VELSEN No. 85 Woensdag 23 Augustus 1922 7e Jaargang Verschijnt AVoensdggs Zaterdags Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezoiide roededrtbngen 40 ets. per repel Advertenties var. t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente,'uitsluitend bij vooruitbeta ling, van i tot en met 5 regels f0 75, l.derr regel meer I5cts bij niet con nte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «.adres bu-eau au dit biad' 10 ets. extra; voer bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt '0 ets. in rekening gebracht tovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nienwe adres, NIET aan aen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regei. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders dergemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. C. Bakker, te Velseroord, om ver gunning tot het oprichten van een slachterij, in een pakhuis, gelegen achter het woon- en winkelhuis, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie M No. 1313, plaatselijk bekend Zeeweg, Wijk E No. 40. Op Zaterdag, den 2 September 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schiiftelijk toe te lichten, Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor hel Gemeentebestuur of ren of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 19 Augustus 1922. Burgemeester eu Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, Th. j. Wijuoldy Dauiëls. Rijkens. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 18 Aug. 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Catrinus de Vlies, van beroep bouwkun dige, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navol gende localiteitde gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt F No. 1 en gelegen aan de Gildelaan aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 21 Aug. 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Onze stadsparken. Het is nog zoolang niet geleden, dat men in de meeste steden niets anders had als een paar groepen hoornen, een paar perken bloemen en een vijvertje met overvoerde goudvisschen of kar pers, vet als modder. Verder strekte het gemeentebestuur zijn zorg over het na tuurschoon niet uit. De sfeer der ge meentelijke bemoeiing ging niet buiten het nuttige, raakte althans maar even het gebied van het schoone en aange name. Dat is gelukkig anders gewor den. Men heeft nu al in alle groote ste den en ook in vele kleineren meer dan een plantsoentje met een paar banken, maar groote parken, waarin honderden wandelen kunnen, zonder elkander op de eksteroogen te trappen. De Engelschen noemen ze de longen van de stad en inderdaad is de lucht daar zuiverder en gezonder dan in de nauwe straten en vlak bij de fabrieken. De gezondheid van jong en oud wordt door deze parken niet weinig gediend, 't Is wel eigenaardig, dat men vooral jong en oud hier vindt: de kleine kleu ters en de oude menschen met hun be daarden stap. Of eigenaardig is het eigenlijk; deze hebben immers den meesten tijd, om iederen dag en op ieder uur van den dag eens een kuiertje te maken. Een bezoek aan een park is een wel daad voor de oogen. Het groene, „gemi- limeterde" grasveld, de hoornen wier loof, speelt tusschen donkerbruin en goudgeel, de schitterende kleuren der najaarsbloemen dalia's en floxen en be gonia's is 'n weelde, waarin onze blik graag rondweidt. In sommige parken heeft men bij heesters en hoornen naam bordjes: een goed gebruik, vooral als niet latijn maar de moedertaal gehruikt wordt. Men leert de naman kennen en ziet de heesters en hoornen wat aan dachtiger aan. Het is toch eigenlijk al te gek, dat velen geen den van een spar, geen esch van een iep onderscheiden kunnen. Bijzonder weldadig is ook de rust van een park te midden van al hel tumult en geraas van het stadsleven. Men loopt hier kalm, zit eens een uurtje op een bank, leest, droomt, maakt een praatje. Het zware geluid der toren klokken dringt hier nu en dan door, maar ze jagen niet op en voort. Men ziel verbaasd, als hier een bezoeker in snel len gang en met stevigen stap over de paden gaat. Zoo'n groote tuin