IJmuider Courant OFFICIEEL. Openbare Vergadering agenda: PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. Reisindrukken uit Oostenrijk. CHR. GEREF. KERK. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. VELSEN. NED. HERV. KERK. WIJKEROOG. GEREF. KERK. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. EVANGELISATIE. BINNENLAND. NEDERL. NANSEN-COMITE. Dagdienstbode Twee heeren Een burgerwoonhuis Nette kamer kleiaar dap pelen een woonhuis ivinkelhuis Zaterdag|19 Augustus Tweede blad van den raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 22 Aug. 1922, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. 1. Belastingzaken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw-inko- mend lid. 3. ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Wijziging van het raadsbesluit inzake de verpachting van het vischrecht in de jan Oijsenvaart en de Delft. 5. Verleenen van ontslag en op wacht- geldsteiling van eenige werklieden van het bedrijf reinigings- en ontsmettings- dienst. 6. Huur en verhuur van een gedeelte zeestrand. 7. Qrondoverdracht voor wegverbreeding te Velseroord. 8. Verlenging van den termijn van ont ruiming van eenige onbewoonbaarver- klaarde woningen te Velseroord. 0. Praeadvies op het verzoek van A. de Oroot Lzn. te Santpoort, inzake wijzi ging van den brandduur der straat verlichting. 10. Subsidieaanvragen ten behoeve van de R. K. bewaarschool, uitgaande van de Roomsch Katholieke Schoolvereeniging „St. Laurentius" te Velseroord. 11. Toekenning van een vergoeding voor het bezit van het diploma gasfitter en gratificatie aan J. J. Schliker voor het leiden van een cursus ter opleiding van fitters. 12. Wijziging der verordening betreffende het gasbedrijf van- en de gaslevering door de gemeente. 13. Vaststelling opnieuw der verordeningen op de heffing en invordering eener straatbelasting 14. Toekenning van een extra-subsidie voor 1920 aan de Vereeniging voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland. 15. Verzoek van de R. K. Vereeniging voor kraam- en ziekenverpleging „Het Wit- Oele Kruis" te Beverwijk om een subsidie voor 1922. 16. Financiëele besluiten. 17. Vaststelling-opnieuw der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de vleesch- keuringswet 1919, Staatsblad no. 524. 18. Aanbevelingen ter benoeming van leden van het college van zetters. 19. Benoeming van a. een gymnastiekonderwijzeres aan de openbare lagere scholen. b. een lid van de commissie van bijstand voor de financiën. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede. 5 uur: De Heer Doevendans. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uurDs. W. Luikinga. 10 uurDs. N. Buffinga. 5 uurDezelfde. door G. Voet. VII. Indien men niet voorzichtig is, weten de Oostenrijkers de vreemdelingen voortdurend te plukken. Voornamelijk dan in restaurants en hotels en dan lie den als koetsiers, pakjesdragers enz. De eigenaresse van het gasthaus (niet gasthuis, zetter, want dan denken we hier aan een ziekenhuis) vroeg ons voor één nacht logies in haar particuliere woning 20.000 kronen. Wij zeiden dit rij kelijk veel te vinden, immers hadden wij in een der beste hotels van Weenen 12000 kronen betaald. De welgedane Frau zeide dat wij eeri kamer kregen met drie bedden, waarop wij onmerkten slechts één bed noodig te hebben. Hoe 't zij, toen wij den vol genden morgen om de rekening vroe gen, kwamen wij er af met de helft van het gevraagde bedrag. Hoe schitterend was het dien Zondag morgen in Innsbrück. Wondermooi ligt de hoofdstad van Tirol temidden van de hooge bergen. Waai* ge ook wandelt in de straten, overal ziet ge de toppen der bergen. Het was nog rustig in de straten, maar des te drukker bij den Hauptbahn- hof, waar honderden zich verdrongen 10 uurPreeklezen. 5 uur Idem 10 uur: De heer L.Bijvank van Amsterdam. 10 uur: Ds. C. Diemer, Em. Pred. te Zutphen. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. Eggink. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal, Wijkeroog. 