ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Gabardine Gummi Yemhjjnt Woensdags Zaterdags No. 97 Woensdag 4 October 1922 7@ Jaargang DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nlenwe adres, NIET aan uen looper, doch aan ons bn~ rean WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. Bericht OFFICIEEL. J. Kostelijk 1. s. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De Troonrede. Men zou dit officieele staatsstuk be ter program van werkzaamheden kun nen noemen. Het geldt vooral wel dit jaar. Dat deze rede niet door de konin gin wordt opgesteld, is een geheim, dat niet verklapt behoeft te worden, omdat iedereen het kent. Men heeft gemeend er den stijl der koningin uit te kunnen opmaken. Het is in geen anderen stijl geschreven dan die der hoogste ambte lijkheid. Bovendien werd de rede dit jaar ook niet van den troon af voorge lezen, daar den Haag niet in Scandina vië gelegen is. Over den inhoud der Troonrede leze men het oordeel der kranten. Het is een weldoordacht en voorzichtig gesteld stuk, zegt de bevriende pers. Het is een collectie van volstrekt onbeteekenende woorden, oordeelen de tegenstanders. Het getuigt van den ernstigen wil der regeering, om 'ons land voor finan- tieelen ondergang te behoeden en ons volk veilig door de malaise heen te brengen, zoo prijst de eerste. Het stuk bewijst, dat de regeeringspartijen het met elkaar niet eens zijn geworden en het kabinet daarom het volk wel moest afschepen met vage, nietszeggende woorden, aldus is de onwillekeurige verklaring. Ons trof de dorre, leelijke stijl van dit staatsstuk. Overwogen wordt, inge diend zal worden enz. voortdurend sprak de minister in den lijdenden vorm. De zinnen zijn houterig samen gesteld. Er staat geen nieuw woord, geen schoon beeld in. Voorhands, ten einde, gedoogen en andere woorden zijn erg ouderwetsch. De aandacht der re geering is natuurlijk weer onverdeeld op een en ander gevestigd. Het plechti ge slot is een copie van het einde van andere Troonredes: een levende ge dachte moet ook in nieuwe, levende taal spreken. Wij zijn geen vriend van den ex-kei zer en zouden hem niet graag uit zijn rust op 's werelds tooneel terug zien keeren. Maar als hij nog eens een Troon rede mocht schrijven, zouden we zeker een stuk krijgen met een eigen, persoon lijk karakter, met woorden, die insloe gen en een taal, die krachtig bewonderd of verafschuwd zou worden. Wanneer onze eerste minister nog eens een Troonrede moet opstellen, doet hij ver standig eerst eens de schitterende blad zijde van van Deyssel: Ik houd van prozate lezen. Dan zal hij zeker beter werk leveren dan dit doode stuk. Benauwde menschen zuchten wel, dat onze gulden straks den weg van Mark en Kroon en roebel zal opgaan en zijn soliditeit en waarde almeer verliezen. Het schrikbeeld der inflatie verontrust hen. Inflatie is letterlijk overstrooming: een zondvloed van geld, dat in waarde verliest, naar mate zijn hoeveelheid toe neemt. De bankbiljettenpers is de breuk in den dijk, waardoor deze inflatie ont staat. Zoodra de waarde der goederen van een volk niet meer opweegt tegen het in omloop gebrachte geld, ontstaat de inflatie. Dan gaat het vertrouwen in het geld weg en wordt het hoe langer des te minder waard. Men kan thans voor zeven stuivers een biljet van hon derdduizend roebel krijgen! De Broederschap van Notarissen heeft aan een onzer knapste financiers, mr. Vissering, den voorzitter der Ned. Bank de vraag gesteld, of ook voor ons land de inflatie dreigt. Het antwoord luidt, dat inflatie stellig mogelijk is. Ze is evenwel nog nagenoeg niet te voor schijn gekomen. Het vertrouwen in de gulden is in het buitenland nog onge schokt. Dat zal zoo blijven, volgens mr. Vissering, indien het optreden van staat en gemeenten geen inflatie veroorzaken Terugkeer tot een verstandige, finan- tieele politiek is daartoe noodig. Dan zal het buitenland ons blijven vertrou wen, buitenlandsch kapitaal zal hier komen en de toestrooming van arbeid zame en vermogende vreemdelingen zal ons land tot nieuwe welvaart kunnen brengen. Maar als dit niet gebeurt, dan is inflatie bijna