IJmuider Courant PREDIKBEURTEN GEREF. KERK. 10 uur: Preeklezen. CHR. GEREF. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. !0 uur:Ds. Eggink. Doopsbediening. i]0 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. WUKEROOG. NED. HERV. KERK. EVANGELISATIE. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. PLAATSELIJK NIEUWS. VOETBAL. Zaterdag 16 September Tweede blad. IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uur: Ds. Erdman. Voorbereiding. Zaterdagavond 8 uur bidstond. 100PSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. .10.30 uurDs. W. Luikinga. jl'uur: Ds. Wissink, van Velseroord. 10 uur: Ds. J. B. G. Croes. 5 uur Dezelfde. Woensdagavond half acht zal Ds. J. B. G. Croes in de Chr. Ger. Kerk, Mar- ponistr. voor de Jongelingsvereeniging jPred.: 12: la optreden met het onder werp: „Geroepen tot waken". VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. ilO uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. GEREF. KERK. J0 uur Ds. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. 10 uurDr. G. A. van den Berg van Eysinga. 10 uur: Ds. Boeke te Schagen. Burgemeester en Wethoudersjder gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 13 Sept. 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van t,. Hendrik Turkenburg van beroep smid vuurwerker, wonende te IJmuiden, om verlof vóot den verkoop van alcoholhoudenden Hrank andere dan sterken drank in de na- Volgende localiteit: het beneden voorlokaal Iran het perceel plaatselijk gemerkt C 59 tn gelegen aan de President Steynstr. aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening lezer bekendmaking kan een ieder tegen ïtt verleenen van dit verlof schriftelijk lezwareu bij Burgemeester en Wethouders nbrengen. Velsen, 14 Sepltmber 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris de burgemeester Th. J. Wijnoldy Dauiëls W. Landeweert L B. VAN DEN WACHTTOREN. Buiten de wereld. Op een vacantiereisje kwamen we in leen plaatsje, dat buiten cle wereld ligt. Men moet er minstens twintig kilome- »ter reizen, voordat men een bioscoop [vindt en veertig kilometer, voordat men i."in een btad van eqnige beteekenis komt. De meisjes dragen er nog geen glan zende helkleurige blouses van zijde, die aljniet door rupsen gesponnen is en hun bakken zijn geen stelten. De jongens jepingen er 's avonds liedjes, die een hal- in ve eeuw geleden elders in zwang waren i.'Yn pruimen meer, dan dat ze sigaretten mh ooken. Het is daar dus wel erg ver bui ten de wereld. Men bouwt er de huizen tejook nog niet vlak naast en op elkaar Ik maar met flinke tuinen en boomgaar- td den. Buiten de wereld is de grond goed- ■n koop. De buitenwereldlijke wezens, die ld hier wonen, worden door de menschen id uit de beschaafde wereld voor kaffers (d.gehouden. En dat zijn ze ook, een tam s- ras van kaffers. Ze randen niemand jejaan, ze dobbelen niet in Marken, ze ken nen niet de hevige sensatieprikkels van 'Hfilmdolligheden, ze weten niet van Bel- in ladonnavergiftiging, nog van andere be ft- schaafde praktijken, om anderer beurs lichter en de eigene zwaarder te maken. n: We hadden tijdens ons verblijf onder el deze inboorlingen het buitenkansje een et vliegdemonstratie bij te wonen: een po vere vertooning van een Duitscher, be- 1,1 lust op Nederlandsche guldens met een vliegtuig uit den begintijd. De man liet 111 zich niet als een dood blad neerdwarre lden, hij maakte geen salto-mortale, »u draaide niet om de as, vloog niet een poos met het hoofd omlaag, legde ook r" niet de eenvoudigste proef van lucht- j acrobatiek af. Hij maakte om de vijf minuten een rondje een paar honderd 1]j meter boven den grond en huppelde dan weer op het veld neer. In de wereld zou er geen kwajongen naar gezien hebben. Maar hier stonden honderden menschen te wachten en te kijken, totdat er con tact was, een dikke rookpluim opsteeg, een zonderling gebrom uit don motor kwam en de schroef als een razende molen draaide. Dan ging de vlieger de lucht in met een autoriteit, wiens aan zien wegens deze moedige daad bij de menigte hooger steeg dan het vliegtuig. Eenmaal, andermaal, ten derden