Voor het examen boekhouden, af genomen door de Vereeniging van Leer aren en voor het diploma van Mercuri- us, slaagde Mej. C. de Pagter en de heer T. de Pagter alhier. Maandagmiddag, tegen half twee liep de zesjarige N. Gr. al spelende met zijn lioofd tegen een muur van een per ceel op het Koningsplein waardoor hij, naar lil. Dbl. meldt, een vrij ernstige hoofdwonde vlak boven een zijner oogen opliep. Nadat in de apotheek op het Ko ningsplein een noodverband was ge legd, verleende Dr. Robles de Vries ge neeskundige hulp. Een nieuwe maatschappij. Vrijdagavond trad in het gebouw v. Chr. Belangen op prof. Mi'. P. A. Diepen horst uit Amsterdam met een lezing over: Een nieuwe maatschappij. liet succes dat O. von Spengler heeft niet zijn „De ondergang van het Avond land" in welk boek de val van onze cul tuur wordt gefantaseerd, was voor den spreker weer een bewijs hoe in alle kringen onzer samenleving die vernieti ging en de komst eener nieuwe maat schappij verwacht wordt. Kenmerkend is echter dat deze ver nieuwing vooral op economisch terrein verwacht wordt. Het socialisme en het bolsjewisme verwachten zoo een nieuwe maatschap pij. Gedreven door die verwachting ver werpen liare aanhangers al het rustige van het heden. Ze gelooven in het vol maakte geluk dat dan komt. Als voor beeld noemde de spreker Mevr. Roland Holst. Vele van deze idealisten staan ver boven de onverschilligen die zich nergens iets van aantrekken en kalm hun leven uitleven. Toch is volgens hem voor de christen dit idealisme onmogelijk. Die weet dat alleen materieele veranderingen nooit het geluk kunnen brengen. Het socialis me is gebouwd op het historisch mate rialisme en men gelooft daar dat de om standigheden van het zijn het bewust zijn bepalen. De christen weet dat men zich bewust gelukkig kan zijn ook al is men in on gelukkige economische positie. Maar toch heeft hij te streven naar een sa menleving waarin men als christen kan leven. De spreker waarschuwde tegen het oppervlakkig en lichtvaardig gebruik van bijbelteksten in dezen. Dit leidt tot profanatie zooals wel gebeurd is toen men met teksten het al of niet christe lijke van vrijhandel trachte aan te too- nen. Wel geeft de Schrift in zijn geheel de geest aan waaruit de maatschappij gebouwd moet worden. Zoo eischt de christen eerbied voor de historie en voor het recht der persoonlijkheid. Boven dien erkenning van de realiteit der zon de als macht die elke verandering on volkomen maakt. Het absoluut goede zullen wij op aarde nooit bereiken. Maar juist het Calvinisme heeft heel sterk al tijd de'taak der christenen op maat schappelijk gebied gevoeld en over het beroepsleven van een mensch spreekt het dan ook van „goddelijk beroep". De vergadering, die met gebed ge opend en gesloten werd, was niet druk bezocht. Vreemde Visschersvaartuigen in onze haven. Het bestuur der Vereeniging van ree- ders van visschersvaartuigen te IJmui- den is sedert geruimen tijd onvermoeid bezig actie te voeren tegen het markten te IJmuiden van vreemde visschers vaartuigen, met name tegen de Duitsche stoomtrawlers, voor wie het markten te IJmuiden bij den zeer lagen marken stand buitengewoon gunstige resulta ten kan opleveren. De aanleiding tot het bezoeken van de IJmuider vischmarkt door Duitsche stoomtrawlers is in hoofdzaak gelegen in tie omstandigheid, dat de IJmuider stoomtrawlers van IJmuiden wegble ven, toen in 1921 in Engeland, wegens de staking in de kolenmijnen en door loongeschillen in het visscherijbedrijf aldaar een groot deel van de Engelsche stoointrawlervloot was opgelegd en voor de IJmuider stoomtrawlers