Wegens Israëliti sche Feestdagen zijn onze zaken Za terdag afgesloten IJmuiden Yelseroori Een huis pels vlogen dooi' dit schot van 't Gooi- sche net. Oldenburg Jr. wilde niet voor hem onderdoen en toen Thijssen, de Gooisc.he keeper, niet snel genoeg weg werkte, was hij er als de kippen bij hem het leder afhandig te maken. Zoo was na 20 minuten spelen de tweede com petitie-goal in dit seizoen geboren. Als we Oldenburg Jr. een raad mogen geven is het deze: „Maak, door zoo nu en dan eens een trough-pass te geven, wat meer van de snelheid en het harde schot van Blinkhoff Sr. gebruik!" Laatstgenoemde hield thans heel wat beter zijn plaats dan tegen Spartaan. Hij smaakte het genoegen op een zeer critiek moment, 't Gooi had den ach terstand tot 2—1 verkleind en was op dat moment bepaald in de meerderheid den derden Stormvogels-goal te sco ren. Dat was weer eens een echte ouder- wetsche! Met een vrij veld voor zich liet hij den Hilversumschen backs zijn hielen zien. Thijssen bleef in zijn doel staan, wat in de gegeven omstandighe den wel 't slechtste was, wat hij doen kon, en Jan passeerde hem met een hard schot. Jammer was het, dat de Stormvogels voorhoede in de boven gegeven opstel ling niet kan blijven spelen. Nog gerui- men tijd voor de rust nl., zakte Struys door zijn knie, waardoor Blinkhoff Jr. zijn plaats moest innemen, Snoeks rnid- half werd, Oldenburg Sr. links-binnen en P. Heilig links-buiten. Hopen we èn voor hem zelf èn voor Stormvogels, dat Struys weer spoedig hersteld zal zijn. Op de rechtsbackplaats toonde Blink hoff Jr. zich in zijn volle kracht en vormde met Sprokkreeff een deel van de verdediging, dat bijna niet te passee- ren was. Gorel had tegen hen dan ook niet veel in te brengen. Sprokkreeff toonde zich zijn plaats in het elftal vol komen waard en redde een paar maal op zeer gevaarlijke momenten. Ook Bakker en Koster speelden een goede partij, alleen prefereeren we het aangeven van Sprokreeff boven dat van Bakker. Dat is een onderdeel van het spel, waarop deze zich nog eens goed moet toeleggen. Aan het tegewpunt had Reuzenaar geen schuld, waar dit met meer geluk dan wijsheid ter wereld kwam. Op schitterende wijze stompte hij er een schot van den links-buiten uit. Summa summarum speelde Stormvo gels een wedstrijd, die heel wat meer hoop voor de toekomst geeft, dan de beide voorafgaande vriendschappelijke wedstrijden. A. Kroese f Men Weet ons mede te deelen, dat in den leeftijd van 24 jaar in Indië overle den is de oud W.F.C.-keeper Antoon Koerse. Hij ruste in vrede! Postduiven-Vereeniging Oranje Nassau Uitslag van de wedvlucht Schaerbeek (België) afstand 175 K.M. op Zondag 10 September: Jac. Broek 1ste prijs, Broekhuizen 2de, 24ste, Starreveld 3de, 4de, 7de, 15de, E. Broek Sr. 5de, Darphorn 6de, v. Zwie- ten 8ste, 17de, v. d. Lugt 9de, 10de, 22ste, Bakker 11de, 13de, Don 12de, E. Broek Tzn. 14de, de Ruyter 16de, 23ste, Struis 18de, 19de en Medik 20ste en 21ste prijs. Zondag 17 September werd gevlogen van Jurbix (België) afstand 200 K.M. Ondanks het bar slechte weder wer den de vogels om 9 uur in vrijheid ge steld. Vermoedelijk was het in Jubix juist 5 minuten droog zóodat de expediteur het er maar op waagde. Begunstigd door den sterken Z.ZAV.- vvind arriveerde de eerste duif door de stortregens heen om 11 uur 55 min. 52 sec., terwijl de 16de prijs te 12 uur 58 min. 7 sec. werd verdiend, zoodat in ruim een uur slechts 16 vogels van de 80 hun hok bereikten. Circa een derde van de medegegeven vogels ging ver- loren. De prijzen werden als volgt verdiend: Starreveld 1ste, 4de, 8ste, 9de en 11de pr. v. Zwieten 2de, 15de en 16de prijs, v. d. Lugt 3de prijs. Broekhuizen 5de, 7de, 10 en 13de prijs, v. d. Steen 6de prijs. Darphorn 12de prijs. Jac. Broek 13de prijs. Zondag 24 September wordt gevlogen vanuit Mons (België) afstand 230 K.M. Star. Waterstanden IJmuiden. Sept. