ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN HEEFT U GEEN KERSTBOOM? Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 14 Zaterdag 16 December 1922 8e Jaargang Abonnementsprijsf 1.— per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat door den raad dezer gemeente in zijne vergadering van8 December 1922 is besloten, de verordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschillen de ambtenaren van den burgerlijken stand der gemeente Velsen, in dien zin te wijzigen, dat in artikel 2 voor „J. Kostelijk wordt gelezen WH. K. Hofstede Velsen, 12 December 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. De Intellektueele middenstand. In meerdere bladen heeft men een af beelding gezien van een Duitschen predi kant in de kleeding van een mijnwerker. Zijn tractement is zoo laag, dat hij gedwon gen is voor zijn gezin eenige dagen per week in de mijnen te werken, om zijn tractement aan te vullen. Dit is een teeke nend verschijnsel niet alleen voor den intellektueelen middenstand van Duitschland maar van geheel Europa. Richardson, ambtenaar van het Internationaal Arbeids bureau heeft de loonbeweging in verschil lende landen sinds 1914 nagegaan. Wij zullen zijn gecijfer hier niet weergeven, maar wijzen op zijn gevolgtrekkingen daaruit, die door de ervaring van ons eigen land bevestigd worden. De verschillen in werkelijk inkomen tusschen de hooger en Iagtr bezoldigden is over het algemeen kleiner geworden. De hoogere ambtenaren hebben door de maatschappelijke omgeving, waarin zij leven, meer uitgaven; ze betalen ook meer school geld en belasting en van hen verwacht men grooter bedrag aan vrijwillige bijdra gen voor allerlei maatschappelijke doel einden. Daardoor is er in deze groep ondanks verhooging van inkomen ver arming waar te nemen. Dit geldt niet van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, wierfinantieele positie veeleer versterkt is, maar wel van den intellektueelen middenstand. Wij heb ben hier zelfs een tijd gehad, dat de politie meer verdiende dan de onderwijzer en zeker is het inkomen der eerste meer voor uitgegaan dan van den laatste. Uit het onderzoek van Richardson blijkt verder, dat de inkomsten der ongeschoolde arbei ders meer vooruit zijn gegaan dan die der geschoolden. Ook in ons land is het loon der „losse" arbeiders bijzonder sterk ge stegen, vooral toen groote werkloosheid haar loondruk nog niet uitoefende. Dat de loonsverhoudingen over het alge meen bevredigend en rechtvaardig zijn, zal wel niemand zeggen. De timmerman, metse laar, schilder en stucadoor verdient allicht driemaal zooveel als de landarbeider, wiens arbeid in maatschappelijken zin toch niet minder noodig en nuttig is. Dat men voor een los karweitje evenveel moet betalen als voor het fijne werk van den decoratie schilder, is ook niet in orde. Droevig zijn de toestanden voor de vele intellektueelen in midden-Europa; er zijn zelfs dochters van ingenieurs, leeraren, kunstenaars uit Duitschland, die hier graag als dienstmeisje alle werk verrichten, omdat zij thuis hon- SPECIALITEIT AS BEST-KLIN GEBIT. ger moeten lijden. Maar ook in ons eigen land wordt vooral geestelijk werk tegen woordig slecht betaald. In het algemeen echter kan men de loonbeweging na 14, die het verschil tusschen het loon van de lageren en de hoogeren, de ongeschoolden en de geschoolden en we mogen er wel aan toevoegen van handwerkers en van hoofdwerkers, kleiner gemaakt heeft, niet te betreuren. Daardoor zijn tegenstellingen, die onbillijk waren, verzacht, en de maat schappelijke ongelijkheid kleiner geworden. Vooral het verschil in bezoldiging van de lagere en de hoogere ambtenaren in dezelde takken van dienst, was voor den oorlog veelal veel te groot. Aanbidding van de leege jeneverflesch. Onze landgenoot Ph. C. Visser, een hartstochtelijk Alpinist, die geen berg kan zien, of hij wil er boven op komen, heeft een reis gemaakt door centraal-Azië en een poging gedaan, om enkele hoogte punten van het Himalaya-gebergte te be klimmen. Hij heeft daar bijzonder