een groot afzetgebied tegen zeer loonende prijzen werd gevonden in de Engelsche, havens. Toen evenwel de toestand in Enge land na de staking zich normaliseerde, wenschten de IJmuider reeders liefst hun schepen weder thuis te laten markten, doch vonden het arbeidsveld daar gedeeltelijk door de Duitsche schepen veroverd, welker komst gedu rende de voorafgaande periode een groote uitkomst was geweest voor den visclihandel aldaar, voor de binnen- landsche vischvoorziening en niet min der voor de inkomsten van het Staats- visschershavenbedrijf en voor de arbei dende klassen. Bij onze regeering is van dien tijd af door de Reedersvereeniging te IJmui den onvermoeid aangedrongen op be schermende bepalingen voor de natio nale stoomvisscherij, wier schepen, naar haar meening schade ondervonden door de vreemde vaartuigen en schijnen haar betoogen eindelijk een willig oor bij hel^ departement van Landbouw te hebben gevonden. Vanwege dit departement wordt al thans bij den Minister van Waterstaat waaronder het Staatsvisschershaven- bedrijf te IJmuiden ressorteert, aange drongen op belangrijke verhooging van de retributie voor den viscliafslag van vreemde visschersschepen. Het eischen van een zeer verhoogde retributie van vreemde visschersvaartuigen moge ten doel hebben tegemoetkoming in het te kort op de exploitatie van het Staats- visschershavenbedrijf, in werkelijkheid zal de door het departement van Land bouw voorgestelde retributieverhooging het markten van vreemde visschers vaartuigen onmogelijk maken. Hierom is 't de reedersvereeniging natuurlijk te doen. Bij geen enkele andere organisatie van belanghebbenden in het visscherij bedrijf te IJmuiden vindt dit streven van de reedersvereeniging echter steun noch bij den vischhandel, noch bij de arbeidersorganisaties, noch bij de lei ders der aanverwante bedrijven. Het bestuur van de IJmuider Visch- handelvereeniging heeft zich zelfstan dig met een zeer uitvoerig request ter zake tot den Minister van Waterstaat gewend om haar waarschuwende stem té laten hooren tegen het heffen van een zoodanig hooge retributie, dat de vreemde visschersvaartuigen daarom de haven van IJmuiden zullen moéten mijden. De gronden, waarop in het request van de IJmuider Vischhandelvereoni- ging bezwaar wordt gemaakt tegen de h.i. te groote voorgestelde retributie verhooging voor vreemde visschers vaartuigen, luiden in hoofdzaak als volgt: Xdat zij dezen maatregel, onder- be paalde reserves, niet onbillijk zoude achten omdat haar inziens deze vis schersvaartuigen onvoldoende bijdra gen in de kosten van de exploitatie van liet Staatsvisschershavenbedrijf dat zij echter de meening is toege daan, dat een verhooging alleen dan doel zal treffen indien de retributie niet zóó hoog wordt opgevoerd, dat de vreemde visschersvaartuigen de haven van IJmuiden zullen mijden, waardoor de inkomsten van het Staatsvisschers havenbedrijf in plaats van te vermeer deren een zeer belangrijken achteruit gang zouden ondergaan; dat een eventueele verhooging van retributie zich h.i. hoogstens tot 2 a 3 '/o boven het thans bestaande tarief zou den dienen te beperken daar zulks an ders zeer waarschijnlijk aanleiding zou geven tot bovengenoemde mijding der IJmuider visschershaven door de vreemde visschersvaartuigen; dat zij vermeent pr op te moeten wij zen dat het wegblijven dezer schepen zeer nadeelige en ver strekkende gevol gen zal blijken te hebben voor den op bloei van IJmuiden, zoowel thans als in de toekomst en vele belangen daardoor worden geschaad, hetwelk zij met on derstaande voorbeelden meent te moe ten toelichten: a. de