„Ieder die zegt, dat een neutrale hulptaal niet mogelijk is', laat hem De voornaamste Esperanto-bladen zijn het maandblad Esperanto, door ge noemden Bond uitgegeven, het maand blad Internacia Komerca Revuo en het weekblad Espel-anto Triumfonta Laatstgenoemd blad wordt op aanvrage gaarne door ons ter kennismaking toe gezonden. PLAATSELIJK NIEUWS. minister te bewerken om gedaan te krij gen, dat. eventueel geen uitkeeringen meer worden verstrekt. Die uitkeerin gen zijn van dien aard zeggen de ree- ders, dat de arbeiders niets meer behoe ven te doen. Op zulk soort schunnighe den antwoord men natuurlijk niet. Toch, wat thans in het openbaar ge schiedt en nu ook gecontroleerd kan worden, is al steeds gebeurd maar ach ter de schermen. d£ Nog klinkt me in de oorm hun ge roep bij het „door den wind" gaan van het schip of zie ik hun snelle, krachtige bewegingen bij het neerlat eu van de roeiboot buiten boord en hun stevig roeien over de hooge golven. Donderdag 31 Augustus zouden we thuis zijn. Doch de wind was tegen. Des och tends zagen we Kijkduin vlak voor 011; en 's middags nog. Toen werd het eb e» we kwamen bij Wijk aan Zee. We ge noten dien dag van het zien op Holland kust. Elke toren en hooge duintop wei door de kijkers bestudeerd. Om 10 uur zagen we groene ballen bij IJmuiden hoog in de lucht, ook bij Zandvoort begon 't vuurwerk de lucht te verlichten. Eindelijk, 1 uur 's nachts lag het scheepje stil in de haven van IJmuiden. Enkele mannen gauw aan wal om bij den kapitein thuis de post te halen. Om 2 uur was alles in diepe rust. Vreemd geen golfgekabbel op zij van onze kooi geen motorgedreun, geen eentonig stap pen van de wacht boven ons hoofd op het dek al heen en weer. Alles dood-stil. Den volgenden dag vroeg op, afscheid van de reisgenooten, afscheid van de zee-dominé's trui met de gouden letters „II. K. S. De Hoop", en naar huis met een schat van herinneringen. Alles thuis wel! Gode zij dank, het had ook anders kunnen zijn. Nu weer aan den arbeid op het land God zegene het werk van „De Hoop" God zegene Hollands visschersvloot. De Eerste Amsterdamsche Esperan tisten Vereeniging verzoekt ons opname van het volgende: ESPERANTO. Daar de bestaande landstalen niet voldoen aan de eischen van "het inter nationaal verkeer, heeft men in de Iaat ste eeuwen pogingen in het werk ge steld daarin te voorzien door middel van een kunsttaal. De vele ontwerpen van zulk een taal waren vóór het ver schijnen van Volapük systemen van in ternationale schrijftalen, geen spreek talen; enkele van eenvoudige samen stelling, andere ingewikkeld, maar niet één bruikbaar. N Volapük, gepubliceerd in 1880, ver breidde zich snel, doch had na een 15- tal jaren afgedaan. Nog altijd denken velen, dat daarmede de onbestaanbaar heid van een kunsttaal is aangetoond, terwijl de val van Volapük uitsluitend tb wijten is aan eigen gebreken, die in een ander stelsel niet behoeven voor te komen. Esperanto is samengesteld uit de Europeesche talen door den Poolschen oogarts Dr. L. L. ZAMENHOF. In 1887 verscheen het eerste Russische leerboek van de „Lingvo internacia" door de sa mensteller uitgegeven onder het pseu doniem Dro Esperanto; spoedig ge volgd door uitgaven in de Duitsche, Poolsche en Fransche taal. Behalve een voorwoord bevatten deze boekjes het al fabet, een grammatica van slechts 16 regels, een aantal teksten en een woor denlijst van nog geen duizend woorden. Dit weinige was voldoende en vormt nog altijd de ongewijzigde basis van Es peranto. Door