10 uur: Ds. Tj. Petersen, van Wolvega. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. Trouw van Haarlem. 10 uur: De Heer Brandt, Theol. Cand. te Amsterdam. Een kwestie op Marken. Op het eiland Marken is een niet onbe langrijke kwestie op onderwijsgebied. Vroeger waren daar een o.l.-school en een Christelijke op Gereformeerden grondslag. In 1921 werd nog een Vrije Christelijke school gesticht, met gevolg dat op de o.l.s. slechts acht leerlingen overbleven. Met goedvinden van Ged. Staten werd de openbare school opgeheven, met dien verstande dat aan die enkele leerlingen huisonderwijs zou gegeven worden. De onderwijzeres, die op wachtgeid werd ge steld, zou dan met het huisonderwijs worden belast, tegen vergoeding van f 1000 per jaar. In April waren er nog slechts twee leerlingen, wier ouders openbaar onderwijs verlangden en dit dan ook aan het ge meentebestuur mededeelden. In de raadsvergadering van 5 April 1922 werd besloten niet in te gaan op het verzoek van de ouders, om'huisonderwijs te geven. Het raadslid, de heer G. de Jong, die de eenige tegenstemmer was, is tegen dat besluit opgekomen bij Ged. Staten, o.a. op grond, dat reeds overeengekomen was, huisonderwijs te geven en dat nu de ouders, die openbaar onderwijs voor hun kinderen verlangen, gedupeerd werden. Daarop hebben twee leden van Ged. Staten een onderhoud gehad met den Raad. Na afloop dier conferentie is evenwel wederom besloten voor die twee kinderen geen huisonderwijs te geven. Misschien za! het nu er op uitioopen dat Ged. Staten ingrijpen. (Hbld.) Pen verzoekt ons plaatsing voor on derstaande correspondentie Diemitriefka, 23 Juli 1922. Thans tellen .wij slechts enkele we ken later, en het is alsof het Leven is teruggekeerd. Door de gunstige ligging heb ik Diemitriefka als basis van mijn actie in het oostelijk district gekozen en waar ik hier nu woon, kom ik na tuurlijk in nog veel nauwer contact met de menschen hier, dan met die in de andere dorpen. Daardoor leert men de menschen eerst recht kennen. voor de loketten. Wij kochten een kaar tje naar Keulen en betaalden daarvoor bijkans 60000 kronen, wat in Hollandsch geld echter maar ruim v'ier gulden was en daarvoor hebben wij in de tweede klasse bijkans 24 uur gespoord. Hier in 't station en op de perrons merkt men op welk een druk interna tionaal verkeer hier is. Uit de richting Mürichen komen de internationale trei nen en op de wagons leest men de plaat sen van bestemming: Bazel, Weenen, Milaan, Venetië, Rome, Napels enz. En vanuit het Zuiden komen weer de trei nen naar Keulen, Brussel, Ostende, Ber lijn, Amsterdam enz. Onze trein was heel wat overtijd en wij hadden gelegenheid dit drukke in ternationale verkeer een poos gade te slaan. En dan daarbij de vele Tirolers in hun mooiste dracht, die naar buiten trokken, naar de bergen en bosschen. Vlak voor ons hadden we de bergen en ze lagen te fonkelen in den milden zon neschijn. Wij hadden ons neergezet op een bank op 't perron, waarop nog twee dames en een heer zaten. En weer-hoorden we onze moedertaal, 't Was nu zoo'n ver rassing niet meer, want treft men niet overal Hollanders? En 't zouden niet de eersten en laatsten zijn dezen dag. Gaarne hadden wij wat van Innsbrück en omgeving gezien, maar we moesten weer verder en stapten dus in een trein Prachtige typen zijn er onder. Zoo bv. mijn ouden vriend Egor Ivanovit. Was vroeger vermogend boer. Heeft door de tijden en den misoogst alles verloren. Nauwelijks het vege lijf gered. Woont een paar huizen van mij af en daardoor houd ik zoo 's avonds nog al eens een buurpraatje op zijn bankje voor het huis. De stumperd is bijna blind. Weet ge wat hij gisterenavond tegen mij zei- de? „Meen je dat ik blind ben? Meen je dat ik niet zie, hoe Diemitriefka sedert jouw komst veranderd is? Zie jij dan zelf niet, dat de menschen uit den doode zijn opgestaan? Zie jij dan niet, dat de kinderen weer spelen en vechten?" „Ja Egor Ivanovitch, is mijn antwoord, het wil mij ook zoo voorkomen." Het