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 21 N.M. 2.43 3.08 10.52 0.36 11.13 22 3.26 3.51 11.37 1.29 0.02 23 4.08 4.35 0.19 2.19 24 4.54 5.17 0.47 1.00 3.03 25 5.39 6.02 1.29 1.41 26 6.25 6.48 2.09 2.25 27 L.K. 7.16 7.41 2.54 3.12 Geen Zomertijd. Velsen. Loppersum, Aangekomen 12 September: st., Uleaborg, papierhout Pa- pierfabriek 14 September: Hilversum, st., Uleaborg, id., id. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij de gehouden onderhandsche aan besteding voor het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Kennemerlaan alhier, voor rekening van den heer L. Brandwijk, onder architectuur van den bouwkundige K. Boon, werd ingeschreven als volgt Lindhout en de Waard, alhier f 10099: P. de Jong, Velseroord f 10065 Cupido en Dalmeijer alhier f 9794 J Buis, Velseroord f 9743; Qebr. Se! vaas, Velseroord f 9324; Oudshoorn en Dijkstra, Velseroord f 9110 Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Bij de Vrijdag te Haarlem gehouden aanbesteding voor het verwisselen van 14 ijzeren deuren van de oude Noordzeesluizen alhier en het uitvoeren van herstellingen aan deze deuren was laagste inschrijver de heer D. Stada alhier, met f 20460. Ds. N. Buffinga, gekomen van hier, werd Zondagavond in de Westerkerk te Rotter dam bevestigd als predikant der Geref. Kerk door Ds. J. A. Tazelaar aldaar, die sprak naar aanleiding van Jes. 52:7. De gemeente zong den nieuwen leeraar Psalm 119 9 toe. Zaterdag is door de politie aange houden zekere G. R., die naar Haarlem is gebracht, omdat hij nog wat met de justitie te vereffenen had, n.I. een boete moest betalen. Dinsdag is bij de politie een rijwiel gedeponeerd, dat des nachts voor de woning van den heer K. aan het Sluisplein was gedeponeerd. Bij de Vrijdag alhier ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkooping van het heerenhuis aan de Wilhelminakade 84, werd dit gekocht door de firma P. Heere en Zn., q. q. voor f 10600. Tot de tweede klasse van de Nuts- kweekschool voor onderwijzeressen te Haar lem is toegelaten de jonge juffrouw Eveline Hoogerwerf alhier. CONCERT te geven door de Harmonie „Concordia Dir. S. Vlessing, in de Schouwburg „TIIALIA^ op Vrijdag 22 Sept. a.s. - 's avonds 8 uur SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 18 September: Texelstroom, St., Swansea, steenkolen, Papierfabriek. Vertrokken: 18 September: Lopper- sum, st., Methil, ledig. In de week van 11 tot 18 Septem ber zijn alhier uit zee aangekomen 63 stoomschepen, 1 zeilschip en 2 zeelich ters en naar zee vertrokken 74 stoom schepen en 2 zeelichters. PROGRAMMA. 1. Holidays - Marche - Lauwer ij ns 2. La Reine Maud - Ouverture L.Boyer 3. Fantaisie op de opera De Toverfluit W. A. Mozart 4. Valse Interrompue L. Montagne 5. Fataisie Romantique - L. Montagne 6. Printemps - Suite de Ballet - P. André a. Prélude - b. Divertissement - c. Séduction - cl. Rigaudón - e. Valse finale. 7. Oorlógsblinden - Karakterstuk - Sam. Vlessing Finale. Entree 11 cent. De Roode Kruisdag op 30 September a.s Zooals reeds bekend is gemaakt, is het Nedorlandsche Roode Kruis van plan op 30 September a.s. een collecte dag te houden in alle plaatsen van Ne derland. Het Hoofdbestuur verkreeg daartoe de medewerking van het De partement van Binnenlandsche Zaken, dat aan alle Burgemeesters in ons Va derland het verzoek heeft gericht om medewerking, teneinde dezen collecte dag te doen slagen. Het houden van de ze collecte heeft de volle instemming der Regeering, aangezien de opbrengst aangewend zal worden voor de vre destaak van het Nederlandsche Roo de Kruis. Erkend moet worden, dat in eigen land nog veel te doen valt op het ge bied van hygiëne in het algemeen; daaraan