No. 96 Zaterdag 30 September 1922 7e Jaargang Ver&ehjjnt Woensdags Zaterdags DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op t« geven. De -Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. VAN DEN WACHTTOREN. De donderbui in het Oosten. De internationale politiek lijkt in het Oosten wel weer een Onontwarbare klu wen. Zal staatsmanswijsheid de draad kunnen vinden en de kluwen optwar- ren? Of zal men de schaar erin zetten, het beste middel, om de kluwen verlo ren te doen gaan, door de draden stuk te knippen en het garen waardeloos te maken. Dat is toch het werk van het zwaard. Frankrijk is den Turen welgezind en wil het liefst niet tot een conflict doen komen. Engeland daarentegen wil de onzijdige strook aan de Zee van Mar mora handhaven, Constantinopel bezet houden en de Turken de sleutel tot de Dardanellen niet teruggeven. De Tur ken voelen zich sterk door hun geweldi ge overwinning in Klein-Azië, ze eischon het vroegere Europeesche ge bied met Tracië en Adrianopel terug en voelen zich gesteund door de millioenen Mohamedanen, die onder Britsch gezag in Azië leven en voor hun verder suc ces bidden. Engeland heeft reeds de hulp der koloniën ingeroepen. Canada heeft weinig lust in een nieuw oorlogs- avontuur, Zuid-Afrika zal er waar schijnlijk ook niet voor te vinden zijn. Australië schijnt nog steeds niet beko men van de oorlogskoorts, die na '14 de heele wereld aangreep. De Engelsche vloot en Engelsche troepen zijn reeds op weg naar het Oosten. Toch hebben we nog hoop, dat de hek senketel op den Balkan niet zal T)verko ken, maar er een goede regeling gevon den zal worden. Lloyd George schijnt op eigen houtje gehandeld te hebben, door den Turk de gepantserde vuist on der de neus te houden. Niet alle minis ters vinden dit begin gelukkig. De En gelsche pers keurt ze ook vrij algemeen af. De Engelschen hebben geen zin, al weer al de ellende van een oorlog door te maken. Vooral de arbeiders verzetten zich tegen de oorlogspolitiek van cie re- geering. En de Arbeiderspartij is in En geland machtig. Bovendien moet Enge land ter dege rekening houden met de millioenen Mohamedanen in zijn kolo niën, die toch al roerig genoeg zijn. Frankrijk zet ook een domper op de oorlogszucht van zijn bondgenoot. Dok heeft Nansen zijn stem doen hooren en op de vergadering van den Volkenbond herinnerd aan het artikel uit de grond wet van den Volkenbond, waarbij ver klaard wordt, dat elke oorlog of bedrei ging met oorlog onverschillig of een der leden van den Volkenbond daarbij rechtstreeks betrokken is, den geheel en Bond aangaat en dat deze de maatrege len moet nemen, geschikt, om den vrede der volken doeltreffend te beschermen. Ook al zal de Volkenbond deze m en schoone als moeilijke taak in dit geval niet op zich durven nemen, het woord van Nansen vindt zeker bij de groote massa in vele landen weerklank en zal den onwil tegen een nieuwen oorlog sterken. Om al deze redenen hebben we hoop dat de donderbui in het Óósten na eeni ge gerommel en geflikker zal aftrekken, zonder tot uitbarsting te komen. Wij krijgen nu een conferentie van de regee ringen van Italië. Frankrijk en Enge land; daarmee is tijd gewonnen en waarschijnlijk ook de vrede gered. Om de spreeuwen. Een schoolplein is soms een slagveld. Telkens rollen groepjes vechtersbazen, bijtend, krabbend, schoppend en knij pend over den grond. Een algemeene ra zernij schijnt de jongens aangegrepen te hebben. Wanneer de meester tus- schen beiden komt en naar ooriaak en begin gaat vragen, hoort hij uit vele monden: Die begon, die sloeg eerst. Maar hij kan niet recht wijs Worden uit il het geschreeuw en al de beschuldi gingen. Totdat een kalme jongen, die door de vechtlust niet bezeten werd en alles op een afstand zag, meester het begin vertelt: Jan heeft Piet zijn knik ker met zijn klomp een eindje wegge- tootcn, toen werd Piet kwaad en sloeg Jan. En Jan werd ook kwaad en sloeg terug en Klaas begon er zich ook mee te bemoeien en nam het voor Piet op en Willem vond dat gemeen en pakte Klaas beet enz. enz. Zou het in het groot ook niet dikwijls zoo gaan? In een van zijn geestige Falk- landjes schrijft Heyermapas over twee naties, die elkander den oorlog ver klaard hebben, omdat de schoorsteenen van de eene hooger gebouwd werden dan van de andere. De nationale trots werd daardoor gekrenkt, nota's en ulti matums gewisseld en eindelijk de troe pen tegen elkaar gemobiliseerd. Zoo zouden wij wel eens oorlog kun nen krijgen met Algiers. Het Algiersehe gouvernement heeft toch aan het Kon. Ned. Landbouwcomité een brief gericht met het verzoek, de spreeuw van de lijst der nuttige vogels af te voeren. Maar in onze landbouwwereld heeft men veel met de spreeuw op én de Overijsselsche Landbouwmaatschappij heeft aan het Kon. Ned. Landbouwcomité bericht, dat de spreeuw toch vooral een eereplaats op de lijst der nuttige vogels zal behou den. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 unr, Willemsbeekweg 12, Velger oord. Nederland zal dus waarschijnlijk de spreeuw beschermen, die Algiers als een schadelijk dier wil uitroeien. Wij hou den de spreeuwen in het leven, die in het najaar hij duizenden naar Algiers trekken en daar de zwarte menschen zullen uitfluiten en snoepen van hun heerlijkste vruchten. De knikker is een eindje weggeschopt. Het vuur van Ab- del-Ivader ontbrandt, het bloed van de Ruiter gaat koken; een scherpe, drei gende diplomatieke briefwisseling. Wij maken onze vloot klaar en de Algerij nen zadelen hun strijdrossen. Maar de spreeuwen vliegen in zwermen over liet vruchtbare,' door de zon fel verwarmde land en krijgen geen last van de rook onzer kanonnen en worden niet ver schrikt door de gillende krijgskreten der wilde ruiterbenden en zij zullen het volgende voorjaar op onze daken hun leutige wijsjes zingen en onze hoornen zuiveren van ongedierte, want Algiers en Nederland zijn te klein en liggen te ver van elkaar, om de dwaasheid van een oorlog te beginnen. Onze vloot is ook niet vechtvaardig en bovendien zijn we beiden te klein, om uit beleedigden trots de dwaasheid van een oorjog te beginnen. Jammer dat zooveel jongens den Algerijnen diensten bewijzen, doot spreeuwennesten uit te halen en zoo dim trek naar het Zuiden te verminderen. De poliierachter. In de Kenn. Editie van 1.1. Vrijdag le zen we het volgende: Hedenmorgen had in het Paleis van Justitie de eerste zitting plaats van den Politierechter. Mr. van Loehem de Josselin de Jong hield de volgende rede: Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, wensch ik een oogenblik stil te staan bij het feit, dat dit de eerste zit ting is in het arrondissement Haarlem; waar de bij de Wet van 5 Juli 1921 inge voerde Politie-Rechter optreedt. In de eerste plaats voegt mij een woord van dank aan den Minister van Justitie, die in mij het vertrouwen stelt mij voor deze nieuwe functie aan te wijzen; uit de Memorie van Toelichting op de Wet blijkt welke hooge eischen Zijne Excel lentie stelt aan de persoonlijkheid en de kennis van den Politierechter. Deze moet zijn psycholoog, mensehen- kenner, helder inzicht hebben in maat schappelijk leven en een rijk gemoed, waarlijk eigenschappen die ik mij niet allen toeschat; het stellen van zulke eischen is evenwel een prikkel zijn bes te krachten in die richting te gebruiken. De nieuwe instelling beoogt: vereen voudiging van de behandeling van het Strafproces in eenvoudige zaken. Die vereenvoudiging wordt verkregen door invoering van kortere termijnen voor dagvaarding en voor de uitspraken van het vonnis,, door afschaffing van over bodig gebleken formaliteiten, maar vooral door de mondelinge behandeling en mondelinge afdoening der zaken ter terechtzitting; de Politie-Rechter wijst zoo mogelijk dadelijk na de behandeling vonnis en dit vonnis kan terstond wor den geëxecuteerd, als de veroordeelde afstand doet van zijn recht op Hooger Beroep. De terechtzitting zal meer als voorheen de plaats worden waar niet alleen het al of niet bewezen van het ten laste gelegde feit wordt onderzocht, maar waar dient uit te komen de cosiale omlijsting van het misdrijf en de per soonlijkheid van den beklaagde. Het onderzoek zal dieper gaan en zal mede loopen over de al of niet toepasselijk heid eener voorwaardelijke veroordee ling en over de daarbij te bepalen bij zondere voorwaarden. Er zal een zekere gemoedelijkheid op de zitting komen die, als liggende in ons volkskarakter, de geheele behandeling zal ten goede komen. De praktijk zal leeren of inderdaad deze snellere en eenvoudige behande ling in het algemeen belang en dat van beklaagde is; er ligt een tegenstrijdig heid in het onmiddellijk mondeling uit spreken zonder rustig overwegen en het na eenig overleg geschreven en gemoti veerde vonnis. Wanneer evenwel vóór de behandeling der zaak hetzij door den Officier van Justitie, hetzij door personen die op het gebied der reclasseering werkzaam zijn, inlichtingen omtrent den beklaagde