der brengen, maar- de verkeering is vroeger zoo stijf geweest, dat ze op punt van trouwen stonden. Maar tel kens raakte de verkeering weer uit. De heer Dunnebier: Laten ze dan gaan trouwen. De heer Schilling gelooft dat het al les niets geven zal. De werkgevers wil len niet, de arbeidersorganisaties wel Met de aanneming der motie is spr blij, wordt ze verworpen, dan scheelt het hem niets. De heer Dalmeyer zegt dat zijn motie wel niet erg vriendelijk ontvangen is maar spr. blijft er toch bij. Het rapport der raadscommissie zal niet worden wat de heer Vermeulen er van ver wacht of vreest. Spr. weet niet wat de heer Vermeulen bedoelt. De heer Vermeulen: Allebei waar. De heer Dalmeyer: Als de zaak vroe ger mislukte, zegt dit nu niets. Een op lossing is zeer noodig. Spr. heeft ech ter geen bezwaar tegen wachten. De Voorzitter: Dat uw motie niei vriendelijk zou zijn ontvangen, daar is geen sprake van. Spr. gelooft dat ze bij stemming zou worden aangenomen. De heer Dalmeyer: Nu, ze is dan toch wel ontvangen als een stekekind. De heer Peek zegt dat er steeds ge sproken wordt van werkgevers in het visscherijbedrijf, maar er zijn nog ge noeg andere werkgevers, die wel willen medewerken. De heer Dunnebier meent ook dat het beter is eerst het rapport der raadscommissie af te wachten. De heer Tusenius onderschrijft het door den heer Peek gesprokene. Het is op IJmuiden toch niet één groep werk gevers, er zijn verscheidene groepen. Spr. ook meent dat verscheidene werk gevers zullen medewerken. De heer Netscher: Maar wat we van de werkgevers in het visscherijbedrijf voor de arbeidsbemiddeling kunnen verwachten is nul komma nul. De heer Tusenius: U moet de arbeids bemiddeling ook niet in Santpoort zet ten. De heer Netscher: Die is daar niet, daar zijn geen werkloozen. Menschen, die de gemeente beter kennen, zeggen zulke dingen niet. Besloten wordt de motie aan te hou don. Tegen de heer Peek. Bij post 240 stelt de heer Netscher schrapping voor van de bijdrage con tributie aan de Vereen, van Nederland sche Gemeenten en aan de afd. Noord- Holland dezer Vereeniging. Dit wordt verworpen met alleen de stem van den heer Netscher voor. Bijdragen aan Vereeniging en. Bij post 242 zegt de heer Davidson dat in den raad al meermalen gespro ken is over de subsidieaanvrage van het Centraal Drankweer-Comité. Spr. herinnert aan het veel nuttige werk, dat deze organisatie doet en stelt voor het subsidie van f 250 te handhaven. De heer Peek zal daar voorstemmen. Maar spr. zal niet stemmen voor de subsidie-aanvrage van het Kruisver bond. Als we- dat toestaan, spatten al de organisaties uit het Drankweer-Co mité uiteen en krijgen we veel meer aanvragen. De heer Nijssen kan den heer Peek gerust stellen. Het Kruisverbond te Velseroord is het centrale punt voor alle R.K. vereenigingen. De heer Handgraaf zegt dat hij de eerste is geweest, die getracht heeft de R.K. drankbestrijders bij het Centr. Drankweer-Comité te brengen. Maar dit Comité laat aleen onthoudersver- ecnigingen toe en bij het Kruisverbond zijn het niet alleen onthouders. De heer Baarda: Dat zijn geen drank bestrijders. De heer Handgraaf: Ja zeker, geheel onthouding'is het hoogste doel van het Kruisverbond, maar er zijn ook af schaffers bij. De heer Schilling: Dus matigen. De heer Handgraaf: Neen, die kent men hier in de afdeeling niet, die heeft men wel in Noord-Brabant, waar men b.v. voor 't eten wel wat mag gebrui ken. De heer Baarda: Ja, maar daar eten ze vijf keer per dag. De heer Handgraaf drukt er nog zijn spijt over uit, dat het Centraal Drapk- weer-Comité het werk eener zusteror ganisatie wilde afbreken. Dat zouden wij tegenover het Drankweer-Comité niet doen. De Voorzitter zegt nog dat B. en W. niet minder waardeering hebben voor het werk van het Centraal Drankweer- Comité. Zij meenden echter dat de fi nanciën eenzefde bijdrage niet toelieten liet voorstel van den heer Davidson om weer f 250 te geven, wordt met 11-5 stemmen aangenomen. Tegen de hee- ren Dunnebier, Vermeulen, Tusenius, Poortenaar en Netscher. De heer Schilling zegt vóór de aan vrage van het Kruisverbond te zullen stemmen; omdat hij het standpunt der R.K. Vereeniging respecteert. Als voor waarde stelt spr. echter dat er niet meer R.K. Vereenigingen komen. De heer Handgraaf: Dat is niet te vreezen. De heer Peek herhaalt dat wanneer andere vereenigingen zich van het Drankw. Comité afscheiden en deze om subsidie komen, men ze die ook zal moeten geven. De Voorzitter gelooft niet dat daar gevaar voor is. De heer Davidson gelooft ook niet nu het Comité het subsidie* van f 250 behield, er zich vereenigingen zullen af scheiden. Het verzoek van het Kruisverbond om f 75 subsidie wordt met 116 stem men toegestaan. Tegen de heeren Dun nebier, Vermeulen, Tusenius, Peek en Poortenaar. Het Centraal Administratis Bureau Van het Centraal Administratie Bu reau voor het visscherijbedrijf en aan verwante vakken is een verzoek inge komen om een subsidie van f 2000 voor 1923. B. en W. stellen voor evenals an dere jaren f 1500 te geven. De heer Wardenaar zegt 'cenige jaren geleden meegewerkt te hebben om dit subsidie te verschaffen, omdat hij toen niet precies wist wat dit Centraal Bu reau was. Gezegd werd dat het zoo nut tig was voor de belastingen, maar spr heeft gemerkt dat het niet veel om 't lijf heeft. De opgaven zijn vaak foutief en nu het Rijk de belastingen gaat in nen, acht spr. het bureau heelemaal niet meer noodig. De Voorzitter zegt dat het Bureau niet alleen inlichtingen verstrekt voor de belastingen, maar ook omtrent justi- tioneele en politioneele zaken. De heer Schilling zegt dat 't hem niet erg bekoort, wat men daar op het Centraal Bureau doet. Men gaat daar vaak te ver. Onlangs werden van ar beiders, die f 9 en f 6 per week hadden verdiend, f 3 en f 2 ingehouden voor de belasting. Spr. vindt dit zeer grievend en dit wordt gedaan op inlichtingen van het Centraal Bureau. De inlichtingen, die men wil hebben kan men niet krijgen. De organisaties en de werkloozenkassen hebben daar al wat last van ondervonden. De terug stortingen door de werkloozenkassen veroorzaken deze vaak groote moeite, waar de opgaven van het Centraal Bu reau zoo vaak foutief zijn. Spr. geeft daar voorbeelden van, b.v. van een ar beider, die f 60 in een week zou ver diend hebben, toen hij heel niet had ge werkt. Daarom meent spr. ook dat het subsidie niet meer kan worden ver leend. De heer Tusenius wil zich scharen aan de zijde der vorige sprekers. Spr. wil B. en W. vragen of het werk, dat het Centraal Bureau voor de gemeente doet, f 1500 waard is. De Voorzitter: Dat blijkt uit ons voor stel, anders hadden wij dit niet gedaan De heer Tusenius: En wat zeggen B. en W. over de opmerkingen uit den raad? Uit de stukken blijkt alleen dat de Rijksontvanger het zoo prettig vindt De heer Dalmeyer: Dat wij betalen. De Voorzitter: Hebben de heeren ook het rapport