zeker en zal ze haar vernietigende uitwerking doen gevoelen niet alleen voor kapitalisten maar stel lig ook voor degenen, die met handen werk hun brood verdienen moeten. Er is zeker alle reden voor deze waar schuwing. Ons land is als een polder, die nog droog bleef naast andere pol ders, die overstroomden. Zulke positie is altijd gevaarlijk en vereischt dubbe le waakzaamheid. Wie grenst aan een overstroomde polder, zal tegen het wa ter moeten strijden. Zoo is hier het ge vaar groot, dat we door de fi- nantieele débacle van Duitschland mee gesleept worden. Gelukkig is de dijk nog heel, de gulden is in het buitenland zeer begeerd en wordt daar beschouwd als een teeken van onze soliditeit en rijkdom. In het orgaan der Ver. v. Soc-Dem. Gemeenteraadsleden heeft de heer Vlie gen een artikel geschreven over de som bere financieele vooruitzichten der ge meenten. Hij herinnert aan een paar waarheden, groot als een heele veesta pel. Om een gulden uit te kunnen geven, moet je hem eerst hebben. En je kunt een gulden maar eenmaal uitgeven. Het jaar '21 is voor vele gemeenten bijzon der goed geweest. Amsterdam en Bot terdam hadden een overschot van tien millioen. Dit is een gevolg van de bij zonder hooge opbrengst der inkomsten- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. belasting, gevolg van den geweldigen bloei in '19'20, de tijd der reusachtige vredeswinsten. Sinds het begin van '21 gaat echter alles slecht. De opbrengst der inkomstenbelasting gaat daardoor met sprongen achteruit. Men zal of deze belasting moeten verhoogen, wat echter onmogelijk is, of de uitgaven moeten verminderen, wat daarom noodzakelijk is. Salarissen en looner^ wil de heer Vliegen in de allerlaatste plaats ver minderen. Maar h i j wijst er op, dat dooi den bloei en bijzonder drukke werk zaamheden der bedrijven veel nieuw personeel is aangesteld en men zal nu de overtollige werkkrachten met een be hoorlijke wachtgeldregeling moeten ontslaan. Het gaat niet aan op kosten van het publiek mannen aan het werk te houden, die men missen kan. Het ge meenschapsbelang, zoo oordeelt de hen- Vliegen terecht, zal sterker moeten zijn clan het groepsbelang. PLAATSELIJK NIEUWS, IJMUIDEN. Door het bestuur der af deeling IJmuiden van den Ned, Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, is aan Burg. en Wethouders van Velsen het volgende schrijven gezonden. „Wij hebben vernomen, dat door het bestuur der Reedersvereeniging een schrijven zal verzonden worden aan liet Ministerie van Arbeid, met verschillen de gegevens betreffende loon- en ar beidsduur der kolenwerkers in het ha venbedrijf te IJmuiden. Hieraan wordt toegevoegd, dat door de betrokken ko lenwerkers te IJmuiden geweigerd i§ geworden om voor 60 cent per ton kolen te verwerken, waarmede een groot dag loon verdiend had kunnen worden; om hiermede den betrokken Minister aan te toonen, dat verdere steun voor werK- loozen in de gemeente Velsen daardoor overbodig zou zijn. Waar dit uw college waarschijnlijk ook ter onderteekening wordt aangeboden, zouden wij er door dezen bij U de aandacht op willen ves tigen dat u bekend is: Ten eerste wat den laatsten tijd per hoofd door de transportarbeiders te IJmuiden verdiend wordt; ten tweede dat tijdens de laatst ge houden conferenties met de betrokken werkgevers nimmer een loon van 60 cents per ton voor het verwerken van steenkolen uit zeeschepen is toegezegd; ten derde dat onlangs door de Ree dersvereeniging een loonsverlaging werd gedecreteerd voor de kolenwer kers van 70 op 40 cents per ton, zonder dat de betrokken kolenwerkgevers dit hadden bedoeld. De gevolgen van deze ondoelmatige tactiek bleven niet uit, immers bij de betrokken arbeiders werd hierdoor ontstemming gewekt, de bemiddelingsadviezen der bestuurders werden niet geaccepteerd en alle toena dering leed daardoor schipbreuk; ten vierde is u bekend dat hier te IJmuiden het verwerken van steenko len uit zeeschepen een zeldzaam voor komende werkzaamheid is en hiervoor tot nu toe door verschillende werkge vers 70 cents per ton is betaald gewor den. Indien echter door de betrokken kolenwerkgevers