ORGAAN VOOR DE G NTE VELSEN PENnaco Daniels P. P. P. gepaten teerde stoomhamerpakking No. 11 Woensdag 6 December 1922 8e Jaargang OFFICIEEL. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend dat de stremming van het verkeer-over den Stationsweg te Velsen en de betonbrug- te IJmuiden is opgeheven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester J. Kostelijk. Rijkens HINDERWET. Gemeentesecretarie ter inzage, ligt de verzoeken met bijlagen van L. Groen te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een stoomzeepfabriek in de fabrieksgebouwen op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie L No. 377, plaatselijk be kend Middenhavenstraat C no. 54 de N V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen om vergunning tot uitbreiding van het bestaande ketelhuis op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B No. 2074. Op Vrijdag, den 15 Dec. 1022, des voor middags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 1 December 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk Rijkens. HINDERWET Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van de N.V. „IJmuiden Stores", te ljmuider, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 574 een vijftal ijzeren tank-s te mogen oprichten tot het bewaren van 10.000 L. petroleum, door hen is toegestaan onder voorwaarden. de N.V Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens cn Staalfabrieken te 's Gravenhag. om op het£ perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie A No. 614, een transformatorstation en een omzetstation ie mogen oprichten, door hen is toegestaa''. Velsen, den 29 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoem de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De Kon. Luchtvaartmaatschappij. Hoe staat het nu toch eigenlijk met lv t luchtvaartverkeer. Wordt er veel gereisd door de luchten is het vervoer van vracht goederen van beteekenis? Het verslag van de Kon. Luchtvaartmaatschappij geeft ons op die vragen antwoord. Gedurende den vorigen winter had de K. L. M. geen vliegtuigen „in de vaart" en beperkte zij zich tot een aandeel in de exploitatie van de luchtlijn Amsterdam- Parijs. In vier tochten werden post en levensmiddelen overgebracht naar de door ijsgang afgesneden Waddeneilanden en in Februari werd gezorgd voor postvervoer naar Duitschland tijdens de spoorwegstaking. Dit gebeurde gedurende vijf dagen onder zeer ongunstige weersomstandigheden. De zomerdienst begon 18 April meteen dagelijkschen dienst op Londen. Door de malaise viel dit verkeer niet mee. Ook het weer werkte niet mee. Bovendien werd het traject Amsterdam - Duitschland om de lage valuta niet gevlogen. In technisch opzicht zijn de resultaten zeer bevredigend. Slechts eenmaal dwong het slechte weer tot een noodlanding; tweemaal kreeg een toestel averij bij het neerkomen; persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Met 1 Juni i am de K. L. M. den dienst van Amsterdam en Rotterdam naar Brussel van een Fransche maatschappij over. Op de I. C. A. R. vloog zij met 1679 passagiers. Op de internationale lijnen heeft zij bijna duizend personen, bijna een millioen brieven, meer dan een millioen postpakketten en 62000 KG. stukgoederen vervoerd. Een bijzonder contract was aangegaan met de kweekers van Boskoop; alleen in Juni en Juli werden voor hen bijna 4000 K G. bloemen naar Londen verzonden. Belangrijk was ook het vervoer van Engelsche cou ranten; in de beide zomermaanden 10,000 K.O. Den 22 Juli herdacht de K L M. het feit, dat haar „vloot" een millioen K M. door het luchtruim had afgelegd zonder eenig ongeval. Toen het luchtverkeer den 6 Juli tijdens een hevigen storm in geheel Europa was"! stilgelegd, gingen toch de vliegtuigen der K. L. M. naar Londen. Met den winterdienst 1922'23 heeft de K. L. M. haar tarieven aanmerkelijk verlaagd, waardoor het aantal passagiers zeer is toegenomen. Er beslaat goede hoop, dat de luchtvaart al meer populair zal worden en zich eindelijk zelf ook bedruipen. Er wordt gevlogen met Fokkers en uitsluitend Nederlandsch personeel. Tijdig wordt ge waarschuwd, ais het weer te slecht is en de dienst daarom niet doorgaat. De directeur Plesman verzekert, dat er geen onbetrouw bare motoren zijn, wel echter onbetrouwbare mechaniciens, dat geld echter niet van het personeel der K. L. M. Hij