ORGAAN' VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 6 Zaterdag 18 November 1923 8e Jaargang Versehjjnt Woensdags Zaterdags IJ M UIDËR CO U RANT Abonnementsprijs: 11.— per 3 maanden, franco per post ,f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmuiden Ingetosde mededeelingen 40 ets, p.r regel Advertenties T*n 11. en m 6 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t e> m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties »adres bureau *an dit blad' 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ots. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan aen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op to geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten bosten bi] VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 21 November 1922, des namid dags 7 uur. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Wijziging van de verordening rege lende het veeartsenijkundig toe zicht op de veemarkten in de ge meente Velsen. 3. Als voren van een raadsbesluit in zake verleening van steun aan de particuliere bouwnijverheid. 4. Wijziging en aanvulling der voor schriften voor het schoonhouden van gebouwen en terreinen van de openbare lagere scholen in de ge meente Velsen. 5. Prae-advies op het verzoek van het bestuur der afdeeling Konnemer- land van den Ned. Aannemershond om algemeene publieke aanbeste ding van bouwwerken, waarvan de kosten uit openbare kassen worden bestreden. 6. Als voren op een verzoek van H. A. lansen en P. Schweitzer om ver gunning tot het aanleggen van een straat te Wijkeroog. 7. Verzoek van den heer F. C. «T. Net- scher om toestemming voor het houden van eene interpellatie be treffende het voornemen der Re geering tot wijziging der Huur- commissiewet. 8. Behandeling van het voorstel van den heer Tusenius tot het instellen van een onderzoek betreffende het visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden. 9. Wijziging der verordening regelen de de samenstelling en den werk kring der commissie van hijstand voor de financiën. 10. Vaststelling-opnieuw der verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, vervolgonderwijs, buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. 11. Uitbreiding verlichting school A. 12. Verleenen van eervol ontslag aan den controleur der gemeente-be lastingen en opheffing van den af zonderlijken tak van dienst der controle van gemeente-belastingen 13. Benoeming van een ambtenaar van don burgerlijken stand en wijziging der verordening regelende de ver deeling van werkzaamheden. 14. Belastingzaken en verzoeken van ambtenaren tot het bekleeden van bijbetrekkingen. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Instituut vooroefeningen. De burgemeester van Velsen vestigt de aandacht van de jongelieden tus- schen den leeftijd van 1618 jaren, op ^de belangrijke voordeelen die verbon- den zijn aan het sluiten van een verbin tenis bij den vrijwilligen landstorm. Bij dit instituut bestaat gelegenheid ((tot het behalen van een bewijs van voorgeoefendheid. Dit bewijs geeft recht op vrijstelling van 4 maanden eerste oefening; de per- rsonen in het bezit van een dergelijk be wijs behoeven dus slechts U/a maand voor eerste oefening op te komen. Wanneer zich een voldoend aantal jongelieden hebben opgegeven, zoodat de oefeningen in de maand Januari a.s. met minstens 10 vrijwilligers kun nen aanvangen, zal daartoe gelegenheid worden gegeven op een nader te bepa len plaats in de gemeente. Zij die nadere inlichtingen wenschen omtrent dit instituut kunnen zich daar toe vervoegen op Maandag 20 Novem ber a.s. des avonds tusschen 7 en 8 uur te IJmuiden in het Dienstgebouw (Wil lemsplein), op Donderdag 23 November a.s. op den zelfden tijd in het Dienstgebouw te Santpoort en op Vrijdag 24 November op het zelfde uur te Velsen in het Raad huis. Vanmelding kan overigens ter. allen tijde schriftelijk geschieden te Haarlem aan liet Bureau van den Commandant v. d. Afdeeling Vrijwillige Landstorm (Infanterie-kazerne Kamer 90). "VELSEN, 13 November L922. De burgemeester van Velsen, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Wijziging der Lager-Onderwijswei '20. De vorige regeering heeft geen voor- uitzienden blik gehad. Ze heeft ge bouwd, zonder de kosten te berekenen. Ze is gelijk aan een dwaas, die zich een duur huis liet zetten en nu het be woond moet worden, blijken de uitga ven voor