ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN r*. 7 Venchfliit Woensdags Zaterdags Woensdag 22 November 1922 8@ Jaargang VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur Ingezonden wordt geen plaatsing ln het Zaterdagnnmmer gegarandeerd. DRINGEND VERZOEK am hij verhuizing het onda en het nieuwe adres, NIET aan den loopar, doch aan ens bn- reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Instituut vooroefeningen. WITTE KRUIS. if IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: ft.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelispen 40 etz. per regel Adyertenties van I t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 15 ets. Bij niet comante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties //adres bureau van dit blad-» jo ots. extra; veor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen De burgemeester van Velsen vestigt de aandacht van de jongelieden tus- schen den leeftijd van 1618 jaren, op de belangrijke voordeelen die verbon den zijn aan het sluiten van een verbin tenis bij den vrijwilligen landstorm. Bij dit instituut bestaat gelegenheid tot het behalen van een bewijs van voorgeoefendheid. Dit bewijs geeft recht op vrijstelling van 4 maanden eerste oefening; de per sonen in het bezit van een dergelijk be wijs behoeven dus slechts Vl2 maand voor eerste oefening op te komen. Wanneer zich een voldoend aantal jongelieden hebben opgegeven, zoodat de oefeningen in de maand Januari a.s. met minstens 10 vrijwilligers kun nen aanvangen, zal daartoe gelegenheid wordlen gegeven op een nader te bepa len plaats in de gemeente. Zijvdie nadere inlichtingen wenschen omtrent dit instituut kunnen zich daar toe vervoegen op Maandag 20 Novem ber a.s. des.avonds tusschen 7 en 8 uur te/ IJmuiden in het Dienstgebouw (Wil- téPisplein), op Donderdag 23 November a.s. op den zelfden tijd in het Dienstgebouw te Santpoort en op Vrijdag 24 November op het zelfde uur te Velsen in het Raad huis. Aanmelding kan overigens ter allen tijde schriftelijk geschieden te Haarlem aan het Bureau van den Commandant v. d. Afdeeling Vrijwillige Landstorm (Infanterie-kazerne Kamer 90). VELSEN, 13 November 1922. De burgemeester van Velsen, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. De man die de klappen krijgt. Minister van financiën is altijd een hondenbaantje, maar zeker in een tijd van geweldige tekorten. Bezuinigingen is opereeren maar zonder verdoovende middelen. Het slachtoffer gelooft even min aan de noodzaak ervan als een kind, dat gestraft wordt, gelooft, dat het om zijn bestwil gaat. Onze minister de Geer is een man, die in het parlement en in het land om zfjn kunde en karakter een uitsteken den naam heeft. Maar hij kon met re den zeggen niet voor zijn genoegen op den ministerzetel te zitten. In zijn groo- te rede do vorige week klaagde hij tus schen een geconcentreerd vuur te zit ten. Hij hoort klachten van publicisten en klachten van pas ontslagenen. In een brief van een der laatsten is hem zelfs voorzegd, dat hij op den dag des oordeels rekenschap zal moeten geven over dit ontslag. De minister trekt zich daarvan ech ter niet te veel aan, daar bezuiniging noodzaak en plicht is. Niemand wil graag het object der bezuiniging wor den. De minister wees op de eigenaar digheid, dat bij iederen aanslag op eigen dierbare belangen gewezen wordt naar andere belangen, waarop beter bezuinigd kan worden. Minister de Geer is overtuigd, dat er geen aanleiding is voor een paniek stemming en dat deze ook zoo krachtig mogelijk moet worden tegengegaan. Er 'zijn menschen, die dollars koopen voor 'guldens uit vrees, dat onze gulden den weg van mark en roebel zal opgaan. Daarmee verzwakt men het vertrouwen in onze finantieele kracht en daar mee die kracht zelve. Tegen die paniekstem ming waarschuwde de minister. Een dergelijke stemming was ook tijdens den oorlog bij sommigen, die verzeker den, dat ook wij wei meegesleept zou den worden en we ons daarop maar moesten inrichten. Maar al is er geen reden voor paniek stemming, wel is er reden, om onze fi nantieele kracht te beveiligen. Men moet er tegen op komen, dat de staat een kikker zou zijn, hij wie de veeren op het lijf groeien en die men plukken kan. Zonder beeldspraak zei de