V. s. V.—E. D. W. V. S. V. lioen gulden tegen ruim 15 millioen in het vorig jaar. Daarvan werd door de stoomtrawlers aangevoerd tot een be drag van ongeveer 7 millioen tegen on geveer 6 millioen in 1920. Omtrent de overeenkomst van de re- geering met de Haarlemsche Bankver- eeniging releveeren we uit het verslag, dat met het oog op de malaise in den handel in het algemeen en den ongun- stigen toestand voor den export in het bijzonder de Bank in het verslagjaar wederom strenge voorwaarden stelde voor het verleenen van crediet aan de kooplieden. In de meeste gevallen eisch- te zij volledige dekking. De koopkracht, welke het vorige jaar wegens de belang rijke verliezen door de kooplieden gele den als gevolg van de daling der Duit- sche valuta merkbaar was achteruitge gaan, werd in den loop van het verslag jaar niet verder verzwakt. De ontevre denheid van de zijde der kooplieden over de strenge eischen door de Bank ten opzichte van de credietverleening gesteld, kwamen ook thans herhaalde lijk tot uiting. Met het oog op het eindigen van den overeenkomst op 31 December van het verslagjaar werden vóór October vijf der groote Bankinstellingen in ons land uitgenoodigd tot inschrijving voor een nieuwe overeenkomst' op denzelfden voet. i*nn deze uitnoodiging gaf allqen de Haarlemsche Bankvereeniging ge volg. Aan hetgeen het verslag schrijft over den vischhandel zij tenslotte nog mede gedeeld, dat het aantal ingeschreven handelaren op 31 December 1921 be droeg 222, waaronder niet begrepen de ongeregelde bezoekers der haringveilin gen en de koopers beneden een bedrag van f 100.De reeds langer gevestigde zaken konden met uitzondering van en kele, die moesten liquideeren, blijven bestaan. In de algemeenen toestand van den vischhandel kwam in het verslag jaar geen groote verandering. Wegens het verloren gaan van Duitschland als afzetgebied werd de verzending naar België en andere landen grooter en nam ook de vischverzending in het binnen land aanzienlijk toe. De handel cp Bel gië werd in het laatst van het jaar eenigszins bemoeilijkt dooi' een maatre gel van de Belgische Begeering tot hef fing van een belasting weg ms over dracht kortweg genoemd invoerakte op levensmiddelen, waaronder ook visch tot een bedrag van 1 procent der goederenwaarde. Alle pogingen om de ze belasting opgeheven ie krijgen, waar toe ook de hulp der Nederlandsche Re geering was ingeroepen waren vruch teloos. Slechts door 4 handelaren werd in het verslagjaar voor meer dan 4 ton gouds aan visch omgezet, tege 7 in 1920 en 9 in 1919. Van een geleidelijke n na tuurlijke ontwikkeling van den visch handel was tengevolge van de abnor male omstandigheden in het verslag jaar weder geen sprake. Gedurende de week vin 5 Oct. t./m. 11 Oct. 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 67 'Hollandsche-, 1 Engelsche 27 Duitsche-, stoomtrawlers, 2 motor-, 36 zeilloggers, sloepen, 2 Motor-, 7 zeilharingloggers, 53 Engelsche haringdrifter, 124 Kustvisschers Van de Deensche visscherij, 1 Hollandsche Duitsche Stoomtrawler 2 Deensche-motor- kotters. De besommingen waren als volgt: Hollandsche van f 751. De Sportkroniek weet bovendien nog mede te deelen, dat den Spartanen hoogstwaarschijnlijk nog een tegenval Ier staat te wachten, waar zij in den wedstrijd tegen A.D.O. met een onge rechtigd speler (Schoen ex-Z.F.C.