31 Augustus Koninginnedag BRAND Meerstraat Beverwijk H. W. Wlcherink Vleeschhal A. I. MEESTERS fine is se Sfibsnwbnrg CbocÈde a 25 sbbS per MACISTE (Pakhuisafdeeling M. D. Mello) Noor der parklaan 2, Beverwjjk,2125 Amsterdamsche Adverteert in dit Blad. J. C. VERWEK ZATERDAG 19 en ZONDAG 20 AUGUSTUS Zijlstr 62 Haarlem Yanat heden bij VERYVËft Yerkryubaar Wij gaan voort het pnbliek het beste van het boete te geven. REDDER IN DEN JS00D De huren van vereenigingswoningen. SCHEEPVAART. Oude schepen. Burgerlijke Stand Velsen. PLAATSELIJK NIEUWS. Magazijn van feesten bruiloftsartikelen Zeestraat 14 IJmuiden het enorme Filmwerk bon ze losgeknoopt en, door uit te schei den knoopen wij ze weer op. Mag dat? Zij bouwen op Holland. Toen wij hier in Diemitriefka de ac tie begonnen, was er geen enkel akker geploegd. Er was geen kracht voor. Men w achtte gelaten op den dood. Spoedig na het begin van de actie begon de ople ving en kwam er weer wat energie. Er werd mij al eens gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn wat zaairogge te krij gen, wat ik niet beloofde. Alleen vroeg ik zoo eens bij den neus weg, hoeveel geploegd veld ze wel hadden. Wat zag ik na enkele dagen op de step? Een heel aardige beweging. Ik ging wat na derbij en zag, dat men begonnen was, den grond te bewerken. Het eerste span voor den ploeg was 4 armzalige koetjes, melkbeestjes. Ik vroeg toen, wie de eigenaar was. Er waren 4 eigenaars. Die hadden hun beestjes met elkaar voor een ploeg gespannen om zoo toch wat land om te ploegen. Ik vroeg toen waarmee ze wilden bezaaien. Ja, dat wisten ze niet, doch ze wisten wel, dat als God eens iemand stuurde die hun wat zaaigraan gaf, zooals het met le vensmiddelen was geschied en zij dan geen geploegden akker hadden, zij niet zouden kunnen zaaien. Wat verder stonden een paar vrouwen, wier man nen gestorven waren, in de blakende zon den akker met een spade te bewer ken. Dat in een dorp, waar vroeger 3000, thans 97 paarden zijn. Thans zijn er reeds een paar honderd hectare gereed en ik hoop in de gelegenheid te zijn, den menschen wat zaairogge te verstrekken, opdat zij zich tenminste het volgend jaar zelf kunnen voeden, als er dan ten minste nog iemand leeft, die den oogst binnen kan halen. Als U zich voorstelt, dat dit dorp vroeger een bezaaide opper vlakte had van ruim 10.000 H.A., kunt U zich wel voorstellen hoe diep ellendig dit volk is. Vroeger was het een zeer welvarende streek, doch de revolutie jaren en daarna de misoogst van verle den jaar hebben het den klap gegeven. Het laatste wat de menschen nog beza ten, is verleden jaar verkocht voor brood. Velen zijn met hun heele hebben en houden naar de Oekraine en Siberië gegaan, hebben het daar verkocht en zijn zoo in leven gebleven, doch hebben nu letterlijk niets meer. Geld heeft ook niemand. Stel U voor dat iemand al eens in goede jaren flink wat overge spaard heeft. Thans is een millioen roe bel ongeveer 60 Hollandsche centen waard en heeft hier nog veel minder koopkracht dan 60 cents in Holland. Toestanden om van te rillen. Dit is al les Diemitriefka doch in onze andere plaatsen is het precies zoo. Voor heden ontbreekt mij verder de tijd, daar mijn koerier reeds staat te wachten. Hoogachtend, w.g. E. RIEMERSMA, Vertegenwoordiger v. h. Nederlandsche Nansen-Comité. Diemietriefka, 23 Juli 1922. Het