van den Commissaris van Politie gelezen? De heer Dalmeyer: In de Fin. Com missie werd daar weinig waarde aan gehecht. De Voorzitter: Deze acht de rappor ten van het Centraal Bureau voor de politie aan de Visschershaven onmis baar. De heer Schilling: Dan zouden we de politie wel kunnen opdoeken'. Maar spr. neemt het den schrijver van het rap port niet kwalijk. De heer Dunnebier zegt dat de zaak precies dezelfde blijft. Voor onze belas tingen zijn de inlichtingen van even groot belang, onze kohieren moeten in orde zijn. De heer Vermeulen erkent dat wel eens verkeerde gegevens verstrekt zijn, maar het inwerken in zoo'n admini stratie is altijd moeilijk. In den loop van dit jaar zijn echter inwendige ver anderingen ingevoerd, om alle opgaven zoo zuiver mogelijk te maken. Wat de gegevens voor^de belasting be treft, die beperken zich niet enkel tot het leggen van 'loonbeslagen. Het Cen traal Bureau doet veel meer, dooi' bij kans alle diensten der gemeente wordt van de inlichtingen gebruik gemaakt, zoodat de beteekonis van het Bureau voor de gemeente gelijk blijft. Honden den arbeiders ook komen aan Imt Bu reau vragen wat ze verdiend hebben, als ze willen reclameeren tegen hun belasting-aanslag. Wat de inlichtingen voor de politiedienst betreft, deze zou den voor de gemeente veel meer koste*1 dan het geheelo subsidie aan het On fraai Bureau. Vandaar dat spr. meent dat een dergelijk subsidie.absoluut ge wettigd is. De heer Sluiters meent dat we in een. stadium verkeoren, waarin het niet ge- wenscht is het geheele subsidie te schrappen, ook niet met het oog op het onderzoek der raadscommissie inzake de loonen eh arbeids-tijden te IJmuiden Wij moeter. de 'werkgevers niet afstoo- ten. De heer Schilling: O, is 't daarom. De heer Sluiters: Wellicht kan later de Arbeidsbemiddeling in 't zelfde ge bouw worden ondergebracht en onder één administratie. De heer Schilling merkt op dat ver scheidene werkgevers niet aangesloten zijn bij het Centraal Bureau. Spr. vindt goed dat ieder belasting betaalt naar- dat hij verdiend, maar vindt het jam mer dat dooif, de inlichtingen van het Centraal Bureau alleen ue arbeiders achterhaald worden. Lr is ook nog een andere catagorie en spr. wilde dat die er ook bij was. Door den heer Vermeu len werd gezegd dat de verkeerde op gaven niet de schuld waren van het Centraal Bureau. Spr. ziet het echter zoo dat hij een vrouwtje, dat op verbo den tijd kieeden klopt, aan een politie agent wijst en als deze dan proces-ver baal opmaakt, weet de aangever er niets van af. Wat de verstrekking van inlichtingen aan arbeiders aangaat, die kunnen het verdiende dagelijks opschrijven in hun loonboekjes. Ln wanneer de heer Ver meulen spreekt over het zegeltjes plak ken voor het lossen der Duitsche traw lers, daar hebben vooral de organisa ties achter gezeten en bovenal de Centr. Bond van Transportarbeiders. Als wij aan de wensch van den heer Sluiters gevolg geven, zouden wij de werkgevers gaan koopen. De inlichtin gen aan de raadscommissie zal men wel moeten verschaffen, dpet de Ree- dersvereeniging dit niet, dun staat ze in haar hémd. Als het gaat om wat bied je ons, dan maar geen arbeidsbemidde ling en geen arbeidsbeurs. De arbei dersorganisaties verschaffen alle in lichtingen voor niets. De heer Tusenius wijst er ook op dat lang niet alle werkgevers bij het Cen traal Bureau aangesloten zijn.'De op gaven van het Bureau zijn verre van juist, kunnen niet juist