eons ontsnapt. Als Oudenaarde weer een fraaie kans krijgt, maakt Blinkhoff Jr. oven buiten het strafschopgebied tree kick, welken vrijen schop Tacken hoog overschiet. Na dit benauwende V. V. A.-otfensief, brengt de enthusiast spelende Blink hoff Sr. wat opluchting, goed bijgestaan door Oldenburg Jr. en Visser, hoewel dezen het tegen Reelinck en Dassen hard te verantwoorden hebben. Een paar schoten, waaronder één zelfs van Bakker, en een drietal corners zijn het resultaat. Direct na den derden corner geeft de rechts-binnen Tacken den linksbuiten Drijfhout (neemt aan dit open spel eens een voorbeeld Stormvo opis) den bal fraai over, een mooie voor zet volgt, die Koster schitterend weg kopt. Direct hierna geeft dezelfde spe ler een hoog schot, hetwelk Reuzenaar vangt. Bij het wegwerken trapt hij te gen den toeloopenden Tacken aan waarna V. V. A. de leiding heeft (1—0). Direct zit V. V. A. weer voor Reuze naar, doch gelukkig brengen Vermaalt en Sprokkreeff opluchting en zien met Bakker zelfs even kans de voorhoede te steunen. Een voorzet van Visser wordt door Snoeks in de richting van Dassen geschoten. Deze stopt den bal, doch werkt niet vlug genoeg weg. Als een wervelwind komt Blinkhoff Sr. toe schieten en schiet den bal langs den uitloopenden Spanjaard (1—1). Bijna herneemt V. V. A. de leiding. Als Kos ter een bal laat loopen, zet Tacken naar den naar binnen loopenden Drijfhout, die van dichtbij hard inschiet. Reuze- naar is echter op zijn post en redt uit stekend. Oldenburg Jr. forceert dan een door braak. We denken hem te zien scoren, maar zijn schot is te zacht. Een ver schot van Sprokkreeff viordt tot cor- ner verwerkt, welken Oldenburg Si. juist over de lat „trekt". Stormvogels 'boft vervolgens, als Reuzenaar uit zjjn doel is, en Willigeuburg, die te veel wordt losgelaten, juist naast schiet. Te gen het einde van de eeiste helft is Stormvogels even in de meerderheid. Een trough pass van Snoeks schiet Jan tegen Spanjaard, en Oldenburg schiet over de lat. Als Koster dan nog een ge vaarlijken aanval van Tacken heeft ge stuit is het rust. De tweede helft brengt al aanstonds een paar stevige, keurig opgezette V. V. A.-aanvallen, die menig Stormvogels- hart angstig doen kloppen. Blinkhoff Jl\ is echter overal en ook Bakker raakt nu goed op dreef. Na dit offensief wordt een bezoek aan Spanjaard gebracht In samenwerking met Snoeks weet Blinkhoff Sr. zich zoowaar tusschen Dassen en Haring door te werken. Het leder maakt echter zulke rare spron gen, dat Haring tenslotte nog kan wegwerken. Even hierna haalt Jan hetzelfde staaltje uit, maar weer mist hij de noodige controle over den bal. De weggewerkte bal komt bij Olden burg Jr., die zich niet bedenkt, doch hard inschiet. Doordat Blinkhoff Sr. niet snel genoeg kon terugtrekken wordt deze goal wegens buitenspel ge annuleerd. Meteen zit de V. V. A.-voor- hoede, goed gesteund door haar mid denlinie alweer voor Reuzenaar Korter en Blinkhoff Jr. begrijpen elkaar ver keerd, waarna Oudenaarde vrij spel heeft. Hij schiet echter weer hoog over Snoeks geeft Oldenburg Sr. een vrijen bal. Deze wordt hoog voorgezet, Ol denburg Jr. kopt mis en Visser komt te iaat. Een tweeden voorzet van Olden burg Sr. slaat Jan in den goal. Ten derde male brengt links dan den bal op, die tenslotte bij Visser belandt. De ze passeert handig Reelinck en Dassen (Mi schiet den bal hard langs Spanjaard (1—2). Dit doelpunt brengt V. V. A. van de kook, waarna Stormvogels het spel in handen neemt. Een geweldigen door braak besluit Oldenburg Jr. met een trough pass aan Blinkhoff Sr., die i raai scoort, echter weer in off-side positie. Vlak hierna staat Jan in z n eentje