VELSEN. De nieuwe gemeente-secretaris. De gemeenteraad heeft gisteravond tol gemeente-secretaris benoemd d«*n heer J. Kostelijk, hoofdcommies ter se cretarie. Jan Kostelijk werd 12 Februari 1887 te Zuid-Scharwoude geboren. Precies op 18-jarigen leeftijd, op 12 Februari 1905, begon bij zijn ambtenaarsloop baan als adjunct-commies ter secreta rie van Schoten, waar hij tot 31 Augus tus 1906 werkzaam was. Op 1 September 1906 kwam de beer Kostelijk in dezelfde functie naar bier. Hij maakte bier een mooie cairière. Vijf jaar later, 1 September 1911, werd bij bevorderd tot. commies en drie jaar later, 26 October 1914, toen wegens de benoeming van den toenmaligen hoofd commies W. C. Mees tot Burgemeester van Leerdam deze functie openkwam, werd de heer Kostelijk tot hoofd com mies benoemd. Deze functie heeft de heer Kostelijk tot heden vervuld. In waarheid echter heeft hij vele jaren reeds het ambt van gemeente-secretaris waargenomen. l'oen in 1914 de groote oorlog uitbrak en ook ons leger mobiliseerde, moest de secretaris, de heer Wijnoldy Daniëls die deel uitmaakt^ van de Landweer reserve, zijn militaire plichten gaan vervullen. Burgemeester en Wethou ders achtten toen vervanging noodza kelijk en als zoodanig werd de heer Kostelijk aangewezen. In 1917 keerde de heer Daniëls weer terug. In 1921 kreeg de heer Wijnoldy Da ïiëls geruimen tijd ziekteverlof en ook in dezen tijd is de heer Kostelijk zijn plaatsvervanger geweest. Op de raads vergaderingen nam hij al geruimen tijd den secretaris-zetel in. Op 1 Maart 1919 vierde de heer Kos telijk zijn 121/2 jarig jubileum in dienst der gemeente Velsen. Hij is toen op hartelijke wijze gehuldigd geworden, waarbij de toenmalige Burgemeester Mr. Dr. II. ver Loren van Themaat en de heer Wijnoldy Daniëls toespraken hielden, die van groote waardeering getuigden. Sinds 1 September 1911 is de heer Kostelijk ook ambtenaar van den Burg. Stand. Vis wij aan deze opsomming nog een persoonlijk woord willen toevoegen w illen we allereerst opmerken dat de heer Kostelijk is een bescheiden per soonlijkheid. In dit opzicht was hij de tegenvoeter van zijn voorganger-hoofd commies. De heer Kostelijk is geen veroveraar- zal niet trachten over anderer ruggen een hoogere positie machtig te worden tij is als 't ware vanzelf in zijn nieuwe en eervolle functie gekomen. Zijn voor ganger als hoofdcommies deed een w orp naar het Burgemeestersambt en kreeg het. Er zijn meerdere vroegere ambtenaren van Velsen, die Burge meester geworden zijn. De heer Koste lijk echter bleef hier en dus is het een natuurlijk proces, dat we hem nu na 1 jaar als gemeente-secretaris mogen begroeten. In die 16 jaar heeft de heer Kostelij. hier al heel wat meegemaakt. Hij is nu onder den derden Burgemeester werk zaam, toen hij hier kwam was Burge meester Weerts 't hoofd der gemeente De bevolking heeft hij bijkans zien ver dubbelen in die 16 jaar, toen hij hiei in 1906 kwam, was het aantal inwoners 16000, thans 30000. In de mobilisatiejaren is er van het secretariepersoneel onder leiding van den heer Kostelijk veel gevergd. En al het extra-personeel, voor deri dist rib; tiearbeid, stond ook onder leiding van den secretaris. Hoe vele malen zal de heer Kostelijk wel naar den Haag zijn geweest! Ook na den oorlog, toen het ging om de uitkeeringen van de Oor logswinstbelasting en waarbij Velsen er steeds karig afkwam. Het gevolg van veel gecijfer en gereken is geweest dat onze gemeente de laatste maal een hoogere uitkeering kreeg, dan haar was toegezegd. De heer Kostelijk is een bescheiden man