IJmuider Courant GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. EVANGELISATIE. PLAATSELIJK NIEUWS. Zaterdag 9 December 1922 Tweede blac PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. van Oostrom Soede. Schaalcollecte voor het tekort 3 uur: Ds. van Oostrom Soede. Bediening van den H. Doop Zaterdagavond 8 uur, bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND 10.30 uur:]Ds.'W. Luikinga. 10 uur: Ds. Jansen, H. Avondmaal. 5 uurDezelfde. 10 uurDs. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. Woensdagavond 7.30 uur. VELSEROORD. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uur: Dezelfde. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. ,10 uur: Ds. Eggink. 5.30 uur: Dezelfde. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. 10 uurDs. J. F. Kruyt. 10 uurDs. O. Norel, te Heemstede. 6.30 uurDs. Poot, te Amsterdam. Ned. Protestantenbond, afd. Bloemendaal (Oebouw Bloemendaalsche Schoolvereen.) 10.30 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga „Het Oebed van den (On)wetende. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente /eisen brengen ter openbare kennis dat ter Demeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van d. Molenaar te Santpoort, om vergunning ot uitbreiding zijner smederij door bij daatsing van electromotoren op het perceel iadestraal bekend Gemeente Velsen, Sectie 4 No. 2448, plaatselijk bekend Hagelinger- veg 32. Dp Donderdag, den 21 Dec. 1922, des voor niddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize [elegenheid bestaan om bezwaren tegen lit verzoek in te brengen en deze mon- lefing en schriftelijk toe te lichten. Zoowel,, de verzoeker als zij, die bezwaren lebben, kunnen gedurende drie dagen voor iet bovenvermelde tijdstip op de Secretarie er Gemeente kennis nemen van de ter ake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol- ens de bestaande jurisprudentie niet tot eroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- omstig artikel 7 der Hinderwet voor het lemeentebestuur of een of meer zijner leden ijn verschenen, teneinde hunne bezwaren londeling toe te lichten. Velsen, den 7 December 1922. urgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk Rijkens. IJMUIDEN. Op zij voor de Duitsche schepen. Men schrijft aan de „Oprechte Haar- ^msche Courant" van reederszijde. In sommige dagbladen vindt men te- enwoordig een rubriek „malle geval- m". Voor zulk een rubriek is geschikt jet feit, dat zich tegenwoordig voor- oet door de komst van vele Duitsche rawlers in de visschershaven. Met Foote drommen komen de Duitsche :hepen valutawinst maken door hun isch inplaats van op de Duitsche tarkt op de Hollandsche markt te rengen. Reeds geruimen tijd hebben eze schepen een groot aantal Neder- indsche schepen uit de vaart gedrukt iodat deze laatsten renteloos liggen te Jrroesten in een hoek van de haven. Reeds geruimen tijd hadden een 500 ollandsche visschers plaatsing kun- :n vinden op de stilliggende Holland- he trawlers, wanneer deze niet wa- n op zij gedrukt door de Duitsche Hwlers. Reeds geruimen tijd hadden de ko- lenwerkers een 50 tal Hollandsche trawlers méér kunnen laden, wanneer ze niet op zij waren gedrukt door de buitenlandsche bezoekers. Reeds geruimen tijd hadden de ijsfa brieken een 50-tal trawlers méér kun nen bedienen, wanneer ze niet tot stil liggen werden gedoemd door de dum ping met Duitsche visch. Reeds geruimen tijd hadden allerle soort werklieden, leveranciers enz enz. aan een 50-tal Hollandsche traw Iers méér dan thans een bescheiden stuk brood kunnen verdienen, wanneer niet de markt voor een groot deel werd in beslag genomen door de vreemde vloot. Reeds geruimen tijd maar waar toe meer opgesomd wie allen schaden lijden, door gebrek aan arbeidsgelegen heid en door gebrek aan gelegenheid tot afzet huner producten of handels goederen, tengevolge van de nu reeds zoo lang gedragen Duitsche invasie. Het is makkelijker op te sommen