ORGAAN VOOR D NTE VELSEN PEnnaco Vergcbjfnt Woensdag!* Zateré^gg voor alle technische oliën en vetten No. 15 Woensdtg 20 December 1922 Kleins Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per repel. bij VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing ln het Zaterdagnommer gegarandeerd. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onds en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bn- reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. Do Administratie. OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op den Tweeden Kerstdag en Nieuwjaarsdag. VAN DEN WACHTTOREN. De nederlaag van den Mammon te Oberammergau. Het gevaarlijke Oosten. INGEZONDEN MEDEDEELING. BIOSCOOP „FLÖKA' PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De bouw van de nieuwe Poort voor de Groote Fabriek. IJmuider Bestuurdersbond. Donderdagavond had de IJ. B. B. in de Cycloop een openbare vergadering belegd waarin de heer D. F. G. Schilling optrad om te spreken over de werk loosheid en de actie tegen het marten van vreemde visschersschepen alhier. In zijn openingswoord deelde de lung, voorzitter mede dat de heer Schilling deze gelegenheid gaarne had aangegre pen om de persoonlijke aanvallen op hem te kunnen tegenspreken in deze vergadering. De heer Schilling betoog de dat de werkloosheid groot is en hare bestrijding voor de regeeringslichamen een ernstige taak. Werkverschaffing is de gewenschte oplossing mits deze niet bestaat in het verrichten van onzinnige arbeid en dus productief zij. Verder moet zij niet al te zeer het pro bleem verplaatsen door het uitvoeren van werken waartoe anders andere ar beiders gebruikt zouden word om die dus op hun beurt werkloos worden. In dat licht beschouwd zijn de beide werken waarover men in onze gemeente veel gesproken heeft n.l. de ophooging van de Biezen en het verbeteren van den Rijksweg geen goede werkverruiming. In het geval van de Biezen toch betreft liet een werk dat door de gemeente in de eerste plaats gedaan wordt omdat die begraafplaats vergroot moet worden De Rijksweg, die zooals de naam reeds aanduidt door het rijk onderhou den moet worden, dacht men op deze wijze een noodzakelijke verbetering te doen ondergaan gedeeltelijk ten koste van de provincie en de gemeente. Nu zouden zijn bezwaren tegen die informaliteiten niet zoo groot zijn in dien men niet het plan had gemaakt de ze werken te betalen ver beneden het standaardloon in die bedrijven om er aldus die loonen mee te drukken. Lou ter als werkverruiming had de commis sie uit de gemeenteraad waarvan hij deel uitmaakte moeite gedaan voor het aanleggen van een weg langs de zee- reep van Zandvoort naar IJmuiden maar dit is mislukt doordat de gemeen te Bloemendaal niet de kosten voor haar deel betalen wilde en men toch slecht kon eischen dat Velsen ten bate van die gemeente zou betalen. Verder had spreker met 2 onzer wet houders op audiëntie geweest aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken waarbij bleek dat die heeren weinig be grepen van den toestand te IJmuiden. Toch had men eenige verbetering voor de Noordzeevisschers verkregen al was het dan niet veel. Reeds toen had men er op gewezen dat voor een loon van 40 cent men nie mand kan laten arbeiden. Het resultaat is echter geweest dat men thans van daar heeft gedecreteerd dat niet meer dan 37a/2 cent uitbetaald mag worden. Het speet den heer Schilling dat hij de oproeping voor die spoedvergadering van den Raad eerst te laat las, wellicht had hij bij aanwezigheid een andere koers gewezen. Nu echter onze gemeen te noodgedrongen het werk aan de Bie- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan 1 echt op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. zen op die voorwaarden laat doen zal hij er voor blijven strijden daarin verbete ring te brengen. Zooals de zaken nu staan veroordeelde hij echter dat de ar beiders bij dit werk gemolesteerd wor den door een werkloozen agitatie komi- tee onder de auspiciën van Wijnkoop c.s. Dit W. A. K. bestaat meest uit geor ganiseerde ongeorganiseerden en uit beroeps-werkloozen. Aan het einde van dit deel zijner rede stelt spreker voor aan te nemen de volgende Motie. De openbare vergadering, uitgeschre ven en geleid door.den IJmuider Be- stuurdersbond op Donderdag 14 Decem ber 1922 en