ook in dezen zin, dat hij geen vooraanstaande plaats in het publieke leven inneemt. In dit opzicht verschilt hij met zijn voorganger, daar de heer Wijnoldy Daniëls zich als zoodanig wel deed kennen. Wij kunnen ons geen enkele functie herinneren die de heer Kostelijk in eene vereeniging bekleedt. Wel is hij een man, die het belang en nut van or ganisatie inziet, want de afdeeling Vel sen van het Nat. Verbond van Gemeen te-ambtenaren is hij eenige jaren voor zitter geweest en een harer afgevaar digden naar het georganiseerd overleg. Later heeft hij voor deze functies be dankt. !n één opzicht is de heer Kostelijk rijn voorganger gelijk: evenals de heer uiëis is hij de Pers goed gezind. Hoe vaak hebben wij hem noodig gehad,en kwamen op de secretarie, om de noo dig" inlichtingen van hem te vragen. a welwillend werden wij dan steeds te w oord gestaan en zoo noodig kregen wij vaak de paperassen onder 't oog, die ons op de hoogte moesten stellen. En o, wee, als we eens een kleine 1'out in ons artikel of betoog hadden ge maakt, dan ging al spoedig de tele foon, met 't verzoek om rectificatie. Uit deze gezindheid mogen wij met recht verwachten, dat ook voortaan een goede samenwerking tusschen het hoofd der gemeente-secretarie en ons mogelijk zal zijn. Daar is ons veel aan gelegen. Wij hopen dan ook dat de heer Kostelijk met opgewektheid zijn moei lijk ambt mag vervullen en dat het hem gegeven mag zijn deze plaats op waardige wijze in te nemen. Een jubileum. Een van de nuttigste instellingen in onze gemeente is het Velsens-Zieken fonds, dat zijn leden bij duizenden telt Verleden jaar vierde het zijn 25-jarig bestaan en de heeren Leering en Zwart die van de oprichting af bestuurslic waren geweest, zijn toen op waardige wijze gehuldigd. Te begrijpen was dus, dat de dag van Zondag niet onopgemerkt zou voorbij gaan voor den heer J. van Gameren die nu onafgebroken gedurende 25 jaar het voorzitterschap van Velsens-Zie kenfonds vervult. En hij heeft dat steeds gedaan op een wijze, die tot grooten dank moet stemmen en die ieders achting wegdraagt. Bij het 25 jarig bestaan is het nog opgemerkt dat hij in zijn bedrijf van stalhouder vaak niet dacht aan eigen belang, wanneer zijn diensten werden gevraagd in 't be lang van het Ziekenfonds. Ook de dok toren weten daarvan mede te spreken altoos stond de heer Van Gameren de belangen van de patiënten voor. Des morgens verscheen het bestuur ten huize van den heer Van Gameren om hem te huldigen voor de 25 jaren trouwen arbeid in het belang der bui- gerij. En als blijk van dank en hoog achting werd hem namens de leden een schrijfbureau aangeboden. Dr. De Weerdt bood daarbij een inktstel aan Vele goede woorden werden gespro ken en de wensch geuit, dat de heer Van Gameren nog lang voorzitter van Velsens-Ziekenfonds mag zijn. Een lezer vestigt onze aandacht op het feit, dat er rond de gebouwen en verblijven van het Hoogovenbedrijf zooveel brood wordt weggeworpen. Om zich van, waarheid dezer door hem op gevangen bewering te overtuigen, was onze zegsman Zondag j.l. een kijkje gaan nemen ter plaatse en verklaarde ons, dat hij met de door hem aange troffen broodjes en kadetjes gemakke lijk drie manden had kunnen vullen. N. Hl. Ct. In de Maandagavond gehouden vergadering van het Centraal Drank- weer-Comité in deze gemeente werden twee nieuwe vereenigingen ais lid aan genomen, de afd. IJmuiden van den Jong. Geh. Onth. Bond en de afd. Vel- seroord van den Alg. Ned. Geh. Onth Bond. Van het Reizend Drank weer Museum was een verzoek ingekomen om lid te