zijn samenstelling en eenvoud is Esperanto een uitstekende voorberei ding tot de studie van vreemde talen. Esperanto doet geen schade aan de na tionale talen, noch kwetst het gezonde nationaliteitsgevoel. Het neemt de taak over van verkeersmiddel tusschen de natiën, een taak waarvoor de landsta len ten eenenmale ongeschikt zijn en waarvoor zij tot eigen nadeel misbruikt worden. Langzaam maar gestadig klom het aantal aanhangers. In Rusland woon den de meesten; in Duitschland kreeg Esperanto vasten voet in 1888, toen in Neurenberg de eerste Esperanto-vèr- eeniging werd opgericht; omstreeks 1895 volgde een sterke verbreiding in Frankrijk en daarna in de andere lan den. i, In 1905 werd het eerste congres ge houden in Boulogne sur Mer, voor Esperanto een uiterst belangrijke ge beurtenis. Ongeveer 800 Esperantisten uit vele landen leverden het bewijs, dat de taal ook als spreektaal voldoet. Dr. ZAMENHOF hield een rede, waar wij het volgende aan ontleenen: „Ik begroet U, dierbare geestver wanten, broeders en zusters uit de groote menschenfamilie, die uit verre en nabije landen bijeenkwa men, om elkaar de hand te drukken in naam van de groote idee, die ons allen bindt. Dat het groote belang van dezen dag goed tot ons doordringe, want tusschen de gastvrije muren van Boulogne sur Mer kwamen geen Franschen met Engelschen samen, geen Russen met Polen, maar men- schen met menschen. tot ons komen en hij zal van mee ning veranderen. Ieder die beweert, dat de spraakorganen van alle vol ken verschillen, dat elk een kunst taal anders uitspreekt en de gebrui kers van zulk een taal elkaar niet kunnen verstaan, laat hem tot ons komen en als hij een eerlijk merisch is, die niet bewust wil liegen, zal hij erkennen, dat hij zich vergist heeft" De oorlogsjaren uitgezonderd, heeft elk volgend jaar een internationaal Es- peranto-congres plaats gevonden. In 1921 bij het congres in Praag waren 2100 Esperantisten aanwezig uit een 40-tal landen. Voor het congres in llelsingfors in 1922 gaf de regeering van Finland een subisdie van 50.000 Finsche marken Tijdens de congressen hebben geloofs genooten, vakgenooten, aanhangers van eenzelfde politieke richting geleg nheic' afzonderlijke bijeenkomsten te belegger Op uitnoodiging van het Instituut J J. Rousseau werd in April 1922 in liet gebouw van den Volkenbond ee i Inter nationale Conferentie voor het Esperan to-onderwijs in schoien gehouden waaraan werd deelgenome i door afge vaardigden van regeeringen, onderwijs organisaties en Esperantisten-Federa ties uit 28 landen. Aan alle onderwijzers in de wereld richtte de Conferentie ee? Manifest ten gunste van Esperanto onderwijs in scholen. De handel gaat meer en meer gebruil maken van dit gemakkelijke verkeers middel. De meeste en belangrijkste jaarbeurzen bezigen het reeds voor cor respondentie en reclame. Meerdere Ka mers van Koophandel betuigden in stemming; de K. v. K. van Parijs voerde Esperanto in als facultatief leervak op hare handelsscholen. In aanmerking nemende het korte bestaan van de taal heeft Esperanto een uitgebreide litteratuur. Bijna elk land heeft een eigen organi satie. In Nederland bestaan de Neder landsche Vereeniging van Esperantis ten, de Federatie van Werklieden-Espe rantisten en de Bond van R.K. Esperan tistcn. Vele Esperantisten zijn tevens lid van den wereldbond, de Universala Esperanto Asocia, die in een groot aan tal steden en dorpen consuls heeft. Omtrent aanvangs- en vervolgcursus sen van de Eerste Amsterdamsche Es perantisten