bijeen in de bovenzaal van Café „Cycloop" gehoord de besprekingen over de werkloosheid, werkverschaffing en de uit te voeren werkzaamheden door de werkloozen; kennis genomen hebbende van de werkzaamheden die thans aan de be graafplaats „De Biezen" plaats hebben; gehoord den inhoud van het gemeen teblad van Velsen No. 7 van "het jaar 1922; waaruit zeer duidelijk blijkt dat bedoelde werkzaamheden noodzakelijk moeten'geschieden en het daarom abso luut productief werk is; kennis genomen hebbende van het loon dat voor bedoeld productief werk door onze gemeente aan de arbeiders wordt betaald; spreekt als ha^,r meening uit, dat de gemeente Velsen bedoeld werk behoort uit te voeren tegen het plaatselijk stan daardloon, terwijl zij tevens meent dat een loon, zelfs voor inproductieven ar beid, van f O.37V2 of f 0.40 per uur, abso luut onvoldoende is om zelfs op de meest bescheiden manier van te kun nen leven; besluit deze motie ter kennis te bren gen van den Raad der gemeente Velsen en .de pers en gaat over tot de orde. Na een, somwijlen heftig persoonlijk debat, over deze motie met eenige voor standers van het W. A. K. en den secre taris der Chr. Besturen Bond werd deze motie met algemeene stemmen aange nomen. Daarop sprak de heer Schilling over de actie tegen de vreemde schepen die dobr de reeders gevoerd wordt. Door re presaille-maatregelen zou, indien dit streven gelukt, een groot deel van het afzetgebied dat de vischhandel met groote energie-heeft verworven verloren gaan. In geen geval zouden meer IJmui der schepen in de vaart gebracht kun nen worden dan thans varen want het meeste wat nog stilligt is verwaarloosd of failliet. Indien het bedrijf niet vol doende rendabel is ligt dat zeker aan het wanbeheer der directies waarvan de spreker eenige „malle gevallen" ver telde. Hij was blij dat in dezen de arbei ders van verschillende richting en be drijf met de vischkoopers en andere be langhebbenden hand in hand konden gaan om de regeering van de kleinzieli ge wensch der reeders af te houden. Als alle betrokkennen in dezen waak zaam en actief zijn zal wellicht deze ramp voor het bedrijf afgewend kunnen worden. Tenslotte lichtte nog een der aanwe zigen een van de genoemde „malle ge vallen" als gewoon toe en betuigde ook de secretaris der Chr. B. B. in dezen op het standpunt van den heer Schilling te staan. 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t es m 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberieht'en zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0,75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op 26 December a.s. (Tweede Kerstdag) en op 1 Januari d. a. v. (Nieuwjaarsdag), het bureau van den Burgerlijken Stand op verzoek van belanghebbenden alleen tot het doen van overlijdensaangiften zal wor den geopend tusschen 9'/9 en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, 18 Decembr 1922. De Ambtenaar v. d. Burgerlijke Stand voornoemd, E. W. DE BOER. Het te midden der bergen gelegen plaatsje Oberammergau is beroemd door de Passie (lijdens)-spelen. Door koorzang, tableaux en tooneelspel wordt daar om de tien jaar het lijden en sterven van Christus voorge steld. Het zijn geen beroepszangers en spelers maar eenvoudige dorpelingen, die daar een groote schare uit vele landen wijding en schoonheid geven. Ook dezen zomer zijn velen naar Beieren gereisd, om de voorstelling te aanschouwen. Sommigen gaven als hun indruk weer, dat men er te Oberammergau een zaakje van maakt. Mis schien waren ze teleurgesteld in hun valuta verwachting, hoewel voor de bezitters van guldens en dollars het verblijf te Oberam mergau zeer goedkoop was. Maar deze dorpsmenschen hebben bewe zen, dat zij niet om het geld noch om het succes maar inderdaad uit liefde voor de kunst en bovenal uit eerbied voor de kruisgeschiedenis hun bijzondere gaven gebruiken. Een Amerikaansche film-onderneming heeft hun een millioen dollar geboden, indien zij een voorstelling wilden geven voor het opnemen van bioscoopbeelden. Dit voorstel heeft in het Beiersche dorpje heel wat beweging verwekt. De meesten moeten daar hard werken en leven in armoe; de hoop, dat zij dezen zomer aan de gasten veel zouden verdienen, is niet meegevallen. Sommigen verdedigden het aannemen van het verlokkelijke aanbod, door de bewering, dat het