worden. Besloten werd aan het Waar borgfonds, tevens Fonds tot uitbreiding van het Museum, f 5 te schenken. Gesproken werd over de plaatsing van een propagandabord op het Storm vogels-terrein en over de verplaatsing tan een bord op Wijkeroog. Verder werden besproken het orga- niseeren zoo mogelijk van een propa- ganda-kunstavond en van een verga dering met lichtbeelden over het re- classeeringswerk. Het bestuur kreeg opdracht alles in 't werk te stellen dat op het subsidie voor drankbestrijding door den raad niet bezuinigd zal worden. Het bestuur werd in overweging ge geven zoo mogelijk met Oudejaars avond een propagandablad uit te geven De heer M. Dijkhuizen te IJmuiden, die vele jaren de Geref. Ver. v. Drank bestrijding in het Comité vertegen woordigde, nam dezen avond als zoo danig afscheid en dus ook als bestuurs lid. De Coöp. Woningbouwvereeniging Wijkeroog" gaat 19 woningen bouwen aan den Wijkerstraatweg. Men is al met het werk, dat in eigen beheer ge schiedt, aangevangen. Het secretariaat dezer Vereeniging is gevestigd bij- den heer W. v. d. Wal, Ogelwightstraat 11, Wijkeroog. Zaterdag hield de Statenkring Velsen" der Chr. Hist. Unie haar eer ste vergadering in dit seizoen te Haar lem. De voorzitter, de heer Kistemaker, van Haarlemmermeer, opende de ver gadering met gebed. Volgens de presentielijst waren 12 afdeelingen vertegenwoordigd, waar onder 4 nieuwe vereenigingen, die te Bennebroek, Spaarndam, Halfweg en Vijfhuizen. De aftredende bestuursle den werden met aigemeeue stemmen herkozen, waarna voorloopige bespre kingen werden gevoerd over de a.s. verkiezingen der Prov. Staten. Voor het e e n 1 ij s t-stelsel voor alle Statenkringen in de provincie N. Iloll. werd niets gevoeld. Na langdurige be spreking stelde de heer De Winter van Heemstede voor, de drie 4 jaar geleden verbonden Statenkringen Haarlem Weesp, Velsen, wederom te verbin den, en met één lijst uit te komen; ter wijl de heer Deinum van Velsen het voorstel, de kringen Haarlem en Vel sen alleen te verbinden, naar voren bracht, omdat, naar hij vernomen had de kring Weesp het meer gewenscht vond, een eigen lijst te vormen. Een stemming bewees, dat de vergadering met het voorstel-Deinum meeging. De mededeeling van den voorzitter over het pas verschenen weekblad „De Noord-IIollander" lokte de opmerking uit, dat vele lezers een meer opvoeden de kracht omtrent de beginselen van de Chr.-Hist. Unie in het blad wensch ten te zien. Anderen meenden en spraken de hoop uit, dat de N. Hollander spoedig 2 maal per week zou verschijnen, met be handeling van meer politieke onder werpen, des noods ten koste van eenig plaatselijk nieuws. De vergadering werd op de gebruike lijke wijze gesloten. Het bestuur van den Statenkring „Velsen" bestaat uit de volgende per sonen: K. Kistemaker, Hoofddorp voorzitter; D. Bruyn, Velseroord, pen ningmeester; J. Deinum, Velsen, (Wij keroog); B. A. Dammers, IJmuiden; J W. Bras, N. Vennep; N. Moleman Aalsmeer; K. van Tol, Abbenes; J. de Haan, Ouder-Amstel; W. G. Kleijn Heemstede, secretaris. VOETBAL. StormvogelsZ. F. C. 21. Weinig mankeerde er aan, of Storm vogels had aan Z. F.C. een veer moeten laten. Evenals het vorige jaar werkten de weersomstandigheden weinig mee om goed spel te kunnen verwachten De wedstrijd is dan ook meer spannend dan fraai geweest. De Z. F. C. voorhoe de heeft weinig gevaarlijke schoten ge lost, zoodat Reuzenaar het vrij kalm heeft gehad. De wijze, waarop hij ech ter een paar schuivers stopte, boezem de vertrouwen in. Koster had aan Lust meer dan zijn handen vol. Hij