fraai en levendig geschreven reisbrieven over ge publiceerd vol van de spanning en de avonturen en de ontzettende vermoeienissen van het trekken door dorre woestijnen, het voortgaan over gletchers, het beklauteren van stijle bergwanden, een strijd tegen zon en wolken, hitte en koude. Op zijn terugreis [kwam hij in de Tibe- taansche stad Leh. leder volk heeft zijn bijzondere zeden. De Tibitanen steken als eerbiedigen groet de tong uit en een Zwitsersche gids, die met den heer Visser als helper meeging, ergerde zich zeerover deze oneerbiedig-eerbiedige bejegening. In een bazaar vonden zij tusschen prachtig koperwerk en Chineesch aardewerk een hege kaasblik, die ze zelf onderweg had den weggeworpen en nu als een zeldzaam heid van groote waarde te koop aange boden werd. Ook vonden zij in een Lama- klooster tusschen de beelden van goden i een leege vierkante Hollandsche jenever flesch. In Tibet is glas onbekend en een flesch daarom een ding van groote zeld zaamheid en waarde en jenever kent men daar niet. Of de Tibetanen eerst de flesch I eg gedronken hebben, weten we niet. In dat geval zullen ze de leege flesch wel als een booze godheid vreezen; immers de booze geest van den waanzin heeft er in gewoond. De geest, die machtiger is dan de goede geest van wijsheid en zacht moedigheid van Boeddha. Zoo heeft de leege flesch een plaats in een tempel gekregen en wordt daar met eerbiedige vrees bewaard. Gekke menschen toch in dat verre AziëZoo oordeelen wij en we hebben gelijk. Maar het is nog dwazer, om een volle jeneverflesch tot afgod te maken. Dat ge beurt niet te Leh of eenige andere Aziati sche stad met zonderlingen naam, maar in elke stad en vele dorpen van ons eigen land. Geld en gezondheid en gezinsleven en geluk en wat al niet meer wordt aan dezen afgod ten offer gebracht. En er zijn vele heilige huisjes! En het aantal afgoden dienaren is ook niet gering! Het zou een niet geringe vooruitgang zijn in volksgeluk, gezondheid, welvaart en kracht, indien wij in plaats van de volle, de leege flesdh gingen aanbidden op de wijze der Boeddhisten in het Lamaklooster. Als deze laatsten hier eens een kijkje namen en ons leerden kennen, zouden zij ons waarschijnlijk nog gekker vinden dan wij hen. INGEZONDEN MEDEDEELINO En hebt ge U wel eens afgevraagd, waarom zoovelen er wel een hebben Vooral den laatsten tijd breidt het Kerstfeest zich al meer en meer uit en is een Kerstboom iets wat in bijna geen huis ontbreekt. En waarom Laat U eens overhalen en koopt bij ONS voor weinig geld (Kerstartikelen zijn dit jaar juist spotgoedkoop) een Kerstboom met versierselen en ge zult zien dat deze juist de gezelligheid in Uw woning brengt en Uw Kerstfeest, voor oud en jong, tot een werkelijk en huiselijk feest maakt. Wij hebben thans een sorteering KERST ARTIKELEN n tt als nooit te voren. Koopt thans en ge kunt mede van de LAGE PRIJZEN profiteeren. Aanbevelend, DE GOEDKOOPE WINKEL ORANJESTRAAT HOEK ZEESTRAAT IJMUSDER COURANT Ingezonde mededeelingen 40 ets. per r»gel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, nitslnitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties adres bureau van dit blad' 10 ots. eitra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 18 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpnjzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN.EERSTE BLAD. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nor Ingezonden wordt geen plaatsing ln het Zaterdagnvnuner gegarandeerd. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onds en het nienwe adres, NIET aan den looper, doch aan ens bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. OFFICIEEL. VAN DEN WACHTTOREN. INGEZONDEN MEDEDEELING. GEMEENTERAAD. