Brieven binnnenland 1 Centraal Adm. Bureau v. h. Visscherij bedrijf, IJmuiden, 2 Idem, 3 Mej. J. Porck, Amsterdam, 4 Mej. A. Visser, Rotterdam, 5 Cursus Zelfontwikkeling, Amsterdam. Briefkaarten binnenland. J. Aupers, Amsterdam, 7 L. J. Bouman, Maassluis, 8 Mej. F. de Bast, Amsterdam, 9 zonder adres, 10 Idem, 11 J. Hanse, Amsterdam, 12 P. Meijer, Amsterdam, 13 Vlw. Bogaart Lips, Amsterdam, 14 zonder adres, 15 Nauda Hendriks, Amsterdam, 16 v. Rhijn, Katwijk aan Zee, 17J.H. Smit, Amersfoort, 18 Mw. Rogge, Alkmaar. Briefkaarten buitenland 19 Agnes Jansen, Berlin, 20 Charley, Montreal, 21 C. v. Muiden, Wakheren am Rhein.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2