NTE VELSEN Nieuwjaar 1923 PENNACO No. 16 Zaterdag 23 December 1922 8e Jaargang Abonnementsprijs f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ S.VJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den DIT NUMBER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per repel. DRINGEND VERZOEK om bi] verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. In ons nummer rm Zater dag 30 December worden Nieuwjaarsadvertentios op genomen ad. f 0.50 a contant VAN DEN WACHTTOREN. Friedrich Krupp. De kanonnenkoriing is mei den keizer van het Duitsche rijk Iegelijk onttroond. Het verdrag te Versailles verbood Krupp voortaan wapenen te fabriceeren en zoo werd deze reusachtige ondei neming, die nog steeds den naam van haar stichter draagt, gedwongen geheel nieuwe wegen in te slaan. Haar oorlogsindustrie moest vredesindustrie worden. Deze omvorming moest gebeuren in voor Duitschland bui tengewoon moeilijke tijden, van finantieelen nood en van binnenlandsche onlusten. Krupp ging in plaats van kanonnen en pantserplaten, locomotieven, rails, land bouwmachines enz. fabriceeren en de zaak is gezond en sterk gebleven. Volgens het laatste jaarverslag kan de onderneming van 8 tot 10 pCt winst uitkeerende reserve is vergroot en bovendien 110 mil- lioen bestemd voor woningbouw. Van het vredesverdrag is niet veel goeds te zeggen, maar er is toch aan te danken, dat Essen de stad, die dood en vernieling diende, thans de stad is, die den vrede en den nuitigen arbeid de noodige hulpmiddelen verschaft. Buitengewoon is ook de energie, waar mee Krupp gevochten heeft tegen de groote moeilijkheden en zijn strijd, om zijn wereld positie te behouden en liefst nog te ver sterken. Zoo heeft de firma Krupp een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een vestiging eener cokes-industrie in Chili, om den grondslag te leggen voor een ijzerindustrie aldaar. De kans is groot, dat Krupp daar over eenigen tijd machines, rails en ander materiaal zal vervaardigen. Ook in Rusland heeft Krupp getracht zaken te doen. Daar zou een prachtig afzetgebied zijn voor de landbouwmachines, maar Rusland heeft geen geld, om ze te betalen. En Krupp is een goed zakenman, die zijn klanten precies zooveel crediet geeft, als ze waard zijn. Maar Krupp heeft zich door den waardeloozen roebel niet uit Rusland laten weren. Hij heeft nu van de Sovjetregeering een landbouwconcessie gekregen, een groot gebied vruchtbaren, onontgonnen land. Daar zal hij zelf met eigen machines gaan werken en tevens den Russischen landbouwer er toebrengen, zijn voorbeeld te volgen en met moderne landbouwmachines te werken. Hij betaalt ais vergoeding voor de concessie niet in geld, maar met 10 tot 15 pCt. van den oogst afstaan. Ook heeft hij de verplich ting op zich genomen in zes jaren geheel de oppervlakte in cultuur te brengen. Zoo is Krupp de kanonnengieter boer geworden in plaats van kogels zal hij graan produ- ceeren. Over een paar jaar eten we wellicht brood uit den oogst van Krupp; een groote vooruitgang, want vroeger bestond de oogst van Krupp uit de massa-graven der gesneuvelden op het slagveld. Thans dient hij het leven en vroeger den dood! Het Vredescongres van het I. V. V. De zeshonderd afgevaardigden van 24 volkeren, niet minder dan 40 millioen arbeiders vertegenwoordigende zijn uit den Haag weer naar alle deelen der wereld, waar zij thuis hooren, vertrokken Zullen we zeggen Al weer een schitterend vuurwerk van welsprekendheid, waaraan velen zich vergaapt hebben. Maar is het vuurwerk afgeloopen, dan weer dezelfde nacht van verwarring, verbittering, oorlogs- gedrijf en gedreig. Hebben zulke congressen waarde Dat de oorlog afschuwelijk is, weet toch wel ieder. Dat moeders, die kinderen verloren of te verliezen hebben, bidden, dat de oorlog voor altijd afgewend moge worden, is natuurlijk. Dat de schei kunde den gif- en gasoorlog van steeds betere wapenen voorziet, hebben we na den oorlog telkens kunnen lezen. Verbroe dering tusschen de volkeren komt op een congres licht tot stand, maar ze verdwijnt even snel, als de nationale haat, zelfzucht, vrees, belang gaan spreken. We meenen, dat dit pessimistische oordeel onjuist en onrechtvaardig is. Congressen zijn een uiting der publieke opinie, maar wekken en steiken die tevens. Zij zijneen bron van de zedelijke krachten, die de wereld van verdwazing en misdaad kunnen weerhouden. Ieder oprecht gemeend en krachtig uitgesproken getuigenis heeft zijn waarde, ook al kan men zijn werking niet narekenen. Het is als een zaadkorreltje in den wind; het valt ergens neer en ontkiemt ter zijner tijd. Bovendien is het congres van het I. V. V. een ernstige aankondiging geweest van de daad, als het woord niet baat. Hier waren ook niet weldenkende enkelingen of groepen samen, maar dit congres had achter zich de groote massa veler landen ook buiten de rijen der georganiseerde arbeiders. Hier werd besloten, dat, men, zoo noodig, door een algemeene werkstaking een oorlogs verklaring machteloos zou maken. Hier is niet gesmeekt tot de regeeringen, die met het oorlogsvuur spelen, om het gevaar lijke spel na te laten, maar hier is gedreigd, dat men het leven van staat en maatschappij tijdelijk zal verlammen, als ooit weer besloten wordt de volkeren in een oorlog te drijven. De sterke dijk, die een opkomenden oor logsvloed kan keeren, is