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Langendijk. Het Ambachtsonderwijs. Bij post 200 vraagt de heer Vermeu len of het niet mogelijk is het Am bachtsonderwijs en het Nijverheidson derwijs te brengen in één hand. Spr. vraagt hoe B. en W: ten opzichte daar van staan. De heer Landeweert zegt dat het on derwijs aan de Nijverheidsavondschool nog op losse schroeven staat. Er zijn wel vaste onderwijzers, maar ook losse Spr. ziet dan ook bezwaren om het Nij verheidsonderwijs onder te brengen bij de Vereeniging voor Ambachtsonder wijs. De -heer Vermeulen: Er is ook nog een andere oplossing. De gemeente zou ook het Ambachtsonderwijs kunnen overnemen. Dat zal nu nog beter gaan, dan wanneer de Vereeniging vaste ge bouwen heeft. Spr. stelt daarom een motie voor, waarin B: en W. worden uitgenoodigd te bevorderen, dat er een nieuwe regeling komt, waardoor het Nijverheidsavondonderwijs en het Am bachtsonderwijs in één hand komen. De heer en Tusenius en Schilling zeg gen het groote belang van deze motie in te zien, maar zij achten het moeilijk nu reeds een beslissing te nemen. De heer Vermeulen zegt geen be zwaar te hebben tegen aanhouding van de motie. De heer Landeweert zegt voor aan houding te zijn, al heeft spr. wel een eigen opinie over deze zaak. Toesloten wordt tot aanhouding van de motie. De post wordt goedgekeurd. Krankzinnigenverpleging. Bij post 206 zegt de heer Sluiters dat hem opgevallen is. dat de verpleging in de Prov. Noord-Holl. Ziekenhuizen de duurste is. De verpleging daar kost f 1000 per patient en in andere gestich ten aanmerkelijk goedkooper. De heer Handgraaf zegt dat op ver mindering der verplegingskosten geen kans is. Maar we kunnen wel trachten de patiënten in andere gestichten te krijgen, wat met nieuwe patiënten wel gelukken zal. Armbesturen. Bij post 208 komt in behandeling het verzoek van den administrateur der armbesturen 'om verhooging zijner jaarwedde met f 150. De heer Sluiters vraagt waarvoor dit noodig is. Verleden jaar heeft adres sant het vuur uit zijn sloffen geloopen om dit baantje te krijgen en hij wist wat voor werk er aan verbonden was. Op het verzoek wordt afwijzend be schikt. De post moet met f 8000 worden ver hoogd en wordt vastgesteld op f 61850. Pensioenbijdragen. Bij post 220 komt in behandeling een voorstel om de 3V2 procent meerdere pensioenbijdrage, die voor deze ge meente f 18000 bedraagt, te verhalen op de betrokkenen. De voorstellers nóodi- gen B. en W. echter uit dit voorstel in de verschillende commissies in bespre king te brengen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit laatste overnemen, omdat zij de zaak ook in de commissies voor georgani seerd overleg willen brengen De heer Vermeulen vraagt of de post niet verminderd moet worden, omdat anders de Hoofd. Omstag er niet me de verminderd kan worden. De Voorzitter: Dat gaat niet, dat zou wezen alsof de raad reeds een beslis sing had genomen en ware het georga niseerd overleg een wassen neus. De heer Landeweert: Misschien ad viseert het georganiseerd overleg wel de volle pesioenbijdrage voor rekening der betrokkenen te nemen. De heer Sluiters: Dat bestaat niet. De bioscoop-commissie. Bij post 229 vraagt de heer Sluiter of het toezicht op de filmsvertooningen wel voldoende is. Spr. weet wel dat de keuring alleen voor kinderfilms is, maar er is nog veel kwaad. De bios copen staan in onze gemeente op zeer ongeschikte punten, n.l. bij scholen. Vooral te Velseroord is dat het geval, waar vlak bij de bioscoop drie scholen staan en de kinderen iederen dag de groote platen zien. Er is verleden week gezegd dat we leven in een tijd van de presie, maar aan de bioscopen is dat nog niet te zien. Spr. meent dat de keu ringscommissie vergroot moet worden, of anders kan men haar beter afschaf fen. De heer Schilling vraagt of er niet eens andere personen in die commis sie kunnen komen. Er zitten b.v. heel geen vrouwen in en die kunnen juist het beste oordeelen. Soms worden films afgekeurd, wat spr. onbegrijpelijk vindt, maar vaak worden er vertoond die verschrikkelijk zijn. Moeten de le den der commisie nu juist onderwijzers zijn, spr. gelooft dat vooral moeders het beste weten wat al of niet vertoond kan worden. Al meent men er dan maar de helft vrouwen in. De voorzitter zegt gaarne eens met de keuringscommissie een bespreking te zullen