No. 89 Wóensdag 6 September 1922 7e Jaargsmg Abonnementsprijs: f 1.- per 3 maanden franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMÜ1DEN. - - Advertentiën uiterlijk in te zenden - WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUlDfN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWF.L Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmuiden Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N. V. Exploitatie en Administratie Maatschappij Shamrock 1, te ljmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling ljmui den, Sectie L., No. 801, plaatselijk bekend Middenhavenstraat, Wijk C, no. 5, hare ijsfabriek te mogen uitbreiden, door hen is toegestaan. Velsen, den 1 September 1922. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, Wijnoldy Daniëls. W. Landeweert I. b. Ford is een wereldberoemd man door zijn goedkoope auto's, die over de heeie wereld gebruikt worden en eenvoud aan degelijkheid sparen. Ford beeft bovendien veel opzien gewekt door zijn jammerlijk mislukte kruistocht tijdens den oorlog voor den vrede. Hij reisde met een aantal Amerikaansche paci fisten naar Europa, maar ondervond daar, dat men makkelijker auto's dan vréde kan* maken. Hij behoort tot de self-made man en is als zoo menige Amerikaansche groote heel klein be gonnen. Het vorige jaar kocht hij een spoortijn van 700 K.M., om voor zijn fabriek een goede spoorverbinding te hebben. De lijn had vroeger een gewel dig nadeelig saldo maar onder het be stuur van Ford is dit veranderd in een voordeelig saldo van ruim een half millioen. Onze spoorwegdirectie mag wel eens bij hem in de leer gaan. Ford heeft dit mooie resultaat be reikt, door de loonen te verhoogen, de arbeidskrachten meer productief te maken en de tarieven te verlagen. Door het werk te vereenvoudigen en de ar beiders door hooger loon voor zijn on derneming te doen voelen, wist hij in de eerste plaats winst te maken. De mensch speelt volgens Ford in een be drijf den hoofdrol; men moet hem goed behandelen en den rechten man op de rechte plaats zetten. Door verder de tarieven met 20' b te verminderen, wist hij het vervoer zoo zeer te doen toenemen, dat het geen na deel maar voordeel was. Zouden we Ford hier niet kunnen krijgen, om den dreigenden strijd tusschen spoorweg personeel en directie te voorkomen en ons te helpen het ontzettende tekort van ruim 30 millioen in een klein ba tig saldo om te tooveren? Hij zou ze ker bij ons veel te verbeteren, vereen voudigen en besparen vinden. Een Nederlandsche jeneverstoker adverteert in een Engelsch medisch tijdschrift zijn waar onder aanbeve ling, dat zijn jenever volgens een der meest bekende leerboeken der genees- middelenleer noch onaangenaam van smaak noch gevaarlijk sterk werkend is, dat het werkt als stomachicum, sti mulans en antispesmodicum, dat het een speciale werking heeft bij cardiale of hepatische waterzucht enz. enz. Nog andere geneeskrachten worden aan deze Hollandsche jenever toege schreven. Wie van een borrel houdt weet ook wonderen te vertellen van de heilzame werking van den drank, die voortdurend overal leven, gezondheid, geluk en eer verwoest. Maar hij ge bruikt niet zulke geleerde taal. Hij noemt den borrel een pierenverschrik- ker, wat niet precies wetenschappelijk uitgedrukt is, raadt voor de spijsver tering een borrel aan, verder als een middel tegen de schrik, koude, slape loosheid enz. enz. Het klinkt echter veel beter als men de jenever prijst als sto machicum, stimulans, enz. Het pu bliek is verzot op dikke woorden en vindt ze indrukwekkend ook. Een arti kel wordt diepgaand gevonden, wan neer er allerlei poespas van vreemde 