VISSCHERIJ. Een Nederlandsch-Indisch visscherijbedriji. De N. Rott. Ct. van Donderdag 1 i de zer schrijft onder dezen titel het vol gende. De Labuan Mrak is gistermiddag uit de Wilhelminahaven te Vlaardingen vertrokken naar Java om in de Neder- landsch-Indische wateren de visschevij te gaan uitoefenen. Slaagt de proef met dit schip, dan mag deze onderneming beschouwd worden als het begin van de vestiging van een modern Europeesch visscherijbedrijf in Indië. Een poging, die zeker in dezen tijd van tegenslagen en malaise, steun en waardeering verdient. De Labuan Mrak is in 1896 hier ter stede bij Wilton gebouwd. Dit vaartuig, dat 300 ton groot is (180 register ton) was de eerste stoomlogger en is tevens een van de grootste gebleven, heette vroeger Koningin Wilhelmina, beeft in de oorlogsjaren gloeilampen gevaren voor Philips, is door de machinefabriek en scheepswerf de Jong te Vlaardingen uitgerust, en bevindt zich thans op weg naar de Indische wateren. Zooals men weet, wordt er in Indië veel visch verbruikt. Zoowel van de in- landsche\als van de Europeesche voe ding maakt visch het hoofdbestanddeel uit. Niettemin wordt 4/5 van de benoo- digde visch uit Siam ingevoerd, en be staan er in Indië geen moderne Euro peesche visscherijbedrijven, maar slechts enkele primitieve bedrijven van inlanders, dus met een zeer geringe ca paciteit. De mijnen, de groote maat schappijen geven jaarlijks belangrijke bedragen uit voor de voeding van hun personeel met visch en het gouverne ment betaalt voor zijn gevangenen zoo ongeveer f 500 pep dag alleen aan visch. De wateren van straat Bali, waar bij Labuan Mrak, (Labuan beteekent ha ven, en Mrak pauw) in de buurt van Banjoewangi het bedrijf begonnen zal worden, bevatten een massa visch. Het plan van de heeren G. J. Oor en G. D. Birnie, die deze onderneming op touw hebben gezet, is nu allereerst, gezouten en gedroogde visch te brengen op de in landsche markt en later, als de pogin gen slagen, versche visch te leveren voor de Europeesche markt. De Labuan Mrak is dus nu onderweg. Gistermorgen lag het scheepje nog rus tig aan den wal in de Wilhelminahaven en aan boord werden de laatste afre gelen getroffen. Geen kosten waren er gespaard, om te zorgen dat alles in de puntjes in orde was. De 1ste machinist, de heer Bruning, was dan ook meer dan tevreden met zijn machine, die, naar hij verzekerde, geruischloos loopt en geen trillingen veroorzaakt. De kapi tein, de heer A. L. Versluys, die zelf bij de onderneming geïnteresseerd is, die jarenlang gevaren en de Kapen nog om zeild heeft, meende, dat men de zee waardigheid van een schip niet naar zijn grootte moet beoordeelen, en achtte een reis naar Indië b.v. met een onder zeeër een veel grooter prestatie dan met de Labuan Mrak. En de loods, die wij naar zijn meening vroegen, trok een ge zicht alsof het eigenlijk heelemaal de moeite niet was. D'er staat een beetje veel rommel op, zei de man gelaten, en hij ligt vóór een beetje diep met die ko len, maar d'er zijn 'r wel heel wat slim mer naar Indië gegaan. Met dien „rom mel" bedoelde hij blijkbaar in hoofd zaak het logies, dat, ruimte biedend aan 6 personen, op het voorschip geplaatst was en dat er in Indië weer afgaat. De lste stuurman, de heer Van Vliet was ijverig in de weer, en de stewardes, mej. T. Hartog, dië van de vertegenwoordi ging van Nijgh Van Ditmar's uitge versmaatschappij gaat overstappen in het Indische leven, ratelde en snaterde er zoo lustig op los, alsof zij op het punt stond een pleziertochtje op den Kraling- schen Plas te gaan maken. Of