houden en heeft geen bezwaar tegen uitbreiding der commissie. Wel zou spr. huiverig zijn als eerste ge meente de keuring af .te schaffen, 't Is heel moeilijk, want er deugd bijkans geen enkele film. De heer Vermeulen deelt de bezwaren van den heer Schilling omtrent de com missie niet. Spr. vraagt of de leeftijds grens voor het bezoeken van niet voor kinderen geschikte films niet hooger is te stellen, b.v. op 18 jaar. De Voorzitter zegt dat binnenkort aan de orde komt de herziening van verschillende verordeningen, wellicht kunnen wij den leeftijdsgrens dan wij zigen. De heer Tusenius gelooft dat er toch wel iets goeds kan gedaan worden, n.l. het ophangen van platen. Spr. onder schrijft wat de heer Sluiters zei, bij de scholen hangen nu de meest-frappante en schunnige beelden. De Voorzitter zegt toe te zullen pro- beeren er wat aan te doen. De Arbeidsbemiddeling. Bij post 238 komt aan de orde de mo tie van den heer Dalmeyer, inzake de stichting van een Arbeidsbeurs te IJmuiden. De heer Dalmeyer zegt de kwestie nog met anderen te hebben besproken. Spr. is van meening dat het rapport der raadscommissie inzake het onderzoek naar de loonen en werktijden der losse arbeiders in het visscïierijbedrijf be langrijke gegevens voor deze zaak zal verschaffen. Spr. wil daarpm zijn motie wijzigen in dezen zin, dat de raad, van meening dat een regeling van de arbeidsverhou dingen, meer speciaal van de losse ar beiders in het IJmuider bedrijf, drin gend gewenscht is, B. en W. uitnoodigd spoedig met een voorstel te komen. De heer Schilling juicht de wijziging toe, doch merkt op dat de bezwaren buitengewoon moeilijk zullen zijn en B. en W. daarom wel niet spoedig met een voorstel zullen kunnen komen. De oplossing zal eerst gevonden kunnen worden, als B. en W. verzekerd zijn van de medewerking van werkgevers en organisaties. Gebeurt dit niet, dan komt er van een arbeidsbeurs niets te recht, dan gaat deze absoluut te gron de. De Voorzitter: Ik dacht dat de raads- commisie die gegevens zou krijgen. De heer Dalmeyer zegt dat de heer Vermeulen spr. bij de algemeene be schouwingen verkeerd heeft verstaan. De raadscommissie is niet buiten haar bevoegdheid gegaan, spr. bedoelde dat de gegevens der commisie zeer belang rijk materiaal is ten opzichte van deze zaak. De heer Tusenius zal zijn stem aan de motie geven, maar vindt het daar nu niet de tijd voor. Spr. had gedacht dat de inhoud van deze motie zou ko men als conclusie van het rapport der raadscommissie. Spr. gelooft dat B. en W. in deze zaak alleen bemiddelend kunnen optreden en vraagt of zij wel eens pogingen gedaan hebben om in de ze richting een oplossing te verkrijgen. De Voorzitter: .Neen, dit pad is nog niet door ons betreden, wel hebben wij eens enkele leiders van organisaties in het visscherijbedrijf gepolst. De heer Handgraaf meent dat er wel wat gedaan is in deze richting, wat echter struikelde door het niet willen meewerken der werkgevers. Er is ook nu gecorrespondeerd met de regeering, die bereid was mede te werken aan een oplossing, door overleg met de District- Arbeidsbeurs te Haarlem. De heer Nijssen vraagt of de heer Dalmeyer zijn motie niet terug wil ne men. Spr. meent ook dat het vooruit- loopen is op het rapport der raads commissie. De heer Vermeulen is blij dat hij den heer Dalmeyer verkeerd heeft verstaan Spr. meende dat de opdracht aan de commissie zichzelf zou ontwikkelen. Is wat de heer Dalmeyer zeide niet oen bewijs, dat het beter is te wachten tot het rapport er is. Dan zullen we allicht een meer bezonken oordeel hebben en ook een betere omlijning van de zaak. De motie behoeft niet te worden in getrokken, wij kunnen haar aanhou-. den. Spr. is het met den heer Schilling eens dat het zonder medewerking der betrokkenen weggegooid geld zal zijn. Zfjn deze het eens, dan behoeft het de gemeente geen geld te kosten. De heer Schilling zegt dat bij aanne ming der motie de zaak blijft, zooals ze nu is. Men wil de partijen tot elkan-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1