bakker, 5 kantoorbedienden, 1 montage- werker, 3 metaaldraaiers, 1 voorslaan- der, 2 ketelmakers, 5 bankwerkers, 2 machinisten, 3 stokers, 50 los arbeiders. VELSEN. De voorwerpen, welke verloot zul len worden ten bate der kas van de Zangvereeniging „Zang Veredelt" zijn ter bezichtiging gesteld in de etalage van Gez. Raat te Wijkeroog. De wedstrijd uitgeschreven door den Kennemer Kegelbond in de maand October, gaat niet door. VELSEROORD. Indertijd is hier op initiatief van het Centraal Drankweer-Comité een commissie gevormd, om te komen tot de oprichting van een drankvrij Ver- eenigingsgebouw alhier. De Commissie heeft deze zaak in stu die genomen en in andere plaatsen per soonlijk en schriftelijk een onderzoek naar zulke gebouwen ingesteld. Dit heeft de Commissie in de meening ver sterkt dat zulk een Vereenigingsge- bouw zoo spoedig mogelijk moet ver rijzen, niet alleen ten bate van het Ver- eenigingsleven in alle geledingen ter plaatse, maar vooral ook om den ver- heffenden invloed op het jonge geslacht Het maakt nog een punt van overwe ging uit, welke vorm van organisatie aan de stichting gegeven moet worden. De commissie vraagt echter nu reeds den steun van alle vereenigingen en persoonlijke leden om te komen tot de vorming van een stamkapitaal, waar van grondaankoop enz. bestreden kun nen worden. Men rekent voor grond aankoop f 3500 a f 4000 noodig te heb ben. Door het Symphonie-orkest Euphonie zal Woensdag 25 October een concert worden gegeven voor de donateurs. IJMUIDEN. De brand in de jonge Jan. Het zal wel bijna twintig jaar geleuen zijn, dat de heer Henri de Vries in de Nieuwe Willem Barendsz alhier optrad met „De brand in de jonge Jan". Hoe lang echter ook geleden, wij herinneren ons nog zeer scherp de schitterende uit beelding door den heer de Vries van de ze korte dramatische schets van Her man Heijermans. De ongeëvenaarde vlugheid waarmede deze hoogbegaafde acteur zich metamorphoseert, zoowel in kleeding en grime als in karakteruit beelding grenst aan het ongeloofelijke. Wie den robusten agent van het tooneel ziet gaan kan bijna niet gelooven dat het kleine oude mannetje, dat eenige oogenblikken later het tooneel opstroni- pelt, den zelfden persoon is*De heer de Vries heeft de Brand in de jonge Jan gespeeld in Engeland en Amerika en misschien in nog meer landen en rver- al een geweldig succes geoogst. Mear ook de tendenz van dit sterk ontroeren de stukje, waarin op eminente wijze wordt geschetst den bestaanstrijd van den tot ondergang gedoemden winke lier, heeft zeker veel bijgedragen aan het verkregen succes. Vrijdagavond komt de heer de Vries in Thalia en moet IJmuiden toonen, dat er in onze plaats waardeering is voor goede kunst. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Vrijdag van zijn vierden kruistocht bij cle haringvisschers op de Noordzee alhier teruggekeerd. Alles was wel aan boord. Op deze reis werden 18 patiënten behandeld, waar van er geen naar land behoefde te wor den meegenomen. Voor het Dieren-Asyl. Men bericht ons dat het busje ge plaatst in het Fotografisch Atelier van den heer Tismeer f 3.25, in dat geplaatst in de zaal van den heer Middelkamp te Schoten f 1.bevatte. SANTPOORT. Zondagavond gaf, jiaar we reeds meldden, de Santpoortsbhe bioscoop combinatie een voorstelling en de voor dit doel uitnemend ingerichte zaal van café-restaurant „Zomerlust". Er was voor een prachtig programma zorgge dragen. Vooral het hoofdnummer: „Squibs, het bloemenmeisje van Picca dilly" viel zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen, die zoo goed als de geheele zaal vulden. Doch ook de an dere nummers mochten er wezen. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat een zeer gezellig bal dezen avond besloot. Zoo stonden we Zaterdagmiddag j.l. ten tweede male met vele vrienden van wijlen den heer P. Vermeulen aan diens laatste rustplaats, op het kerkhof „de Biezen" thans, om tegenwoordig te zijn bij het overdragen van den gedenk steen aan de familie. Allereerst neemt Ds. Boerkoel van Wijkeroog het woord: „Het is mij een groote eer" aldus Ds. Boerkoel na mens de commissieleden het woord te mogen voeren en het verheugt mij zeer, dat zoovelen tegenwoordig zijn, in 't bij zon dei- Mevr. Vermeulen. Mijn woord zal slechts een kort woord zijn. Wat wij hedenmddag hier verrichten is niets meer dan een plicht, maar een dankbare plicht. Het is onze plicht om de dooden te eeren, wiel werk nooit nutteloos is geweest. Het verband tusschen hem en ons kan nooit verbroken worden. Hun werk blijft en wij gaan tot hun arbeid in. Dit wordt wel eens vergeten in dezen tijd van op pervlakkigheid. Maar wij, die hier he den bij elkaar zijn, willen getuigen, dat wij nooit zullen vergeten, wat mijnheer Vermeulen gedaan heeft. Wat is hij niet voor de gemeente Velsen geweest, toen deze nog klein was en slechts bestond uit weinige nederzettingen. Hij is toen afgedaald tot die menschen, wier be schaving, kennis en ontwikkeling niet de zijne was. Hij verrichtte daar een zwaar werk. Hij moest daar altijd ge ven en nooit ontving hij iets. Hoe velen hebben niet kennis gemaakt met zijn liefdevol hart. Zóóveel heeft de heer Vermeulen voor onze plaats gedaan, dat wij bij de ontwikkeling van haar steeds aan den heer Vermeulen moeten denken. Wel is door uitbreiding van onze ge meente zijn nagedachtenis wat op den achtergrond geraakt, maar er zijn er nog velen, die zijn verdiensten erken nen. Hoe herinneren zich velen zijner oud-leerlingen, hoe hij ze vaak heeft ge troost en heeft gewezen op de verganke lijkheid van dit leven en op het leven dat niet van deze aarde is. Wat zou mijnheer Vermeulen van de ze huldiging zelf gezegd hebben? Naar mijn meening zou hij gezegd hebben: „Doe dat maar niet!" Maar wij moeten 't doen. Het is geen menschenverheer- lijking, geen menschenvergoding, wat 1 wij hier hedenmiddag doen. Maar het is ons niet onverschillig, hoe de plaats onzer dooden is op het kerkhof. Maar dit is niet het hoogste, waarin wij onze dankbaarheid kunnen getuigen. Wij eindigen hier aan dit graf niet met hem". Hierop droeg de spreker den grafsteen aan de familie over. Tweede spreker was onze ex-gemeen te-secretaris, de heer Wijnoldy Daniels „Vriend Vermeulen" aldus de heer Wijnoldy Daniëls „man van de klok, ik kom te laat. Ik had hier moeten staan aan dit graf, toen Uw stoffelijk omhulsel ter aarde werd besteld. Toen hield echter een ongesteldheid mij aan woning en bed gebonden. Daarom wil ik U vragen: „Laat mij thans langs U mogen spreken tot Uw verwanten." Ik sta hier als laatste der veteranen van het Witte Kruis. Reeds rust het stoffe lijk overschot van vier onzer in 't kille graf. De jongste van ons, Vader ging het eerst en toen volgden Schuite maker, v. d. Does en gij. Ik sta hier al leen en gedenk dankbaar, wat gij voor- ons Samaritanenwerk, dat werk van liefde, geweest zijt. Wat ons ook soms verdeelde, wij wisten, dat ons werk liefde was. Onder Uw bestuur zijn* de wijkgebou- wen tot stand gekomen en al was het dit alleen slechts, wat gij voor onze ge meente gedaan hadt, dan was dit