C, W, Böttger Voor een Nacht van Liefde C. W. Böttger detijnetheeen Schouwburg Chocolade Nootkoekjes a 25 cent per ons Adverteert in dit Blad Thalia Theater IJmuiden MACISTE ft. J. VHM VELTHOVEM Baby Artikelen J. C. VERWER Magaz. van Feest- en Bruiloftsartikelen W. GEURTS. Burgerwoonhuis Wollen en Tricot - Goederen. Jumpers en Kindertruien de schrik der baudieten MOTTIGE JANUS KOMT! Vanaf heden by VERWEK verkrijgbaar LOS DAMESKAPPERSZAAK RIJKSPOSTSPAARBANK. ADVERTENTIES. Net Dagmeisje gevr 1 e huur gevraagd Burg er woonhuis Zit-slaapkamer Benedenwoning Prima Kosthuis Bouwkunde Knipcursus Kosthuis gevraagd Huis te koop Mooie Wieg te koop\ Werkster gevraagd Gem. kamers Een groot pakhuis Zeettraat 14, IJmuiden Kalveretraat 53, Velseroord land met het hoog geboomte der Bloe- mendaalsche landgoederen aan den westelijken zoom. Van uit den trein gezien, is het dorp Bloemendaal bijzonder schoon gelegen De ouderwetsche kerk in 't groen, de dito blinkend witte koepel van Wild hoef daarbij en de schilderachtige boe renwoning „Veen Duin" kort nabij den spoorweg, met grazend vee en de groote vijver waar eenden en ganzen zich ophouden; het is hier voorzeker een der mooiste punten van Bloemen daal. Bij het station Bloemendaal ontwa ren wij he t hooge geboomte van het park „Hartenlust", overschot van het vroegere landgoed van dien naam, dat na het overlijden van den eigenaar de heer Jan Borski in 1901, in handen is gekomen van bouwspeculanten. Met het vrijkomen van „Hartenlust" heeft Bloemendaal een groote uitbrei ding ondergaan, zoowel aan de oost als aan de westzijde van den straat weg. Waar vroeger slechts één heeren huis op dit landgoed stond, daar zijn nu tal van villa's en landhuizen te vin den en in het dorp een geheele rij van winkels, waar vroeger niets dan afge rasterd hoog bosch te vinden was. Het wapen van Velsen is: een lam of schaap, torschen de kruisbanier; dat van de gemeente Bloemendaal zijn het „de dokkebladen" drie in getal, in de kleuren van rood, groen en zilver, op een lichtblauw veld. Wij nemen aan dat het schaap be- teekent: mageren schralen grond, en de dokkebladen .(de bladeren der hier veelvuldig voorkomende waterplant) veel water, veengrond en moeras. En inderdaad is het grootendeels hier zoo het geval. Langs den hoogen duinkant heeft men tot de Delft toe, onmiddel lijk het veen; er zijn veel vijvers, sloo- ten en vaarten, de gemeente Bloemen daal wordt ten oosten geheel door vaar ten begrensd. Eerst de Delft, dan ver der zuidwaarts de Aerdenhoutsvaart of Houtvaart, en nog verder de Leidsche Trekvaart vormen de oostelijke gren zen. Er wordt veel vruchtbaar weiland doch ook besten tuinen en bloembollen- grond aangetroffen. De Straatweg vanaf het dorp Bloe mendaal tot Overveen is geheel door lusthoven en buitenplaatsen bezet die zooals wij reeds met enkele woorden zeiden meestal zijn aangelegd in het laatst der 18en in het begin der 19en eeuw. In de oude geschiedenis van Bloemendaal, kan men lezen dat hier vroeger in plaats van buitens, veelal bleekerijen hebben bestaan, die het heldere water der duinbeken voor het waschen van lijnwaden en garens ge bruikten. Van al deze inrichtingen is er onder Overveen nog slechts één over en aan de Jan Gijsenvaart: nog één onder Bloemendaal en twee onder Velsen. Toen de wégen langs de duinzijde veelal nog