monde van Mej. van Dorp, gezegd: dat overal waar maar bezuinigd kan wor den men op haar steun kan rekenen. Wat dit uit zulk een mond beteekent is ieder wel duidelijk. Nog is het, zegt spr., niet te laat. In den komenden winter Kan nog weer veel worden ingehaald. Het bestuur re kent daarbij op aller medewerking. Niet in één maand zijn wij hiermede klaar, het huisbezoek zal den geheelen winter moeten worden doorgezet. Men vraagt ons namens Jonkvr. des Tombé den hoofden der scholen in de gemeenten te verzoeken, de twee hoogste klassen aan te sporen, tot een bezoek op a.s. Zaterdagmiddag aan de Tentoonstelling van de Nederl. Vereen, tot bescherming van Dieren, in Hotel „De Prins" te Velsen. VELSEROORD. SANTPOORT. De twee zusters F. S. en .VI. S. van hier, verdroegen elkaar niet al te best F. beweerde dat ze van M. nog f 15 terug moest hebben, doth M. beweerde er niets van te weten. In woede had F. toen volgens de Kenn. Ed. den 16en Juli haar zuster van haar rijwiel geduwd, haar op den grond gesleurd en getrapt en ge slagen tot ze er zwaar van bloedde. liet O. M. eischte f 10 subs. 10 dagen Overeenkomstig dezen eisch veroor deelde de politierechter de beklaagde. Ter verbetering van het kerkge zang tracht de Predikant der Ned. Her vormde Gemeente uit den boezem der kerkgaande gemeentenaren een kerke lijk zangkoor te verzamelen. Wie daar voor iets gevoelt, kan zich bij Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga schriftelijk aanmelden. Daarna zal hij belangstel lenden samenroepen tot een bespreking in de Consistoriekamer. Ook de tooneelvereeniging „Varia" heeft reeds de voordeelen van de nieu we concert- en tooneelzaal „Zomerlust" ondervonden. Niet alleen, doordat haar spel meer tot zijn recht kwam, maar ook, doordat de belangstelling veel en veei grooter was dan zij anders in „De Weyman" placht zijn. Om de twee op gevoerde blijspelen is door het publiek geducht gelachen. Vooral het spel van de twee jeugdige dilettanten Mej. S. Kok en Johan Schipper viel te roemen. Wat we „Varia" zouden willen verzoe ken is dit: Verbied bij volgende uitvoe ringen het rooken. Na afloop bleef verreweg het meeren- dcel der aanwezigen op 't bal, dat zeer geanimeerd was. IJMUIDEN. Den 22en November a.s. zal het 20 jaar geleden zijn, dat de hier zoo gun stig bekende tooneelvereeniging „Va ria" werd opgericht. We zijn in de ge legenheid gesteld uit het met zorg en opgewekten zin door den secretaris van het Regelings-comité den heer A. Holt- slug. voor het te dezer gelegenheid te houden Concours saamgestelden ver slag' van het 20-jarig bestaan enkele ge beurtenissen van algemeenen aard aan de vergetelheid te ontrukken door pu blicatie in de IJmuider Courant. In hoe verre de oprichting van Varia in een be paalde behoefte aan tooneelspeelkunst 'te dezer plaatse voorzag moge buiten be ehouwing blijven, daar reeds de too neelvereeniging „Vriendenkring" in de- .v kunst was voorgegaan. biet initiatief tot de oprichting van wil zustervereeniging werd genomen door de heeren J. F. A. Jüngbacker, P. Bais en P. H. Boeree, welke heeren te vens het eerste bestuur der nieuwe ver- eeniging vormden, waarvan eerstge noemde het voorzitterschap aanvaard de. Toen de vereeniging „Varia" ge doopt werd sprak de voorzitter de wensch uit, „dat de jonggeborene mocht hebben een gezonde jeugd; een bloeiende wasdom en zou mogen berei ken een gezegenden ouderdom". De jeugd van Varia is geweest als van alle jonggeborenen. Vallen en op staan, kinderziekten, twijfel of het een blijvertje zou zijn, doch de onvermoei de zorgen van bovengenoemde pleeg