Nog een jubileum. Nat. Chr. Geheel Onth. Vereenlging De Engelsche haring drifters te IJmuiden. Burgerlijke Stand Velsen. VISSCHERIJ. BINNENLAND. SCHEEPVAART. De heer Schuit opende namens de Commissie de bijeenkomst met. een woord van welkom en gaf het woord aan Dr. De Moor van Utrecht, die met gebed begon. De heer De Klerck, aldus begon spre kor, heeft vroeger al gezegd, dat de dichter Bilderdijk voor velen een raad sel was en als men diens leven, hande linger) en woorden nagaat, kan men niet anders dan die uitspraak onder schrijven. Bilderdijk wilde gaarne ieder aan zijne afstamming van de graven van Fei sterbent doen gelooven en had het heel dikwijls over zijne lichaamskwa len, die hem wel vroegtijdig ten grave zouden sleepen en meermalen deed hij uitlatingen, die aan zelfmoordplannen deden denken. De man heeft veel gezworven cn vee geleden. Toch is hij een leidsman ge weest voor zijn volk en heeft de dicht kunst in nieuwe banen geleid. Hij heeft aan he"t likken en beschaven der ge dichten aan het offeren aan het uiter lijk schoon ten koste van den inhouc een einde gemaakt en is teruggekeerd tot natuur en waarheid. Op alle onderdeelen der dichtkunst heeft hij zich toegelegd, de lyriek, de dramatiek, het leerdicht en 't helden dicht of epos, alles heeft hij beoefend liet heldendicht het laatst en daarover wilde spreker het nu voornamelijk heb ben. In 1808 begon hij aan zijn Onder gang der eerste Waereld, toen hij onder de regeering van Lodewijk Napoleon in het genot van pensioen gesteld was en een rustiger leven kon leiden. Voor de oude Grieken en Romeinen viel de be oefening van het epos gemakkelijker omdat zij als heidenen, hunne goden en godinnen konden laten optreden, maar deze weg was voor den Christen afge sneden en daarom moest hij langs an deren weg in dit tekort voorzien. Gene sis VI uit het Oude Testament gaf uit komst. Hij gaf daaraan den volgenden uitleg: Adam en Eva hadden reeds kinderen vóór den zondeval en deze waren dus paradijsmenschen. Later hebben deze zich vermengd met de dochteren Kaïns, waaruit een reuzengeslacht ontsproot, welks wangedrag den Zondvloed noo- dig maakte. Dit gegeven heeft hij in het helden dicht in 5 zangen, gedeeltelijk verwerkt Gedeeltelijk, want het werk is nooit vol tooid en aanvankelijk had Bilderdijk ook geen plan het uit te geven. Spreker ging nu over tot een algemeen overzicht der 5 zangen, waarin wij hem natuur lijk niet kunnen volgen, omdat het ver slag dan te veel ruimte zou vragen. Na dit algemeen overzicht zou spreker overgaan tot het maken van enkele op merkingen bij eene nauwkeuriger be schouwing van enkele onderdeelen. Toch wilde spreker eerst op dit merk waardige de aandacht vestigen, dat Bilderdijk in afwijking van vroegere dichters niet tot de Muze der dicht kunst bad, maar tot Christus in welk gebed o.a. voorkwam: Verstoor het uit gena en leg den waanzin vast''. In deze woorden vond spreker de verklaring van het onvoltooid blijven van het ge dicht. God heeft het gebed verhoord en de voltooiing belet, toen de dichter uit den band sprong en Segol ten hemel liet varen. Na de beschouwing van het gedicht meende spreker aangetoond te hebben dat het dichterlijk van opvatting en schoon van taal was, terwijl er mooie figuren in waren, bijv. daar waar Elpi- ne tegenover den paradijsgeest gesteld wordt in den 2den zang, en daar waar Segol en Zilfa in den 4den en vijfden zang