No. 86 Zaterdag 26 Augustus 1922 7Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags HET CONSULTATIEBUREAU Abonnementsprijsf 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden - Inpezonde mededeelingen 4-0 ets. per regel Advertenties van 1 t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0 75, ieoere regel meer 15 ets Pij niet cou st tc betaling worden de gewone prijzen berekend tdverienties „adres bu enu an dit b!ad» 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht l ovenstaar.de regelpujzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van b n i t e n de gemeerte 1 elseD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing bat oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op t« geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten bosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van De Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat", te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van eene ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting, op het perceel kadastraal be kend Gemeente Velsen, Sectie C, No. 603, plaatselijk bekend Rijksstraatweg door hen is verdaagd op grond dat het technisch onder zoek nog niet is geëindigd. Velsen, den 22 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, Wijnoldy Daniëls. Rijkens. Bekendmaking Drankwet. burgemeester en Wethouders der gemeent Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 19 Aug. 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Gerardus Rutte van beroep melkslijter, wonende te Velsen, om verlof voor den veikoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteitde winkel, van het perceel, plaatselijk gemerkt C. No. 24 en gelegen aan de Middenhavenstr. aldaar Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen hut verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 22 Aug. 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd de secretaris, de burgemeester Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Engeland, de weldoener of de koopman. Engeland verstaat buitengewoon goed de kunst, om in iedeie zaak de schoone rol te kiezen en te spelen. Italië heeft zich eerst buiten den oorlog gehouden maar later zijn oorspronkelijke bondgenooten in den steek gelaten en de partij der gealli eerden gekozen uit „heilige zelfzucht", zooals het zelf verklaarde. Die heiligheid geven we cadeau, maar de zelfzucht was zeker oprecht. Engeland zou nooit zoo ronduit getuigd hebben, dat het hem om het hebben en krijgen te doen was. Het laat nooit den schoonen schijn verloren gaan. Edtle daden vormen geen kracht in de internationale politiek. En de Engelschen gelooven zelf ook niet meer, dat hun regeering zich, om het onrecht aan België aangedaan, in den vastelandschen oorlog geworpen heeft. Maar niettemin is dat zeer p echtig en officieel herhaaldelijk verzekerd. Hoe moeten wij denken over het voor stel dei ^iigelsche regeering, om een streep tc zetten door de geallieerde schulden en zijn toezegging, zijn recht op schadeloos stelling van Duitschland te willen opgeven? Dit voorstel is 1 Aug., acht jaar na het uitbreken van den noodlottigen oorlog aan de verschillende geallieerde regeeringen bekend gemaakt. Als drang, om het voor stel door zijn bondgenooten te doen aan vaarden, bevat het voorstel van Engeland het dreigement, dat anders de betaling van rente en aflossing der schulden aan Engeland niet langer uitgesteld zal kunnen worden. Misschien is het voorstel edelaardig, voortgekomen uit den wensch, om eindelijk vrede te brengen in Europa en den weg van herstel met ernst in te slaan. In elk geval is het verstandig. Die schulden zijn feitelijk onbetaalbaar en blijven een finan- tieelen druk uitoefenen, waardoor de staten zich niet kunnen oprichten. Men moet schoon schip maken, dan kan de vaart met nieuwen moed hervat worden. Boven dien heeft Engeland er groot belang bij, dat de koopkracht van Europa weer gaat toenemen. Het is een industrieel land bij uitnemendheid en moet grootendeels van zijn uitvoer leven. De werkeloosheid en malaise in zaken treffen zulk een land in het bijzonderde internationale handel zal weer opleven, als de kwestie der oorlogs schulden uit den weg is geruimd. Daarom is Engeland ook de eerste geweest, die handelsbetrekkingen heeft getracht