moest zich bijwijlen ge weldig inspannen, wat hij echter voor een groot deel zich zelf te wijten had door veel te weinig den buitenman te houden. Hier heeft Blinkhoff Jr. beter slag van, waardoor Colette weinig ge vaarlijk was. In de middenlinie presteerde ook nu Sprokkreeff lang niet zooveel als te gen V. U. C. Geen oogenblik verhief hij zich boven het middelmatige. Bakker en Vermaak waren beter op dreef Vooral de laatste komt er steeds beter in en zijn plaatsen gaat er meer en meer op vooruit. Met Blinkhöff Jr. had hij den linkerwing aardig in bedwang. In de voorhoede was Snoeks te lang zaam. Hij hield veel te lang den bal bij zich en gaf, behalve hierdoor, ook door het steeds even terugloopen, de tegen partij vaak gelegenheid zich te herstel len. De andere voorhoedespelers gaven in de minder gunstige weersomstan digheden, wat van hen verwacht kon worden. Toch zien we met verlangen naar Van Hemert uit. Z. F. C.'s spel maakte geen hartver heffenden indruk. Haverlag, v. Rooyen en Kalman verdedigden wel goed, maar hun plaatsen was slecht. Van der Wel en Blankert, twee ex-eerste klassers, vielen tegen. Verreweg de beste was Lust. Schoen is nog steeds dezelfde on sympathieke speler. Scheidsrechter Breedhoff leidde cor rect. De Wedstrijd. Beide elftallen hebben twee invallers De namen der 22 spelers zijn. Reuzenaar. Blinkhoff Jr. Koster Vermaak, Sprokkreeff, Bakker Visser, Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Snoeks, Oldenburg Sr. O Colette, Blankert, V. d. Wel, Schoen, Lust Bakker, Kalman, Haverlag Potse v. Rooyen Swart. Beide partijen weten al spoedig een corner te forceeren. Die van Stormvo gels ontstaat, als Vermaak hoog naar voren plaatst, Oldenburg Jr. den bal opvangt, mooi voorzet en Potse slechts door achter te trappen kan redden. Bei de corners leveren niets op. Een volgende uitval van Z. F. C. wordt Stormvogels bijna noodlottig. Lust zet keurig voor en Colette krijgt den bal vrij. Hij schiet echter hoog over Uit een voorzet van Blinkhoff Sr. doet Oldenburg Sr. hetzelfde. Tweemaal achtereen tracht Blinkhoff Sr. zich dan tusschen de backs door te dringen. Men heeft hem echter goed in 't oog en vooral Kalman houdt hem stevig ge zelschap. Uit een voorzet van links krijgt Oldenburg Jr. een schoone gele genheid tot scoren, wat hij echter ver zuimt, door hard voor het doel langs te schieten. Z. F. C, komt dan weer in den aanval. Een fraai door Lust geno men corner schiet Blankert hard in, doch Reuzenaar stompt weg. Eenzelfde lot ondergaat een hard schot van Lust. Blankert wil het dan alleen probeeren. Hij is reeds aardig op weg, als Blink hoff Jr. hem den weg verspert en hem een „Halt tot hiertoe en niet verder" toeroept. Hij verplaatst meteen het spel. Snoeks stelt Oldenburg Sr. in de gelegenheid een paar fraaie voorzetten te geven, die echter niet benut worden. Fraai samenspel tusschen Sprokkreeff Blinkhoff Sr. en Visser geeft laatstge noemde gelegenheid een hard schot te lossen, dat juist over vliegt. Weer neemt Z. F. C. even het off en sief over. Koster maar vooral Blink hoff Jr. staan echter hun mannetje zoodat Reuzenaar vrijwel toeschouwer is. Alleen een paar verre schoten krijgt hij te stoppen. De laatste minuten voor de rust komt de Stormvogels rechterwing op dreef. Visser zet een paar maal stevig door en Oldenburg Jr. zet eens fraai voor. Kalman mist en Snoeks krijgt een mooie kans. Hij schiet echter hoog over. De tweede helft doet aanvankelijk veel goeds verwachten. Een paar harde schoten van Visser en Vermaak vlieger juist naast. Z. F. C. weet