hoopt, dat de regeering een contract zal willen sluiten voor het postverkeer en zekerheid geven voor een subsidie voor vier jaren. Ons land is uitnemend (gelegen voor het luchtverkeer en heeft daarom het grootste belang bij zijn verdere ontwikkeling. Plesman heeft een vast vertrouwen in de toekomst van het verkeer langs de luchtwegen. Hij verzekert: Er zit veel meer inp het luchtverkeer dan er tot nu toe uitgehaald is kunnen worden en het zal aan de K. L. M. niet liggen, als het er niet uitgehaald wordt! Tegenover deze verklaringen zal wet niemand meer durven zeggen, dat het met die luchtvaart toch niks wordt. Vooral voor het snelvervoer en -verkeer zullen de lucht lijnen in de toekomst steeds meer gebruikt worden en het gevaar blijkt uit deze gegevens ook veel minder groot, dan men gewoonlijk meent. Zittenbl vers. Er zijn hoogerburgerscholen, waar het maar een enkelen gelukt, om zonder vallen den moeilijken weg van toelatings- tot eindexamen af te leggen. Velen verlaten al in de eerste en tweede klas de school en de meerderheid doet er minstens zes jaren over, voordat zij de school verlaten. Vrij algemeen zijn dan ook de klachten over de hooge eischen, de lage cijfers en het vele huiswerk Alleen heel vlugge jongens ontkomen aan de onvoldoendes, de taken en herexamens en het zittenblijven. Ook de minister van onderwijs erkent, dat er reden tot deze klachten is en acht een hervorming der hoogerburgerschool wen- schelijk. In het weekblad voor Gymn. en Middelb. Onderwijs komt een schrijver daartegen op. Hij meent, dat het middelbaar onderwijs er al alleen voor de vluggen is, voor een geestelijk elite-corps. Het onderwijs moit daar op hoog peil staan en blijven ook. De maatschappij heeft menschen noodig met degelijke kennis, met een algemeene ontwikkeling, die het mogelijk maakt een bezonken oordeel te vormen over de steeds moeilijker wordende problemen. Er moet een geestelijke selectie wórden toegepast, waardoor in den loop der leerjaren kaf van koren gescheiden wordt. Deze schrij ver ontkent niet, dat de klacht over de overlading der -leerstof juist is, maar hij wil het onderwijs niet makkelijker gaan maken en wel op dezen grond „De kritiek, welke van de zijde der ouders en der autoriteiten het middelb. onderw. ten deel valt, is een onjuiste en onverdiende, in zoover ze het groote per centage der „zittenblijvers" schuift op rekening van de hooge eischen of het tekort aan orde en tucht". Wij erkennen gaarne, dat jongens, die een middelmatigen aanleg hebben, voor het middelbaar onderwijs niet deugen, tenzij ze bijzonder vlijtig zijn. Maar ook voor vele jongens boven de middelmaat is het onderwijs aan de hoogerburgerscholen te zwaar. Men eischt te veel van hen, wil er in korten tijd te veel leerstof inpompen, geeft te veel huiswerk op, heeft bij de cijferbepïtlng een te sterke neiging naar het nulpunt en maakt daardoor, dat bijna geen enkele jongen met plezier naar school gaat. Ook ontkennen we, dat de vlug en hard leerende en werkende jongens, die INGEZONDEN MEDEDEEL1NO. SPECIALITEIT 4 met mooie rapporten thuis komen en nooit blijven zitten, daarom juist zoo bijzonder geschikt zijn, om later als leiders der maat schappij op te treden. Onder hen, die minder vlug leeren, zijn er welt. die later in het maatschappelijk leven uitblinken. De erkenning, dat er overlading met leerstof is, heeft waarde. Hiermede wordt immers al toegegeven, dat het op de hoogerbur gerscholen te zwaar is. Door beperking van leerstof zullen de leerlingen het beter kunnen volgen en verwerken en het aan tal „zittenblijvers" kleiner worden. Er zijn zittenblijvers, die de zweep verdienen, maar ook met wie men meelijden moe! hebben. Dat zijn volstrekt nog geen achter iijke kinderen. Ook voor hen moet het middelbaar onderwijs geschikt zijn. RAADSOVERZICHT. Zitting van 4 December 1922. „T w e e s t r ij d". Is 't geen hard gelag, te willen werkei en geen werk te kunnen vinden Mogt er in de vorige raadszitting ook al voor beelden zijn aangehaald van werkloozen, die liever niet werkten, onder de werk loozen en vooral onder dè werkloozt vakarbeiders zijn er te over, die niets lieve deden dan flink werken voor hun dagloon Velen van hen zijn aangewezen op stern of weldadigheid en „productieve werk verschaffing" is het eenige wat hen som geboden wordt. De werkverschaffing in