Vereeniging geeft het secre tariaat inlichtingen. In andere plaatsen wende men zich tot plaatselij ae Espe rantisten of tot den afzender van deze circulaire. IJMUIDEN. Woensdag 4 October 3 uur zal he Genootschap Jeugd Amusement de eer ste opvoering van „Pietje Bell" in het Thalia-theater geven. „Pietje Bell" is 'ri jeugd-tooneelstuk door den schrijver der „Pietje Bell" boeken, Chris, van Abcoude tot klucht voor de kinderen bewerkt. Het werd te Amsterdam met overwel digend succes opgevoerd. De hoofd en titelrol is in handen van Lily Bouw meester. Wij raden de ouders aan hun ne kinderen dezen genotvollen middag niet te onthouden. Het blijspel „Baron von Haber- niks" hetwelk te Amsterdam in het Grand Theatre met een geweldig succes meer dan 125 voorstellingen beleefde zal een tournée door Nederland en België maken welke georganiseerd is door het theater-bureau „Het Voetlicht". De volgende Dames en Heeren zullen de hoofdrollen vervullen: Lily Bouwmeester, Tine van der Werf, Hetty Beck, Dora Reiff, Theo Frenkel- Bouwmeester, Petro Beukman, Wal- ther Smith, Alex Faassen, Hans Duin- ker, Jo Gosschalk. De eerste voorstelling te IJmuiden zal plaats hebben op Vrijdag 6 October in het Thalia-theater. Weder is onze woonplaats een be- angrijke Manufacturenzaak rijker geworden, n de Neptunusstraat zijn eenige minder aanzienlijke winkelzaken "door de bekende irma Bischoff in gebruik genomen, na in een modern voornaam winkelperceel fe zijn gewijzigd. Naast haar Heeren Mode magazijn heeft deze firma thans een der mooiste winkelzaken van onze woonplaats gesticht. Het lossen van Zeebooten te IJmuiden. Men schrijft ons van werknemerszij de over deze kwestie: Er schijnt van reederszijde een actie te worden gevoerd, waarvan de arbei ders wel eens de dupe kunnen worden. De heeren zijn n.m. bezig den betrokken In de eerste plaats dan komen de hee ren weer eens vertellen dat er wel meer arbeid zou zijn, als de arbeiders maar voor minder wilden werken. Dan wordt met voorbeelden aangetoond dat liet wel kan. Lang hebben zij gezocht om dat nu eens duidelijk te demonstreeren en thans hebben zij feiten. Er is gewei gerd een kolenboot te lossen voor 60 ets. per ton. De arbeiders willen niet eens werken voor TWINTIG GULDEN per dag, dat wordt dus EEN HONDERD TWINTIG GULDEN per week. Wij wenschen bij voorbaat wel te er kennen dat wij heusch niet begrijpen hoe het komt, dat er 'n groot aantal ko- lenwerkers uit het bedrijf zijn en thans met visch, aardappelen of groenten ven ten, terwijl zij het geld zoomaar voor het grijpen hebben. Nu hebben de heeren dan feiten, voor dien tijd hadden zij ze dus niet. Maar nu vragen wij ons toch even af, waarvoor geeft de gemeente jaarlijks f 1500. subsidie aan het Centraal Administra- tiebureau, dit jaar wordt zelfs gevraagd om f 2000.subsidie, terwijl de heeivn heelemaal niet weten wat er wordt ver diend en nu eindelijk' een; feiten heb ben? Weten de heeren heusch niet lat een matroos en een stoker van een trawler zeker niet meer ontvangt als 18'/2 ets. per uur? Dit berekend over werkelijke werkuren, dus geen diensturen. Dan zou het nog aanmerkelijk minder wor den. Weten de heeren niet dat een ha venarbeider, die nacht in nacht uit aan den kant is zeker niet meer verdient als f 21.