i JOH. MFIJFR Jr. Bericht S. SMIT AUGUST DE STERKE AU.GUST DU STUKKE Koning van Polen Net meisje Nette dienstbode Vrachtauto, ontvangst van Nouveautés in Demi Saisons Regenjassen Ulsters R itinéWinterjasser l Dames Maniels m Costumes Speciaal Huis voor aparte modellen Kostgangers, Laat U raden voor LEVERTRAAN het artikel ..IJMill)FR DROGISTERIJ" m Gebouw Cï CL O P Frederik II Keurvorst van Saksen m Adverteeren doet verkoopen. Net Dagmeisje gevr. Flink Dagmeisje Dagmeisje. Flinke jongen Mooie Cano billijk te k o o p bij B. SCHUURS- MA, Wijkerstraatweg 279, Velsen. I Duitsche lessen Benedenwoning Bouwkunde Kamer met kook gel. Adverteert. in dit blad Een groot pakhuis Gewonen prijzen Bespreekt tijdig uw plaatsen tafel moest nemen en 75 Meter verde weer op een andere tafel moest depo- neeren. De prijzen, (kunstvoorwerpen) werden als volgt gewonnen: le prijs C. Rol en dame, Uitgeest; 2e prijs Jac. de Jong en dame; 3e prijs J. Vermeer en dame, Velsen. De behendigheidswedstrijd voor solo rijders bestond hierin, dat le. een kurk van een flesch moest worden afgesla gen, 2e. een liggende plank van 15 Meter moest worden overgereden; 3e. in het verwisselen van een vlag; 4e. in het overrijden van een wip, 50 c.M. van den grond en 5e in het kruipen door een ton zonder bodem. De uitslag was als volgt: le prijs, ver guld zilveren medaille, F. F. Boddé te Zaandam; 2e prijs H. Zaalman; 3e prijs A. Blom te Velsen. Daarna had een pijpenwedstrijd plaats voor solorijders, hierin bestaande dat de deelnemers aan 't einde der baan een lange goudsche pijp moesten stoppen en aansteken en daarna terugrijden naar het beginpunt. De prijzen bestonden uit motor-benoodigdheden en werden als volgt toegekend: le prijs v. d. Pijl; 2e prijs A. Blom, Velsen; 3e prijs O. Schaap Velsen. De laatste wedstrijd, een hemden-race, hierin bestaande dat de deelnemers on derweg een hemd moesten aantrekken en een hoogen hoed opzetten, moest om des tijds wil vervallen. Bij den aanvang der wedstrijden liep het niet erg vlot van stapel wat kwam door de groote deelname. Later was al les beter geregeld. De prijzen werden in de feesttent met een toepasselijk woord uitgereikt door den heer K. Luyting, voorzitter der Kennemer Motor Club. Het dagelijksch bestuur der Kon. Ned. Motorwielrijders Vereeniging, bestaan de uit de heeren Zegers Veeckens, Wel- lensich en Luyting, was in zijn geheel bij de wedstijden tegenwoordig. De kermis mocht zich den laatsten dag in een enorm bezoek verheugen. Het was zoo druk, dat verkeer van wa gens enz. op den Wijkerstraatweg on mogelijk was. Naar wij hoorden is alles ordelijk verloopen, ongelukken en arre staties hebben niet plaats gehad. De kermis mocht Zondagavond om 6 uur geopend worden, de caroussels enz. mochten eerst om 8 uur draaien. Door den kerkeraad der Geref. Kerk alhier was een adres aan Burgemeester en Wethouders gezonden, waarin ernstig opgekomen werd tegen deze kermis en gevraagd werd althans voor den Zon dag hiervoor geen vergunning te ver- leenon. Zooals men uit bovenstaande ziet was hieraan in zooverre tegemoet gekomen, dat de kermis eerst te 6 uur mocht aanvangen. Door het raadslid Wardenaar waren de vorige week reeds eenige vragen ge steld aan B. en W. naar aanleiding van de kermis, terwijl de heer Sluiters er in de gisteravond gehouden raadsvergade ring een interpellatie over zou houd'-rt. Jhr. Mr. J. W. O. Boreel van Hoge- landen, oud-burgemeester van Haarlem, oud-lid van Oedeputeerde Staten van Noord- Holland vierde Zondag j.l. zijn 70-sten verjaardag. Het personeel van Jhr. Boreel