ouders hebben haar gemaakt tot een volwassen, bloeiende jonkvrouw in de volle glans en glorie van haar duizend weken met alle vooruitzichten van een verder bloeiend leven. De naam „Varia was het lieve wicht gegeven, omdat men van haar verwachtte den blijden kinderlach en den ontróerenden kinder- traan. Zij heeft aan die verwachting voldaan. Zij heeft ons doen lachen en doen weenen. Na uitvoerig de ontwikkeling van Va ria geschetst te hebben, zonder verzwij ging van de vele moeilijkheden, die daarbij overwonnen moesten worden, geeft het verslag weer hoe „Varia" zich als volwassen jonkvrouw aan de werdld heeft getoond en hoe haar debuut ge weest is. Het verslag zegt: „met wisse lend succes". Varia heeft dus wat men noemt haar: jours de fêtes" gehad, naast dagen van mindere opmerkzaam heid. Bedoeld wordt het optreden van Varia in tooneelwedstrijden buiten IJmuiden. Reeds in 1908 behaalde Varia in een concours te Haarlem, uitgeschreven door de tooneelvereeniging „Door In spanning Uitspanning" met het blij spelletje „Eindelijk" van von Moser den eereprijs voor uitspraak van de Neder- landsche taal en den tweeden prijs voor de opvoering. Van een concours op 26 Februari 1918 te Alkmaar gehouden had Varia tot mededinging gekozen: „Platonische Liefde" van C. Benima. De keuze van stuk, hoe verdienstelijk ook door Varia gespeeld, wat wij ons nog levendig her inneren, was wel oorzaak, dat Varia ditmaal niet bekroond werd. Ook hiei vermocht dit stuk weinig bijval ten deel vallen. Dat Varia tot iets veel beters de kracht in zich had bleek kort daarna in de schitterende opvoering van „Sonna waaraan we nog steeds met onverdeeld genot terug denken. Ruim een jaar later behaalde Varia mét „Dolle Hans" te Iloogeveen een tweeden prijs en enkele speciale prijzen voor regie, uitbeelding en tooneelaan- kleeding. De eerste jaren van haar bestaan had Varia zich gesteld onder de leiding van bezoldigde beroeps-regisseurs, o.m. de heeren J. Leijten, Bosshard m verha gen, tot in 1911 de heer A. P. Roza, wer kend lid der vereeniging de regie be langloos op zich nam. Naar men alge meen weet uit de met zorg gegeven voorstellingen der laatste jaren mei steeds stijgend succes. Het verslag herinnert er dan met groote erkenning aan, dat de heer D. J. Bais van de oprichting af werkend lid der vereeniging is geweest en steeds een der hechtste steunpilaren der vereeni ging. Wat den bloei en de ontwikkeling van Varia betreft, deelt het verslag mede dat de vereeniging bij haar eerste op treden in het publiek 5 donateurs en 60 kunstlievende leden telde. Dit getal steeg steeds, zoodat na eenigen tijd de schouwburgzaal „Cycloop" te klein bleek om alle leden met hun dames op één uitvhering'bijeen te kunnen hebben en Varia tot dubbel-uitvoeringen moest besluiten. De schouwburg „Thalia" bood hier uitkomst, door haar grootere plaatsruimte. Varia leefde den demo- cratischen tijd mede en schafte het praedicaat donateur en donatrice met hun bevoorrechte positie in de vereeni ging af, zoodat zij thans alleen werken de en kunstlievende leden heeft. Deze verdemocratiseering vond zijn oorzaak in ontevredenheid bij de reserveering van plaatsen. De donateurs hadden voor het gouden kalf de voorkeur bij plaatsbespreking, en in den Gulden Tijd van IJmuiden dienden velen dit offer beestje. Dat Varia zonder onderscheid des persoons de traditioneele rechten van enkele donateurs of donatrices zou hebben geofferd aan die democratisch/ bevlieging wil er niet goed bij ons in. Varia zal te goed weten, wat zij aan traditie verplicht is. Ofschoon de naam „Varia" duidt