ORGAAN VOOR DE GEME No. 8T Woensdag 30 Augustus 1922 7® Jaargang Veriehynt Woensd&gs Zaterdags DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten bosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd. VAN DEN WACHTTOREN. WITTE KRUIS. Abonnementsprijs f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden IngezoDcie mededeelingen 40 ets. per regel.Adverteuties van lt er, m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van I t en m, 5 regels fl.25, iedere regel meer 2ê ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voornitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f0 75, iedere regel meer 15cts Bijnietcon ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bu'ean an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt i0 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelpiijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen 1'V Gevaarlijke sport. In het Amsterdamsche stadion, het groote sportterrein, waarop allerlei wedstrijden gehouden worden, is de vo rige week een motorrijder gevallen en heeft zijn zwaar rijwiel daarbij een paar anderen ernstig gekwtst. Een overleed, toen hij naar het ziekenhuis werd ge bracht. De motorrijder reed als gangi- maker met een snelheid van 80 K.M. en dat langs een eivormige baan met an dere rijders in vliegende vaart vlak bij zich, die aan niets anders denken, dan om voor te komen en den prijs te win nen. Het is niet het eerste ongeluk van dien aard en zal ook wel niet het laatste we zen, tenzij eindelijk alle gevaarlijke sportwedstrijden verboden worden. Het aantal gebroken ribben en beenen bij de voetbalwedstrijden in een jaar zijn ve len en steeds ook vinden enkelen door overspanning op het voetbalveld een weinig eervollen dood. Het intellect vlucht van het voetbalveld, lazen we on langs. Men laat het spel al meer over aan hen, die een sterk en vlug lichaam het hoogste vinden, wiet* kracht meer in het onderste dan in het bovenste deel van het lichaam schuilt. Vaste spelre gels en het toezicht van den scheids rechter schijnen niet voldoende te zijn, om ongelukken vooral bij de matches te voorkomen. Onlangs werd in den Haag de bokser Romme op een opstopper in de maag streek getracteerd, zoodat hij viel, om niet weer op te staan. Een bewijs van de sportverdwazing is wel de begrafe nisplechtigheid geweest van dit slacht offer van een zeer hardhandig ver maak. Sportvrienden stonden fin een dubbelen rij bij het kerkhof, namens verschillende sportvereenigingen wer den kransen op het graf neergelegd en ook gesproken. Er is nog grooter sport- gevaar dan een gebroken rib of bloed neus. Vooral door de wedstrijden wordt ie SDOrt voor menigen jongen man de giocle zaak, waarvoor hij leeft en waarvan zelfs bij zijn graf getuigd wordt. De matches zijn vooral schuld aan de sportoverdrijving; daar heerscht een opwinding, die zelfs het publiek half dol maakt. Oude menschen, die hun voeten geen halve meter meer van den grond kunnen krijgen en als een lo- komotief blazen, wanneer ze vijf tellen op een sukkeldrafje moeten loopen, staan bij de wedstrijden te schreeuwen, te stampen, te springen op de spannen de momenten. Als men de wedstrijden sterk be perkte en vooral het beroepsspel tegen ging en desnoods matches, die een sportterrein soms tot een slagveld ma ken, verbood, zou de sport sport, dat is spel, blijven, een gezonde ontspanning zijn, flinkheid en vlugheid bevorderen, velen tegen verweekelijking behoeden. Zoo als het nu is, doet de sport wel licht evenveel kwaad als goed. Vroeger werd de sport vaak geprezen, omdat de jonge menschen leerde den alkohol te mijden. Dat kan men thans niet meer zeggen. De strijders zelf mogen zich al onthouden, de sportvrienden toonen na afloop van een wedstrijd vaak, dat zij een nieuwen wedstrijd begonnen zijn, wie het grootst aantal glazen en lles- schen kan ledigen. Orde in het groote wereldhuishouden. Orde is het halve werk en de halve kosten, zegt menige verstandige huis vrouw. Ze laat de brandstof niet voor op den zolder brengen, zoover mogelijk van de kachels weg. Ze kookt niet in een kamer, zoover mogelijk van de re genbak weg. Ze laat het brood niet ko men uit de allerverste winkels, wanneer het dichtbij even