had voor den hoofdingang van het huis op Waterland alhier een eereboog van groen opgericht, met in 't midden de jaartallen 18521922. Zondagmiddag verschenen op de thee de Commissaris der Koningin, Jhr Mr. Dr. A. Roëll; het lid van Gedep. Staten Jhr. Mr. D. E. van Lennepoud-Minister J. T. Cremer van Duin- en Kruidberg de heer Joh. de Breuk oud-wethouder van Haarlem, Snelliusstraat 47. GEVRAAGD. Bik en Arnoldkade 28. Direct gevraagd een net Adres bureau van dit blad. vereerd, waaronder van het gemeentebestuur van Haarlem, de directie der Haarlemsche Hypotheekbank, de directie der Haarlem sche Brandverzekering Mij., van den oud- gemeente-iecretaris van Haarlem, Mr. Pijnacker Hordijk enz. Maandagavond is jhr. Boreel gehuldigd geworden. Na een familiediner op den huize Waterland kwam de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" van Velseroord en haar Kinder koor in de plaats en groepeerden zich voor het huis. Jhr. Boreel en zijne familie verscheen op het bordes, waarna de koren het volgende lied aanhieven. W8 zingen van vreugde en komen U danken Voor 't vaandel dat onze «vereeniging siert. Omh og gaat ons lied met zijn jubiundè klanken, Nu onxhoer ïoreel zjjn geboortedag viert. Het is ons een eer, die wij allen gavoelen, Nu Gfj, edel Heer, onze huide aanvaardt. Den zang te vereedlen, dat blijft steeds ons bedoelen Wel hem onder ons dia het vaandel bewaart. En klimmen de jaren en wisslen de tijden, God geev' U de krachten, en sterke Uw geest; Opdat G' in Uw avond, in Hem U moogt verblijden, Die U in heel Uw leven tot heil is geweest Prachtig klonk dit lied door de stille dreven, mooi was de samenzang der kin derstemmen en van volwassenen, op de gedragen melodie van „Wilt heden nu treden" uit Valerius' üedenckklank. Jhr. Boreel dankte getroffen voor deze hulde. Hij zeide niet gedacht te hebben dat hij zoo'n groote plaats zou innemen bij de ingezetenen van Velsen enverzochi het lied nog eens te zingen, waaraan natuurlijk werd voldaan. Daarna gaven en Hosanna en het Kin derkoor eenige liederen ten beste. Jhr. Boreel dankte er nogmaals hartelijk voor en was zeer verbiijd daarover. „Er is veel wat verdeelt", aldus sprak hij, „maar er is niets wat zoo tezamen brengt en veredelt als zang en muziek". Ook gewaagde hij van den band, die Hosanna en zijne familie bindt, mede door het vaandel dat Mevr. Boreel aan de vereeniging mocht schenken. Hij hoopte dat de vereeniging en haar Kinderkoor in bloei zouden toenemen. De directeur, de heer P. v. d. Rovaart, dankte voor deze goede woorden en zeide dat Hosanna zich gedrongen gevoelde aan hare dankbare gevoelens dezen avond uiting te geven. Het vaandellied, gezongen bij de onthulling der banier, werd nog eens gezongen, ook een herhaald „Lang zal hij leven", terwijl vele hoera's door de kinderen werden aangeheven. De leden van Hosanna en de kinderen werden allen onthaald en directeur en bestuur werden op den huize genoodigd. De serenade werd begunstigd door schoon weder, wat het welslagen zeer ten goede kwam. De eereboog en de boomen van het park voor het huis waren verlicht met vele kleurige lampions, wat een prachtig effect maakte. Jammer vonden velen het, dat aan Hosanna en haar Kinderkoor door de politie verboden werd in optocht naar Waterland te gaan. Het zou zoo aardig geweest zijn, want de jongens zouden met den kleppermarsch er de maat in gehouden hebben. Men vraagt zich af waarom dit nu niet mocht, terwijl' bij de kermis alles mocht. Zelfs was't Zondag zoo, dat op Wijkeroog alle verkeer van voertuigen totaal-onmo gelijk was. Dat velen