bestuur van den Nationalen Woning raad heeft aan den minister van arbeid geschreven Ais gevolg van de huurverhoogingen van de laatste jaren treedt het verschijnsel naar voren, dat de huren van de oudere woningen, daarmede bedoeld de woningen welke geëxploiteerd worden zonder bijdrage in de annuiteit, relatief hooger zijn dan de huren van de nieuwe vereenigingswoningen, hoewel de laatste zonder uitzondering tegen aanzienlijk hoogere stichtingskosten werden verkregen en soms meer woongerief bieden. Ook komt het meermalen voor dat in één bouwvereeniging voor een ongeveer gelijk type woning een verschillende huur moet worden gevraagd. Vooropstellend de wenschelijkheid, dat de regeering de huur van de (oudere) woningen bepaalt volgens één vast systeem, van kracht voor alle vereenigingen en voor alle woningen, en erkennend de billijkheid, de huurders van de oude, goedkoope wo ningen ook iets te doen bijdragen in den last van de hoogere hurenwan de nieuwere woningen, achten wij het toch billijk, dat aan de verhoogingen van de huren van de woningen een zekere grens wordt gesteld, en het lijkt ons de meest juiste weg, dat hiervoor dezelfde limiet wordt gehandhaafd en dezelfde maatstaf wordt aangelegd, als de Huurcommissiewet stelt voor woningen van particulieren. De huurders van vereenigingswoningen behoeven niet in betere doch mogen ook niet in slechtere conditie worden geplaatst, dan de huurders van particuliere woningen, en waar de regiering de Huurcommissiewet instelde om ongemotiveerde winsten van de particuliere huiseigenaren tegen te gaan en huuropdrijving te voorkomen, komt het ons voor in strijd te zijn met deze opvatting ten opzichte van de vereenigingswoningen met huurverhooging verder te gaan, dan de Huurcommissiewet toestaai, n.I. 50 pCt. boven de huur van 1916. Bereids zijn in sommige gevallen de huren van de oude woningen met 100 pCt. boven de huur van 1916 verhoogd. Op grond hiervan hebben wij de eer Uwe Excelentie te verzoeken, de huren van de oude woningen niet hooger te stellen dan 50 pCt. boven de huur van 1916, hiertoe slechts geleidelijk over te gaan en eventueele hoogere huren in het komende exploitatiejaar tot dat peil te verlagen. Hun transatlantisch debuut Het „Alg. Techn. Tijdschr." ontleent aan een oud journaal een uitvoerige uiteenzet ting over de eerste pogingen om met door stoom gedreven schepen te varen. De eerste proef hiermede werd genomen in 1793 door John Finch. Het Journaal behandel verder de reis van de Savannah, een als zeilschip ongetuigd vaartuig met hulp-stoomvermogen, die in 1818 de haven van Savannah verliet. De machine had reeds het model van onze hedendaagsche scheepstoomwerktui- gen, doch ze werkten met lagen druk, de ketels waren gebouwd op pirn. I1/, atmos feer; de oude mededeelingen zeggen, datde ketels met hout moesten worden gestookt, sommigen beweren, .dat ook steenkolen als brandstof kon worden gebezigd in het jour naal wordt o.m. vermeld gedateerd 18 Juni 1819: Zijn op vijf zeemijlen van Cork; hebben geen kool om stoom te maken. Het schip werd 29 Mei ontmoet door een zeilsdiip, dat naar New-York koerste. De kapitein van dit laatste deed in die haven mededeeling, dat hij eerst meende meteen brandend schip te doen te hebben, doch dat hij spoedig bemerkte, dat hoe meer rook er kwam, hoe sneller het zich verwijderde. Hij