goed tc krijgen is. Ze denkt al een paar dagen te voren bij het koken, hoe ze het daarmee zoo makke lijk mogelijk kan hebbt n, als het de drukke dag van de wasch is, daarom ook de dag van de kliekjes, enz. In het groote wereldhuishouden ont breekt die orde nog geheel. De verschil ende landen zijn ook als kamers van Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. een huis. Voortdurend staat het werk in de eene kamer met dat in de andere in verband. Men heeft Rusland tot een gesloten kamer willen maken. Maar bet, ging niet. Eigenbelang dwong Italië, Engeland, de Scandinavische cn ook an dere rijken, om handelsbetrekkingen met de Sovjetrepubliek aan te binden. Nauwelijks was de oorlog "uit, oi de za ken begonnen weer tussclu-n de volke ren, die elkander op levenden dood be vochten hadden. De wereidmalaise is voor een groot deel een gevolg van aller lei moeilijkheden in het internationaal ruilverkeer. Van hoe groote beteekenis dit verkeer is, merken we gewoonlijk niet op. Den ken, we even na, dan merken we, hoe vele volkeren voortdurend bezig zijn ons te bedienen, gelijk wij het hen doen. Ik rook mijn pijpje tabak uit Vmerika, lichte Virginia, tik op een Engelsche machine met een inktlint gedrenkt in de onvolprezen Duitsche aniiineverfstof, drink daarbij een kopje Indische kof fie enz. Alle volkeren zijn zoo voortdu rend bezig ons hunne producten te leve ren niet om onze mooie oogen maar om onze mooie guldens. Dat beginsel van wederkeerigheid is de grondslag van ons samenlew n op aarde. Door d m oor- (log werd het tijdelijk opgeheven ■•n we hebben er alle» last \an ondervond m. I Maar bij het internationale ruBveikoer i is geen regel'c daarom veel verspilling De Amsterdamsche Wethouder \Yi- baut geeft er een stt ik spreke ai staal tje van in zijn Ekonomische Kroniek in „Het Volk". Duitsohland moet kolen leveren aan Frankrijk. Een groot deel van zijn kolenmijnen zijn hem te Ver sailles ontnomen, '.let is daarom ge dwongen kolen voor zichzelf uit Enge land te laten kom m, anders kan het zijn vele fabrieken en sporen niet gaan de houden. Zoo worden door locomo tieven, met Engelsehe kolen gestookt, Duitsché kolen naar Frankrijk gebracht Een kind kan begrijpen, hoe groote sommen daarbij ohnut aan vracht uit gegeven worden. Zoo zijn tijdens den oorlog boonen uit Japan in Engeland ingevoerd. Enge land heeft ze verkocht naar Nederland, wij deden ze over aan Duitschland, waai de honger echter de Japansche boonen niet smakelijk kon maken. Daarom zijn ze van Duitschland naar Rusland ver voerd. Ze zijn zoo langs den langsten omweg van Japan in Rusland gekomen. Het zullen wel dure boonen geworden zijn. In het klein gaat het precies zoo. Uit het Noorden van ons land gaan aardappelen naar Rotterdam, vlak bij het aardappelland Zeeland. Er valt hier heel wat te regelen en daardoor te be zuinigen. NATUURWANDELINGEN. XIV. Saxenburg, Wildhoef, Duin en Daal. Wanneer de onlangs verbreede- on nieuw aangelegden weg vanaf het Pro vinciaal Ziekenhuis (Meerenberg) vol gen, komen wij aan den driesprong waar de Gedcnkbank voor den dichter P. V. de Génestet, thans is geplaatst. De breede allee recht voor ons, voert onmiddellijk het Bloemendaalsche Bosch in; de buitenplaats Wildhoef en de Schapenduinen links, en den weg naar Zomerzorg en Duin en Daal ter rechterzijde liggende. Het Bloemendaalsche Bosch is van oudsher een geliefkoosde plaats ge weest, waar men in den zomer onder het 'lommer der hooge hoornen den va- cantietijd doorbracht en de drukkende stadsatmosfeer achter zich liet, en voor eenigen tijd de felle zomerzon ont vluchtte. Er waren in het bosch vroeger twee uitspanningsplaatsen, waarvan de eene „de Leeuwenkuil" genaamd is komen te vervallen. Alleen het Pannekoeken- huis bestaat nog. De grond in het bosch is heuvelachtig evenals de nabij gele gen Schapenduinen en Wildhoef, en zijn wij hier dan ook wederom op de lMnnenduinen. De grond is zandig doch voldoende vochtig. Het Bloemendaalsche Bosch, de bos- schen van Elswoud onder Overveen, die van den Aerdenhout, Boekenrode en den Haarlemmerhout vormen met de bosschen der buitenplaatsen onder Vei- sen, ongeveer het zelfde type. Men vindt er dezelfde boomsoorten en ook de plantengroei