IJmuider Courant Zaterdag 4 November Tweede blad PREDHBEÜRTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman, Herdenking; der Kerkhervorming 5 uurDs. v. Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur, bidstond. DOOPSGEZ. OEM. AFD. PROT.-BOND 10.30 uur: Ds. W. Luikinga GEREF. KERK. 10 uurDs. J. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. OEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. Woensdagavond 7.30 Dankuur voor het gewas Ds. Croes VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Kroese, Doopsbediening 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Oodsdienstoefening 2.30 uur: Ds. Jansen, van IJmuiden. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Eggink, Doopsbediening. 5.30 uur: Dr. M. J. A. de Vrijer, van Bloemendaal. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. Boerkoel, 5 uur: Dezelfde, j SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 Oeen dienst. 10 uur: Ds Verwaal te Alkmaar. NATUURWANDELINGEN. XXII. Zandvoort en omgeving. Naar de badplaats Zandvoort voeren thans verschillende wegen; behalve de in 1881 tot stand gekomen spoorweg, kwam daarbij de in ons vorig artikel genoemde Electrische Tramweg in 1898, die beiden wedijveren om de naar frissche lucht en zonneschijn hunke rende stadsbewoners, in korten tijd zeewaarts te vervoeren. Hoe aardig het er echter ook is in het hartje van den zomer om eenigen tijd aan het strand te vertoeven en het drukke leven gade te slaan, toch ver toeft de natuurliefhebber liever aan zee als het er betrekkelijk eenzaam is en hij het grootsche element hetzij in rust, hetzij in beroering kan waarne men en bewonderen. Behalve spoor en tramweg heeft men de oude Zand- voortsche Weg, van af de Wagenweg onder Heemstede; nu ook vanaf Over voer: langs Kraantjelek en Koningshof, den Bentveldweg, die op eerstgenoem- don weg kort nabij Zandvoort uitkomt, en aan weerszijden rijk is aan natuur schoon. Dezen zomer kwam vau af Overveen naar Zandvoort de Zeeweg gereed, een geheel nieuwe weg, dwars door de dui nen, geschikt voor autoverkeer, rijtui gen, motor- en gewone fietsen en ook met een afzonderlijk voetpad voor wandelaars. Zandvoort een visschers- dorpje dat zeer oud is, begon zich eerst een kleine honderd jaar geleden als badplaats te ontwikkelen. Daartoe werd de thans nog bestaande Zand- voortsche Straatweg aangelegd door een commissie die ook het „Groote Bad huis" stichtte in 1824. De weg werd geheel door Zandvoorters gebaand en bestraat. Een kapitaal van f 150.000.— werd verwerkt. De oorsprong van Zandvoort gaat tot ver in de middeleeuwen terug, want in 1304 wordt het reeds genoemd, als de plaats waar Witte van Haemstede landde. In de middeleeuwen was er in het dorpje toen Sandefoerde of Sand- fort genaamd, een kapel, later een Roomsch Katholieke kerk, die onder die van Overveen ressorteerde en ge wijd was aan de H. Agatha en Adria- nus. Ze stond gewis op de plaats waar nu de Protestantsche Kerk is. In oude verslagen uit het jaar 1514 blijkt dat de Zandvoorters ter vischvangst togen naar Groenland en Straat Davis, waar toen de walvisschen en cachelotten zeer talrijk waren. Het aantal scheepjes be droeg toen 14 en 12 haringschepen, doch wanneer de visscherij stilstond heerschte er de grootste armoede. De Hervorming telde te Zandvoort spoedig vele aanhangers en de meesten behoo- ren nog heden ten dage tot de Nederd. Hervormde Kerk. In 1573 hebben de Spanjaarden ook hier huisgehouden en de bestaande Kerk vernield. Tot het jaar 1722 behoorde Zandvoort en zijne duinen tot. het Grafelijk later het Stad houderlijk Domein en werd door de Brederode's beheerd. In 1722 werd de Ambachtsheerlijkheid verkocht voor de toen zeer aanzienlijke som van f 5000 aan Paulus Loot, Gezant van de Repu bliek der Vereenigde Nederlanden te Lissabon. In de Hervormde Kerk te Zandvoort kan men de bank