wordt hier te lande nog te weinig gedaan. Het is de plicht van allen om de juis te begrippen van hygiëne aan het ge- heele volk bij te brengen, zoo mogelijk overal voorlichting te verschaffen en bekwame krachten te vormen, die deze noodige maar ontzaglijk groote taak op zich zullen nemen. Dikwijls zullen deze tegelijk met het voorkomen van ziekte ook hulp ter genezing moeten brengen. Hier zal door het Nederlandsche Roode Kruis aansluiting moeten wor den gezocht bij de nationale vereeni- gingen op dit terrein reeds werkzaam en, waar deze door gebrek aan fondsen hun krachten niet genoeg kunnen ont plooien, zal haar daadwerkelijke steun moeten worden gegeven. Niet dus na concurrentie, maar naar samenwer king en gemeenschappelijke ontwikke ling moet door het Nederlandsche Roo de Kruis worden gestreefd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft niet alleen gelden noodig voor de hier boven omschreven vredestaak in het algemeen, maar het wil behalve de in standhouding der transportcolonnes, de hulp ver Jeening bij het uitbreken van rampen en de opleiding van Roode Kruis-zusters en helpsters, zich ook nog met meer kracht wenden tot de jeugd, teneinde de groote internationale Roode Kruisgedachte, hulp aan de lijdende menschheid, bij de jongelingschap ster ker ingang te doen vinden. Het Nederlandsche Roode Kruis zal om dit doel te bereiken de medewerking van den onderwijzer buitengewoon op prijs stellen, en wil financiëel in staat gesteld worden hem alle materiaal te verschaffen om door propaganda op de scholen den leerling te doen verstaan wat hij op zijn jeugdigen leeftijd reeds kan verrichten tot bescherming van zijn gezondheid en die van zijn kameraad. Wenden wij thans den blik naar hef? buitenland. M at doet .Zweden voor zijn Roode Kruis? Het organiseerde een Roode Kruis werk en zag dientengevolge het leden tal met 27.000 vermeerderen (van 55.000 tot 82.400). Incasseerde 765.000 Kronen. 127'Kerkfeesten werden in de Roode Kruisweek gegeven en 11 feesten in de scholen, waar lezingen werden gehou den. 218 concerten. 80 sportfeesten. 119 tooneel- en bioscoopvoorstellin gen. In 2300 kerken werd over het Roode Kruis gesproken en in 16.000 scholen. Alleen de collecte in de kerken bracht 33.000 Kronen op. De Regeering gaf toestemming tot het houden van een loterij. De verkoop van een wereldatlas door het Roode Kruis wordt geraamd op een opbrengst van 100 a 200.000 Kronen. Een Roode Kruispostzegel werd uit gegeven. Een Roode Kruistentoonstelling werd gehouden. Het is het Nederlandsche Roode Kruis nog niet mogelijk om zooals in Zweden, een Roode Kruisweek te orga niseeren. Het heeft zich bepaald tot een Roode Kruisdag op 30 September a.s., waarop de algemeene collecte in geheel Nederland het hoofdmoment zal zijn. De kleinste gift is welkom op dezen „vlaggetjesdag". En hoe komt het Nederlandsche Roo de Kruis evenals in Zweden aan ruim 82.000 leden (minimum contributie per jaar f 1. VELSEN. Gevonden voorwerpen, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen op de politiepost te Wijkeroog. Een Mol- landsche hei dershond (teef), Alpaocabeursje mei eenig geld, Doublébroche met familie portret, een ring met sleutels, een zilveren dameshorloge. Bovengenoemde voorwer pen, behalve de hond, zijn gevonden op het kermisterrein te Wijkel%og. In de week van 10 17 beptember 1922 zijn door de politiële Wijkeroog drie honden opgevangen, welke zonder halsband met geldige belastingpenning op den open baren weg werden aangetroffen. De dieren zijn overgebracht naar de belt. Zondagavond heeftonder begunstiging van mooi weer de muziek vei eeniging „De Eendracht" in het park te Wijkeroog haar laatste buitenconcert gegeven van dit seizoen. Er was veel volk. JDe Slag bij Waterloo was natuurlijk het meest pakkende nummer. In de week van 3—9 September is in deze gemeente één geval van diphtherïtis voorgekomen. De kermesse d'eté en de sportfeesten op Wijkeroog zijn bezocht geworden door ruim 26,000 personen, waarvan ruim 9000 op Zondag. De gemeente ontving dus aan belasting bijkans f 800. Op den gehouden provincialen wedstrijd voor Burgerwachten in N.