deze be- minlijke. jongedame op dit oogenblik nog zoo zeewaardig is als zij gisteren scheen, is aan rechtmatigen twijfel on derhevig. Zij is niet de eenige vrouw van de 16 menschen, die aan boord zijn. De lste stuurman, nog slechts enkele weken gehuwd, heeft zijn vrouw aan boord en ook de heer de Villeneuve, die indertijd zelf een visscherijbedrijf heeft gehad, en die met den kapitein en lsten machinist op het schip blijft, heeft zijn echtgenoote bij zich. Voorts zijn er 6 Chi neezen aan boord. Niet alleen de inrichting van het schip dat in 50 dagen de reisJioopt te volbren gen, en dat te Port Said kolen zal inne men, toont dat daaraan alle zorg is be steed, de uitrusting voor de uitoefening van het bedrijf leverde het bewijs dat men hier te doen heeft met een ernstige oging tot vestiging van een nieuwe on derneming. Het vaartuig is verzekerd voor f 60,000; het heeft 2 sloepen aan boord waarvoor aanhangmotoren aanwezig zijn, en er is ook een Zweedsche motor meegenomen voor het ophalen van de netten. Voor de eventueele uitbreiding van het bedrijf heeft men reeds de optie op 3 andere schepen verkregen. Even vóór 12 uur werden gisteren de trossen losgegooid, en stoomde de La buan Mrak de haven uit, nagestaard door een aantal Vlaardingers, die deze reis voor dit scheepje hoogst bedenke lijk schenen te vinden. Familieleden en bekenden en de ondernemers riepen het nog een goede reis en een tot weer ziens toe, en op het achterschip zwaai den de stewardes, de Chineesche kok en eenige andere leden van de bemanning ijverig de Nederlandsche driekleur ter afscheid. Tabé! galmde het nog over het water toen de Labuan Mrak op de rivier uit het gezicht verdween, liegen en wind deden het vaartuig mede uitgeleide Het schip loopt gemakkelijk 9 mijl en passeerde dan ook te kwart over één den Hoek, om zee te kiezen. Moge het behouden in onze overzee- sche gewesten aankomen, en den grondslag leggen van het eerste Euro peesche visscherijbedrijf, en moge het gouvernement, aan hetwelk ook vele waardevolle gegevens op dit gebied ten dienste staan, den ondernemers steunen in hun pogen, opdat het eerste moderne visscherijbedrijf in Nederlandsch-Indië worde een nationaal bedrijf. Men verzoekt ons opname van het volgende: De loonactie in het Stoomvisscherij- bedrijf te IJmuiden. Naar aanleiding van het feit, dat van de vijf vakorganisaties te IJmuiden, waaraan door de Reedersveroeniging nieuwe- verlaagde- loonsvoorstellen waren ingezonden, één organisatie het niet de moeite waard heeft geacht op de voorstellen in te gaan, één orgtnisa- tie bericht heeft de voorstellen v u&irekt onaannemelijk te achten en slechts overleg heeft kunnen plaats vinden met de drie christelijke vakorganisaties, waarmede echter evenmin overeen stemming is bereikt kunnen worden, is door het bestuur der Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen op nieuw een schrijven tot de vijf organi saties gericht hetwelk als volgt luidt: In aansluiting aan ons schrijven 3d. gisteren, kunnen wij U berichten dat de bezwaren tegen de door ons voorgestel de loonregelingen, zooals deze bezwaren door de drie vakorganisaties waarmede wij besprekingen mochten hebben wa ren naar voren gebracht, door ons Be stuur ernstig zijn overwogen. Ook na kennisneming daarvan blijft ons Bestuur overtuigd dat Uw hoofd bezwaar, gebrek aan voldoende werkge legenheid, alléén zal zijn weg te nemen wanneer de loonen worden in overeen stemming gebracht met de toestanden waarin het bedrijf verkeert en dat geen verbetering daarin te verkrijgen zal zijn, zoolang