No. 95 Woensdag 27 September 1922 J&nrgaBg Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VEI.SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemspiein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezoiide medcdeclingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. enm 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet comante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties /adres bureau van dit blad-» 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen, brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan aen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op ts geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. VAN DEN WACHTTOREN. Nieuwe oorlog in zicht? De Grieken zijn nu geheel uit Klein- Azië door de Turken verdreven. Hun le ger is gedeeltelijk ontvlucht, gedeelte lijk in Smyrna gevangen genomen. Er gaat een jubelkreet door heel de wei old van den Islam. De Mohamedaansche onderdanen van Engeland, 't zijn er vole millioenen, voelen zich meer nog dan vroeger; ze zien het uur hunner bevrij ding van het juk der „Christenhonden" naderen. Ook de Mohamedanen ia ons Indië zullen nog wat parmantiger wor den. De troon van den Griekschen ko ning Constantijn staat erg wankel. Nog maar een week geleden maakten de Grieken zich op, om de Turken in hun Europeesch- gebied aan te vallen. Ze droomden wellicht van een toekomst, wanneer Constantinopel inderdaad de stad van Constantijn zou zijn. Of heb ben ze met hun bedreiging van den Turk in Europa alleen bedoeld, den dreigenden aanval der Turken in Azië te verzwakken? Griekenland is in elk geval thans zwaar vernederd en mag blij zijn, als het niet een deel van zijn bezit, Thraeië o.a. met de stad Adrianopel aan de Tur ken zal moeten afstaan. Constantinopel wordt nog steeds dooi de geallieerde troepen bezet gehouden. Maar zullen de overwinnende Turken dit blijven dulden? Dat is de groote vraag, die thans aan de orde is en waar van de mogelijkheid van een nieuwen oorlog afhangt. De slechte verhouding tusschen Engeland en Frankrijk maakt den Turk-sterk. IIij zou zich niet verzet ten, als de geallieerden eendrachtig machtig tegenover hem stonden. Maar thans overmoedig door zijn overwin ning en zeker ervan, dat Frankrijk zich niet spoedig tegen hem keeren zal, is liet ue vraag, of liij Constantinopel niet zal opeischc-n als de vrije hoofdstad van Europeesch en Aziatisch Turkije en of hij de Dardenellen niet weer zal maken tot de deur tusschen twee werelddeelen waarvan hij de sleutel heeft. Zoo gaat Europa weer nieuwe uiterst moeilijke en gevaarlijke tijden tegemoet en zal or heel wat staatmanswijshoid geschipper en geplooi noodig zijn, om een oorlog te voorkomen. Hierover sprekende, hoorden we een kind angstig vragen: Zullen wij er dan ook weer onder lijden? En het gerust stellende antwoord was: Als er een oor log mocht komen, zal het in elk geval ver weg zijn. Dat is zeker waar, maar even vast staat wel, dat het herstel van Europa zeer belemmerd zou worden door een nieuwen oorlog op het Balkan- schiereiland. Daar wil het zwaard ook maar al te makkelijk uit de schede. Ser viërs, Bulgaren, Roemeniërs, Grieken en Turken zijn echte oorlogsvolken. Er is bovendien in de wereld al ellende ge noeg gekomen door den oorlog van '14. Hoe vele Grieksche en ook Turksche ge zinnen zullen door de krijgsbedrijven in Klein-Azië niet ongelukkig geworden zijn! lloevelen zijn niet gevlucht naar Smyrna en vandaar ingescheept en missen hun huis en bedrijf? De oorlog is de groote vernieler van welvaart en geluk. Of de groote Turksche overwinning inderdaad een nieuwen oorlog zal uit lokken? We hebben goede hoop, dat het nog voorkomen zal kunnen worden. De geallieerden zijn nog oorlogsmoe. Men kan dit woord in twee zinnen gebruiken Moe ten gevolge van den oorlog t n den oorlog moe. Het eerste is zeker het ge val en daarom zullen de staatsmannen der geallieerden wel alles doen, om een conflict met de Turken te voorkomen. Als de zucht naar macht en overwin ning bij de Turken maar niet te sterk is geworden. Zorgvolle tijden voor den boer. Oud-minister Posthuma is een volks redenaar. Hij verstaat bijzonder