Maandagavond ont stemd waren, kunnen wij besl begrijpen. Met de zomerkermis zwierf er hier heel wat gespuis rond, ook vele bedelaars. Vrijdagmiddag kon men een drietal zien, dan weer zwervend, dan weer naast elkaar in 't gras langs den weg zittend. Deze bedelaars dronken geen slokjes, die waren zeker te duur, maar spiritus. Op 't laatst spiritusflesschen. Het ging er bont aan toe en de politie heeft ze dan ook opgepakt en des nachts in' t cachot gehouden, waartoe ze over het pont gebracht werden. Toen ze Zaterdagmorgen ontslagen wer den, was hun eersten gang naar een drogist, waar ze zoo vroeg alweer om spiritus vroegen. SANTPOORT. Donderdagavond is ons gebleken, dat als er één vereeniging op ons dorp is, die zich in de sympathie van de in gezetenen mag verheugen, het dan „Caecllia", ons kranig symphonie-or- kest, is. De belangstelling was van dien aard, dat de nieuwe concertzaal van der. heer Böhm tot in alle hoeken bezet was en dat ondanks het feit, dat er geen hal na was en er geen karakter-humo rist of iets dergelijks optrad. Wij schre ven het reeds eerder. Meermalen hebben wij een „kunst"- avond bijgewoond die bedorven werd öf (én) door hen, die meer voor het bal, dan voor den zang of muziek gekomen waren, of (èn) door den een of anderen minderwaardigen liedjeszanger. „Cae- cilia" heeft met deze slechte gewoonte gebroken en ondanks dat, of beter ge zegd, juist daardoor, was de zaal ge heel bezet. Het moet voor de concertge- vende vereeniging heel wat pleizieriger zijn voor een dergelijk auditorium op te treden, dan voor een boven omschreven gezelschap. Thans was 't zoo rustig in de zaal, dat zelfs de fijnste en ijiste klanken door iedereen gehoord werden. Bovendien is ,Caecilia" voornemens steeds op tijd aan te vangen en bij den aanvang van ieder nummer de toegan gen tot de concertzaal te doen sluiten. Daardoor, en ook door het niet ronddie nen van consumptie tijdens de uitvoe ring der verschillende nummers, ver krijgt men de rust in de zaal, welke noo- dig is, om ten volle van het schoons, dat „Caecilia" biedt, te kunnen genie ten. Wij geven den ander a hier be- staanden vereenigingea. op kunstge bied in overweging eens dezelfde maat regelen te nemen, 't Zal het gehalte ba rer bezoekers ten goede komen. Na deze inleiding gaan wij tot het ver loop van den avond over. Toen het scherm opging, nam do hoer Jan v. I'Cmmelen op zijn bekci do geestige wij ze het woord. Hij deé'de mede op ver zoek van den heer C. de Vries, voorzit ter van „Caecilia" het woord te voeren, omdat deze meende, dat zijn stem te zwak was, om zich voor iedereen ver staanbaar te maker. Wat deu voorzitter van „Caecilia" op het hart lag, zou de heei van Dommelen voorlezen. Aller eerst riep Caecilia's" voorzitter de cle mentie van het publiek in, om bij de be- ocrdeeling van de prestaties in aanmer king te willen nemen het feit, dat „Cae cilia" nog slechts korten tijd bestond. Verder bracht hij dank aan de vele do nateurs en kunstlievende leden voor bun toetreden, wat de vereeniging in staat had gesteld verschil! cle aankoo- pen te doen. Zeer gaarne is het bestuur van „Caecilia" bereid, hen, die zich op één of ander instrument willen bekwa men, deskundige voorlichting te geven. Het bestuur had gemeend dezen kunst avond geheel en al een kunstavond te moeten doen zijn en blijven, redenen, waarom het gemeend had geen bal naj te moeten geven. Voor de danslustige' donateurs of kunstlievende leden zou den een tweetal aparte balavonden wor den gehouden. Tenslotte sprak de voor zitter den wensch uit, dat nog meer \lsnu