de bestaande loonen ge handhaafd blijven, tenzij een geweldige verbetering in het Visscherijbedrijf aan staande was, welke verljptering evenwel nóch door U nóch door ons wordt ge zien of verwacht. Ons Bestuur blijft dan ook van meening dat de voorstellen U dd. 11 Augustus toegezonden aan rede lijke eischen beantwoorden en zeer be vredigend moeten geacht worden, wan neer rekening wordt gehouden met den tijd en de toestanden waaronder het be drijf moet worden uitgeoefend. Toch heeft ons Bestuur ten volle ge voeld de bezwaren die Uwerzijds be staan, waarom tenslotte besloten werd zooveel doenlijk aan die bezwaren tege moet te komen, zoowel om U te toonen dat er dezerzijds prijs op wordt gesteld om aan de uitgesproken wenschen tege moet te komen, als om het aan Uwe le den zoo makkelijk mogelijk te maken om zich bij de, nu eenmaal onvermijde lijke, verlagingen neer te leggen. Ten aanzien van de opvarenden, werd besloten, de voorgestelde wijzigingen terug te nemen en daarmede geheel te voldoen aan de wenschen Uwer organi saties. Alleen zijn bij de besprekingen in ons Bestuur twee punten naar voren ge bracht die nieuw geregeld dienen te worden. In de eerste plaats zal de ver goeding bij reizen op het Buitenland voor het zoodje ad f 3.50 en voor ver richte extra werkzaamheden ad f 1.50 worden teruggebracht tot f 2.50 per hoofd voor zoodje en extra werkzaam heden tezamen. In de tweede plaats zul len de opvarenden in de toekomst de verplichting hebben bij directe actie der vischlossers en bij daarmede over eenkomende noodgevallen zelf de visch lossen, in welk geval hun het losloon1 zal worden uitbetaald dat anders aan de vischlossers verschuldigd zou zijn. Behoudens deze beide wijzigingen blij ven dus voor de opvarenden de oude loonsvoorwaarden gelden. Wat betreft de loonsvoorwaarden der vischlbssers is het voorstel door de drie Vakorganisaties gedaan nog eens door ons bezien. Onze aanvankelijke indruk werd daarbij versterkt dat wij voor het sy steem wel konden gevoelen, maar dat de normen niet juist zijn, zoodat in vele gevallen de wijziging niet zou beteeke- nen een loonsverlaging maar een loons- verhooging. In verband daarmede is nu door ons besloten aan het uitgesproken verlan gen zoo ver mogelijk tegemoet te komen In art. 4 der oude overeenkomst wordt gelezen achter: voor gebroken reizen, de woorden: en restanten visch". Art. 5 zal dan luiden: Het visehlosloon, waaronder be grepen het naar behooren schoon maken van het vischruim, bedraagt voor normale reizen,.voor besom mingen tot. f 1500.—, f 3.50 per man en voor iedere volle f 100.— meer besomming f 0.10 per man meer. Het loon van den lanenboener be draagt voor een normale reis f 2. Art. 7 zal gewijzigd luiden: Aan de Vischpakkers zal voor iedere normale reis voor alle meer dere werkzaamheden f 1.50 per man extra worden betaald voor besom mingen tot f 1500.en voor iedere volle f 100.meer besomming f 0.10 per man meer, tot een maximum van f 2.per man. Wat art. 10 der bedoelde overeen komst aangaat moeten wij blijven bij ons oorspronkelijk voorstel om de uur- loonen van f 0.60 en f 0.75 terug te brengen tot f 0.50 en f 0.65. Inzake de loonsvoorwaarden der ko- lenwerkers zijn de wijzigingen terug gebracht tot het volgende: In de artikelen 5, 6 en 7 wordt 12 uur middag veranderd in 1 uur namiddag. In art. 8 wordt bepaald dat voor sche pen tot 40 Meter lengte geen 25 toe slag zal worden gegeven bij arbeid op de stoelen en bij deze schepen voor zwaaien geen vergoeding wordt gege ven. Bij schepen boven 40 Meter lengte blijft de oude