voor Spanjaard, die echter weet te stoppen. Een voorzet van Visser kanjert Oldenburg Sr. hard in doch weer stopt Spanjaard en Oldenburg Jr. schiet keihard naast. Tenslotte komt V. V. A. nog even los. Snoeks helpt de verdediging een handje en ook Kostei is nu enorm 'op dreef, wat trouwens van de geheele verdediging nu kan. ge zegd worden. Toch zijn de talrijke Stormvogels-enthusiasten blij, als het eindsignaal klinkt, wat duidelijk blijkt uit hun enthusiast gejuich. KORFBAL. Macbi II—G. S. D. 6—1. Om kwart over twee wordt begonnen onder leiding van scheidsrechter Dom per. Het begin is vurig. Macbi zet dade lijk goed door, haar aanval combineert want nog 2 maal wordt door Macbi ge doeld. Rust 40. Na rust komt G. S. D. beter opzetten. Ze breekt eenige malen door, doch stuiten steeds op de verde diging van Macbi. Eindelijk gelukt het Graman' de stand te verkleinen (41). Eenige mooie kansen voor G. S. D. wor den niet benut. Nogmaals weet Macbi Iriar stand te vergrooten, door twee erre schoten (6—1), waarna spoedig het einde wordt gefloten. Het spel van Macbi viel op door het korte en vlugge doorgeven der bal en het onderling verstaan der spelers en speelsters. Dit kon van G. S. D. dezen keer niet gezegd w orden, doch aanstaande Zondag op eigen terrein beter opgepast. Zorg, dat ge evenals „Stormvogels" bovenaan komt te staan. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. „VARIA" De tooneelvereeniging „Varia" heeft haar feestseizoen op waardige en aan gename wijze ingezet. Zij heeft met een goedgeslaagde opvoering van „Geuren" tooneelspel in 3 bedrijven door Marcel lus Emants ons een voorproefje gege ven van het kunstgenot, dat ons dezen winter wacht, want zonder nog iets de finitiefs van de in den wedstrijd optre dende vereenigingen te kunnen zeg gen, de klinkende namen, waarvan enkele een vermaardheid in ons land hebben verkregen, waarborgen ons minstens gelijk kunstgehalte als waar op Varia trotsch mag gaan. Het zal ons niet verwonderen als Varia in vele op zichten niet de minderen zal blijken van haar naar de eerekroon dingende zusteren in de kunst. Daarmede willen we echter allerminst zeggen, dat we de opvoering van Dinsdagavond zoo su bliem hebben gevonden, dat we Varia op de hoogste sport van het dilettantis me mogen plaatsen. Neen, daarvoor zijn kostbaarder lauweren noodig en juist omdat Varia die heeft behaald met on derscheidene opvoeringen als Dolle Hans, Sonna, Het lied van alle tijden e.a., daarom durven we Varia in een adem te noemen met de beste vereeni gingen in ons land. „Geuren" van Emants beweegt zich, evenals andere stukken van dezen be kwamen tooneelschrijver op militair terrein en daarvoor heeft Varia al bij zonder geschikte krachten in de heeren Roza en lloltslag (Nu het programma de namen de}- niedespelenien noemt, willen we daarvan ditmaal bij uitzon dering het voorbeeld volgen). Zij dragen de uniform met een gra tie- en gemakkelijkheid, als wij ons colbertje, terwijl menig politiekje in een soldatenjas gestoken een figuur maakt als een generaal in een geklee den jas, onmogelijk gewoon. Doch niet alleen deze beide heeren, ook de dames M ooienaars en Karreman en bijzonder de heer L. W. Boeree hebben veel bijge dragen tot het succes van het stuk. Het temperamentvol spel van laatstge noemde oogstte zelfs verdienden bijval bij open doek een zeldzaamheid vooi waar in ons tooneelleven. Ook de nog niet genoemde rol van George van Vel sen, die van eenige beteekenis was in het stuk, was bij den heer Kok in goede handen door zijn los spel, al was hij „het politiekje in uniform". Dat het stuk niet zijn ontegenzegge lijk sterk dramatische effecten noch- tlians