ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN hedenavond i houtbewerker Pe Afdeeling n^den van ft? No. 1 Woensdag 1 November 1922 8e Jaargang Abonnementsprijsf 1.per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Yersehjjnt Woensdag* Zaterdag* Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. JJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het aleaha adres, NIET aan aen lsoper, dech erna ens bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VAN DEN WACHTTOREN. Met het ambt het verstand. Minister Treub heeft eens verzekerd, dat hij rogge van gerst niet onderschei den kon en toch was hij toen het hoofd van het departement van landbouw. Zou minister Ruys een gevestigde opi nie hebben over de bestrijding van ■end- en klauwzeer, ever het pacht- vraagstuK en de kans, om eigenaar te worden van een „regeeringsplaatsje"? Zou hij een enter van een twenter kun nen onderscheiden, om van het ver schil tusschen een os en een stier maar niet te spreken? Zou hij de noodige kennis hebben, om te slagen voor het examen lagere landbouwacte? Zou een landheer hem als zetboer kunnen ge bruiken, zou hij deugen als rentmees ter van een groot landgoed? Wij vree zen met groote vreeze, dat hij wel mi nister maar geen deskundige van land bouw is en geheel af zal gaan op de ad viezen en rapporten van zijn ambtena ren en dat dezen om een hoekje in de kamer klaar zullen staan, om hem straks bij de behandeling der begroo ting van landbouw te helpen. Hij heeft op de jaarvergadering van den R.K. Boeren- en Tuindersbond te Deventer een rede gehouden. Hij deed een beroep op vertrouwen en openhar tigheid. Hij beloofde zijn plicht en niets dan zijn plicht te zullen doen. Hij zeide zijn werk zoo goed mogelijk te zullen doen met hulp en voorlichting van an deren. Hij hoopte mee te vallen, maar noemde het ministrieele pa 1 ook glib berig. Er liggen sinaasappelen- en ba nanenschillen! In beeldspraak doet de minister dus aan landbouwkunde, zij het de Ooster- sche, maar wat is het verschil tusschen rogge en gerst, en een enter en een t'.venter? Deze minister schijnt op alle markten thuis te zijn, maar op de vee- en graan- en groentemarkt zal hij wel een vreemdeling zijn en het is toch wel een weinig zonderling, dat men minis ter van landbouw kan zijn, zonder landbouwkundige te wezen. Het schijnt echter, dat men beter het departement van landbouw zonder kennis kan beheeren dan het kleinste boerenpiaatsje van een paar H.A. De middelmaat is kostelijk ook wat ons lichaam betreft. Culliver heeft het ondervonden, dat het al even lastig is een reus onder dwergen als een dwerg onder reuzen te zijn. En iedere dwerg ziet zijn medemenschen voor reuzen en iedere reus ziet ze voor dwergen aan. Dr. J. G. de Lint heeft een verzameling prenten gebruikt bij een lezing over al lerlei lichamelijke monstruositeiten. Onder de afgebeelde dwergen was Si mon Jans Paap 2 voet en 5 duim, Hans Warrenberg 2 voet, 7 duim. Deze laat ste werd steeds in een kistje vervoerd en is verdronken, toen men hem zoo te Rotterdam aan boord wilde brengen. De Friesche dwerg Wybrand Lolkes is vader geworden van drie kinderen; ge woonlijk blijft het huwelijk van een dwerg kinderloos. Vermaard is geweest de dwerg Jan Hannema, die wel ver ward is met den beroemsten aller dwergen Tom Pouce. Van de reuzen is een afbeelding van Capanus, die 8 voet, 9 duim mat. De Lekkerkerker boer Gerrit Bastiaanse was ruim 8 voet laag. De flik «kir en vindt men vooral on- Edward Bright had een gewicht van 609 pond; Janna Drabbe, een landge- noote, woog op tienjarigen leeftijd 300 pond; geen meisje, om meer op vaders knie te zitten! Verder heeft Dr. de Lint afbeeldingen van aaneengegroeide tweelingen, de Siameeschen en Judith en Helena van Hongaarsche afkomst. Onder de lichamelijke rariteiten zijn ook menschen zonder armen o.a. John. Valerius. We herinneren ons uit onzen kindertijd zulken armen armelooze, die in een kermistentje met de bijzon der lenige voeten uit papier allerlei fraaie figuren knipte en met een pen seel tusschen de teenen ook schilderde. Eindelijk toonde Dr. de Lint portret ten van menschen met buitengewonen haargroei. Piet er Derckszoon in de zes tiende eeuw burgemeester van Edam was beroemd om zijn lange baard. Misschien zal bij de zeer behaarde menschen ook de