wie géén schade lijden, dan die wèl schade lijden. Alléén de vischlossers hebben geen schade, eer een klein voordeel; maar Verder reeders, opvarenden, los se arbeiders, kolenwerkers, ijswerkers, schilders, metaalbewerkers, bakkers, slagers, kruideniers, ja zoo gek is het niet om op te noemen of ieder heeft er schade van, tot de fiscus toe! De laatste niet te vergeten! Want wie betaalt het tekort op het Staatsvisschershavenbedrijf Is het niet de Nederlandsche belastingbeta ler? wiens meest vertrouwde vriend de fiscus is? Maar niet om het hier opgesomde schreven wij hierboven, dat wat zich te IJmuiden afspeelt thuisbehoort in de rubriek malle gevallen. Hoe treurig en hoe mal ook, wij raken zoo zoetjes aan zelfs aan déze dingen min of meer ge woon, zoodat er een gevoel van apathie bezig is de gemoederen te verdoo Ten. Neen, het malle geval is dat het nu reeds is voorgekomen dat Hollandsche trawlers op hun gewonen tijd binnen kwamen en geen plaats aan de markt konden krijgen, omdat het er zoo vol was met Duitsche vriendjes, die ge woon zijn vroeger binnen te komen in verband met hun gewoonte om onmid dellijk na lossing weder te vertrekken, dat er voor die Hollanders geen plaats was. Stel u voor een gezin waar de jon gens uit werken gaan en dat die een beetje later thuiskomend dan de ande ren, hun plaats bezet vinden door vriendjes uit de buurt. Vader en moeder, die aan het hoofd van de tafel zitten hebben de plaats voor hun kinderen niet open gehouden, maar met een onvriendelijk gebaar de buurjongens toegelaten, der kindei'en plaatsen te bezetten, en wanneer dan de eigen kinderen thuiskomen, dan moeten die maar zoolang ergens hun bivouac opslaan in afwachting van de vraag of er later voor hen een plaatsje open komt en wanneer en of er dan nog wat voor hen overblijft. Wat een goede vader en moeder voor de buren! En moeder heeft het heusch zoo breed niet, want ze moet het van haar huishoudgeld beknibbelen, om die vreemden gastvrijheid te geven, maar weet je, het is zoo'n goeierd voor de buren. Maar ze komt tekort tegenover eigen gezin. Zoo gaat het met de visschershavep te IJmuiden. Een mal geval! Voor het examen Geschiedenis M. O. is te Amsterdam geslaagd de heer J. Prakken alhier. Door eenige vischhandelareu al- lier is de vorige week een klein-model stoomdrifter in Egeland aangekocht, cm de Deensche visscherij te gaan uit oefenen. Dit schip is daarvoor reeds ge heel ingericht. - Donderdagmiddag heeft de Minis ter van Waterstaat, Prof. Dr. G. J. van Sv aay, d« werken van dm sluisbouw bezichtigd Z. Ex. stapte te Veisen uit <n was vergezeld van den administrateur van zijn departement, den heer P. A. H. Rosenwald en den oud-minister van Waterstaat, Ir. A. A. H. Konig. Op het kantoor van den sluisbouw hebb1 ti 'le heeren de ve. schil lende plannen bezichtigd en daarna, voorge- icht door den heer Ir. J. A. Ringers, "de verschillende werken, als het heiwerk, de bemaling enz. in oogenschouw geno men. Te 4 uur vertrok het gezelschap we der. Door W. L. M. te IJmuiden, is bij de politie te Beverwijk aangifte gedaan van diefstal van een carbidlantaarn van zijn rijwiel dat stond op het erf van een caféhouder aan de Meerstraat al daar. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen als ouderling de heer B. Slikkeveer en als diaken de heer J. Medik. Maandag zijn drie personen van hier bekeurd, wegon3 het maken van muziek, zonder dat zij daartoe vergun ning hadden. Door de politie alhier is aangehou den zekere C. v. d. B. uit Utrecht, die nog 30 dagen gevangenisstraf te goed had. Door de Rijksveldwacht is hij naar Haarlem overgebracht. Verscheidene personen zijn be keurd wegens het bij avond rijden zon der licht. Gevonden voorwerpen: Twee zilverbons van f 2.50, een dou blé-lorgnet; een rozenkrans; een zwart hondje; een kindertaschje; een lorgnet; een kinderhandschoen; een paar oude schoenen in papier. VELSEROORD. In Februari zal hier een bazar worden gehouden