male zelfs ten tiende male ging de vlieger de lucht in en de menigte bleef bewonde rend kijken, totdat het donker werd en de vlieger met een goeie recette het pu bliek groette. In Rotterdam zijn zwer men vliegtuigen van bet allernieuwste type noodig, om menschen te trekken. Hier buiten de wereld kent men nog de sensatie van een allerprimitiefste vlieg demonstratie. Men is er nog niet blasé. Men leeft er vrij wat eenvoudiger en rustiger en daarom gelukkiger dan wij. Het is nog zoo gek niet om buiten de wereld te gaan wonen! Nederlandsch fabricaat. De meeste menschen laten zich bij hun inkoopen niet door philantropisc'ne nationale of religieuse overwegingen leiden. De kooper vraagt in de eerste plaats, waar hij zoo goed en tevens zoo goedkoop mogelijk terecht kan. Han delsboycotten hebben daarom op den duur weinig of geen succes. Tijdens uen oorlog is meermalen beweerd, dat Duitschland, als straks de oorlog onbe slist geëindigd was,.dan door een groot deel van Europa als leverancier geboy cot zou worden. En nauwelijks was de oorlog uit, of -de handel tusschen Duitschland en Engeland, zelfs België en Frankrijk begon weer. Menigeen, die ten .gjnde raad maar een zaakje begint, in linnen, thee, kof fie enz. gaat reizen in de hoop, dat. zijn vele familieleden en kennissen natuur lij beste klanten zullen worden, ervaart hetzelfde op andere wijze. Men begun stigt hem een paar maal, maar merkt men, dat men bij een vreemde beter te recht kan, dan ziet hij zijn vele klanten uit vriendschap steeds zeldzamer wor-, den. Van Protestantsche zijde is vaak geraden niet in Roomsche winkels te koopen, omdat naar het heet, deze door kapitaal van de kerk gesteund worden en dus niet met gelijke kansen concur- reeren. De Roomsche zaken hebben er weinig schade van geleden. Men gaat, waar men het best bedie.nd wordt. Op een vergadering der ver.: „Neder landsch Fabricaat" zeide de voorzitter J. van Dusseldorp, dat men de nationa le welvaart verhoogt, door zijn medele den van de groote familie te bevoordee- len. Koopt men van Nederlandsche fa brikanten, dan stijgt daardoor het na tionale inkomen. De zoon van een schoenmaker koopt toch geen schoenen bij een concurrent en zal dit zeker niet doen, als hij bij hem evenveel betalen moet als bij zijn vader. Daarom moeten wij niet bij vreemden maar bij landgenooten koo pen. De bailden zijn echter in de groote familie der natie wat minder sterk. Men voelt voor een onbekenden Nederland- schen winkelier weinig meer als voor een buitenlandsche. Velen hebben bo vendien nog de meening, dat het buiten landsche fabrikaat zeker fijner en be ter is en allicht goedkooper. De binnen- landsche leverancier is een afzetter en de buitenlander een edele mensehen- vriend, die zich nauwelijks eenige winst gunt, om zijn clientele te bedienen. Dat geeft den buitenlander een voorsprong. Leveren beiden echter even goede kwaliteit, maar de buitenlander iets goedkooper, dan krijgt deze de gunst ook van hem, die eiken dag bij het op- taan en naar bed gaan: „Wien Neer- lands bloed" jubelt. Wij ontvingen een aanbieding van een Duitschen sigarenfabrikant. Deze beweert goedkoop en geurig te kunnen leveren. Sumatra, pittig, middelsooit voor f 3 het kistje. De Belg en Fransch- man, die de Boches in het diepst van zijn ziel nog steeds haten en hun vader land meer beminnen dan te tabak, zui len nogthans van zulk een valutakoopje gebruik maken, wanneer ze maar ver trouwen, dat de sigaren voor 't geld een niet al te bedenkelijke geur verspreiden Om al deze redenen meenen we, dat propaganda voor het nationale fabri kaat niet veel zal baten. Goede waar te gen billijken prijs wordt door het pu bliek gevraagd en wie daarvoor zorgt, zal klanten krijgen, tot welke natie of relegie hij ook behoort. IJMUIDEN. Gelicht. De in bet buitentoeleidingskanaal ge zonken kolenlichter Helena Geertruida is Donderdagmiddag met behulp /an 3 bokken gelicht. Het werk was bij ander- handsche aanbesteding gegund aan Bu reau Wijsmuller alhier. Bij de gehouden examens van de School voor Maatschappelijk Werk werd door de Commissis voor de Open bare Leeszalen het diploma voor een be trekking uitgereikt aan Mej. A. P. Veld man alhier. Woensdag verleende de politie as sistentie bij het uitgaan van het Ned. stoomschip Jason. Dit was verzocht, omdat in Amsterdam reeds eenige op varenden van het schip wilden deser- teeren. De heer J. D. deed aangifte dat de jongens zijn appels weghalen uit zijn tuin aan de Zeestraat. Hij verzocht den jongens daarover ernstig te onderhou den. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vroeg de caféhouder R. uit de Amstelstraat assistentie, omdat een dronken persoon 't hem lastig maakte. Toen de politie kwam, was het heer schap verdwenen. De brug over de spoorbaan voor de Kcnnéhierlaan schijnt niet gebouwd op het moderne vervoermiddel: de vracht auto. Er zijn n.l. bordjes bij geplaatst, waarop staat dat het passeeren met zulke zware vehikels gevaar oplevert. Op 15 October is het 12'/2 jaar ge leden dat de R. K. Meisjesschool alhier werd gesticht door Pastoor Keet, thans te Bodegraven. Dit feit zal op 25 en 26 October feestelijk herdacht worden. Aan de Amsterdamsche Ballast Mij. is opgedragen het ophoogen en aan leggen van een nieuw gedeelte begraaf plaats te Ouderkerk a.d. Amstel voor de Portugeesch Isr. Gemeente te Amster dam. Donderdagmiddag geraakte één van de hengelaars, die op de Zuidpier zijn sport uitoefende, te watfer, hetgeen toevallig werd opgemerkt door de be manning van den loodsafhaalkotter. Onmiddellijk ging deze er op af. Even wel mocht het de andere hengelaars, net voor de motorboot aankwam, ge lukken, den drenkeling met touwen op het droge te halen. Gevonden voorwerpen. Een halsketting, een citybag, inhou dende een zakje en doosje tabak; een brief met eenig geld; een haarlint; een Lips-sleutel; eon f ietshandpomp; een hondenpenning; een matrozenmuts; een fietshandpomp. VELSEN. De assistent bij don statiosdierist der Ned. Spoorwegen Metzelaar wordt van bier naar Vierlingsbeek verplaatst. In zijn plaats alhier komt de lieer Buys uit Purmerend. De Commissaris van Politie te Til burg geeft een ieder in overweging om geen handelsrelaties aan te knot-pen met A. van Houten, wonende Prins Hendrikstraat 4 aldaar. SANTPOORT. Sinds het vorige jaar is hier ter plaatse het aloude ringrijden weer in oere hersteld. Had echter vroeger het rijden plaats vóór Hotel de Weijman en volgden de deelnemers dan de route Rijksstraatweg, Midden dorpstraat, Vv ustelaan, „Steenen Muur", Rijksstr.- weg, thans was het tooneol van den strijd, evenals verleden jaar, verplaatst naar het Molenpark. Bovendien misten we een bij het ringrijden van vroeger zeer bekende figuur, n.l. de „ringen-in- werper,, Van Laar. Zijn hooge leeftijd zal hieraan wel niet vreemd zijn. In vergelijking met het vobige jaar- had de wedstrijd zeker aan aantrekke lijkheid en belangrijkheid gewonnen, door het wederom toekennen van een zilveren zweep aan het „schoonste ge heel", een prijs, die reeds meer dan 150 jaar geleden bij dergelijke gelegenheden door de(n) eigenaar(es) van Hotel de Weijman werd uitgeloofd. Het is thans de tegenwoordige eigenaar van „Hotel de Weijman" geweest, die meende we derom een zweep te moeten uitloven. De belangstelling voor dezen wedstrijd was niet zoo groot, als wij verwacht hadden, echter was ze van dien aard, dat de heeren Jhr. W. v. Tuyll v. Seroos- kerken, C. v. d. Laan, J. J. is, G. Schoo en J. v. Gameren, vormende de jury, een zeer moeilijke taak hadden. Tenslotte kende de jury den zweep toe aan den heer H. Schipper, die met zijn keurig opgetuigd paard en prachtigen wagen ook werkelijk een schitterende indruk maakte. Den tweeden prijs zag de heer Zwanenburg van Velseroord zich toe gekend, en den derden prijs verwierf de heer C. Schoo van Velsen. Aan het ringrijden zelve namen niet minder dan 53 paren deel. Er werd in twee groepen gereden. Van elk paar hanteerde eerst de dame zoowel als de heer zes maal de sabel. Hierna werd de demi-finale en finale verreden. Dat dit nog al wat tijd in be slag nam, is te begrijpen. Ondanks dit en den neervallenden regen bleef de be langstelling van 'de zijde van het pu bliek tot het einde toe bestaan. Eerst ruim zes uur was