sterk heeft ingeslagen, zouden we niet durven beweren. Aan de vertol king kan dit niet geheel gelegen hebben Het naamloos verdriet van Marie, Baro nes van Kerkem, bijv. was ongetwijfeld echt en goed doorvoeld. Toch vermocht het ons niet te ontroeren. Evenmin trof ons de groote passie van Johan, de zoon van Henri de Nancy, als hij zijn vader de wreede beschuldiging in het gelaat slingert, dat heel zijn „rein-leven" slechts de komedie is, waarachter hij de overerfde laaiende hartstocht zijns va ders wil verbergen. Toch boeide zijn spel in liooge mate. Freule Alice Ren- kom speelde met veel entrain de flirt, die om uiterlijken „geur" den ouden hoofdofficier trouwt, om vrijuit te flir ten met zijn ondergeschikten. Onbegrij pelijk voor óns laat de schrijver haar Marie bewegen de Conduitestaat haars vaders door haar echtgenoot opgemaakt te doen veranderen. In de flirtlijn had het gelegen, dat Alice zelf dit zaakje even had opgeknapt, omdat de Baron- Kolonel met zijn grijze haren „smoor" op haar was. Is 't misschien een menschkundige fout in het stuk, dat hier zoo oude officieren verlieven op, zelfs trouwen met jonge meisjes en dat daarom wij feitelijk onbewogen blijven bij de dèsillusje van de Nancy en het verdriet van Marie. De beide hoofdoffi cieren speelden hun rol correct, zooals w ij dat van krachten als lioltslag en snel en reeds na een paar minuten i Roza gewend zijn. De aankleeding der geeft een heer aan Macbi de leiding tooneelen in de drie bedrijven was dit- si oedig gevolgd door no. 2. Deze stand maal wel zeer sober. blijft eenigen tijd zoo, doch het gelukt G. 6. niet haar tot rust te bewaren, Thans een enkel woord over het „fees telijke gedeelte". Varia genoot de eer haar seizoen te zien openen door den heer Rijkens, Burgemeester der Ge meente, die welwillend als Eere-Voor- zitter van Varia bij dezen wedstrijd is opgetreden en de jubileerende Vereeni- ging ongeveer als volgt toesprak: Het doet weldadig aan, zich in dezen uiterst materialistischen tijd, in dezen tijd van veel zedenverruwing, in dezen t-ijd van malaise, nu we onze beide han den wel mogen gebruiken, om het wei- nigje levensblijheid, dat we nog bezitten vast te houden en niet te zien ontvlie den; het doet weldadig aan, zeg ik zich nu eens te bevinden te midden van een gezelschap, dat zich toelegt op kunst en beschaving. Want beschavend werkt de door u beoefende kunst in hooge mate. Zij dwingt u tot het bestudeeren van allerlei typen van menschen en het po gen om de karakters in uw rollen uit te beelden. En te meer is het ons aange naam hier te zijn, omdat we hier vin den een blij-gestemd, een feestvierend gezelschap. Uwe vereeniging bestaat thans twin tig jaren. Wat beteekenen 20 jaren in den vlucht der eeuwen? Niet veel, maar in een menschenleven reeds meer; en veel beteekenen ze in de plaats uwer in woning, wier gansche levensgeschiede nis nauwelijks tweemaal zoo oud is. Ik kan me dan ook begrijpen, dat ge lust hebt gevoeld om van dit jubileum ook naar buiten te doen blijken. En ge hebt dit gedaan, zooals het in lang vervlogen eeuwen, uw stamva ders de Kamers van Rhetorica deden. Deze Kamers vierden af en toe letter kundige feesten, waarbij een groot aan tal Kamers uit de omgeving of uit het geheele land verschenen, die dan op vreedzame wijze streden om de uitge loofde prijzen voor 't schoonste en beste spel. Deze bijeenkomsten droegen den naam van Landjuweelen of llaghespelen. lhans heeten ze Tooneelwedstrijden maar even als toen, gaan nu de uitnoo digingen naar de zustervereenigingen, om aan dezen wedstrijd deel te nemen om, de uitnoodiging zou heden nog precies kunnen luiden als toen „de pfijzen te