IJmuider Courant fi T'itiR mféMu &PLU.- ttHORUti predikbeurten IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. ned. herv. kerk. doopsgez. gem. afd. prot.-bond. geref. kerk. chr. geref. kerk. geref. kerk. VELSEN. ned. herv. kerk. 4 WIJKEROOG. geref. kerk. SANTPOORT. ned. herv. kerk. Zaterdag 14 October Tweede blad. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uur: Ds. Kroese, Peé. te Velsaroord. In beide beurten collecte voor de Zending. Zaterdagavond! 8 uur, bidstond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. 10 uurDs. J. Jansen. 5 uurDezelfde. Ds. J. B. O. Croes. Dezelfde. VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uurDs. Kroese. H. Avondmaal. 5 uur: Ds. Erdman, van IJmuiden, Dank zegging 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. 10 uur:Ds. V. Roos, van Santpoort. 330 uurDs. Eggink. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. 10 uur: Preeklezen. 5 uur: Ds. F. Kamer, van Beverwijk. 10 uurDr. O. A. van der Bergh van Eysinga evangelisatie. 10 uur: Ds Verwaal, te Alkmaar. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van C. v. d. Vooren te Jan Gijzenvaart, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie IJ. No. 838, plaatselijk bekend Bloemendaalsche straatweg A. No. 106, eene bakkerij te mogen oprichten, door hen is toegestaan, onder voorwaarden. Van de N. V. Maatschappij tot Exploi tatie van Ijsfabrieken in Nederland te IJmui' den, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente'Velsen, afdeeling Ijmuiden, Sectie L No. 1041, eene inrichting tot het bereiden van droge verfstoffen te mogen oprichten door hen is toegestaan. Velsen, den 10 October 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester J. Kostelijk I. s. Rijkens. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Nu de Engelsche haringdrifters hier komen, heeft de politie weer last van sommige opvarenden. Dinsdagmid dag moest een Engelsche matroos in ar rest gesteld worden, wegens openbare dronkenschap. Des avonds werd hij we der ontslagen. Door de Rijkspolitie werd aan het bureau gebracht E. K., die nog een boete of 3 dagen tegoed had. K. betaalde de boete en werd daarop ontslagen. Gevonden voorwerpen. Een paarse sjaal; een kinderbroekje, aen groene kindermuts. In verband met de ministerieele circulaire aan de Burgemeesters om, ten behoeve der clasificatie-commissie, welke zooals bekend mag worden ge acht, ten doel heeft een nadere regeling vast te stellen betreffende de thans gel dende standplaats-indeeling, vergader den naar het Nieuwsbl. v. IJm. meldt, Zaterdagavond in het lokaal van den heer Eynthoven, de besturen der ver schillende spoorwegorganisaties. Be sproken werden de aanschrijvingen der verschillende Hoofdbesturen om zoo veel mogelijk medewerking te verlee- nen. Een commissie van vijf leden werd benoemd om zich met andere organisa- tie's van Rijkspersoneel te verstaan om trent de te volgen gedragslijn, tevens zooveel mogelijk medewerking te ver- leenen aan de, door de Hoofdbesturen gevraagde opgave der verschillende le- vensbenoodigdheden, ten deze gegevens indien gewenscht, ook ter beschikking te stellen van den Burgemeester. Als le den der bovenbedoelde commissie wer den gekozen de heeren Vermeulen en Smit, beiden commies der Ned. Spoor wagen te IJmuiden en de heeren Linde klad, Wals en v. d. Hoeven, de beide eer sten stations-ambtenaren, de laiatste electriciën der Ned. Spoorwegen te Vel sen. VELSEROORD. Voor het Kantongerecht te Haar lem heeft terechtgestaan de 43-jarige M. L. B., echtgenoote van J. L. v. O. al hier, terzake dat zij in de gemeente Vel sen in een perseel aan den Engelmun- dusweg 18, alhoewel niet toegelaten tot de uitoefening der geneeskunst hier te lande, waartoe de wet toelating vorder de, buiten noodzaak dat beroep uit geoefend heeft door geneeskundigen raad of bijstand te verleenen aan een 4- tal personen. De Kantonrechter veroordeelde haar tot drie geldboeten van f 5. Geslaagd voor le stuurman groote stoomvaart de heer R. Brands van hier. Biljarten. Woensdag werd in het lokaal van den heer W. Moojen alhier de competitie der Kennemer Biljart-bond geopend, tusschen de clubs K. V. S. gevestigd al daar en Excelsior gevestigd bij den heer Zegel. Na een geanimeerde wedstrijd wist laatstgenoemde club met de stand 377458 zich de meerdere te toonen. De