Passie-spel zijn invloed zou kunnen uitoefenen op het leven van velen, die niet naar Oberammer gau kunnen komen. Men zegt wel eens meer Ood, als men geld bedoeldMaar in de dorpsvergadering werd ook gedreigd, dat men met hamer en bijtel het inschrift van het Lodewijks monument zou vernieti gen, als men bezweek voor den dollar. Dit monument is een marmeren crucifix met het opschrift: „Trouw aan de gewoon ten der voorouders, Oberammergau, ge schonken uit dankbare herinnering aan het Passie-spel door koning Lodewijk 11". Het hoofdbezwaar tegen de filmopname was de ontwijding van het heilige spel tot bioscoopvermakelijkheid. Ook begreep men, dat de beelden zouden lijden door de snelle beweging, waarmee de film moet worden afgerold. Vooral de ouderen, waaronder de Christus van het spel, Anton Lang, verzetten zich tegen het aanbod. Zij bezweken niet voor den rijkdom maar bleven trouw aan de oude, heilige over levering. Het Passie-spel is geen commer- cieele onderneming; de opbrengst komt in een dorpskas, de spelers krijgen slechts een kleine vergoeding voor al hun. werk. De almachtige Dollar bleek te Oberam mergau niet almachtig te zijn. De spelers zijn naar den barbier gegaan en hebben hun lange haren, noodig voor de bijbelsche figuren, die zij voorstellen, laten afknippen, om sterk te blijven tegen de verleiding van een aangeboden schat. En nadat het Passie-spel was afgeloopen, is er een Mis gevierd uit dankbaarheid, dat zij aan hun overlevering getrouw mochten blijven. Zoo hebben de Oberammergauers eerst door hun spel en daarna door hun weigering voor de film te spelen, bewezen, dat er goederen van hoogere waarde zijn dan het geld, schatten des harten, die men tegen de schatten der portemonnaie niet moet verkwanselen. Het gaat met de conferentie te Lausannes als het met haar vele voorgangers. Nu eens heet mislukking zeker en dan plotseling trekken de wolken weg en schijnt de zon van toenadering. Men zal ten slotte tot een resultaat moeten komen, maar er zijn ook resultaten, waarmee inen weinig opschiet. Als het alleen maar ging, om de overmoe dig geworden Turken te dwingen, zich wat in te binden Maar de Geallieerden zijn het voor de zooveelste maal niet met elkaar eens; de Franschen zijn den Turken niet slecht gezind, de Engelschen zouden ze liefst voor goed naar Azië deporteeren. De Russen zijn de Turken in hun eischen een handje komen helpen, maar onder- tusschen is die hulp voor Turkije niet onbedenkelijk. Rusland en Turkije zijn van ouds buurlui met strijdige belangen. De kwestie van den petroleumrijkdom van Turkije speelt hier ook een grooten rol. Amerika stuurde naar Lausannes geen afgevaardigde maar een toeschouwer, een dwarskijker. Deze schijnt de Turken wat inschikkelijker gemaakt te hebben, door met den toorn der nieuwe wereld te dreigën en daarna is er wat schot in de conferentie gekomen. We lazen een aantal uitspraken van Balkanbladen, die ons een kijk geven op de verschillende conflicten, die aan de orde zijn en weggeconfereerd moeten worden. Zoo schrijft een Bulgaarsch dagblad De Turken zijn terug in Europa. Turkije krijgt Con tantinopel en de Dardanelien terug. Wie bracht hen terug Het zijn onze bondgenooten in het Westen. Deze terugkeer der Turken is niet alleen een nederlaag' voor de Balkanvolkeren alleen. Het is een nederlaag voor onze groote bondgenooten. Wij kunnen onze belangen niet langer aan Frankrijk toevertrouwen, daar ze lijnrecht in strijd zijn met zijn belangen. Wij zijn niet de slaven van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. En in een Roemeensch dagblad, dat te Boekarest verschijnt, schrijft men over de verhoudingen tusschen Turkije en Rusland De Russische politiek, vroeger en heden, heeft twee plannen, om Rusland en de zeestraten te winnen. Het eene loopt over de lichamen der Balkanstatenhet andere loopt door Klein-Azié. Overtuigd, dat het eerste plan geen kans van slagen heeft, hebben de Sovjets zich tot het laatste gewend. Maar nu door de Turksche over winning de Grieken in Klein-Azië deze laatste weg gesloten is, zuilen de Sovjets terugkeeren tot het eerste plan, om over het gebied der Balkanstaten Constantinopel te bereiken. De Turken vertrouwen Rusland zeker niet, al zet het nog zoo'n vriendelijk gezicht de overige Balkanstaten weten al te goed, dat de Turken