sprekend worden opgevoerd. Maar spreker vindt, dat het gedicht niet aan dezen eisch voldoet, dat het groote dramatische conflict moet kun nen aangewezen worden. Driekeer meent men er te zijn en telkens wordt men teleurgesteld. Dat is het groote ge brek. Toch voelen we door het gedicht heen de ziel van den dichter. De man is eenzaam gestorven en te Haarlem begraven in de Groote Kerk onder de tonen van den psalm: ,,'t Hij gend hert der jacht ontkomen, enz." Ten slotte deelt spr. nog mee, dat Bil derdijk naar spr's meening eene ver keerde opvatting van Gen. VI had. Naar spr. dacht beteekent het, dat de afstammelingen van Seth zich met de dochteren van Kaïn verbinden. Met dankgebed werd de goed bezoch te bijeenkomst gesloten. Den 2den November a.s. hopen W. de Groot en A. M. Mes den dag te herden ken, waarop zij voor 40 jaar in den echt zijn verbonden. Het zal ons niet ver wonderen, als de buren dezen dag voor dit echtpaar tot een feestelijken maken. liet was Zondag wel te zien op den weg en vooral op de stoompont, dat er in bij het heengaan, omdat de liefhebbers dan te veel op ongelijke tijden vertrek ken, maar meer bij de terugkomst. Het was om ongeveer half vijf bijna zoo druk als op een mooien Zondagmiddag in den zomer. De eene kwam van den wedstrijd V. S. V.Kennemers te Vel seroord, de andere van R. C. H.Sparta bij de Schoterbrug. Het voetbalspel neemt den laatsten tijd wel eene voorname plaats in onder datgene wat den menschen belangstel ling inboezemt. De vorige week, toen R. C. H. in Den Haag speelde, ging er zelfs een troepje jongelui van Wijkeroog per rijwiel 's morgens om half 10 naar de residentie om van 2 tot 4 uur den wedstrijd bij te wonen en dan na afloop op dezelfde ma niet den terugtocht te aanvaarden. Die hadden er toch wat voor over! Maar. zeiden ze, 't was ook een Reuze-match Het was Zondagavond vol in de bioscoop van Bioemoord. Alle plaatsen waren bezet. Of dat kwam door de at tractie van den heer Sharlton? Het programma van de bioscoop viel zeer in den smaak. Aan tevredenheids betuigingen in den omtrek onzer zit plaats ontbrak het niét, maar toch hoorden we nog al eens: „Wat zou dat nieuwe nu zijn?" Nu het nieuwe kwam en was vrijwel in overeenstemming met wat we er reeds van gemeld hebben. Alleen dat ge deelte, waarbij zijne misselijkheid eene rol speelde, had eenige wijziging onder gaan, het bestond nu in het bespelen van een banjo, die met brandende, ge kleurde electrische lampjes behangen v\ as. Het klokkenspel kwam heel aardig uit en wanneer de heer Sharlton, de kleine onvolkomenheden, welke bij de proefneming voor den dag kwamen, nog wegneemt, wat hem wel gelukken zal, dan gelooven wij, dat de uitvinder over zijn resultaat tevreden zal zijn. Het voornemen bestaat om bin nenkort een viertal nieuwe huizen waaronder twee winkels, te plaatsei ter w eerszijden van villa Ketjil aan den Beverwijker Straatweg te Wijkeroog. Op den Wijkerstraatweg reed Za terdagmiddag een vrachtauto tegen een boom. Een schilder, B. genaamd, die daar aan het werk was, werd daardoor van de ladder geslingerd en bekwam een wond aan de neus. Van de vrachtautio werd de stuurin richting vernield. De politie liet onder zoeken of er wat aan den auto mankeer de, wat echter niet het geval bleek te zijn. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als Werkloos ingeschreven op '21 Oct 1922: 1 letterzetter, 1 meubelmaker, 1 mach houtbewerker, 7 timmerlieden, 2 schil ders, 1 stratenmaker, 3 kuipers, 3 zeil makers, 1 boetster, 6 kantoorbedienden 2 matrozen, 1 bakker, 1 montagewerker, 2 metaaldraaiers, 2 machinisten, 5 sto kers, 6 bankwerkers, 1 ketelmaker, 1 voorslaander, 50 los arbeiders. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde J. O., hoofdonderwijzer alhier, thans gedetineerd in het huis van bewaring Haarlem, wegens overtreding van art. 247 wetboek van strafrecht, tot 6 maanden ge vangenisstraf, met aftrek der preventieve ïechtenis. IJMUIDEN. Vrijdagmiddag bracht de heer K. wonende aan het Sluisplein, een stuk steen aan het politiebureau, met welk stuk steen jongens een ruit zijner wo ning hadden ingegooid. De politie doet onderzoek. Zaterdagmiddag is uit de vis- chershaven het lijk opgehaald van ze ker» D., wonende in de Bloemstraat al hier. Zaterdagmiddag verleende de po litie assistentie op de sluizen bij het uit gaan van het Ned. Stoomschip Boeton, dat eenige uitgewezen Chineezen aan boord had. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is voor zijn vijfden kruistocht bij de ha- ringvisschers op de Noordzee van hier vertrokken. Als geneesheer is wederom Dr. van \speren van Overveen medegegaan, ter wijl Jhr. Dr. M. F. van Lennep van Bloe- mendaal voor de tweede maal de reis meemaakt als geestelijk verzorger. Zaterdag kwamen de Duitsche stoomtrawler Stadt Rostock R.S. 8 de Visschershaven binnenvaren. De schip per gaf het commando achteruit, om een aanvaring met loopsteiger aan de Zuidzijde te voorkomen. De machinist gaf echter juist vooruit, zoodat de traw ler met flinke vaart tegen den steiger Het Districts-Comité Noord-Holland der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging hield zijn najaarsvergadering te Hilver sum. Wegens ongesteldheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door het Eerelid Ds. A. J. Montijn, di recteur der Vereeniging. Op de agenda was o.a. geplaatst het zoeken van samenwerking met de Noord-Hollandsche Tentzending. Ter wijl nog geen verzoek was gedaan, werd in het Haarlemsche Predikbeurten blad tegen deze samenwerking opgeko men. De secretaris verblijdde zich dat er zoo spoedig aandacht aan geschonken was en wees er op hoe de mentaliteit van velen ,die het werk der drankbe strijding zeer na moesten staan, aldus aan den dag kwam. De secretaris zeide dat het de bedoe ling is voor het werk der Tentzending in plaatsen, waar geen afdeeling der N. C. G. O. V. is, vanwege het Districts- Comité een spreker beschikbaar te stel len en wees er op dat op de conferentie voor In- en Uitwendige Zending te Leeuwarden ook gesproken was na mens de Drankbestrijding. Ds. Montijn stelde voor van het refe raat van Dr. O. Norel, op genoemde Leeuwarder conferentie gehouden en dat verschijnen zal in „Woord en Daad" en „Entrateid" afdrukken te maken en die te zenden aan Tentzending, Inwendi ge- en Staaszending in verschillende plaatsen. Wij moeten er de aandacht op vestigen, dat we met onzen strijd niet buiten het terrein der Inwendige Zen ding willen gesloten worden. De heer W. P. J. Overmeer uit Haar lem hield een referaat over „De taak der afdeelingen", de secretaris, de heer T. P. v. d. Leer uit Haarlem, gaf indruk ken van de Algemeene Vergadering. Op beide referaten volgde een aangename discussie. De agent der Vereeniging, de heer T. de Jong, was ook aanwezig. Deze treedt van 2327 October in verschillende