1848 Kg. en f 427 in Augustus van het vorige jaar. Het aantal stoomkustvisschers en motorloggers, hetwelk aan de trawlvis- scherij deelnam, was evenals verleden jaar Augustus, gering; en verder hiel den er zich thans meer- zeilloggers en motorkustvisschers doch minder zeil- kustvisschers mede bezig. De geldelijke uitkomsten waren voor al deze vaartuigsoorten ongunstiger, dan in Augustus van het vorige jaar. De zeilloggers vingen en besomden gemiddeld per reisdag respectievelijk 152 Kg. en f 45 (246 Kg. en f 82 in Augus tus 1921), de motorkustvisschers per reis respectievelijk 285 Kg. en f 94, (378 Kg. en f 144 in Augustus 1921) en de zeilkustvisschers per reis 137 Kg. en f 37 (136 Kg. en f 50 in Augustus 1921). Een stoomvaartuig van het drifterty pe nam deze maand een proef met de visscherij met de zeevischzegen (snur- revaad), welke aanvankelijk goed slaagde. Beugvisscherij werd alleen uitge oefend met 9 zeilvaartuigen (verleden ;aai Augustus niet 2 stoom- n 7 zeil schepen). Aanvoer Ln opbrengst bedroe gen respectievelijk 81.000 Kg. en f 27.400 (88.000 Kg. en f 34.900 in Augustus 1921) Met de drijfnetvisscherij op haring hielden zich slechts 248 loggers, waar van 31 stoom-, 14 motor- on 203 zeillog gers bezig, tegen 362 loggers, waarvan 30 stoom-, 27 motor- en 3C5 zeilloggers in Augustus 1921. De vangsten waren nog kleiner dan verleden jaar en de prijzen lager. Ge middeld per reisdag vingen en besom den de stoomloggers respectievelijk 1584 Kg. en f 205 (2077 Kg. en f 376 in Augustus 1921), de motorloggers 903 Kg. en f 117 (1215 Kg. en f 219 in Augus tus 1921) en de zeilloggers 613 Kg. en f 219 in Augustus 1921) en de zeillog gers 613 Kg. en f 78 (693 Kg. en f 129 in Augustus 1921). De totale aanvoer en opbrengst be droeg respectievelijk 6.217.000 Kg. en f 794.5Q0 (8.013.000 Kg. en f 1.481.400 in Augustus 1921). De bezuiniging en de visscherij. In het thans verschenen tweede verslag van de Bezuinigings-commissie komt ten aanzien van het departement van landbouw, nijverheid en handel o.m. de volgende opmerking voor, die van belang is voor de visscberijpolitiek: Naar de zienswijze van de commissie kan de afdeeling visscherijen in hare tegenwoordige samenstelling niet wor den gehandhaafd. Zij gaf den minister in overweging, den hoofdinspecteur van de visscherijen, wiens bureau in middels is gevestigd in het departe mentsgebouw met de leiding der afdee ling Visscherijen te belasten. Wordt daartoe overgegaan, dan zal slechts één ambtenaar van het departement aan dien hoofdambtenaar behoeven te wor den toegevoegd voor wetgevenden ar beid en zaken van juridischen aard. In dit geval kunnen 4 van de 5 ambtena- FINLAND Z W EDEN. II. Nog werd de wanhopige strijd een tijdlang volgehouden en klonken de op wekkende tonen der Zweedsche mar- schen en liederen bij Jutas, waar Gene raal Döbeln den vijand met zijn Björne- borgefs (Finnen) klopte. Met opgewekt heid gingen de soldaten in het vuur, vooral als ze hun generaal aan 't hoofd zagen en dien herkenden aan zijn opge streken haar en den zwartzijden doek om het hoofd, die een oude schamp- wond bedekte. Iedere soldaat begreep welk een buitengewoon veldheer zij hadden en ook welk een buitengewoon man en goed kameraad hij was, vervuld van echten krijgsmanszin. Opvliegend van aard en spoedig tot tweegevecht be reid, was Döbeln ook weer snel ver zoend. Soms werd hij in groote opge wektheid aangetroffen, dan weer tot zwaarmoedigheid vervallen. Den