-er) zijn uitgekomen. Zooals onze lezers we ten, kan in dergelijke gevallen de wed strijd op verzoek der tegenpartij wor- d enongeldig verklaard en wordt dan wederom vastgesteld op het terrein dier tegenpartij. Met bedoelden Schoen is het wel een vreemde geschiedenis. In den wedstrijd tegen Stormvogels komt hij voor Spar taan uit, in den daarop volgenden wed strijd verdedigt hij TEGEN Spartaan de Z. F. C.-kleurcn om tenslotte, als de Amsterdammers tegen A. D. O. moeten spelen, de ex-eerste klasser te helpen Tegen Excelsior zou hij wederom voor Spartaan zijn uitgekomen als de N. V B. hem zulks niet belet had. We zijn nieuwsgierig hoe dit zaakje zal afloo- pen. De tweede Amsterdamsche Overgan ger weerde zich beter en wist met haar verjongd elftal een 52 overwinning op O. D. S., dat nu juist niet een ver sterking voor de Overgangsklasse blijkt te zijn, te behalen. A. D. O. kan nog maar steeds niet op dreef komen en moest ook in 't Gooi haar meerdere erkennen. Toch zijn we er van overtuigd, dat de Hagenaars mo menteel op een plaats staan, waar zij niet behooren. H. F. C. behaalde niet dan na zwaren strijd een 3—1 overwinning op de daar aan voorafgaande week zoo „ingemaak te Hilversummers. Deze hadden onder de lat hun ouden keeper staan, die het er, ondanks zijn eigenaardige methode, heel wat beter afbracht dan zijn ex-op volger en tegenwoordigen voorganger. Morgen nu komen de Hilversummers bij Stormvogels op bezoek. Voor onze plaatsgenooten verheugt het ons, dat deze ontmoeting niet een week eerder is vastgesteld geworden. Na den zwa ren nederlaag tegen V. U. C. was Hilver sum bepaald een gevaarlijke tegen standster geweest, waar van genoemde nederlaag allicht onderschatting der te genpartij het gevolg was geweest. Thans staan de zaken evenwel anders. Hilversum heeft tegen H. F. C. getoond, dat er nu niet wat men noemt met haar te spelen valt. En dit zal niet nalaten van invloed te zijn op het spel der Stormvogels. De vorige week hebben de blauw-witten tegen V. U. C. getoond, welk een kracht zij kunnen ontplooien, wanneer zij het er op gezet hebben, hun tegenstandster te slaan. Met dit feit voor oogen zijn wij voor morgen opti mistisch gestemd. Stormvogels, zorgt er voor, dat we morgen de 4e overwinning kunnen noteeren! In de derde klas C. noteeren we een kleine overwinning van V. S. V. op H. S. V. Zijn de V. S. V.-ers weer van plan tweede klassers te worden? Tegen E. D. W. geven we hun morgen wederom een goede kans. Onze voorspellingen voor morgen lui den als volgt: Stormvogels—Hilversum Stormv. V. U. C.—V. V. A. gelijk O. D. S.—Z. F. C. O.D.S. S. V. V.—A. D. O. gelijk 't GooiExcelsior 't Gooi SpartaanH. F. C. gelijk Stoomtrawlers Engelsche Stoomtrawlers Duitsche Stoomtrawlers Motorloggers Zeilloggers Sloepen Motor-haringl. Zeil-haringl. Engelsche haring-drifters Stoomtrawlers Elftalcommissie „Overgangsklasse". Voor dit seizoen wordt deze Commissie tot f4553.—gevormd uit de heeren Seignette, Burgwal, van Loon, Hoorn en Bremerkamp. >i f ii f1198.- f 404.- f 65.- f1968.- f 4634.- f 302.- f 186.- (Holl.) Deensche •f f f1588.— f 3503.—I f 745.— f 535.- i 3763.- f5317.—j f5034.- JJ2308.- visscherij I f1158.— PLAATSELIJK NIEUWS. visscherij f 878.— f 2946.— I f 4936.— be- (Duitsche) Deensche ii f Deensche Motorkotters f1565. terwijl de kustvisschers totaal somden. De aanvoer bestond'Uit 1.194.346 K.G. trawlvisch, 16753 K. G. beugvisch en 2404 kantjes 16085 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 306 097.855. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Van de vier clubs, die tot en met 1 October alles gewonnen hadden, zijn er na den vorigen Zondag nog slechts twee overgebleven. V.U.C. verloor van Storm vogels en' Excelsior wist er zoowaar Spartaan met 2—0 onder te houden. IJMUIDEN. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dólleman gehouden verkooping werd het stalen loggerschip „Nederland" 1J.M. 292 gekocht door de firma Bakker en Dijksen qq. voor f8000. Een partij losse goederen en het scheepje IJ.M. 467 brachten f 1800 op. Aan de N.V. Mij. tot Exploitatie van Ijsfabrieken in Nederland is vergunning verleend tot het oprichten van een inrich ting tot het bereiden van droge verfstoffen aan de Industriestraat alhier. VELSEROORD De circulatie met de lijsten voor de Muziektent alhier heeft f 190.11 opgebracht. In de commissievergadering is besloten dat de thans zittende leden niet meer als afgevaardigden van de vereeniging fun- geeren, zoodat het nu is de Commissie ter verkrijging van een muziektent te Velseroord, waarin zoo noodig ook andere personen knnnen zitting nemen. De commissie bestaat uit de heeren H. A. Repko, voorzitter; J. W. Dreyer, Gistermiddag is op den hoek van Trompstraat en Willebrordstraat een ongeval gebeurd, dat weder nog al goed afliep. Van IJmuiden kwam langs het kleine stukje kanaalweg een motorrijder, die toen hij de Willebrordstraat wilde inslaan, tegen een uit die straat komende auto botste, waarin gezeten was de heer Warmelink te IJmuiden De motor kwam geheel onder de auto terecht, en de berijder, de heer V. M., een Italiaan, wonende te Haarlem, liep een hoofdwonde op en kneuzingen aan het been. hij werd in den winkel der Coop. Verbruiksvereeniging binnengedragen en door Dr. Barentsen uit Wijkeroog, die juist per fiets passeerde, verbonden. Geluk kig waren de verwondingen niet van ernsti gen aard. Het motorrijwiel was echter deer lijk gehavend. De auto was een huurauto van den heer Beekman uit Bloemendaal De heer M. is later per auto naar Haarlem vervoerd. VELSEN. In café „Bloemoord" werd Vrijdag de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Kindervreugd. De jaarver slagen werden uitgebracht en goedgekeurd. De vereeniging verkeert in bloeienden toe stand. De penningmeester had een batig saldo van f 143. Besloten werd daarvan f 100 te reserveeren voor een te stichten speelterrein op Wijkeroog. Voorts werd besloten de contributie te brengen op 15 cents per maand en deze maandelijks te innen. De aftredende bestuursleden, Mevr. Wei- tink en de heeren van Asselt en v. d. Bos werden als zoodanig herkozen. de De af deeling „Velsen en omstre ken" van de „Nederlandsche Vereerd- ging tot bescherming van dieren" heeft het noodig en nuttig gevonden propa ganda te maken. Als middel heeft ze daarvoor in eerste plaats gekozen het houden van eene tentoonstelling op Vrijdag 13 en Zaterdag 14 October in Hotel „De Prins" Een tweede middel bestaat in eene le zing met lichtbeelden op Vrijdagavond en een derde middel in het houden van een Fancy-Fair op Zaterdagavond, uur, alles in Hotel „De Prins",. Allei eerst zullen we iets meedeelen over de tentoonstelling. Maken we een rondgang door de groo te zaal, dan valt ons dadelijk langs de rechterzijde een kar in het oog met een hond er voor, om er een voorstelling van te geven, hoe vaak dit verkeerd ge schiedt, zeer ten nadeele van het beest, het is dan eene foltering. Daarnaast staat een goede drinkbak, die niet om- gestooten kan worden, en een zeer on geschikt hondenhok, waarvoor eene ton dienst moet doen. Op eene lange tafel zien we vervolgens van allerlei. Voor eerst weer eene slechte bespanning in miniatuur, waarbij een karton met- Een hond is geen trekdier, hij is er niet voor geschapen