inkomsten van het Staatsvis schershavenbedrijf zullen door het wegblijven der vreemde, sche pen aanmerkelijk verminderen, zooals hierboven bereids is opge merkt; b. de werkloosheid in het bedrijf en aanverwante zaken zal zeer toe nemen en de gisting onder de ar- beidsbevolking verhoogen; c. door de geringere aanvoer zullen de vischprijzen belangrijk stijgen, hetgeen voor de vischvoorziening in Nederland van zeer ongunsti- gen invloed zal zijn, te meer daar door de algemeene loonsverla ging in den lande de voedselvoor ziening niet behoort te worden ingekrompen en de prijzen niet kunstmatig mogen worden opge voerd; d. de nevenbedrijven als ijsfabrie ken, smederijen, proviandinrich ting enz. zullen door het wegblij ven van vreemde schepen even eens zeer worden geschaad; e. de mogelijkheid is zeer groot dat het uitvoerverbod van visch uit Duitschland weer zal worden op geheven en ons land, België, Lu xemburg, Elsasz en Lotharingen en Zwitserland weer overstroomd worden met Duitsche visch per spoor in bovengenoemde landen aangevoerd, waardoor de IJmui der Vischhandelaren in hunne zaken ten zeerste zullen worden bemoeilijkt; f. door te verwachten mindere aan voeren zullen de vischhandelaren en aanverwante zaken hun tegen woordig personeel niet kunnen aanhouden en dat gedeeltelijk moeten ontslaan met de gevolgen onder b vermeld; g. indien de vreemde visschersvaar tuigen de haven van IJmuiden moeten gaan mijden wegens te hooge retributierechten, zullen zij op andere wijze trachten afzet voor hun visch te vinden, hetzij door te markten in andere Neder- landsche havens als Helder, Am sterdam, Vlaardingen of Rotter dam, waardoor de IJmuider vischhandel totaal ontwricht zou ^worden, hetzij in de Belgische havens Antwerpen en Osténde, waardoor het voornaamste bui- tenlandsche afzetgebied grooten- deels zou verloren gaan, hetgeen noodlottig zou zijn voor den han del en in nog grooter mate voor de reederijen te IJmuiden. Om bovengenoemde redenen ver meent de IJmuider Vischhandelvereeni- ging een waarschuwende stem te moe ten laten hooren tegeli alle maatrege len, die ten gevolge zouden hebben dat vreemde visschersvaartuigen de haven van IJmuiden zouden mijden, te meer daar door verschillende omstandighe den de IJmuider visschersvloot niet in staat is IJmuiden in voldoende mate van visch te voorzien, en merkt zij verder op dat indien, on danks hare waarschuwing toch mocht worden overgegaan tot een zeer ver hoogde retributieheffing van vreemde visschersschepen, van de reederijen te IJmuiden geen beloften, doch afdoende waarborgen behooren te worden ge vraagd om de wegblijvende vreemde schepen te compenseeren door Neder- landsche schepen en dat niét evenals in 1921, het geval zich kan voordoen, dat bij lioogere prijzen alle IJmuider schepen in Engeland gaan markten en de vischaanvoer te IJmuiden noodge dwongen door vreemde vaartuigen moet plaats vinden. Verdronken. Bij het verleenen van assistentie aan een binnenkomend schip alhier, is de ongehuwde vletterman O. Kramer van hier, in het buitentoeleidings- kanaal naar de nieuwe sluis, te water gevallen en verdronken. Het lijk is eenige uren later opgehaald. VELSEN. Bij het gemeentebestuur is bericht ingekomen van den minister van Water staat, dat het in dienst stellen van een derde stoompont zoo spoedig mogelijk zal worden bevordert. Naar wij vernemen, zal deze indienststelling waarschijnlijk in Juli a. s. geschieden. -Donderdagavond werd de derde Winterlezing gehouden in het gymnas tieklokaal der school met den bijbel te VVijkeroog. Ds. J. Ph. Eggink te Velsen had tot onderwerp