ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 3 Woensdag S November 1922 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten dc gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VR1JDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezorde niededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11 en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t e» m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 21 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigihgs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties //adres bureau van dit blad' 10 ots. eitra; veor bezorging van op advertenties irgekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na i uur Ingezonden wordt geen plaatsing Ln bet Zaterdagnummer gegarandeerd. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan uen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi] VOORUITBETALING slechts IS Cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge' meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van P. Schuller te (Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M. No. 1368, plaatselijk bekend Koekoekstraat E No. 3, eene bakkerij te mogen oprichten door hen is toegestaan onder voorwaarde. Velsen, den 3 November 1922. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens VAN DEN WACHTTOREN. Wat de koningin te Amsterdam te hooren kreeg. Ieder is overtuigd, dat de officieele bezoeken, die de koningin aflegt, wel een vermoeiend „karwei" zijn. Zij moet zich in korten tijd overal laten zien en veel bezien. Ze moet een onuitputtelij ke bron bezitten van belangstelling en opgewektheid. Van vermoeidheid mag ze niet weten, van kou en regen geen last hebben. De lust, om te gapen, moet zij onderdrukken. Zij moet altijd weer een vriendelijk woordje op zijn pas kuunen spreken. En misschien het ergste, ze moet vele officieele toespra ken aanhooren. Het is vele jaren gele den, dat de koningin een wat erg breedsprakigen burgemeester, toen de ze in zijn rede even op adem moest ko men, in de rede viel met een: Dank u zeer voor uw vriendelijke woorden! Waarop de verbouwereerde burgerva der de kluts geheel kwijt was en zijn speech beëindigde, voordat het slot ge komen was. De toespraken, die de ko ningin tegenwoordig van de hoofden van gewest en gemeenten te hooren krijgt, zijn meest klaagliederen. Men vindt het noodig de koningin mee te deelen, wat zij en ieder ander reeds we ten, dat er malaise heerscht enz. enz. Burgemeester de Vlugt is bij het be zoek der koningin aan de hoofdstad van die gewoonte niet afgeweken. Maar hij heeft toch ook op een paar lichtpun ten in de duisternis gewezen. „Het beeld, dat wij Uwe Majesteit van den toestand van Amsterdam mo gen geven, kan niet zoo gunstig zijn als het vorige jaar. Zwaar heeft de wereld crisis onze stad en haar bevolking ge troffen. Vooral scheepvaart, handel en industrie ondervinden sterk den in vloed der algemeene malaise. Onze scheepvaartmaatschappijen leden groo- te verliezen, in de meeste takken van handel wordt stilstand of slapte aan getroffen en de belastingdruk staat een nieuwe ontwikkeling niet weinig in den weg. In de industrie in het al gemeen heerscht groote werkloos heid Maar nu komen een paar sterretjes in dien donkeren nacht. De werkloos heid in de diamantindustrie vermin derde niet onbelangrijk. De gezond heidstoestand der bevolking blijft bij uitstek gunstig. In den toestand der woningvoorziening zal in de naaste toekomst een aanmerkelijke verbete ring waar te nemen zijn. Over het alge meen hebben energie en onderneming geest door den druk der tijden niet ge leden. Ongeschokt vertrouwen op een betere toekomst blijkt uit veel. Ge- meentebestuur en burgerij beiden stre- ven ernstig, om Amsterdam zijn plaats te doen handhaven en zijn welvaart te vergrooten. i Amsterdam zit dus wel in de put. Maar het touw en de stevige armen, om eruit te klimmen, ontbreken niet. Verandering van werk. In een Zwitsersch opvoedkundig tijdschrift vertelt Dr. Tohler van een proef, die gedurende twee jaar op een school in Hof-Oberkirch is genomen met de minst vermoeiende methode van werken voor schoolkinderen. Thans wordt op de scholen algemeen gehandeld naar de ervaring, dat ver andering van spijs doet eten. De leer stof wordt voortdurend veranderd. Na een uurtje rekenen, komt taal, na