der Ambachtsheercn en hunne wapens zien, waaruit blijkt dat achtereenvolgens Heeren van Zand voort zijn geweest, de Brederode's, Loot, Marcelis, Hartsinck, Barnaart en de Favauge. Een Ambachtsheer had in vroegeren tijd vele voordeelen en rechten, doch na de Revolutie van 1795 in Holland en ook na het herstel der Oranje's in 1813, bleven er van de Heerlijke Rechten slechts enkele over, die voornamelijk bestaan in het recht van jacht en vis scherij op de gronden der Heerlijkheid en het Collatierecht in de Ned. Her vormde Kerk der plaats, d.i. het kiezen van een predikant uit een aangeboden twee of drietal door den Kerkeraad. Doch het Ambachtsheerschap legt daarentegen ook vele verplichtingen op, vooral zooals het vroeger te Zand voort was in tijden van armoede en be smettelijke ziekten. De naam van den Heer Paulus Loot wordt in de geschie denis dezer plaats als weldoener der armen en hulpbehoevenden met dank genoemd. Op zijne kosten werd ook de Protestantsche Kerk verbouwd en ge restaureerd. Op de voorzijde van den toren lezen we de jaartallen 1634 en 1871, die aantoonen, dat de bouw van den toren en later de herstelling daar van is geschied. In het jaar 1728 liet de Ambachtsheer bij de Kerk een familie grafkelder maken, waarin later ook zijn stoffelijk overschot is bijgezet. De oude kerk moest in 1842 wegens bouw valligheid gesloopt worden en was ze dank zij de ingekomen milde giften ge heel nieuw opgebouwd en op 1 .Tuli 1849 weer in gebruik genomen. In de Zandvoortsche Kerk zijn nog eenige merkwaardige gedenkborden aanwezig herinnerende aan offers die de woeste zee in vroegere tijden aan menschenle vens heeft geëischt. De begraafplaats bij de kerk waar ter linkerzijde een enkele staande steen zichtbaar is en waarbij Zand voorts vroegeren burge meester van der Werf begraven is, werd na 1870 buiten gebruik gesteld, doordat ze volgens de nieuwe Wet werd gere kend in de kom van het dorp te liggen. Jhr. H. G. Barnaat, destijds Ambachts heer van Zandvoort, stond toen een ter rein af, voor het aanleggen van een nieuw kerkhof (1873). Toen Zandvoort nog klein was en men het van af Haarlem slechts per omnibus, rijtuig of te voet kon bereiken, er nog maar twee badhotels waren en niet die stroom van bezoekers en bad gasten zooals nu zich verdrong, was het dorp aan de achterzijde schilderachtig gelegen. De kerk met haar spitsen to ren, het weiland, langs den Hoogen weg en de eenvoudige huisjes daarbij ge groepeerd, de steile weg naar Zee, Dorp straat genaamd, zoo bereikte men bij hotel Driehuizen het strand, waar eeni ge pinken of bommen geankerd lagen. Daarbij kwam dat de Zandvoortsche duinen een bestaan opleverden met de aardappelteelt; er groeiden in de voch tige duinpannen inderdaad heerlijke fijne aardappelen, die altijd tegen den hoogsten prijs verkocht werden. Vol gens een landbouwverslag in 1875 werd er toen in de Zandvoortsche duinen 760 H. A. grond met aardappelen bezet, die pl.m. 30400 Hectoliter opbrachten De Schelpvisscherij was ook van be lang, in één jaar 1880 werden er 10000 H.L. schelpen gevischt. De verdroging der duinen, doordat ze het wingebied op groote schaal zijn geworden voor de Waterleiding van Amsterdam, is oor zaak dat de aardappelteelt in de clni- nen ten Zuiden van Zan lvoort onmoge lijk en in het Noorden slecht rendee- rend is geworden. Het wild vooral ha zen en patrijzen, om van de konijnen niet te spreken was overvloedig. Voor al in de onmiddellijke nabijheid van het dorp hielden zich de hazen op. In dagen van armoede en werkeloosheid was het voor den Zandvoorter een hard gelach om niet te trachten een boutje te bemachtigen. Het aanbreken van dmi zomer en van het badseizoen was dan ook voor de geheele bevolking een tijd. die met het oog op de verdiensten met verlangen werd tegemoetgezien. Doch het Zandvoort van dezen tijd is niet meer het arme visschersdorp