matador de heer Z. van Excelsior speelde als gewoonlijk schitterend. Er was enorme belangstelling. VELSEN. Zaterdagmiddag waren 2 meisjes van 7 en 9 jaar in „Rooswijk" aan het beukenootjes zoeken, toen zij naar 111. Dbl. meldt, door een man werden aan gesproken, die hen vertelde 'n plaats te weten waar er zeer veel te vinden wa ren. Tevens beloofde hij de kinderen elk nog een kwartje. Zij gingen met hem mee, doch toen er 2 dames aankwamer. nam hij ijlings de vlucht. Volgens de meisjes was hij gekleed in een blauw pak met grijze pet en had hij een rijwiel bij zich met 2 bagagedragers, een \oör en een achter. Alhier is een cursus in Esperanto opgericht, onder leiding van den heer C. Oderkerk. Op Donderdag 19 October zal in het Vereenigingslokaal op Wijkeroog een lichtbeeldenavond worden gehou den, ten voordeele van den arbeid van Ds. J. A. Visscher op de arme Friesche heide. De eerste drie winterlezingen zul len als volgt gehouden worden: 20 October: Dr. J. C. de Moor van Ut recht: „Ondergang der Eerste Wereld"; 22 November: de heer W. C. v. d. Volke- re van Amsterdam: „Vloeibare lucht" met demonstraties; 14 December: Ds. J. Ph. Eggink alhier: „Het Communisme in de geschiedenis der Chr. Kerk.". Op 11 October j.l. is een lichtbruine hond (teef) opgevangen, welke zonder belastingpenning rondliep. Bedoelde hond is overgebracht naar de belt. De ouders van de leerlingen van het 1ste leerjaar der Voorbereidende klasse der Rijksdagnormaalschool al hier, hebben den betrokken Minister verzocht, de opheffing der klasse nog een jaar uit te stellen, opdat hunne kin deren de beloofde opleiding geheel kun nen genieten. WIJKEROOG. Als men als inwoner van Wijker oog een berichtje leest als het onder staande, dan komt men tot de overtui ging, dat men ten opzichte van Amster dammers toch maar goedkoop leeft: „Er bestaat te Amsterdam weer, even als het vorige jaar, gelegenheid aard appelen van gemeentewege te betrek ken van ongeveer f 2.50 per ILL. thuis bezorgd." Welnu, bij ons worden ze ook door den groenteboer thuisbezorgd maar te gen den ietwat hoogeren prijs van 7 gulden. Over de qualiteit der Amsterdamsche aardappelen kunnen we niet oordeelen, maar de onze kunnen niet meer dan vrij goed genoemd worden. Men hoort en leest zoo vaak van goede en goedkoo- pe aardappelen en groenten, maar waar zijn die dan toch verkrijgbaar? vragen wij hier elkander af. Tegen den bedrijfs-chef van de rubberfabriek „Holland" te Wijkeroog is door de politie proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Arbeids wet, n.l. arbeid laten verrichten in een lokaal door jeugdige personen, terwijl in datzelfde lokaal voorbehoedmidde len tegen zwangerschap werden ver vaardigd. Gevonden voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: een sleutel met 3 bandenlichters, een rijwieltaschje met inhoud, een koperen gewicht. SANTPOORT. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de begrooting voor 1923 van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort De kas-begrooting sluit met een bedrag van f 2.616.022.50; de exploitatie-reke ning met een bedrag van f 2.391.249.50. Donderdagmiddag reed de bedien de van den heer V. te Velseroord op de fiets door het dorp. Hij reed achter een wagen en kon niet passeeren, daar er van den anderen kant een auto en een wagen aankwamen. Op eens werd hij van achteren door een auto aangereden, die heel geen signalen gegeven had. Het achterwiel van de fiets werd geheel ver nield, gelukkig kwam de jongen zelf goed af. De auto behoorde aan den heer van O. te Rotterdam. De bestuurder ver klaarde de schade, aan het rijwiel toe gebracht, te zullen vergoeden. alle maten en kleuren zeer goedkoop. zwart, grijs, bruin vanaf f0.52V» in wol vanaf f 1.20 grijs met strepen vanaf fl.80 huishoudschort f 1.89 idem met lange mouwen f 1.99 nieuwe modellen zeer aardig f 1.477, BINNENLAND. Zooals bekend is zal H. M. de Ko ningin, ter gelegenheid van IIoogsDer- zelver Zilveren Regeerings-Jubileum in 1923, behalve de hoofdstad des Lands, ook de elf hoofdsteden der provincies met een Koninklijk bezoek vereeren. Van meerdere zijden is het verlangen kenbaar gemaakt zoowel bij het bezoek aan de hoofdsteden der provincies, als 'tijdens het verblijf van H. M. te Amster dam, onze Koningin een treffend blijk te geven van aanhankelijkheid, liefde, trouw