zandwegen waren, was het dan ook te begrijpen dat de heerenhui zen der landgoederen meer aan den grooten weg later rijksstraatweg, wer den gebouwd, of ook wel langs het wa ter, zooals bijv. in de Vechtstreek. Zoo viel de keuze dan later ook eerst op de schoone dreven langs de duinen en werden de wegen door de eigenaars dezer landgoederen zelf, gaandeweg verbeterd en hardgemaakt. Daartoe werden maatschappijen opgericht en tolhuizen gebouwd om de kosten der bestratingen te dekken. De buitenplaatsen langs de Utrecht- sche Vecht, waar in de 18e eeuw zoo vele rijke en deftige Amsterdamsche families in den zomer verblijf hielden, werden meer en meer verlaten, daar de streek zonder goed drinkwater zijnde en een lagen bodem bevat, door dokto ren werd afgekeurd. Toen kwam de duinstreek in trek, die echter op hare beurt na de opening van den Oosterspoorweg een groote concurrentie kreeg van het Gooi. Volgend den straatweg naar Over veen komen wij links en rechts langs buitenplaatsen bezet met zwaar, en zeldzaam geboomte en kleurrijke bloemperken. Links, even voorbij het centrum van Bloemendaal, waar de Electrische Tram naar Haarlem af rijdt, zien wij het fraaie buitengoed „de Beek" met grooten vijver, die echter ongeveer 40 jaren geleden gegraven werd. Aan de overzijde rechts is de toe gangsweg tot het Bloemendaalsche Park, vroeger „de Buitenrijp" ge naamd en één landgoed; thans in vele deelen gesplitst doch immer nog een schoon bosch vormende. Vroeger was het omgeven van rasterwerk en kwam er niemand in. De hooge berg die van den weg af zichtbaar is, heette van ouds de „Droogberg" en behoorde aan de in de laagte gelegen wasscherij en bleekerij, waarbij groene velden en heldere heek tot de uitoefening van het bedrijf. Dit landelijk complex veranderde echter en is nu bebouwd met stads- achtige aaneengesloten huizen, ook een politie-bureau is er gevestigd. Nu volgen wij den straatweg naar Overveen, die aan de westzijde voert langs de oude landgoederen „Linden- heuvel" en „Bloemenheuvel" beiden uitmuntende door prachtig geboomte en rijken bloemenschat op de gazons. Op „Lindenheuvel" is nog een monu ment te vinden met latijnsch opschrift, waarbij hulde gebracht worden aan David van der Poorten voor de welge lukte beplanting der woeste duinhel lingen met houtgewas. De Overveensche Straatweg, hot is te bespeuren, loopt over duinen e werd reeds meermalen zooveel moge lijk vlak gemaakt. Aan de overzijde van het hooggelegen „Bloemenheuvel" ligt evenals bij het landgoed „de Beek" een mooie vijver, waarin men ook dik wijls de boven beschreven waterplan ten: de dokkebladen ziet. (Nymphae- aceae) de witbloeiende (Nymphaea al- ba L.) en de gele (Nuphar luteum Sm.) Als een bijzonderheid kan hier nog worden medegedeeld, dat er zich te genwoordig eekhorens in de bosschen bij Overveen ophouden; zij hebben zich zelfs sedert een paar jaren zoodanig verbreid, dat ze ook onder Santpoort en Velsen gezien zijn. De eekhorens, om hun vlugheid en sierlijkheid bekend, j behooren in onze Oostelijke provinciën eigenlijk thuis en zag men hier vroeger zeldzaam of nooit. Langs bovengenoemde buitenplaat sen naderen we nu het vroeger zoo vermaarde Overveen, de bakermat der bloembollenteelt, doch ook het om zijne prachtige omgeving zoo bekende dorp. Het zijn ook nu nog de bosschen, dui nen en bloembollenvelden