minis ter het nog zoo: Men moet een eind ma ken aan de verdwazing, dat in een tijd van a'chteruitgang de staat niet zou be hoeven in te binden. In zijn algemeenheid zal niemand te gen dit woord bezwaar maken. Wan neer we echter den minister hooren verklaren, dat de houding, die de Ka mer zal aannemen ten opzichte van de wijziging der Lager-Onderwijswet, voor hem een maatstaf zal zijn, of hij op vol doenden steun voor verdere bezuini gingen zal kunnen rekenen, dan schrik ken we. Deze wijziging beteekent toch aanmerkelijke verslechtering van het volksonderwijs en als de minister van financiën nu al min of meer dreigt met heengaan, als deze wijziging niet wordt aangenomen, vreezen we zeer, dat de meerderheid der Kamer om den minis ter met zijn collega de Visser te houden over ernstige bedenkingen tegen deze wijzigingen zal heenstappen. Waarom niet in den geest van Colijn's opvatting over de beteekenis onzer weermacht be zuinigd en op de militaire uitgaven? Wij zoeken liever onze kracht en toe komst in de school dan in de kazerne. Zoo moeten wij ook al meedoen aan het geconcentreerd vuur, dat op den minister gericht wordt. Hij is de man, die de klappen krijgt; als hij maar zorgt ze niet te verdienen, dan zal hij ook met succes van zich afslaan. Nieuwere inzichten over de tuberculose sterfte. Wij hebben in ons land toenemende tuberculosesterfte in de mobilisatie ja ren gehad, daarna is deze sterfte een weinig afgenomen. Ieder kent de reden van deze toe- en afname. Vooral in '17 en '18 hebben velen geleden door onvol doende voeding: het natuurlijke weer standsvermogen tegen ziekte was ver minderd. Vandaar ook wellicht, dat zoovelen bezweken aan de Spaansche griep. In Duitschland, België, Noord Frankrijk nam de sterfte aan tubercu lose geweldig toe; daar werd door ve len ook het scherpe zwaard van den honger gevoeld. De Engelsche geneeskundige Ewart heeft onlangs voor het Eng. Kon. Ge- neesk. Genootschap de stelling verde digd, dat de sterfte aan tuberculose hoofdzakelijk een economischen basis heeft en dat de sterfte afneemt, naar mate de maatschappelijke welstand toeneemt. De daling van het cijfer der tuberculosesterfte is dan ook een ge volg van de stijging van het peil der loonen. Nieuw is deze stelling voor ons land ten minste niet. De tuberculose wordt hier ook als een sociale ziekte bestre den. De regeering geeft o.a. subsidie voor woning verbetering* en tegemoet koming in den huur aan gezinnen van t.b.c.-lijders. Ook wordt hier en cjaar van gemeentewege goed voedsel ver schaft aan de patiënten, die in geza menlijke lighallen den dag doorbren gen. Tusschen volkswelvaart en volks gezondheid in het algemeen is een nauw verband. Dat ondanks de groote werkloosheid het sterftecijfer in Engeland niet is toe genomen de laatste jaren schrijft Ewart dan ook toe aan den voldoenden steun, dien de werkloozen ontvingen. Maar nieuw is een tweede stelling door hem verkondigd, dat kinderen Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. van oudere ouders meer vatbaar zijn voor de t.b.c.-besmetting dan die van jongere ouders. Dit zal waarschijnlijk verklaard moeten worden uit de groo- tere kracht en gezondheid bij kinderen uit jongere ouders. Wij vermoeden, dat de jongste kinderen uit een groot gezin over het algemeen ook de zwakkeren zijn. Het geboortecijfer onder de oudere bevolkingsgroepen daalt sneller dan dat onder de jongere. Dit werkt gunstig op de levenskans en duur van het ko mende geslacht. De vatbaarheid voor t.b.c. neemt er iets door af. Als men zijn gezondheid bewaart, be waart men geen rotten appel, dat geldt ook voor de volksgezondheid, en met de groote sommen aan sociaal-hygiënische doeleinden gegeven bespaart men groo te uitgaven voor armenzorg en liefda digheid. Zuinig zij men in deze alleen met petroleum, Abdijstroop en Eilers wonderkruiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Onderstaande circulaire werd dezer dagen verspreid. TEGEN DE VERSLECHTERING VAN ONS ONDERWIJS. Aan alle voorstanders en voor* standsters van goed onder wijs! Binnen enkele dagen zal U een lijst ter teekening worden aangeboden. Weest gerust! We vragen U geen geld We vragen U alleen om Uw handteeke- ning op deze lijst te plaatsen. En als ge dit hebt