plaatsen van Noord-Holland op en is be reid in Januari wederom te komen. Des avonds had een openbare verga dering plaats, waarin als spreker op trad üs. L. Y. van Leeuwen te Hilver sum. handelaren, die de ladingen haring] hadden gekocht, Hollandsche arbeiders voor hunne rekening te werk gesteld,) daar zij de moeilijkheden met de visch- knechts wilden voorkomen. Hierdoor werd bereikt dat de visch- handelaren zich eerst op de hoogte gingen stellen of de schepen d<or| IJmuider arbeiders gelost konden worden. Was dit niet het geval, dan weigerden sommige vischhandelaren de haring te koopen. Dit bleek terdege van invloed te zijn op de prijzen en ook de factoors kregen den indruk, dat door de houding der Engelsche reede- rijen dezer belangen geschaad werden. Dinsdag waren er vijf Engelsche ha-| ringdrifters aan de markt, die alle door IJmuider arbeiders gelost wer den. liet is te hopen dat deze actie der Engelsche reederijen hiermede voorbij is. Zondagavond 29 October, 's avonds half acht, zal Mevr. Stolp uit Enkhui zen een lezing houden voor de Theoso-1 fische Vereeniging in de Doopsgezinde Kerk alhier, met het onderwerp „Gees telijkheid". Het kantoor IJmuiden is opgeno men in het telefoonverkeer met Londen De prijs van een enkelvoudig gesprek van 3 minuten bedraagt f 6.—. Voor ge sprekken, gehouden tusschen 9.20 n.m. en 8.20 v.m. is drievijfde van genoemd bedrag verschuldigd. Door de firma P. Heere en Zn. zul-1 len aan de James Wattstraat alhier woonhuizen en 2 winkelhuizen, waar van één met een bovenwoning, worden gebouwd. belangrijke voetbalwedstrijden in den] opliep en aan deze ernstige schade toe- omtrek gehouden werden. Niet zoozeer] bracht. Namens den heer Jac. List werd door den bouwkundige K. Boon aanbe steed het eerste gedeelte van de ver bouwing van het Gebouw Cycloop al hier. Ingeschreven werd door de Mij. Ken- nemerland voor f 2915; P. van Duyn en de Vries voor f 2800; Lindhoüt en de Waard voor f 2360; Cupido en Dalmeijer voor f 1890. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers. Zaterdag valt IJmuiden de groote eer te beurt onzen grootsten tooneelspeler te nogen huldigen. Louis Bouwmeester komt Jan in Thalia met Shylock in De Koopman van Venetië. Over'de vertolking behoeven wij zeker niets te schrijven, ieder heeft het gezien of er over gehoord of gelezen. Deze oer-sterke artist van den ouden stempel herdacht kort geleden zijn tachtigsten geboortedag en gaat thans door Holland om de hulde in ontvangst te nemen van ons volk. Overal waar hij optreedt hebben enthousiaste huidebetoogingen plaats en wij mogen met grond verwachten, dat, nu ook onze woonplaats geroepen wordt haar stem in deze reeks van jubelfanfares te doen hooren, zij dit zal doen op een wijze, die voor den gevierden tooneelspeler onver getelijk zal blijven en hem de overtuiging doen schenken, dat IJmuiden de kunst in het algemeen en zijn kunst in het bijzonder jp waardige wijze weet te eeren. Bouw- neester heeft de Nederlandsche tooneel speelkunst tot ver over onze grenzen gebracht, zijn Shylock is geworden tot een wereld reputatie en nog niet overtroffen of zelfs naar geevenaard. Dat velen Zaterdagavond mogen opgaan om onzen meest beminden tooneelspeler nog eens in zijn geweldige schepping te zien en hem te huldigen als deze sterke man en kunstenaar verdient. Mej. J. M. Driessen is met ingang van 1 December a.s. benoemd als leera- es in het