bepaling bestaan. Bij levering van kolen aan loggers wordt het laadloon betaald dat voor vischsleepbooten geldt. De bepaling om trent de kuipershulp blijft onveranderd. Voor kleine partijen zal een nadere beperking worden gemaakt, luidende: en op denzelfden dag geen andere laadpartij wordt gegeven. De bepaling ten aanzien van stelloon zal luiden: Stelwerk wordt niet extra betaald. Voor schepen die niet voorzien zijn van een behoorlijke mast en giek wordt f 0.05 per Ton stelloon betaald. Art. 8 regelende de loonen, wordt vast gesteld als volgt: a. STEENKOLEN. Laden in trawlers en drifters per ton f 0.63 Laden in vischsleepbooten p. t. 0.90 Uit wagons in vaartuigen p. t. (ook trawlers en drifters) 0.54 Uit wagons in fabrieken p. t. 0.70 Kruien uit opslagplaatsen in trawlers en drifters p. t. 0.70 Kruien uit vaartuigen naar fa- bi'ieken voor afstanden van 100 Meter of korter p. t. 1.20 Voor elke twaalf Meter verder dan 100 Meter per ton extra 0.15 Overladen uit trawlers in andere vaartuigen p. t. (ook voor traw lers en drifters) 1.50 b. BRIKETTEN. Laden in trawlers en drifters ge woon storten p. t. 0.90 Laden en daarna stapelen p. t. 1.10 Laden in vischsleepbooten 0.90 Laden in vischsleepbooten en daarna stapelen „1-10 Uit wagons in vaartuigen (ook trawlers en drifters) 0.70 Uit wagons in fabrieken 0.85 Uit vaartuigen naar fabrieken voor afstanden van 100 Meter en korter p. t. 1.35 Voor elke 12 Meter verder dan 100 Meter e.xtra p. t. „0.15 Kruien uit opslagplaatsen in vaartuigen p. t. (ook trawlers en drifters) 0.85 Overladen uit trawlers in andere vaartuigen p. t. (ook trawlers en drifters) 2. c. Lossen van zeeschepen. Steenkolen per ton 0.56 d. Bunkeren van Zeeschepen. Steenkolen (met stoom) p. t. 0.80 Steenkolen (zonder stoom) p. t. „0.90 e. Bunkeren van Zeesleepbooten en Loodsbooten. Het zelfde tarief als voor Traw lers en drifters. Bij kruiwerk aan boord, per ton extra f 0.15 f. Lichters en dekschuiten onderling voor overladen uit Lichters en van dekschuiten in andere lich ters of op andere dekschuiten per ton steenkolen f 0.50 Aan bovenstaande wenscht ons Be stuur nog toe te voegen dat zij alsnog bereid is, wanneer de Vakorganisaties daaraan de voorkeur geven, de drie loonregelingen in overeenkomsten vast te leggen en wel tot 31 Maart 1923 gel dend en vervolgens stilzwijgend door loopend, tenzij door een van de heide partijen de overeenkomst wordt opge zegd, waarbij een opzeggingstermijn van een maand in acht te nemen is. Mochten de organisaties vooralsnog geen overeenkomsten op deze basis wenschen af te sluiten, dan zal per 21 September a.s. een contractloos tijdperk ingaan. Ons Bestuur vertrouwt dat de roede- rijen in het algemeen zich zullen hou den aan de regelingen zooals die thans zijn vastgesteld, maar wil U er toch aan herinneren, dat werkgevers die eventu eel tegen lagere loonen hun arbeid ver licht kunnen krijgen, daarin vrij zullen zijn, zoo lang niet nieuwe overeenkom sten zijn tot stand gekomen. Het zal ons aangenaam zijn wanneer de kennisneming van een en ander U de overtuiging moge schenken, dat ons Be stuur zoover mogelijk is gegaan om aan de geopperde bezwaren tegemoet te ko men en dat met zonder contract door U met ons zal worden samengewerkt om hier zoodanige toestanden te verkrijgen dat de geheele vloot wederom in de vaart kan worden gebracht, waardoor ook aan Uwe laatste bezwaren, voorzoo ver die te ondervangen zijn, zou wor den tegemoet gekomen. Het Visscherijbedrijf. Nadat door het bestuur der afd. IJmui den van den Centralen Bond van Transportarbeiders