IJmuider Courant Zaterdag 30 September Tweede blac PHEDHBEUPTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurDs. Blauw, Pred. te Schoten. Zaterdagovond 8 uur, bidstond. JOÖPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. H. J. Houtzagers, em. pree te Arnhem 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. i VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur Ds. Eggink. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. 5.30 uurDs. Eggink. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. M SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga „De macht van het gebed". (Hand. 4 31 a Collecte Orgelfonds. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. C. J. Paassen, te Haarlem. OFFICIEEL. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en wethouders van Velsen, maken bekend, dat de gelegen heid tot kostelooze inenting en herinen ting zal zijn opengesteld in: a. de afd. IJmuiden op Maandag 9 October a.s. des n.m. te 2 uur in de M. U. L. O. school A te IJmui den. (terug voor nazien der vaccinatie: Maandag 16 Oct. a.s. te 2 u. n.m.) b. de afd. Velseroord op Maandag 9 October a.s. des n.m. te 4 uur in de O. L. School D te Velseroord. (terug vobr nazien der vaccinatie: Maandag 16 Oct. a.s. te 4 u. n.m. c. de afd. Wijkeroog op Dinsdag 17 October a.s. des n.m. te 2 uur in de O. L. School G te Wijkeroog. (tèrug voor nazien der vaccinatie: Dinsdag 24 Oct. a.s. te 2 u. n.m.) d. de afd. Velsen op Dinsdag 17 Oc tober a.s. des n.m. te 4 uur in de O.L. School E te Velsen. (terug voor nazien der vaccinatie: Dinsdag 24 Oct. a.s. te 4 u. n.m. e. de afd. Santpoort op Maandag 23 October a.s. des n.m. te 2 uur in de O. L. School F te Santpoort, (terug voor nazien der vaccinatie: Maandag 30 Oct. a.s. te 2 u. n.m.) De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter vermel der plaatse aanwezig te zijn, zoowel voor de inenting als voor het nazien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de vac- cinatiebewijzen van de namen en ge boortedatums der kinderen, is het ge- wenscht, dat bij de aanmelding worden ftiedegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Velsen, 25 September 1922. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk l.s. Rijkens. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 3 October 1922, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. AGENDA 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 3. Verkoop van een gedeelte brand gang. 4. Interpellatie van den heer J. E. Sluiters inzake de sportfeesten en de kermesse d'été te Wijkeroog op 6 t/m. 10 September 1922. 5. Grondovernapae en crediet voor aanleg van een straat te Driehuis. 6. Overname van de voormalige rijks quarantainebarak met ontsmet tingsoven etc. te IJmuiden en in erfpacht aanvaarden van den daar bij behoorenden grond. 7. Verleenen van steun aan de parti culiere bouwnijverheid. 8. Overname van een gedeelte van den Duinlustweg en de bermen van den Wijkerstraatweg met de daarop aanwezige beplanting. 9. Grondovername ter verbetering van den Hagelingerweg. 10. Gelijkstelling der salarissen van de directeuren van het gasbedrijf en de waterleiding met de verhoogde la: zoldiging van den directeur van den reinigings- en ontsmettingsdienst. 11. Herdruk van de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren 12. Benoeming van ambtenaren van den burgerlijken stand en wijziging der verordening, regelende de ver deeling der werkzaamheden tus schen de verschillende titularissen 13. Vaststelling van eene verordening tot verleening van toelagen aan ambtenaren, die overgaan in 's Rijks dienst. 14. Benoeming van twee leden in de commissie van toezicht op de Ilijks Hoogere Burgerschool. 