Leidsche professor in de geneeskunde gerekend worden, die bij een operatie gewoon is, zijn lan ge baard als een das om zijn hals te binden, om er bij zijn werk geen last, van te hebben. Overigens zijn al zulke buitengewonigheden maar lastig, al leen reeds omdat men er te veel bekijk door krijgt en is het een voorrecht, in lichamelijk opzicht maar heel gewoon te zijn. Een vrouwelijke arts onder inlanders. Indië lijdt aan een groot gebrek aan geneeskundige hulp. Men meent ge vvoonlijk, dat de inlanders ook van on ze wetenschappelijke hulp en medicij nen niet wil weten. Maar de ervaring der vrouwelijke arts Dr. E. van Teu- tem is gansch anders geweest. Zij heeft eenige jaren met groot genoegen en onder veel waardeering onder de Ja vanen gewerkt. Zij mocht gratis medi cijnen uitreiken en een vrouwelijke dokter was voor de inlanders en waar wonderdier. Eerst waren de menschen ziekten, taal en land haar vreemd. Zij kreeg een streek van 100000 zielen te bewerken, waar geen enkele dokter, verpleegster of vroedvrouw was. Men meende, dat zij krankzinnigen beter kon maken met een poeiertje en grijs aards jong maken; zelf zou zij nimmer sterven. Groote massa's menschen kwamen haar hulp inroepen; ze onder vond altijd alle medewerking en dank baarheid. Soms reed ze met een auto vol geschenken terug. In een draag stoel droegen inlanders haar urenlang door den modder. Het kostte moeite, om het rechte gebruik der medicijnen tg leeren. Een oud vrouwtje maakte van aspirine een papje en streek dat op het voorhoofd .en menthol-spiritus nam ze in. Het is Dr. van Teutem ge lukt een goed ziekenhuis te stichten en zij geeft een prachtig voorbeeld, wat een 'lollandsche geneesheer met hart voor T'ijn werk en de inlanders kan doen. Ook hier geeft het hart aan het werk zijn waarde! IJMUIDEN. Vorige week hebben 3 Hollandsche visschers een Deenschen collega afge rost. Op het hulpgeroep van den Deen kwamen een paar agenten toeschieten, die hem hebben ontzet en naai- zijn schip gebracht. Vorige week heeft een 4-jarig dochtertje van de familie K. aan de Bik- en Arnoldkade in een onbewaakt, oogenblik uit een pot met heete thee gedronken. De kleine bekwam zulke inwendige brandwonden, dat zij kort daarop overleden is. De havenknecht M. aan de Rijks- vischhallen stond aan de kant te kij ken, toen hij werd aangereden door een wagen, waarop kisten visch. Hier door geraakte M. in de visschershaven en kreeg nog een kist visch boven op zich. Toen M. weer op 't droge was ge haald, bleek hij na onderzoek een paar ribben te hebben gebroken. Ook be kwam hij een bloedende hoofdwond. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, bet noodlidmaat- scbap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en beeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. Maandagavond gaf het departement van het Nut alhier zijn eerste Voor drachtavond van dit seizoen. De Heer Ds. Luikinga, voorzitter opende de bij eenkomst in het Gebouw voor Christe lijke Belangen en meende er over vol daan te mogen zijn, dat hei departe ment, ditmaal zoo vroeg het seizoen kon openen. Als voordrachtkunstenaar trad op de heer Edmond Visser uit Am sterdam, die een zevental voordrachten zou geven, waaronder een drietal van Samuel Falkland, een eigen vertaalde Parabel van de Drie Ringen uit „Na than de Weise". Vóór de pauze vertel de spreker ons het sprookje „De Zwij nenhoeder" van Andersen, eon even onschuldig verhaaltje als de meeste anderen, die de verdienste hadden ons bijkans te doen vergeten, dat we groote en oude wijze menschen zijn en ens de tijden in herinnering brachten, dat we als heel kleine kleuters met open mond naar meester of de juffrouw luisterden, die zoo aardig sprookjes kon vertellen. Jammer was 't, dat een licht spraak? gebrek soms de voordracht overstaan baar maakte. Do heer Visser moet zijn auditorium wel heel licht hebben aangeslagen door te meonen, dat zoo'n programma haar den ganschen avond zou kunnen boei en. We willen het voordrachttalent van den heer Visser de volle maat geven, die het verdient, doch de keuze van zijn program, scheen ons voor groote men- schen-toehoorders niet bijzonder ge schikt. Zondagavond hield Mevr. Stolp- Tioekstra in de Doopsgezinde Kerk, daartoe welwillend door het Kerkbe stuur afgestaan, voor de Theosofische Vereeniging, Centrum