Lingerievak aan de Nijver-j heidsschool te Harlingen. Vanwege het bestuur der afd. IJmui den van den Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders wordt geschreven. Maandag, toen er 35 Engelsche stoomharingdrifters aan de markt wa ren, hebben eenige Engelsche reede- ijen wederom gepoogd de schepen door de bemanningen te doen lossen. Wij hebben ons in verbinding gesteld met het bestuur van den Centralen Bond v. Transportarbeiders en het is ons toen mogen gelukken bijkans alle Engelsche drifters te doen lossen door de IJmui der havenarbeiders. Aan eenige Engelsche schepen, waar van de bemanningen met de lossing be gonnen waren, hebben toen de viseh- De turnvereeniging „IJmuiden" hield Vrijdag 20 October, onder leiding van den heer A. W. Driessen Jr., hare jaarvergadering in „de Willem Ba- rendsz." De voorzitter wees in zijn openings woord op de grootere belangstelling van buitenstaanders in het werken van T. V. IJ, na de viering van het 20-jarig bestaan en memoreerde de oprichting der Veteranen-afdeeling. Hij stelde de ze afdeeling als voorbeeld voor de hee- ren afdeeling (juniores), want waar bij laatstgenoemde afdeeling de oefen avonden slecht bezocht worden, is de opkomst der veteranen gemiddeld 80 procent. Ook bij de jongens kon de op komst beter zijn; de dames- en meis- jesafdeelingen verheugen zich echter in groote belangstelling. De voorzitter wees vooral de leden der hoofdafdee ling op hunne plichten. Volgens het keurig geredigeerde jaarverslag van de secretaresse mej. C. de Pagter, bedroeg het ledental op October j.l. 31 dames, 38 heeren, 87 meisjes, 75 jongens en 32 donateurs, te zamen 263 personen. Bij het uitbrengen van het jaarver dag dei' penningmeesteresse, mej. W. Ie Pagter, bleken de ontvangsten f 2352.52 te hebben bedragen, de uitga ven f 2191.61, zoodat het saldo op 1 Oc tober f 160.91 bedroeg. Bovendien werd in het afgeloopen jaar een reservekas gevormd voor de viering van het 25- arig bestaan en een fonds voor even- tueele aankoop van nieuwe materialen In het verslag der athletiek-commis- 3ie, uitgebracht door den secretaris, Jen heer Schouten, werd de veldloop gememoreerd, benevens de slingerbal- competitie, welker 2de afdeeling niet werd afgewerkt. Bij deze commissie be- Iroeg het saldo f 19.04V2- Het geheele aftredende bestuur werd ïerkozen en bestaat voor 1923 uit: A. vV. Driessen Jr., voorzitter; C. F. Smit, vice-vooi'zittermej. C. de Pagter, le lecretaresse; W. de Pagter, 2e secreta ris; mej .R. de Pagter, le penningmees teresse; G. Schouten, 2e penningmees ter; R. N. Blok, commissaris. Vóór de verkiezing der athletiek-com- missie wees de voorzitter op het gebrek ran leiding bij die commissie geduren de het afgeloopen jaar, wat den voor zitter dier commissie aanleiding geeft voor de vereeniging te bedanken. Als leden der athletiek-commissie werden nu herkozen de heeren G. Schouten en C. F. Smit en gekozen de heer LI. Wichmann. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van het Gewest Noord-Holland, werden benoemd de dames R. de Pagter en D. Kremer en de heeren A. W. Dries sen Jr. en J. de Roos, met als reserve mej. C. de Pagter. Tot afgevaardigden voor den Kenne- mer Turnkring werden aangewezen de bovengenoemde vier afgevaardigden,27 benevens mej. P. Boeree en de heer H. '28 Kroonsberg en H. Wichmann. 