worden verschaft; wanneer de Politie- Rechter zelf uit de personen, die de ré- classeering een warm hart toedragen, een groep kan formeeren die hem be langloos bijstaat: le. bij het verkrijgen van allerlei gegevens omtrent den per soon van den beklaagde; 2e. bij het uit voeren der opgelegde voorwaarden hij voorwaardelijke veroordeeling, zoo zal zeker de invoering van den Politie- Rechter een heilzaam gevolg kunnen hebben. Wanneer dan bovendien, nadat de veroordeelde afstand heeft gedaan van Hooger Beroep, de Officier van justitie spoedig het vonnis executeert, zal te vens voorkomen worden dat executie van de straf plaats heeft, wanneer de veroordéelde al weer geréclasseerd is, en die straf dikwijls dubbel zwaar weegt, dan zal er tevens onmiddellijk verband bestaan tussehen het gepleeg de onrecht en de daarvoor opgelegde -draf, zal in de straf een opvoedende kracht kunnen liggen. Talrijker dan ik verwacht had is de opkomst van hen die belangstelling toonen in het nieuwe instituut. Zeer wordt dit door mij gewaardeerd omdat ook dooi' de advocaten, en den Voogdij raad mij groote steun verleend kan worden vooral hij het opleggen van voorwaardelijke veroordeeling met daaraan verbonden bijzondere voor waarden. Ds. J. D. de Stoppelaar te Vlaardin- gen, eenige dagen geleden teruggekeerd van zijn reis met het Hospitaal-Kerk- chip „De Hoop", schrijft in „De Zon dagsbode" het volgende over zijn thuis reis met het schip: 't Is nu Maandag 4 September en ik zit op mijn studeerkamer. De vierde reis met „De Hoop" is weer volbracht en ik heb weer ervaren, dat, om een ander te citeeren, de vreugde van het weerzien de pijn van het af scheid ruimschoots vergoedt. De terugreis was niet bijzonder gun stig. De barometer wees doorgaans laag; de kapitein en de stuurman mop perden veel over de verloopluchten, waaruit alles kan voortkomen. Een slecht" (d.w.z. vlak) zeetje hadden we maar één dag, veel regen, eenige dagen zóó dikke mist, dat de wereld voor ons niet grooter was, dan een halve meter buiten de verschansing. Er was nogal een geduchte wind, door de schepelin gen genoemd „een kouwetje", een enke len dag spraken wij, landmenschen, zelfs van storm, doch de zeelieden ke ken eens naar de luchten, naar de zei len, naar de zee, wreven zich in de han den en zeiden: er. komt een flinke zui derbries opzetten. De vloot bleef erg verspreid. Er ble ven er in het hooge noorden, er wan n er op de hoogte van Peterhead, velen echter zakten moedeloos af naar het zuiden. Een énkele maal hoorden we van goede vangsten. Schipper Jan Bos stoomde ons op een ochtend voorbij met een fiets, die diep lag.'Ze riepen me aan dek en zeiden: „Kijk daar die Vlaar 'in ger heeft ze gevangen!" Verder veel te" leurstellende berichten. Onze filmphotograaf mopperde ook al over al dien regen en mist; hij wilde zon hebben voor zijn werk. Op een vroegen ochtend was de zon er. In de verte een logger, die nog aan het halen was. Wij er heen gezeild, totdat wij op zij lagen. De mannen hielden op met werken om naar ons te kijen. Ze wilden goed op de film komen en zetten zich in postuur. Dat was de bedoeling niet. „Voor je kijijijken! werd ver maand. „Doorgaan met haaaalen! Ze begrepen. Als de film vertoond wordt op de verschillende visscherijseholm, mag wel gezegd: „Nu zult ge zien een vangst om moedeloos te worden." De netten waren geheel zwart, een en kel vischje zagen we spartelen, verder niets. Zoo ging het vele dagen lang. Door het lang uitblijven van de sche pen hadden wij meer patiënten dan de kleine en verspreide vloot deed ver wachten. Onder hen enkelen van orn- tigen aard. Op één dag zagen we drie schepen te gelijk met twee- vlaggen op, een heel eind uit elkander liggen. Twee seinden om hulp voor uitwendige ziekte, één voor inwendige ziekte. Het nam een groot deel van den dag deze schepen te hereiken en de patiënten te helpen. In het geheel hadden we de tweede reis 24 patiënten, meest allen op zee. Een enkele zocht in Lerwick onze hulp. De eerste reis waren er 62 patiënten, die echter haast allen in Lerwick wei den aangetroffen. Zoo deed ook dit jaar „De Hoop" goe de diensten. Menig zeeman mocht ik-op zee en in Lerwick ontmoeten, veel lec tuur werd verspreid (hartelijk dank nog voor de vele boeken, tijdschriften, 'couranten, mij toegezonden ter ver spreiding), veel groote bijbels werden verkocht, menig woord van bemoedi ging, verwarming err roeping mocht ik spreken. Zoo'n dienst aan boord van een