aan de Reedersver- eeniging was geschreven en gewezen op de onmogelijkheid om vóór of op 20 de zer met de Reedersvereeniging tot over eenstemming te komen, werd 19 dezer na ontvangst der nieuwe voorstellen daarop het volgende geantwoord. „Wij kwamen in het bezit van uw schrijven dd. 19 September, met nieuwe voorstellen uwerzijds. Waar u bedoeld schrijven ook ter kennisname aan uwe leden hebt gezonden en u aanhoudend spreekt van drie der organisaties, mo gen wij misschien wel even opmerken dat twee van bedoelde drie organisaties absoluut niets hebben te beteekenen. Eén er van heeft b.v. in totaal niet meer dan 30 leden, waarvan één havenarbei der. Wij meenen werkelijk goed te doen daarop even te wijzen. Voorts meenen wij even te moeteVi op merken dat ons schrijven van 15 Sep tember blijkbaar door u voor kennisge ving is aangenomen, terwijl u ons, blijkbaar met opzet, geen tijd laat uwe voorstellen te behandelen. Toch zullen wij bedoeld schrijven in onze bestuurs vergadering ernstig behandelen, om daarna het oordeel te vernemen van een huishoudelijke vergadering. U begrijpt echter dat een en ander tot verwikke lingen moet leiden op a.s. Donderdag. Wij vertrouwen dat u althans zult be grijpen dat wij niet kunnen beginnen met de door u gedecreteerde loonsverla gingen te accepteeren, om er daarna met onze leden over te spreken. Zonder nu vooruit te loopen op de meening van ons volledig bestuur of van onze leden, meenen wij, na uw epis tel even vlug doorgelezen te hebben, reeds de volgende bemerkingen te moe ten maken. Uwe bewering, dat het gebrek aan werkgelegenheid zou zijn weggenomen, wanneer -de loonen maar lager waren gelooven wij niet "dat u ernstig kunt meenen. Wij herinneren ons nog zoo goed dat uw ai'gument eens was: „Als de kolen maar terugliepen van 70 gul den op 40 gulden per ton, dan zou het nog wel gaan." Thans zijn er kolen te bekomen voor 16 gulden per ton en de toestand is veeleer verslechterd. U zet de zaak dan ook op haar kop. Wij meenen dat het begin moet zijn meer en ruimer werkgelegenheid, dan xunnen wij alles overzien en dan kan worden gesproken over eventueele loonsverlaging. Wanneer zulks misschien uw bevat tingsvermogen te Mbven gaat, zijn wij wel bereid te trachten u zulks duidelijk te maken. Wij echter meenen dat u zelf niet gelooft wat u beweert. U schrijft verder d,at loonsverlagin gen nu eenmaal onvermijdelijk zijn. De ze meening kunnen wij niet deelcn. U constateert dat blijkbaar enkel uit de daden der algemeene reactie. Onze mee ning is dat de loonen der arbeidersklas se zich moeten aanpassen bij den le vensstandaard en daaraan mankeert nog wer een en ander. Het verhëugt ons intusschen dat uw standpunt voor de zeelieden een alge- heele wijziging heeft ondergaan, al kun nen wij het niet anders als heel klein vinden om nu te willen tornen aan de, laten wij het f 5 extra noemen, voor elke buitenlandsche reis. De laatste alinea van die clausule ia echter al heel vermakelijk, terwijl u er, blijkbaar om uw figuur niet al te be spottelijk te doen zijn, den boeman „di recte actie" bijhaalt. Heeft u' nu werkelijk één oogenblik ge dacht, dat wij een overeenkomst met u zouden aangaan, waarin wordt bepaald dat bij actie van de eene groep der con tractanten de andere moet onderkrui pen? Werkelijk, het is vermakelijk en wij hebben alle respect voor den samen steller van zulk een epistel. Voorts wenschen wij hij voorbaat op te merken dat u ons nimmer zult kunnen vinden voor een overeenkomst tot 31 Maart. Dan maar liever geen overeen komst. Inmiddels, zegt u in