reeds voor de burgerij een reden geweest, een gedenksteen op Uw graf te plaatsen. Gij werdt niet alleen geëerd in Uwe familiekring, in de school, of in Uw po litieke partij, maar wat meer zegt, in de Maatschappij. Spreker roept dan herinneringen uit den goeden ouden tijd op, spreekt van de moeite en opoffering, die de heer Vermeulen zich getroost had voor den bouw van zijn nieuwe school, enz. Er is hier gevraagd, of U deze hulde wel gewenscht zoudt hebben. Ik zou zeggen: „Misschien wel". Gij waart geen eerzuchtig mensch, daar gij wist, dat wij slechts instrumenten in de hand van God zijn. Maar 't zou U toch goed gedaan hebben, te vernemen, dat men Uw werk waardeerde. Gij hebt U zoo vele hulde betuigingen laten welgeval len, dat gij U tegen deze laatste niet ver zet zoudt hebben. Wij geven U thans de eer, die U toekomt." Namens de familie dankte het raads lid Vermeulen, voor deze huldebetui ging. Tenslotte verzocht hij aan te hef fen het zesde vers van den 84sten psalm: Want God de Heer, zoo goed, zoo mild, Is 't allen tijd een zon en schild; Hij zal genade en eere geven; Hij zal hun 't goede niet in nood Onthouden, zelfs niet in den dood, Die in oprechtheid voor Hem leven. Welzalig Heer, die op U bouwt, En zich geheel aan U toevertrouwt. Nadat de familie den grafsteen beke ken had, was de plechtigheid, die op de gevoelige plaat vereeuwigd werd, geëin digd. Zij tenslotte nog vermeld, dat op den grafsteen te lezen staat: Hier rust P. VERMEULEN, oud-Hoofd d. Chr. school te Velseroord Geboren te Amsterdam 30 April 1843. Overleden te Velsen 25 Januari 1922. De heer zal genade en eer geven Hij zal het goede niet onthouden Dengenen, die in oprechtheid wan- delen. Psalm 84 12B. Uit Vriendschap en Hoogachting. Een ooggetuige schrijft aan de Kenn. Ed. Nabij het Provinciaal Ziekenhuis aan den Brederodeweg te Bloemendaal, is men bezig een plein bij de huizen van de bouwvereeniging Bloemmdaal- Noord gelijk te maken. Het zand wordt vervoerd per paard en .vagen, maar de vrachten zijn zoo zwaar, dat ie toch al afgewerkte oude dieren niet, dan na de grootste mishandeling door de ruwe ke rels, en dan nog met inspanning van al le krachten de wagens wegtrekken. De wagens worden geladen met een boven- last minstens tweemaal zoo zwaar als de gewone bevrachting van de platte zandwagens. Inplaats dat het zand per kruiwagen naar den weg wordt aange voerd, worden de wagens zóó het plein op en afgereden, en wat daarbij van de arme dieren wordt gevergd gaat alle beschrijving te boven. Hier zou politietoezicht noodig zijn, of misschien dat de vereeniging tegen mishandeling van dieren hier zou kun nen optreden. Zooals het nu gaat, gaat het onmenschelijk ruw en wreed. De levering van de wintergroen ten seizoen 19221923 aan het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan: gezouten snijboonen f 20 per vat aan Gebr. Vermeer te Bloemendaal; gezou ten sperzieboonen f 18 per vat aan de zelfde. Busgroenten: andijvie a f 0.90 per 3 Liter bus aan Kooy en Trompetter te Medemblik; snijboonen a f 1.25 per 3 Li ter bus aan dezelfde; doperwten a f 0.53 per Liter bus aan de N.V. E. Nieuwen- huizen te Leiden; postelein a f 0.29 per Liter aan de Beverwijksche Conserven- fabriek. Versche groenten: roode kool a f 2.95 per 100 K.G. aan Gebr. van Riessen te Bloemendaal; savoye kool a f 2.95 per 100 K.G. aan dezelfde; bieten a f 2.60 per 100 K.G. aan dezelfde; uien f 3.65 per 100 K.G. aan dezelfde; koolrapen a f 1.75 per 100 K.G. aan de Mooy te Haarlem; Hoornsche wortelen a f 1.75 per 100 