is er verder na genoeg gelijk. Waarschijnlijk zijn deze verspreidde bosschen en het oude geboomte dei- landgoederen, de nakomelingen van het groote woud dat zich eens langs de kust der provinciën Holland on Zeeland heeft uitgestrekt. In ieder geval nemen deskundigen aan dat Saxenburg met de aangrenzende bosschen een der oudste in deze streek is. Het golvende terrein zal nu wel weer spoedig met' donker fluweelachtig mos bedekt zijn, nu er geen kans meer bestaat dat het terrein buiten de lanen beloopen pf bereden wordt. Verder is hier altijd merkwaardig ge weest het onderhout, het oorspronke lijke kreupelhout zooals in de wilde bosschen; de lijsterbes, de papenmuts of kardinaalshoed, de meidoorn, de ha zelaar en de sneeuwbal, alles staat door een. Op sommige plaatsen hier en in de aangrenzende buitenplaatsen, zien wij onder eiken of linden dikwijls tallooze jonge boompjes opslaan, een verschijn sel dat zich hier in sterker mate ver toont dan in den Haarlemmerhout. In de aangrenzende plaatsen, Wildhoef en in het Bloemedaalsche Park en in dc Rijp bestaat het onderhout ook "veel uit sparren, zelfs in de bosschen van Over veen en Vogelenzang is het opslaan van sparren onder andere boomen waarge nomen, hetgeen iets merkwaardigs is in Holland, waar de spar niet tot de inheemsche boomen wordt gerekend. De spar waarvan vele soorten bestaan, worden nog en werden meest van elders aangevoerd. Ook hier en in het nabijge legen Duin en Daal worden echter vele mooie en hooge sparren gevonden, doch zij zijn meestal slechts door 2 soorten vertegenwoordigd n.l. de fijnspar (Abies exelsa) en de Zilverspar (Abies petina- ta) hoewel in de particuliere tuinen en buitenplaatsen ook nog fijnere soorten gekweekt worden. In het voorjaar groeid in deze omge ving de Primula Veris of sleutelbloem. Saxenburg heeft behalve die planten die bijna overal in de Kenemerbosschen groeien ook zijne eigenaardige. Dat zijn de Zilverkleurige Haver (Avena caryo- Reisindrukken uit Oostenrijk. door G. Voet. VIII. In Friedrichshafen zullen wij den D- trein nemen. In het stationsrestaurant zitten wij aan tafel met Hollanders, een leeraar aan een Chr. Gymnasium met zijn vrouw. Aan een tafel daarnaast zit nog een gezelschap Hollanders. Zij ko men van Salzburg, wellicht de meest drukbezochte stad van Oostenrijk. Onze landgenoot vertelde ons dat de Duitschers hem pas nog goed te pakken hadden gehad. Van Lindau had het ge-' zeischap een uitstapje gemaakt over de Bodensee naar Konstanz, maar dat kwam hun duur te staan. De Duitsche douane beschouwde dit als een buiten- landsche reis en een nieuw visum op hun pas was noodig. Dat kostte maar even f 10 en zoo werd deze kleine tip over het meer een duur tochtje. Van Friedrichshafen ging het over Ulm naar Stuttgart. Onderweg moesten wij nog stoppen, daar de assen van een der wagens waren warmgeloopen. De rook sloeg er uit, maar 't was gelukkig spoedig verholpen en konden wij weer verder. In Stuttgart stroomde de trein vol, de loopgangen waren geheel bezet. Wij kre gen in onze coupé een Duitscher, die zonder iets te vragen onzen koffer op zijn kop zette en kalm aan zijn groote en zware koffer daar wilde neerzetten. Wij legden onzen, koffer weer neer, waarop deze Duitsche mijnheer een lieele groote mond opzette en weer on zen koffer op zijde smeet. Wij hebben hem toen gezegd dat het onze plaats was, dat het niet aanging en ook zeer onbeleefd was om zonder iets te vragen onzen koffer weg te halen. Tcfen kwam er nog een trager aan te pas, die nog met een anderen koffer in de hand stond te wachten en deze zette een nog veel grooter mond op. Wij hielden echter on zen koffer in het net boven onze plaats en toen ze zagen dat wij voor twee groo te Duitsche monden niet bai^g waren, moesten ze toch hulp vragen en werd aan de enorme koffer een plaatsje inge ruimd. Het landschap in Wurttemberg viel niet op door schoonheid, mooier werd het in Hessen. Prachtig was de tocht van Heidelberg over Darmstadt naar Frankfort, langs bergen en bosschen en vele mooi-gelegen plaatsen. Des avonds half negen kwamen we in Frankfort a/d. Main aan. We moesten wachten op den sneltrein van Weenen, die eerst na middernacht zou arrivee- ren en hadden