goed de kunst, om duidelijk en gezellig over moeilijke dingen te spreken. Dat geldt ook van zijn rede, de vorige week voor den Alg. Ned. Zuivelbond in den Haag gehouden. Daar vergeleek hij het leven van den boer van vroeger en van-thans. Hij herinnerde aan de bekende regels van Poot: Hoe genoeglijk rolt liet leven des gerusten landmans heen. Van die genoeglijkheid en rust is weinig of niets meer over. Over het tegenwoordige be staan van don hoer zei Posthuma: Wat al moeiten, wat ai zorgen. Boter, kaas, vee, groenten, fruit te veel, lage prijzen door de geringe koopkracht van zijn af nemers, allerlei bezwaren bij het expor teeren der producten door de verkeerde opvatting, dat de verschillende volkeren van elkanders producten last en geen lust zouden hebben, onderworpen aan allerlei wetten, door maatregelen ook geplaagd, bedoelende de kwade kansen in 't leven van den arbeider te verzaeh- een koninklijk leven lijdt, is zeker in lij wil niet weten van klagende maar zouden hebben, onderworpen aan aller lei wetten, door maatregelen ook ge plaagd, bedoelende de kwade kansen in het leven van den arbeider te verzach ten: zoo is het leven van den tegenwoor- digen boer. De meening, dat de boer als een ko ning lieerscht in zijn bedrijf en daar ook een oninklijk leven leidt, is zeker in verreweg de meeste gevallen onjuist. De jonge boeren hebben groote schade geleden in de waarde hunner inventa ris; hot bedrijfskapitaal in een koe ge stoken, is zeker in een paar jaar drie honderd gulden en meer achteruitge gaan. De lage prijzen van de meeste landbouwproducten kunnen in menig geval de bedrijfskosten niet dekken. De rekening zal dit jaar niet sluiten. De veeboer heeft in het voorjaar een buiten gewoon slechte hooioogst gehad. De zui velproducten zijn in den laatsten tijd weer stijgende en er is in den nazomer nog veel gras gegroeid. Over het alge meen is dit jaar slechter voor den land bouw dan voor de veeteelt. Maar moei lijke tijden beleven alle boeren. Het le ven rolt niet meer genoeglijk, het gaat hortend en stootend. Posthuma wekt echter de boeren op, den moed niet te verliezen; ze moeten kracht zoeken in het vereenigingsieven, voor hun bedrijf nieuwe kansen zoeken, en alle zorgen rustig dragen in de zekerheid, dat alle dingen komen, zooals ze moeten komen, llij wil niet wet envan klagende maar van strijdende boeren. De tijd stelt hem zware eischen en hij moet zich geroe pen voelen in dezen geweldigen tijd, daaraan te beantwoorden. Het leven is thans geen pleiziertje. Maar er is ook vreugde in strijden en volharden. Dit is zelfs waardiger dan een genoeglijk rollend bestaan. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van vor- pleegm ateriaal. Opgave van lidmaatschap gelie e men te richten aan d- n Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op 3 October zal te 's Gravcnhage worden aanbesteed het verbouwen en uitvoeren van onderhoudswerken aan liet kantoor van het loodswezen en het uitvoeren van onderhoudswerken aan 4 woningen van het loodswezen alhier. Vrijdag is te Haarlem aanbesteed het maken en inhangen van twee paren groenharthouten ebdeuren in de oude Noordzeesluizen alhier. Raming f 10.800. Ingeschreven was als volgt: Fa. G. J. Beus en Zn., Haarlem, f 11760; D. Stada, IJmuiden, f 1135Ö; G. Schermers, Nieuwendijk f 10760; Jv. d. Plas, IJmuiden, f 10437; P. Daalder, Alkmaar, f 10395. Maandagmiddag is op liet werk van het Hoogovenbedrijf een ernstig ongeval gebeurd. Eenige arbeiders wa ren bezig met het ophijschen van een plank naar een der in aanbouw zijnde hoogovens. Door eenige arbeiders bo ven op het bouwwerk werd de plank aangepakt, maar één van hen kon de plank niet houden en liet deze vallen. Hij gaf nog een schreeuw als waar schuwing, maar dit mocht niet baten. De vallende plank trof den 30-jarigen P. Scheffers, wonende te Velseroord, tegen 't hoofd, waardoor deze op lag werd gedood. D. arna trof de plank nog den arbeider Sjoukes uit Velser oord, die een beenbreuk en meerdere verwondingen a n 't been bekwam. Scheffers was gehuwd, maar had geen kinderen. De heer Sjoukes werd verbonden en per auto naar zijn woning in de Tr omp straat vervoerd. VELSEROORD. - Als