K.G. aan dezelfde. SPORT. VOETBAL. StormvogelsHilversum 10. Na een zeer slechten wedstrijd is Stormvogels er tenslotte in geslaagd met 10 van het zoo zwak gewaande Hilversum te winnen. We konden ons haast niet begrijpen, dat hie'- hetzelfde Stormvogels-team aan het werk was, dat tegen V.U,C. zoo schitterend had ge speeld. Vooral het spel der middenlinie was stukken minder dan de vorige week. Sprokkreeff, die de vorige week zoo schitterend was, kon maar geen vat op het eigenaardige, weinig tactische spel der Hilversummers krijgen. Bak ker was nog het minst slecht. Een extra pluim verdient zeker wel Jelle Blinkhoff, die hoewel hij zwaar verkouden was, een prachtige partij voetbal heeft gedemonstreerd en Storm vogels voor een gelijk spel, misschien wel voor een nederlaag heeft behoed. Het deed ons goed, te merken, dat het publiek zijn spel waardeerde en hem een welverdiend applaus gaf, toen hij op boven allen lof verheven wijze een bal uit het doel kopte. Ook Koster deelde over het geheel niet in de algemeene malaise en stond Blinkhoff Jr. goed ter zijde. Dit gevoegd bij het feit, dat de Hilversum-voorhoe- de niet al te best en zeer weinig schoot, maakte, dat Reuzenaar vrijwel niets te doen kreeg. In de voorhoede ging het niet naar wensch. In de eerste plaats probeerde men naar onze meening te veel door individueel spel het gewenschte resul taat te bereiken. Alleen de linkerwing maakte hierop, vooral voor rust, een gunstige uitzondering. Een fout van Snoeks was het echter, dat hij al te consequent op Oldenburg Sr. speelde, ook wanneer een center naar Blinkhoff Sr. of Oldenburg Jr. veel beter zou ge weest zijn. Een o.i. even groote fout was, dat, zoo men in de voorhoede nog eens een bal afgaf, dat veel te langzaam geschiedde. Wanneer Blinkhoff Sr. een goede ope ning maakte, deed het lange vasthou den van den bal van Snoeks en Olden burg Jr. de schoone gelegenheid te loor gaan. Dit is juist het groote geheim van Van Hemert: Een ontvangen bal plaatst hij direct, zonder vasthouden, naar vo ren, waardoor Blinkhoff Sr. zoo vaak een kans tot scoren krijgt. Het vlugge afgeven van deh bal is werkelijk een onderdeel van het spel, dat in de Storm vogels-gelederen nog eens moet bestu deerd worden. Hilversum vergoedde door enthousi asme, wat het in techniek te kort schoot. Een overweldigenden indruk heeft haar spel niet op ons gemaakt. Scheidsrechter Hakker lag naar onze meening met den buitenspel-regel over hoop. Wanneer hij werkelijk Zondag j.l. zijn opvatting inzake buitenspel heeft gedemonstreerd, m.a.w., dat het geen vergissingen waren, dan lijkt het ons toe, dat het onder zijn leiding zeer moeilijk is met succes de trough-pass te spelen. De wedstrijd. De elftallen zien er als volgt uit: Ketelaar Renes de Zeeuw T. Rijn, J. v. VelS'-r., J. Dinkelman Willart, v. Oost, Krams, Bitter, Helman O Oldenburg, Snoeks, BlinKhoff Sr., Ol denburg Jr., Visser Bakker, Sprokk'-eeff, Vermaak Koster Blinkhoff Jr. Reuzenaar. Het begin is kalm, zeer kalm. Beide voorhoeden ondernemen een paar tam me aanvallen, die niets opleveren, ook niet voor Stormvogels, hoewel Renes en Dinkelman raar slaan te schutteren. Oldenburg Sr. brengt dan wat leven in de brouwerij door ontzettend hard een mooien voorzet van Visser tegen den ijzeren steunpaal te schieten. Dan gaal het spel weer kalm zijn gang. Scheids rechter Hakker brengt een paar goede Stormvogels-aanvallen tot staan door voor buitenspel te fluiten en dan zorgt Willart voor een kleine opleving. Hij breekt gevaarlijk door, doch Koster weet