en eene bede: Ach! wie zal zich over ons, trekhonden ontfer men? Natuurlijk liggen overal propaganda geschriften, die ieder die meer van d( zaak wil weten, op de hoogte stellen. Het geheel is een stuk werk, dat hee veel gevergd heeft van het Bestuur be staande uit den heer R. Fischer en d< dames Fischervan Gameren, Kerberl en Mevrouw Walsmit. Ze verdienei daarvoor den dank van alle dieren vrienden, maar een woord van hulde aan Jonkvrouw E. des Tombé uit Dei Haag, de ijverige strijdster voor Dieren bescherming en den heer Ensink, in specteur der Vereeniging, is zeker niet minder verdiend. Donderdagavond vergaderde naar Hl Dbl. meldt, in café „Bloemoord" de af deeling Velsen van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders. Ter vergadering wer den medegedeeld de voorstellen der firma Van Gelder, zooals die 's morgens ter con. ferentie in Amsterdam aan de hoofdbesturen der organisatie waren bekend gemaakt. Deze kwamen hierop neer, dat de werk tijd der dagarbeiders met 3 uur per week zal worden verlengd en dus gebracht worden van 45 op 48 uur per week, die der ar beiders in continuarbeid met 1 uur, zoodat de fabriek Zaterdagsnachts in plaats van 10 uur om 11 uur zou stoppen. Eveneens was een nieuwe premieregeling voorgesteld. Daar dit slechts een voorloopige bespre- Dan volgen een paar schilderijtjes om I ^,nS wasi werden geen definitieve besluiten In de Geref. Kerk werd Vrijdagavond een lichtbeeldenavond gegeven door den ïeer M. J. Vermeulen uit Zurich, een oud Velsenaar, zoon van wijlen den heer P. Vermeulen. Er was een flinke belangstelling. De heer Vermeulen gaf schoone gezich ten uit Zwitserland te zien, maakte met de aanwezigen een reis van Zürich naar Schaff- hausen, naar Luzern, daarna door het Alpengebied van ltaliaansch Zwitserland en over Bazel weer naar Zürich terug. Ter afwisseling zong Mej. A. M. Ver meulen uit Rmuiden een zestal liederen begeleid door den heer P. J. Nauta, terwijl de heer P. Vermeulen uit IJmuiden een drietal nummers op de viool deed hooren, jegeleid door den heer M. J. Vermeulen. Zoo viel er dezen avond veel te genieten en ds. J. D. Boerkoel, die de samenkomst ook geopend had, was in zijn slotwoord zeker de tolk van allen, toen hij de heer Vermeulen en zijne familieleden dank bracht voor al 't schoons, dezen avond te zien en te hooren gegeven. Een collecte werd gehouden voor de te stichten nieuwe kerk der Geref. gemeente, welke f 50 opbracht. Door de Wijkzusters van het „Witte Kruis" in onze gemeente zijn in het derde cwartaal 3334 bezoeken afgelegd en wel door zuster v d. Hoek 960, door zuster ulp 699, door zuster Valkenier 930 en door zuster de Beurs 745. In de Donderdagavond gehouden vergadering der Oudercommissie van school heeft men zich uitgesproken voor het instituut schoolbaden, mits dit niet met al te veel kosten gepaard gaat. Ook werd besloten een St. Nicolaasfeest voor de kinderen te organiseeren, waar voor het onderwijzend personeel zijn mede werking heeft toegezegd, terwijl ook eenige ouders zich bereid verklaarden hun hulp te verleenen. Bij beschikking van den Ministerl van Arbeid zijn aan deze gemeente de vol gende bouwpremies toegekend f 5856 voorl 12 woningen aan de Trompstraat te Velser oord door de Amst. Ballast Mij.; f575voor| een woning aan de Trompstraat door E. Jijl te IJmuiden en f530 voor eenwoning| aan den Bloemendaalschen straatweg te Jan Oijzenvaart door W. J. A. Nelis te Schoten Vrijdagavond had in Hotel De Prins de lezing plaats, georganiseerd door de afdeeling der