deze gemeente en niet alleen hier stelt de wei kloozen voo; een zwaren, inneriijken tweestrijd. NU werken en kommer en gebrek lijden o' werken aan de werkverschaffing met d verheffende gedachte, dat het eenig resuhar isgespaard voor den honger met overigens gebrek aan alles. En toch, morrend et- wrokkend zullen velen hun persoonlijkt gevoelens op zijde weten te zetten en u medelijden voor hun gebrek lijdend gezit liever in het zweet huns aanschijns det droogen broodkorst willen verdienen dat óf om steun gaan (nog de bevoorrechten) of hun gezin aan de diepste armoede prii geven. De innerlijke strijd zal zwaar zijt Niet werken of werken voor een absolui t onvoldoend loon, want bestaan van een loon van f 18.— per week en in het gun stigst geval f 21.60, we geven het den beste rekenmeester in den Haag te doen dit een huismoeder voor te rekenen. Toch decreteei t men uit?den Haag: voor de werkverschaf fing hoogstens 40 tot 48 cent per uur op poene van verbeurte van subsidie. Dat w i zeggen aan de gemeente: Geef jelui meèr, dan dragen wij niets bij en komen alle kosten voor jullie rekening. En de vraag is nog of het bij deze regeeringsbedreigmg tegenover de gemeente blijven zal. En als de Provinciale Staten niet van houdir veranderd zijn waarvoor echter veel kar.s is, dat zulks wel het geval is en de provinciale subside'afhankelijk stellen va de rijksbijdrage dan zou de gemeente voor de volle honderd procent kosten van de werkverschaffing opdraaien, wat zeker bover haar draagkracht gaan zou. Niet werken voor het geboden loon? D.t hebben de modern georganiseerden op advies van hun leiders gezegd toen 52 cents per uur geboden werd omdat men dit onvoldoende achtte en hoopte op verhoo ging. Die hoop is niet verwezenlijkt. Onge twijfeld te goeder trouw hebben de arbeiders leiders toen dat uurloon geweigerd. W;it achteraf gezien te betreuren valt. Wat t thans worden de arbeiders voor de keuze gesteld: niets of een uurloon van 40 tot 48 cents. Een uiterst moeilijk probleem. De af gevaardigden in den raad der Christelijke en R. K. arbeidersorganisaties, de heeren Wardenaar en Diependaal, zij blijven hun principe trouw „Beter een half ei, dan et n ledige dop", d. w. z. ook zij achten het loon beslist onvoldoende, doch toch nog altijd beter dan niets. Ook de heer Sluiters biet k van inzicht veranderd, nu hij de onverzoen lijke houding der regeering ziet. Hij ad\i- seerde thans te werk te gaan, ofschoon hij het vroeger ontraadde op het door het rijk gestelde loon van 52 cents. De heer Davidson die wegens afwezig heid van den heer Schilling, namens zijn fractie sprak, was er zelf verlegen mede. Hij vond het loon veel te laag en zeide geen vrijheid te vinden den arbeiders te adviseeren daarvoor te gaan werken, te meer niet J omdat de niet-uitgetrokkenen uit de werkloozenkassen een steun genieten gelijk aan het te behalen werkloon van ean week Van de onvermoeide pogingen van ons gemeentebestuur om een hooger weekloon te verkrijgen, daarvan zijn de raadsleden en de arbeiders ongetwijfeld overtuigd, doch nagenoeg even zeker is, datfmen in den Haag onvermurwbaar is en de arbeiders van deze kwaden gedwongen zullen zijn het minst kwade te kiezen, want wie zou thans nog den moed hebben den arbeiders opnieuw te adviseeren dit uurloon te wei -geren, hoe opstandig het gemoed ook is om dit minimumloon te aanvaarden. Men kan alleen de hoop uitspreken, dat de heer Diependaal gelijk had, toen hij sprak var eer» noodmaatregel en dat het den arbeiders moge gelukken spoedig werk te vinden, waar ze een menschwaardig loon kunner verdienen. Wij helpen het hem wenschen PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer W. P. Mets heeft bedankt als secretaris van het Nutsdepartement alhier. In zijn plaats is als secretaris opgetreden de heer A. Rolloos Jr., Jacob van Heemskerk straat 37. Mej. H. C. M. Erdtsieck alhier komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de op. schooi no. 15 te Haarlem. Zondagavond is ingebroken bij den heer M. in de Orahamstraat. Vermist werd eenig klein geld, voorts banket, suiker werken en andere Sinterklaas-heerlijkheden De politie doet onderzoek. Door de politie werd nachtverblijf verleend aan L. S. V. en P. J. C., werk zoekenden uit Amsterdam en Heerlen en aan L. W. alhier. De loodsafhaaldienst alhier wordt mei 1 Januari