uw schrijven, mogen de werkgevers tegen lagere loo nen, als de door u genoemde, laten wer ken. Natuurlijk. Maar u zult ook willen begrijpen dat het aan onze leden vrij staat geen werk te accepteeren tegen loonen, als door u genoemd en Lit wijy de leden dan ook geheel vrij laten om arbeid te accepteeren tegen hoogere loonen. Wanneer u dat goed begrijpt, zijn wij geheel voldaan. U ziet, wij zijn niet zoo aangenaam verrast, als u meent dat wij zouden zijn na lezing van uw voorstellen. Inmiddels zullen wij u ons definitief antwoord zoo mogelijk nog deze week doen toekomen. Gedurende de week van 31 Aug. t./nr 6 Sept. 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 39 Hollandsche-, 7 Duitsche-,Stoomtrawlers, 1 stoom-, 2 moior-, 39 zeil-loggers, 4 sloepen, 1 motor-, 3 zeil-haringloggers, 3 Duitsche- motortrawlers, 87 kustvisschers. En van de Deensche visscherij, 1 Hollandsche-, 2 Duitsche stoomtrawlers en 4 Deensche motorkotters. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 908.— tot f4267.— Duitsche Stoomtrawlers f 1399.— f4297.— Stoomloggers f f 640.— Motorloggers f 296. f 391 Zeilloggers f 192.— f 413. Sloepen f1368.— f2086.— Motor-haringl. f f3653.— Zeil-haringl. f f2738.— Deensche Visscherij Duitsche motortrawlers f 560.— f 735. Hollandsche stoomtrawlers f - f2091.— Duitsche stoomtrawlers f 1114.f 1381 Deensche motorkotters f 549 f2445.— erwijl de Kustvisschers totaal f 9165 oesomden. De aanvoer bestond uit 512.029 K G. rawlvisch, 23852 K. G. beugvisch en 344 kantjes drijfnetvisch. t)e totaal opbrengst bedroeg f 157812.88. SPORT. VOETBAL, 't OooiStormvogels. Met Reuzenaar (d.) Koster en Struys a.) Bakker, Blikhoff Jr. en Sprokkreeff m.) Oldenburg Sr., Snoeks, Blinkhoff !r„ Oldenburg Jr. en Visser (v.) trok stormvogels Zondagmorgen naar 't looi, weinig vermoedende, dat hier in t ililversumsche Stadion de eerste ompetitie-wedstrijd gespeeld zo i wor- 'en. De lucht zag loodgrijs en de regen iel bij stroomen naar beneden. Op het errein aangekomen, bleek, dat dit de vatermassa uitstekend verzwolgen had •n dat de scheidsrechter bij Donar- R. L C. het weer van dien aard gevonden ïad, dat er gespeeld kon worden. Ook tcheidsrechter Boekman was die mee ting toegedaan, zoodat 't GooiStorm vogels eveneens doorging. Zooals te be- *rijpeft is, was het publiek maar matig opgekomen, zoodat 't Gooi behalve een ïederlaag ook nog een financiëelen trop te boeken. Zooals uit bovenstaande opstelling te. den is verschilt deze niet zooveel met lie van de vorige week. Alleen Vrene- goor is vervangen door Bakker, die nu op de plaats van Snoeks kwam te staan, terwijl deze de plaats van Vrenegoor in nam. Was deze wijziging dus gering, het verschil in spel kwaliteit wa° zeer groot. Om te beginnen was de wing Olden burg Sr.-Snoeks heel wat beter dan Ol denburg Sr.-Vrenegoor van de vorige week. Snoeks moge voor voorhoede-spe ler vaak wat langzaam wezen, een feit is, dat hij uitmuntend de kunst ver staat als binnenspeler zijn buitenspeler den bal vrij toe te spelen. Als zijn lin- ver-buurman maar loopen wil, Snoeks zorgt wel voor vrije ballen. Een gevolg was, dat Oldenburg Sr. heel wat beter op dreef was, en menigmaal het Gooi- doel door voorzetten van zijn voet in ge vaar werd gebracht. De rechterwing handhaafde ten volle haar roem. Twee der drie doelpunten namen Visser—Oldenburg Jr. voor hun rekening. Eerstgenoemde had de eer, na een voorzet van links, de rij der compe titie-goals met een ontzettend hard schot te openen. Ontelbare regendrup-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2