bestuursleden van Herwon nen Levenskracht alhier werden geko zen de heeren A. Bot, voorzitter; Th. P. Abel, secretaris en M. Mertens, pen ningmeester. Door de afdeeling van het Cen traal Genootschap voor kinderliorstel- lings- en vacantiekolonies zijn weder 9 kinderen naar het kolonieliuis te TIeelsum gezonden. Het bestuur van de onlangs opge richte Velseroordsche Oranje-Vererni- ging is als volgt samengesteld: A. de Wit, voorzitter; A. Taan mm, 2 c voor zitter; D. ïl. Eynthoven, secretaris; J. Visser, 2e secretaris; F. J.vKochx. pen ningmeester; D. Bruyn, 2e penning meester; J. Bontenbal; L. Jansen; Ds. W. Kroese; R. de Boer; H. Repko; W. P. Ramakers; F. ,T. Martens en H. de Vries, commissarissen. VELSEN. Kinderkoor. Het kinderkoor, dat op Koninginne dag in den tuin van „Concordia" weli ge liederen ten gehoore heeft gebracht, is nu definitief opgericht, onder den naam „Zangiust". Directeur is de heer Amse; terwijl de heer Kerkhof liet eere- dirigentschap heeft aanvaard. De repetities worden naar III. Dbl. meldt, gehouden Woensdagmiddags van half twee tot half drie. Reeds een 80-tal kinderen heeft zich aangemeld. Kinderen, die zich wenschen op te ge ven kunnen zich 's Woensdags melden in „Concordia". De 27-jarige sigarenmaker Joh. O. fietste 6 Aug. 1.1. naar Beverwijk. Nabij de Veiserpont ging zijn fiets stuk. Hij plaatste haar in de stoomtramloods en nam er een andere voor in de plaaC Door den Officier van Justitie word een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar geëischt. Do verdediger, mr. Cohen Tervaert, vroeg ontslag van rechtsvervolging. O. werd veroordeeld tot 2 maanden voorw. gevangenisstraf met oen proef tijd van 2 jaar. De heer Joh. Broeze, tuinder op Rooswijk alhier,, behaalde op de Groote Landbouwtentoonstelling te Alkmaar in de afdeeling Groenten en Fruit acht eerste c»n 2 tweede prijzen. Zeker een prachtig resultaat. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 23 Sep tember 1922: 3 letterzetters, 1 meubelmaker, 5 kui pers, 2 mandenmakers, 2 zeilmakers, 1 broodbakker, 3 kantoorbedienden, 1 rei ziger, 4 zeovisschers, 3 metaaldraaiers, 5 bankwerkers, 1 koperslager, 1 voor- slaander, 2 plaatwerkers, 3 stokers, 5 machinisten, 1 montage werker, 96 los- arbeiders. SANTPOORT. Onze dorpsgenooten, de heeren B. en J. P. v. B. kwamen tot de minder aan gename ontdeking, dat hun konijnen hokken met een nachtelijk bezoék ver eerd waren, met het gevolg, dat hun „veestapel" resp. met één en drie stuks verminderde. Het ligt in het voornemen van het bestuur "onzer plaatselijke Vrouwen club van 1 October 1922 tot 1 Februari 1923 cursusles door leeraressen der Haarlemsche Huishoudschool te dóen geven. Bij voldoende deelname wordt les gegeven in huishoudkunde, koken en wasschen cn strijken. Elke cursus telt 16 lesuren. De kosten zijn zóó laag, dat deze naar onze meening voor nie mand een beletsel zullen zijn één of meer cursussen te volgen. De oprichter der Santpoortsche meisjes-gymnastiekvereeniging, de heer Niemandsverdriet, heeft door omstan digheden als directeur dezer vereeni- ging moeten bedanken. De vereeniging is nu zoo gelukkig geweest als leider te zien optreden den hoer Duvergé. De oefenavpnden worden gehouden in het gymnastieklokaal school. van de openbare Zondag j.l. zou dc Bloemendaal- sche gymnastiek-voreeniging met mede werking van ons fanfare-korps „Wiihel- mina" haar onlangs uitgestelde open lucht-uitvoering houden. Ook nu was echter het weer'van dien aard, dat de uitvoering werd. „verdaag I". Gisteren reed de he^r S. van hier per fiets op den Schoterweg, toen eens klaps zijn bagagedrager tusschen voor vork en voorwiel inschoot, waardoor S over zijn stuur tegen den grond geslin gerd werd en daarbij een flinke wonde aan. het hoofd opliep. UIT ONS PARLEMENT. Voorvoelde minister De Geer al de komende moeilijkheden en de behoefte aan eigen verdediging, toen hij inder tijd als het moeilijkste van alle bezui niging de practische uitvoering aan gaf? Over de noodzakelijkheid zijn we het allemaal eens. Niet alleen de Troon rede, ook de enkele Kamervergade ring, die er nog maar in dit nieuwe zittingsjaar, het tweede sinds Augus