en erkentelijkheid. Waar een centraal comité, onder voorzitterschap van den burgemeester van Amsterdam, de leiding op zich zal nemen, onze Landsvrouwe een stoffelijk bewijs van hulde, namens de geheele natie aan te bieden, daar heeft het „Landshuldi- gings-comité 18981923" gemeend een goed werk te doen met het organisceren van een groote huldebetooging, zoowel in elk der elf hoofdsteden van de pro vincies, als in de hoofdstad des Rijks. Zij stelt zich voor: le. Te Amsterdam, het brandpunt der viering van het Zilveren Re geerings-Jubileum, een monster- huldebetooging te doen plaats vinden, waarbij zooveel mogelijk vereenigingen uit geheel ons land, door een zoo groot mogelij ke deputatie met vaandel, en zoo mogelijk met eigen muziekkorps zullen zijn vertegenwoordigd. 2e. In elke der hoofdsteden van de provincies een dergelijk huldebe toon te doen plaats vinden op kleinere schaal. Het organiseeren van een dergelijk huldebetoon, is een zeer veelomvatten de, langdurige arbeid, waarbij de steun der vereenigingen onmisbaar is. Het Landshuldigings-comité, waarvan het secretariaat is gevestigd Luthersche Burgwal 13 te 's-Gravenhage, verzoekt bij deze nogmaals alle vereenigingen, vak-organisaties, bonden e.d., die met de hierboven omschreven plannen in stemmen, alsnog hun verlangen tot deelname aan de huldebetoogingen, on der duidelijke opgave van naam en adres, schriftelijk kenbaar te maken, aan het hierboven vermeld secretariaat van het Huldigings-comité 18981923. Zij zullen ter gelegener tijd, half No vember provinciaals-gewijze, ter verga dering worden uitgenoodigd voor ver kiezing van provinciale afdeelings-be- sturen, en andere besprekingen om trent uitvoering der plannen. Uit elk der provinciale afdeelings-besturen zul len 2 leden worden gekozen ter uitbrei ding van het „Landshuldigings-comité 1898—1923". Bovendien wordt in opdracht van 's Lands-Huldigings-Comité een Ge denkboek uitgegeven, opgedragen aan H. M. de Koningin, en waarvan H. M. een exemplaar in bijzondere uitvoering wordt aangeboden, met achterin de na men der inteekenaren, die zoodoende blijk geven aan deze huldiging mede te doen. Reeds hebben een 200 vereenigin gen zich aangemeld. Voor het zwakke kind. cr Het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en vacantiekolonies heeft een aardige brochure het licht doen zien, geschreven door den heer A. C. Bos, administrateur te Egmond aan Zee. Fraaie afbeeldingen van verschil lende kolonie-huizen sieren dit boekje, dat een pleidooi levert voor de centrali satie in het verplegingswerk voor kin deren en practische aanwijzingen geeft voor de oprichting van afdeelingen enz. Op 't oogenblik zijn ruim 250 plaatse lijke vereenigingen bij het Centraal Ge nootschap aangesloten. Door het stelsel van coöperatie kan tegenwoordig het kleinste dorp een vereeniging voor uit zenden bezitten. De afdeelingsbesturen met elkander oefenen voortdurend een druk uit tot het verkrijgen van het bes te voor hun kinderen, terwijl het hoofd bestuur veel meer invloed heeft dan elk plaatselijk bestuur afzonderlijk, en ook veel meer doen met het oog op allerlei voorlichting en toezicht,. Het deed ons genoegem, te vernemen, dat ons land in dit werk voor het zwak ke kind de vergelijking met het buiten land glansrijk kan doorstaan en gaarne spreken we de hoop uit, dat op dit ge bied steeds meer gedaan worde en dat velen zich ook door deze brochure opgewekt gevoelen het werk ter hand te nemen of, krachtiger nog d,an tot he den, voort te zetten. „Voor de gemeenten is het Centraal Genootschap een middel om gemakke lijk de zwakke kinderen te plaatsen. Voor de regeering is het Centraal Ge nootschap een middel om met een be trekkelijk klein subsidie een groot werk te verrichten", zegt de brochure. En juist daarom wil 't ons voorkomen, dat het voor het werk zelf beter is, wanneer de regeering niet de geh.eele zorg op zich neemt, zooals de schrijver wenscht. Zelf wijst hij al aan, waar dit zou heenleiden Particuliere vereenigingen met flinke subsidie uit de openbare kas voor zoover dit mogelijk is schijnt ons voor dit werk de aangewezen weg. Kamers van Koophandel. Zooals reeds algemeen bekend zal zijn hebben de Kamers van Koophandel in Noord-Holland ben,oorden het IJ in principe besloten tot de uitjgave van een Handels-adresboek, samengesteld uit officieele