op variatie heeft de ver eeniging zich in den beginne het meest gewijd'aan het blijspel en de klucht. De eerste poging, in het dramatische gen re, was volgens het verslag vrijwel een mislukking en duurde het 4 jaar eer men opnieuw dezen tempel der kunst betrad. Muze Thalia was tot heden de goede fee van Varia geweest. Muze Mel pomene had tot heden haar neusje wat opgetrokken en nu Varia door trouwe aanhankelijkheid en dienende liefde ook haar gunst heeft verkregen, nu is zij een waardig dienares van beide mu zen geworden. Dat Varia van tijd tot tijd ook wel iets in het geestelijk belang harer wer kende leden deed o.i. niet te veel bleek uit het doen optreden van Mevr. Holtrop v. Gelder, den heer Henri Dek king en enkele tooneelensembles van buiten. Ten slotte stippen wij nog uit het ver slag aan de woorden van groote erken telijkheid ten opzichte van de Kamer muziek-Vereeniging „Kunstkring" die van het tweede levensjaar van Varia bij alle uitvoeringen haar zeer gewaardeer de medewerking verleende; van den heer J. List van wien steeds zooveel toe gevendheid is ondervonden; van de werkende leden voor hun toewijding en hun groot vertrouwen in de vereeni ging, ook in moeilijke dagen en van de kunstlievende leden voor hun financi- eelen en moreelen steun. Bij de jongste rennen te Auteuil droeg, naar het „Hbld." meldt, de danseres Ne- da Clysine een groenen hoed, gevormd en gegarneerd als een heg. Op zichzelf zou dit niet zoo wonderbaarlijk zijn, ge zien de zonderlinge modellen, die zelfs ten onzent worden geëxposeerd. Maar.... mademoiselle Clysine had het noodig geoordeeld, midden in haar heg een le venden kanarievogel te zetten. Een on zichtbaar net zorgde er voor, dat het vo geitje in zijn groene omheining moesti blijven. Ooggetuigen beweren, dat de stakkerd zoo waar nog af en toe een po ging deed om zijn stemmetje te laten hooren. Londen heeft de pyjama gepromo veerd tottea gown. Mevrouw ont vangt haar five o'clock gasten in een soort harembroek van zijde of crêpe de chine, waarbij een tussor zijden jakje "wordt gedragen. Intusschen hooren wij ook nog van andere combinaties: zwar te tafzijden pantalon en een smaragd groene velvetjas met grove, gekleurde broderieën versierd. Yvonne Dourge, de beroemde slan gendanseres, heeft zich te Long- schamps vertoond, neu sous son-cha peau". En toch geen last gekregen met de zedelijkheidspolitie. De zaak zat zoo: Van den buitengewoon grooten hoed, uitsluitend met versche rozen gegar neerd, vielen meters en meters zwarte kant tot op de elegante schoentjes der danseres. In wijde plooien golfde de prachtige kant om de slanke gestalte, en vormde een kleed, véél decenter dan de toiletten, die de meeste andere toonaan gevende dames droegen. Alleen de linkerschouder was onbe dekt gebleven, 'en droeg, in overeen stemming met de hoedgarneering, een donkerroode roos. New York brengt, als nieuwste nieuws de phosphoriseerende japon, waarvoor een speciale dans, the dreamland-waltz, werduitgevonden. De lichten in de zaal worden dan uit gedraaid. Als gloeiwormpjes bewegen de dames zich in 't donker. De japonnen uit een speciaal geprepareerde, lichtge vende stof vervaardigd, sluiten nauw om het lichaam. Het decolleté, de schoe nen, het kapsel zijn dan met phosphori- veerende juweelen versierd. Niet iedere dame, ook al behoort zij tot de New Yorksche upper ten, kan zich de weelde van dergelijke kostbaar heden veroorloven; wie geen echte ju weelen tot haar beschikking heeft, doet het met pietepeuterig kleine gekleurde, gloeilampjes, waarvan de batterij dan in den hak van