'uitdrukkingen in voorkomt. De predi kant, die zijn gemeente aanziet voor een college van studenten en ze trac- teert op allerlei geleerde modewoorden, neet een bijzonder knap man, een die pe denker. En reclame voor een of an dere koopwaar, die door een professor opgesteld zou kunnen zijn, slaat altijd in. Kwakzalvers zijn voortreffelijke menschenkenners, daarom spreken zij altijd in vele talen en winnen daarmee het geloof en de beurs van vele stak kers. We vonden weer een verzameling van rake, scherpe woorden uit Ameri kaansche bladen, waaruit we er enke len gekozen hebben. De energie van het Duitsche volk is te bewonderen. Zij blijven naar een middel zoeken, om hun schulden te be talen uit de portemonnaie van anderen. Men zegt wel, dat een arme gelukkig kan zijn; maar een gelukkig mensch is niet arm. Hollandsche meis jes kleedën zich als hun moeders, in Amerika is het juist andersom: (Er schijnen veel Amerikaansche vrouwen in ons land te zijn!). De maanden, waarin we geen belasting behoeven te betalen, hebben een q in hun naam. Er wordt tegenwoordig weinig getrouwd, omdat geen man tegelijk den staat en een vrouw kan onderhouden. Lenin zegt, dat Rusland de hemel is; dan is de hel nog veel erger, dan men gewoon lijk gelooft. De tijd wil niet weten van rondreisbiljetten. Duitschland wil de vreemdelingen belasten, opdat zij zich daar toch vooral thuis zullen voelen. Eerlijkheid is wellicht de beste politiek men heeft er weinig of geen last van mededingers bij. Niemand heeft den wereldoorlog aan den gang gebracht; hij was een self-starter. China is zoo groot dat de dagbladcorrespondenten een gids moeten huren, om hen naai de slagvelden te leiden. In Turkye wor den de automobielen steeds meer be kend; nu eerst zal men er van echte gruwelen hooren. De vredesduif vouwt eindelijk haar vleugels, heeft Lloyd George gezegd. Waarschijnlijk dan over haar borst. Lenin is van zijn laat- sten dood geheel hersteld. Nu de Prui sische Jonkers niet langer Fransclien, Belgen, Engelschen en Amerikanen kunnen dood-en, zijn ze bezig hun land- genooten te vermoorden. De smaken in zake geestigheid ver schillen, maar zeker zal ieder onder deze woorden wel een wocil vinden, even leuk als kort. IJMUIDEN. Etaleeren is een vak; geen gewoon vak, als timmeren, smeden, schoenma ken enz., doch een kunstvak. Die geen zin of gevoel of smaak voor kunst be zit zal dit vak nooit grondig leeron. De groote winkelmagazijnen in de groote steden hebben dan ook voor haar winkels in de hoofdsteden en haar filialen in de provincie speciale etaleurs in dienst. Een etalage dient uitteraard om den volke kond te doen, dat de uitgestalde artikelen in dien winkel te koop zijn en het schijnt zoo'n gewoonte geworden te zijn, dat het publiek voor zijn kooplust alleen naar de geëtaleerde voorwerpen ziet, dat een groot aantal winkeliers het noodig en nuttig, althans wensche- lijk heeft geoordeeld, bij wijze van ge drukte biljetten in de etalages te ver melden: „Wat U niet geëtaleerd ziet, vindt U in den winkel". Dat wil zeg gen: „Wij kunnen niet alles etaleeren, wat wij te koop hebben!" Ook dit is een lokmiddel om het publiek naar binnen te krijgen, omdat de slimme winkeliers heel goed weten, dat? is een adspirant- kooper eenmaal in den winkel, hij tien tegen een, dien niet verlaten zal, zon der iets gekocht te hebben. Vooral mannen gaan niet spoedig met ledige handen uit een winkel, waar zij iets hebben willen koopen; ook al is het gekochte niet precies of bij lange niet, waj zij gaarne hadden willen hebben. Dames zijn in dit opzicht veel vrijpos tiger en tippelen met de grootst moge lijke onverschilligheid