vol genden dag werd bij de Kerk vari Oro- vais opnieuw strijd gevoerd en vloeide het bloed der dapperen die daar onder bevel van Adlelcreutz den overmacliti- gen Bus trachtten tegen te houden, doch ten slotte moesten wijken. Zoo ook geleidde Sandels zijne troe pen rustig en vastberaden door de Fin- sohe woestenijen en bij de eindeloos lan ge brug van Virta klonk nog eenmaal de jubelkreet der overwinning. Doch Noordwaarts ging de duistere terug tocht, gevolgd door een langen stoet van overbeladen wagens met gewonden en zieken, velen zegen ter neder, onver zorgd, langs de wegen en paden der Finsche wildernissen. Het was te ver geefs: Finland het oude zusterland werd ten slotte zonder genade van Zweden's zijde weggerukt. Daarbuiten tusschen de strandklippen en besneeuwde wouden op Aland stond Döbeln nog met een armee, besloten om zich tot het uiterste te verdedigen, toen ren der afdeeling Visscherijen worden gemist. BINNENLAND. Bescherming? In „De Vrijzinnig Democraat" merkt mr. Marehant op, dat het drama van de Tabakswet thans een verlengstuk heeft gekregen. Aan die wet is vastgekoppeld een be schermende maatregel door heffing van een invoerrecht van 30 pet. op tabak en sigaren en van 45 pet. op sigaretten. Na er aan herinnerd te hebben, hoe de regeering de bezwaren tegen deze maatregelen heeft trachten te ontzenu wen, schrijft mr. Marehant: „Wij hebben hier te doen met een be schermenden maatregel, die de goed- koope sigaren duurder zal maken, met zoogenaamde valuta-bescherming. Als voordeel van deze belasting verwacht men de versterking van de sigar>;Indu strie en vermindering van de werkloos heid. Moeten wij ons dit nadeel om het voordeel getroosten? Mocht deze vraag bevestigend worden beantwoord, dan is dit antwoord tevens gegeven voor alle andere aiükelen, waarvan de fabrikanten concurrentie hebben te verduren vanuit het Oosten. Juist dezelfde argumenten gelden voor leder en schoenen, voor kleeding, klom pen en wat niet al. De gevolgen van een maatregel als de ze reiken verder dan men oppervlakkig kan zien. Komen de Duitsche sigaren er niet meer in, dan zullen ook geen Duit sche sigaren van hier worden uitge voerd. Houdt men ze er buiten, dan zul len de maatregelen van weerwraak niet uitblijven, en de tabak als grondstof voor Duitsche sigaren zal wel niet meer uit Nederland worden geleverd. Het is wel eenigszins te verwonderen, dat men thans hiermede is aangekomen Elders is men ons met de proef met de ze verweermiddelen tegen de valuta- concurrentie voorgegaan, met bedroe vende uitkomsten. In Zwitserland heeft men er niets dan nadeel van ondervon den. Een staats-commissie van de Deensche regeering heeft overal een on derzoek ingesteld. Zij is met de bood schap teruggekomen: zoek het weren van de valuta-concurrentie nooit in ver hooging van invoerrechten. Niettemin komt de regeering met een voorstel, in enkele regels toegelicht, dat ons verder zal voeren op dezen weg. En tegelijkertijd laat men den vertegen woordiger van Nederland in den Vol kenbond een schoone redevoering hou den over de noodzakeijkheid van vrij ruilverkeer als middel tot herstel van de welvaart. Er gebeuren vreemde dingen tegen woordig." De aanklacht tegen mr. Troelstra. Over de aangelegenheid, die geleid heeft tot de klacht tegen mr. Troelstra, kan de „Tel." nog het volgende meedee- len: uit een slede die op het eiland aanland de, een koerier sprong. Hij sloeg den pelskraag neer en verkondigde