Beverwijk en Omstreken, een rede over „Geestelijk heid", door een aandachtig publiek, dat flink was opgekomen, met belangstel ling aangehoord. Spreekster zette uiteen hoe velen ge woon waren het Wereldsche en het Geestelijke tegenover elkaar te plaat sen, daarbij de omstandigheden vaak als hinderpaal aannemende voor het bereiken der Geestelijke houding. Het „als ik maardan zou ik wel", is een klacht, door velen geslaakt. Niet door afzondering, aldus spreek ster, moeten wij xinze geestelijke hou ding veroveren, maar door ons werk te beschouwen als een deel van liet groote Wereldwerk, als een deel van Gods plan. Dan wordt het werk ons tot een plicht. Maar er zijn zooveel dingen die ons zoo aantrekken; is hèt verkeerd daar aan toe te geven? Spreekster lichtte met een sprekend voorbeeld toe, hoe langzamerhand onze wereldsche verlangens ons eigenschap pen doen ontwikkelen, welke wij in het leven noodig hebben. Het verlangen naar rijkdom doet ons onze gedachten concentreeren op de manier tot die rijkdom te geraken. Het doet de men schen zich inspannen, het doet hun dikwijls dingen ontberen, omdat zij hun lichaam geen tijd tot rusten gun nen, en hun gedachten geen aangena me verpoozing bij andere dingen. Maar de wil wordt gesterkt. Hooger dan het werken uit plichtsgevoel staat het doen van de dingen uit offering. Als God zichzelf niet geofferd had door een gedeelte van zichzelf te be- U bezoekt toch de vergadering van de Evangeli sche Maatschappij in de Doopsgez. Kerk De gevierde redenaar Ds G West mij se, spreekt daar over „De grij pende hand en de reddende hand,\ Verplicht programma d 15 cent, aan de kerk verkrijgbaar. Aanvang 8 uur. perken, zouden wij hier niet zijn. En het offer bestaat niet alleen in het ge ven of het doen, neen, want als wij zien, dat, nadat wij ons best hebben gedaan, en al onzen tijd, al onze krachten aan een goede zaak of een persoon, die ons Lief is, hebben gegeven, al ons werk in duigen valt, er niets van overblijft, dat liet schijnbaar nutteloos, vergeefsch is geweest, dan is het de groote levens kunst om te zeggen: De groote Werken heelt de vormen waarin ik Zijn werk heb trachten uit te drukken, niet kun nen gebruiken, dus moeten ze verdwij nen. Onze geestelijke houding bereiken wij slechts door strijd. Spreekster gaf als voorbeeld een beeldhouwer. Hij neemt een ruw blok marmer. In dat ruwe marmer zit het beeld verborgen, dat hij daaruit te voorschijn moet ha len. Hij begint te hameren, dan te hei- telen, net zoo lang, tot het beeld daar is, wat hij zich als ideaal had gesteld. Zoo is het met den mensch, ook vaak een ruw, zeer ruw blok marmer. Doch met de hamer van den Wil en de beitel van het Verstand werkt hij, hakt hij in stukken, zoolang tot daar te voor schijn komt de Goddelijke mensch, die tot volmaaktheid is gerijpt. Werd hot offer van Christus alleen op den Kruisberg gebracht? Neen en neen; men spreekt van het Lam Gods dat geslacht werd vóór de grondleg ging der wereld". Herhaaldelijk door werelden en we relden heen heeft Christus zich geof ferd. Niet wat de mensch doet, maar hoe hij het doet, bepaalt zijn geeste lijke waarde. Het zangkoor van de The osofische Loge te Haarlem gaf eenige zangnummertjes ten beste, belangloos begeleid door eene welwillende jonge organiste. De voorzitter van het Centrum, de heer L. D. van Capelle uit Wijk aan Zee dankte de spreekster voor haar hoogstaande rede en bracht tevens in herinnering dat er aan belangstellen den in Theosofie gelegenheid zou wor den gegeven tot het bijwonen van een cursus, waarvan dag en uur nader zou den worden bekend gemaakt. Zaterdagavond heeft in Thalia de huldiging plaats gehad van Louis Bouwmeester, een huldiging die wel zeer pover genoemd mag worden, als we zouden afgaan op wat na de opvoe ring van De Koopman van Venetië, als huldebetooging aangemerkt dient te worden. Door de heeren A. P. Roza, namens de Tooneelvereeniging Varia en Joh. van der Plas, namens de Operettevereeni- ging Apollo en de Sociteit Onder Ons, werd de heer Bouwmeester in 't kort toegesproken en werden hem fraaie bloemstukken aangeboden. Dat was de officiëele hulde in nauwelijks vijf mi nuten tijds. Maar gelukkig is den grooten kun stenaar nog een andere huldiging ge bracht, een huldiging die zeker door hem is verstaan en hem getoond