concludeerde daaruit, dat het een stoom boot moest zijn geweest, die op den Oceaan kruiste, koers zettende naar Europa Op 17 Juni werd door de kustwacht wederom een brandend schip gesignaleerd; de admiraal van de Kanaalvloot zond daar om den duanekotter op haar af om hulp te bieden. Spoedig werd door de beman ning van den kotter bemerkt, dat er een vergissing in het spel moest zijn, daar het schip ondanks de „zeillooze" masten zich toch voortbewoog. Voordat op 19 Juni de Savannah Liverpool binnen liep werd ze geënteerd door de admiraliteitsloep. De commandant van de sloep vroeg, aan boord gekomen, aan den officier dien hij 't eerst ontmoette „Waar is je baas „Ik heb geen baas" was 't antwoord. „Waar is je kapitein dan Dat ben ik zelfwenscht u mij te spreken „Ja, waarom voert u dien wimpel?" „Omdat", zoo zeide de kapitein „mijn land mij dat toestaat." „Mijn chef vermoedtzei de comman dant hierop, "dat u dien laat wapperen om hem te beleedigen en als u hem niet laat zakken, zal deze dit met geweld laten doen." De kapitein liet hierop den machinist komen en zeideLaat de warmwater machine in orde maken. Ofschoon, zooals het journaal vermeldt, er zoo'n machine niet aan boord was, had de bedreiging toch het noodige effect; de commandant verdween met zijn sloep in korst mogelijken tijd. Het spreekt wel vanzelf, dat dit varende vuur- en rookspuwende monster de belang stelling had van allentoen het schip Liverpool binnenliep, waren de pieren, de daken van de omliggende gebouwen vol gepropt met menschen, die dit nooit geziene schouwspel wenschten te zien. De autoriteiten hadden echter een kwaad vermoeden tegen het schip en de bemanning gekregen, daar zij vreesden, dat, in verband met een groote belooning, die Jerome Bonaparte had uitgeloofd voor hem, die Napoleon van St. Helena zou wegvoeren, dit schip met kwade bedoelingen was i itgevaren. Gedurende alle vijf en twintig dagen, dat het schip te Liverpool lag, werd het dan ook streng bewaakt. De „Savannah" voer van Liverpool naar St. Petersburg, vandaar via een Engelsche haven naar New York terug. Het werd weer als zeilschip ingericht, nadat de ma chines er waren uitgenomen en veronge lukte later op Long Island op een der reizen tusschen New York en Savannah. Nadat nog de reizen van eenige andere stoomschepen zijn vemeld, wordt de op richting van de Britsch Queen Stetam Navigation Cy. verhaald. De aandeelen werden zoo gretig genomen, dat onmid dellijk een schip werd gebouwd, de „Sinus", welke 300 passagiers zou kunnen vervoeren brandstof voor 25 dagen en 800 ton goederen buiten wat voor passagiers en bemanning nog noodig mocht zijn; de machinecapaciteit werd op 500 P.K. vastgesteld. Het doel der reis luidde de regelmatige en zekere verbinding tot stand te brengen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten; de schepen zouden vertrekken van Liverpool, Londen en New York, de reisduur zou 15 dagen niet overschrijden. Concurrentie bleef natuurlijk niet uit Ook in Bristol werd een maatschappij opgericht, die een boot begon te bouwen, de historisch bekende „Oreat Western". Er ontstond rivaliteit tusschen de beide maatschappijen, welke het eerst den dienst op Amerika zou beginnen. Het journaal vermeldt hiervan het volgende De „Great Western," een schip van plm. 80 meter lengte, 12 meter breedte en 1300 ton laadvermogen, verliet