gekozen „Het Communisme in de geschiedenis der Christelijke Kerk." De commissie was aanvankelijk niet in haren schik over dit onderwerp, ver telde de heer Schuit, het woord Commu nisme had daar eenige schuld aan, maar de spreker had de overtuiging, dat hij met dit onderwerp wel iets goeds zou kunnen tot stand brengen en na afloop betuigde de heer Schuit dan ook, dat de commissie den heer Eggink dankbaar was voor zijne inleiding. De heer Eggink opende met gebed. Hierna begon hij zijne inleiding met te vertellen, dat door alle tijden heen het verschijnsel zich voorgedaan heeft en zich nog voordoet, dat belangrijke vraagstukken aan de orde zijn, waar over velen hunne meening zeggen en zich warm maken. Zoo was er in oude tijden in Alexandrië een algemeen dis puut over de woorden Godgelijk en God gelijkend, woorden, welke in de daar gesproken taal slechts in ééne letter verschilden. Zulke probleemen mogen in de oogen van nakomelingen soms van weinig waarde schijnen, voor de menschen, óie in die tijden leven, zijn ze vaak van het allergrootste gewicht. Andere tijden brengen andere quaesties en zoo be leeft het tegenwoordige geslacht den tijd, dat gezocht wordt naar de oplos sing van het moeilijke economische vraagstuk. Een verblijdend verschijnsel acht spr. het, dat het Christendom daarbij eene belangrijke rol vervult. Hij haalde daarbij uitspraken aan van Friederich Nauman, die in 1890 schreef: Jezus is en blijft de grootste volksman en van een Zwitsersch predikant, die schreef: De sociaal-democratische agitatie en de Christelijke prediking van boete en be keering vloeien voort uit dezelfde bron. Hoe langer hoe meer kreeg in Duitsch land, Engeland en Frankrijk de socia list ischo beweging een religieus tintje. Spr. wonschte nu na te gaan hoe het met het sociale element gegaan was in do christelijke prediking in den loop der eeuwen. In de allereerste tijden waren te Jeruzalem onder de christenen alle goederen gemeen; die wat hadden ston den het af ten bate hunner arme ge- loofsgenooten en ze deden het vrijwillig en deels uit liefde en deels uit minder achting van het befcit, daartoe aange spoord door de prediking van Jezus. In de 4e eeuw zien we in Noord-Afri- ka eene beweging, bekend onder den naam van Donatisme, naar bisschop Donatus. Het land was toen grooten- deels in het bezit van enkele Romeinen. Er ontstond toen een streven om eene billijker verdeeling tot stand te brengen Augustinus toonde in 411 het onker kelijke van het Donatisme aan en de beweging verliep. In de twaalfde eeuw zien we in het Alpenand de beweging der Waldenzen ontstaan, door de prediking van Petrus Waldens, een Franschman, eene mach tige persoonlijkheid, die afstand deed van al zijn bezittingen. Hij schonk ze aan de armen en besteedde 'n gedeelte om den bijbel te vertalen in het proven- caalsch, de daar gebruikte taal. In over eenstemming met de toen heerschende gebruiken, zond hij zijne dicipelen twee aan twee naar de omliggende landen, om daar de leer van zelfverloochening ie verkondigen. De predikers Kwamen in Italië, Boheme en Duitschland. Vervolgens kwam spreker tot de be- liandeb'ng van den tijd van Franeiscus van Assisi, van Joh. Hus en van den Boerenopstand in de 15e en löe eeuw. De eerste werd in 1182 in Assisi in Italië geboren en werd de stichter van de orde der Franciscanen. Hij streefde naar eene strenge onthouding van de aardsche genietingen en besloot in vol strekte armoede het voorbeeld van Christus nabij te komen. Joh. Hus, geboren in 1373 te llussi- necz in Boheme, verwierf door zijne vu rige prediking, vooral tegen den aflaat, veel