taal zingen enz. enz. De meeste onderwijzers hebben ook de ervaring, dat een nieuw vak nieuwe belangstelling en lust, om te leeren wekt. In de school te Hof- Oberkirch wordt, uitgegaan van de gedachte, da het onophoudelijk verwisselen van ar beid de kinderen vermoeit en houdt men de kinderen geruimen tijd aaneen bezig, wanneer ze eenmaal in een be paalde soort van arbeid belangstelling hebben gekregen. Elke klasse behan delt dan ook twee uren in de morgen uren een vak; de middagen zijn gewijd aan handenwerk, spel en dergel ijken. Volgens Dr. Tohler zou men zoo win nen aan degelijkheid en toewijding. Er zullen wel weinig opvoedkundi gen onder ons het met der. Zwitser eens zijn. Na een uur een vak beoefend te hebben, begint de belangstelling der kinderen ge. ooulijk te verflauwen "n ze vinden he!. prettig, dat het uur om is en eer nieuw nummer van het leer- program begint. Gok is het onze erva ring, dit m :n het minst last heeit van moeheid, als men niet voortdurend hetzelfde werk verricht. Het gnbit ze ker van b\ba;nel:jke inspannuig. Als men een uur gefietst heeft, loopt mui daarna heel prettig een minuut of tien en springt daarna weer met frissche kracht op het stalen ros. Met die afwis seling kan aten zonder extra vermoeid heid een verre tocht maken. Als men een paar uur geloopen heeft en zit dan weer op bet zadel, rust men bepaald uit. Het gaat juist zoo met geestelijken arbeid(*Men kan een lan gen avond doorstudeeren, wanneer men eerst een uur alleen met het ge heugen werkt en b.v. jaartallen leert of een vers memoriseert, daarna een stuk vertaalt en eindelijk een stel som men maakt. Doet men een ganschen avond een en hetzelfde werk, dan be gint dit almeer te vermoeien en te ver velen. Daarom staan we zeer twijfe lend tegenover de jongste opvoedkun dige wijsheid over de afwisseling van arbeid en we gelooven niet, dat zij veel instemming en navolging zal vinden. Folitieke sport. In Engeland is de politieke strijd in vollen gang. Lloyd George schijnt wel onvermoeid. Hij heeft de zwaarste ja ren v. d. oorlog als eerste minister mee gemaakt en is in dien moeilijken strijd vergrijsd. Hij heeft den strijd om den vrede geleid en gevochten tegen de vele moeilijke kwesties in Engeland zelf moeten oplossen. Eindelijk hebben de Turken hem een harden noot te kraken gegeven. Men zou verwachten, dat hij thans blij zou zijn met de rust en gaar ne de teugels van hst bewind aan een ander overlaten. Maar nauwelijks had hij zijn ontslag genomen als eerste mi nister, of hij nam een extra trein naar Leeds en hield daar een groote rede, een echte verkiezingsspeech en hij heeft zich met jeugdig vuur geworpen in den strijd om de regeermacht, die nu in Engeland gevoerd wordt. Engel- sche staatsmannen doen allen aan sport en Lloyd George voert den strijd nu ook met sportieve opgewektheid en onvermoeidheid. Hij is snel, vaardig, WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. vurig en zal alles doen, om het te win nen. En vriend en tegenstander bewon deren den man, die na zoo zwaren tijd den strijd niet opgeeft. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Kinder-Opierette-Vereeniging „Vriendenkring", Dir. de heer J. Post te Haarlem, geeft Vrijdagavond a.s. haar eerste uitvoerinig in dit seizoen in schouwburg „Thalia". Het Dpt. IJmuiden van de Mij. tot Nut van 't Algemeen komt a.s. Vrijdag avond in ledenvergadering bijeen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad opgenomen advertentie. De Vereeniging „Volksbond tegen Drankmisbruik". Deze Vereeniging, waarvan hier ter stede een Afd. gevestigd is, heeft het voornemen binnenkort een beroep te doen op de offervaardigheid der perso nen die inzake de drankbestrijding haar standpunt innemen. De Bond hoopt dat zij, die nog niet tot zijn gele deren toetraden, zulks thans zullèn willen doen, daar versterking der gele deren dringend geboden is. Duizenden dienen zich in dit tijdsge wricht, nu de geheel-onthouders, om het menschdom van den drankduivel te verlossen, op drooglegging aanstu ren, (welke de deur zal openen voor talloos vele ongerechtigheden) om de vaan van den Volksbond te scharen, die het misbruik wil doen verdwijnen door verheffing van het individu, en door verbetering van sociale en maat schappelijke toestanden. Verbodsbepalingen, aldus rede neert de Bond, zijn meestal uit