meubileering en onderhoud verre boven zijn inkomsten te gaan. Nu moet hij een deel van zijn huis onbe woond laten, kamers blijven leeg staan en de grond, als siertuin aangelegd, wordt geplant met boerekool. Men mag dit de vorige regeering niet al te kwalijk nemen. Zij kwam met al lerlei dure plannen in een tijd van l'i- nantieelen voorspoed; men leek gerust royaal met de millioenen te mogen om springen. Aan de mogelijkheid, dat deze voorspoed schijn zou blijken te zijn en weldra het verarmingsproces ten ge volge van den oorlog zich zou openba ron, werd slechts door enkelen gedacht. En nu blijkt de regeering verre boven haar stand en beurs gebouwd te heb- 1 en en zit zo met het groote en dure huis. De tegenwoordige regeering moet zui nig wezen, omdat de vorige te royaal was. Die vorige en de tegenwoordige re geering zijn zoo na aan elkaar verwant als een ieder aan zichzelf. Zij moet af breken, wat zij zelf heeft opgebouwd. Zij moet thans bezuinigen; de gulden moet zijn eer blijven ophouden en in liet gezelschap blijven van de dollar, de shilling en nog enkele andere munt stukken, die degelijk zijn ondanks allé verleiding, om ook aan den rol te gaan. Minister de Visser is in '20 met een onderwijshervorming gekomen, die erg in de papieren liep en veel meer milli oenen kostte, dan hij zelf had gedacht. Al spoedig moest de scholenbouw een weinig woorden tegengegaan. Maar nu het inkomen van ons volk sterk is gaan dalen, moet er nog veel meer bezuinigd en versoberd worden. Daarom heeft de minister* een ontwerp tot wijziging zij ner Lager-Onderwijswet voorgesteld. De finantieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs blijft; deze hervorming zal niet ongedaan ge maakt worden. Niemand verlangt naar een voortzetting van den vroegeren schoolstrijd. Er zijn in de Kamer slechts twee leden voor verplicht neutraal on derwijs en.zeker niemand, die het open baar onderwijs in plaats van recht sub sidie zou willen geven, zooals met het bijzonder onderwijs voor de schoolpa- cificatie het geval was. De wijziging der Onderwijswet be- teekent echter niet alleen bezuiniging en versobering maar bepaald ook ver slechtering van het onderwijs en dit geldt van beide takken. Vandaar dat er uit de wereld van het openbare en het bijzondere onderwijs beiden een sterke beweging gaande is, om dit kwaad te keeren. Op de begrooting voor '23 is voor onderwijs 25 millioen minder uit getrokken dan het vorige jaar. De mi nister wil niet minder dan 6000 onder- HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeokweg 42, F ciser oord. Hat onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nit Haarlem, Voorzitter van het Consnltatiebnrean a daar. wijzers doen verdwijnen door middel van het uitstervingssysteem. Minder leerkrachten beteekent grootere klas sen. Het peil van het onderwijs zal daardoor dalen, de volkskracht niet versterkt maar verzwakt worden. Er is daarom alle reden tot een krach tig verzet tegen de voorgenomen onder- wijsverslechtering. Het verzet is geko men; overal worden vergaderingen ge houden, om regeering en parlement te bewegen het onderwijs niet goedkooper en slechter te maken. De ouder-com- missies, nieuwe instelling van minister de Visser, slaan overal alarm. Het kind komt tegen zijn vader in opstand. Door verschillende vereenigingen is boven dien een volkspetitionnement georgani seerd, opdat de groote menigte haar wil openbare. Te laat is deze volksbewe ging niet, maar wel is zij laat gekomen. De lijsten met handteekeningen zullen nog voor de openbare behandeling van het ontwerp-de Visser de Kamer berei ken. Maar ondertusschen zal het ont werp reeds door de afdeelingen behan deld zijn en daar valt vaak reeds de uit eindelijke beslissing. De openbare be handeling is vaak niet veel meer dan veilen en poetsen, om er de laatste glans aan te brengen. Beter laat echter dan nooit. Rcgeering en Kamer merken nu reeds, dat het plan, om het onderwijs niet weinig te verslechteren, bij zeer ve len tegenstand verwekt en niet op deze wijze de millioenen tot besparing ge vonden moeten worden. Weggeld voor vrachtauto's. Er is tegenwoordig maar een middel om een wandeling te maken of voor een boodschap of het werk een kwartier te gaan, zonder veranderd te worden in j een polderjongen, die een dag in de taaie klei gegraven heeft. Alleen door te vliegen kan men schoenen en broek i of rokken schoon houden. De