winnen, de vriendschap te vermeerderen, de kunsten te verbeteren en alle herten op te wekken tot zoo eer lijke tijdkortinge." En uit het groot aantal vereenigingen dat aan uwe uitnoodiging gevolg heeft gegeven, mag ik veilig de conclusie trekken, dat de naam uwer Vereeniging reeds een goeden klank heeft. Immers bij den onbekende of Protz gaat niemand gaarne ter visite, maar met een goed gerenommeerde firma doet ieder met genoegen zaken. Zoo heb ik er ook over gedacht, toen ge mij de eer aan deedt mij te verzoe ken als eere-voorzitter bij dezen wed strijd te willen optreden. Ik dank u zeer voor deze onderscheiding en neem ze gaarne aan. V eer ga ik oven naar den ouden tijd terug en vestig er de aandacht op, dat de bloei van de oude Reederijkerska mers vaak mede een gevolg was van de 1 escherming door Vorsten of Grooten die ze met voorrechten begiftigden. Zoo was bijv. een Willem van Oranje, be schermheer van den Antwerpsclïe Ka mer. Ik die noch van vorstelijken bloedt ben, noch mij tot de Grooten reken al heeft men mij wel eens een Dictator genoemd heb geen voorrechten uit te deelen, die zich ver uitstrekken boven het geven van een enkel uurtje permis sie na sluitingstijd, maar van mijn be langstelling kunt ge verzekerd zijn en h ocht ik u op een of andere w ijze van dienst kunnen zijn, dan kunt ge U bij mij vervoegen. En zoo gaat dan want ik mag niet te lang beslag leggen op Uwen tijd deze wedstrijd beginnen. Hij wordt, en nu haal ik voor 't laatst den ouden tijd aan, evenals vroeger eer. feestgevende Kamer begon met zelf een stuk te geven als „welkom" en een tot slot als „oorloff oft adieu", ingeleid door „Varia" met het stuk, dat heden het keurig uitgevoerde en tot zijn trots in IJmuiden gedrukte programma ver meldt en den 10e April van het volgend jaar gesloten. Terwijl ik u gelukwensch, dames en heeren, met het twintig jarig jubileum uwer vereeniging,hoop ik, dat deze wedstrijd zal mogen bijdragen tot nog meerderen roem van „Varia". Op verzoek van de Regelingscommis- sie verklaar ik den nationalen tooneel- wedstrijd geopend. Dat onze Burgemeester, nog nauwe lijks hersteld, daartoe bereid was heeft hem ongetwijfeld voorgoed de harten der werkende en kunstlievende leden doen veroveren. De Burgemeester en Mevrouw Rijkens woonden de voorstel ling teneinde toe bij. Verder zagen we van de jury, die in den komenden wed-j strijd de beoordeeling heeft, aanwezig de heeren F. J. H. Schnejders, Letter- kundig adviseur van Varia, P. Netscher J. B. Schuil en Theo Bouwmeester. I Nauwelijks was het doek aan het •ind van de voorstelling gezakt fei telijk getrokken of de complimer te3- ■ing nam een aanvang. Onder zeer waardeerende woorden an den heer Holtslag als tolk van c«e kunstlievende- en werkende leden, werd don heer A. P. Roza, Voorzitter en Re gisseur van Varia als blijk van. hulde en waa> deering voor onvolprezen dien- ten namens de eerste een go ui en in- -igne en namens de werkende leden een muden horloge aangeboden, waarvoor met gevoel bedankt werd. Daarna kwamen achtereenvolgens na- enoeg alle besturen der plaatselijke zuster- en aanverwante vereenigingen het bestuur en de leden van Varia ge- lukwenschen met hun jubileum, welke alle gepaard gingen met fraaie bloe menmanden, bloemstukken, bouquetDn en kransen. Goedgeteld na nu n aah deze huldiging deel de vereenigingen: Kennemerland van Beverwijk, de Kunstkring, IJmui- derfs Mannenkoor, Stormvogels, Onder Ons, Appollo, de Turn vereeniging IJmuiden, Concordia en de Kinder operette-Vereeniging Vriende akring. Mevrouw Roza werd met bloemen gehuldigd voor de opofferingen die zij zich ter wille van Varia getroost. Er waren fanfares en handgeklap en gejuich. Kortom er was rechte feest vreugde en het tooneel was één bloe menweelde. En intusschen Zag maar steeds van zijn vlak, Op zijn dooie gemak Het leelijk dwaze snuit, Van Varia's vaan daar boven uit. VELSEN. A.