Bristol 3 dagen nadat de "Sirius" Liverpool had verlaten. Niettegenstaande dit belangrijke verschil, kwam de Great Western een paar nur later in New York aan, om toegejuicht te worden .door een ontzaglijke menigte, die van de emotie van de aankomst van de Sirius nog niet bekomen was. De tocht van de Great Western maakte zulk een diepen indruk op de leden van de Engelsche regeering, dat zij overal circulaires heen zond, ten einde onder de Engelsche burgers de bevordering der Oceaanstoom vaart te steunen. Een der circulaires kwam toevallig in handen van Samuel Cunard, die te Halifax op Nieuw-Schotland woonde. Cunard ging onmiddellijk naar Engeland, deed pogingen tot oprichting eener groote onderneming, werd daarin gesteund door Sir George Burns, den pas genoemden Napier, en David Mac Soer, een Schot, eveneens te Liverpool, en slaagde in alle opzichten. De Cunardline, die onmiddelijk 4 stoom schepen, de Bultama, Arcadia, Kaledonia en Columbia, in de vaart bracht, is thans nog de belangrijkste Engelsche stoomvaart lijn, met geregelden dienst op Amerikaansche havens. Bevallen: P. G. M. Geversde With, z., B. van LeeuwenKies,z., E. A.J.Goos- sensBrons, z. J. Vosde Gelder, d., J. Plokker—Snijder, z., H. KwakZeeuw, d., M. Th. A. HeijdtKuiper, z., C. M. Molen kampWelboren.z., T. LuitHulskemperz. Gehuwd: H. van Reep en D. Droog, J. Overkleeft en T. de Groot. Ondertrouwd: E. A. Hillekamp en J. Noortman, C. L. Wassenaar en G. van 't Slot, K. de Boer en A. van der Steen, A. Kok en R. P. Gorter, A. J. Stek en W. Westerhoven, B. J. Schol en H. M. A. Homan. Overleden: O. Kuijt, 59j. weduwe van A. C. M. Hofman. VELSEROORD. A. s. Maandagavond geeft het Sym- phonie-orkest „Euphonie" zijn tweede tuin- concert in den tuin der Concertzaal Tivoli. 't Is te hopen dat het weer nu eens meewerkt. SANTPOORT. D r a n k b e s t r ij d i n g. Zondag 20 Aug. zal de Nederlandsche jeugd Centrale voor Drankbestrijding-fede- ratie van de 6 landelijke geheelonthouders jeugdorganisaties Jongelieden Geheelonth. Bond Ned. Bond van Abstinent-studeeren, Jeugdbond voor onthouding, Chr. Kweeke- lingen Geh. Onth. Bond, Orde van Jong- Tempelieren en Alg. Jongel. Geh. Onth. Bond een Jeugddag houden op het ter rein van Mevr. Wüste aan de Harddraverslaan te Santpoort. Uit Haarlem en plaatsen in den omtrek worden deelnemers verwacht. Om 10 uur des ochtendsgaan de deelnemers van het Haarlemsche station naar't terrein, waar Herman Stekelenburg (uit Uitrecht), Wim Rijsdorp (uit Honselersdijk) en Joop Cohen (uit Utrecht) het woord zullen voeren, 't J. V. O.-koortje zal zingen en Tine Pelt declameeren. Tinus Willemse (Haarlem) zal de spelen en volksdansen leiden en verder den dag opluisteren door z'n zang en humor. Alles bijeen beloofd een mooien blauwer Jeugddag te worden De prijzen van de boonen waren in de afgeloopen week bevredigend te noemen. Wat echter minder pleizierig is, is het feit,: dat menig tuinder in zijn boonen „luis'' ontdekt heeft. Woensdag j.l. maakten de kinderen van „Kindergenot" een reisje naar Amster dam. Na een flinke wandeling werd te Velsen op de boot gestapt, waarna de heer Zwanenburg van Velseroord al spoedig zorgde, dat de stemming er in zat. In Amsterdam werd een bezoek gebracht aan onzen prachtigen dierentuin, waar apen, tijgers, leeuwen enz. zich natuurlijk in de groote