den eenen win- kei na den anderen binnen, tot zij ein delijk vinden wat ze zoeken of met le dige handen terug keeren. Heeft men ooit een man zien terugkomen met niets, als hij iets wilde koopen? Het etaleeren, d.w.z. het uitstallen van goederen had dus in de eerste plaats ten doel te laten zien, wat ver kocht werd. Toen dit algemeen gewoonte gewor den was, begreep men ann de etalages meei- aantrekkingskracht ...te moeten geven en begon men zich toe te legg'-n op het etaleeren van voorwerpen, die bij anderen niet te verkrijgen waren, m.a.w. men kondigde daarmede aan, dat men „specialiteit" in een of ander artikel was. Ook won de idee veld, dat men het publiek moest trekken door het uitstallen, het ter bezichtiging stel len van fraaie artikelen om de kijkers naar de ramen te trekken en als ge volg daarvan in de winkels, ofschoon maar al te dikwijls de winkélinventa- ris niet in overeenstemming was met de tentoongespreide artikelen. Dit is mede een der redenen, waarom winke liers ongaarne uit de etalage verkoo- pen, ofschoon toch het geëtaleerde voorwerp de kijkers tot koopen had ge- noodigd. In de groote steden met hun winkel paleizen en hun pakhuizen van bevoor rading hebben de etalages dan ook hun oorspronkelijk karakter verloren. Ze zijn meer geworden „exposities; ten toonstellingen" en de eigenlijkt' win kels zijn voorraadschuren, waaiwit te kust en te keur gegrepen wordt, doch zelden die artikelen, die in de etalages met zooveel smaak zijn uitgestald. Dat is begrijpelijk en daarom heeft het spreekwoord burgerrecht verkre gen: „Het* beste brood voor het ven ster leggen". In de kleinere provinciale winkels vindt men nog maar al te vaak in de etalages de oude betëekenis te rug: „Ziehier, wat ik voor U te koop heb" en om toch maar vooral te laten zien, dat er voor „elck wat wils" is, propt men de uitstalkasten zooveel als de ruimte en de aanwezige voorraad maar eenigszins toelaten. Zooiets als in de snoepwinkels, waar men voor een cent van het blaadje mocht uitzoeken. Meer dan op het blaadje was er niet; althans geen meerdere verscheidenheid. Zoodanig uitstallen heeft met etalagekunst na tuurlijk niets gemeen en daarom al leen misschien al is het uitschrijven van etalagewedstrijden in kleinere plaatsen reeds van zoo groot nut en zoo opvoedende beteekenis, dat men de winkeliers leert niet hoeveel er te koop is, doch wat het fijnst is, dat aldaar te verkrijgen is. Vooral in kleinere plaat sen is dit van belang, omdat het pu bliek gewoonlijk iederen winkel kent en precies weet, wat in die straat wel en in gene straat niet te koop is. Heeft men dus in betrekkelijk korten tijd be* kend kunnen maken, dat men in een bepaald handelsartikel zaken drijft, eerst dan komt de tijd, dat men er de aandacht op gaat vestigen, dat men bij hem artikelen kan bekomen, die mei) bij andere winkeliers in eenzelfde branche handel drijvende niet kan be komen. Dat bereikt men door die arti kelen te etaleeren en wel met zooveel zorg, dat het niet alleen de aandacht trekt, doch ook de begeerte wekt. Dat het publiek gaat vergelijken om ten slotte terug te keeren tot dien winkel, waar het geëtaleerde voorwerp het meest de keus of de zinnen bevredigt. Vatten de winkeliers in de diverse branches hun taak, hun vak zóó op, dan kan men eigenlijk spreken van een doorloopende etalagewedstrijd, zooal: men dat in de groote winkels te Am sterdam, den Haag, Brussel en Parijs kan zien, waar de winkeliers, die dui zenden en duizenden artikelen in liub magazijn hebben, dikwijls slechts een speciaal artikel etaleeren; niet meer om te laten zien, dat men zooiets ver koopt, doch om de