log- gervooronder blijft wel het meest eigen aardige van de reis. Dokter en ik in het roeibootje stap pend en geroeid over zee door onze wak kere matrozen werd ook door filmkoning genomen. Met ons naar IJmuiden kwam, behal ve de Scheveninger met gebroken been, een ander matroos, ook uit Schevenin- gen. Deze had zoo pijnlijk zwerende handen, dat ernstige bloedvergiftiging werd gevreesd. De dokter achtte opna me noodzakelijk en hij betoonde in te stemmen met het woord van den wijzen koning, dat zachte medicijnmeesters stinkende wonden maken. Zijn nièt- zachte behandeling had echter goed re sultaat. De patiënt stapte in IJmuiden aan wal met het vooruitzicht van vol komen herstel. Op de derde reis komt de vloot steeds meer bijeen, dan zal het gemakkelijker zijn in het midden van de schepen te blijven. Wat is het toch jammer, dat Hollands visschersvloot voor een groot deel stil ligt. Hoe vreeselijk zou het zijn zoo het voortbestaan van die vloot financiëel onmogelijk werd in volgende jaren. Wat werden de Hollanders in vroeger eeuwen door Engelschen er Schotten benijd om hun rijke vloot van haring buizen. Hollanders leerden de Engel schen de haringvangst, terwijl de Duit- schers nog niet zoo heel lang geleden door onze visschers werden ingewijd in de geheimen van de groote visscherij. Alles verandert. Toch blijft de trek naar zee menig Katwijker, Schevenin ger, Urker, Marker, Maassluizer, Vlaar- dinger, ingeschapen. Hoe ze ook zeggen de walmenschen te benijden en hot zee leven möe te zijn, de zee blijft trekken. Het is zeker een leven van veel zorgen, veel strijd, veel ontbering er, vaak wei nig geldelijk gewin, doch het is een v ij leven, vol avonturen. De zee blijft, menig Hollander trekken met, geheimzinnige krachten. Als de zeilen bollen, het scheepje over de wateren danst, do 'wind door de touwen fluit, stappen ze, de handen in de zakken met hun noo- den shoes" over het dek heen en weer of deinen de voeten wat uiteen, met hun. bovenlichamen mee op en neer. onzen Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeerde VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMÜ1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmuiden Ingezorde mededeelingen 40 ets. per regelAdvertenties van 11 en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t et m. S regels fl.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberieliten zoomede vereeuigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, Tftn 1 tot en met 5 regels t'0.75, iedere regel meer 15 ets Hj niet con snte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertentie» //adres buicau >an dit biad' 10 cis. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 0 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente - eisen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen.'te Velsen, om op hei perceel, kadastraal be kend Gemeente Velsen, Sectie H no. 3887, haar waterreinigingsgebouw te mogen uit breiden P. Keers, te Santpoort, om op het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen. Sectie F no. 1824, plaatselijk bekend Rijks straatweg, Wijk G no. 53, zijne smederij te mogen uitbreiden, door bijplaatsing van 2 electromotoren van 2 en s/4 P. K. door hen zijn toegestaan. Velsen, den 15 September 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester J. Kostelijk 1. s. Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare ker nis dat de verzoeken van: A. C. Bakker, te Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling ljmuiden, Sectie M no. 1313, achter het woon- eti winkelhuis, Zeeweg E no. 40, een slachterij te mogen oprichten de Chemische Fabriek „Velsen", te Velsen om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, Sectie H no. 2976, plaatselijk bekend Kanaalkade, Wijk L no. 41, bare fabriek te mogen uitbreiden de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat" te Rotterdam, om op het perceel, kadastraal bek'-nd Gemeente Velsen, Sectie C no. 603, gele gen aan den Rijksstraatweg, eene onder- grondsche benzinebewaarplaats met aftap inrichting te mogen oprichten, door iien zijn toegestaan, de laatste onder voorwaar den. Velsen, den 21 September 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J, Kostelijk 1. s. Rijkens. Hei onder zoek Is kosteloos en gn- schiedt door Dr. Anema nit Haarlem, Voorzitter van het Consnltatiebnreau aldaar. BINNENLAND. Een thuisreis mei het Hospitaal Kerkschip „De Hoop".

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1