gedaan, hebt ge met ons Uw afkeuring uitgesproken over de poging van de Regeering om ons lager onder wijs te verslechteren. Goed onderwijs, een goede opvoeding is het eenige, wat de meeste menschen hun kinderen in het leven kunnen me degeven. We waren dan ook dankbaar, hoewel niet voldaan, toen in 1920 het lager onderwijs verbeterd werd. Doch nu wil dezelfde regeering het onderwijs weer slechter maken en wel zóó slecht, dat we weer terug zouden gaan tot den toestand van vóór het jaar 1878. We zouden dan een halve eeuw teruggaan. Daartegen moeten wij ons met alle kracht verzetten! Welke zijn nu de verslechteringen, die ons boven het hoofd hangen? De regeering wil in de eerste plaats het aantal leerlingen per onderwijzer vergrooten. Op kleine scholen is dit aantal thans een goeie 30 en op groote klimt het nu zelfs nog tot 40. Maar als zou gebeuren, wat de regee ring nu wil, zullen klassen van 60 leer lingen geen uitzondering blijven. En in zulke groote klassen is geen goed on derwijs mogelijk. Dit geldt zoowel de bijzondere als de openbare scholen. Hierdoor zullen ongeveer 6000 onder wijzers aan het onderwijs voor onze kinderen worden onttrokken, zoowel bijzondere als openbare. En Gemeente- en Schoolbesturen ziil- len, als deze voorstellen van de Regee ring door de Tweede en Eerste Kamer zouden worden aangenomen, daaraan niets kunnen veranderen. Alle recht en gelegenheid om het onderwijs te verbe teren, wordt dezen besturen ontnomen. Als binnenkort de onderwijzer(es) van de klas, waarin Uw kind zit, ziek wordt of vertrekt of gepensioneerd wordt, of het onderwijs verlaat, dan wordt geen andere leerkracht in zijn of haar plaats aangesteld; dan worden twee klassen bij elkaar gevoegd, als de lokalen groot genoeg zijn, of wor den die kinderen over de andere klas sen verdeeld. School-lokalen, welke zijn ingericht naar de tegenwoordige klassen, zullen geschikt worden verklaard voor een grooter aantal leerlingen. De lokalen zullen worden volgestopt. Om luttele bedragen uit te sparen, zal de gezond heid der jeugd voor een deel worden op geofferd. De beloofde verbeterde onderwijs opleiding wordt teruggenomen, terwijl het vervolg-onderwijs, beter bekend als herhalingsonderwijs, gevaar loopt te verdwijnen. De bladen van het bijzonder en open baar onderwijs hebben zien ten krach tigste tegen deze verslechtering van het onderwijs verzet. De strijd voor goed onderwijs staat thans boven de partijen Bladen als de „Katholieke Schooi", „De School met den Bijbel" het „Chris telijk Schoolblad, Onze Vacatures" be strijden deze verslechtering v'an net on derwijs even krachtig als de ndere bladen. Er zou nog meer van te vertellen zijn, doch het bovenstaande is zeker meer dan genoeg, om U te doen besluiten op onze lijst te teekenen. Ouders van schoolgaande kinderen, belangstellenden in goed volsonderwijs wij rekenen op Uw medewerking. Teekent op onze lijsten! De toekomst onzer kinderen staat op het spel! HET PLAATSELIJK COMITÉ VAN ACTIE TEGEN DE ON DER WIJS-VERSLECHTERING N.B. ALLE MANNEN en VROUWEN van 21 Jaar en ouder kunnen onze lijst teekenen. Winterïezincj. Vrijdagavond had in het gebouw voor Chr. Belangen de tweede Winter lezing plaats. De heer G. J. Staal, oud gouverneur van Suriname, uit 's Gra- venhage, sprak dezen avond over het liollandsche karakter van Suriname. Ds. T. J. van Oostrom Soede alhier leidde den heer Staal in en noemde dit een'voorrecht, waar de heer Staal zijn langjarige vriend is en hij weet hoe lief de heer Staal Suriname heeft. Spr. hoopt dat ook de harten der hoorders dezen avond voor dit land mogen op gaan. De heer Staal gaat dadelijk op dezen wensch in en wijst er op hoe noodig dit is. Want ondanks een band van 250 ja ren met Nederland, weten vele Neder landers nauwelijks de ligging van Su riname. Suriname, is een heerlijk land, zegt spr. Onze voorvaderen, die er 't eerst kwamen, spraken van het Goudland (Eldorado). Goud als metaal is er ech ter nooit in groote hoeveelheden gevon den, maar een goudland kan het zijn, omdat de bodem er zoo uitermate vruchtbaar is. Het vijf maal zoo groot als Nederland zijnde Suriname is ech ter dun bevolkt, het heeft slechts l/70e van het aantal inwoners van ons land. Suriname is zoo goed Nederlandsch, dat men