het dansschoentje wordt „gebouwd." Mrs. Milton Makay, vroeger koristo in »en Londensch variété, thans echtge- no d,e van een multi-millionair, liet zich zelfs diamanten kousebanden aanme ten en die sieraden bovendien nog elee- trisch verlichten. De japon, die er ovei werd gedragen, was van een doorz:ch- lige stof De Neuerlandsche vrouwen zijn, ver geleken bij a1 de bovengenoemde dames toch nog <vel héél bescheiden, al vindt neef NurKs, dat de vrouw om hem heen 't met haar lage halsjes en spichtige beenen al bont genoeg maken. De najaarsvergadering van het Di strict-Comité Noord-Holland der Nat. Chr. Geli. Onth. Vereeniging wordt ge houden Zaterdag 21 October a.s. te 2 uur in het lokaal Bethel te Hilversum. De agenda vermeldt: „De plicht en de taak van de leden der N. C. G. O. V." door W. P. J. Overmeer te Haarlem; On derlinge bespreking van de propagan da, oa. door samenwerking met de Noord-Hollandsche Tentzending; „In drukken van de Algemeene Vergade ring" door T. P. v. d. Leer te Haarlem." Des avonds 7 uur wordt een openba re vergadering gehouden met als spre ker Ds. L. J. van Leeuwen te Hilversum. H. S. V. is met zijn sterkste elftal in het veld waartegen over V. S. V. de zelf de ploeg in 't veld brengt als tegenover Bloemendaal. Het H. S. V.-veld is uitstekend in or de. Het was uitstekend voetbalweer wat velen, gezien de laatste dagen, niet I verwacht hadden. Om tien minuten over twee stellen de spelers zich tegenover elkaar waarna de scheidsrechter fluit en II. S. V. af trapt en recht op het V. S. V.-doel af gaat met een flink schot op het doel doch keeper v. <1. Wint geeft niet thuis. Dan neemt V. S. V. het spel in handen. Zwanenburg lost een kogel op het H. S. V.-doel welke echter netjes gestopt wordt. Voor de rust gaat het spel vrij wel gelijk op, alleen krijgt V. S. V. twèe corners te nemen welke achter ge plaatst worden. Nog enkele aanvallen van V. S. V. en dan wordt gefloten voor rust; de stand is nog 00. Een kwartier na rust krijgt een van de H. S. V.-backs 'n blessuur aan zijn knie en verlaat het veld. Even daarna krijgt Meuldijk een bal mooi toegespeeld van Meier en on derneemt dan een van zijn ouderwet- sche rennen, passeert de geheele ach terhoede tot op drie pas van den keeper en zet hem dan onhoudbaar in het net, -0. Dan is het uit met H. S. V.; ze laten totaal de moed zakken, wat hen bijna nog een keer noodlottig wordt, door een schot tegen den staander, ver buiten het bereik van den keeper. De laatste 10 minuten verandert V. S. V. zijn opstelling geheel, daar de back Pieterman 'n enkelblessuur heeft opge- loopen, deze gaat dan maar in de voor hoede. V. S. V. is toch het laatste kwar tier ver in de meerderheid. H. S. V. gaat alleen nog maar verdedigen en weet de stand zoo te houden, alleen de laatste minuten komt H S. V. nog even op zet ten, doch punten komen er niet meer. De leiding beruste in goede handen. Gaat zoo door V. S. V. dan komt gij spoedig weer in de 2e klas; de zwaar ste uitwedstrijden zijn gewonnen, doch telt de andere clubs niet te ligt, altijd is aanpakken geboden en houdt er de moed maar in! Na een wedstrijd, waarin Stormvo gels zich ver de meerdere toonde van V. U. C., zijn onze plaatsgenooten er tenslotte in geslaagd met 30 te win nen. Zonderen we de eerste twintig minu ten uit, toen het spel vrijwel gelijk op ging, dan kunnen we gerust zeggen, dat de resteerende minuten Stormvogels het spel in handen had. Dat de Storm vogels-voorhoede, waarin Blinkhoff Sr. thans heel wat beter op zijn plaats bleek dan tegen S. V. V., telkens weer kon aanvallen, dankt zij voor