met een verlicht hart, dat ér te Stockholm merk waardige gebeurtenissen waren voorge vallen. Eerst bromde Döbeln misnoegd, maar daarna verzamelde hij zijne soldaten en voerde hen over de met ijs bezette en verlaten zee gelukkig naar den Zweed- schen oever terug. Terwijl de Zweedsche en Finsche troepen met heldenmoed voortgingen om zich tegen de overmachtige Russi sche indringers te verdedigen, speelden .zich te Stockholm in het Koninklijk Pa leis de volgende gebeurtenissen af: Nog steeds liep aldaar de Vierde Gus- taaf Adolf tusschen haard en venster heen en weder met de handen op den rug. Droeg een officier zijn uitrusting niet naar behooren, zoo bemerkte de Koning dit direct en maakte er aanmer king op, doch om een leger aan te voe ren daar zag hij geen kans toe. Klonk een saluutschot, dan sprong hij op van schrik. Om beter op gang te komen, liet liij uit de garderobe het kostuum halen dat zijn voorganger Karei XII in de overwinningsdagen bij Narva had ge dragen. Plechtig trok hij de zware rui- terlaarzen aan, die de tijd niet zachter had gemaakt, stak de armen in den blauwen rok, waaraan de motten sedert meer dan honderd jaren geknaagd had den, gespte de geweldige pallas aan, die bij den grond sleepte en zijne handen verdwenen in de grofgevingerde hand schoenen van elandsvel alsof het kokers waren. Zoo uitgerust ging hij voort in diepe gedachten om met trotsche schreden den vloer te meten, terwijl de sporen rinkelden. De zon straalde naar binnen en als vermaakte ze zich den nieuwen Karei den twaalfde te bespieden en stil een vergelijking te maken tusschen dezen er. den vorigen. Tusschen „Neerlandia" en de Ned. Algemeene en Amst. Algemeene Her verzekering-maatschappijen was een geschil gerezen omtrent den inhoud van een zoekgeraakte polis; een copie van die polis, door mr. Troelstra geteekend voor copie conform, was in het bezit van de firma Lazard Van Balen. Toen men het langs schriftelijken weg niet over het gerezen geschilpunt kon eens worden, deelde mr.Troelstra aan de firma Lazard van Balen mede, dat hij haar persoonlijk bezoeken zou. Inder daad kwam hij Dinsdag j.l. in persoon, vergezeld, van zijn adjunct-directeur, den heer Joustra, ten kantore van de firma, aan het Rokin 5, waar men ge- ruimen tijd van gedachten wisselde over de vraag of de copie afweek van de orgineele polis. Op een gegeven oogenblik, zoo heeft een der heeren van de firma Lazard Van Balen aan den officier van Justitie medegedeeld verhief mr. Troelstra zich van zijn stoel, en vroeg hij of hij de copie even mocht inzien. Toen men, niets kwaads vermoedend, hem het po lis-afschrift ter hand stelde, bekeek hij het aandachtig aan beide zijden, zei toen iets dergelijks als: „Ja, er is wel een klein verschil, maar dat is toch niet van belang. Ik zou haast zeggen, dat we dit wel konden verscheuren", waarop hij de daad bij het woord voegde en het document in acht of zestien stukjes ver scheurde, weke hij aan zijn adjunct-di recteur den heer Joustra gaf, met de woorden: „Stop jij die snippers maar bij je." In de hoogste mate onthutst door het gebeurde, wisten de vertegenwoordi gers van de firma Lazard Van Balen niet anders te zeggen, dan dat na dit incident het onderhoud natuurlijk ge ëindigd was. Engelsch Pasvisuin. Naar het „Hbld." verneemt heeft de Engelsche regeering reeds geruimen tijd geleden aan onze regeering voorge steld beiderzijds het. pasvisum te doen vervallen. Het vorige jaar werd een dergelijk voorstel door Nederland aan Engeland gedaan, doch waarschijnlijk om politie ke redenen, werd het toen niet aan vaard. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake het stooten op de rot sen van Leraness van den haringlogger Mr. Dirk Donker Curtius, K.W. 3, schip per J. de Jager, van de reederij P. Meer burg te Katwijk' aan Zee. De Raad is van oordeel, dat het qn- geval is veroorzaakt door het niet hou den van het anker, doch dat de schip per zeer onverstandig heeft gehandeld, vooreerst door bij N.W. storm de baai van Lerwick binnen te loopen en ver volgens door niet de baai uit te zeilen toen hij zag dan zijn anker niet hield. Vervolgens deed de Raad uitspraak Maar de Jobstijdingen uit de verhon gerende legers hielden steeds aan en het noodlot liet zich niet verschrikken door een oude krijgsmanskleeding, die over een uur weder in de kast werd gehangen Om naar raad te luisteren, daartoe acht te de koning zich te verheven, en meer dan ooit kwamen de grauwen cn snau wen van zijn lippen. Hij gevoelde zich eenzaam en onzeker, sprak zinsver- ward, terwijl men in het land tot oproer tezamen liep. Den 13 Maart 1809 begaf zich Adler- creutz met eenige vertrouwbare vrien den naar het paleis. Norrbo (een brug) had juist zijne machtige bogen gereedgemetseld gekre gen en daardoor vlogen de losse ijs- schotsen en stroomwervels. De hanen der kerktorens begonnen reeds lente achtig te glanzen tegen een zachter blauw, maar toch was het nog sqherp winter. De koetsiers hadden het nog niet gewaagd om hunne paarden voor de geelgeverfde sjeesen te spannen maar zaten nog op de sleden en sloegen zich met de armen, om warm te worden. Het was acht uur in den morgen en prachtige zonneschijn. De mannen ver haastten hun gang, vast besloten zich in het onvermijdelijke te schikken en hun hoofd te wagen tot redding van het va derland. Het geheele slotplein lag onder de sneeuw en boven in de vertrekken gloei den de houtblokken in de haarden. Op de trappen sjouwden de lakeien met pakken en koffers want de koning had bevolen dat hij vroeg in den morgen zuidwaarts wilde trekken om de oproe- rigen met wapengeweld tot hun plicht te brengen. De minuten waren kostbaar, want eenige regimenten die mede zouden op trekken stonden reeds opgesteld en op Skeppsbron blonk het van de bajonet ten. Stoutmoedig trad Adlercreutz 's ko- nings vertrek met zijn volgers binnen, omtrent de klacht van den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart tegen den schipper van genoemd vaartuig. De Raad is van oordeel dat de schip per zich ernstig heeft misdragen door na het stooten het schip niet te la ten onderzoeken. Het feit dat het schip geen water- maakte, is allerminst een reden om dat onderzoek achterwege te laten. Bij een houten schip en vooral bij een houten schip dat, gelijk het onder havige, 35 jaar oud is, sluit het feit dat het stilliggende geen water maakt, in het geheel niet uit dat in de vaart, als er werking in het schip is, de lekken voor den dag komen. De Raad straft den schipper door het uitspreken van een berisping. Spoorwegbruggen Noordzeekanaal Velsen en Zaandam. Overzicht van de tijdstippen waarop de Spoorwegbruggen van het Noordzee kanaal bij Velsen en Zaandam voor het Scheepvaartverkeer geopend zal zijn gedurende de van 8 October 1922 af gel dende dienstregeling der Nederland» sche Spoorwegen. VELSEN ZAANDAM Van Tot Van Tot voorm. voorm. voorm. voorm. 