voor iedereen is van groote waarde. Niet al leen de gezondheid profiteert ervan, maar de schoonheid en vrede der na tuur is een kleine zegen voor de ziel. liet is daarom zeer te hopen, dat ei steeds meer van dergelijke plantsoenen komen, ook hij de grootere dorpen en dat de bezuinigingsdrang, die nog wel sterker zal worden, de zorg voor deze parken niet gaat belemmeren. Wanneer men het aantal bezoekers eens verge leek bij de uitgave van onderhoud en daarbij dacht aan den weldadigen in vloed, die van park* en plantsoen uit gaat, dan zou men hier zeker niet van weggesmeten geld spreken. Met gemid deld een kwartje per inwoner kan men in een niet bijzonder groote stad al zulk een paradijsje van schoone kleuren en vrede scheppen in het groote menschen pakhuis en de roerige werkplaats, die een stad meestal is. De A. N, G. O. B. en Prof van Rees. De Algem. Ned. Geheelonthouders bond heeft 25 jaar bestaan en jubileert Wij houden in ons land van groepen er- groepjes, van strijden niet als een grooi leger maar evenals eens de Boeren van Z.-Afrika met vele kleine commando's Iedere maatschappelijke beweging wordt dan ook door vele vereenigingen gediend. De A. N. G. O. B. is indertijd ontstaan door den drang van drankbe strijders, die van wettelijke actie tegen het drankkwaad geen heil verwachtten of er zelfs principieele bezwaren tegen hadden. Hij heeft in deze kwarteeuw wakker tegen het alkoholisme gestreden en in dien strijd aan zijn individualis- tisehen oorsprong trouw gebleven, ooi al wil hij naast de tegenstanders ook de voorstanders der wettelijke drankbe strijding vereenigen. De Bond heet im mers ook algemeen. Zooals een Dr. Arriens van de Room- sche drankbestrijding, de heer van der Meulen van de N. V., zoo is Prof. van Rees de leider van den A. N. G. O. B. Hij is een opvallende verschijning. Be trekkelijk klein; het hoofd getooid met een wilden haardos. De hoedenwinkels hebben geen klant aan hem. Zijn gelaat is nobel en levendig; bijzonder inne mend. Hij heeft meer van een artist dan WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. van een geleerde, meer van een apostel dan van een docent. Men ziet dadelijk aan hem, dat hij een hijzonder man is. Als hij onder duizenden gaat, valt hij op en vraagt men: Wie is die kleine man daar? Eenigen tijd geleden heeft liet Han delsblad hem over hemzelf geïnter viewd. Hij vertelde al jong den drang gevoeld te hebben, om aan anderen mee te deelen, wat hij zelf geleerd had oj te weten was gekomen. Hij is dus een ge boren onderwijzer. Bijzonder trok hem de wereld van planten en dieren, torren, vlinders, paddestoelen e.a. aan, waarbij nog kwam zijn groote zin voor verzame len. Hij is hoogleeraar in de weefselleer en verzekerde geen uur berouw gehad te hebben van zijn keuze voor deze we tenschap, die door de fijnste ontleding de samenstelling vah het lichaam in cellen en weefsels leert kennen. Tusschen het apostelschap en de we tenschap van Prof. van Rees bestaat een innig verband. Dit is misschien wel het merkwaardigste van dezen merkwaar- digen man. Hij is in zijn leven en werk een eenheid. Ook als drankbestrijder heeft hij, volgens zijn eigen woorden in de zedelijke voorwaarden voor een harmonische samenwerking aller ver- eisehte organisaties tot een sluitend en passend wereldorganisme, als hoedanig een toekomstige verzoende en gelukki ge samenleving moet worden opgevat ITij noemt den mensch dan ook een „denkcel". De menschheid, het lichaam kan niet gezond en krachtig zijn, als de „denkcel" ziek'is of niet deugt. Daarom stelt de zich ontwikkelende maatschap pij haar eischen aan iederen mensch om te denken en mee aan te pakken. Men merkt, dat er dus een innig ver band is tusschen den hoogleeraar en den maatschappelijken hervormer. 