die wij hier willen bezoeken en beschrijven. Behalve de naar den kant van Haar lem tot standgekomen bebouwingen, soms minder mooi en stadsachtig, zijn er ook schoone veranderingen aan 'te wijzen. Wij willen in de eerste plaats vermelden het groote villapark „het Kweekduin waar ook de ingang is tot den nieuwen Zeeweg naar Zandvoort. Er werd vroeger wel eens geklaagd dat Overveen gebukt ging onder den druk die van het groot grondbezit uit ging en die de uitbreiding der plaats tegen hield. In zekeren zin was dit zoo, en tegenwoordig nog zijn duinen, bos schen en vele landerijen hier in het be zit van één en dezelfde familie, die steeds trachtte zooveel mogelijk alles bijeen en ongerept te houden. Dit alles wel zeer in 't belang van het natuur schoon, ware het slechts dat anderen er ook van kunnen genieten. Doch de redenen zijn bekend, de wandelaar wordt hier slechts op de publieke we gen toegelaten of is alleen tot afgeslo ten uitspanningsplaatsen beperkt. Toch zijn er hier nog wel mooie plekjes te vinden, waar men tamelijk vrij is in zijn bewegingen. Overveen, dat vroeger „Tetterode" werd genoemd, en dien naam nog droeg ten tijde de Fransche overheersching, was vroeger een zeer klein dorpje be- hoorende onder de gemeente Bloemen daal (Aelbrechtsberg) en waarbij nog het V2 uur zuidelijker gelegen Vogelen zang de derde plaats innam- In voor oude tijden, wellicht reeds ten tijde dat de Noormannen zich hier hadden ge nesteld, werden er hier evenals elders, dichte rooiïngen in het oerwoud (de wildernis) gemaakt om land te verkrij gen voor woonsteden, weiden en tui nen. Er zijn in deze omstreken talrijke namen op rode eindigende; één ding is vrij zeker dat „Tetterode" de vroegere naam van Overveen, afkomstig is van de beide Deensche en Noorsche woor den: tet (dicht) en rydde (rooien). S. Chr. L. r. Wordt vervolgd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is hier een ernstig ongeval gebeurd, dat zeer goed is afgeloopen. Het was tusschen half drie en drie uur dat eenige menschen aan de kop van de visschershaven van verre schelle kre ten hoorden. O. a. werden deze gehoord door de opvarenden van den loods-af- haalkotter. Deze dachten echter dat het vroolijke jongelui waren, die te diep in 't glaasje hadden gekeken, wellicht lo- telingen, want het was dezen dag loten geweest. De kreten waren ook gehoord door de wacht van Bureau Wijsmuller's Radio station en deze kwam aanloopen, zeg- gende dat er een schip zinkende was. Er was geen sleepboot van Bureau Wijs muller beschikbaar, waarom de loods- kotter op de kreten, die steeds aanhiel den, afging. Deze kwamen van den kant van het Pantserfort aan de overzijde van het buitentoeleidingskanaal. Toen men dichterbij kwam, bleek daar een groote lichter reeds bijna gezonken te zijn. Een vrouw in nachtgewaad en kin deren stonden daar in groote angst en luid om hulp roepend. Zij hadden reeds in een bootje plaats genomen, maar dit was juist den vorigen dag bekneld ge raakt en maakte ook water. De mannen van de loodskotter begonnen dadelijk met de vrouw en kinderen aan boord te nemen. De vrouw had ook het geld we ten te redden, dat ze in een pan bij zich had. Het schip bleek te zijn de lichter He- lene Geertruida van schipper A. de Vries, thuisbehoorende te Wamel. Het had ruim 400 ton steenkolen in, die het geladen had