dan even cor ner te forceeren, die door Bakker ver werkt wordt. Direct hierop mist Kos ter bij een aanval van rechts, Schoen dribbelt een stukje met den bal, pas seert ook BlinkhoffJr.en scoort met een prachtschot. (01). Voor de tweede maal trapt Blinkhoff Sr. af. Een paar snelle aanvallen wor den ondernomen, die echter door de vurig op den bal zittende Z. F. C. ver dediging worden afgeslagen. Nadat hij een voorzet van Blankert netjes heeft weggekopt, schiet Sprokkreeff een cor ner onverwachts hard in. Swart staat echter op de juiste plaats. Als ook ee paar ferme schoten van Visser en Ol denburg geen succes hebben gehad, plaatst Blinkhoff Jr. den bal hard naar voren. Kalman kopt in de richting van zijn eigen doel, waar Swart den bal laat vallen. Oldenburg Jr. loopt toe, een korte worsteling volgt en in 't volgenc oogenblik springt al wat blauw-wit voelt op: De stand is gelijk (1—1). Een vinnige strijd om de leiding volgt. Die van Stormvogels zijn het ge vaarlijkst. Bakker en Vermaak werken als duivels. Nog drie minutenJan schiet hoog over de lattwee minu ten een Z. F. C.-postduif gaat in de Zaan verkondigen, dat het 11 staat... nog l3/4 minuutKlaas weet tus schen Kalman, v. Rooyen en Haverlag door te plaatsen, Blinkhoff Sr. schiet naai" voren en hoeden, petten, ja wat niet al vliegen omhoog. Hier en daar voert men een Indianen krijgsdans uit en klinkt het immer schoone lied: „Er is geen club in d'Overgang, Die Stormvogels kan verslaan." Nog zijn de laatste klanken niet weg gestorven, als Breedhofs eindsignaal klinkt. Tegen den laatsten goal teekende Z F. C. protest aan. KORFBAL. G. S. D.—A. J. C. III 2—3. Het was Zondag" voor de korfballers geen prettig weder. De koude was zeer onaangenaam en de harde wind maak te goed spel bijna onmogelijk. Toch is over het algemeen door G. S. D. betei gespeeld dan verleden week tegen Mac- bi. A. J. C. verscheen met 10 spelers, waarvan 2 invallers uit een hoogei twaalftal. Na onderling overleg ging Mej. de Boer van G. S. D. over naar A. C„ daar anders uit sportief oogpunt k, spelers van G. S. D. hadden moeten uitvallen. Om 2 uur floot scheidsrech ter Pomper af. G. S. D. heeft wind me de gekozen en is geregeld in de meer derheid. Toch gelukt het de aanval niet gedurende het 1ste half uur hier eenig voordeel uit te halen. Eindelijk komt mej. Bruijn een oogenblik vrij te staan en doelt met een kalm schot (1-0) Spoedig wordt rust gefloten. Na rust wordt van korven verwisseld er. krij gen de Haarlemmers wind mede. Haar aanval begint krachtiger aan te pak ken, maar stuit op de verdediging van G. S. D. Deze werkt den bal naar de aanval en spoedig vergroot mej. Bais den stand (2—0). Hierna vakverwisse- ing. Deze bezorgd de gasten eenig overwicht op G. S. D. Toch weet zij haar stand te behouden totdat 10 minu ten voor het einde een heer van A. J. C. doelt spoedig door no. 2 gevolgd. 3 mi nuten voor het einde doet A. J. C. nog eens een uitval en doelt weer (2—3). Een kleine overwinning voor IJmui den was betere verhouding geweest. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 19 t/m. 25 tobei 1922 kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 55 Holland- sc.he, 1 Engelsche, 21 Duitsche Stoom trawlers, 2 Motor-, 30 Zeilloggers, 1 Zeil- haringlogger, 46 Engelsche haringdrif ters, 4 Sloepen en 29 Kustvisschers. Van de Deensche visscherij 1 Holland- sche, 1 Duitsche Stoomtrawler en 4 Deensche Motorkotters. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers Hollandsche van f 601 tot f 4213.— Stoomtrawlers Engelsche van f tot f 2389.