ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 12 Zaterdag 9 December 1922 8e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags MACHINEOLIËN ir n DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na i uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnammer gegarandeerd. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den locper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op ta geven. De Administratie. OFFICIEEL. KENNISGEVING. VAN DEN WACHTTOREN. ïf Ridderordes. (SPECIALITEIT, van gegarandeerde hooge viecositeit 9 IJMU COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJQAGS tot 4 uur n.m Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Jngezonde mededeelingen 40 ot». per regel Advertenties van 11 en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties irgekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpiijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen Burgemeester en Wethouders van Velsen i brengfen, ingevolge het bepaalde in artikel 46 der Algemeene Politieverordening, ter kennis van het publiek, dat door de N. V. [Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen te Amsterdam het verzoek is ingediend, haar vergunning te verleenen om een gedeelte van het openbaar voetpad „het Santpoorterpad", te Driehuis, aan den openbaren dienst te onttrekken, alsmede om een gedeelte van de langs den Hagelingerweg gelegen beek te mogen rioleeren. """Lventueeie bezwaren hiertegen kunnen binnen veertien dagen na den datum dezer kennisgeving schriftelijk bij den gemeente raad worden ingediend. Een kaart aangevende de bovenbedoelde gedeelten voetpad en beek ligt gedurende den bovengenoemden termijn ter secretarie (4e afdeeling) voor belanghebbenden ter inzage. Velsen, 4 December 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Inschrijving voor den DIENSTPLICHT De Burgemeester van Velse^i maakt be kend, dat in Januari a.s. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven personen die geboren zijn in 1904. sa Voot de aangifte ter inschrijving zal in ,iiet bijzonder gelegenheid worden gegeven jjjter gemeentesecretarie op 5, 8, 12, 15, 19 lW|en 22 Januari 1923, telkens van 9—12 uur d jvoormiddags. cjvelsen, 6 December 1922. De Burgemeester vernoemd, Rijkens. ip.~ t g ito! HINDERWET. naj Burgemeester en Wethouders der Ge smeerde Velseri, brengen ter openbare kennis, ujjdat de beslissing op het verzoek van kki. de N. V. Koninklijke Nedeiiandsche Hoogovens en Staalfabrieken te 's-GraVen- hage om vergunning tot het oprichten van [gj30 kookovens, een kooksverwerkingsin- vastallatie, eene kolenverwerkingsinstallatie lanen fabrieken van bijproducten, op het t ajperceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, anjSectie A, Nos. 930, 931, 614 en 330 in de heüBreesaap, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van het Districtshoofd der ^Arbeidsinspectie, als bedoeld in art. 7 bis, 2e lid, der Hinderwet, nog niet is ingekomen. Velsen, den 2 December 1922. al» Burgemeester en Wethouders voorn., va| de Secretaris, HL Lr O* J. Kostelijk. de Burgemeester, Rijkens. zijF- v Het Kamerlid Yzerman heeft een geestig pleidooi geleverd tegen de ^vaarde van ridderordes en voorgesteld, den post ervoor op de begrooting van ifinanciën te schrappen. Hij wees erop, dat de minister, die op zijn. departe- 'iinent evenals de anderen 17% moet be zuinigen, zich bij dezen post met slechts 5% tevreden stelde. De minis ter antwoordde daarop, dat de bezuini ging veel grooter is, omdat de belang hebbenden voortaan de onderschei dingsteekenen zelf zullen moeten beta len. Maar de heer Yzerman had niet al leen zuinigheidsbezwaren tegen de de coraties. Hij haalde een uitspraak van den schrijver van Deyssel aan, die een decoratie vergelijkt bij een advertentie op een pyramide. De sterren en krui sen en lintjes zijn te verklaren uit de zucht, om zich te versieren, die bij de natuurvolkeren leidt tot het dragen van oorringen, neusringen, armringen, beenringen. De mannen zijn in dit op zicht heel wat soberder geworden; vé len dragen zelfs geen ring meer aan den vinger. Maar op de lintjes blijft men gesteld. Hoe meer er komen, des te minder waarde hebben zij. Ook hier maakt de inflatie waardeloos. Gewoon lijk nam de lijst van onderscheidingen op den verjaardag van de koningin II kolom in de Staatscourant in