aanhang, maar werd in 1415 tot den brandstapel veroordeeld. Zijne aanhan gers verdeelden zich later in gematig den en meer strijdlustigen, welke laat- sten onder den naam van Taborieten verstrekkende maatschappelijke her vormingen, naast kerkelijke voorston den. De Boerenoorlog was eene beweging, welke ten doel had den toestand der verdrukte boeren te verbeteren, maar zij werd in bloed-gesmoord. Hierna behandelde spreker de bewe ging der Wederdoopers, welke met den vvreeden moord op Jan Beukels van Lei den na de inneming der stad Munster in 1535 eindigde Deze béweging is de laatste groote kerkelijke poging om het communisme te prediken. Na de pauze zei de spr., dat de ge schiedkundige beschouwing ons geleerd had op te vangen den kreet om betere en hoogere levensorganisatie en zijn die bewegingen nu geweest de voorloop sters van het Communisme? Spr. ant woordt neen! En wel om de volgende redenen: 1. Het verschillend doel van toen en thans. 2. Het verschil in uitgangspunt. 3. Het verschil in beweegredenen. 4. Het verschil in methode om het doel te be reiken. Spreker licht die 4 punten wat nader toe. Een groot verschil is hierin gelegen of men zegt: ;,A1 het mijne is het uwe" of „Al het uwe is het mijne". Dit laatste staat tegenwoordig op den voorgrond. Zoo weinig mogelijk werk en zooveel mogelijk genot. Voor het Communisme is doel, wat voor het christendom mid del is. Het communisme neemt maar al gemeene menschenmin als bestaande aan, maar wat leert de ondervinding? Wat heeft de laatste oorlog van vele krinkendé leuzen de holheid aange toond! Spr. draagt hierbij voor een ge dicht van Mevr. Roland Holst, dat een en ander ten duidelijkste illustreerd. We moeten ons laten vervullen zegt spr. -van den geest van Christus. Het Evangelie onthult ons het levensraad sel. Laat ons de toekomst tegemoetgaan met een volkomen geloof in en vertrou wen op Christus. Hierna werd de bijeenkomst met een dankgebed gesloten. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 16 Dec. '22. 1 letterzetter, 2 meubelmakers, 1 mach. houtbewerker, 8 schilders, 4 metselaars, 28 immerlieden, 9 kuipers, 5 mandenmakers, 3 zeilmakers, 1 boetster, 4 kantoorbedienden, 13 zeevisschers, 2 broodbakkers, 1 revolver klinker, 8 bankwerkers, 1 koperslager, 5 machinisten, 15 stokers, 1 chauffeur, 3 ketelmakers, 1 voorslaander, 2 metaal draaiers, 2 plaatwerkers, 1 vuurwerker, 1 montagewerker, 162 losse arbeiders. W1JKEROOQ. Vrijdagavond gaf de Chr. Muziekver. Juliana in het lokaal bij de Chr. School alhier een concert voor donateurs en genoodigden. De Eere-voorzitter Ds. J. D. Boerkoel opende met gebed, waarna het 10e vers van Ps. 68 gezongen werd met begeleiding der muziek. Vervolgens sprak de Eere voorzitter een kort openingswoord, waarin hij den nieuwen directeur, den heer H. Amse van hier, voorstelde." Het programma werd zeer naar den zin van het talrijke publiek uitgevoerd. Dit bewees wel het applaus dat de vereeniging na ieder nummer in ontvangst had te nemen. Voor afwisseling zorgde de heer J. Smit, uit Velseroord, door eenige voordrachten ten beste te geven, die zeer in de smaak vielen, De vereeniging heeft deze avond wederom getoond, iets goeds voor de toekomst te kunnen worden. Tenslotte sprak Ds. Boerkoel zijn vol doening uit en bedankte hij namens de aanwezigen de muziekvereeniging voor hetgeen ten gehoore gebracht werd. Daarna werd gemeenschappelijk geëindigd met Oezang 199. Oesloten werd met dankzegging. T ooneeluitvoering. Dinsdag 26 December (2e Kerstdag) 's avonds 8 uur zal in het R. K. Bonds- gebouw, Wijkerstraatweg alhier, een tooneel