zijn, dit weten B. en W. ook wel. Echter wil spr. de zaak nog aanhou den. De raadscommissie moet inlich tingen hebben en toen zij bij de Ree- dersverecniging daarom kwam, werd gezegd dat die bij het Centraal Bureau te krijgen waren. Spr. gelooft dat wij nog wel wat aan het Centraal Bureau kunnen hebben en stelt daarom voor dezen post pro memorie te ramen. De heer Vermeulen ontkent pertinent (Jat het Centraal Bureau handelt als de heer Schilling voorstelt. Het is geen klikspaan-zaakje. Maar krachtens het subsidie was het Bureau verplicht op gevraagde inlichtingen deze te ver strekken. De heer Schilling: Goed, dan is het zoo, dat als de diender mij vraagt of ik weet welk vrouwtje een kleed geklopt heeft, ik het ga vertellen. De heer Nijssen: Voor mij is 't voor naamste dat men niet op de inlichtin gen van het Centraal Bureau aan kan, omdat ze niet juist zijn. In stemming komt dan het voorstel van B. en W. om f 1500 subsidie'te ge ven. Dit wordt met 106 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heefen Slui ters, Landeweert, Handgraaf, Dunne bier, Vermeulen eri Portenaar. De heer Tusenius trekt daarop zijn voorstel, om den post pro-memorie te ramen, in. Aan het zièkenfonds Velseroord wordt vooi1 1923 een subsidie van f 700 toegekend. Geheime zitting. Na afhandeling der uitgaven gaat de raad op verzoek van den heer Dal meyer in geheime zitting. Na een half uur wordt de vergadering heropend en zijn aan de orde de Ontvangsten. Bij post 6, renten van kapitalen, zegt de heer Baarda dat de stortingen dooi de R.K. Bouwvereeniging gedaan wor den bij de Hanzebank. Spr. vraagt of B. en W. niet kunnen bevorder--n dat deze stortingen, evenals die van de an dere Bouwverecnigingen, gedaan wor den bij den gemeente-ontvanger. De heer Handgraaf: Daar waren wij al mee bezig en wij doen er ons best voor. De heer Dunnebier: Maar wij kunnen ze er niet toe verplichten. De heer Tusenius vraagt of de aan- deelen der Centrale Bouwmaterialen- voorziening niet van de hand kunnen worden gedaan. De Voorzitter: Wilt u ze nemen? Wij hebben het geprobeerd. De heer Dunnebier: Wat biedt u? Hoofdelijke Omslag. Post 19, de Plaatselijke inkomsten belasting, wordt vastgesteld op f 710000 Belasting op publieke vermakelijk heden. De heer Schilling vraagt waarom de ze post lager geraamd dan de opbrengst van verleden jaar. Spr. meent toch dat de inkomsten van deze belasting gere geld zullen stijgen. De Voorzitter: Dat is nog niet vast. Van de bioscoop-directies heb ik de be dreiging gekregen, dat ais de belasting zoo noug niijit, zij hun zaken zuilen sluiten. Leroep: Ook niet erg. De heer Schilling: Ja, als het daarom te doen is, laten wij dan lob procent hefien. Maar is ai eens onderzoent oi ueze belasting netaaja kan wordenin dien niet, dan is de raau verplicht die te verlagen. De v oorzitter: Als ze niet bestaan konden, waren ze allang verdwenen. De voorzitter: nat klopt niet met de reclame, die ze ervoor maken. De heer schilling: ja, ais de zaak niet gaat, maant men humbug en roept: koopt un. öpr. mernt echter op dat de grootste opbrengst van deze belasting uit een andere richting komt. De heer Lanueweeit: ue kermesse d'eté. De heer Schilling: Dat was iets bui tengewoons, ais die weerkomt, praten wij er eerst eens over. Maar de sport neemt tegenwoordig een groote vlucht en daarom meent spr. uat deze post veilig op i 20UUÜ kan gesteld worden. De heer DunneDier: Na de verhoo ging tot 30 procent