'Hij is niet het een en het ander, maar het een om het ander. VELSEN. De Gemeente-Secretaris. Onze gemeente-secretaris, de heer Th J. Wijnoldy Daniëls, heeft, na bijkans 30 jaar dit ambt te hebben vervuld, eer vol ontslag gevraagd en wel tegen 16 September a.s. Met hem gaat een man heen, die als weinig anderen onze gemeente van klein groot heeft zien worden niet al leen, maar dezen groei intens heeft medegemaakt. Immers het hart van de gemeente klopt toch op de secretarie, daar is het raderwerk, waar alles in el kaar loopt. Hier worden de huwelijken gesloten, de nieuwe wereldburgers en ook zij die deze wereld verlaten inge schreven. De plaatselijke wetten wor- den hier gemaakt, de rijkswetten hier uitgevoerd. De financiën der gemeente worden hier verzorgd, de begrootingen hier ge maakt. En van heel dit fijne raderwerk der gemeentelijke huishouding heeft de heer Wijnoldy Daniëls bijkans 30 jaar lang de leiding gehad en deze was bij hem in welvertrouwde handen. Toen de heer Wijnoldy Daniëls hier in functie trad, kwam' hij uit Sliedrecht, waar hij ook secretaris was. Velsen had toen nog maar 7000 inwoners en waar Sliedrecht er toen 10.000 had, leek dit voor den functionaris wel een terug gang. Maar het is dit niet geweest, im mers Velsen was een gemeente met een mooie toekomst, gelegen als het was aön de Noordzee en het Noorclzeokanaal De heer Wijnoldy Daniëls heeft de ge meente dan ook zien groeien, zooals zeer waarschijnlijk wel geen opvolger na hem het zal meemaken. Hij zag on ze bevolking verviervoudigen, n.l. van 7000 tot 28000 zielen. Dat was natuurlijk verblijdend, maar 't gaf op de secreta rie steeds veel werk. 't Beteekmit dit dat de heer Daniëls Velsen heeft zien worden van kleine plaats tot een de; 30 grootste gemeenten van het land. Zeer terecht zei Burgemeester ver Fo ren van Themaat bij het 25-jarig jubi leum van den secretaris: „In uw tijd is de gemeente Velsen groot geworden, on der uw 25 jaren valt de geweldige groei der gemeente. Bovendien vervormde on ze gemeente zich in dezen tijd van een dorp tot een stad. Dit bracht allerlei moeilijkheden mee en toch heeft u daar aan steeds het hoofd weten te bieden en hebt u alles kunnen bijhouden. Het aantal ambtenaren nam verbazend toe en toch hebt u zich bekwaam getoond aan 't hoofd der secretarie te staan." Dat was. volkomen juist gezegd. Toen de heer Daniëls hier kwam, was alles nog zeer gemoedelijk. De heer Enschedé was Burgemeester en de secretarie was op Santpoort. Later werd de secretarie naar Velsen verplaatst. Dagelijks wan delden Burgemeester Weerts en de se cretaris van Santpoort naar Velsen waar zij van 104 uur op de secretarie vertoefden. Ifoeveel man werkten daar? De secre taris, de heer Steen en een paar volon tairs. Zoo kwam geleidelijk de groei der be volking, die immers aanwies, tot 10000 tot 15000, tot 20.000 enz. En steeds was uitbreiding noodig, kwamen er weer ambtenaren bij. Openbare Werken werd zelfstandig en bezit nu zelf een groot personeel, voorts kregen we meer zelf standige zaken, als de controle der ge meente-belastingen, de verificatie der financiën enz. De secretarie breidde zich uit tot vier afdeelingen. En bij dit alles had de secretaris (Mr; ver Loren van Themaat wees er terecht op in zijn feestrede bij bovengenoemd jubileum) ook nog tijd scheppend werk op 't ge bied der gemeente-administratie te doen. Rij toch voerde het stelsel van agendeeren in, dat later door tal van andere gemeenten is overgenomen. En de heer Kostelijk wees er toen op dat verscheidene jongelui van den secreta ris de kennis der gemeente-administra tie hebben aangeleerd. Ook daar mag wel op worden gewezen. Verschillende iongelui, die hier vroeger op de secreta rie zaten, hebben nu reeds een burge meestersambt. In onze gemeente zelf hebben wij een paar uitnemende hoofd ambtenaren, die veel aan den secretaris hebben te danken. Veel heeft de heer Wijnoldy Daniëls anders zien -worden. Onder hem kwa men het gasbedrijf, de waterleiding, het grondbedrijf, de keuringsdienst en nog veel meer dingen tot stand. De woning bouw gaf ook. veel werk. En nog meer de distributietijd. Een nieuw gemeentehuis werd ge bouwd, meermalen uitgebreid en nu is 't. al lang weer te klein. Zoo zijn deze 25 jaren voor den secretaris jaren van onvermoeiden arbeid geweest. Het ging net als in een gezin met veel kinderen, hoe grooter de gemeente werd, hoe groo- ter