gegevens van de Handelsre gisters, wat dan zeer spoedig ter perse zal gaan. Naar gemeld wordt, zal de uit gave zich zóó onderscheiden van ande re dergelijke werken, zoowel door in houd als prijs, dat het een welkome en gemakkelijke vraagbaak zal worden voor ieder, die iets met den Handel in Noord-Holland uitstaande heeft. Het zal echter geen adresboek voor Noord- Holland zijn. SCHEEPVAART. Het s.s. „Flandria" van den K. H. L. Het nieuwe stoomschip „Flandria" van den Kon. Hollandschen Lloyd is Woensdag uit onze haven vertrokken op zijn eerste reis naar Zuid-Amerika. Op uitnoodiging van de directie hebben wij het schip gedurende de vaart naar IJmuiden bezichtigd. De „Fandria" is een zusterschip van de „Orania" en naar denzelfden trant als dit schip ingericht. De „Orania" raakt aan de 10.000 tons waterverplaat sing, de „Flandria" is er even overheen en heeft een lengte van 450 voet bij 60 voet breedte. De machines worden met olie gestookt en kunnen aan het schip een snelheid van vijftien zeemijlen per uur geven. In de eerste klasse kunnen 215, in de tweede 110, in de middelklas se 100 en in het tusschendek 900 passa giers worden vervoerd, bovendien is er laadruimte voor vrachtgoed. Als het schip geheel vol is heeft het met inbe grip van de bemanning 1500 menschen aan boord. De inrichting van het schip is in een woord voortreffelijk. Ze is weelderig zonder in het protzige te vervallen, fijn van smaak en daarom rustig voor het oog, behaaglijk voor een ieder, onver schillig welke eischen hij stelt. Het dek huis is vroolijk wit geschilderd. De wanden worden gebroken door ondiepe erkers van glas in koperen staven-, waardoor het geheel den indruk maakt van een aardig landhuis. Over de ge heele lengte van het dekhuis loopt aan den binnenkant een gang, waaraan de verschillende gezelschapskamers zijn gelegen, zoodat men niet naar buiten over het dek behoeft te gaan om van den muzieksalon naar de rookkamer te komen. De aankleeding van de salons is tip top. Op den deftigen muzieksalon volgt een coquet damessalon. Aan de andere zijde van het mooie trappenhuis liggen de stemmige lees- en schrijfka mer, met een boekerij, en de allergezel ligste rooksalon met gemakkelijke le deren fauteuils. Achter den rooksalon is een veranda uitgebouwd, welks rieten ameublement een genoegelijk zitje geeft Voor de kinderen is aan boord een af zonderlijke speelkamer, een turnzaal biedt gelegenheid tot lichaamsbeweging en de eetzaal is in de puntjes. De passagiershutten zijn keurig en ruim, de luxe-hutten moeten zelfs den meest veeleischenden wereldreiziger voldoen. Wat ons echter het meest trof, is de bijzonder goede zorg besteed aan de verblijven voor de tweede klasse passagiers, die zich van die voor de eer ste klasse slechts onderscheiden door grooteren eenvoud en de zeer voldoende huisvesting van de derde klasse. Ook de bemanning van het schip is op uit nemende wijze ondergebracht. Overal kunnen licht en lucht vrij toetreden, overal zijn de nieuwste voorschriften van de gezondheidsvoorzorg toegepast En als niettemin ziektegevallen aan boord zich mochten voordoen, dan is er een voortreffelijk toegerust hospitaal en een goed ingerichte kraamkamer. De „Flandria" en de „Orania" ver vangen in de vaart op Zuid-Amerika de „Limburgia" en de „Brabantia". Ze zijn iets kleiner dan deze schepen, maar ze zijn hun meerderen in smaakvolle en tevens passende inrichting, omdat ze speciaal in overeenstemming met de eischen van deze vaart zijn gebouwd. De Kon. Hollandsche Lloyd heeft met deze beide nieuwe schepen een aan winst toegevoegd aan de Amsterdam sche passagiersvloot. Mogen ze steeds gelukkig en voorspoedig varen! N. v. d. D. Reddingboot. Het bestuur van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij zal een motor-reddingboot te Nieuwediep stationneeren, die den naam zal krijgen van Doris Rijkers. Deze boot komt in de plaats van de thans afgekeurde red dingboot. Doordat de nieuwe boot mo torische beweegkracht krijgt, wordt in een jarenlang gevoelde behoefte voor zien, want het was steeds een groot be zwaar, dat bij strandingen de redding boot afhankelijk was van sleephulp. Het feit dat de nieuwe boot den naam krijgt van een bekend Nieuwedieper, die veel menschenlevens heeft gered, vindt allerwege instemming.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5