was het wooru aanden Ant. Pusch. üogenblikkelijk is het dood stil en klinkt machtig mooi de „Kriegs- niarsch aus „Athalia" van Felix Men- delsonh-Bartholdy door de zaal. Het is een gehot te luisteren en het applaus, dat na dit eerste nummer reeds los barstte was welverdiend. Doch „Caeci lia" zou nog meer blijken van haar „kunnen" geven en zoo mogelijk klonk „Ouverture zur oper „Titus" van Mozart nog schooner. I van stakers van werklieden, die wegens het staken van anderen niet konden werken 39,817 van uitgeslotenen 608,644 van anderen, die wegens de uit sluiting niet konden werken 5,575 Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Sept. in Nederland uitgesproken 43 faillissemen ten tegen 57 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Sept. 1922 1974 faillissementen tegenover 1421 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. INGEZONDEN. Geachte Redactie! In de „Residentiebode" las ik een stukje waarvoor ondergeteekende vriendelijk eeni ge plaatsruimte vraagt in uw blad. Het kan wellicht zijn nut afwerpen. Tweesnijdend zwaard. Het is een zekere waarheid en een reeds dikwijls herhaalde waarheid, dat Making en uitsluiting zwaarden zijn, die naai twee kanten wonden slaan. Er zijfi gevallen van staking, dat de arbeiders winnen en er vallen uitsluitingen aan te wijzen, die den patroons de overwin ning brachten. Doch daar staan tegenover nog méér gevallen, dat de staking zoowel als de uitsluiting op een nederlaag uitliepen voor hen, die ze uitlokten. En bovendien, de overwinning wordt steeds duur gekocht, onverschillig of de werkgever of werkne mer de overwinnaar is. Een en ander blijkt wel het duidelijkst als men de resultaten van staking en uit sluiting in cijferbeeld voor zich ziet. Het bureau voor statistiek publiceerde zijn gegevens betreffende deze materie over 1920 en de „Maas en Waler" verbindt er de volgende conclusie aan In dat jaar werden genoteerd 456 stakingen en 25 uitsluitingen, waarbij de stakingen 1930 ondernemingen omvatten en de uitsluitingen 1084. En hoe liep het nu af? Voor zoover bekend eindigden van de stakingen ten gunste der werklieden 71 ten nadeele der werklieden 158 door schikking 108 Van de uitsluitingen eindigden ten gunste der patroons 9 ten nadeele der patroons 6 bij schikking 8 Dus in slechts 71 van de 427 gevallen van staking bereikten de stakers hun doel, terwijl zij in 158 gevallen vergeefs het werk neerlegden en in 198 gevallen moesten besluiten tot een schikking met de patroons. Dat resultaat is inderdaad niet van dien aard, dat het de animo voor staking bij de arbeiders kan versterken. Slechts 16 pCt. der stakingen had het gewenschte succes. De patroons kunnen uit deze gegevens leeren, dat ook uitsluiting lang niet altijd brengt, wat men verwacht. Immers slechts in 9 van de 23 gevallen eindigde zij ten gunste der patroons Ook hier moesten de conflicten ten slotte voor een groot deel worden opgelost door arbitrage. De conclusie moet dus luiden: geen der partijen heeft bij stakingen en uitsluitingen veel kans op succes. 