is werkelijk zooals de man zegt. Het is gewoon verbazingwekkend hoe spoedig een beetje goede voeding onder onze strenge controle de menschen wee)- in het leven terugroept. Evenals zooveel anderen, heeft Egor Ivanovitch een vrees en die is, dat Holland zich te rug zal trekken. Reeds het woord Hol land doet de menschen een kruis slaan. Een ander goed vriend is geworden de oude Djesdeska (oom) Fedot. Oud, stram type, stapt op een goeden avond mijn hutje binnen. Dient zich als volgt aan: „Hier ben ik" ja, zeg ik, dat zie ik, maar wie is ik?" „Wel, zegt hij, ken jij Djesdeska Fedot niet?" Op zijn rug had hij een zak, die hij op den grond zette. Daarin bevonden zich 200 mooie frische augurken. „En die kom ik jou nu brengen." „Maar Djedes- ka, wat scheelt je toch, ik heb die niet noodig." „Wat, zegt hij, jij zoudt niet van mij aan willen nemen?" „Weet je wat jij gedaan hebt?" als jij niet geko men waart had minstens de helft van mijn gezin reeds op het kerkhof gelegen Dit is het eenigste wat ik voor je doen kan, doch als het moet, wil ik graag voor je sterven." Djedeska Fedor is een heerlijk type, doch als je het druk hebt, houdt hem buiten de deur. Als hij be gint te praten en te vertellen van zijn veel bewogen leven, en vooral de laatste jaren, scheidt hij nooit meer uit deze stippeltjes om aan te duiden dat er een pauze in mijn brief intreedt. Het is n.l. Zondag 11 uur. Terwijl ik zit te schrijven hoor ik harmonicamu- ziek voor mijh hutje. Wordt gevraagd of men mij eenige Russische volksdan sen mag laten zien. Natuurlijk graag. In de eerste plaats omdat het werkelijk aardig is, die volksdansen door het pri mitieve volkje opgevoerd te zien, doch oók omdat het een verder bewijs is dat het volk weer tot het Leven is terugge keerd. Ik dus naar buiten. „Ja, zegt men te gen mij, wij willen U de kracht van liet Hollandsche brood eens laten zien." De eerste die optreedt is een solodanser. Kostuum niet erg salonfaehig. Op bloo- te voeten en een pantalon, die erg veel gelijkenis had met het bekende broek je van Jantje van Speenhof. Danst ech ter uitstekend. Het tweede nummer van het programma is een Russische boe rendans, door twee dorpsschoonen op gevoerd. Evenals alles, is hier de mode wat ten achteren.' Rokken, die in het stof slepen, doch de bewegingen worden met een Slavische gratie uitgevoerd. Daarna een algemeene dans door ver schillende paren uitgevoerd. Onder de meisjes, schrik niet o lezer, een meisje, dateen hoed draagt. Waarschijnlijk de eenige op het dorp. Alle anderen dra gen hoofddoeken. Nog een solonummer en dan door een aantal jongelieden het naar Bazel. Het werd een schitterende tocht van 5 uur over Laudeck en St. An ton naar Feldkirch, door lieflijke dalen, over hooge bergen, langs bosschen en ri vieren. Hoe wondermooi is het, als de trein daar vele honderden meters hoog overeen bergpas gaat en men ziet van uit den trein in de diepte de dorpen, waar de menschen in Zondagsrust voor hun huizen zaten of wandelden langs de wegen. Voorbij St. Anton gingen in de wagons de electrische lichten aan en gingen we een zeer langen tunnel door In Bludenz stapten drie heeren in, die naast onze coupé gingen zitten en't waren Hollanders. Wij er heen, om een praatje te maken. In den trein kregen we reeds de Zwitschersche passencon- trole en visitatie, waarvan wij geen last hadden, omdat we aan de grens zouden uitstappen. In Feldkirch wenschten wij onze landgenooten goede reis en wij stapten uit, terwijl de trein Zwitserland introk. We hadden een paar uur tijd in Feld kirch en konden ons daar wat verpoo- zen. Op het perron een restaurant in 't klein, waar ook burgers uit de plaats een uurtje komen zitten en een flesch wijn drinken. Dat is o.i. niet zoo pret tig, omdat in Oostenrijk het goederen vervoer ook op Zondag steeds doorgaat en hier op het emplacement twee trei nen steeds aan het rangeeren waren. Des avonds 9 uur konden wij weer Wolgalied gezongen. Erg welluidend was het wel niet, doch de goede