omzet van Erdal is de laatste weken reusachtig toegenomen; iederen avond moet een leger schoenen van dof-grauw in glim- mend-zwart omgetooverd worden. Wel licht ware het gebruik van stelten ook aan te bevelen. Het middel zou echter wel eens erger kunnen blijken dan de kwaal. Immers de wegen zijn niet al leen vuil maar ook glibberig en de steltlooper, die nu eenmaal, als mensch zijnde, geen ooievaarshandigheid bezit, zou kans loopen, dat niet alleen zijn be nedenste helft maar ook zijn jas en boord en hoed er polderjongensachtig kwamen uit te zien. Schepen en wagens vol bazalt en grind worden thans aangevoerd, die straks voor korten tijd de' modderlaag zullen verbergen. Maar wat geeft het? Al spoedig ziet de weg er weer even treurig uit. Een Alpenland met hoogten en dalen, maar sneeuw en ijs zijn niets dan kleverige, vieze modder. De voornaamste schuldige aan dit kwaad is de zware vrachtauto. Die glijdt in groote vaart met zware vrach ten door de modderbrei heen, zoodat de huizen ervan schudden en de wegen omgeploegd worden. Op sommige ge meentewegen heeft men de auto's met een bepaald wagengewicht verboden. Maar het gaat toch niet aan dit uitste kende middel van vrachtvervoer te gaan beletten. De moderne techniek eischt ook in dit opzicht vrijheid van beweging. In den Rotterdamschen ge meenteraad is een voorstel, om in een toltarief de vrachtauto te zetten op 60 cents verworpen en overal is het stre ven, dm tollen af te schaffen en de we gen vrij te maken. Maar moet men dan maar toelaten, dat deze auto's de wegen stuk rijden of de besturen op hooge kosten jagen voor verbetering en verzwaring der wegen? De vrachtauto heeft zeker de toekomst en zal almeer het paard als trekdier vervangen gaan. Door de dure spoor- vrachten zijn er veel vrachtauto's in dienst gesteld. Maar ze blijven zeker, daar ze groote vrachten immers langs allerlei wegen kunnen vervoeren en ter plaatse brengen, terwijl ze van een spoorwegstation 'overgeladen en nog verder vervoerd moeten worden. Het best lijkt wel de invoering van een algemeene belasting, waaruit het onderhoud van de wegen bekostigd kan worden, op de zware auto's met massieve banden, die de wegen het ergst toetakelen. Zij vooral zuigen en drukken de wegen stuk en stellen hoo ge eischen aan de wegen in ons polder land met zijn weeken, drassigen onder grond. Vooral in dit jaargetijde lijken onze wegen veel op de door zware ka nonnen en tanks geheel vernielde we gen van het oorlogsgebied. Met veel geld kan dit kwaad voorkomen worden en het lijkt ons billijk, dat men de hou ders der vrachtauto's de schade laat betalen of juister de kosten, om die schade te voorkomen. NATUURWANDELINGEN. XXIV. Van Zandvoort tot Vogelenzang. De bosschen in de omgeving van Zandvoort, beginnende nabij de Leid- sche Trekvaart en den Aerdenhout met hooge en dikke beuken, eiken en ka stanjes enz., gaan langzamerhand hoe meer men het heuvelachtige duinter rein van Bentveld bereikt, in hakhout en kreupelbosch over. Hoe meer men Zandvoort en de zee nadert, des te dwergachtiger en armoediger do plan tengroei wordt; de laatste iepenboomen ter weerszijden van den Zandvoort- schen straatweg nabij het dorp, buigen hunne schamele kruinen gekromd door den zeewind. Het parkje „Knstverloren" was langen tijd de eenige met hoornen, groen en bloemen beplante oase in de duinenwoestijn. Het duin ten noorden van den straat weg is wel goed begroeid, doch bevat in de onmiddellijke nabijheid van do zee slechts unornstriuken, helm, bra men en distels; eerst meer landwaarts bij Klein Bemveid beginnen de hier vrij lage duinen, meer met allerlei hout be groeid vooral ook met dennen, boseha- ges te vormen. Sommigen beweren dat Bentveld zijn naam zou orldeenen aan het woord „bent" een bijzonder slechte, grassoort, die wel in de duinen groeit,, doch daar entegen zegt de geschiedenis Anno 960 „Onder de goederen van St. Maarten te Utrecht behoort een zeker deel van Bentveld (Bcnetfeldaj. Later nog bewijst de historie dat de ze duinstreek zelfs vruchtbaar was in de tijden dat de waterleidingen le dui nen nog niet leeghaalden pa van hun vochtigheid beroofden. Anno 1596. Groot-Bentveld met zijn korenvelden wordt in erfpacht gegeven aan Corne lls Symons. Anno 1657. Twee bleekerij- en gesticht door Adriën Crommelin, en worden ze genaamd Groot en Klein Bentveld. Vnno 1660. Lord Graven koopt Bentveld. Het Huis heeft 