beslag, na den oorlog is de lijst gestegen tot 16V2 kolom. De waarde is omgekeerd evenredig aan de zeldzaamheid. Daar om deed Yzerman een beroep op de ge ridderde Kamerleden, dat zij tegen den betreffenden post zouden stemmen, om hun eer in veiligheid te stellen. De minister ging op het betoog niet in; er was bij de behandeling dei- Grondwetsherziening al over gespro ken en hij oordeelde een herhaling niet noodig. Het is ook niet makkelijk, om goede argumenten voor de2e instelling te geven. In de Ver. Staten wil men van dergelijke onderscheidingen niet weten Men kan zijn groote mannen wel op waardiger wijze eeren. En zijn het allen -groote mannen, die een decoratie ont vangen en omgekeerd behooren alle niet-geridderden tot de kleinen? Het dwaze in deze onderscheidingen vin den we het uiterlijk vertoon, het pron ken met zijn verdienstelijkheidEen schooljongen spelt zijn rapport met ve le negens niet op zijn borst en als hij' het' deed, zou men hem uitlachen. Verreweg de meeste ongeridderden zijn het met den heer Yzerman eens en vinden de decoratie nog al mal; maai de geridderden zelf hechten er gewoon lijk groote waarde aan. De menschelij- ke ijdelheid is groot en wordt gemakke lijk gestreeld door een kleurig lintje. Veel hangt af van de publieke opinie. Zoodra deze een lintje niet met een soort eerbied maar met een spotlachje aanschouwt, zal de post: Kanselarij voor Nederlandsche orden van de be grooting geschrapt kunnen worden. Maar al heeft de heer Yzerman in zijn raak en geestig pleidooi gelijk, de pu blieke opinie heeft hij nog niet. De legkaart der wereld. De legkaart is van ouds een zeer ge liefd stuk speelgoed. De kleine dreu mes van een jaar of drie, vier begint al van een vier en twintig blokte, n mooie schilderijen van vijvers met zwanen en jongens met vlindernetjes te vormen en daar ieder blok zes kanten heeft, kan hij van zijn blokken zes wondor- schoone tafreelen tooveren. Hij leert ook de handigheid de blokken in ree- pen om te keer in en wordt zoo snel- kunstenaar en de kunst wordt hem eindelijk al te gemakkelijk, zoodat hij de blokken alleen gebruikt, om er to rens van te bouwen. Men heeft ook veel moeilijker 'egkaart.en, waarvan de dee- len de zonderlingsten grilligste figu ren vormen, .oodat men urenlang moet zoeken, om de passende deeb n bij el kaar en in elkaar te krijgen. Ze zijn soms zoo groot en samengesteld, dat groote menschen er een avond mee kunnen zoek brengen. Vooral in Enge land zijn deze legkaarten tegenwoordig in zwang en Perry heeft ze ook in ons land gebracht. Er behoort heel wat op lettendheid en geduld toe, om uit al die brokjes bout de plaat te maken. De oorlog heeft de wereld ook tot een legkaart gemaakt en wel tot een leg kaart, die niet netjes in de doos gebor gen is maar waarvan de deelen door el kaar geworpen over de tafel liggen. Er INGEZONDEN MEDEDEELING. zijn verschillende vredescontracten ge sloten en ook weer herzien en conferen ties gehouden en nog altijd is de leg kaart niet af. Zelfs Lloyd George heeft het spelletje moeten opgeven. Lord Curzon heeft het van hem overgeno men. Hij is thans de Engelsche verte genwoordiger te Lausannes. Aan de rechterkant beneden is de kaart nog niet af. Daar wil het nog maar niet passen. En zoo is men nu ijverig bezig de laatste stukjes in elkaar te zetten. De Turken hebben een bijzonder groot stuk te pakken en meenen daar plaats voor gevonden te hebben. Zij tik ken de Grieken op de vingers en zeg gen zelfs brutaal weg Legen de hooge heeren van Frankrijk en Engeland, dat zij hun handen thuis moeten houden. En de Italianen schijnen wel geneigd hun gelijk te geven. Ook de Russen zijn gekomen en willen aan het spelletje meedoen. Maar de Turk wil de leiding houden en precies aangeven, hoe het nu moet en hij zet zoo'n grooten mond op en is ook zoo'n gevaarlijke vechters baas gebleken, dat anderen hem wel grootendeels hun zin zullen geven. Als straks de kaart in elkander zit, zal men echter geen mooie plaat zien voorstel lende wat schaapjes in de weide en een herder, die aan' een stillen vliet een deuntje zit te pijpen. De plaat zal voor stellen een troep vechtende jongens, die elkaar met stokken en steenen be dreigen. Het eind toch van alle trac- taten en conferenties zal zeker geen Vereenigde Staten van Europa zijn. De tegenstellingen blijven met de weder- zijdsche haat