zal hebben, dat wij hier in IJmuiden eer bied hebben voor zijn kunst, eerbied voor zijn geweldige levenskracht, die hem is getoond door het telkens als bij tooverslag losgebroken applaus van het tot in de nok gevulde Thalia. Hoe daverde het onophoudelijk, als zijn meesterlijk spel de twaalfhonderd handen als geelectriseerd in beweging bracht. Dat was geen langzaam opko mend en overgenomen applaus, dat. was als het plotseling afknetteren van een aantal machinegeweren. En dat Ls door den kunstenaar, die in zijn lang tooneelleven het applaus heeft leeren verstaan als de taal van hulde en ver eering, begrepen en gewaardeerd. Over de opvoering kunnen wij kort zijn. Het was den Shylock van vijf-en- twintig, van tien, van vijf jaar geleden, den Shylock als misschien nog over tien jaar; het afschrikwekkende beeld van een getrapt en gesmaad ras, dat in haat en bloedgierigheid als een gewond dier zijn beulen naar de keel vliegt, in weergalooze wreedheid geen genade kent. Het was den Shylock van Bouw meester, door hem gemaakt tot een dramatische figuur zonder wederga, een schepping die met hem leeft en met hem zal ondergaan. We zijn naar Thalia gegaan om den Shylock van Bouwmeester te zien, wa ren wij er gekomen voor het tooneel- werk van Shakespeare, De Koopman van Venetië, we zouden bitter teleur gesteld huiswaarts zijn gekeerd want buiten Shylock heeft de opvoering ons geen moment van voldoening geschon ken. Met wreede wellust, een Shylock waardig, is dit schoone dichtwerk van zijn mooiste passages beroofd. De too- neelaankleeding was minder dan het meest klein-dorpsche dilettantisme haar publiek zou wagen voor te zetten; tot slot een rechtzitting waar een doge van de eertijds praallievende, rijke koopstad Venetië rechtspreekt, gezeten in een armzalig stoeltje van dezen tijd aan een keukentafeltje van nog geen meter in het vierkant. Wij zijn van goe den wil, anders VELSEROORD. „Niet je geld of je leven" maar: mijn geld of de cpiitantie", zeide de kan toorbediende J. van Lochum tegen W. S. te Velseroord. Echter... hij ontving geen van beide! Wat de aanleiding was tot dit min of meer theatraal klinkend gezegde? Van L. was bij S. een quitantie komen presenteeren en had deze op tafel ge legd. S. nam de quitantie op, stak haar in de zak en weigerde te betalen. Ik heb al stroppen genoeg gehad, nu moeten jullie er ook maar eens een krijgen, aldus bekl. tegen den kantoor bediende, die namens de Ned. In- en Uitvoermaatsehappij kwam. Man betaal nu toch of geef mij de quitantie, want anders krijg ik er last mede, zeide de kantoorbediende. Ik ben de kwaadste niet, als jij er alleen voor moet opdraaien, antwoord de de koopman. Maar van betalen kwam niets, en de quitantie kreeg get. niet uit handen van den koopman. S. had aanvankelijk tegen de politie gezegd, dat hij de quitantie had be taald. Vanochtend nam hij een andere houding aan. Hij zeide, dat er een ques- tie was over de levering van goederen en verkocht allerlei praatjes. Het O.M. hechtte weinig geloof aari de beweringen van den bekl. Het rele veerde, dat bekl. in 1918 wegens heling tot 1 jaar gevangenisstraf is veroor deeld en requireerde tegen den bekl. 4 maanden gevangenisstraf. VELSEN. waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: een leege gonjezak, een bruin-lederen jas, een zwarte hond (reu) met nikke ien halsband. Het nummer „De Jantjes" heeft in de bioscoop zooveel succes gehad, dat het nog gedurende Maandag- en Dinsdagavond gegeven wordt. Zondagavond waren alle plaatsen be zet, terwijl er verscheid enen nog moes ten afgewezen worden. va IJMUIDER COURANT Tngezot'dc mededeelingen 40 ets. per regelAdvertenties van 1 t earn 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compaot gezette advertenties van 1 t e» m.6 regels f 1.26, iedere regel meer 25 ets. kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels fU.76, iedere regel meer 15 eti Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres hureau van dit blad' 10 cta. extra; voor bezorging van op advertej Hes i gekomen brieven wordt 16 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelp, ijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen Lichamelijke monstruositeiten. PLAATSELIJK NIEUWS. Nutsavond. Gevonden voorwerpen,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1