30 Mor gen bouwland, weiland, vijvers en wa ter in de grachten, bezit ook een voge- larij, die echter van den Ambachtsheer van Brederode blijft. In 't zelfde jaar bracht de Prinses van Oranje, Weduwe van Stadhouder Willem II een bezoek aan Elswoud en den Aerdenhout, met een gevolg geze ten in 13 koetsen. Hare Hoogheid werd te Haarlem door het stadsbestuur ont vangen en uitgeleid door een escorte van 24 sergeanten. Anno 1704 is volgens den historicus Ludolph Smids, de Aerdenhout geheel van hoornen en hout beroofd. Anno 1753 een Blauwsel molen in den Aerdenhout opgericht. Bij de tegenwoordige halte der Elec- trische Tram, waar het kruispunt van vier wegen is, en dat de Viersprong wordt genoemd, stond nog niet lang ge leden een tolboom over den Zandvoort- schen Weg. Een tolhuis er bij. was te gelijk herberg. Het werd hier het „Klap hek" genoemd. In vroegeren tijd moet het zelfs een groot „Logement" geweest zijn, een der enkele die in dezen omtrek gevonden werden. In de gelagkamer hing een geschilderd gedenkbord, waar op te lezen stond dat er hier in de 18e eeuw, omstreeks Anno 1740 hooge gas ten zijn geherbergd, tevens goede klan ten voor den eigenaar van 't logement. Hier heeft vertoefd de Hertog van Lan- geveld met deszelfs gevolg, koetsen en paarden. Dan volgt een opsomming van wat ér gegeten en gedronken is. Het was enorm, de hoeveelheid brood, vleeseh, gevogelte, bier en wijn en wat het voor naamste was, de betaling en fooien wa ren in allen deele royaal en naar genoe gen van den waard. Wie die Hertog geweest is en van waar hij kwam, vermeldt het bord ech ter niet. Het landgoed „Groot Bentveld" bestaat nog als zoodanig, „Klein Bent veld" dat ten Noorden van den straat weg ligt en tot aan „Oosterduin" grenst is sedert den dood van Mr. H. Ensche dé, de laatste eigenaar van het geheel, in versnippering. Weg gevlucht of weg geschoten is het vele wild, dat hier eer tijds in massa zijn verblijf hield. Nog is het „Jachthuis" een allerliefst ge bouw met een hertenkamp daarbij, blij ven staan, en nog is het er mooi en rijk aan dennen en eikenboschjes, doch evenals op zoovele plekken, ook aan don langen Bentvelderweg verrees hier en daar een villa of landhuis. In de Kroniek lezen wij Anno 1706, komt Bentveld aan de familie Lestéve- non, die het blijft bezitten tot Anno 1797, toon Groot en Klein Bentveld in eigendom kwamen van J. N. van fiijs en gedurende de Fransche Overheer- sching hadden ze telkens andere eige naren. In de 19e eeuw kwam Groot-Bent veld in het bezit van de familie van Wickevoort Crommelin, die thans ech ter alleen nog eigenares is van het groo te en mooie duin „het Naaldenveld". Het „Naaldenveld" begint aan de zuid kant van den Zandvoorter weg en aan de Doodlaan, waar de Electr. Tramweg zijn halte heeft. Volgt men de Dood- laan, die een mooie natuurweg is, en niet hard gemaakt, dan komt men te genover „Mariënbosch" uit, en tevens op den weg naar Vogelenzang. Het is reeds 40 jaren geleden dat „Mariën bosch" van zijn geboomte werd ont daan en het landgoed, waarover wij reeds in Art. 21 hebben gesproken, in weiland werd herschapen. Als huiten- plaats behoorde het laatstelijk aan de Erven Mr. D. M. van Gelder de Neufvil- le. Daar en in de omgeving waar toch zooveel geboomte is, schaadde de slo ping van Mariënbosch, het algemeen natuurschoon niet zoo zeer. Men heeft van af de boerderij „Ma riënbosch" een prachtig gezicht op de duinen, en een gedeelte duin behoort er zelfs ook nog bij. Een groote vijver ligt nog bij de boerderij. In deze contrée is het over 't alge meen zeer stil en rustig en voor wie daar van houdt, is de Vogelenzangsche Straatweg, een mooie wandel- en fiets- weg, die eenige jaren geleden verbreed is en ter weerszijden van wandelpaden is voorzien, terwijl tusschen weg en wandelpad bosschages zijn blijven staan of ook wel zijn bijgeplant. Ze loopt tot voorbij het dorp Vogelenzang en komt bij de oude herberg „de Witte Hond" op den Leidschen Trekweg uit. Door de werken der Amsterd. Water leiding, die eenige jaren geleden wer den uitgevoerd, om nog meer water te kunnen winnen voor de dorstige en veel water vermorsende hoofdstad, werden vele rustige en aan natuurschoon zoo rijke binnenpaden verlegd, afgesloten of van hun rustige omgeving beroofd. Over 't algemeen is men er tegenwoor dig op uit om de meerdere plaatsen,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1