belangstelling der jeugd mochten verheugen. De terugreis werd op dezelfde manier afgelegd, alleen met dit verschil, dat vanaf Rozenstein het fanfare-korps „Wilhelmina" evenals andere jaren zijn muzikale medewerking verleende, wat de wandeling ten zeerste veraangenaamde. Bij het ontbinden van de stoet dankte de Voorzitter de geleiders(sters), de heeren v. d. Vooren, Beulink, Bruinooge en Giesberg voor den ruimen voorraad versnaperingen' en spoorde de ouders aan lid van „Kindergenot" te worden. Daar er voor enkele nummers, o.a. voor „Fietsrijden met hindernissen", te geringe belangstelling bestond, heeft het bestuur van Koninginnedag besloten deze nummers te laten vervallen en er „Ringsteken op de fiets" voor in te lasschen. Morgen houdt de Ned. Jeugd Centrale voor Drankbestrijding een jeugddag op de Harddraverslaan, daartoe welwillend door Mevr. Wüste afgestaan. Declamatie, zang, jeugddansen en een causerie van een drietal bekende jeugdmenschen staan op 't pro gramma. Tenzij B. en W. hun toestemming onthouden, zal op 31 Augustus voor Hotel de Weyman wederom een ringstekerij plaats vinden. DRIEHUIS. Op de keuring te Haarlem werd aan de door den heer W. Hooggreef alhier, ingezonden Gladiolus „Whitte Perfec tion" een Getuigschrift Eerste Klas toegekend Tegen onze gewoonte in vermelden wij dit, schrijft het Kweekersblad, omdat hier eens iets werd tentoongesteld, dat bijzonder mooi was. Direct valt de afmeting en vorm en kleur op. Het is een aanwinst, die zeer zeker een goede toekomst zal hebben. Wij feliciteeren den heer Hooggreef met deze onderscheiding. Men heeft nu ook de paal van hei electrisch net op den hoek van Zeeweg er Driehuizer Kerkweg verplaatst, benevens* nog een:ge palen. Nu nog het bord van den Wieier bond op deze hoek verplaatst en de weg voorzien, dan is het hier voor het verkeer heel wat beter geworden. Ondergeteekende bericht, dat vanaf Maandag 21 Augustus Costumes voor de optocht te huur zijn. Tijdig bestellen is zeer aan te bevelen. Reuzen voorraad Oranje mutsen, Vlaggen (van doek en papier), Toeters, Ratels, Lampions, Bengaalsch vuur. ETALAOE-WEDSTRIJD Oranje Crêpe en Vloei, Oranje Rozen enz. enz. verkrijgbaar. Ondergeteekende bericht aan zijn cliënteele dat de plaats gehad hebbende brand geen stagnatie brengt in de aflevering van de goederen, welke aflevering vanaf Maandag geregeld kan plaats hebben. Tot nader order is het pakhuis gevestigd en kantoor, ten kantore van den heer SCHAAFSMA, Accountant Stephensonstraat hoek Huigensstraat DAGELIJKS VERKRIJGBAAR Versch geimporteerd rundvleesch Gehakt per 3 pond f 1.00 Lappen f 1.20 Vet f 1-20 Vet 5 ons f 0.50 Lappen extra mooi per 5 ons f 0.55 Rib en Baklappen Roasbeaf en Rollade Biefstuk f 0.60 f 0.65 f 0.90 Algemeen Verkooplokaal bericht hiermede dat om de 14 dagen, telkens op Dinsdag, veiling zal worden gehouden, van MEU BILAIR en andere GOEDEREN Kijkdag Maandags van 10—4 u. Goederen kunnen worden gehaald en gebracht. SCHILDER EN BEHANGER WILLEM BARENDZSSTRAAT 12 Telefoon 286 AANBEVELEND, De Italiaansche krachtreus, de onovertrefbare MACISTE in zijn niet te evenare krachttoeren, Iaat ons in deze groote 6 acter van zijn spel en kracht genieten. Kortom een ENORM SUCCES-PROORAMMA ZONDAGMIDDAG 3 UUR KINDEREN 20 CENT BESPREEKT UWE PLAATSEN!! -'.i' -Wfr -

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6