ook de zorgen. Maar in alles ging de secretaris met zijn tijd mee. Kon het in de negentiger jaren wel eens gemoede lijk toegaan op de secretarie, toen het werk en dus het aantal ambtenaren steeds groeide, zorgde de secretaris dat er ook werd gewerkt. Dat ambtenaren visites bij elkaar maakten, duldde hij niet; als ze elkaar noodig hadden, dan was er de telefoon, die tot in iedere ka mer aanwezig was. Bij deze drukke werkzaamheden vond de secretaris ook nog tijd zich te wijden aan het algemeen belang. Van het Wit te Kruis in onze gemeente is hij een dei- stichters. En langen tijd is Velsen met J T S" 2500 leden de grootste afdeeling van deze Noord-Hollandsche Vereeniging geweest, den laatsten tijd alleen door Haarlemmermeer op zij gestreefd. Deze er eeniging met vier Wijkzusters en drie wijkgebouwen doet hier prachtig werk. Het Wijkgebouw te IJmuiden is tevens Keddingsgebouw voor schipbreu kelingen en bij de opening daarvan ver- Wur!, heer Wijnoldy Daniëls ver schillende buitenlandsche decoraties a zijn aftreden als voorzitter werd de heer Wijnoldy Daniëls Eere-voorzitter der afdeeling Velsen van het Witte Knus in de oorlogsjaren heeft de heer Wijnoldy Daniëls ook het Vaderland gediend en wel bij de landweer, waar hij yan kapitein opklom tot luit,-kolo nel tit.-stationscommandant. De secretaris was ook een man van representatie. Wanneer er op de secre tarie een feestje was, hij was altijd de man die de huldigingsspeech afstak cn ook bij droevige plechtigheden was hij de woordvoerder. Een van de dingen die hij er ook graag bijnam, was het sluiten van huwelijken. Meer dan 1600 paren heeft hij hier in den echt verbon den. De laatste jaren kreeg de heer Wijnol dy Daniels ook nog liefhebberij voor archivaria. Hij is begonnen met het aanleggen van een historische verzameling, die bij voortzetting de grondslag kan vormen voor een museum. Op het gebied van historische gege vens heeft hij al heel wat verzameld. erschillende artikelen over den vroe- geren tijd uit Velsens geschiedenis zijn door don heer Daniëls geschreven voor ons blad en daarin verschenen. En nu is zijn tijd van heengaan daar. Een rijk leven ligt achter hem. Een wel besteed leven in dienst van do gemeen schap. Veel dank zijn wij hem verschul digd en waar ook bij dit heengaan nog wanklanken worden gehoord cn wij 't gaarne anders haddon gezien, laat dit den heer Wijnoldy Daniëls tot voldoe ning strekken: dat hij hierop gerust kan zijn, te weten steeds zijn beste krachten te hebben gegeven in dienst der ge meente Velsen. In de geschiedenisbla den der gemeente zal dit bewaard blijven. Later zal blijken dat in de moeilijke periode van 18931923, waarin Velsen zich metamorphoseerde van kleine plaats tot groote gemeente, er verschil lende Burgemeesters zijn geweest, goe de, maar geen sterke, krachtige figu ren, maar wel dat we een secretaris hadden, die 30 jaar de leiding van de secretarie had en dat op uitnemende wijze. En nu mogen de huidige wan klanken niet prettig klinken, de histo rie blijft en vaak weet men later den arbeid van een eminent man beter te waardeeren, dan wanneer deze nog in functie is. Wij bewaren de beste herinneringen aan den heer Wijnoldy Daniëls, die al tijd voorkomend ons in alles behulp zaam was. En wij wenschen hem een prettigen, onbezorgden levensavond en hopen dat hij mag zien dat er weder be tere tijden voor onze gemeente mogen aanbreken. Want aan onze gemeente had hij zijn hart verpand, haar voor spoed is hem veel waard. Bovenal hopen wij dat hij mag behou den het optimisme en den blijden ge loofszin, die altijd bij hem samenging. Dan zal zijn levensavond een tijd zijn van rust en vertrouwend wachten. FLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEtf. Door de heer J. v. O. te Velseroord werd Maandag aangifte gedaan van mishan deling van zijn vrouw, door zekece G. van van hier. De oorzaak is een geldquestie Door Mej. D. van hier werd aangifte gedaan wegens mishandeling van haar 14 jarig dochtertje door de badman van liet zeestrand alhier.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1