a.s. opgeheven. Het personeel wordt op wachtgeld gesteld. Deze afhaaldienst is nu opgedragen aan het Bureau Wijsmuller. Naar ons ter oorc kwam moet dit een besparing geven van f 50,000 per jaar. Onderscheiding. De heer S. C. L. Reijgersberg, Vice Consul van Noorwegen te IJmuiden is door Z. M. den Koning van Noorwegen benoemd tot Ridder in de Orde van St. Olaf. In het gebouw Irene is een driedaag- sche bazar gehouden ten bate van den Evangelisatie-arbeid der Oeref. Kerk. De herstelling van de betonnen brug tusschen Wilhelmina- en Julianakade is gereed gekomen. Het verkeer daarover is weer toegelaten. A.s. Vrijdagavond zal in het Oebouw voor Chr. Belangen de tweede Nutsavond worden gehouden. Mej. N. Menagé Challa uit Nieuwe Niedorp zal verschillende stuk ken voordragen. VELSEROORD. De heer D. Leguit alhier komt voor op de voordracht voor onderwijzer aan de op. school no. 13 te Haarlem. Aan deze gemeente is een bouw- premie verleend van f 2910 ten behoeve van H. Keuris te IJmuiden voor den bouw van 5 woningen aan de Trompstraat, hoek Velserduinerbuurtweg alhier. Voor het examen Geschiedenis M. O. iï te Amsterdam geslaagd de heer P. Pennings alhier. Aan den heer J. F. de Liefde is ver gunning verleend tot het verbouwen van het perceel Lagerstraat 32 tot woon- en winkelhuis. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen: Een rose trui, een hondenketting, een koperen heerenhorloge, een gekleurde shawl, een witte geit en een gele hond. VELSEN. Mej. E. A. A. Cense alhier komt voor op eenige voordrachten voor onder wijzeres aan op. scholen te Haarièm. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. De netto-opbrengst van de gehouden bazar in Concordia ten bale eener nieuwe Gevonden voorwerpen: waar omtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te Wijkeroogeen gasarm van een keukenlamp; een zwarte porte feuille met teekeningen. DRIEHUIS. Aan den heer H. A. van Noort is ver gunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Driehuizer Kerkweg. SANTPOORT. Aan den heer A. A. Comegge alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met drukkerij aan den Terras- weg hoek Kerkpad. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Bevallen: W. H. Hagt—Gerritsen, d. M. Broekhuizen—Buis, z.A. Antonijsen— Rijken, z.A. J. Klepper—Molenaar, d. J. F. Visser-de Graaff, z.C. W. Dekker- Veldman d. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 23 Nov. t./m. 29 Nov. 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: óOHollandsche-, 1 Engelsche, 39 Duitsche stoomtrawlers, 2 motors, 21 zeilloggers, 2 motor-, 3 zeilharingloggers, 14 Engelsche stoomharingdriflers, 2 sloepen, 1 stoom trawler v. d. Deensche visscherij en 14 kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 331.tot f4179.— Engelsche Stoomtrawlers van f tot f2083. Duitsche Stoomtrawlers f1028.f3250. Motorloggers f 593.— f 684.— Zeilloggers f 43.— f 788 Motorharingl. f2732.f5914. Zeil-haringl. f1016.f2062. Engelsche Stoom Haring-drifters 558.f 2349. Sloepen f 553.f 1070. (Deensche visscherij) Stoomtrawler van f f 672.— terwijl de kustvisschers totaal f1166.—be- somden. De aanvoer bestond uit 590.859 K.G. trawlvisch, 2386 K. O. beugvisch, 897 kantjes en 4421 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 251.014.51 Vischomzet. De omzet in derijks- vischhallen te IJmuiden bedroeg in Novem ber van dit jaar f 1.123.921 tegen in November van het vorig jaar f 1.188.180. SCHEEPVAART. Gedurende de maand November van dit jaar werden door dè sluizen te IJmuiden geschut: uit zee 275 stoomschepen met 1.440.054 Kub. Meter en 14 zeilschepen met 22,734 Kub. Meter inhoud en naar zee 280 stoomschepen met 1 411.716 Kub. Meter en 11 zeilschepen met 16,182 Kub. Meter inhoud. In de week van 27 Nov. tot 4 Dec., zijn alhier uit zee binnengekomen76 stoomschepen en 2 zeelichters en naar zee vertrokken65 stoomschepen. IJMU1DER COURANT Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter M881 91KCrk °P Wifkeroo£ bedraagt A-s- Maandagavond 11 dezer wordt in het Stationskoffiehuis alhier een bijeen komst gehouden van de besturen der verschillende Oranje-Vereenigingen in onze gemeente, ter bespreking van de te houden feestelijkheden in 1923, ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van onze Koningin.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1