12.25 4.25 12.10 12.34 5.36 5.42 12.54 5.23 6.01 6.23 6.29 6.42 6.40 6.46 7.37 7.54 7.06 - 7.22 8.22 8.35 8.00 8.16 9.00 9.11 8.41 8.53 9.29 9.42 9.33 9.51 9.57 10.06 10.08 1045. 10.28 10.37 11.11 11.59 10.49 11.00 nam. nam. nam. nam. 12.29 1.22 12.07 12.25 1.48 1.58 12.57 1.11 2.18 2.46 1.24 1.37 3.03 3.13 £.03 2.41 3.35 4.09 2.50 3.01 4.27 4.36 3.28 3.55 5.40 5.47 6.36 6.46 6.39 7.01 7.50 8.13 7.18 7.57 8.33 8.50 8.14 8.48 9.26 9.48 9.08 9.20 10.16 10.29 9.51 10.15 10.49 11.13 11.14 11.25 11.44 12.08 voorm. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In Thalia wordt weder een zeer bijzondere film vertoond n.l „De dood en het Meisje". We zouden niet gaarne elke film aanbevelen omdat we mee- nen, dat er heel wat achterwege moest blijven, dat thans op het witte doek ge bracht wordt en zeker niet geacht mag die de deur achter zich sloten. Verschei dene hadden hun winterjas nog aan. De koning trok den degen en riep luid om hulp, maar zij rukten hem dien uit de hand en de strijd werd hevig. Een paar lijfwachten en kamerjonkers sloe gen met sabels en poken een groot gat in de gesloten deur, maar waren niet in staat zich naar binnen te werken. De kamer was klein met een laag zittend venster en de vloer werd langzamer hand overdekt met glasscherven van de lichtkroon en van uitgeplukte blauw gele veeren van de pluimen der offi- ciersstekep. Breed en gebiedend ging Adlercreutz eindelijk naar buiten en stilde met beur telings goede en beurteling bedreigende woorden het lawaai buiten de vernielde deur. Met rassche schreden haastte hij zich daarna tot Hertog Karei, die van nu af 's lands regent werd en werd er onmiddellijk een koerier afgezonden naar Döbeln (den in Finland strijden den generaal), om zijn leger terug Je trekken. Onverhoeds greep de koning onder wijl een degen en ijlde door een achter uitgang het slotplein op. Maar opnieuw werd hij gegrepen en de trappen opge voerd naar een vertrek op de bovenste verdieping. Doodsbleek en met een schram over de hand, zeeg hij in een leuningstoel ne der en bleef daar den geheelen dag zit ten met den hoed op het hoofd. Naast hem werd madeira en water gezet, maar hij waagde er niet van te proeven, uit vrees dat ze met vergif vermengd wa ren. Nieuwsgierigen verdrongen zich om hem heen en velen die hij in de da gen zijner macht verongelijkt had, sta ken nu den gek met hem in zijn ongeluk Langzamerhand werd het stiller in de kamer en langzaam kropen de uren voort, de schemering begon te vallen in gangen en hoeken. Het vuur in de marmeren haarden ging uit en niemand stak de kroonluchter aan. De nacht trad worden de moraliteit te dienen. De beschrijving dezer film, uitgege ven door de N.V. NedBioscope-Mij. „Nebima' ons ter lezing aangeboden, heeft ons de overtuiging geschonken dat dit filmwerk door ieder gezien mag worden. Over de vertooning te Amster dam lezen wij in „Het Handelsblad". „De dood en het meisje", een werk dat onder leiding van den schrijver Fritz Lang zelf werd gefilmd, is inderdaad van eene zeer bijzondere conceptie. De homogene samenwerking van den ta lentvollen auteur-regisseur en de eer sterangs artisten, die hoofd- en bij figu ren uitbeelden, heeft geleid tot het scheppen van een meesterwerk van ci nematografische kunst. Iedere stand, elk gebaar, alle typen zijn volkomen in den stijl van het tafereel waarin ze voorkomen. Lil Dagover, die het meisje vertolkt, Bernhard Götzke, die „Der müde Tot" is, blijken in alle opzichten opgewassen tegen de hooge