2q Onder applaus werd tot directeur der jongens- en heeren-afdeelingen be noemd de heer C. P. Nieuwenweg. De heeren-afdeeling (juniores) zal voor taan oefenen op Vrijdagavond, de se- rfiores op Woensdagavond. Naar aanleiding van een verzoek van een der damesleden werd een voorloo- pige commisfe fn het leven geroepen, bestaande uit de dames M. Dammers, N. Driessen en B. Vermeulen, welke met het bestuur plannen zal beramen om de athletiek ook door de dames te laten beoefenen. VELSEROORD. Aan de N.V. Mij. tot Aanneming van Bouwwerken Kennemerland alhier is vergunning verleend tot het bouwen van 2 woon- en winkelhuizen, 2 woon huizen en 4 bovenwoningen op een terrein aan den Velserduinerbuurtweg en hoek De Ruyterstraat alhier. Aan E. C. Servaas is vergunning verleend tot het bouwen van een tim mermanswerkplaats aan den Velser duinerbuurtweg, aan H. J. Porch tot het bouwen van een schilderswerk plaats aan denzelfden weg, aan H. J. Buis en Zn. tot het bouwen van een woon- en winkelhuis ook aan dezen weg. Bevallen: S. M. de Bievan Prooijen, z.; M. van der Steen—Rietdijk d.; J. M. PinxsterMeijknecht, z.; P. Visser—Gootjes, d.; J. Bakker—Zeeuw, d.; A. VeldmanGroen, d.; D. Paaij— Swier, z.; W. H. Jongejanvan dei- Valk, d.; A. van Kampenvan Slooten, dochter. Overleden: C. van den Tol, 73 j., vrouw van K. de Koning; C. Dijkhui zen, 64 j. jij SANTPOORT. Mej. T. Bergema is geslaagd voor Vrije- en Ordeoefeningen der Gymna stiek. We hebben hier den smaak van de bioscoop beet. Zondag a.s. geeft de zelfde combinatie wederom een voor stelling met als hoofdnummer: „De schat des hemels". Bij den brand van Donderdag j.l. zijn nog een tweetal andere personen financieël betrokken, n.l. de heeren v. d. Loots en Oorthuis. Eerstgenoemde lijdt schade door het verbranden van zijn automobiel, terwijl Oorthuis een flinke partij gladiolen heeft zien ver branden. Gedurende de week van 12 t/m. 18 October 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 57 Holland sche-, 35 Duitsche Stoomtrawlers, 1 Mo tor-, 37 Zeilloggers, 1 Motor, 1 Zeilha- ringlogger, 29 Engelsche Haringdrifters 4 Sloepen, 1 Duitsche Motorkotter, 63 Kustvisschers, en van de Deensche vis- scherij 1 Duitsche Stoomtrawler, 3 Deensche Motorkotters. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers Hollandsche van f 546.tot f 5650.— Stoomtrawlers Duitsche van f 818.tot f 4663. Motorlogg. - - 449. Zeillogg. - 168.- 697. Motorharingl. - - 4947. Zeilharingl. - - 4182. Engelsche haringdrifters van f 350.- 1501. Sloepen - 920.- 2002. Duitsche Motorkotters van f - 720. Duitsche Stoomtrawler van f - 1230. Deensche Motorkotters van f 656.- 805. terwijl de Kustvisschers totaal f 3078. besomden. De aanvoer bestond uit 1.158.731 K.G. trawlvisch, 21.103 K.G. beugvisch, 8462 manden en 732 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 252.447.64. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Oct. in Nederland uitgesproken 69 faillissemen ten tegen 46 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Oct. 1922 2461 faillissementen tegenover 1694 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Waterstanden IJmuiden. Oct. 1922 Dagen 26 30 31 H. water L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 6.52 7.11 2 22 2.44 7.44 8.11 3.10 332 8.52 9.25 408 4.34 10.11 10.51 521 5.50 11.30 6.49 7.10 0.01 0.33 8.02 8.14 Door CORRESPONDENTIE. plaatsgebrek, moeten eenige stukken tot het volgend nummer wachten.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2