van vroeger, het is opgeklommen tot één der voornaamste badplaatsen langs de Noordzeekust. Chr. L. P. VOETBAL. Overzicht. De vorige Zondag was voor Stormvo gels een zeer gelukkige. Alle elftallen kwamen in het veld en wisten allen te winnen. Negentien maal wisten de ge- zamelijke Stormvogels-elftallen te sco ren en slechts drie maal gelukte dit aan de gezamenlijke tegenpartijen. Vooral het succes, dat Stormvogels II tot dus ver heeft, stemt tot vreugde. Momen teel gaan de blauw-witte reserves met een gemiddelde van 1.40 aan het hoofd dei le Klas A van den Haarlemschen V. B. Nu vasthouden, opdat het volgend seizoen in den Nederl. V. B. kan ge speeld worden! De overwinning van het le elftal kwam nog vrij onverwacht. De meeste Stormvogels-aanhangers hadden zich reeds met een gelijk spel verzoend, toen Blinkhoff Sr. door flink op den bal zit ten het winnende punt in de Z. F. C.- touwen joeg. Deze wedstrijd heeft in- tusschen weer eens bewezen, dat tegen elke tegenpartij, hetzij zwak ol sterk, flink moet worden aangepakt. Over het geheel stond het spel op een veel lager peil als tegen V. U. C., 't Gooi en V. V. A. Voor een deel kunnen we hiervan de schuld wel op den stevigen Oostenbries werpen, maar ook vielen er fouten te constateeren, die niets met de weersomstandigheden te maken hadden. Zoo zouden we er nog eens vooral den nadruk op willen leggen, den bal toch vlugger af te geven. Dat „eerst-den-bal-stoppen", dan „den-man- paSseeren" of liever trachten dit te doen, ook al is de kans, dat het gelukken zal zeer klein, het is allemaal uit den booze. Verder zou het geen kwaad kunnen de manier van verdedigen onderling nog eens goed te bespreken. Zondag j.l. was dit niet in den haak, wat o.i. wel de voornaamste reden was, dat de Zaandamsche rechtsbuiten, Lust, nog al eens kon ontsnappen. Morgen zal A. D. O. de tegenpartij zijn. Evenals met Z. F. C., is er ook met de Hagenaars nog een appeltje te schil len. Het vorige seizoen toch ontnam A. D. O. onzen blauw-witten drie van de vier punten, zij 't dan ook met mede werking van Stormvogels zelf. Het is onze stellige meening, dat A. D. O. ge klopt kan worden, maar dan dient er aangepakt te worden, als o.a. tegen V7. LT. C. Zorgt, dat we Woensdag a.s. een nieuwe Stormvogels-zege kunnen mel den Wat de andere Zondag j.l. gespeelde wedstrijden betreft, vallen niet minder dan drie 10 overwinningen te melden Die van H. F. C. op S. V. V. is vrij nor maal, al neemt H. F. C. ook een veel hoogere plaats op de ranglijst in. De voorhoede der Haarlemmers, schijnt er ietwat „uit" te zijn, terwijl de verde diging der Schiedammers vast niet slecht is. De overwinningen der Hilversumsche clubs op de Amsterdamsche Overgan- gers, vooral die van Hilversum op V. V. A., kwamen heel wat onverwachter. Zouden V. V. A. en Spartaan dan dit jaar toch niet de rol gaan vervullen, die menigeen hun had toegedacht? V. S. V. wacht na de rust van Zondag j.l. een zwaren wedstrijd, die ongetwij feld de diverse Beverwijksche en Vel- seroordsche gemoederen in beroering zal brengen. We gelooven, dat V. S. V. minstens één puntje zal medenemen. Onze voorspellingen: Z. F. C.—V. V. A. V. V. A. A' D. O.Stormvogels Stormvogels Excelsior—V.U.C. Excelsior H. F. C.—O .D. S. H. F. C. SpartaanS. V. V. Spartaan 't GooiHilversum 't Gooi KennemersV. S. V. gelijk PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Naar wij vernemen zal op Zater dag 10 November a.s. in Hotel Willem Barendsz te IJmuiden, van wege den Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" eene lezing ge houden worden over het onderwerp: „De Vakbeweging in verband met de Bezuinigingsactie", een onderwerp, dat in dezen tijd waarlijk wel de belang stelling van de betrokkenen waard is. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. Onze plaatsgenoot de heer C. v. d. Pijl is 1 Nov. in den Haag geslaagd voor 2den stuurman groote Stoomvaart. Wij hadden Woensdagavond het genoegen in de Gereformeerde kerk al hier een orgelbespeling bij te wonen van den heer H. J. Kruithof, den beken den blinden organist uit Kampen, oud leerling van het blinden-instituut te Amsterdam. Deze musicus is een van die zeld zaam begaafde menschen, die, hoewol ze het belangrijkste zintuig missen, toch geleerd hebben te genieten en te la ten genieter uit het rijk der schoonheid en dit vertolken in de harmonie dei klankenwereld. Welk een heerlijke mu ziek wist do„e invalide aan het instru ment te onttrekken en hoe stille devo tie kwam tot uiting in de liederen, die de blinde zong. Wij werden buitenge woon getroffen door het 18e eeuwsche lied „Hoe zal 't ons zijn" van Wolf Doch deze uitzondering noemen we niet om de rest minderwaardig te prij zen. Dat ook de wetenschap veel doet om het lot dezer ongelukkigen te verzach ten bleek ons uit de voorgelezen medi tatie in Braille-schrift. Wij meenen te mogen besluiten met de opmerking, dat een avond van rein genot als deze helaas te zeldzaam is in onze woonplaats. VELSEROORD. Op den hoek van Willebrordstraat Stationsweg kwam de Vischauto van de firma P. en P. in botsing met de wa gen van den melkslijter Z. Door een schok viel Z. van den wagen. Om over rijden te voorkomen, reed de auto de stoep op en kwam in een tuintje te recht. Het hekwerk is geheel vernield geworden. De politie heeft de zaak in onderzoek. SANTPOORT. Den 14den Nov. a.s. 's-avonds 8 u. zal in onze kerk een concert worden ge geven ten bate van het Orgelfonds. Het program zal nader worden bekend ge maakt. Kaarten ad f 1.of f 0.50 zijn reeds nu verkrijgbaar bij den Boekhan del P. van Meurs. Woensdagavond, bij een zwaar be vvolkte lucht, brandde een deel onzer straatverlichting weer eens niet, waar door o.a. Kerkpad en Brederodeweg in duisternis gehuld waren. Plotseling weigerde ook de huisverlichting haar dienst, zoodat petroleumlampen, kaar sen enz. te voorschijn moesten worden gehaald. Gelukkig behoefde deze mid- deleeuwsche verlichting niet lang te duren. Mocht deze dienstweigering weer aan den laatsten tijd berucht ge worden draad te „danken" zijn, dan zouden we, met een variatie op De Gé- nestet willen vragen: „Verlos ons van dien draad, o P.E.N.!' Na de vorst, van de vorige week zal het bij het inslaan van winteraard appelen niet ondienstig zijn goed op te letten, of ze niet bevroren zijn. De stren ge vorst viel dezen keer betrekkelijk zoo vroeg in, dat nog menig bunder aardappelen niet gerooid was. BINNENLAND. Bezuiniging. Naar „Het Volk", zullen bij de dien sten die onder het Departement van Marine ressorteeren, de volgende bezui nigingsmaatregelen worden ingevoerd: Van 1 Januari 1923 af zullen bij ambts jubilea geen gratificaties meer worden toegekend. Voor de waarneming van hoogere functies worden eveneens te rekenen van 1 Januari 1923 geen toelagen meer verleend, tenzij uit de waarneming di rect aanwijsbare en in geld waardeer bare schade voor den waarnemer voort vloeit. Van 1 Januari 1923 af zal voor het personeel, hetwelk thans een 45-urige werkweek heeft, de 48-urige werkweek worden ingevoerd. Een evenredige werktijdverlenging zal als regel ook moeten worden ingevoerd voor perso nen, die thans korter of langer dan 45 uren per week arbeiden. De verlenging van den werktijd zal geen verhooging van het week-, maand- of jaarloon tot gevolg hebben. Zij zal als regel gepaard gaan met een evenredige inkrimping van het personeel. Post en telegraaf ten plattelande. De heer Braat heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vraag ge steld: Is de Minister bereid de sedert 1 Oc tober voor vele plattelandsgemeenten ingevoerde sluiting gedurende den ge- heelen Zondag van de Rijkspost-, tele graaf- en telefoonkantoren op te heffen, zoodat de bewoners dezer gemeenten niet dien geheelen dag van de ook voor hen (in het bijzonder bij ziekten, onge lukken en rampen) onontbeerlijke diensten van post-, telegraaf en tele foon zijn verstoken? BINNENLAND. Faillissementen In Nederland. de afgeloopen week, eindigende 27 Oct. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. POSTER IJ EN. Postkantoor IJmnldon. RIJKSPOSTSPAARBANK VISSCHERIJ. Gedurende de week van 26 Octo ber t/m. 1 November 1922 kwamen al hier de navolgende vaartuigen binnen: 60 Hollandsche, 1 Engelsche IJslan der, 20 Duitsche Stoomtrawlers, 1 Mo tor, 19 Zeilloggers, 1 Stoom-, 2 Zeilha- ringloggers, 50 Engelsche haringdrif ters, 2 Sloepen en 29 Kustvisschers. Van de Deensche visscherij 1 Hollandsche, 1 Duitsche Stoomtrawler, 1 Deensche Motorkotter. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers Hollandsche van f 999.tot f 6528. Stoomtrawlers Engelsche (IJslanders) van f tot f 4465.— Stoomtrawlers Duitsche van f 1603.tot f 3652. Motorlogg. - - 421. Zeillogg. - 116,- 543. Stoomharingloggers van f - 468. Zeilharingloggers van f 1951.- 2189. Engelsche haringdrifters van f 336.— - 1725.— Sloepen - 1441.- 2463. Hollandsche Stoomtrawlers van f - 1739. Duitsche Stoomtrawlers van f - 998. Deensche Motorkotters van f - 895. terwijl de Kustvisschers totaal f 5043. besomden. De aanvoer bestond uit 747061 K.G. trawlvisch, 7626 K.G. beugvisch, 64422 K.G. IJslandsche visch, 573 kantjes en 23260 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 282.889.46 Vischomzet. De omzet in de rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in October van dit jaar f 1.188.826 tegen in October van het vorig jaar f 1.225.162. Hospitaal Kerkeschip „De Hoop" Van 10 Juni tot 1 November van dit jaar heeft het Kerkschip 4 kruistochten bij de haringvisscherij op de Noordzee volbracht. Er werden 125 patiënten be handeld. Naar de vaartuigen verdeeld, herkomstig van de volgende schepen: 59 loggers uit Scheveningen, 7 uit Kat wijk aan Zee, 17 uit Vlaardingen, 1 uit IJmuiden, 1 uit Noorwegen, 1 uit Zwe den, 1 uit Frankrijk en 5 uit Duitsch- land. Een zeer ernstig patiënt van de laatste reis is per auto naar Schevenin gen vervoerd. 'savonds 7 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. S. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over in Nederland uitgesproken 56 faillissemen ten tegen 60 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Oct. 1922 2517 faillissementen tegenover 1754 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. O eboorten: Engel Martinus, zoon van Pieter Wijker en Arendje Oravenmaker Martinus, zoon van Maarlen Prins en Jan netje Stam; Pieter, z<ou van Maai ten Pirns en Jannetje Stam; Geertruida Aaltje, doch ter van J. P. Oeensen en A. Holman Jochem Aibert, zoon van C. Blaauboer en M. van Pel. Ondertrouwd: Petrus Boots en Anna Bakkum Klaas de Oroot en Anna Oroen. Oetrouwd: Engel de Oroot en Johan na de Oroot;Jozeph Koemanen Petronella Prins; Engel Konijn en tlisabeih Visser; Arie Stam en Aaltje Prins. Overleden: Gerrit van der Schinkel, 76 jaar echtgenoot van Pietje VetterNeeltje Zwart, 26 jaar, dochter van Albert Zwart en Neeltje Wijker. Nieuwe Telefoonaansluitingen: No. 123 firma Van Loo en Mantje, No. 186 Bijkantoor der Hanzebank. Spaarbank opgaaf maand October 1922 418 inlagen f 22249 61. 180 terugbetalingen f 17131.02. 23 nieuwe Boekjes. Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1922 inge legd f 16355.60. Terugbetaald f24916.11. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7905. Aan het postkantoor Santpoort (Station) en het daaronder ressorteerende hulppost kantoor Santpoort-dorp werd gedurende de maand Oct. 1922 ingelegd f 7551.23. Terugbetaald f 9216.86. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3234. Het laatste door dat kantoor overge schreven boekje draagt het nummer 2067.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5