den booze; zij werken verslappend co kun nen het menschdom nimmer betei ma ken. Een krachtige wil tot het goede, ia allerlei opzichten, wordt niet aange kweekt door kwaaddoen feitelijk on mogelijk te maken. Wil men het mis bruik tegengaan, dan stale men 's mci- schen karakter, versterke het weer standsvermogen tegen de verleiding, ruime de oorzaken van ve leiding op tn verbetere verschillende maatschap pelijke toestande Dat is de weg om ci te komen, niet om elke verleiding an den levensweg te verwijderen. De Volksbond tegen Drankmisbruik eischt geen geheelonthouding (ie Bond ontraadt elk alcoholgebruik hoe gering ook, aan kinderen en verder aan personen iuet een zwak zenuwge stel), maar eischt evenmin, dat zijn le den alcohol gebruiken. Hij is het begin sel toegedaan dat ieder gezond en krachtig mensch voor zich zelf heeft te beslissen of hij er op een wijze gebruik van zal maken, die hem zijn waarde als mensch doet behouden. Sedert 1875, het jaar zijner oprich ting, dient een werkprogram den Bond tot richtsnoer, waarvan wij hier het een en ander laten volgen, aan de hand van een kortelings uitgegeven brochu re, welke op aanvrage franco aan be langstellenden wordt toegezonden. Al lereerst heeft de Bond studie- en klei nere geschriften uitgegeven, waarin op de gevaren van misbruik wordt gewe zen; en doet voordrachten en cursus sen houden over de werking van alco hol op lichaam en geest. De Bond, er op uit om de verleiding tot drankverbruik te beperken, streeft naar oprichting van drankvrije wacht-, schaft- en vereenigingslokaleu - schip- persbeurzen, en tracht koffietenten, -wagens en kiosken op markt- e.a. plaatsen te doen verrijzen. In deze lijn ligt ook het streven naar beperking van het aantal verkoop plaatsen van sterken drank. Verder ijvert de Bond, die terecht inziet dat: onmenschwaardig-behuisd-zijnweinig zorgzaam bereide spijzen; het door brengen van den tijd in ledigheid, niet zelden oorzaak zijn van drankmis bruik, voor: betere woningen en ver hooging der gezelligheid daarvan; goed kookonderwijs; beoefening van huis vlijt, nuttige en fraaie handwerken enz. Waar ook 's menschen moreele, gees telijke en physieke verheffing op zich zelf tot de middelen behoort, waardoor de Bond zijn doel tracht te bereiken, bevordert hij de oprichting van boeke rijen, leeszalen, bezoeken der Volks universiteit, de kennis van vreemde ta len, boekhouden, muziek, zang, tooneel In dit verband dient gewezen op enke le zeer goede en degelijke uitgaven (leesboeken, tooneelspelen en ander zins). Zoo zou cle Bond ook ongetwijfeld zijn roeping miskennen, als hij niet be vorderde de lichamelijke opvoeding en alle goede sport. Liefde voor de natuur kweekt de Vereen, aan door Floralia en bebou wing van volkstuintjes voor te staan. Dat ook veredeling van volksvermaken op het werkprogram staat, behoeft geen betoog. In het tweemaandelijksch orgaan, dat den leden gratis toegezonden wordt, verschijnt menig artikel, aan den drankstrijd, binnen en buiten de grenzen gewijd. Velen durven beweren dat de Volks bond het zoo nauw niet neemt en het onbegrensd gebruik toestaat, zoolang er maar geen openbare dronkenschap op volgt. Die zoo redeneeren tasten zijn hoog zedelijk beginsel schromelijk aan. De Bond is van oordeel dat wie voor zich zelf, door innerlijke overtuiging dat dit voor hem het beste is, practisch de geheel-onthouding is toegedaan, zede lijk even hoog staat als hij, die zich zelf kennend van dit genotmiddel ge bruik maakt, zonder de grens, door zelfrespect gesteld, te overschrijden. De drankgebruikers moeten blijven in zien dat elk misbruik schaadt, en zorg dragen in het gebruik zóódanig maat te houden, dat niet alleen de onmiddel lijke gevolgen niet stijgen tot een ver warring der zinnen, maar ook blijven de gevolgen vermeden worden. Zij die van bovengenoemden bond lid wenschen te worden, kunnen zich ver voegen bij den heer J. de Roos, Wilhel- minakade 88, IJmuiden. Het vergaan der Jan Pieterszoon Coen IJ. M. 411. Voor het Haagsche Hof heeft terecht ge staan Jan S., machinist te Velseroord, 37 jaar, terzake van het z.g. wegbrengen van den Ned. sleepboottreiler Jan Pieterszoon Coen IJmuiden 411, toebehoorende aan een reeder te Katwijk aan Zee. Den 15en Au gustus 1919 zou de bekl. dit schip, waarop hij machinist was, in de Noordzee buiten de territoriale