2,333,945 Stel nu het gemiddelde dagloon voor 1920 eens op f 4, dan beloopt dc schade voor de arbeiders aan gederfd loon naar de 10 miilioen. En wat hebben de onder nemingen nog toegegeven die door de staking of uitsluiting werden getroffen? Dat is niet onder cijfers te brengen. En dan hebben we alleen nog maar de materieele schade. Wie becijfert ons het moreel verlies? Wat hebben staking en uitsluiting in 't hart van patroon en arbeider al niei gezaaid aan verbittering en haat? Hoeveel leed en lijden veroorzaakten zij aan vrouw en kinderen Hoeveel huiselijken vrede en geluk hebben zij tijdelijk of voor goed verwoest Laat beide partijen toch steeds mogen bedenken, dat zij het zwaard „staking en uitsluiting" niet kunnen hanteeren zonder ook zichzelf te wonden. Laat beide partijen bedenken odk, dat elke overwinning, zoo ze al behaald wordt, toch te duur wordt gekocht. Laat voor beide partijen dil een reCr-n zijn om bij voorkomend geschil ernstig en oprecht te streven naar arbitrage. U geachte Redactie dankzeggend voor de opname. IJ. Hoogachtend, C. SCHEEPVAART. Waterstanden XJmulden. Sept. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 14 L.M. 7.45 8.09 3.12 3. 2 15 8.44 9.17 3.59 4.23 16 10.04 10.48 5.06 5.41 17 11.38 6.37 7.14 18 0.09 0.45 8.02 8.31 19 1.09 1.38 9.11 10.41 9.33 20 1.58 Geen 2.24 Zomertijd. 10.05 11.41 10.24 Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 9 Sept. 1922: 3 letterzetters, 1 meubelmaker, 6 kuipers, 1 zeilmaker, 1 broodbakker, 6 kantoorbe dienden, 5 zeevisschers, 1 reiziger, 1 bank werker, 2 metaaldraaiers, 1 plaatwerker, 2 vuurwerkers, 1 loodgieter, 1 koperslager, 1 aut. iasscher, 6 machinisten, 3 stokers, 53 los arbeiders. Buxgerlijke Stand Velsen. Geboorten: J. M. OudendijkWigchert d.M. van Egmond—Brakenhoff z.J. G. SchadeRem z.F. J. van Galende Graaf z. H. van BelMenke d. F. GooierFolkersma d.J. van der Berg Dekker d. M. van Rijswijkde Bie z. M. EnseringSnel d. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen, een booromslag met boor, een Zweedsch dolkmes en een zakmes. SANTPOORT. Abuisievelijk werd dit gedeelte van het verslag over „Caecilia" Woensdag weg gelaten. gevraagd voor loop- en pakhuis- werk. Aanmelden van 24 uur fa. Jan Prins Ezn. Nieuwe Rijkshal. gevr., adr. Wed. E.v. d. Outenaar, Enschedestraat 6. gevraagd. Adres Wilhelminakade81 zich aan te melder, 's avonds na 8 uur. Wegens verandering van werk kring billijk te koop 1 l1, tons zeer geschikt voor vischvervoer. C. Burger, Rijksstraatweg L 34, Wijkeroog. •.?i tmsar* fraivv;»: DAMES- EN HEERENKLEERMAKER Fulfonstraat 1 ijmuiden gevraagd. Br. no. 1765 bur. van dit blad. TE HUUR op goeden stand, huurprijs f.28.per maand, te betrekken 1 of 14 October. Brieven onder letter W. bureau van dit blad. TEEKENLES aangeboden voor eerst beginnenden en meer gevor derden. Br. no. 1761 bur. v. d. blad. die gevraagd, door jongelui wenschen te trouwen. Adres bureau van dit blad. Nog gelegenheid voor uitstekend geschikt voor persor eel van het Hoogovenbedrijf. Adres bureau van dit blad. te huur, in de Bloemstraat voor alle doeleinden geschikt. Te bevr. bij D. Baisjzn., Aannemer Ijmuiden. en koop uitsluitend van IJ. TEN DOESSCHATE Per flesch f 0.75 (Beter bestaat niet) Per flesch f 0.75 ALLE KLEUREN IN DOOSJES KLEEDtRVERF VOORRADIG Aanbevelend, DE VAN OUDS BEKENDE „GAPER" KANAALSTRAAT 56 tegenover het POSTKANTOOR VRIJDAG 15 SEPTEMBER. AANVANG 8 UUR Groot historisch drama, uit den Baroktijd. 6 Acten. Met veel moeite is het gelukt deze prachtfilm slechts voor j EEN ENKELEN DAG voor Ijmuiden vast te leggen, niemand verzuime dit buitengewone kunstwerk te gaan zien. Aan de film wegens zijn buitengewoone lichaamskracht bijgenaamd LATER is kosten nog moeite gepaard, om een waar kunstwerk te scheppen hetgeen dan ook volkomen is gelukt. Wij zien schitterende feesten, Bacchanalen, Veldtochten zoowel als de Boudoirs van schoone Vorstinnen. Met de zeden nam deze Vorst het niet te nauw, hij meendt naar willekeur over iedere mooie vrouw te mogen beschikken.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3