het wel eens de twaalfde pro vincie van ons land heeft genoemd. Toch heeft het een zeer gemengde be volking en men hoort er een mengel moes van talen: Hollandsch, Portu- geesch, Maleisch, Fransch, Engelsch, Neger-Engelsch, Syrisch enz. Men ziet hier Indianen, negers, Britsch-Indiërs, Javanen, de afstammelingen van Por- tugeesche joden enz. De Hollander voelt zich direct thuis in Paramaribo. Hij hoort overal Hol landsch spreken,"de kinderen, ook der niet-Hollanders, zingen Nederlandsche liedjes, de straatnamen zijn typisch Hollandsch, als Gravenstraat, Keizer straat, Watermolenstraat enz. De oor spronkelijke huizen zijn als de oude liollandsche, zijn meest van hout. Den laatsten tijd is veel van het typische weggegaan, omdat men balcons en er kers aan de huizen heeft geplakt. Spr. geeft ons dan een beeld van Pa ramaribo met de markten, waar 't le vendig en druk toegaat. De bevolking is zeer gehecht aan ons Oranjehuis, wat dagteekent van de vrij-verklaring uit de Slavernij. Op 31 Augustus komen de marktvrouwen steeds bij den Gou verneur en bieden brieven aan met ge- lukwenschen voor de Koningin. Spr. wijdt nog uitvoerig uit over het Hollandsch karakter door het gebruik onzer taal. Door goed onderwijs is 't ge bruik der liollandsche taal algemeen geworden, ook door de negers enz., al is de omgangstaal het neger-Engelsch. De bladen en tijdschriften verschijnen in Suriname echter alle in 't Neder landsch. Spr. vertelt ook iets van de visscherij in Suriname. Deze is niet van groote beteekenis, omdat er niet voldoende studie is gemaakt van den vischstand. Men vischt er langs de kust met booten, bemand door 10 man. De gevangen visch wordt met knuppels doodgesla gen, omdat men deze toch niet levend in Paramaribo kan krijgen, 't Visschen is ook gevaarlijk, omdat de haaien en zaagvisschen ook de kust naderen. Men bereidt de visch meest door ze te roo- kon. Ook in de rivieren wordt gevischt en vaak op eigenaardige wijze, waarvan de heer Staal eenige staaltjes vertelde. Spr. vertelde ook van het werk der zending, voornamelijk van de Moravi sche Broedergemeente, die met de R.K. Missie met zeer groote opoffe ringen gearbeid heeft aan de kerstening van Suriname. Aan de Zending en het openbaar onderwijs is vooral het Hol landsch karakter van het land te dan ken Tenslotte vertelde spr. nog van de plantages, hoe in de vorige eeuw ge tracht is kolonies van Hollandsche boe ren in het land te vestigen. Het klimaat is echter te tropisch voor ons om op 't land te kunnen werken, de meeste boe ren stierven dan ook spoedig. De plan tages hebben ook veel weg van het Hol landsch landschap: laag land met veel water doorsneden. De lezing, die door tal van lichtbeel den werd verduidelijkt, werd met groo te aandacht gevolgd door het talrijke publiek, dat de zaal geheel vulde. Ds. van Oostrom Soede dankte den heer Staal en riep hem een tot weerziens toe en sloot daarop de bijeenkomst met ge bed. Wij kunnen nog mededeelen dat het onderwerp der aatste lezing op 16 Fe bruari a.s. door Ds. van Oostrom Soede alhier zal zijn „Zeden en gewoonten op het eiland Timor". VELSEROORD. Voor het examen van machinist, diploma A, is te Rotterdam geslaagd de heer J. F. Servaas alhier. VELSEN. In de Geref. Kerk op Wijkeroog sprak Maandagavond Ds. T. Biberauer uit Boeda-Pesth, die mededeelingen deed over de Geref. Kerk in Hongarije. De kerk was bijkans geheel bezet. Ds. Boerkoel sprak een inleidend woord en vertaalde het gesprokene eveneens. De Standaard-lezers zullen met het meegedeelde door de feuilletons van Mej. H. S. S. Kuyper wel reeds grooten- deels op de hoogte zijn geweest. Echter is het altijd interessant het uit den mond van een der voormannen zelf te liooren. Ds. Biberauer vertelde van de opwaking van het Gereformeerd Prote stantisme in Hongarije, waarin Holland haar aandeel heeft. In Boeda-Pesth wonen 100.000 Gere formeerden, waarvoor slechts 6 a 7 pre dikanten zijn, wat veel te weinig is. Er is nieuw leven in allerlei vorm: Evan gelisatie, Vereenigingsleveri, samen komsten voor studenten, sociale cur sussen enz. Natuurlijk vertelde Ds. Biberauer ook van het kinderhuis Bethesda, waar zoo vele Holl. Christ, scholen en particulie-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1