juist bijtijds hem af te houden, waardoor Reuzenaar kan wegtrappen Een voorzet van denzelfden speler trapl Blinkhoff Jr. corner. Deze, goed geno men, mist Vermaak, waarna Bitter overschiet. Als een goede trough-pass van Visser, wegens vermeend buitenspel staan van Blinkhoff Sr., niets heeft opgeleverd, brengt een volgende, uitval wel succes. Blinkhoff Sr. passeert Renes, waarna Ketelaar ontijdig uitloopt en het is 1—0. Stormvogels beeft nu den smaak te pakken. Visser onderneemt een fraaie rush, passeert de geheele verdediging en scoort. Dit punt wordt wegens bui tenspel van Blinkhoff Sr. o.i. ten on rechte geanuleerd. Helman wil niet voor hem onderdoen en breekt eveneens door. Weer en thans terecht klinkt echter des scheidsrechters fluit voor off-side. Ver der verrast Oldenburg Sr., na daartoe door Snoeks in de gelegenheid te zijn gesteld, ons op een paar prachtschotei: op doel, die Ketelaar alle verwerkt. Een hands tegen Sprokkreeff wordt Storm vogels bijna noodlottig. Blinkhoff Ji kopt het harde schot evenwel schitte rend weg. Bakker ontneemt dan Var Oost een goede kans en een hard schoi van Krams springt van de lat weer in 't veld terug. Rust 10. Ook in de tweede helft ontplooit Stormvogels niet haar gewone spel, hoewel ze toch in de meerderheid is Hilversum brengt het in dep regel niel verder dan de beide Stormvogels-backs Zoo af en toe komt Sprokkreeff er even in, doch grijpt er in een volgend oogen- blik weer leelijk naast. Ketelaar heeft het veel drukker dan Reuzenaar, waar Oldenburg Sr. en Blinkhoff Sr. hem nog al eens op de proef stellen. Na goed spel van VisserOldenburg Jr. schiet Snoeks geweldig hard in, echter juist in de richting van Ketelaar. Direct hier na herhaalt zich dat spelletje, met dil verschil, dat Snoeks thans naast trapt. Aan de overzijde waagtHelman een aanval. Prachtig zet hij voor, doch Jel- les harde „kop" doet den bal de rich ting Hilversum verhuizen. Nogmaals waagt Helman een aanval. Een hoog schot volgt, Reuzenaar kan slechts een klein eindje wegwerken, nogmaals wordt de bal ingezet, en nogmaals ver werkt Reuzenaar den bal, die daarna door Bitter wordt overgeschoten. Een voorzet van Snoeks rolt langs het heele doel, zonder aangeraakt te worden en een trough-pass van zijn voet kan Blinkhoff Sr. niet bereiken. Tot groote blijdschap van de meeste der aanwezi gen klinkt dan het eindsignaal. Zondag a,s, tegen V. V. A. beter, Stormvogels. V S. V.—E. D. W. 3—1 Prachtig weer begunstigd dezen wed strijd. V. S. V. telt twee invallers, voor Zwanenburg en Servaas. E. D. W. is volledig. Het veld is als altijd in uit stekende conditie. Het achtertrio is zeer goed, de middenlinie speelt ook best, in de voorhoede is het Meijer die door te weinig doorzettingsvermogen nog al eens eenige mooie kansen ver knoeit. De invaller Meijer was zeer goed, allen hebben hard gewerkt om dezen wedstrijd te winnen. Ook de Am sterdammers hebben goed spel te zien gegeven, er waren daar zeer vlugge spelers bij, toch moesten zij in V. S. V. hun meerdere erkennen. De wedstrijd. Even over twee uur blaast de scheids rechter de elftallen in 't veld. V. S. V. stelt zich op met eerst 10 man. E. D. w' trapt af. Eerst gaat het spel vrij wel ge lijk op, dan, na tien minuten brengt E. D. VV. mooi op en door een onverwacht schot passeert zij den verrasten keeper en zoo is de stand 10 voor E. D. VV. V. S. V. is perplex, doch herstelt zich na eenigen tijd, een kwartier te laat komt Meuldijk in 't veld (in 't vervolg op tijd hoor Meuldijk) dan gaat het weer gelijk op met V. S. V. iets in de meerderheid, dan komt de rust en is de stand nog het zelfde. Na de thee is V. S. V. sterk in de meerderheid en komen de Amsterdammers niet veel meer voor het V. S. V.