15. Idem van een onderwijzer in de gymnastiek aan de o.l. scholen, te vens leeraar in dit vak aan de vis- scherijschool. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het lossen van Zeebooten. Door het bestuur van den Centralen Bond van Haven- en Transportarbei ders alhier is aan de Ministers van Ar beid en Binnenlandsche Zaken onder staand schrijven gericht: „Het Bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders afd. IJmuiden heeft door de pers van 27 September avondblad, kennis genomen van een adres aan Uwe Excellentie van de Ver- eeniging van Reeders van Vissehers- vaartuigen te IJmuiden, welk adres het kennelijk doel heeft, wraak te nemen over de geleden nederlaag der heeren, ondervonden bij hunne gedecrateerde loonsverlagingen van 11 Augustus j.l. Genoemde arbeidersorganisatie ziet zich verplicht, bij Uwe Excellentie te protesteeren tegen deze, aan Uwe Excel lentie gedane onware voorlichting. Volgens onze meening heeft Uwe Ex- ellentie, althans Uw departement, reeds eerder en teveel gehoor gegeven aan leugenachtige berichten van ree- derszijde, waardoor wij altijd met bijna onoverkomelijke moeilijkheden te kam pen hebben gehad bij het verkrijgen van -deun voor uitgetrokken arbeiders in onze gemeente of werkverschaffing. Ook thans is bedoeld adres aan Uwe Excellentie weer geheel en moedwillig )ezijden de waarheid. Dat de arbeiders b.v. geen loonsverla gingen hebben willen aanvaarden is juist, doch dat daardoor meer werkge- egenheid ontbreekt is geheel onjuist, nog afgezien van het feit, dat van een oon van zeker niet meer als gemiddeld f 21.per week voor menschen, als trawlermatrozen en stokers en haven arbeiders die allen nacht en dag in touw zijn, niets meer af kan. Volgens onze meening zouden de ree ders moeten beginnen met hun zeer luur en niets uitwerkend Centraal Ad- ninistratie Bureau op te heffen. Voorts bet secretariaat van hunne organisatie vat eenvoudiger en goedkooper moeten nrichten. Verder zou er door verschil- ende reederijen heel wat bezuinigd runnen worden op de directies. Zoo heeft de V. E. M. niet minder als drie lirecteuren met een totaal salaris van naar ACHT EN VIJFTIG DUIZEND :EN HONDERD f 58100. - per jaar, aarvan volgens onze meening twee di- ecteuren gemist zouden kunnen wor- 'en. Overigens zou nog heel wat bezui- igd kunnen worden op kantorenver- ouw enz. Voorts is het adres bezijden de waar- leid omdat ook omtrent de lossing van colenbooten een geheel schee.ve voor telling wordt gegeven. Zoo wordt oedwillig het aantal werkuren ver kleind en niet gesproken over de dik wijls lange wachttijden. Wij brengen daarvoor eenige voorbeelden onder Uwe aandacht. Den 15den September werden de ge- eedschappen klaar gemaakt voor de lossing van een kolenboot, waarmede op 18 September zou worden aangevan gen. De arbeiders hebben loopen wach ten tot en met 21 September, terwijl het schip den 22sten en 23sten September is gelost. In dat schip werd verdiend f 24.12. Een ander geval: Op 31 December 1921 werd gelost van v.m. 11 tot 12 uur en des n.m. van 1 lot, 41/2 uur. Vervolgens den 2den Januari 1922 van v.m. 6 uur tot n.m. 6 uur. In dat schip werd verdiend f 14.80 per man. Het zal Uwe Excellentie opvallen dat die data's zeer uiteenloopend zijn, doch dan vertrouwen wij onder Uwe aan dacht te mogen brengen, dat het lossen van kolenbooten te IJmuiden betrekke lijk sporadisch voorkomt. Zoo is het ge val wat door de reedersvereeniging is genoemd en bovendien nog onjuist is en ten nadeelen van de arbeiders aan Uwe Excellentie is voorgedragen, niet min der als ruim vier maanden geleden. Wij verzoeken Uwe Excellentie dan ook zeer beleefd doch daarom niet min der dringend, niet zonder meer in te gaan op hetgeen door de reeders wo>'dt beweerd nog op het geen door ons ordt gezegd, maar een onpartijdig onderzoekt te willen gelasten naar de werkgel :gen heid, de arbeidsuren en de loonen te IJmuiden. Voor het examen 2è stuurman groote stoomvaart is geslaagd de heer P. Kop alhier, leerling der Zeevaart school te Harlingen. Op de agenda der vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem op Dinsdag a.s. komt voor: „Conceptbrief aan den Raad van Toezicht op de Nederlandsche Spoor wegen, inzake het adres van de heeren Allard c.s. betreffende een betere trein verbinding tusschen IJmuiden en Haar lem. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is van hier vertrokken voor zijn vierden kruistocht bij de haringvis schers op de Noordzee. Als geneesheer is wetjer (voor de 3e reis) meegegaan dr. Van Asperen van Overveen, als geestelijk verzorger is meegegaan jhr. dr. M. F. van Lennep, em.-predikant, te Bloemendaal. In het gebouw voor Chr. Belangen zal Woensdagavond a.s. een Zendings amenkomst worden gehouden, waarin de heer A. van Dijk, zendeling op West lava, met verlof te Heemstede, bij licht beelden zal vertellen van het land en volk der Soendaneozen en van de Zen ding onder dit volk*. Dinsdagavond werd door A- van D. uit Velseroord aangifte gedaan, dat hij door een hond van D. V. alhier in liet linkerdijbeen was gebeten, waardoor hij :en lichte verwond ing aan het been be- twam en zijn broek werd verscheurd. Tij vroeg de bemiddeling der politie voor het vergoeden der schade. Woensdagavond werd dooi' D. S. ilhier aan het politiebureau gebracht :en grijze herdershond, die voor zijn leur lag en die geen penning om had. De eigenaar van den hond mag er wel gauw bij zijn, daar het beest anders op Ie belt om zeer» wordt gebracht. Donderdagmorgen werd aan het mreau gebracht de dienstplichtige P. die ongeoorlooid zijn corps had ver aten. Door de marechaussee is hij op ransport gesteld naar zijn garnizoen te dergen op Zoom. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met f 7.20; een rapleer; een hondenpenning; een gou- len medaillon; een gummibal; een gummiband ^an een kinderwagen; een ilauw kindermanteltje; een halsket- ing. VELSEROORD. De heer Sj., die bij het ongeval aan iet Hoogovenbedrijf een beenbreuk en neerdere verwondingen aan het been lekwam, is op medisch advies naar een lekenhuis in Haarlem vervoerd. Op 22 September 1.1. zijn wederom en 10-tal kinderen uit de gemeente ïaar Heelsum uitgezonden door de Af- leeling Kennemerland van het Centraal enootschap en zullen daar ruim een naand vertoeven. Dit is de tweede groep, terwijl de eer- te uit 11 kinderen bestond. Verder ligt iet in de bedoeling van het Bestuur, ook lit jaar nog enkele kinderen in de win- .erverpleging uit te zenden. Stelde men zich vroeger op het stand punt, dat de kinderen alleen 's zomers baat konden vinden met opname in een Koloniehuis, hierop komt men steeds meer terug; ook in den wintertijd kun nen uitstekende resultaten bereikt wor den, als het zwakke kind gebracht wordt in de volle, reine lucht en onder deskundig toezicht verblijft in een der huizen van het Genootschap aan bosch of zee. Door Provinciale Staten van Noord- Holland werd ter aanmoediging van de winterverpleging een extra-subsidie aan het Genootschap toegekend van 50 cents per kind per verpleegdag en ook onze afdeeling zal van deze gunstige re geling gebruik maken. Per 15 September waren voor opname in den winter 164 plaatsen aangevraagd echter kunnen veel meer kinderen plaats vinden en hoe grooter de bezet ting, hoe voordeeliger is de exploitatie van het Koloniehuis. Indien er ouders zijn, die inlichtingen wenschen omtrent opname van een kind, wat kosten, tijd enz., betreft (de plaatsen, die door onze Afdeeling be kostigd worden, worden door den Schoolarts toegewezen in overleg met het Bestuur), dan vervoege men zich bij den