de uitslag beleend. Deze luidt als volgt: Heeren: le prijs, een gouden horloge ketting, A. Uitendaal, Santpoort; 2e pr., een portefeuille en sigarenkoker, P. Maas, Santpoort; 3e prijs, een parapluie J. v. Es, Wijkeroog; 4e prijs, een siga renkoker, Chr. Warmenhoven, Sant poort; 5e prijs (troostprijs), een pijp, C. Schoo, Velsen, Dames: le prijs, een gouden armband horloge, Mej. Beentjes, Wijkeroog; 2e prijs, een damestasch, Mej. Lammers, Wijkeroog; 3e prijs, een zilveren flacon, Mej. W. Schoo-Grapendaal, Velsen; 4e prijs, een gouden broche, Mej. C. Dam, Santpoort, 5e prijs (troostprijs) een fla con, Mej. Pleging. Na uitreiking der prijzen werd door „Soli Deo Gloria", de commissie-leden en diverse deelnemers een „omme- ganck" gemaakt, die begrijpelijkerwijze de noodige belangstelling trok. 's Avond heerschte er nog lang een fees telijke stemming. SANTPOORT. Abuisievelijk werd dit gedeelte van het verslag over „Caecilia" Woensdag weg gelaten. Op verzoek speelden hierna 6 der hee renleden voor de derde maal in het openbaar het praqhtige ,,Siisser Traum" van Eduard Brunner. De hee ren hadden met den heer Pusch een ware ovatie in ontvangst te nemen. De nummers op den voet te volgen en te bespreken zullen wij niet doen. Zij dus alleen nog vermeld, dat.„Caecilia" voor de pauze nog ten gehoore bracht „Friih- lingserwachen" van Bach en „Potpour ri aus der oper Margaretha (Faust") van Ch. Gounod. Voor de pauze trad voorts nog op den solist van den avond, de heer C. de Wilde uit Haarlem, solo-vi oloncellist der II. O. V. (Haarl. Orkest Vereeniging). De heer de Wilde deed zich in „Kol Nidrei" van Buch kennen als een uitstekend violoncellist. Na de pauze kregen we allereerst de „Souvernir-marsch", een compositie van den heer Pusch zelve, te hooren. Dat dit nummer, dat werkelijk van ta lent getuigde, op schitterende wijze werd uitgevoerd behoeven we zeker niet te vermelden. Namens de leden van „Caecilia" werd den heer Pusch een fraaien krans aan geboden. Namens een aantal vrienden van „Caecilia" sprak de heer C. G. Cor- nelissen den heer Pusch en zijn korps toe. Spreker deed eenige woorden van hulde en erkentelijkheid hooren, van hulde, voor hetgeen het orkest na een zoo kortstondig bestaan reeds presteert, van erkentelijkheid, dat wij op ons dorp van dusdanige mooie muziek kunnen genieten. Don dames v. d. Sluys, Vis en ilazevoet bood hij hierop bloemen aan. Het programma"werd nu verder afge werkt en achtereenvolgens, kregen we van „Caecilia" nog te- hooren: „Inter mezzo Sinfonico aus der oper; „Caval- leria Rusticana" van Pietro Mascagni, „Humoreske" van Anton Duorak, „Gold und Silber Walzer" van Franz Lehar en „Abscheid der Gladiatoren" van H. L. Blankenburg, terwijl de heer de Wil de zich met zijn hegeleidster nog van zijn beste zijde liet kennen in „Berceu se", „Le Cygne", resp. van Alcneff en Saint-Saëns, en vooral in „Menuet" van Vafensin. Van deze plaats kunnen we „Caecilia" de verzekering geven, dat haar eerste uitvoering grooten indruk heeft ge maakt, en nu reeds met verlangen naar de volgende uitvoering wordt uitgezien. BINNENLAND. In een naweekcursus van de School voor Wijsbegeerte te Amersfoort (men melde zich aan Doodeweg B 7 aldaar) zal 23 en 24 dezer spreken de bekende wijsgeer Arthur Drews uit Karlsruhe, die door zijn „Christusmythe" zooveel beroering in de wereld bracht. Aan de hand van lichtbeel den zal hij aanioonen dat in het Evangelie zeer veel astrologie schuilt. De bruggen over het N.-Hollandsch kanaal. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden ,dat de regeling omtrent de sluiting van bij den Rijkswaterstaat in beheer zijnde sluizen en bruggen ter verschaffing van Zondagsrust aan de kanaalbeambten, van welke regeling aankondiging heeft plaats gehad in de Staatscourant van 26 Juni j.l., met ingang dezer voege, dat telkenjare gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September de brug gen over het Noord-IIollandsch kanaal op Zondag niet gesloten zullen worden gehouden. St. Ct. Wïnterdienst Spoorwegen, Men meldt dat bovengenoemde dienst den 8en October zal worden ingevoerd. Ongeluk aan boord Hr. Ms. „Gelderland". Woensdagmorgen had aan boord van bovengenoemden bodem te Heider oen ongeluk plaats dooi1 het scheuren van een bocht van een stoomleiding, waarbij een stoker niet levensgevaarlijk go- wond werd. Hij is in het Marinehopi- taal aldaar opgenomen. 