wateren hebben laten zinken door in de machinekamer de flens van de inlaatcirculatie los te schroeven, waardoor een gat in den scheepswand ontstond. Ten gevolge hiervan zonk het schip, hetgeen levensgevaar voor de medeopvarenden op leverde Voorts was den bekl. ten laste ge legd het onbruikbaar maken van genoemden sleepboottreiler op de bovenomschreven manier. Terzake van dit laatste feit had de Haag sche Rechtbank den bekl. veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis en met vrijspraak van het eerste feit. Had de bekl. voor de Rechtbank een bekentenis afgelegd, thans kwam hij hierop weer terug. Wat het levensgevaar betreft, verklaarde bekl., ook nu weer, dat er na tuurlijk altijd bij het vergaan van een schip meer of minder levensgevaar ontstaat. In dit geval was er geen speciaal gevaar. Den bekl. was geld beloofd, indien hij het schip wegbracht. Het schip kreeg echter reeds voordat er iets gedaan was, een lek en zonk daardoor. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis der Rechtbank. De bekl. kan toch geen enkele reden opgeven, waar om hij plotseling van zijn vroegere omstan dige bekentenis terugkomt. De verdediger pleitte vrijspraak. In verband met deze zaak heeft terecht gestaan B. G. L., boekhouder te Katwijk aan Zee, wien ten laste gelegd was: le. het uitlokken van het door den vorigen bekl.-gepleegde misdrijf, door het doen van beloften 2e. het gebruik maken van een valsche scheep-verklaring en 3e. oplichtin van een assurantie-maatschappij voor f 30.000. Met vrijspraak van de oplichting had de Haagsche Rechtbank dezen bekl. veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf. VELSEN. Gevonden voorwerpen. waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: een kinderhandschoen, een etui met teekenbenoodigdheden, een zwartbon te geit met horens. SANTPOORT. Zondag j.l„ 5 November, was het 12'/2 jaar geleden, dat onze plaatselijke gemengde zangvereeniging „Vox Hu mana" werd opgericht. Vereenigingen op kunstgebied is het hier meestal niet beschoren zoo lang te bestaan. Het is dus te hegrijpen, dat „Vox Humana" voldoende termen aanwezig achtte, om dit jubileum op feestelijke wijze te her denken. Meen niet, dat het de vereeni ging altijd voor den wind is gegaan. Wel in den beginne, toen, nu wijlen, de heer J. G. Eisner van Jan Gijsenvaart, den dirigeerstok zwaaide. Hij wist, èn door zijn muzikale talenten èn door zijn liefde voor het koor, de vereeniging tot een hoog peil op te voeren. Het mocht dan ook een zwaar verlies ge noemd worden, toen den löden Augus tus de directeur de vereeniging ontviel, na een ziekbed van bijna een half jaar. Toen voor het verscheiden van den heer Eisner brak de groote wereld- krijg uit, die er eveneens het zijne toe bijdroeg, om „Vox Humana" in groote moeilijkheden te brengen. Vele leden werden opgeroepen om de grenzen te bewaken en de vereeniging moest hun steun ontberen: „Vox Humana" scheen ten doode opgeschreven! Plet aantal le den verminderde zóó, dat den directeur geen behoorlijk salaris kon worden uit betaald en de een na den ander be dankte. Ten slotte vond men in het hoofd der school te Spaarndam, den heer J. Zuidweg, den man, dien „Vox Humana" noodig had. Jammer genoeg moest ook de heer Zuidweg na eenigen tijd, op advies van zijn geneesheer, be danken. Gelukkig gaven eenige warme zang liefhebbers den moed niet op. Zij trom melden leden en oud-leden hij elkander en met vereende krachten zou men pro- beeren, „Vox Humana" weer in goede banen te leiden. Allereerst werd Mevr. CremerHogan het beschermvrouwe schap aangeboden, hetwelk deze aan vaarde. Als blijk van waardeering schonk zij de vereeniging een prachtig vaandel. In Mei 1921 werd de welbkeonde di rigent Nico Hoogerwerf, dezelfde, die in het afgeloopen jaar zooveel lauwe ren oogstte, bereid gevonden het direc teurschap te aanvaarden. En voor hen, die in het zangers-Jeruzalem geen vreemdeling zijn, zal het duidelijk zijn, welk een gelukkige keus „Vox Huma na" hiermee gedaan heeft. Voor „Vox Humana" willen wij nu hopen, dat de tijd van zorgen achter den rug is. De stoere werkers(sters) in de vereeniging hebben zulks wel ver diend. HET FEESTCONCERT. Eenige honderden genoodigden wa ren Vrijdag j.l. tegenwoordig bij het feestconcert, dat „Vox Humana" hun

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1