een niet gering deel aan het spel der midd-nli- nie, waarin Sprokkreeff e<m schitteren de partij speelde. Zijn opstellen, afne men en plaatsen was keurig. In den aanval ging het aanvankelijk rechts heel wat beter dan links, waar Snoeks wel wat te langzaam was en. minder goed plaatste. We zouden haast zeggen: „De captain had het voor rust met het veld te kwaad," want na de thee ging het tuschen hem en Oldenburg Sr. veel beter. Het backstel der Stormvogels was weer enorm op dreef. Van Koster en Blinkhoff Jr. kunnen diverse tegenpar tijen nog plezier hebben! De stevige Ilaagsche links-buiten had tegen Jelle niet veel in te brengen. Dat Reuzenaar met een dergelijk stel backs voor zich niet veel te doen kreeg, is te begrijpen. 1 weemaal evenwel heeft hij op solide wijze gered. V. U. C. is tegengevallen. Onwille keurig vroegen we ons meermalen af, of dat nou die voorhoede was, die acht maal tegen Hilversum scoorde! Lissau- er, Hendriks en de Jong vielen al zeer tegen. Van de middenlinie ging weinig steun voor de voorhoede uit. Bontje bepaalde zich tot streng bewaken van Blinkhoff Sr. en gebruikte daartoe niet altijd even faire middelen. Het achter trio treft geen blaam. Het heeft gedaan, wat het kon, doch was tegen de over macht niet bestand. De leiding was bij den heer v. d. Schalk in goede handen. Om twee uur verschijnen de volgende elftallen in het veld: Reuzenaar. Blinkhoff Jr. Koster v. Ver!?aak> Sprokkreeff, Bakker er, Oldenburg Jr. Blinkhoff Sr., Snoeks, Oldenburg Sr. de V\ aal, Lissauer, Hendriks, de Jong, t-, Hermans Het begin doet al aanstonds een spannenden wedstrijd verwachten Vliegensvlug gaat het spel heen en weer en beide verdedigingen zijn direct in volle actie. Blinkhoff Sr. probeert zich tusschen de Haagsche verdediging door te wringen, doch ondervindt ge- duchten tegenstand van Bontje. Aan den anderen kant onderneemt Her mans met Koster op zij een fraaien rush, om onverwacht hard in te schie ten, docht Reuzenaar staat op de juiste plaats en retourneert het leder. Dan wordt Bekker aan den tand gevoeld Schoten van Visser en Oldenburg Sr.' vangt hij goed op. Weer is het dan Her mans, die Reuzenaar aan het werk zet doch deze stompt den bal het veld in. Langzaam, maar zeker zakt V. U. C.. nu af en worden de Stormvogels-aan vallen gevaarlijker. Plotseling brengt Koster den bal mooi op en plaatst op het juiste moment naar voren. Als de bliksem zoo snel schiet Blinkhoff Sr. langs Bontje en wringt zich tusschen de Waal en Hendriks door. In moeilijke positie krijgt hij den bal vrij, doch schiet ondanks dat hard en zuiver in (1—0). We noteerén nu een serie gevaarlijke Stormvogels-aanvallen, waarin vooral de rechterwing een werkzaam aandeel heeft. Oldenburg Jr. geeft Visser een fraaie kans, doch laatstgenoemde talmt met schieten. Even later is hij er vlug- gei' bij en lost een ontzettend hard schot dat Bekker schitterend stopt. Een zelf de lot ondergaat een hard schot van Snoeks. Dezelfde speler geeft Blinkhoff Sr. een mooie trough-pass. Deze kan de bal niet in zijn macht krijgen, waarna Sprokkreeff het leder maar voor het in trappen heeft. Deze schrikt hier zoo van, dat hij de kans niet benut, V. U. C. doet nu ecnige aanvallen, die Reuzenaar echter geenszins verontrus ten. Blinkhoff Jr. en Koster zijn zoo sa fe, dat er voor de Waal c.s. geen door komen aan is. De rust breekt aan met 1—0. In de tweede helft zet Stormvogels de zaken op denzelfden voet voort. Als Koster een voorzet van de Waal heeft weggetrapt, krijgt Snoeks een vrijen trap te neipen. Blinkhoff Sr. krijgt den bal vrij en schiet over den uitloopenden Bekker juist tegen de lat. De aanvallen van Stormvogels zijn nu legio. Vele aanvallen stranden echter op buitenspel. Sprokkreeff is nu schit terend op dreef. Geregeld zet hij zijn voorhoede aan het werk. Blinkhoff Sr. benut bijna een trough-pass van zijn voet, doch Bekker redt. Als Oldenburg Sr. opbrengt, krijgt Snoeks gelegen heid een schuiver te lossen, maar weer is Bekker op zijn post, evenals bij een hard schot van Oldenburg Jr. Bij een V. U. C.