's Rijks draadlooze dienst en speculatie ter beurze. Naar het Vad. verneemt, wordt do sergeant S., gewezen radio-telegrafist aan het departement van oorlog, ver dacht, van het bankiershuis G. en Cö. geld te hebben aangenomen voor het onder code doorseinen van koersen dei' Koninklijke ter Amsterdamsche beur ze, naar de Londensche beurs, opdat de firma G. en Co., die inmiddels surséan ce van betaling heeft gekregen, daar mee haar voordeel kon doen. Deze han deling is in art. 363 W. v. S. gequalifi- ceerd als het aannemen van een gift of belofte door een ambtenaar, wetende dat zij hem gedaan wordt ten einde hem te bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn bediening iets te doen of na te laten, en wordt in dat artikel strafbaar gesteld met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar. De sergeant S. zal voor den krijgsraad verschijnen. Op het oogenblik is de zaak nog in voorloopig onderzoek. Wanneer de beslissing van den Krijgsraad is ge vallen, zal de heer P. J. M. G., lid van voornoemde firma, voor den burgerlij ken rechter ter verantwoording worden geroepen. BUITENLAND. Staking bij het Duitsche Loodswezen. Naar de Tel. meldt is het personeel van het Duitsche Loodswezen te Emb- den gestationeerd in staking wegens loongeschil. Schepen voor Emhden worden thans geloosd door het loods- vaartuig van Delfzijl en tot op de reede aldaar gebracht, vanwaar ze verder met sleepbooten naar Embden gesleept worden. Het vergaan van de „Hammonia". De Kinfauns Castle van de Union Castle line is te Southamton aangeko men met 385 schipbreukelingen van do Hammonia, het schip van de Hain- burgsch Amerikaansche stoomvaart lijn, dat op de Portugeesche kust is ver gaan. Kapit. Höfer van de Hammonia, die voor den oorlog gezagvoerder was van de Imperator, deelde mee, dat zijn schip, met 355 passagiers en 192 koppen bemanning uit Vigo was vertrokken. Vrijdag te middernacht kwam een krachtige Noordwester storm opzetten, die rees tot een orkaan. Zafcerdagoeh- tend ontdekte men, dat het schip water maakte. Groote golven braken over het dek heen en het schip Jielde naar stuur boord over. Men gaf toen noodseinen. Naar Höfer dacht, zouden alle opvaren den gered zijn, behalve de bezetting van twee reddingbooten, welke naar hij vreesde verdronken is. Kapitein Day van de Kinfauns Castle Stoomde op het vernemen van het noodsein dadelijk naar de Hammonia, welke liij in zin kenden toestand aantrof. Vrouwen en kinderen hadden zich vastgeklemd aan omgeslagen reddingsbooten en wrak stukken en lijken dreven in zee_. Acht uur lang is de bemanning van de Kin fauns Castle met het reddingswerk be zig geweest, terwijl de orkaan voort- woedde. Een van de reddingbooten van het Engelsche schip zonk bij het reddings werk, doch de inzittenden werden ge red. Schipbreukelingen yertellen, dat toen de gqlven over de Hammonia heen sloegen ontstelde vrouwen, sommigen met kinderen aan de hand of zuigelin gen op den arm zich aan de stuur boordsverschansing vastklampten. En kele vrouwen sprongen overboord. Een Engelsche passagier redde een kind door in het kokende sop te duiken. Dank zij de stoutmoedigheid van de be manning van de Kinfauns Castle en de Valencia, Eucrid en Tudor Prince, wel ke eveneens te hulp gesneld waren, ge looft men dat alle opvarenden op onge veer 30 na gered zijn. Morgen gaat het weer wat je noemt spannen voor „Stormvogels". Dat zal het begin zijn van de spanning, welke zoo ongeveer tot Mei den echten com petitie-leider bij blijft. Evenals het vori ge seizoen, verdwijnen ook in het ko mende competitie-jaar wederom vijf Overgangers, twee naar de eerste klas se, drie naar de tweede klasse. Bij wel ke groep zullen onze plaatsgenooten zich aansluiten? De eerste wedstrijd in dit competitie jaar is voor Snoeks c.s. lang geen ge-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5