ten bate van het nieu we orgel in de Herv. Kerk. In het bazar- comité verklaarden zich reeds bereid zitting te nemen Mevr. Ds. Kroese al hier, Mevr. Ds. Eggink en Mej. C. van Heyst te Velsen. Dinsdagmorgen werd door de kin deren van de Gemeentelijke Bewaar school alhier het St. Nicolaasfeest in groote opgewektheid gevierd, zulks in tegenwoordigheid van den Sint in hoogst eigen persoon en zijn rechter hand „Zwarte Piet", ja zelfs de toove- naar was op het appèl. Alle kinderen zongen bij het binnen komen den Sint liederen van welkom toe, enkelen werden ontboden, om uit eigen mond van den Sint goed- of af keuringen in ontvangst te nemen, ge wichtige momenten voor de' kleuters, om in direct contact te komen met den goeden Bisschop. Na het gemeenschappelijk feest in de speelzaal gingen de kinderen naar hun eigen klasse en werden daar door St. N. aan vele kinderen pakjes uitgedeeld, terwijl allen met iets naar huis togen. Door een belangstellende waren ten dienste van de speelzaal fraaie speel goederen beschikbaar gesteld, welke door Mej. Woerlee en haar personeel dankbaar werden aanvaard. Woensdag vergaderde het Comité van Actie „tegen de verslechtering van het Lager Onderwijs" in de zaal Boo gaard te Velseroord. Voorzitter en Secretaris deden mede- deeling omtrent het verloop der actie alhier, ruim 5000 handteekeningen zijn verzameld, terwijl Velseroord aan de spits staat van dit werk. Naar de groote meeting, op Zondag 10 dezer te Den Haag te houden, werden 5 afgevaardigden benoemd, 2 leden van Ouder-commissies en 3 leden van het Dagelijksch Bestuur; zoo^nogelijk zul len ook van de aangesloten organisaties nog meerdere afgevaardigden heen gaan. Het financieelverslag, dat uitge bracht werd, vermeldde dat de reeds be kende kosten bedragen ruim f 1.00, en werd door den Bond van Ned. Onder wijzers reeds een bedrag van f 25.toe gezegd. Dat de actie, gezien de zeer korte tijd, daarvoor beschikbaar, nog zoo goed tot haar recht kon komen, werd door de hulp van vele zijden bereikt en zeg de de Voorzitter daarvoor namens het Comité aan allen hartelijk dank. Woensdagmiddag hielden de le den der Spoorweg Onthouders Verecni- ging, in de zaal Tivoli alhier een Sint- Nicolaasfeestje voor hun kinderen. De goede Bisschop, die in eigen persoon te genwoordig was, tracteerde de kinde ren op moppen en nog velerlei ander St. Nicolaas-heerlijkheden. Na afloop ontving ieder kind een aar dige surprise. De vereeniging mocht het genoegen smaken dat de kinderen zeer voldaan huiswaarts keerden. Donderdagavond ontspoorde op het stations-emplacement een locomo tief van den IJmuider trein, die 5.50 hier aankomt. De machine was aan het rangeeren en zou weer voor den trein gezet worden. Het-gebeurde niet op het hoofdspoor, zoodat er aleen wat vertra ging was in het verkeer naar IJmuiden Binnen korten tijd had men de machine weder in het spoor gebracht. VELSEN. De na j aars verzameling van de Ge organiseerde Guldens-Collecte (plan Ds. Creutzberg) ten bate der Zendingsver- eenigingen heeft hier f 176 opgebracht. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkoo- ping van een woonhuis aan den Sta- Bij Kon. besluit is bepaald dat van de gemeente Velsen het deel, gelegen bezuiden het Noordzee-kanaal zal be lmoren tot het ontvangkantoor der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen IJmuiden en het deel benoorden dat kanaal tot het ontvangkantoor der zelfde middelen Beverwijk; Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 2 Dec. 1922. 