bedoe lingen moeten altijd geapprecieerd worden, nietwaar? Ik heb geen tijd meer de voorstelling- bij te wonen, daar vannacht de brief naar Samara moet met een boer, daar er Dinsdag een koerier zal vertrek ken voortzetting. Ik was uitgescheden bij Djedeska Fe dot. Die noodigde mij voor een paar da gen uit, eens zijn tuin te komen zien. Daar was ik wel wat nieuwsgierig naar Ik dus naar zijn tuin. Hij ontving mij en liet mij het hek binnen van zijn tuin tje, waar enkele appelboomen stonden. Direct bij het hek ontdek ik een slaap plaats van stroo op den grond en naar ik meen een slapende man onder een deken, met dan pet nog op. Djedeska be gon ondeugend te grijnzen. „Ja, zegt hij,, Djedeska fopt de jongens. Die den ken dan dat Djedeska slaapt en komen niet in den tuin, want als Djedeska wakker wordt en hen betrapt wee hun gebeente. Een deel van zijn tuintje was gereserveerd voor augurken en ver- eischt een kolossalen arbeid voor het aansleepen van water in dezen drogen zomer, waar alle 'veldvruchten op het land verdroogd of door sprinkhanen op gevreten zijn. Ik betuigde Djedeska mijn groote voldoening, dat hij niet bij de pakken neerzat, zoo afs tot voor kor ten tijd nog velen, die gelaten wachten tot de Dood ook hen zou halen. Ook Djedeska was eens welgesteld, analfa beet, doch door noesten vlijt en een ge zond verstand zichzelf opgewerkt, thans arm als een kerkrat. Een heel ander type is onze presi dent van de Gemeentelijke Sovjet. Na tuurlijk gloeiend bolsjewiek, doch in zijn hart een goeie boer. Drinkt geen spiritus onder 90%. Onder de klecren, die ik ter verdeeling had, vond ik een vuurroode damesmuts. Daar geen en kele vrouw hier zooiets draagt en An dree Ivanovitch mij in vele dingen steeds flink behulpzaam is, dacht ik niet beter te doen, dan hem dien muts te geven. Hij paste hem precies. Daar bij nog een vuurrood kinderkraagje en onze Andree Invanovitch was in de wolken. Dagelijks zien wij hem nu wan delen met een vuurroode bontmuts on der een zon van 40 tot 50 graden en 's Zondags nog bovendien de mooie roode kraag om. Werkelijk de Russi sche landmenschen zijn net groote kin deren. Wij hebben hier thans ook een kinder tafel, waar dagelijks eenige honderden kinderen een voedzame soep krijgen van Hollandsche soeptabletten en mar garine en wat meel toegevoegd. Een ge not die stumpertjes te zien smullen. Zij eten aan tafels buiten onder een over kapping, steeds ten getale van circa 100 en worden door eenige nonnetjes be diend, die ook voor de zindelijkheid en orde moeten zorgen. Er zijn verschrik kelijke liongertypen bij, waarvan kleine Wasja een jongetje, waarvan de ouders ook van honger gestorven zijn, wel het ergste type is. Ik schat hem op 7 jaar, doch hij weet niet hoe oud hij is. Vol gens het gezicht kan hij wel 70 zijn. Dat kereltje eet als een slootgraver, zijn twee ons brood en drie borden soep gaan er gesmeerd in. Het is enkel vel over been. Ik ben nieuwsgierig of hij er nog weer bovenop kan komen. Zoo ziet U, dat het leven weer terug gekeerd is, wat ook in de andere Hol- verder met een boemeltreintje, dat in ieder dorp en bij elke halte stopte. Dat was echter alleraardigst, want zelfs in de kleinste plaatsjes stapten tientallen jongens en meisjes uit en dan begon er vast een te jodelen, wat dadelijk door anderen werd overgenomen. Om elf uur waren wij in Bregenz, de drukbezochte plaats aan de Bodensee. Hier vonden wij een zeer goed hotel en kregen we nog een heerlijk glas thee. Des morgens vonden wij een ontbijt, zooals we 't in Holland niet beter kun nen verlangen. Heerlijk versch brood, thee met suiker en melk, versche eieren, kaas enz. 