-aanval komt de Jong in botsing met Koster en moet met een ontwrichten schouder het veld verla ten, waarna Lissauer Sr. zijn plaats in neemt. Spoedig hierop maakt Olden burg Jr. met een hard schot den twee den goal (20). V. U. C. leeft nu weer wat op. Reuze naar kan bij een aanval van Lissauer redden en in een volgend oogenblik kan Vermaak slechts ten koste van een cor ner redden, dien hij zelf fraai verwerkt. Als Reuzenaar wederom moet uitloopen en de bal van links wordt ingeschoten redt Bakker een bijna zekeren goal. BURGERLIJKE STAND. Oemeente Velsen. Bevallen: M. van den BrinkSpijker, z.A. BroekBoogaard, d.M. M. de Man—Hollaar, d.T. J. Bleeker Bras, d. A. Selderbeek—Engels, z.A. de Groot Schilp, z.M. van Vliet—van Dam, d. Aan J. F. Kipperman en Oebr. Servaas is een bouwpremie ad. f 600 toegekend voor den bouw van een woning aan den Zeeweg alhier.) Op de hoek van Kortenaer-en Tromp straat botsten hedenmorgen een melkwagen en een juffrouw op de fiets gezeten tegen elkander op De juffrouw sloeg van de fiets en kwam onder den melkwagen terecht. In bewusteloozen toestand werd zij den win kel van den heer R. binnengedragen. De ontboden geneesheer constateerde herser schuding. Het meisje, mej. van K. genaamd dat op weg was naar haar werk te IJ muiden werd per rijtuig naar haar woning in het Roodedorp alhier vervoerd. Aan het Prov. Electr. Bedrijf is ver gunning verleend tot het plaatsen van een ijzeren laagspannings- verdeelkaOje in de Passtoorsstraat, ten behoeve van de verlich ting der woningen van de R. K. Woning bouwvereening aan de Wiistelaan Ket 20-jarig bestaan der tooneel vereeniging „Varia". In Thalia wordt Vrijdag weder op gevoerd het bekende blijspel „De Tante van Charley",J van de Engelsche schrijvers Brandon en Thomas. Wie zich eens extra wil amuseeren, kunnen wij met de meeste vrijmoedigheid aanbevelen Vrijdagavond naar Thalia te gaan. BINNENLAND. Faiilisseuienten in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Oct. in Nederland uitgesproken 62 faillissemen ten tegen 38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Oct. 1922 2305 faillissementen tegenover 1603 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Mode-buitensporigheden. D e' P'r o v i n c i a 1 e belastingen inl gN oord-Holland. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor: ter bestrijding van de uitgaven der Provincie in het dienstjaar 1923 voor dat jaar te heffen Zes-en-twintig opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen; Zes-en-twintig opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigen dommen; Vier en-twintig opcenten op de hoofdsom der personeele belasting Twaalf opcenten op de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. la der wet op de Inkomstenbelasting 1914 belas tingjaar 1923/24. Twaalf opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, belastingjaar 1923 24. Drankbestrijding. N.C.G.O.V. SPORT. VOETBAL. H. S. V.—V. S. V. 0—1. De wedstrijd. StormvogelsV. U. C. 30. De wedstrijd. t u' .®ontJe' de Wild, J. Hendriks F. de Waal Bekker.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2