2 letterzetters, 1 meubelmaker, 1 mach. houtbewerker, 7 schilders, 5 metselaars, 21 timmerlieden, 7 kuipers, 2 zeilmakers, 1 boetster, 3 kantoorbedienden, 14 matrozen, 2 broodbakkers, 1 slager, 1 revolverklinker, 1 montagewerker, 1 plaatwerker, 1 voor- slaander, 3 metaaldraaiers, 7 bankwerkers, 14 stokers, 4 machinisten, 3 ketelmakers, 2 mandenmakers, 169 los arbeiders. SPORT. De dief is nog niet ontdekt,, de politie tionsweg werd dit gekocht door Gebr. zet haar onderzoek voort. Engelhardt voor f 4050. VOETBAL.. Stormvogels—'t Gooi 2—0. Overzicht. Stormvogels speelde Zondag een ha rer slechtste wedstrijden en wist on danks dat met 2—0 van 't Gooi, dat technisch veel beter speelde, te winnen Het door Stormvogels vertoonde stond zeker een klasse lager dan het spel van twee weken geleden tegen H. F. C. Voor dit feit zijn naar onze meening wel enkele redenen aan te voeren. In de eerste plaats de gewijzigde opstel ling, waardoor de spelers nog wat aan hun nieuwe plaats aan elkaar moest wennen. 2. Aan het goede opstellen van de Hilversumsche verdediging; 3. Aan het niet al te beste „plaat sen" en het niet met de voorhoede mee optrekken der Stormvogelsmiddenli- nie. Tot zoover wat betreft het minder goede spel der voorhoede. Thans de re denen waarom de Gooi-aanvallen zoo gevaarlijk waren. 1. Door het wer kelijk goede en snelle afgeven in den Hilversumschen aanval. 2. Door het veel te veel vrij laten van de buiten spelers, speciaal den rechtsbuiten. Bij wien de schuld ligt willen we in (het midden laten, we weten niet, hoe Bak ker en Koster afgesproken hebben den tegenover hen staanden wing in be dwang te houden wij constateeren echter dat dg bewaking van Overdijk onvoldoende was. 't Gooi speelde heel wat beter. Het zich opstellen van de verdedigers viel zeer te roemen. Dit viel vooral voor de rust op, toen bijv. Visser geen bal be reikte: Alles werd onderschept. In het midden kopte Franse alles voor den kleinen Oldenburg Jr. weg. Het had o.i. aanbeveling verdiend, dat de St.-ver- dediging de ballen wat lager had ge houden. Elke weggeworpen bal kwam nu onherroepelijk terug. De voorhoede van 't Gooi combineer de zeer verdiensteijk. Het binnentrio kreeg echter weinig tijd tot schieten. Daar zorgden Blinkhoff Jr. en Koster wel voor. Er werd al eens geschoten, dan toonde Klaas Reuzenaar zich. evenals Thijsse in 't Gooi-doel, een uit stekend doelverdediger. De buitenspe lers van 't Gooi hadden ongetwijfeld veel meer vrij spel dan die van Storm vogels; zooals wij hier boven reeds zei den een gevolg van het min of meer sy- steemlooze verdedigen van Stormvo gels. Scheidsrechter Boekman floot zeer naar ons genoegen. De wedstrijd. Om 2.07 stellen de elftallen zich als volgt op: 't G o o i Thijsse Van Schaick Gieir Andriessen, Franse, Gros Overdijk, Meinsma, Van Kol, Gore], Woudstra O Oldenburg S'1 Struys, Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Visser Bakker, Snoek::, Sprokkreeff Koster Blinkhoff Jr. Reuzenaar 't Gooi speelt al dadelijk een tech nisch hoogstaand spel, waaraan de Stormvogels-verdediging de hand n vol heeft. Aan steunen van de voorhoe de valt voorioopig niet te denk' ii. Zoo wel van links als rechts komen voor zetten voor t Stormvogels-doei, waar van er een door Meinsma in buiLnspel- positie benut wordt. Boekman annu leert natuurlijk dezen goal. De Stormvogels-voorhoede tracht eenige opluchting te brengen. Veel kracht gaat er echter niet van uit. Struys zit veel te dicht bii Oldenburg Sr., zoodat Andriessen en Van Schaick hen gemakkelijk in bedwang houden. Visser krijgt niets te doen en Oldenburg Jr. moet de hooge ballen steeds voor Fransen laten loopen. Bepaald onver wacht neemt Stormvogels na 17 minu ten de leiding. Na goed werk van Snoeks raakt Van Schaick den hal slechts half, Jan Blinkhoff schiet toe en scoort met een ontzettend hard schot (10). 