gaarne hun macht al verder over den Balkanstaten willen uitstrekken. Ziedaar een paar kwesties, die te Lausannes een allen bevredigende schikking zoo moeilijk maken. Het is daar een puzzle van vele stukjes steen, die tot een goed figuur gemaakt moeten worden. Het beste adres 4 HARINGKADE VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste "^ÜKii Een medewerker van 't „Hbld." schrijft o.m. Kort geleden is er op gewezen hoe urgent de nieuwe sluisbouw te IJmuiden is en er op aangedrongen, dat meer geld zou wor den uitgetrokken voor dit voor Amster dam zoo noodzakelijke bouwwerk. Nu dit bedrag gering gebleven is, zou men wel licht den indruk kunnen krijgen, dat het te IJmuiden een slakkengang gaat, dat er geen leven in zit. Dit was aanleiding ons tot den hoofdingenieur van den sluisbouw, Ir. I. A. Ringers, te wenden met het ver zoek ons nogmaals een kijkje op het werk te gunnen, hetgeen deze gaarne toestond. Wanneer men thans op het werk komt, dat wij de eerste maal in Mei bezochten, staat men verstomd over wat sindsdien geschied is! Toen lag het terrein nog groo- tendeels op 4 M. N.A.P., thans is de sluisput en een deel der werkputten over, bijna de geheele oppervlakte op 7.5 a 9 M. onder N A.P., dus 11.5 a 13 M. dieperDaar staan nog de reusachtige graafmachines der Amsterdamsche Ballast Maatschappij, wier aantal n®g met één is vermeerderd, een buitengewoon groote, die, staande op het terrein op 4 M. N.A.P., het zand weg graaft tot 8 M. N.A.P.,_een unicum in ons lage land! Behoudens een korte nacht rust draaien die machines maar steeds door en leveren hun massa's af Ook het nat-baggerbedrijf van de Firma Den Breeje van den Bout heeft niet stil gestaan. Het binnen toeleidingskanaal is reeds over groote lengte gereed fenf men kan nu reeds zien welke groote oppervlakte kom! te lig gen tusschen de nieuwe sluis en de Velser- brug. Een deel van het definitieve beloop aan de Noordzijde van het kanaal is even eens gereed, en bekleed. Daar in den laatsten tijd zooveel over het zand van IJmuiden is gesproken en ge schreven, vroegen wij den hoofdingenieur hoe het nu eigenlijk met de kosten van die ontgraving staat. Wij vernamen toch, dat reeds 6.500 000 kub. M. afgevoerd is en be grepen niet hoe dat mogelijk is voor de be trekkelijk geringe som welke blijkens de opgave in de bladen verwerkt is, Veel suc ces had onze vraag nietEr is nog iets als... dienstgeheim, dat ook den vriendelijksten gastheer tot een stroef ambtenaar kan maken. Doch* dit kwamen wij mede door gege vens van een ander zeer bevoegde zijde, wel te weten, dat de gemiddelde zandprijs zeer laag is en dat groote hoeveelheden zelfs voor ntels worden weggehaald. Het meest interessante vonden wij op het werk het heien van den zwaren, langen damwand. In herinnering zij gebracht dat besloten was een proefput van langen ijze ren damwand te maken van 5 -f- 5M2, in doorsnee en dat o.m. nog te bewijzen was, dat het mogelijk is de planken die 26 M. lang zijn, tot een dichten wand geheel in het fijne zand te heien. Wij vernamen nu dat de moeilijkheid grooter is voor een kleinen dan voor een grooten put en wel omdat het aantal hoe ken, het moeilijkste deel, per meterlengte van den wand in het eerste geval grooter is dan in het tweede. Men besloot daarom eerst de geheele kuip in eikaar te zetten, voor men met heien begon. Daarom moest echter, nadat een plank van 26 M. geplaatst was, de volgende, die met een haak in de eerste sluit, zoo hoog geheschen worden, dat zij geheel boven de eerste hing, waarna deze tweede met haar haak vormig omgebogen rand in den rand van de eerste geschoven kon worden. Dit hooge hijschen is mogelijk geworden door een hoogen toren te bouwen en op dien toren een draaikraan te plaatsen, waarvan de top ongeveer 45 M. boven den putbodem staat. Op de j.l. Woensdag gehouden vergade ring der Anti-Rev. Kiesvereeniging N. en O., werden voor de a.s. Statenverkiezing der Prov.-Staten tot candidaten gesteld de heeren Mr. A. Bruch Haarlem, K. Baas Kzn. vrij gestelde der Amsterdamsche Christelijke Besturenbond, F- P. Vermeulen alhier, Mr. W. Hellema alhier, K. Biesheuvel Halfweg, Mr. Hop Haarlemmermeer en H. Knaap Haarlemmermeer. Te kwart na tien werd deze druk be zochte vergadering gesloten.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1