eischen die aan hun spel worden gesteld. „Het zou te ver voeren den geheelen inhoud van dit werk, dat rijk aan af wisseling, vol fijne trekjes en orgineel bedachte tafereelen tot en met het laat ste beeld boeit, op den voet te volgen. We volstaan met aan te stippen dat het ons van het rijk des Khalifs naar een karnaval in het Venetië van de 17de eeuw verplaatst en vandaar met 'n Chi- neeschen toovenaar laat reizen naai den Keizer van het Hemelsche Rijk; al les sterk van ensceneering en met ver bluffende staaltjes van photografische techniek." Bij de Dinsdag te Hellevoetsluis ge houden aanbesteding voor de levering van 3000 ton Cardiff-kolen voor de Ma rine te Vlissingen was van de 7 inschrij vers laagste de N.V. Britsche Steenko len Invoer Mij. alhier met f 20 per ton of f 60.000. De afdeeling der Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding hoopt deze maand haar 10-jarig bestaan te herdenken. Op Donderdag 26 dezer zal in het Gebouw Irene een feestelijke vergadering worden gehouden. t VELSEROORD. In de Herv. Kerk alhier werd Don derdagavond een Zendingssamenkomst gehouden. Na opening door Ds. Kroese verkreeg de heer A. van Dijk, zendeling op West-Java, met verlof te Heemstede, het woord, om te vertellen van zijn ar beid onder de Soendaneezen. Met groote aandacht werd deze rede, verduidelijkt door vele lichtbeelden, gevolgd. Een collecte voor de zending bracht f 16.36 op. Na afloop werd een comité voor Zendingsactie opgericht, bestaan de uit Ds. W. Kroese, voorzitter; A. Hoek, secretaris, Mej. Sietses, penning- meesteresse; Mej. N. Klees, Mej. M. Nij- hout, W. L. Kuiper en J. C. Kleyn. in, vriezend en sterrenhelder, de laat ste voetstappen stierven weg op de kra kende sneeuw van het slotplein. Het geheele paleis werd in duisternis en stilte gehuld. Slechts bij den hertog lichtten nog eenige ramen. Toen de wij zers der pendule de één naderden gin gen eenige heeren naar 's konings leun stoel en deelden mede, dat het rijtuig, hetwelk hem weg zou voeren, wachtte. Met brandende candelabres gingen zij hem voor, door de groote galerij en daarachter volgden de anderen met op gestoken mantelkragen en hoeden op, want het was vinnig koud. Zij konden hun adem zien in het mat te en flikkerende schijnsel der was kaarsen. De verder verwijderde delen der lange zalen waren in donker ge huld, maar langs de kanten vlogen haastig tusschen de schaduwen door, de beeldhouwwerken en spiegels die zicht baar werden. Duisternis gaapte uit de wijd openstaande deuren en nabijlig- gende kamers. Donker on ledig lag de slaapkamer, waar de derde Gustaaf werd neergelegd op het paradebed, na het moordende schot op het maskara- debal. Hoe vol voorgevoel had de ver latene oude Louisa Ulrilca ook in haar laatste uur de voorspelling aan Gustaaf III omtrent diens zoon, ingefluisterd: „van dit kind zal nooit iet goeds wor den", en was nu bewaarheid geworden. Als gevangene werd hij nu uit zijn eigene zalen weggevoerd, en niemand weende, niemand mokte. Bij een stilte als aan 't graf werden slechts de stap pen op de vloeren gehoord en het gerin kel der sabelscheden. Buiten stonden de schildwachten rus tig op hun post met de kin slaperig in den mantel gedrukt. Nauwelijks een mensch was in de straten, toen het rij tuig met den afgezetten koning voorbij trok, opweg naar Drottningholm, waar deze voorloopig werd geïnterneerd. Uit het Zweedsch, S. Chr. L. P.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2