en verbittering. En het is wel zeker, dat de kaart van Europa over een halve eeuw en misschien wel veel eerder er gansch anders uit zal zien dan de kaart, zooals die na geluk kigen afloop van de conferentie te Lau sannes geteekend zal kunnen worden. Maar het is zelfs nog niet zeker, dat de conferentie tot een resultaat komt en men daar een regeling vindt, die al len willen of moeten aannemen. GEMEENTERAAD. Vergadering van 4 December 1922. De gemeenteraad kwam Maandag avond in spoedeischende vergadering bijeen. Afwezig de heer Schilling. De Voorzitter zegt dat Vrijdag j.l. toegezegd is dat de werkverschaffing dezen dag zou beginnen en wel op de basis, onlangs door den raad vastge steld, n.l. 52 cent per uur. Er is echter thans bericht uit den Ilaag gekomen. Zaterdag ontvingen wij bericht dat voor Velsen een loon mag gelden van 40 cent per uur en met 20 {u or ent voor taakweck 48 cent. Het imogelijk dat deze bedragen worden 37r> en 45 cent, maar dat werd door den adv.'seur ontraden. Vandaag hebben wij gevraagd of dit loon ook voor andere plaatsen zal gel- der Dit is het geval met Dordrecht en Schiedam en vermoedelijk zullen deze cijfers ook voor Haarlem gelden. De heer Harders zeide dat de subsidie aanvrage van de gemeente 'Velsen e- goed voor staat. De commissie verga dert echter eerst 11 December ei» daar valt de beslissing. De lieer Netscher vraagt of er in Schiedam en Dordrecht ook gewerkt uordr voor een loon van 10 cent. De Voorzitter: Vermoedelijk wel. De heer Vermeulen zegt dat de .raad maar één ding kan doen. Een vorige maal wilde de raad niet medewerken aan werkverschaffing tegen een loon van 52 cent per uur. Herhaaldelijk is over deze zaak in den raad gespróken. Mij blijkt wel dat wij verloren hebben. En 't ergste is niet dat wij 't verloren hebben, maar dat de werkloozcn er de dupe van zijn geworden. De heer Davidson: Dat de mededee- ling uit den Haag mij teleurgesteld heeft, behoef ik niet te zeggen. Bij een werkweek van 45 uur kunnen de men schen dan f 18 halen. Spr. zou wel eens willen weten of de heeren, die deze 40 cent voorstellen, daarvan kunnen le ven. De menschen, die den euvelen moed hebben dit voor te stellen, kun nen die met een gezin van f 18 rondko men. Spr. vraagt hoe het gaan zal met de uitgetrokkenen. Moeten deze ook aan 't werk? Spr. kan begrijpen dat de ze, zoolang ze nog uitkeering zullen krijgen, niet aan 't werk zullen gaan. De lieer Wardenaar: Als we hooren wat den Haag geeft, moet ons eendeels den moed ontzinken. Maar anderdeels moet spr. Ingaan op de ervaring van dit voorjaar. Toen heeft men de 52 cent niet gewild en van werkverschaf fing is nooit wat gekomen. De kwestie der werkverschaffing is een lijdens weg geworden, waarvan dit het sluit stuk is, een prachtig sluitstuk. Spr. acht zich gelukkig dat de Chr. en R.K. organisaties hieraan niet hebben wil len meedoen, deze hebben voor 52 cent willen werken. Spr. vraagt of we deze succespolitiek moeten blijven volgen. Deze heeft de werkloozen geen brood bezorgd. Al is het met tegenzin, we moeten dit aan vaarden, hoewel spr. hoopt dat het loon hooger zal worden. De heer Peek zegt niet te begrijpen dat deze regeering den treurigen moed kan hebben met dit voorstel te komen. Waar aan onze koningin, die spr. zeer hoog acht, f 600.000 meer wordt gege ven voor pracht en praal en het ont vangen van vreemde vorsten; waar men de kamerleden f 2000 per jaar meer geeft, durft men 40 cent per uur bieden aan menschen, die het zoo noo dig hebben. Spr. heeft al eerder gewezen op Oostzaan, waar naar hij meent voor 73 cent is gewerkt en wel met subsidie der provincie. Is dat ook hier niet mo gelijk? De heer Sluiters: Als ik 't goed be grijp. zal het loon dus bedragen 4048 cent. Wat zal gebeuren, els de gemeen te op eigen initiatief het loon verhoogt? De Voorzitter: Hetzelfde als met het raadsbesluit van Alkmauwaar men bet loon op 5765 cent bepaalde. Dit werd vernietigd, als in strijd met liet algemeen belang. De heei Sluiters: We moeten dus aannemen, dat we voor een fait ac compli gesteld worden. Dan behoeven wij er niet lang over te praten. Van f 18 kan men geen bokkesprongen maken, maar spr. meent dat als de menschen f 18 kunnen verdienen, zij niet om steun mogen loopen. Wij hebben allen wel eens slechte tijden. Wij kunnen de werkloozen vragen, of zij voor dit loon willen