aandacht van het publiek te trekken. En ga nu eens zoo'n winkel binnen en vraag naar het geëtaleerde. Dan grijpt een winkeljuffrouw of een win- kelmeneer een stuk uit een compacte massa en honderd tegen een, valt het artikel U op de hand bar tegen. Waar om? Omdat het niet hetzelfde is? Neen, hoor. Doch omdat de kunste naar, de etaleur, dit artikel voor de glazen met honderd hulpmiddelen zoo geëtaleerd heeft, dat het Uw begeerte heeft opgewekt en hët een indruk op U heeft gemaakt, als iets bijzonders, iets buitengewoon chique of elegant, dat nimmer bereikt wordt bij het dra gen. In etaleeren zit dus zekere verlak kerij, zij het geen strafbare of te ver- oordeelen. Doch ook in het houden van etalagewedstrijden zit eenige verlakke rij van het publiek, omdat de winke lier toont te kunnen, wat hij anders uil nonchalance verzuimt. Neem eens aan, dat de winkeliers onderling besloten eens hun beste beentje voor te zetten, doch dat er geen publiciteit aan gegeven werd, noch dat er prijzen voor beschikbaar werden gesteld. Hoeveel menschen zouden er bijzondere aandacht aan wijden? Wei nigen. Nauwelijks echter hoort men van een etalagewedstrijd of heel de plaats loopt uit. Geen oud wijf blijft hij het spinrtewiel en men staat zijn oogen uit te staren voor winkelramen, waar van men op andere dagen weinig of geen aandacht schenkt, hoezeer ze dik werf even mooi of nog mooier zijn, om dat men ze niet opzettelijk mooi heeft willen maken. Dit is een van de ken merkende gebreken van de aan wed strijden deelnemende etalages, dat men ze te mooi heeft willen maken en daar door maar al te dikwerf van het eigen lijke doel afwijkt: de aandacht vesti gen op hetgeen ieder in zijn branche het beste heeft, het beste kan en dit het meest aantrekkelijk kan voorstellen. De taak van een jury voor de beoor deeling van een etalagewedstrijd lijkt ons een der moeilijkste aan eenige ju ry toe te wijzen. Veel moeilijker bijv. dan bij tooneel-, muziek-, zang, of sportwedstrijden. In de allereerste plaats wel om de groote verscheid en- heid; in de tweede plaats om de "rang schikking en in de derde plaats, omdat persoonlijke smaak der juryleden een groote rol zal spelen bijv. bij aesthotica en kleurenharmonie. Nagenoeg ieder mensch, dus ook een jurylid heeft een kleur, die hem het aangenaamst is. Heeft iemand nu een étalage in rood gehouden en een jurylid is even verzot op rood als de stier in de arena, dan heeft de etaleur den smaak van dit ju rylid niet getroffen. De groote verschei denheid maakt groepage noodzakelijk, doch dat men coiffeurs- en sigaren winkels naar één maatstaf wil beoor deel en lijkt ons al zeer moeilijk en voor een der beide deelnemers altijd eenigszins onrechtvaardig. Wat hadden oni eens een voorbeeld te noemen de etalages van de heeren Tellier en G. Mooy met elkander ge meen, dat men die in een groep kon brengen? Hetzelfde geldt bijv. voor rij wielen en schoenen. Voor de doeln - uiers ware een ruimere groepage zeket rechtvaardiger geweest, zelfs bij be houd van het relatief groot aantal prij zen. Een grootere groepage heeft ooi, voor de deelnemers het voorrecht, dat men de étalages meer naar hun inner lijke waarde kan beoordeelen en wat maar al te dikwijls uit het oog verlo ren wordt naar de hulpmiddelen voor het maken eener etalage. Hier noemen we bijv. als uitersten de heeren Kaayk en van der Wel; de heeren van Vrede en Iloogerduyn. Na tuurlijk heeft de jury er wel rekening mede gehouden, dat nigh met schoone rozen beter kan etaleeren, dan met komkommers en met goud en zilver beter dan met aardewerk, doch als men zoo groote verscheidenheid in één groep onder brengt