— Stoomtrawlers Duitsche van f 871.— tot f 2880.— Motorlogg. - 133.— - 155.— Zeillogg. - 145.— - 602.— Zeilharingloggers van f - 4701.— Engelsche haringdrifters van f 486.— - 2766.— Sloepen - 1175.— - 1658.— Stoomtrawlers Hollandsche van f - 1550.— Stoomtrawlers Duitsche van f - 875.— Deensche Motorkotters van f 431.— - 1334.— terwijl de Kustvisschers totaal f 2042.— besomden. De aanvoer bestond uit 827.605 K.g. rawivisch, 14996 K.g. beugvisch, 378 kantjes en 21187 manden drijfnetvisch. Ue tota-al opbrengst bedr. f 234.359.24. SCHEEPVAART. (I De Sluisbouw te IJmuiden. In het Alg. Handelsblad lezen we nog het volgende omtrent de sluizen bouw: Aan het traineeren met den bouw van de nieuwe sluis alhier is nog een andere kant dan wij onlangs be spraken. De Provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam betalen 1/3 der kosten van den aanleg. Heeft de Regee ring deze belanghebbenden geraad pleegd toen zij besloot plotseling bij de ze werken een zeer langzaam tempo in te voeren? Zoo niet, dan behoort dat nog te gebeuren, en dan vertrouwen wij dat de besturen van Provincie en Ge meente door de vertegenwoordigers dei- burgerij nog zullen worden aange maand tot verzet als zij uit zichzelf zich niet verzetten. Zulke beslissingen moeten in het openbaar genomen wor den. Het geldt hier een werk geschat op 25 millioen. Nu wil men een millioen per jaar verwerken dan mogen wij 20 jaar leven in het gevaar dat de be staande sluis onbruikbaar wordt en Amsterdam alleen bereikbaar is voor kleine scheepjes? En werken met zulk een tempo geeft zulk een renteverlies en zulk een onderhoudskosten, dat men tenslotte misschien het dubbele uitgeeft van de raming! Eigenlijk zou men beter doen, dan maar alles stop te zetten! Voor de Maaskanalisatie is in 1921 7 millioen, in 1922 8 millioen uitgetrok ken. Hier dus geen vermindering. Dit is waarschijnlijk een juist beginsel in dezen tijd voortgaan met werkelijk productieve werken, die onze steenko- lenprijzen zullen verlagen en het be drijfsleven van Zuid-Limburg zullen stimuleeren, doch waarom blijft men het bedrijfsleven van Amsterdam niet op denzelfden voet helpen? Het is zeker uiterst moeilijk voor de Regeering om uit te maken welke wer ken genoegzaam materieel productief zijn om er mee door te mogen gaan, ook nu moet worden besnoeid op zoo veel dat alleen geestelijke of idëele verrijking kan brengen. Maar als men in onze tijden van werkgebrek een groot productief werk gaat stopzetten, dan behoort dat toch te geschieden na openbaar overleg met allen die er aan mee betalen. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben het volgende schrij ven aan den Minister van Waterstaat gezonden: Wij namen kennis van het schrijven door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, op 17 October j.l. tot Uw Excellentie gericht betref fende de voortzetting van den bouw der nieuwe sluis in IJmuiden. Wij achten ons verplicht ons met kracht bij den inhoud van dat schrij ven aan te sluiten. De argumenten, welke de Kamer aanvoert voor een snelle afwerking der sluis, zijn, naar onze meening, zoo klemmend dat daar aan niet veel behoeft te worden toege voegd. Het schijnt ons toe, dat het voor Uw Excellentie na kennisneming dier argumenten, hoogst bezwaarlijk moet zijn, de verantwoordelijkheid te dragen voor welk onnoodig uitstel ook der vol tooiing van het werk waarmede het belang van Amsterdam niet alleen, maar dat van het geheele land is ge moeid. Wij mogen Uw Excellentie er aan

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2