— per week? Moet dat loon nog ver minderd worden? Wanneer de heeren dan toch willen bezuinigen zou het dan niet mogelijk zijn om b.v. een duizend of twintig gul den te bezuinigen alleen bij de V. E. M. op de Directeuren? Wij kennen nog veel meer manieren maar zullen die wel eens heel spoedig noemen in een openbare vergadering. Daar kunnen de heeren dan gelegen heid krijgen om aan te toonen wie er de schuld is van den ellendigen toe stand in het bedrijf. Nu wat betreft de bewuste kolenboot: le. heeft de organisatie 'geen gelegen heid gehad deze kwestie te bezien, omdat op het moment dat de boot hier zou komen, zonder meer wordt gezegd: voor 60 ets lossen of zij wordt doorgezonden naar Amster dam. De arbeiders hebben voor deze revolverpolitiek bedankt en gezegd, stuurt haar dan maar door. 2e. Is er nu geen gelegenheid geweest die zaak eens te voren te bespreken, opdat ook wij onze voorwaarden konden stellen? Wel zeker, er ligt althans een tijdruimte tusschen de vorige boot en deze, van deze maat schappij, van maar ruim VIER MAANDEN. Alleen wanneer men te Amsterdam geen raad met de booten weet, dan komt er eens een te IJmuiden. 4e. De menschen loopen niet zelden meer als een volle week op een boot te wachten. Een voorbeeld van zeer recenten datum: Vrijdag 15 September werd klarigheid gemaakt voor de lossing van een kolen boot, die Maandagmorgen aanwezig zou zijn. Er werd toen ruim l1/2 gewerkt Maandag waren de arbeiders gereed voor de lossing, er was echter geen boot. Dinsdags, geen boot. Woensdags, geen boot. Donderdagavond verscheen einde lijk de lang verwachtte. Vrijdagmorgen werd aangevangen met de lossing en werd gewerkt van 7 uur v.m. tot 61/2 uur n.m. Des Zaterdags van 6 uur v.m. tot 2x/2 uur n.m. Daarvan ging af in totaal 2uur schafttijd. Er werd dus gewerkt: Vrijdag 15 Septem her U/2 uur, Vrijdag 22 September 9V2 uur en des Zaterdags 8 uur. In totaal dus 19 uren, daarbij een heele week loo pen wachten en er werd verdiend f 24.12 Thans het onderhavige geval waar oor als voorbeeld wordt aangehaald een boot die in Mei is gelost. f 20.— per man in iets meer als een dag zeggen de heeren. Wat noemen die heeren iets meer als een dag. Hoe lang werken zij dan wel? Laten we eens zien wat iets meer als een dag wordt ge noemd, ongerekend den tijd die wordt gewacht. Des Zondagsmorgens is gesteld van 6 uur tot bijna 9 uur, dat is dus drie uur op Zondag met 100 Zooiets is te Am sterdam of Rotterdam niet mogelijk van wegen de Stuwadoorswet. Te IJmuiden leven de werkgevers echter onder en boven de wet en kan zulks wel. Daarna is op Maandag gewerkt van v.m. 6 uur tot n.m. 8 uur met TWEE UREN schaft tijd. Dat is dus in totaal VIJFTIEN WERKUREN waarbij drie Zondagsuren Dat noemt het bestuur van de Reeders- vereeniging iets meer als een dag. Wan neer men nu weet dat de IJmuider ar beiders het recort op hun naam nebben wat betreft het lossen van kolenbooten dan kan men eenigszins begrijpen hoe er door die luilakken (niet waar heeren reeders?) gewerkt wordt. Zeker is dan ook dat er te Amsterdam of waar dan ook elders twee dagen me de gemoeid zouden zijn geweest om die boot te lossen. Laten die werkgevers eens garandee ren dat hier geregeld kolenbooten zullen komen, zoodat de arbeiders 5 dagen werk per week wordt gegarandeerd, dan zullen wij hier werken voor geen cent meer als te Rotterdam of te Am sterdam. Wij vertrouwen dat de autoriteiten nota zullen nemen van dit aanbod. Inmiddels meenen wij met deze op merkingen voorloopig te kunnen vol staan terwijl wij de heeren beloven ook eens wat te vertellen nu zij elk middel aangrijpen om zich te wreken voor de geledon nederlaag. INGEZONDEN. Het Woonwagenkamp te Veisen en onze belastingpenningen. Medeburgers! Gaat