Secretaris der Afdeeling, Y. ,T. IJeitsma, Willebrordstraat 5 te Velser oord. VELSEN. Woensdagmorgen zagen we eenige vliegtuigen uit Oostelijke richting nade ren en één er van keerde bij de spoor brug ongeveer terug, kwam hoe langer hoe lager en streek ten slotte even Oos telijk der stoompont in het kanaal neer. Na een paar minuten steeg het weer op en verdween in Oostelijke richting. In korten tijd waren er heel wat toeschou wers op den kant. In de vergadering der afd. Wijker oog van de Velser Burgerwacht werd besloten in October een schietwedstrijd te houden in het R.K. Vereenigingsge- bouw. In de regelingscommissie daar voor werden benoemd de heeren H. v. d. Bos, W. van Zon en A. Flores. De penningmeester bracht verslag uit en kon een flink batig saldo vermelden. In de vergadering der afd. van den R.K. Bond van Bouwvakarbeiders bleek de penningmeester vertrokken te zijn en een flink bedrag aan kasgeld verduis terd te hebben. Als bestuursleden werden gekozen de heeren L. Beentjes, W. H. Groen, H. de Reus en S. Ramping. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. Kol ff, voor zitter; H. de Reus, secretaris, L. Been tjes, penningmeester; S. Ramping, 2e secretaris, en W. H. Groen, commissa- De overdracht van het monument op het graf van den heer P. Vermeulen, oud-hoofd der Chr. school te Velseroord oud-lid der Prov.-Staten van Noord- lolland, zal plaats hebben op Zat vdag 14 October. Namens het comité zal ds 1. D. Boerkoel uit Velsen het monu acnt tan de familie ""erdragen. Woensdagmiddag omstreeks 4.30 mr had met de stoomtram, even voor )ij de remise een ongeluk plaats, dat wenwel vrij goed is afgeloopen. Aan den ichtersten wagen „hingen" eenige jon gens. De conducteur, Wichert, wilde hen er afjagen en boog zich daartoe een weinig te veel opzij, waardoor hij in aanraking kwam met een langs den weg staanden paal der electrische ge eiding, waardoor hij 'een bloedende wond aan het hoofd bekwam en zich on- ler behandeling van een dokter moest dellen. De tram had natuurlijk doordat r op een anderen conducteur moest worden gewacht, eenige vertraging. Aan de papierfabriek geraakte de arbeider D. tusschen 2 wagens bekneld en werd hierdoor aan hand en arm ver wond. Dr. Barentzen verleende heel- undige hulp. 111. Dbl. SANTPOORT. Door de ledenvergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Burger dicht" werd tot bestuurslid inplaats /an den heer Van Brussel gekozen de heer C. H. B. Lonbar Petri. Voor de waarneming van het secretariaat be tond zoo weinig animo, dat de tegen- voordige secretaris, de heer C. Slinger, lesloot het secretariaat alsnog tot ianuari 1923 waar te nemen. Het hulppostkantoor, dat tot dus- er in een lokaliteit gehuisvest was, dat llerminst aan de redelijkste ei schen oldeed, zal binnenkort onder hetzelfde ak in een nieuw ingericht gedeelte vorden gevestigd, waardoor we het ge- nis van ons vroeger zoo gerieflijk inge- ic.hte hulpkantoor niet al te erg meer uilen gevoelen. Alleen is en blijft het en feit, dat het hulpkantoor voor de bewoners van het Noordelijk gedeelte an ons dorp te ver verwijdend is. Een aar te plaatsen brievenbus zou hierin chtgr al een groote verbetering bren- en! SPORT. VOETBAL. Overzicht. Stormvogels bezet dus alweer de plaats an welke zij een groot deel van het vo- ige seizoen zoo onafscheidelijk verbon- len was. En als het aan de verdediging igt, gelooven we, dat ze daar blijft taan. Het achtertrio, speciaal Reuze- laar, schijnt ons nog beter dan het vo- ige seizoen. Voorts blijkt, dat Bakker, vat het plaatsen van den bal betreft, >epaald is vooruitgegaan en Sprok- .reeff een aanwinst is. En ook Ver- naak zal het wel redden. Als hij eerst iet noodige zelfvertrouwen heeft en op eigen initiatief, zooals hij dat in het