dan behöeft het geen betoog, dat de een in gunstiger conditie verkeert dan de ander. Voor opgesteld dat niemand der deelnemers aan de strikte eerlijkheid of rechtvaar digheid der jury zal getwijfeld hebben, zou het o.i. toch niet ongewenscht zijn bij een volgende maal, dat de, den wed strijd uitschrijvende vereeniging hij de vaststelling der prijzen eenige teke ning gaat houden met den aard der te etaleeren voorwerpen. We bedoelen daarmede, dat voor een zekere groep een bepaald aantal deel nemers beslist, dat dit een groep op zichzeli zal zijn, waaraan een prijs of bij meerdere prijzen eerste en tweede prijzen zullen verbonden zijn. Ook zou het o.i. aanbeveling verdienen eenige algemeene voorschriften te geven, zoo wel voor de jury, als voor de deelne mers. Dit geldt in het bijzonder voor het gebruik maken van -hulpmiddelen, die buiten de gewone etalages staan. We bedoelen daarmede geleende voor werpen van fabrieken, leveranciers, tentoonstellingen enz.; ook of met eigen werk geëtaleerd moet worden, dan wel met fabrieksartikelon. Als voorbeelden halen we hier aan de fir ma's Olyhrook en Gorter. Deze in hun wezen niets met elkander gemeen hebbende etalages zijn weder zeer moeilijk in één groep onder te brengen of men moet ze naar zeer verschillen de maatstaf beoordeelen. Naar we vernomen hebben bestaat er dan ook bij enkele winkeliers een weinig ontstemming, dat eerst bij de prijsuitreiking eenige voorschriften bekend gemaakt zijn, waaraan de win keliers zich in het algemeen haddon moeten houden. Waren deze in een algemeene circu laire vooraf medegedeeld, zeker zou menig winkelier anders geëtaleerd hebben. Sommigen hunner meenen het best geëtaleerd te hebben, als zij de grootste belangstelling hebben getrok ken. Dit is onjuist. Het meest aantrekkelij ke in den gewonen zin des vvoords is lang niet altijd het mooiste. We noe men bijv. de etalage van den heer van Praag. Wellicht heeft deze de meeste kijkers gehad met haar onnoozele schaapjes, waarvan de wol geschoren en bewerkt wordt en menigeen had de ze firma dan ook een prijs toegedacht. Wij meenen integendeel, dat de jury met „bijzondere waardeering" voor de groote werkkracht, de enorme moeite en tijd aan deze etalage besteed, te recht haar geen prijs heeft toegekend, evenmin als bijv. de firma Dupker be kroond zou geworden zijn als zij een rund of paard in de etalage had ge plaatst, waarvan het leder wordt ver kregen. Excessen schaden ten allen tijde. De jury heeft deze soort etalages en terecht fantasie-etalages genoemd. Doch het was den winkeliers niet he kend gemaakt, dat deze van bekroning zouden worden uitgesloten en lijkt liet. ons gewenscht bij een uitgebreide groepage daaraan ook toe te voegen de groep fantasie-etalages. Waar het voor den winkelier van be trekkelijk ondergeschikt belang is wat iagezoi de mededteliiigen 40 ets. per regel Advertenties vau >t eiim 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van I t en m. 5 regels fl. 25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0 75, iedere regel meer 15 ets Sij niet con 'r.nte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bu eau an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertei.ties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regeiprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau V.1LLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur Ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd. HINDERWET. VAN DEN WACHTTOREN. De spoorweg van Ford. De macht Tan dikke woorden. Snedige Yankee-zetten. PLAATSELIJK NIEUWS. De Etalagewedstrijd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1