tus plaats had, getuigt er van. Of was het niet daarom, dat mej. Van Dorp als Kamerlid het offer wou brengen van de haar bij Grondwetsherziening aange boden salarisverhooging? Verstoring van het evenwicht tusschen inkom sten en uitgaven? Deze omschrijving van de Troon- of Openingsrede toonl de urgentie duidelijk genoeg aan. Maai' desniettegenstaande is liet minister De Geer nog niet gelukt ons ook maar het uitzicht op een herstel van dit even wicht te openen. De ingrijpende bepei king van de publieke uitgaven, die d: Troonrede belooft en die uit de oplos sing van het departement van Land bouw enz. in dat van Arbeid, een zui niger beheer der Staatsbedrijven, uit vereenvoudiging van de Onderwijs- on Verzekerin -wetten zal moeten blijke I LV H wil f IV 1 l. .eelt ons nog geen'sluitende begroo ting kunnen leveren. Van het tekort van ongeveer 53 millioen ;,R waar schijnlijk nog,wat terecht komen. Maar ut is een schrale troost voor wie h t evenwicht als een noodzak-Rijkheid aanvaardt. De Kamer zelf heeft intussch m I: t voorbeeld van bezuiniging gegeven door voor de grootsche plannen tot ver betering harer huisvesting een eenvou diger verandering voor lief en leed ie nemen. De nieuw benoemde voorzitter, Mr. Kooien, herinnerde eraan in de re de, waai mee hij het voorzitterschap ook voor het nieuwe zittingsjaar aan vaardde. De verandering was geen overbodige weelde. En men mag met den heer Kooien verwachten, dat'hij de w erkzaamlieid der Kamer ten goede zal komen. Een wetsontwerp tot rege ling der rechtspositie van de kerkge nootschappen, een tot vernieuwing van het W etboek van Burgerlijke Rechts vordering, een herziening van (ie Ge meentewet en van de Drankwet, een herziening van de Wet op besmettelij ke ziekten, die ook aan sommiger ge wetensbezwaren tegen de vaccinatie tegemoet moet komen, een ontwerp tot invoering van evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer en een geleide lijke afschaffing van de huurwetten heeft de Troonrede alvast op haar pro gram geplaatst, terwijl o.a. regeling van de Arbeidsovereenkomsten in voor bereiding is. Eenige heeren hebben er hl een viertal interpellaties over de ex ploitatie van de spoorwegen, over het aantal departementen, over den spoor wegaanleg in het Gooi cn over de T :- bakSwet aan toegevoegd. De poging- van den heer Wijnkoop om er ook een adres van antwoord op de Troonrede hij te voegen stuitte op het vrijwel eens gezinde verzet zijner medeleden, die voor afwijking van in 1906 gevallen besluit in den inhoud der rede geen aanleiding bleken te vinden. Gedachtig aan al dezen arbeid, die haar wacht, heeft de Kamer de Grond wetsherziening in, als m#>n zegt, een vloek en een zucht afgedaan. Alleen te gen verdubbeling van het inkomen der Kroon, de verhooging van het tracte- ment der Kamerleden en het vastleg gen van het vrouwenkiesrecht in de Grondwet bleek eenig bezwaar. Het nieuwe lid mej. Van Dorp verzette zich bovendien nog tegen de nieuwe rege ling bij Waterstaat, die het ontstaan van nieuwe publiekrechtelijke licha men mogelijk maakt. BINNENLAND. De Tubantia. Naar de „Rsb." verneemt, hebben de onderhandelingen, eenigen tij4 geleden te 's-Gravenhage gevoerd, over de scha devergoeding inzake de torpedeering der Tubantia, niet tot het gewenschte resultaat gevoerd. Ofschoon de onder handelingen nog niet geheel afgebroken zijn, kan toch. naar aan het blad van welingelichte zijde wordt medegedeeld, worden aangenomen, dat van de zaak niets terecht komt. Ook deelde men mede, dat het bericht een 14 dagen geleden in de Staatcourant verschenen, waarbij belanghebbenden reeds werden opgeroepen, zeer voorba rig was en door een misverstand in de Staatscourant was verschenen. Het Kansen-Comité. Het Nederland Sche Noma"; Comité heeft een brochure uitgegeven, waarin het antwooru geeft op de vraag. „Wat heeft men met uw geld gedaan1'" Daarin wordt medegedeeld dat van eind October af tot 1 Juli 1922 het comi té f 424.977.457 ontving. Met de Zweden en de Tsjecho-Slowa- ken voedt Nederland c.a. 70.000 men sehen in den omtrek van Samara. Met de Engelschen c.a. 185.000 mensclien in

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1