aan te knoopen met de Sovjetregeering. Eindelijk kan Engeland ook edelmoedig zijn. Men heeft wel gezegd, dat de oorlog voor alle partijen niets dan een kwaad is geweest. Aan Engeland heeft hij ethter twee voordeden van groote beteekenis gebracht. Duitschland, zijn meest gevaar lijke concurrent ter zee en op de wereld markt is gebrokenen als koloniale mogendheid zelfs geheel verdwenen. En Rusland zijn mededinger in het Oosten heeft aan zijn binnenlandsche moeilijkheden voor vele jaren meer dan genoeg. Misschien is het voorstel van Engeland edelmoedig en verstandig beiden en heeft de Engelsche regeering dus met haar notE van 1 Aug. als een brave weldoener en een wijs koopman beiden gehandeld. Voor de wereld is het te hopen, dat de gealli eerden allen bereid zijn, de spons te gebruiken en de lei schoon gaan maken. Dat Frankrijk het voorbeeld van Engeland zal volgen en afzien van het recht op schadevergoeding van Duitschl ,nd, is echter niet te verwachten. Met groote belangstelling wachten wij het antwoord af op dit merk waardige voorstel. Amerika heeft alvast verklaard er buiten te blijven, wat wel tf denken was, daar aannemen voor AmerikE alleen edelmoedigheid en geen enkel voor deel beteekende. De goede geest in het leger. Negentig procent onzer natie is over tuigd, dat ons leger, indien het werkelijk tot een oorlog kwam, vrijziker veislagen zou worden. Het zou zich moeten terug trekken, den vijand zoolang mogelijk tegen houden en eindelijk het hart van het land achter de waterlinie verdedigen. Dië' over tuiging geeft de meeste soldaten het gevoel, dat zij overbodig en nutteloos zijn. Een zeker percentage hee-ft bovendien zoo groote afkeer van geweld en wapengebruik, dat het met tegenzin de uniform aantrekt. Uit roeping worden maar weinigen soldaat; we zouden geen percentage durven noemen. Door een en ander is de gees in ons leger niet bijzonder goed. Men moppert en mort of schikt zich in liet geval, blij, als het afgeloopen is. Nu wil de minister door nieuwe bepalin gen in het reglement op de krijgstucht hierin verandering brengen. De militair zal zich behoorlijk moeten gedragen, een voor beeld van ordelijkheid moeten zijn, de koningin eeren, zich niet onvergenoegd betoonen over den dienst, hulpvaardig en menschlievend zijn, welke laatste bepaling toch zeker niet geldt van het slagveld. Daar komt men toch met hardheid en haat verder. Hij zal zich van verschillende vergade ringen en betoogingen moeten onthouden enz., enz. Minister van Dijk zal wel een knap Militair zijn, maar een groot paeda- goog is hij zeker niet. Dan toch zou hij weten, dat men geen deugden kan gebie den en door in te grijpen in de persoonlijke vrijheid een onwelgevallige overtuiging niet doodt maar veeleer sterker maakt. Wanneer deze nieuwe bepalingen inder daad worden toegepast, zal de geest in het leger nog slechter worden. Er zal veel gestraft moeten worden; het kankeren zal toenemen en het leelijke woord „rotzooi" nog vaker gebruikt worden. De minister ineent door zekere pootig- heid het leger innerlijk te kunnen verande ren. Hij kan het door hem bestreden kwaad een weinig uit het openbaar voor het oog verdrijveninnerlijk blijft het echter en neemt het nog toe. Wiilemsbeekweg 42 Velseroord is gesloten op de Woensdagen 30 Augustus en 6 en 13 September. Een goede geest moet gewekt en gewon nen worden op commando komt hij niet, noch in huis noch in school noch in de kazerne. GEMEENTERAAD. Vergadering van 22 Augustus 1922. oorzitter Wethouder Handgraaf. Afwezig de heer Landeweert. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een mededeeling van den Commissa ris der Koningin, dat aan den burge meester op zijn daartoe gedaan verzoek verlof is verleend om zich van 21 Aug. tot en met 17 September e.k. buiteij de gemeente op te houden. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een schrijven van den Minister van Onderwijs, houdende toezending van een afschrift van het Koninklijk Besluit van 1 Juli 1922, waarbij aan deze ge meente tot wederopzegging vergunning wordt verleend, dat het onderwijs aan school E voor gewoon lager onderwijs te Velsen minder dan zeven achtereen volgende leerjaren zal bevatten. Een schrijven van J. Stolp, dat hij zijne benoeming te-t lid der commissie van advies voor de Werkloosheidsver zekering aanneemt. Als voren van R. II. P. Fischer, dat hij zijn benoeming tot keuringsveearts, hoofd van dienst, aanneemt. Het verslag van het Centraal Admi nistratiebureau van het visscherijbe- drijf en aanverwante vakken te IJmui den over 1921. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van W. Rumping te Wijk aan Zee en Duin om hem alsnog een vergunning te verleenen voor een stand plaats met drie rijtuigen aan de Kanaal kade te Wijkeroog. Naar B. en W. ter afdoening, daar de ze aangelegenheid tot de bevoegdheid van dit college behoort. Als voren Mej. J. de Vries te Wijker oog om ondersteuning. Ter afdoening naar B. en W. Als voren van J. H. Doderer, om eer vol ontslag als leeraar in de lichame lijke oefening aan de gemeentelijke visscherijschool en onderwijzer in ge noemd vak aan de openbare lagere scholen. Voorgesteld wordt, het gevraagde ontslag eervol te verleenen niet ingang- van 26 October 1922 of zooveel eerder als in de vacature is voorzien. Een schrijven van H. van Veen e.a. te Wijkeroog inzake bespoediging van wo ningbouw. Naar B. en W. ter afdoening; hij den Hoofdinspecteur voor de Volkshuisves ting is reeds op spoed aangedrongen. Een adres van den IJmuider Be stuurdershond om stappen te doen tot het in het leven roepen van een steun regeling voor zoo mogelijk alle uitge trokken werknemers. Voorgesteld wordt, zich terzake tot den Minister van Binnenlandsche Za ken te wrenden indien, naar het oordeel van B. en W., uit de in te zenden opga ven van de vakorganisaties blijkt, dat inderdaad aan een speciale regeling op dit punt behoefte bestaat. Als voren van den administrateur der burgerlijke armbesturen om verhooging van salaris met f 150 per jaar, met een adhaesiebetuiging van het schaalarm- bestuur. Te behandelen bij de begrooting voor 1923. Medegedeeld wordt. Ingevolge art. 49 van het werklieden- reglement is bij de stukken gevoegd een uitspraak van het werkliedengerecht inzake strafoplegging aan een gemeen tewerkman. In verband met deze strafzaak hebben B. en W. aan de hoofden van dienst medegedeeld dat indien een gemeente werkman een schop of dergelijk klein gereedschap van huis mede moet ne men, dit voor hem geen motief oplevert om later dan de vastgestelde tijd op het werk te komen. Naar aanleiding van daaromtrent ge maakte opmerkingen van den heer Da- i vidson bij de rondvraag in de raadsver gadering van 6 Juni 1922, deelen B. en W. den gemeenteraaJ mede, dat het in de bedoeling ligt, den Groeten Hout- ol Koningsweg- geleidelijk te verbeteren. Op de loopende begrooting, zoowel als op cle concepthegcootiug voor 1923, zijn daartoe,gelden uitgetrokken. Verder zij medegedeeld, dat het gedeelte van deri Rijksstraatweg nabij het gebouw van den R.K. Volksbond te Wijkeroog reeds door den Rijkswaterstaat is hersteld ge- worden. Door den directeur van het Provim ciaal Waterleidingsbedrijf van Noord- 1 holland is verzocht, de tijdelijke water- levering aan dat bedrijf met ingang van j 26 Juni 1922 te doen ophouden, mits daardoor niet de gelegenheid afgesne den wordt om zao noodig opnieuw met de levering voort te kunnen -gaan. Als gevolg daarvan is de levering door de gemeente waterleiding op ge noemden datum stopgezet n is aan den directeur van het P. W. N. medegedeeld, dat indien de wensehelijkheid blijkt, dat .de waterlevering hervat worde, daaraan zal worden voluaan, onder voorbehoud, dat de gemeeutewaterlei- ding voldoende capaciteit bezit om de gevraagde levering uit te voeren. Vanaf 1 Januari tot 26 Juni 1922 werd in totaal aan het P. W. N. 67012 M3 wa ter geleverd. Naar aanleiding van de vraag van den hr. Peek, gedaan bij de rondvraag in de raadsvergadering van 25 Juli j.lbe treffende werkverruiming, deelen B. en W. mede, dat zij deze aangelegenheid hebben gesteld in handen van de com missie tot verschaffing van productieve werkgelegenheid, om advies. De Voorzitter benoemt in de commis sie tot onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw, inkomend lid de heeren Die- pendaal, Nijssen en Langendijk. Bij monde van den heer Nijssen adviseert de commissie tot toelating, waartoe wordt besloten. De heer Poortenaar legt de vereiseh- te beloften af en neemt, terwijl de Voor zitter hem welkom heet, zitting. Aan de orde zijn de ingekomen stuk ken. De heer Davidson vraagt waarom aan Rumping geweigerd is met een rijtuig bij de boot te mogen staan. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is geweest van B. en W. die vergunnin gen alleen aan liona-fide stalhouders te verleenen. Dat is wel noodig met het oog op het buitengewoon drukke ver keer aldaar. De heer Peek dringt er op aan dat de productieve werkverschaffing nu spoe dig werkelijkheid wordt. Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken: een schrijven van den wethouder den heer W. Landeweert, waarin hij bericht van 13 tot en met 23 Augustus a.s. met vacantie te zijn; een verzoek van den heer Th. J. Wij? noldy Daniëls om eervol ontslag als se cretaris en ambtenaar van den burger lijken stand der gemeente Velsen met ingang van 16 September a.s. (voorge steld wordt het gevraagde ontslag eer vol te verleenen onder dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten aan de gemeente bewezen). Aldus wordt besloten. een schrijven van de ambtenaren ten gemeentehuize te Velsen, waarbij zij een portret van den heer Th. J. Wijnol dy Daniëls aan de gemeente ten ge schenke aanbieden, met den wensch, deze photografie een plaats te geven in de raadzaal, of anders in de kamer van den secretaris (voorgesteld wordt, de schenking onder dankbetuiging te aan vaarden en aan burgemeester en wet houders over te laten, het portret een passende plaats te geven). Aldus beslo ten. een schrijven van het bestuur dor Schoolvereeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen, waarin het bericht, dat het zijn verzoekschrift van 13 Juli j.l., betreffende de beschikbaarstelling van f 257.70 voor de volledige invoering- van het 7e leerjaar, intrekt. alsvoren van het bestuur van de Sant- poortsche Vrouwenclub, waarbij hot zijn teleurstelling uitspreekt over het niet beschikbaarstfllen van het gym nastieklokaal van school F voor den cursus in koken, en tevens verzoekt alsnog eene andere lokaliteit voor het beoogde doel af te staan. Naar B. en W. om advies. een fverzoek van A. H. Esser on II. J. Vet te IJmuiden om vergunning tot het plaatsen van een zweefmolen op het WillemspLein ter gelegenheid van den Koninginnedag. (Naar B. en W. ter af- doening ingevolge art. 95 der Alg. Po litieverordening.) De Voorzitter Ijoudt de volgende toe spraak: Mijnheer de Secretaris! Als waarnemend Burgemeester, thans Voorzitter van deze vergade ring, wil ik naar aanleiding van Uw gedaan verzoek nog een enkel woord daaraan toevoegen. 1 Januari 1894 is U in dienst ge treden als Secretaris dezer gemeen te. De gemeente telde toen 7880 in woners. Sinds dien tijd is de gemeente snel in zielenaantal toegenomen; thans bedraagt het aantal inwoners 29000. De uitbreiding van de bevolking eischte van U steeds meer werk kracht waarmede tevens gepaard moest gaan uitbreiding van het per soneel. Na dezen langen tijd van arbei den is thans voor U het oogenblik daar, dat U den gemeentedienst gaat verlaten, teneinde, naar ik hoop, nog vele jaren te mogen ge nieten van Uw verder leven. Mijnheer de Secretaris, ik dank U namens de gemeente voor ai het goede dat U heeft verricht en ik bied hierbij een oorkonde aan, daarbij de hoop uitsprekende, dat U -met Uwe eclitgenoote nog zeer vele gelukkige jaren zult mogen ge nieten van Uw pensioen. Hierop antwoordt de secretaris het volgende: Mijnheer de Voorzitter, Mijne Heeren! Laat ik mogen aanvangen met een woord van dank aan den ge meenteraad, dat het ipij vergund is. een enkel woord in uwe vergade ring te spreken. Dat is een voorrecht, dat den ge meentesecretaris maar in enkele gevallen te beurt valt, en wel bij zijn komen, als de verwachtingen omtrent zijn persoon en zijn werk hooggestemd zijn, en bij zijn gaan, als de balans is opgemaakt. De welkomstgroet van meer dan 29 jaren is reeds lang verstomd, de afscheidsgroet weerklinkt nog in mijn hoofd en hart. Van hen die tegenwoordig waren bij de welkomstgroet, is niemand meer hier. Ik ben de eenig overge blevene hier op deze zelfde plaats. En nu is ook voor mij aangebro ken het oogenblik van scheiden. Dat stemt mij zeer weemoedig. Bij mijn zilveren feest, enkele ja ren geleden, werd mij een gedenk penning geschonken, waarop staat afgebeeld het gemeentehuis. Een uwer, de nestor van uwe ver-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1