allen naar den Noordzijde-ka naaldijk en bezichtigt daar het door de gemeente gestichte woonwagenkamp Ongeveer een half jaar geleden werd dit kamp ingericht en 11a korten tijd was de vervuiling zoodanig, dat men thans genoodzaakt is een steenuil be strating erin te leggen. Ondergeteekende voorspelt, dat het volgende jaar wederom dure verande ringen aan het kamp zullen worden aangebracht, en het daarop volgende jaar opnieuw, enzoovoort. Het einde zal echter zijn, dat het kamp weder op geheven wordt. Dit is in alle geval noo dig, zoodra met de werken tot verbree ding van het kanaal een aanvang wordt gemaakt. Waar blijven uwe belastingperinin gen? Ze worden besteed voor onnutte werken. N. N. Mijnheer de Redacteur! Ik zeg u bij voorbaat dank voor eeni ge plaatsruimte in uw veelgelezen blad In verband met het reeds ingezonden stukje over het j.l. Vrijdag door de Harmonie in „Thalia" gehouden volks concert van iemand die zich II. B. Jr noemt, is het mijn inziens niet onge- wenscht even meer in détails te treden Wij zijn eigenlijk verheugd, dat df klacht uit de mond komt van hem, die buiten de Harmonie staat, niet dat we gaarne klachten hooren, integendeel we vernemen ze liever niet en dit zou een goed teeken zijn, maar omdat uit klachten van anderen doorgaans de goede grond niet gemist wordt. Met de; geachten inzender hebben vele liefheb bers van muziek te klagen, de klachtei over heel voel rumoer tijdens de uitvoe ringen zijn inderdaad legio, om niet t< spreken en het' oordeel niet te hoorn van hen die de muzieknummers moeten .vertolken. Het schijnt bij velen niet te willei doordringen dat, wanneer de muziek spreekt de stemmen behooren te zwij gen. Na het eerste volksconcert werd gehoopt op beter, maar absoluut niets van dit alles; tijdens beide uitvoerin gen in „Thalia" moesten respectievelijl directeur en voorzitter vermanend op treden en trots het daarna beleefde ver zoek om tijdens de muziek stil te zijn, werd hiervan niets bemerkt; is dit niet beschamend? Bestuur en leden van de Harmonie waren de meening toegedaan, dat ieder de volksconcerten tegen betaling van het lutt.ele bedrag op prijs z:>u hebben weten te stellen, maar wac zullen we zeggen wanneer ook de ouderen jongens en meiden zich gaan schuldig maken, instede van aan de jongeren een goed voorbeeld te stellen; dit is om geen ster ker uitdrukking te bezigen allertreu rigst. Met een ingezonden stukje wordt vaak verbetering bedoeld, maar zou het niet oneindig veel beter zijn niets te schrijven en te zeggen, eindig met te ge ven uitvoeringen. Het lag oorspronke lijk in de bedoeling, gedurende den win ter van dit jaar door te gaan met het organiseeren van eenmaandelijksche volksconcerten, maar de ervaring opge daan werpt de goede bedoeling in 't niet We zullen thans naar andere midde len moeten uitzien, willen we tenminste de werkelijke liefhebbers niet de dupe laten worden van de ongewenschte be zoekers; voor hen willen we dus door gaan maar, liever vierhonderd rustige toehoorders dan zeshonderd menschen waarvan tweehonderd rustverstoorders N. H. EDSIUS, secretaris. GRATIS-ADMISSIE. Rechtbank Haarlem d.d. 15 Aug. 1922. In den jare 1900 twee en twintig den eersten September ten verzoeke van GEERTRUIDA ADRIANA BEEKE LAAR, zonder beroep, wonende te Haar lemmerliede gemeente Haarlemmerlie de en Spaarnwoude ten deze domicilie idezende te Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht 92 ten kantore van den piocureur Mr. C. van Sprang, die door eischeresse