tweede gewoon is, iets durft te onder nemen, zal er spoedig een goede half back uit hem groeien. De voorhoede is nog een groot vraag- teeken. Ongetwijfeld bezitten de spelers individueel de noodige capaciteiten, doch een geheel vormen ze nog niet. De concurrentie voor de begeerde plaatsen is echter groot. Spartaan, hoe wel verscheidene spelers, als Jèn de Natris, v. d. Wel, de Lange en Van Gent, missend, schijnt niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten. Z. F. C. leed tegen de Amsterdammers op eigen ter rein een groote nederlaag, niettegen staande haar voorhoede versterkt was met v. d. Wel (oud-Spartaanspeler) en Schoen, die eerst voor Spartaan zo^ uitkomen, weer meespeelde. H. F. C. wordt eveneens over het alge meen als een ernstig tegenstander be schouwd en afgaande op de 2-1 over winning op de beker-finaliste, A.D.Ü., lijkt deze bewering zeer waarschijnlijk, fn ieder geval bezit de H. F. C. in Ben Verwey, Kervel, Tancrelle, Kuypers en Reydon een stel verdedigers, dat er we zen mag. En voorts valt met Excelsior, A. D. O. en mogelijk 't Gooi en V. V. A. niet te spotten. Alles te zamen redenen genoeg, om van het begin af aan alles er op te zetten. x Morgen trekt Stormvogels naar de grijze Merwestad. Grijs, nietwaar, want leerden we niet in onze jeugd: 1015. Dirk III sticht Dordrecht? Had deze ilollandsche graaf echter geweten, dat in Dordrecht de aan drogen zandgrond gewende Stormvogels nog eens zouden komen spelen, voorwaar, hij had Dor drecht op een andere plaats gesticht. Nu hij dit echter niet geweten heeft, zul len onze plaatsgenooten bij regenachtig weer goed doen, hun voetbalschoenen eens goed na te zien, anders wordt het een glijpartij als vroeger bij W. F. C. En dan vi eer aanpakken! Vooral niet den ken, dat deze gepromoveerde tweede klasser een zacht kostje zal zijn! Voor de overige wedstrijden in deze afdeeling verwijzen we naar onder staande voorspellingen. V. S. V. wist zoowaar het sterke Bloe mendaal op eigen terrein met 20 te slaan. Epn fraaie prestatie van de Vel- seroordèrs, die hoopvol voor de toe komst stemt. Morgen heeft V. S. V. voor de competitie rust. Onze voorspellingen: H. F. C.Excelsior H.F.C. SpartaanA. D. O. Spartaan t GooiZ. F. C. gelijk S. V. V.-V. V. A. gelijk V. U. C.Hilversum gelijk De Duitsche Herder (reu) „Eitel van Wasserland", eigenaar de heer E. I. Jansen, behaalde op de j.l. gehouden Intern. Tentoonstelling te 'sGraveuha- ge het predicaat „zeer goed" in open klasse, een 3e prijs Limitklasse met pre dicaat „zeer goed" en een specialen prijs. SCHEEPVAART. Waterstanden IJmuiden. Oct. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 1 0.19 7.31 7.57 2 0.47 1.17 8.40 8.57 3 1 35 1.57 9.30 9.46 4 2.12 2.31 10.10 10.24 Oeen Zomertijd. Het nieuwe stoomschip Flandria van den Kon. Holt. Lloyd is Maandagochtend alhier van Glasgow aangekomen, na een welgeslaagden proeftocht. Het schip is ge- ijk aan de Orania. Velsen. Vertrokken 23 September: Stepney, st., Newcastle, ledig; Hilver sum, st., Amsterdam, ledig; IJmuiden. Vertrokken 23 September: Wynding, st., Tyne, ledig; 24 Septem ber: Shoreham, st., Hamburg, id. Aangekomen 24 September: North- dene, st., West-IIartlepool, steenkolen. De Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam heeft weder een lijn op Li verpool en Manchester geopend. BINNENLAND. Falllfftcsmenten tn Nedsrland. Volgens mededeeling van het handels- ïformatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over le afgeloopen week, eindigende 22 Sept. n Nederland uitgesproken 89 faillissemen ten tegen 40 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Sept. 1922 2161 faillissementen tegenover 1515 over ïetzelfde tijdperk van het vorige jaar.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5