't Is hier dan ook heel wat be ter dan in Weenen, de stad is welvarend en 't is ook nu nog een zeer druk be zochte plaats, hoewel er nu wel meer vreemdelingen dan inwoners van Wee nen zullen zijn, immers voor de meeste Oostenrijksche beurzen is de reis van Weenen naar Bregenz duur en onbereik baar. Schitterend ligt de stad daar aan het Bodenmeer. Fraaie, groote booten, o.g. als die van Fop Smit te Rotterdam, varen af en aan naar Lindau, Konstanz en andere steden aan dit meer. Men kan ook met den trein naar Lindau, maar wij prefereerden de boot. Helaas hadden wij geen tijd om tot Friedrichshafen te varen, daar het ons anders weer een dag zou kosten. Op de boot weer een internationaal gezelschap. We zagen ook nog een landsche plaatsen evenzoo is. Er komen ook vaak deputaties bij ons, om oo in andere plaatsen hulp te verleenen, doch hoe gaarne ik zou willen, ik vrees dat de middelen zullen ontbreken. Het is helaas een droevig feit, dat hoewel de oogst in de meeste plaatsen zeer goed is, een verdere hongersnood voor de deur staat in vele andere plaatsen, Er is n.l. nergens te veel gezaaid, wat te begrijpen is na den hongersnood, terwijl in de meeste plaatsen slechts zeer, zeer weinig is uitgezaaid. Dat is ook in de Hollandsche districten het geval. Kee- ren wij den menschen thans den ru ïoe, dan moeten zeker SO tot 70 in den a.s. winter van honger sterven, daar zij nergens hulp kunnen verwachten. Ge lukkig hebben wij nog eenige reserven en kunnen nog wel een tijdje doorgaan, doch hoe lang nog? Wij houden stren ge schifting, zoodat zij zelf iets hebben. De menschen zijn het Hollandsche volk zeer dankbaar, dat zij in het leven zijn gebleven, doch zien met angst en beven den tijd tegemoet., dat wij weg zullen gaan. Ze zeggen gelaten: „Als Holland ons niet helpt gaan wij allen het graf in; ons lot is in handen van God en Hol land. En ik? Hoe voel ik mijzelf? ïk durf er niet aan denken, dat al die menschen, die ik hier in de verschillende dorpen heb leeren kennen, en voor een groot deel ook waardeeren, zullen moeten sterven als wij vertrekken. Ik kom me zelf voor als eon vroegere commissaris van politie dien ik in het oude Rusland gekend heb. Die noodigde mij eens uit (jaren voor den oorlog) een terechtstel ling bij fe wonen. Er zou een groot mis dadiger opgeknoopt worden. Hij ver telde smakelijk hoe dat in zijn werk zou gaan. De man had veel moorden op zijn geweten en zou daarom eens een extra beurt hebben. Hij zou langzaam worden opgetrokken, tot het leven nagenoeg ge weken zou zijn. Daarna zou hij weer bij gebracht worden (ui dan weer steiwen. Zoo zal het ook gaan als wij de men schen nu aan hun lot overlaten Wij heb- Flinke gevraagd. Adr. Neptuniistraat no. 1. vragen zit-slaapkamers met degelijk pension. Brieven R 118 met prijsop gaaf, boekhandel P. F. C. Roelse. te koop aan de Kanaalweg te Vel seroord. Adr. bur. v. d. blad. Door heer gevraagd met pension Br. met prijsopgave. No. 1572 bur. van dit blad. Puik beste blauwe a f 3 per mud van 70 Kilo. Steeds verkrijgbaar bij Gebr. Boon, Velr. Kanaalstraat 68 Te huur om onmiddellijk te be trekken staande op goeden stand in Nieuw- IJmuiden. Het perceel kan ook zeer geschikt tot worden ingericht. Br. No 1749 bur. v. d. blad. „Bergverein" uit Innsbrück, mannen en vrouwen alle in Tiroler dracht, een met het vaandel van de Vereeniging voorop. Er viel een zachte, milde regen, maar dat deed niets af aan de vroolijk- heid der Tirolers, die naar dé Alpen trokken, om in hun vacantie te doen aan de geliefde bergsport. En ze jodel den en juichten, dat het aanstekelijk werkte op de omstanders. Toen we de haven van Bregenz uit- stoomden en Oostenrijk dus achter ons lieten, klaarde het weer op en de zon bescheen de heldere golven van de Bo densee. O, hier hadden we wel uren willen rondvaren en dan al die plaatsen aan ^len oever bezoeken! Ginds, in 't zuiden, rijzen de Zwitschersche Alpen majestueus omhoog, steeds verder ver wijderen wij ons van den Oostenrijk- schen oever en naderen de Duitsche. Als we in Lindau goed en wel in den trein zitten, zijn we dankbaar, maar toch is er ook spijt, het genieten is voor bij: nu vangt de ï'eis naar huis weder aan. Hoewel dat nog een kleine 30 uur zou duren en we nu weer een ander stuk van Duitschland zouden zien. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5