Ned. Vereeniging voor Die-1 renbescherming. De voorzitter der afdeeling, de heerl R. H. P. Fischer, sprak een openingswoord, f Hij zette uiteen wat de afdeeling wil, in 't bijzonder de oprichting van een Dierenasyl en hoopte dat deze tentoonstelling en vooral de fancy-fair en de verloting de verwezen lijking daarvan een flinke stap nader zou| brengen. Daarna verkreeg Jonkvr. E. des Tombe I van den Haag het woord, die een lezing hield over „Dierendressuur en nog iets", verduidelijkt door tal van lichtbeelden en waarin ons het lijden van de dieren werd geschetst, dat deze door de wreedheid der menschen hebben te verduren. In de pauze kregen we nog een mooie I secretaris; W.'p. Ramaker, penningmees- «fwissehng n.L een solo voor clarinet van tervan 't Hoff en v. d. Briber. Jen ,h.e.er. W'chKe.rml<,. u,t B^ver^1]k' begeleid door Mej. Robijn, die een dankbaar Naar we vernemen is de toestand van Mej. K., die Woensdag op den hoek Kortenaerstraat en Trompstraat in botsing kwam met een wagen der Melkinrichting Velsen, vooruitgaande. applaus verwierven. Ook nu werden loten I en andere zaken verkocht ten bate van het goede doel. Het was voor de vereeniging een mooie propaganda-avond. de wreede sport af te beelden, die de paarden afjakkert bij wedrennen. Aan den wand staat eene houten bus, welke op verschillende plaatsen in het land wordt opgehangen, waarin het pu bliek klachten kan deponeeren over die renmishandeling. Op een stuk karton staat een kunsten makers hond afgebeeld op een hokje met het onderschrift: „Ik leer mijn kunsten met pijn en angst voor straf. Ik reis en leef in deze kleine kist. Sluit u aan bij het Nederl. Jack-Lon- don-verbond, secretariaat Wassenaar, Scheveningsche weg 6 Den Haag. Daarnaast zien we werktuigen, die dienen om den slachtdieren een min- pijnlijker dood te geven naast een kar ton, waarop de Vereeniging het lid maatschap aanbeveelt en zegt, dat die renbescherming wil, leert en rechtvaar digheid is. Ratten, muizen en vliegen dulden we niet in huis, we vangen en dooden ze zooveel we kunnen, maar la ten we dit zoo weinig pijnlijk maken als het kan en dat is mogelijk met daar tentoongestelde werktuigen. Vervolgens wordt er een lans gebro ken voor het paard. Weg met den op- zetteugel, de oogkleppen en de mode om den staart af te knippen. De zon, die de oogkleppen op hooge tempera tuur brengt is zoo de oorzaak, dat de oogen der dieren vreeselijk gepijnigd worden. Er staan dan op schilderijen voorbeelden van goede en slechte be spanning. Er zijn schoenen, van touwwerk te zien, die gevallen paarden aangetrok ken worden, om het uitglijden bij het ophelpen te voorkomen. Aan het eind zien we een winterta- fereeltje en zijn in de vogelwereld aan geland. Een besneeuwd landschap is ge deeltelijk schoongeveegd en met vogel voedsel bestrooid, terwijl in de takken voedsel opgehangen is naar de ver schillende geaardheid der geveder dieren. Een allerliefst voederbakje is gemaakt van een onklaar geraakt elec- trisch lampje, een halven tennisbal en een uitgeknipt, gebogen, niet gesoldeerd plaatje blik. Dan waait na regen het zaad onderin weer droog. Er staan een vogelhuis en een nestkastje bij. Aan de andere zijde der zaal zien we verschillende kartons, waarop meike vers, kikkers en vlinders den kinderen verzoeken, hen niet te betrekken in hunne wreede spelletjes, die meestal eindigen met den marteldood. Er hangt een beeld van een in een verlaten woning achtergebleven kat, niemands eigendom, een zwerveling ge worden, die vreeselijk lijdt. Een