gesteld wordt en als zooda nig voor haar zal occupeeren: heb ik, Jacobus Nicolaas Warnier deurwaarder bij de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, wonende te Haarlem en kantoorhoudende aldaar aan de Nassaustraat 14a; AAN JOIIAN VAN TOL, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlemmerliede, gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, doch thans afwezig en zonder bekende' woonplaats, mitsdien mijn exploit doen de door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stuk ken aan de hoofddeur van de vergaderzaal der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, en aan het huis der gemeente te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, terwijl gelijke afschrif ten door mij deurwaarder zijn overge geven aan den E. A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank door wien het oorspronkelijk van dit exploit met „gezien" is geteekend, terwijl ein delijk dit exploit zal Worden geplaatst 111 de IJmuider Courant; BETEEKEND een extract der minuten berustende ter Griffie der Arrondissements-Reclitbank te Haarlem, houdende een request, waarmede mijne requirante zich tot, dié Rechtbank heeft gewend, zoomede de daarop den 15en Augustus 1900 twee en twintig gegeven beschikking; Voorts heb ik deurwaarder, exploit doende en sprekende als boven den ge- requireerde GEDAGVAARD om op Dinsdag den vijfden December 1900 twee en twintig dés voormiddags te tien ure te verschijnen ter terechtzit ting van de Arrondissements-Reclit bank te Haarlem, alsdan gehouden wordende in het paleis van Justitie aan de Jansstraat 81 aldaar; TEN EINDE aangezien gedaagde als remmer diende aan boord van het stjontvisschersvaar- tuig „Pax" Y.M. 4i6, toebehoorend heb bende aan de N.V. Visscherij Maat schappij „Batavia"; Aangezien gezegd vaartuig op den 23en December 1918 om 's lands kust op een mijn is geioopen en ten gevolge daarvan met man «m muis vergaan is; Aangezien alzoo sedert de laatst tij ding van gedaagde meer dan een jaar is verloopen; Aangezien eischeresse belang heeft dat er ton aanzien van gedaagde rechts vermoeden van overlijden Worde uitge sproken ten einde verlof te verkrijgen om een nieuw huwelijk ie mogen aan gaan; Aangezien eischeresse vergunning ge vraagd en bij ten deze beteekende be schiking bekomen Heeft om den ge daagde te dien einde bij openbare dag vaarding op te roepen; Mitsdien ten aangewezen dage in per soon of door iemand van zijn< ntwege tc doen blijken, bij gebreke waarvan dooi de eischeresse, na liet vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten, zal worden geconcludeerd, dat bij vonnis zal worden verklaard, dat er ten aanzien van den gedaagde sedert den 23en De cember 1918 rechtsvermoeden van over lijden bestaat, alsmede aan eischeresse vergunning om een ander huwelijk aan te gaan, met veroordeeling van gedaag de in de kosten van het geding. De kosten zijn f 10.90 in debet. (get.) J. N. WARNIER, Deurwaarder. Red. en Expl. Overhandigen Origin, copiën Afstand f Visa 2.50 1.25 2.40 4.— 10.15 0.75 f 10.90 „Gezien en afschrift overgenomen door mij Officier van Justitie bij de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op heden den eersten September 1900 twee en twintig. (get.) HOYER. Gratis geregistreerd te Haarlem twee September 1900 twee en twintig. Deel 31 Folio 36 verso vak 7. Een blad geen renvooi. De ontvanger a/i. (get.) COOPS. Voor eensluidend-afschrift Mr. C. VAN SPRANG, Procureur,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2