-doel. Als er een kwartier gespeeld is wordt de bal mooi opge bracht en Feijen zet onhoudbaar in (11) en is het gedaan met E. D. W. V. S. V. neemt nu het spel in handen doch kan dit nog niet in meer doelpun ten uitdrukken. Geheel E. D. W. is aan het verdedigen, slechts enkele malen komen zij nog eens voor het V. S. V.- doel, doch de hechte verdediging weet van geen wijken, dan als er nog tien minuten te spelen is, komt V. S. V. overdonderend opzetten en binnen drie minuten scoort Feijen er nog twee bij (3—1 voor V. S. V.). Alzoo heeft V. S. V. weer een wed strijd gewonnen. De scheidsrechter vol deed goed. Korfbal. G. S. D.de Kraaien II 30. Zondag speelde G. S. D. haar eerste thuis- en competitiewedstrijd, onder leiding van den heer Wiegmink, tegen de Kraaien II uit Hillegom en heeft'het tot een mooie overwinning kunnen brengen. Gedurende de eerste minuten waren de beide twaalftallen wel tegen elkaar opgewassen. Na dien tijd waren de IJmuidenaren geregeld in den aan val, uitgezonderd enkele doorbraken der Kraaien. Deze werden steeds vlug door de verdediging of middenvakspe- lers voor den aanval weggewerkt, doch het mocht deze niet gelukken voor rust de leiding aan G. S. D. te geven. Na rust pakken de Kraaien beter aan, en bezorgen de IJmuidenaren eenige angstige oogenblikken. Langzamer hand hernemen de G. S. D'ers hun over wicht, en eindelijk gelukt het na een half uur aan Bosman om G. S. D. de leiding te geven, even daarna gevolgd door no. 2. Hierna werd van vakken verwisseld en beproefde de middenvak- spelers hun krachten eens, er: ziedaar, 1 minuut voor tijd wist mej. Bruijn de stand nogmaals te vergrooten, zoodat met een 30 uitslag de G. S. D.'ers hun eerste competitiewedstrijd welverdiend gewonnen zagen. INGEZONDEN. Het 25-jarig regeerings-jubUleam van onze Koningin, Ofschoon op tal van plaatsen reeds Vereenigingen of Commissies zijn ge vormd, die zich opmaken om het 25-ja- rig regeeringsjubileum van onze Konin gin op waardige wijze te vieren, blijft onze gemeente daarin achter. Nu zouden velen wellicht meenen, dat de voorbereiding voor de viering van dit vorstelijk jubileum aan de be staande Oranje-vereenigingen kan wor den overgelaten, naar onze meening is dit echter niet juist. Wij hadden ons voor de herdenking van dit feit een grootsche viering ge dacht, niet voor de verschillende dee- len der gemeente afzonderlijk, maar on der leiding van een uitgebreide feest commissie. Wij hadden gedacht dat het jubileum gevierd zou kunnen worden door eert grootsche zanghulde, waaraan alle zangvereenigingen in onze gemeente zouden kunnen deelnemen. Ten tweede door een historischen optocht of door een historisch schouwspel, waartoe on ze gemeente met haar haven, duinen en strand zich zoo uitstekend leent. Ook zou in de verschillende groote zalen een historisch spel kunnen worden ver toond. Voorts zou deze commissie voor een bijzondere versiering in de verschil- lefide afdeelingen kunnen zorg dragen, b.v. door in iedere afdeeling een eere poort te plaatsen, of door te zorgen voor de illuminatie van eenige groote gebouwen. Een zangaubade door de 5000 schoolkinderen ware ook door de Commissie voor te bereiden. Aan de Oranje-vereenigingen zou dan kunnen worden overgelaten de plaat selijke viering van het feest, door het

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2