-Holland welke plaats had 9—1011 Sept. j.i. behaalde de Velser Burgerwacht de volgende prijzen de afdeeling IJmuiden met scherp in korps A 4de prijsde afdeelig IJmuiden nvt scherp in korps B 1ste prijs de afdeeling IJmuiden met scherp in korps Clste prijs. Vliegend Vendel 1ste prijs. Hoogste korpsschutter in C de heer A. Tol, de afeeeliug Wijkeroog met marga in korps B 3de prijs. Verder werden personeele prijzenbehaatd door Jac. de Korte, J. D. Heykoop, A. H. de Korte, G. Jansen, A. Trap en L. v. Noort. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 16 Sep tember 1922 3 letterzetters, 1 meubelmaker, 7 kuipers, 2 zeilmakers, 3 kantoorbedienden, 1 reiziger, 6 zeevisscliers, 1 voorslaander, 1 metaal draaier, 6 bankwerkers, 1 koperslager, 2 stokers, 6 machinisten. 87 los arbeiders. Burgerlijke Stand Velsen, Be v a 1 1 e n C. Bruinzeel— Schouten d. H. van DorpKok z., C. Zoontjes Ver duin d., W. Ojaltemavan der Heide d. E. Goos-Kalkman d., G. Goedhart-Zwaaij d. Ondertrouwd: J. de Braij en M. van Beek, A. Hoogstadt en M. de Bruijn, P Toornvliet en T. W. Korving, J. W, van der Steen en M. 't Hart, J. J. Blom en M. C. Knegjes, P. J. Peeters en D. van Osch, L. Earnings en I. de Brie, L. Brijs en J. L. J. Overdorp. Gehuwd: J. van Vrede en C. M. Huijer. Overleden: C. Th. M. Koot, 7 maanden Bevallen: J. SaagerClewits, z.; G. van der VeerBoes, z.; C. A. Jurg— Gerritsen, d.; C. Kroon—Rosier, z.; E. C. OudendijkHooggreef, d.; C. Braams— van Beusekom, d.; J. M. Demmers Kok, z.; C. J. B. ZwaaneveldRaaman, zoon. Overleden: F. J. de Graaf, 23 j., vrouw van F. van Galen; E. Adels, 82 j. SANTPOORT. Het is ^een feit, dat jongens en meisjes, woonachtig op een plaats, waar veel natuurschoon is te bewonderen, voor dat schoon veel minder oog heb ben, dan kinderen, wier omgeving stief moederlijk door de natuur is bedeeld. Een gevolg hiervan is, dat in het wild groeiende planten geplukt, doch in het volgende oogenblik als vuilnis weer neergeworpen worden. Het schijnt ons toe, dat het „Koninginnedag"-bestuur hierin wil trachten verandering te bren gen door den kinderen plantjes ter ver zorging mede te geven en als aanmoedi ging en belooning prijzen beschikbaar te stellen voor hen, wier planten bewij zen geven van liet best verzorgd te zijn. Of is het tevens, om, gedachtig aan:„Le- digheid is des duivels oorkussen" der jeugd bezigheid te verschaffen, ten ein de baldadigheid en tuchteloosheid tegen te gaan? Hoe het ook zij, „Koninginne dag" is "in een nuttige richting werk zaam en...... schijnt succes te zullen hebben. Dat getuigden de talrijke mooie planten, die we Zondag j.l. in de con certzaal „Zomerlust" konden bewonde ren. Dat er dooi' goede verzorging veel is te bereiken, getuigden de inzendin gen van de drie eerste prijswinnaars, drie kinderen uit één huisgezin. Van be voorrechting of iets dergelijks kan ab soluut geen sprake zijn, (trouwens de namen der jury-leden staan daar Ave! borg voor) waar de heeren Vermeer, tuinbaas op „Vlugthoven", Molenaar, tuinbaas op „Spaarnberg" en de Jager, tuinknecht op „Duin- en Kruidberg" van geen enkele inzending wisten, wie de eigenaar was. We zijn stellig van eening, dat een volgenden keer nog meet' planten aan de jeugd zullen wor den afgegeven. De heeren Geels en Kleyn, van de kweëkerij „Muififloris", hadden de aar dige attentie gehad een aantal fraaie planten ter opluistering in te zenden en een extra prijs te schenken voor een meisje wier geranium flink gegroeid was, doch een bloem miste, en daar door niet in aanmerking kon komen voor een prijs. Tenslotte geven wij hier den volledi- gen uitslag: Begonia's: le prijs inzending 10. 