dus tijd om de stad in te gaan. Wat dadelijk opvalt is dat de groote Duitsche steden veel meer wereldstad zijn dan Amsterdam. Het is ons niet te doen ons eigen land te kleineeren, onze hoofdstad is ëen prachtige stad en wij zijn er graag. Maar afgezien dan hier van dat Amsterdam zijn druk scheep vaartverkeer heeft, de groote Duitsche steden zijn levendiger, drukker. Dat viel ons in Keulen ook op. Zoowel Keulen als Frankfort hebben minder inwoners dan Amsterdam, maar men zie in deze steden het verkeer eens. De stations zijn veel grooter, vooral dat van Frankfort met zijn talrijke perrons. Den geheelen nacl>t door kan men er zijn bagage in bewaring geven en weer terug halen, men kan er geld wisselen en brood en ververschingen bekomen. Des nachts 1 on 2 uur stopt men in plaatsen als Wies- baden, Niederlahnstein enz. en op de perrons ziet men de tragers, de post enz. In Keulen konden we 's morgens vóór 5 uur al een kaartje koopen en i jpen er langs onzen trein en die van Keulen naar Brussel-Ostende al weer mannen mt wagentjes, zelfs al die met fleschjés Keulsch water. In Amsterdam is het 's avonds half twaalf als de schouwburgen uit zijn, uit gestorven in de straten. Te Frankfort zijn de groote café's en restaurants tot 'snachts 2 uur open -n overal is "t druk.' Natuurlijk is er mooie strijkmuziek in de café's en de menschen staan zelfs in de deur en voor de ram ai op straat te luisteren. Wat ons ook opviel was dit Wij hebben 't in onze groote steden meermalen opgemerkt dat als men 's avonds op het terras van een groot café ging zitten en een kop thee vroeg, de kelners ons vaak lang lieten wachten en eerst de bierdrinkers hielpen. In Duitschland wordt iemand, die thee of koffie vraagt, even vlug geholpen, als iemand, die een'flescli wijn wil drinken. Welk een mooie, groote theehuizen heeft men ook in.Frankfort en hoe rus tig zitten is het daar. En geen kelner kijkt leelijk, als ge op uw gemak bladen of tijdschriften, die overal hangen, gaat zitten lezen. Des nachts half een kwam de Ween- sehe trein aan, waarmee we verder reisden naar Amsterdam. Het was een prachtige nacht en de trein voerde ons langs den Rijn. Om 2 uur zagen wij in de buurt van Niederlahnstein de groöte hotels en pensions aan de meren nog baden in een zee van licht en als men dan zoo in- de verte die tallooze lichtjes zag en den weerschijn daarvan in het water, was het als een sprookje zoo mooi. Maar de meeste reisgenooten hebben daar geen oog voor en slapen of trach- I ten te slapen. I Blijde is men, als in Cranenburg de visitatie voorbij is en de trein eindelijk kan verti-n t je bent allemaal j vervelend cig in den vroegen morgen, na z<. ange treinreis. Blij ben je, als je bij oesbeek den Vader- I landschen bodem weer ziet en als je in Nijmegen in de restauratie zit, aan een j lekkeren kop Ilollandsche koffie. We 'zitten even rustig, maar dan stuift een trein vol bedevaartgangers naar Keve laar dé zaal binnen en je leest op veel (gezichten, vooral van de jongelui van 18-20 jaar, de emotie, dat ze zoo straks het buitenland ipgaan. Het is dan wel niet ver over de grens, maar ook wij hadden die emotie, toen we voor jaren. voor 't eerst in Emmerik kwamen en de douane je koffertje doorkeek. In Nijmegen kochten wij een kaartje naar Velsen en wij moesten er meer voor betalen, dan voor de reis Gras-Nij megen. We moesten ook nog 90 cent toe- slag betalen voor dezen D-trein, die n.b. in Veenendaal stopte, om er één reiziger op te nemen, terwijl niemand den trein verliet. Als men zooveel geld voor een paar j uur sporen moet neerleggen, begrijpt men niet waardoor de spoorwegen met een tekort van 30 millioen in één jaar zitten. Of zou 't juist zijn, omdat de ta rieven zoo hoog zijn? Nog pas betaal- i den wij voor een reisje naar een plaats- je even voorbij Ede bijkans 12 gulden heen en terug. I Wij lazen juist een artikel over den door Ford, de bekende automobielenfa- briekant, overgenomen spoorweg, die de tarieven verlaagd, de loonen ver hoogde en die, terwijl er in 1920 een te kort op de exploitatie was, in 't eerste jaar al f 750.000 winst wist te maken. Zou dit niet iets zijn voor onze spoor wegdirectie? Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1