werken, als zij niet willen, zijn wij er af. Het geeft niets, of wij nu al 72 cent willen geven, dat wordt toch vernie tigd. We moeten dit voorstel wel aan nemen. Het is nu eenmaal beter een half ei, dan een leege dop. Als men dit mis schien niet van spr. had verwacht, dan zegt hij dat hij, als hij ook in deze om standigheden verkeerde, voor f 18 zou gaan werken. Misschien is er met taak- werk voor verschillende menschen wel meer te verdienen. Spr. hoopt dat men allereerst aan 't werk zal zetten die werkloozen, die 't langst zonder werk zijn geweest en. vaders van groo te gezinnen. De heer Tusenius drukt er zijn spijt over uit dat de heer Schilling niet aan wezig is. Spr. had ook gaarne het an dersdenkend deel der commissie ge hoord, daar de zaak van groot belang is. Door het in spoedeischende vergade ring bijeenroepen van den Gemeente- HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Wlllemsbeikweg 42, Vslssr- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nlf Haarlem, Voorzitter van bet Consultatiebureau aldaar. raad, heeft het College getoond dai het de aan de orde zijnde kwestie, de werkloosheid van zoo uitnemend groot belang acht en van zoo groote urgentie, rlat het m.i. thans zaak is hieraan een enkel woord meer te wij den en ons standpunt hiertegenover et-ns wat breeder uiteen te zetten. Als ik tot heden bij de verschillende debat- jes, welke wij reeds hierover haddmi vrijwel zweeg, had dat eenige redenen. Ten eerste omdat ik Lid was van de Commissie en het mijn voile overtui ging was tot heden zoo weinig ir.oge- ïjk in het openbaar te zeggen, in het belang was van de Gemeente en van de werkloozen, welke wij in de toe- koinsl zouden krijgen en thans blijk baar hebben. Ten tweede omdat men behoorende tot mijn politieke partij en bij mijn positie buiten d m Baad, bij dat vraagstuk dikwijls al bij voorbaat bevooroordeeld .wordt beoordeeld. Als ik dan ook nu over deze feiten heenstap, hoop ik dat de heeren van mij wel willen gelooven dat ik niet gaarne mijn meening aan U zou willen opdringen als een axioma, maar ver zoek ik U dringend een en ander te willen beschouwen als eenvoudig mijn kijic op de zaak waarom het hier gaat. De vorm van werkloosheid hier wijkt voor een groot deel af van die, welke men elders ziet, in vorm en in wezen, en al naarmate de werkloozen thuis hooren in verschillende deelen der Gemeente verandert de vorm. Voor alle deelen, behalve voor IJmuiden en Velseroord, is de vorm vrijwel nor maal en .kunnen dus de werkloozen gen werk krijgen noch door hulp van cle werkgevers, noch door hulp van hun collega's werknemers. Ze willen werken, doch kunnen niet. Nu wil ik U wel zeggen dat het mijn persoonlijke meening is, dat op ande ren de plicht rust deze eerlijke wer kers, gewoonlijk huisvaders of kost winners, te helpen voor ondergang te bewaren en of we dat nu doen als Ge meente of als Provincie of als Rijk of gezamenlijk, laat mij betrekkelijk koud Rest dus slechts te overleggen over den vorm en dan lijkt mij den thans geboden vorm en het thans, geboden loon niet ongeschikt. Woorden als „Loondruk" en andere klinken zoo mooi en ik begrijp zoo goed dat men ermede moet werken en op deze wijze de werkverschaffing ge bruikt als zondebok en beschouwt als oorzaak van zakkend loon, terwijl men toch eigenlijk oorzaak en gevolg met elkander verwart. Werkloosheid en werkverschaffing zijn gevolg, geen oorzaak. De oorzaak is de harde, on vermurwbare economische Wet, wel ke de werknemers werkoos maakte, nadat ze de werkplaats geheel of ge deeltelijk stopzette en dus eerst ook de werkgevers dupeerde. Ik gevoel de plicht om mede te helpen tot het bie den van hulp, zoo veel en zoo goed als kan, maar laat men nu geen al te hoo ge eischen gaan stellen, want kan men nog eischen stellen, welnu laat men het dan doen, maar ik hoop in het be lang van zoovele gezinnen, dat men toch weer niet de aangeboden hulp zal weigeren op politiek-economische gronden, want daarvan bestaat zelfs geen arbeidersgezin. En thans kom ik tot dat gedeelte van mijn uiteenzetting, wat eigenlijk het voornaamste is. Ik memoreerde reeds dat voor de deelen IJmuiden en Velser oord de vorm en het wezen van de werkeloosheid zoo absoluut anders waren, en ik kan mij maar niet afzet ten van het denkbeeld, dat wij hier te

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1