121 van Nelly Zonneveld. 2e prijs 'nzmd. no. 131 van J. Bonarius. 3e prijs inzend, no. 124 van Jacoba Zonneveld. Aan de inzendingen no. 8, 9, 69, 149 en 154, resp. van Jansje Böhm Jd„ Lucas Böhm Jz., Jan Nol, Aafje van Meurs en Maartje Blom Gd., werd een vierde prijs toege kend. Geraniums: le prijs inzend no. 120 van Marie Zonneveld. 2e prijs inzend, no. 5 van Lucas Böhm Jz., 3e prijs in zend. no. 7 van Kaatje Böhm Jd. Aan de inzendingen no. 4, 2, 86, 87 en 97, resp. van Hendr. van Beek, Williel- mina van Beek, Piet en Andries van dei- Vlerk en Nelly Sliiters werd een vierde prijs toegekend, "Fuchsia's: le prijs inzend, no. 122 van Annie Zonneveld, 2e. prijs inzend, no. 145 van Gerard Cornelissen, 3e prijs inzend, no. 14 van Gerrit v. Wijngaar den. Aan de inzendingen no. 16, 42, 78, 123 en 85 resp. van Annie Böhm Ld., Ber nard Duyn Bz„ Herman Duyn Zonneveld en J. v. d. Vlerk i'z., werd een vierde prijs- toegekend. Extra prijs, aangeboden door kvvee- kerij „Multifloris" Mietje Duyn. Trooet- prijs Jan Bonarius. De Bloemendaalsche Gymnastic - vereeniging (B. G. V.) treft het niet i haar openlucht-uitvoeringen. Werden de beide vorige onder ongunstige weersomstandigheden gegeven, thans was het weer van dien aard, dat v;.n doorgaan geen sprake kon zijn. Zoo on ze lezers weten zou deze uitvoering ge houden worden op een terrein va a Gebrs. van llooff aan den Joh. Verhulst- weg. VELSEROORD. De vorige week opgerichte Vereeniging tot viering van den Koninginnedag hield Donderdagavond een vergadering, diefli; bezocht was en waarin heel wat leden toetraden. Besloten werd de vereeniging ie noeinen Velseróordsche Oranje-Vereeni ging'" zoodat de Vereeniging meei beoogi dan de viering van den Koninginnedag alleen. De statuten werden vastgesteld niet u;s doel der Vereeniging het versterken van de liefde voor het Vorstenhuis en vooral bij de jeugd aan te kweeken. Tot voorzitter werd gekozen de neer A. de Wit, terwijl tot verdere bestuursleden werden gekozen de heeren A. Taanman, F. J. Kochx, j. Bontenbal, F. J. Marlens, L. jartse i, D. H. Fynthoven, eis. W. Kroese, D. Bruyn, J. Visser en R. de Boer. Zondagavond is de campagne der Noord-Hollandsche Tentzending gesloten. Gedurende 10 dagen mochten de samen komsten zich in een zeer druk bezoek verbeuren, Zondagavond was de tent, ondanks het gure weet overvol en stonden de menschen opgepakt. Sprekers waren dezen avond Ds. Eggink uit Velsen, Ds. Kroese alhier, de voorzitter der Noord- Hollandsche Tenizendirig, de heer J.H.dq Wilde uit Bioemendaa! en de lieer h. Stavinga uit Bergen Het personeel van de Zondagschool zong eenige liederen. Verschillende aanwezigen dankten voor genoten zegen, waarop geëindigd werd met 't zingen van Psalm 72 11, waarna den sprekers spontaan Psalm 134 3 we d toegezongën. De tent zou nog een week naar Schoten gaan, maar wegens '1 slechte weer moest men dit plan' opgeven en werd de tent hier voor dezen winter opgeborgen. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen: een lorgnet met etui, een paar kinder klompjes en een fietspomp. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Sept. in Nederland uitgesproken 98 faillissemen ten tegen 54 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Sept. 1922 2072 faillissementen tegenover 1475 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. A DYERTKM IES te koop of te huur aangeboden, modern ingericht, op nelten stand. Direct te betrek ken. Brievén onder No. 1773 bur. v. d. blad. M. 6. van Pra

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3