onverzorgd, ellendig geketend hondje naast en verzorgd, vroolijk en vrij diertje, een ezeltje verzorgd zooals het moet in tegenstelling van een ge marteld lotgenoot, zooals we des zomers wel aan het strand aantreffen. Daar naast zien we een omnibusknol met een ruwen van een zweep voorzienen koet sier achter hem. Bij een hok met konijnen wordt ons verzocht toch met de gewoonte te bre ken hen bij de ooren op te tillen, een karton verzoekt den wreeden henge laars zich te bekeer en. Verder staan een paar kinderen, die op een yriendelijk verzoek van een vogeltje het kooitje openen. Aan het eind staat een hondenhok, ingericht zooals het wezen moet en de hond ligt er ongeketend voor. In het midden der zaal zien we twee weiden, waarin we een bak met water en een paar boomen zien, welke laatste dienen om in den warmen zomer den beesten wat schaduw te geven, terwijl er tevens een huisje is, waarin ze bij ongunstig weer kunnen schuilen. genomen. Hierover zal I plaats hebben. een vervolgvergadering BURGERLIJKE STAND. VELSEN. B e v a 11 e n M. Meinders—Zonneveld, z. M. G. Handgraaf—Sintenie, d.J. Busscher Scholten, z.; G. IJzerdraat—Kollé, d.; J. Prins—Stinvenberg, d.; E. J. Hollander- Prins, z.; G. Tijms—Schol, d.; A. M. Mees ters—Smakman, d. Ondertrouwd: J. de Kok en J. G. Medik; R. Hommes en C. M. Snijders Blok S.J. Wittebrood en M. VreekenJ. Weber en M.M. vanRoon; A. C. A. Piers en N. M. Verheij; Tj. Servaas en A. Hakker; J.Stoppa en T. Krap; J. H. Klepper en H.J. Snaken- broek; L. Roiloos en G. Koningstein; H. Verweij en H. Wessel; J. Th. Gillissen en E. Maarleveld. Gehuwd: S. Haringa en A. Wierdsma Mars en A. Oldenburg; D. de Greef en A. Koning; J. Timmer en T. Hamers; D. van Buuren en N. Grapendaal. Overleden: M. P. Baak, 38 j., vrouw van J. Baak; M. Roth, 79 j., ongehuwd; M. G. de Waal Malefijt, 54 j., vrouw van Vader. F. J- BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Jacob, zoon van Jacob Groen en Dirkje Zwart; Fhilippus, zoon van Pieter Groen en Rachel Stam. Overleden: Jan Hoving'n, 85 jaar, weduwe van Agina Bakker. Ondertrouwd Engel Konijn, 20 jaar en Elisabeth Visser, 21 jaar; Jo- zeph Koeman, 29 jaar en Petronella Prins, 21 jaar. Getrouwd: Gornelis Zwart, 22 j. en Arendje Krab, 23 jaar; Pieter Visser, 21 jaar en Albertje Blok, 21 jaar; Alber- tus Wijker, 25 jaar en Jannetje Visser, 25 jaar. SANTPOORT. Donderdagmiddag werd per auto bij Dr. de Groot binnengebracht een Haar lemmer, die door een van Haarlem komende auto zoodanig was aangereden, dat hij ge neeskundige behandeling van noode had. Na aan hoofd en beenen verbonden te zijn, werd hij door den Heer Jak per auto naar Haarlem vervoerd. Morgen wordtde concertzaal „Zomer- lust" als bioscoop ingewijd. De bekende Santpoortsche bioscoop-combinatie zal zorg dragen voor een prachtig programma, zoo dat een gang naar „Zomerlust" zeker de moeite zal Ioonen. Na een ééndaagsche verhooging van cent per liter op 2 October jl. welke veihooging den volgenden dag weer werd teruggenomen, is met ingang van Woensdag de melk met 2 cent per liter verhoogd en bedraagt alzoo 16 cent. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 8 October: Northdene, st., Sunderland, steenkolen. Vertrokken 10 October: Northdene, st., Engeland, ledig. Velsen. Aangekomen 7 October: Schokland, st., Ipswich, steenkolen, Pa pierfabriek; 10 October: Fred Cleeves, st., Llanelly, laatst van Amsterdam, steenkolen, id. Vertrokken 9 October: Schokland, st., Newcastle, ledig.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 10