zijn er nog ïneer- uere bioscopen bijgekomen. De heer Schilling wii geen voorstel doen, maar hoopt toch uat B. en W. eens een als door hem gewenscht on derzoek willen instellen. De Voorzitter zegt dit toe. De post wordt vastgesteld op f 18000. Bij post 27 vraagt de heer Vermeulen of ue sciioolgeidhefiing niet herzien moet worden. De heei' Landeweert: Dat is pas ge beurd. Bij post 42 zegt de heer Wardenaar dat er woningbouwvereenigingen zijn, die het onderhoud voordeeliger kunnen hebben, n.l. door aanbesteding. De heer Dunnebier: Dat kan niet. De andere posten geven geen aanlei ding meer tot opmerkingen. De begrooting wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aanbesteding bijzondere scholen. De heer Landeweert zegt dat de raadsleden hebben gekregen het con cept-schrijven aan den Minister van Onderwijs, naar aanleiding van het adres van den Ned. Aannemersbond in zake de aanbesteding van bijzondere scholen. Spr. vraagt of de raad goed vindt dat dit verzonden wordt. De heer Diepeudaal: Ligt er niet te veel het cachet op, dat het alleen de R.K. scholen aangaat. De Voorzitter: Daar hebben we ons zooveel mogelijk van onthouden. De heer Diepenrïaal: Ik had het lie ver toch meer algemeen gezien, als gel dend voor alle confessioneele scholen. De heer Landeweert: We zijn van een bepaald geval uitgegaan, maar de be doeling is toch dat het schrijven geldt voor alle scholen. Met algemeene stemmen wordt daar op besloten het volgend schrijven aan den Minister van Onderwijs te richten: „Geeft eerbiedig te kennen, de Raad der gemeente Velsen: dat hij'in zijne vergadering van 21 November j.l. ken nis nam van het hierbij gaand adrefe van het bestuur der afd. Kennemer- land van den- Ned. Aannemersbond; dat hij de, in verband daarmede ge voerde discussies bleek, dat in het be stek van het door het R.K. Schoolbe stuur St. Laurentius te Velseroord te stichten schoolgebouw aldaar eene be paling voorkomt, dat de aanbesteding geschiedt onder R. Kath., aannemers leden eener Katholieke georganiseerde Bouwvak-patroonsbond; dat deze beperkende bepaling naar zijn gevoelen niet. in overeenstemming is met een loyale opvatting van de voor de bijzondere schoolbesturen bestaande mogelijkheid tot onderhandsche aan besteding van schoolbouw; dat, waar de Lager Onderwijswet 1920 aan bedoel de besturen die mogelijkheid laat, zulks naar zijne meening nog niet in zich sluit dót religieus andersdenkenden totaal worden uitgesloten om aan die aanbe steding deel te nemen; Reden waarom hij Uwe Exc. verzoekt Uwe meening in dezen aan hem ken baar te maken en, voor 't geval de hier- /oren geschetste handelwijze toelaat baar wordt geacht, het daarheen te lei d*n dat, althans bij de komende wijzi ging der Lager Onderwijswet 1920, aan de mogehjkhfid dezer onbillijke han delingen een einde wordt gemaakt." Hierop wo"dt de vergadering geslo ten. De retributie voor Het gebruik' van den afslag, 2 van de opbrengst van de verkochte visch bedragen, heeft op geleverd Totaal in 1921 f 225.889.73 retributie 2% 1920 - 300.125.92s 1919 - 480.690.33s 1918 - 369.942.68 1917- 275.273.52s 1916 - 732.051.42 1915 - 357.754.65 1914- 142.689.38 1913- 139.916.07 1912- 139.488.11 1911 - 107.580.65s 1910- 100.607.59 1909- 89.684.99s 1908- 71.323.94 1907- 47.543.44 1906- 46.819.67 1905- 40.727.98 1904- 35.614.19s 1903- 28.421.39 1902- 20.049.63s 1901 - 11.805.84s 1900- 11.634.99s 6 maand. 