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal in de bioscoop van Bloemoord een mooie film vertoond worden n.l. „De Jantjes". De damesrollen worden ver vuld door Beppie de Vries als Blonde Greet, Greta Meyer als Toffe Jans, Adrienne Solser als Na Druppel. De heeren Louis Davids, Maurits de Vries, Johan Elsensohn en Piet Urban zullen de rollen vervullen van de Blau we, De Dolle, De Scheele en De Mop. Het is een zuiver Hollandsche film met zang in 5 acten, vrij bewerkt naar Herman Bouber's Tooneelspel. Liedjes (-n muziek zijn van Margie Morris en Louis Davids, de Regie van Maurits Dinger. Deze mooie film loopt reeds 7 weken ia de Witte Bioscoop te Amsterdam. De heer Sharlton zal in verband met liet succes der vorige week zijn extra nummer „De Electrische Slaapkamer' nu eenige verbeteringen te hebben aan gebracht, ook weer vertoonen. Behalve de avondvoorstellingen zul len er Zondagmiddag 2 gegeven wordei van 3 tot 5 en van 5 tot 7 uur, In de maand November zullen in otel „De Prins" te Wijkeroog weer e venals in Januari demonstraties gege ven worden door de firma Van Nelle. - In de volgende maand zal in Ho tel „De Prins" door de Singer Mij. het machine-borduren gedemonstreen worden. Aan J. Poen is vergunning ver leend tot het verbouwen v. huize Ketji aan den Wijkerstraatweg; aap A. Huyei te IJmuiden tot het bouwen van een dubbel winkelhuis aan den Wijkei straatweg; aan G. Veenstra tot het ver bouwen van een bollenschuur aan den Grooten Houtweg tot woon- en winkel huis en bakkerij. - Op voordracht ter benoeming van een gemeentesecretaris zijn geplaatst de heeren J. Kostelijk, hoofdcommies ter secretarie en M. K- Hofstede, contro leur der gemeentebelastingen, beiden alhier, Prof. Dr. A. J. de Sopper, vroeger predikant der Ned. Herv. Gemeente al hier, heeft Woensdagmiddag te Leiden het ambt van hoogleeraar in de geschie denis der wijsbegeerte'; logica, meta- physica. en zielkunde, als opvolger van Prof. Bolland aanvaard in het groot auditorium van het Universiteitsge bouw met een rede, getiteld „De Waar de van de Philosophie". SANTPOORT. Aan J. S. Visser is vergunning verleend tot het bouwen van een land huisje aan den Achterbuurtweg alhier. Aan D. v. d. Wel alhier is vergun ning verleend tot het bouwen van een stal nabij het Spekkerwegje alhier. ling ten doel stelde. De „Manchester Guardian" deelt de belangrijke resulta ten van deze expeditie mede, waaraan wij het volgende ontleenen: De volwassen palingen een man nelijke paling is volwassen op 5 of 6, een vrouwelijke van 5 tot 20 jarigen leeftijd uit alle rivieren, meren en golven van Europa, gaan in den herfst en in den winter naar zee. Zij rusten overdag en reizen des nachts, voorna melijk bij nieuwe maan. Waarschijnlijk leggen zij tien mijl per nacht af. Wan neer zij de open zee bereikt hebben, keeren zij nooit terug. Wij weten nu echter wat er met hen gebeurt. De plaats waar zij zich paren en waai de larven der palingen geboren worden is een begrensd gebied in den Noord- Atlantischen Oceaan ongeveer 25000 mijl ten Z.W. van Engeland en 500 mijl ten N.O. van de Leeward Eilanden. Hier worden de larven van den paling gebo ren in de lente en den voorzomer, tus schen 700 en 1000 voet beneden den zee spiegel. Den volgenden zomer bevinden de eenjarige larven zich in het midden van den Atlantischen Oceaan, en een gehei me kracht schijnt hen in Noordoostelij ke richting, naar Europa, te drijven. Den