't Gooi valt opnieuw aan. Reuzenaar moet er nu zelfs aan te pas komen. Elk oogenblik kan de gelijkmaker ver wacht worden. Als Meinsma alleen voor Reuzenaar staat, redt Bakker keurig. Vlak na elkaar stopt Reuze naar, die goed op dreef is, schoten Van Kol en Franse. Als Stormvogels weer even aanvalt, lost Struys een paar harde schoten, die Thijse prachtig stopt. Bij een voorzet van Oldenburg Sr. grijpt hij echter mis Er is echter geen Stormvogel om de kans te benutten. Visser schept zich op enkele meters van het doel een prach tige kans. In plaats van links in- te schieten, wil hij Gielen nog eens pas- seeren, wat mislukt. Een prachtkans ging hierdoor verloren. Spoedig hier na is het rusten. De tweede helft begint met een kort Stormvogels-offensief, dat door Fran se c.s. wordt afgeslagen. Dan gaat Woudstra er weer vandoor. Hij valt, staat weer op en schiet via Blinkhoff Jr. corner. Dezen kopt Koster weg. Reu zenaar krijgt weer gelegenheid zijn ca paciteiten te toonen. Schoten van Woudstra en Gorel stopt hij netjes. Uit een tweetal voorzetten van Overdijk, die opvallend vrij spel heeft, ontstaan even zooveel gevaarlijke momenten, waarbij Sprokkreeff tenslotte als red der optreedt. Veertien minuten is er gespeeld, als- Koster den bal opbrengt. Hij geeft over aan Visser, die direct voorzet. (Dat meer doen Visser!) OldenbuFg Jr. en Blinkhoff Sr.' snellen op den hoogen voorzet toe, Jan neemt den bal mee en scoort onder groot enthusiasme ten tweede male (20). 't Was kranig! Kort hierop vertoont 't Gooi een keu rig staaltje voetbal. De geheele Storm vogels-verdediging wordt in de luren gelegd en Meinsma besluit dit stukje voetbal met een mooi doelpunt. Even tevoren had Boekman echter voor bui tenspel gefloten. Stormvogels komt er nu wat beter in Visser geeft een paar goede voorzetten, die niet benut worden. Als Reuzenaar een prachtvoorzet van Overdijk schit terend wegstomd, komt hij in onzachte aanraking met een Gooi-speler eri breekt, zooals later bleek, zijn ellepijp Aanvankelijk vervangt Koster hem, la ter Terhorst, die in de resteerende mi nuten zich dapper weerde. Eenige fraaie .schoten hield hij er keurig uit. Na goed samenspel tusschen hem en Oldenburg Jr. zet Visser netjes voor. Blinkhoff Sr. krijgt de kans van den dag, doch staat juist buitenspel. Twee Gooi-spelers treden hierna tegen Vis ser, Oldenburg Jr. en den scheidsrech ter zoo onhebbelijk op, dat zij naar de kleedkamer worden verwezen. In de resteerende minuten wordt niet meer gescoord, zoodat Stormvogels met 20 wint. Overzicht. Bepaald een succes is de nieuwe op stelling van Zondag j.l. niet geweest. We hebben dit seizoen al mee,r dan eens op het Stormveld een minder goeden wedstrijd bijgewoond, doch die tegen 't Gooi spande in dit opzicht de kroon, tenminste wat Stormvogels betreft. In dividueel werden soms wel mooie staaltjes vertoond. Zoo hebben we bijv. het „trappen-in-alle-standen" van Kos ter en Blinkhoff Jr. bewonderd, de twee prachtige goals van Blinkhoff Sr. enz. Maar wat we niet hebben gezienis: Eén elftal, één voorhoede, een fijn combinee rend enrechter- en linkerwing, een mid denlinie, welke behalve verdedigde, ook de voorhoede steunde, een voldoend opstellen, ten einde de vleugelspelers te bewaken enz. Toch is het o.i. niet aan te bevelen dit huidige elftal direct alle vertrouwen op te zeggen. Allen toch zijn spelers met capaciteiten, die zich gauw genoeg op de nieuwe plaatsen kunen gaan thuis gevoelen. Eén ding staat echter voor ons vast: Struys is niet de gewenschte links-binnen. Daarvoor beweegt hij zich niet vlug genoeg. Hij moge goed kunnen schieten we hebben daar Zondag de bewijzen van gezien, hoewel 't ons van het hart moet, dat dergelijke van groo- ten afstand geloste schoten bij keepers als Bekker, Thijsse, Maltha e.a. zijn, toch geen succes zullen hebben de handigheid, snelheid om zich van dichtbij een kans te scheppen, alsook om die bijv. Oldenburg Sr. te geven, mist hij ten eenenmale. Struys is een eminente hafback, daar is trlj vrijer in zijn bewegingen; links-binen is hij ech ter niet. Waren wij lid van de elftalcommissie, wij zouden adviseeren Sprokkreeff eens als links-binnen te probeeron. Hij mo ge, in tegenstelling met Struys,jiiet over een flink schot beschikken, handig en snel is hij wel. Bovendien heeft Struys door zijn stevig trappen als half back dit op Sprokkreeff voor, dat hij het spel meer „open" kan houden.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5