1899 - 5.367.09 2„ 2 2" 2 2 2 2 2 2 2 2 2 (8 m. 2 (4 2 1» i„ 1 1» i„ 1» i„ (75 m. 1 '(4sm. 2 2 VISSCHERSHAVEN EN VISSCHERIJ TE IJMUIDEN. V. Opbrengst retributie voor den afslag. Wijze van vervoer. Evenals in vorige jaren werd ook in het verslagjaar de hier aangevoerde visch voor het grootste gedeelte per spoor verzonden, terwijl een ander kleiner, hoewel op zichzelf niet belang rijk gedeelte per vaartuig wordt ver voerd. Vervoer per vaartuig. Aan versche visch werd in het ver slagjaar per vaartuig vervoerd 11.946.330 K.G. tegen 11.269.930 K.G. in het voorafgaande jaar, dus 694.400 K.g. of 6 meer. Aan zoutevisch werd 841.800 K.G. verzonden, tegen 345.180 K.G. in 1920, dus 496.620 K.G. of ruim 143 meer. De verzending van pekelharing be droeg 5.078.760 K.G., tegen 7.836.480 K.g. in 1920, dus 2.757.720 K.G., of ruim 35 minder. Voorts bedroeg de verzending van gedroogde visch 181.560 K.G. tegen 153.740 K.G. in 1920, dus 27.820 K.G., of ruim 18 meer. Totaal vervoer per vaartuig. De totale hoeveelheid per vaartuig verzonden visch was in het verslagjaar kleiner, dan in het voorafgaande jaar. Die hoeveelheid bedroeg thans 18.066.450 K.G., tegen 19.605.330 K.G. in 1920 en verminderde derhalve met 1.538.880 K.G. of ruim 7 Ofschoon het vischvervoer per vaar tuig, niettegenstaande den toegenomen tanvoer van versche visch, eenigszins \chteruit blijkt gegaan te zijn, was dat eervoer toch weder zeer belangrijk. De ichteruitgang was uitsluitend het ge volg van den bijzonder geringen ha- ringaanvoer en de slapte in den haring- handel, in verband daarmede. Overigens was de verzending van al- !e soorten van visch per vaartuig min of meer toegenomen. Het spreekt van zelf, dat de buitenge woon hooge spoorvrachten het vervoer per vaartuig in sterke mate bevorder den. De versche visch bijv., voor de Belgische markten bestemd, werd voor een zeer groot deel op die wijze verzon den. Evenals in het vorige jaar hield ook thans de Vischhandel-vereeniging alhier, het vervoer per vaartuig naar België geheel in handen, waartoe zij een eigen dienst met motorbooten op dat land onderhield. De verzending bleef op coöperatieven voet geregeld, zoodat een groot deel van de winst aan de verzenders ten goede kwam. Parti culiere diensten op Amsterdam, den Haag, Rotterdam, enz. zorgden voorts voor het vervoer van visch per vaar tuig naar het binnenland. Ook van deze diensten werd weder een druk gebruik gemaakt. De groote vermeerdering van het ver voer van zoutevisch per vaartuig was een gevolg van de omstandigheid, dat zeer belangrijke hoeveelheden versche visch, bij de herhaaldelijk lage visch- prijzen, door de zouters werden aange kocht, om later als zoutevisch, voorna melijk naar de Belgische markten, te worden verzonden. Ook de handel in gedroogde visch en daarmede tevens de verzending van dit artikel was levendiger, dan in het vorige jaar, als gevolg van de lagere vischprijzen, welke uiteraard den aan koop van visch, bestemd voor de dro gerij, evenals voor de zouterij, in sterke mate bevorderden. Vandaar dat ook het vervoer per vaartuig van deze visch was toegenomen. Om de hierboven reeds vermelde re den was daarentegen het vervoer van haring belangrijk achteruitgegaan. De neer Schilling is het daar niet mee eens. leuere zakenman zal zoo lang rnogelijiv trachten het vol te hou- uen en hopen op betere tijden. Door de zware belastingen komen ze ook tot de meer inferieure lilins. 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2