uitvoering plaats hebben. Opgevoerd zal worden „De Toog van Mijnheer Pastoor", blijspel in 5 bedrijven. Burgerlijke Stand Velsen. Bev al 1 enM. E. E. Zweeren—Vader,z. A. Bruinik—Kramer, d.H. J. H. Woud huizen—van Beukering, z.W. E. Stol— van IJperen, z.G. van Leeuwenvan Aalst, z.P. M. G. Langeveld—Stol d. Ondertrouwd: P. E. Broek en C. van van den BoogaardJ. B. Knegjes en A. Woud J. van Wachtendorff van Rijn en J. M. Kramer. Gehuwd: A. J. Bienefelt en D. van OlstTh. Nuijen en A. MeijerJ Lichten dahl en H. J. Oorter. Overleden: B. Meuldijk, 60 jaar D. Dam, 86 jaar. SANTPOORT. Waar je in een verloren uurtje wel eens aan denkt „Hoe komt het, dat er hier vanwege de Commissie van Lezingen geen sprekers meer optreden?" „Hoe staat het met de indertijd optouw gezette beweging: „Los van Velsen."?" „Is de indertijd opgerichte afdeeling Santpoort der Duurtecommissie op de wijze, waarop zulks behoort te geschieden, opgeheven?" We hebben ze, onze straatbelasting aanslagen Wat bij aandachtige beschouwing echter direct in het oog valt, is, dat, willen we aan onze verplichtingen voldoen, we onze belastingpenningen, tenminste het deel voor den eersten termijn bestemd, naar Velsen zullen moeten brengen. De eerste termijn vervalt n.I. den 28sten dezer maand en de ontvanger „zit" hier niet vóór den eersten Donderdag in Januari. Indertijd wezen wij er op, dat door dé verplaatsing van het hulppostkantoor de bewoners van het noordelijk deel van onze plaats een verre wandeling moesten maken. In één opzicht is hierin verbetering gebracht. In den Verkeerden Molenweg is n.I. een bus geplaatst. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Velseroord, 17 December 1922. Aan de Redactie. Verzoeke beleefd opname van dit inge zonden stuk in uw blad van Woensdag a.s. Als bewoonster van Velseroord en werk zaam ten postkantore te IJmuiden, is het mij reèds meermalen opgevallen, dat de straatverlichting in de gemeente Velsen treurig is, vooral op de navolgende punten Rijksstraatweg vanaf de R. K. Kerk tot aan de spoorboomen Trompstraat nieuwe gedeelte tot aan den Velserduinerbuurtweg. In verband met eventueel minder aange name ontmoetingen voor vrouwen en meisjes op deze wegen, meen ik als belas tingplichtige het recht te hebben, de betreffende autoriteiten op dit euvef opmerk zaam te maken. Met dank voor de plaatsing, Mej. M. C. HOLTRINO. SPORT. VOETBAL. StormvogelsO. D. S. 1—2. De eerste nederlaag is er. Ieder, die den wedstrijd heeft bijgewoond, zal echter moeten erkennen, dat zij in 't geheel niet verdiend was. Bepaald slecht, zooals tegen 't Gooi, werd er niet gespeeld. Dat er tenslotte toch verloren werd, kwam door het veel te ver op dringen der Stormvogels-middenlinie voor de rust. Vooral Snoeks bezondigde zich hier aan. Dit had twee gevolgen. 1. O. D. S. werd ingesloten en voor haar doel werd het dientengevol ge een opeenhooping van spelers, waardoor schieten vrijwel onmo gelijk was. 2. O. D. S. kon gevaarlijke uitval len ondernemen. Voorts viel het dezen middag weer eens op hoe weinig kijk de Stormvogels voorhoede heeft een voorzet te benutten Oldenburg Sr. heeft er vele en goede ge geven, doch geen enkele werd benut. Ongetwijfeld was Oldenburg Sr. weel de beste speler der voorhoede. Visser moet veel eerder voorzetten. Door de door hem gevolgde tactiek maakt hij het zich zeiven moeilijk en zijn mede spelers onmogelijk te scoren. O. D. S. heeft zich hoofdzakelijk op verdedigen toegelegd, wat haar goed is gelukt. Vooral de Bruyn bleek een uit muntende verdediger te zijn, terwijl de

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2