daaropvolgenden zomer ontwikke len de larven zich tot palingbroedsel, en schijnen in het geheel geen voedsel te gebruiken. Deze periode kost hun eenige inspanning,, want zij moeten de rivieren binnendringen, daarna de zij rivieren en zoo in verwijderde in het land liggende wateien. Gedurende den- zelfden tijd moeten zij hun uitrusting als het ware geschikt maken voor zoet water. In April van het volgende jaar zijn zij kleiner dan zij waren, maar zij hebben hun doel bereikt. Aan deze Odyssea van den paling kun nen wij nog een merkwaardige bizon- derheid toevoegen. In dezelfde streek waar de Europeesche palingen worden geboren legt ook een ander soort, de Amerikaansche paling zijn eieren. De larven van de twee soorten worden sa men gevonden. Toch zal, voor zoover dit bekend is, nooit een Amerikaansche larve naar Europa koers zetten even min als een Europeesche larve naar, Amerika. Dr. Schmidt heeft geconsta teerd dat de Amerikaansche paling in één jaar zijn toestand als larve vol brengt een tijd die juist lang genoeg is otn de Amerikaansche kust te berei ken vóór zijn lichamelijke gesteldheid zoet water noodig heeft. Indien het niet den Enropeeschen paling eveneens zoo gesteld was, zou hij 'midden in den Oce aan verloren zijn, zonder een druppel water om te drinken, tn het omgekeer de geval zou de Europeesche larve tw*e jaar aan de Amerikaansche kust moe ten wachten voor zijn organisme ge n-hikt was een rivier binnen to gaan. Men staat versteld over het volkomen zekere instinct waarmee deze beide pa lingsoorten, zondep eenigen gids, den juisten weg ga.au. Men vraagt zich af hoedanig de physieke omstandigheden zijn waardoor deze dieren gedwongen worden den weg- te kiezen die hun ras- genooten vroeger hebben afgelegd. Dr. Schmidt heeft zijn onderzoek op den Atlantischen. Oceaan nog niet be ëindigd, (Mi is yog steeds bezig met het iitvoeren van onderzoekingen over menige curieuze détails. Tel. BINNENLAND. VISSCHERIJ. DE GEHEIMEN VAN DEN PALING. Instinct en lichamelijke gesteldheid. Wij deelden indertijd mede dat er onder leiding van den Deenschen zoo- loog Johs. Schmidt een diepzee-expedi- tie zou worden ondernomen welke zich het onderzoek der biologie van den pa- Een eigenaardige vergissing. De „Msb." vertelt de volgende eigen aardige vergissing: De vorige week werd op een der po- litiebureaux te Rotterdam aangifte ge daan namens een op den Spoorsingel wonende familie, dat een bontmantel ter waarde van tweeduizend gulden door een daartoe niet gerechtigde was afgehaald. In het begin van de week liad men een firma telephonisch ver zocht don mantel ter reparatie te doen afhalen; men sprak af- op Woensdag morgen. De mantel werd zooals afge sproken gehaald, maar in den loop van den dag belde de firma op, dat. ze nog niet in de gelegenheid was iemand om het kostbare stuk te zenden. Of het Don derdag ook goed was, vroeg men. De familie begreep echter niets van de zaak. De mantel was toch gehaald. Men dacht aan het ergste en deed bij de po litie aangifte van het geval. Men tastte daar in het duister tot de zer dagen de familie mededeelde, dat de mantel terecht was. Men was op de gelukkige gedachte gekomen bij een an dere bontfirma te informeereo» of de mantel daar misschien terecht gekomen was. Dit bleek zoo te zijn. Deze firma had eveneens omstreeks denzelfden tijd van een familie op denzelfden singel wonend als de eerstbedoelde, het ver zoek ontvangen, een bontmantel te la ten halen De knecht, die direct werd gestuurd, vergiste zich echter in het huisnummer en belde bij de eerste fa milie, waar hij zonder bezwaar den mantel paedekreeg!

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2