uit een Noorsch stoomschip Er waren 10 personen aan boord, n.l. de schipper, zijn vrouw en zeven kinderen, waai bij een kleintje van nog geen twee maanden, benevens een zwager van den schipper, die juist eenige dagen te lo- geeren was. Allen konden gered worden en werden overgenomen door een sleep boot van den heer Kok, die ook te hulp was gekomen. Het was juist op tijd, want vlak daar op zonk het schip in de diepte weg en een groote waterstraal spoot meters hoog op, wat blijkbaar kwam door het zich begeven der schotten. Er was ook nog een aantal kippen aan boord, die bij het zinken van het schip te voorschijn kwamen en op het water dreven. Een viertal kippen werd nog levend opge haald door de opvarenden van den loodskotter, maar de rest verdronk. Hoe het ongeval onstaan is, is nog niet vast te stellen. Het was prachtig stil weer, toen het gebeurde. Aan de opvarenden van den loodskot ter en de anderen, die hulp boden, komt zeker een woord van lof toe voor hun kloeke hulp. De schipper en de zijnen zijn opgeno men bij een bevrienden schipper aan boord. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Dinsdag voor zijn derden kruistocht bij de haringvisscherij op de Noordzee van hier vertrokken. Als geneesheer is weder meegegaan Dr. van Asperen van Overveen, die ook de vorige reis heeft meegemaakt. T. V. „Varia". Aan den Tooneeiwedstrijd, uitgeschre ven door de Tooneelvereeniging „Varia" alhier, nemen de volgende vereenigin- gen deel: „Oefening baart Kunst" uit 's Graven- hage, met „Weldoeners der Mensch- heid", van Felix Philippi; „De Vrije Club" uit Amsterdam, met „Het Onvermijdelijke", van Suzc la Chapelle-Roobol. „Mutua Amicitia" uit Rotterdam, met „Onder één dak" van Jan Fabricius „De Spaarne Spelers" uit Haarlem met „Minnespel" van Arthur Schnitz- ler. „Varia" uit Vlaardingen, met „Het Dubbele Leven" van Willem Schür- mann. „J. J. Cremer" uit Haarlem, met „St. Jansvuur" van Hermann Sudermann. Bij de Openings-voorstelling op 24 Oc tober a.s. komt „Varia", IJmuiden uit met „Geuren" van Marcellus Emants, terwijl het programma voor de slotvoor- stelling later zal worden bekend ge maakt. De Jury bestaat uit de heeren: Dr. Ha- je, Frans Netscher en J. B. Schuil, Let terkundigen. Den heer F. J. H. Schneiders, Letter kundig-adviseur T.V. „Varia" en der heer Theo Bouwmeester, Regisseur var het Haarlemsch Tooneel. POSTER IJ EN. Postkantoor IJmnlden. Opgave Rijkspostspaarbank gedurende de maand Aug. 1922. 342 Inlagen, bedrag f 18385. 219 Terugbetalingen bedrag f 17603.48. Nieuw uitgegeven boekjes aantal: 12. Nieuwe Telefoonaansluitingen. 344. Mij. tot Exploitatie v/d Vischhandel; 16. Coöp. Vereeniging tot bevordering van de vischhandelbelangen van de Am sterdamsche vischhandelaars. Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustes 1922 inge legd f 13317.45. Terugbetaald f 18844.63. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1870. Aan het postkantoor Santpoort (Station) en het daaronder ressorteerende hulppost kantoor Santpoort-dorp werd gedurende de maand Aug. 1922 ingelegd f 14112.89l/,; Terugbetaald f 12468.96. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3220. Het laatste door dat kantoor overge schreven boekje draagt het nnmmer 2049, POSTCHEQUE- EN OIRODIENST. Verkeerscijfers van het postkantoc Santpoort (Station) met het ressort over dt maand Augustus 1922. Gestort op postrekeningen 23118.85 vorige maand 57996.71. Uitbetaald wegen cheques 14535.10, vorige maand 28046.61 Op de postrekeningen van dit kantoc werdbijgeschreven wegens stortingei f 5624.09', vorige maand f 28711.50 bijgeschreven wegens overschrijvinge f 11751.52', vorige maand f 28396.40' afgeschreven wegens overschrijvinge f 9133.40, vorige maand f 25788.66; afgeschreven cheques f 11906.72, vorigt maand f21502.80. Aantal rekeninghouder op dit kantoor op uit. 69, vorige maand 61 Snelliusstraat 47. op goeden stand, gedeelte woning met gebruik van keuken, ongemeu bileerd, of kleine woning voor heer en dame. Huurprijs f 7 a f 8 per week. Brieven onder letter L aan Boekhandel SNOOY, IJmuiden. te koop met vrije poort en erf, aan de IJm. Straatweg. Adr. te bevr. Boekhandel J. v. Houwelingen Vel- seroord. TEL. 136. te huur met aparte kookgelegen heid, waterleiding en electrisch licht gemeubl. of ongemeubl. Adr. Wil- lebrordstraat 32. TE HUUR op goeden stand, huurprijs f 28.per maand, te betrekken 1 of 14 October. Brieven onder letter W. bureau van dit blad. GEVRAAGD met huiselijk verkeer, geen beroepskosthuis. Br. no. 1760 bureau van dit blad. TEEKENLES aangeboden voor eerst beginnenden en meer gevor derden. Br. no. 1761 bur. v. d. blad. Ondergeteekende opent begin Oct. a.s. een knipcursus. Aanmelding voor 1 Oct. a.s. bij G. v. Schinkel, Kerkweg 17, Velsen. met vrije kamer en slaapkamer. Br onder letter R. 120 Boekh. Roelse Te bevragen Nep- wegens vertrek tunusstraat 20. te koop, gelegen Lagerstraat Velser- oord, met drie weken te aanvaarden. Adres bureau van dit blad. IN bieden wij U een Collectie als nooit te voren. Aanbevelend, Prins Hendrikstraat ZATERDAG, ZONDAG en MAANDAG, aanvang 8.15 uur Als Hoofdnummer: Realistisch drama in 5 acten, naar het machtige wereldberoemde meesterwerk van EMILE ZOLA. Deze drie dagen personen beneden de 16 jaar geen toegang Zondag 10 Sept. 's middags van half 5 tot half 7 en Woensdag 13 en Donderdag 14 Sept. aanvang 8.15 uur De groote sensatiefilm Sensationeel drama in 5 acten met Magiste de sterkste man der wereld in de hoofdrol Op vereerend verzoek en wegens enorm succes nog slechts deze week onze schitterend geslaagde opname van de KONING1NNE-FEESTEN op Donderdag 31 Augustus Huis- en Decoratieschilder WerkclnatsBik- en Arnoldkade 32 WoonhuisRijksweg 22 Voor Bruiloften, Bals en Partijen leveren wij u alle benoodigdheden aangeboden. Adres bur. v. d. blad. voor Vrijdagmorgens. Adres „De Ooedkoope Winkel" IJmuiden. met of zonder pension aangeboden, direct te aanvaarden, omtrek Velsen. Br. no. 1757 bur. van dit blad. te huur, in de Bloemstraat voor alle doeleinden geschikt. Te bevr. bij D.BaisJzn., Aannemer IJmuiden. Prachtige Nouveauté's ontvin gen wij in manteltjes, capes, zijden dekentjes, vachten, tulle spreien, hoedjes, spotgoedkoope truitjes, broekjes en rokjes. Aanbevelend, Prins Hendrikstraat. I AANBEVELEND, thans gevestigd met 4 Salons, JANSSTRAAT 69 TEL. 883 HAARLEM Groote sorteering Mutsen, Surprises met muts en lied, Mirlitons, I Serpentine, Confettie, Bruiloftsliederen, Voordrachten, Ouirlanders enz. Costumes te huur voor Bruiloften, Voordrachten enz. Gramophoons en platen te huur. Platen ruilen 10 cent. ZONDAOS OEOPEND. AANBEVELEND,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2