bevestigd wordt dat er- meerdere kolenbooten ter lossing zullen komen en indien een verlaging voor dit werk geaccepteerd kon worden los van het verwerken der kolen voor het vis- scherijbedrijf, bestaat er groote kans om tot overeenstemming te komen. Wij hopen dat uw college, na kennis name van dit schrijven, zich zal beden ken om een tactiek als bovengenoemd te steunen en zoodoende mede te wer ken om een werkloozen zeeman of ande re werklooze arbeiders te treffen, waar van de meesten hunner niet eens weten, dat hier te IJmuiden kolenbooten wor den gelost. Immers men moet wel een bekend IJmuider arbeider zijn om dit te weten, omreden het zoo zelden voor komt, welke zeldzaamheid nu gebruikt wordt om de niet-verkregen loonsverla ging op deze wijze uit te werken." In den nacht van Maandag op Dinsdag is door de politie aan het bu reau gebracht een 12-jarige jongen uit de Amsteistraat. Deze bleek van zijn moeder een vermaning te hebben ont vangen en durfde nu blijkbaar niet meer thuis komen, want hij had zich in den stal van Gebr. Boon te slapen ge legd. Door de politie is hij weer naar de ouderlijke woning gebracht. Door de recherche van den Haag en IJmuiden zijn in verband met het wegbrengen van schepen aangehouden G. IC., matroos alhier en P. M., stoker te Velseroord. Deze arrestaties zijn geschied wegens liet wegbrengen van den sleepboottraw ler Hollandia Y.M. 508 van den heer IC. Blok alhier. Deze zou op 3 Augustus 1920 nabij Terschelling op een mijn ge- loopen en gezonken zijn. Meerdere arrestaties zijn nog te wach ten. Wij haclden deze arrestaties ver wacht, want kort na het gebeurde wa ren wij toen met vacantie op Terschel ling. En de menschen, die wij spraken over het ongeval van de Hollandia, lachten daar wat om en toonden daar mede er niets van te gelooven. Naar wij hoorden zouden de opvarenden gezegd hebben, dat de Hollandia op 20 mijl van Terschelling gezonken was. Zij kwamen in de boot naar het eiland geroeid en waren heel niet vermoeid. Zij hadden hun plunjezak bij zich, maakte geen drukte, stapten op de boot naar Harlin- gen om zoo spoedig mogelijk weer thuis te zijn. De menschen op Terschelling waren dan ook overtuigd dat men het schip op slechts eenige mijlen afstand van het eiland had laten zakken. De recherche heeft ook deze zaak tot een goed einde gebracht. VELSEROORD. Zoo heeft onze plaats dan weer een flink muziekcorps gekregen. De 10 Augustus j.l. opgerichte Vereeniging heeft flink aangepakt. Een heel ding is natuurlijk altijd de instrumenten, die veel geld kosten. De leden hebben zelf een f 420 bijeengebracht, er zijn rente- looze aandeelen van f 1 geplaatst, waar van er iedere drie maanden 30 uitloten en ook heeft men toestemming van B. en W. om met lijsten te circuleeren. Zaterdagmiddag zijn de nieuwe in strumenten aangekomen, geleverd door de firma M. J. H. ICessels te Tilburg. Als de burgerij nu een beetje meewerkt, zijn ze deze week betaald. De nieuwe Harmonievereeniging is genaamd „Kunst na Arbeid" en stelt zich op neutraal standpunt. Zij hoopt IJMUIDER COURANT Abonnementspriji,? fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. in VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Jnjrezonde mededeelingren 40 ets. per repel Advertenties van lt er, m 5 regels fl iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. S regels fl.25, iedere regel meer 26 ets. kleine advertenties en familieberieliten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend by vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 16 cta Bij niet coniRnte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau ran dit blad* 10 et», extra; voor bezorging van op advertenties irgekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen In het nummer van a.s. Zaterdag begint onze nieuwe feuilleton „DORO GRANT HAM, VROUW EN ARTISTE", naar het Engelsch, van Max. O'Rell. Wijziging bureau-uren gemeentel ij k keurlokaal. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemeer.e kennis dat het gemeente keurlokaal aan den Sta tionsweg te Velsen, met ingang van 5 October a.s., voor het publiek geopend is iederen werkdag, van 10/, uur v.m. - 12 uur middags en, behalve op Zaterdag, var. 23 uur n.m. Velsen, den 30 September 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van P. Pieterse, te Jan Gijsenvaart, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 1963; plaatselijk be kend Bioemendaalsche straatweg, wijk A No. 68, zijne smederij te mogen uitbreiden, door bijplaatsing van een autogeen lasch- en snijapparaat, door hen is toegestaan. Velsen, den 28 September 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester J. Kostelijk 1. s. Rijkens. Zal onze gulden zijn eer ophouden? Sombere vooruitzichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 15 50 22 50 27.50 32.50 13 50 17.75 19.75 24.50 MATTAMAC REGENMANTELS Gewicht circa 1 pond P. BOTHA Door de Chr. Zeeliedenbond in Neder land, Koopvaart, Visscherij en Aanverwante Bedrijven, afdeeling IJmuiden, is het vol gende schrijven verzonden Aan het Bestuur der Vereeniglng van Reeders van Vicschersvaar- tuigen te IJmuiden. Mijne Hoeren. Het adres, dat door U aan den Minister van Binnenlandsche en aan Arbeid zoomede aan Burgemeester ert Wethouders is ge zonden met de publiciteit, die daarvan door de pers is gegeven, noopt ons daarop kortelijks te reageeren. Dat een geschil tusschen werkgever en werknemer op een eerlijke en juiste wijze wordt medegedeeld, is niets op tegen. We mcenen echter hier te moeten vaststellen, dat dif schrijven beide kenmerken mist, maar dat met opzet een feit wordt genoemd teneinde een verkeerde voorstelling van den toestand te geven, om daardoor alle arbeiders te treffen Dat van wei kgëverszijde betoogd wordt, dat de loonen van de arbeiders (over andere lootten hoort men dat niet) naar beneden moeten om het becjrijf rendabel te maken is niets bizonders.^Maar verwondering zou het gewekt hebben als van die zijde, inde goede jaren, het tegenovergestelde beweerd was. Waarom, zoo willen wij vragen, wordl door U niet medegedeeld, dat U die loons verlaging, om in het visscherijbedrijf weer eenige verbetering aan te brengen, zoudt willen toepassen op menschen, die rond moeten komen van f 9.tot hoogstens f 25.per week. Neen, Mijne. Heeren, de zaak staat zoo: U heeft wind gezaaid, en oogst storm. Ondergeteekende waarschuwt op alle visscherijplaatsen, om met beloften var IJmuider reeders voorzichtig te zijn, daar het levende bewijsmateriaal hem ten dienste staat om te bevestigen, dat ze financieel en moreel, met de prachtigste beloft- n der IJmuider reeders (de goede niet te na gesproken) te gronde rijn gegaan. Hoeveel schippers Ioopen er niet 's nachts in de visch'nal op hoop een boot te losser van f 4.50, die met de prachtigste beloften gepraaid van andere visscherijplaatsen zijn gehaald; menschen die in visscherijkringen hoog staan aangeschreven. En het zinspelen dat U doet op werk- loozenkas en ondersteuning, zeker er is en er wordt nog wel eens misbruik van ge maaktwaar een wet* is zijn mazen er zij -i eerlijke en oneerlijke werknemers maar ook werkgevers. Bij ons zijn feiten bekend, dat werkgevers hun werkkrachten aanraadden om zich te organiseeren, niet omdat zij zooveel op hadden met de organisatie maar dan konden zij ze gemakkelijker bedanken, ook van vaste los gemaakt, men kreeg im mers toch uitkeering. De arbeidskrachten zijn te veel, Mijne Heeren, voor het kl&ine kwantum werk, dat er nu is en dat door de werkgevers is in de hand gewerkt. In drukke tijden troggelde de eene werkgever den andere zijn arbeiders af door meer te bieden en beloften op betere vooruitzichten. Als U het systeem zoudt gaan toepassen om elke verkeerde daad van werknemers te publiceeren, om daarmede andere ar beiders te dupeeren, zullen wij elkander nooit vinden, maar zal de verwijdering steeds grooter worden en de choas te IJmuiden nog toenemen. Wij willen thans hiermede volstaan en hopen dat U niet verder zult gaan ons het wapen van leer om leer in de hand te stoppen. Ten slotte is ons tot troost, dat de de toestand zooméde het doen en laten van werkgevers te IJmuiden, voldoende in Re- geeringskringen bekend is.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1