er nog wel niet. Maar het werk, om den vrede aldus te beveiligen, is begonnen. Wie hoopt niet van ganscher harte, dat het zal slagen ook. Wanneer een paard op hol slaat, is niets gevaarlijker dan een radelooze voerman; hij is gevaarlijker dan het paard zelf. De' stemming van dien voerman is thans bij velen: Laat maar gaan; er is toch niets aan te doen, de wereld is verloren. Maar dit vredescongres doet denken aan den voerman, die het groote gevaar ziet, de geweldige kracht van hef paard kent, maar zijn kalmte niet verliest en al zijn kracht aanwendt, om het paard in te houden en het gevaar tef overwinnen. Ook buiten de rijen der georganiseerde arbeiders heeft dit congres veel belang stellingen instemming gevonden, Menschen, die in een algemeene staking anders een misdadige woeling, een revolutie zien, erkennen, dat zij geoorloofd ja geboden is, wanneer men er nog grooter kwaad dan woeling en revolutie mee keeren kan. Want dat is de oorlog INGEZONDEN MEDEDEELING. Het beste adres voor 4 OliSü met gegarandeerde analyse. HARINGKADE minimin»-1-17—g BIOSCOOP „FLÖKA" ^_VELSERqO R D Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste "H6Ü PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. De lieer D. de Vries, onderwijzer aan school D alhier, is geslaagd voor het examen Handelskennis L. O. Voor de Haar.emsclie rechtbank stond terecht H. D. ten Br. van hier, be schuldigd van diefstal van een rijwiel ten nadeele van J. Piersma alhier, van het wegnemen van onderdeelen uit de werkplaats van denzelfde en van een poging tot het wegnemen van goederen uit een garage van P,. gepleegd op ver schillende tijdstippen. Beklaagde ont kende den' diefstal, maar bekende het verdere hem ten raste gelegde. Tegen hem werd 5 maanden gevange nisstraf geeischt met aftrek van preven tieve hechtenis. Het O.M. achtte het bewijs van de rij wieldiefstal niet bewezen en vroeg voor dat feit vrijspraak. De verdediger Mr. J. Deenik vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. In de Maandagavond alhier ge houden vergadering van het Centraal Drankweer-Comité werd door den se cretaris verslag uitgebracht van de vergadering van het Advies-Bureau der Centrale Drankweer te Utrecht. Besloten werd op 19 Januari in den schouwburg Thalia te IJmuiden een propaganda-kunstavond te organisee- ren. Daarvoor zal een bekend spreker worden gevraagd en zal een gezelschap medestrijders uit Haarlem het kunst gedeelte verzorgen. Voor dezen avond werd een commissie benoemd, bestaan de uit de heeren G. Blaas, G. Koomeri, J. Adriaanse, A. van Bodegraven en N. Wey, terwijl de voorzitter van het Drankweer-Comité, de heer Y. J. Reits- ma, ook deze commissie zal voorzitten. Van het bestuur der Voetbalvereeni- ging Stormvogels werd toestemming verkregen op het voetbalterrein een propaganda-bord te plaatsen. Zoo mogelijk zal met Nieuwjaar een propagandablad in 5000 ex. worden uit gegeven. Besloten werd aan de Commissie tot oprichting van een drankvrij Verecni- gingsgebouw te Velseroord f 10 bij te dragen voor grondaankoop. In den nacht van Zondag op Maandag is bij P. in de Planciusstraat alhier ingebroken. Ontvreemd zijn 2 blauwe heerencostuums, in één waar van een gouden horloge met gouden ketting zat, een paar bruine heeren schoenen en eenig ondergoed. De politie doet onderzoek en is den dader op het spoor. Door den heer H. uit IJmuiden is aangifte gedaan, dat in zijn schuur in de Musschenbuurt alhier een ruit is uitgesneden, vermoedelijk met het doel om kippen te stelen. Vrijdagavond had in „Flora" de jaarvergadering plaats van de gemeen telijke federatie der S. D. A. P., welke zeer druk was bezocht. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter, de heer S. Baarda, de in dit jaar plaats gehad hebbende kamer verkiezingen met de voor Velsen niet ongunstige resultaten. Verder besprak de Voorzitter het nu in den Haag gehouden congres van het I.V.V., waarvan hij hoopte dat dit voor den wereldvrede de gehoopte resultaten mocht hebben. Ook de steeds grooter wordende werkloosheid met de daaraan vastzittende gevolgen voor individu en gemeenschap, passeerde de revue. Uit het jaarverslag van den secreta ris konden wij merken dat het ledental in het afgeloopen jaar was gestegen. Hoe groot deze stijging was kon niet precies worden gezegd, daar een afdee- ling in gebreke was gebleven haar le dental per 1 November op te geven. Door de groote kosten verbonden aan de kamerverkiezingen, was het saldo niet zoo groot als het vorig jaar, doch redenen voor bezorgdheid waren er niet De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Door den heer Baarda werd als Secre taris der raadsfractie verslag uitge bracht van het werk der raadsleden over het afgeloopen jaar. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een zeer uitvoerig, doch geani meerd debat. Dit werd in hoofdzaak be antwoord door den heer Schilling als voorzitter der fractie. Evenwel namen, waar dit noodig was, ook de andere raadsleden hieraan deel. Daar dit debat door gebrek aan tijd niet tot een einde kon worden gebracht, en er nog meer en belangrijke zaken waren te behandelen, is besloten Vrij dag 22 December opnieuw te vergaderen Dë Voorzitter sprak de hoop uit dat de opkomst dan in geen geval minder zou zijn als deze avond. VELSEN. Ds. J. Ph. Eggink alhier komt voor op het zestal bij de Ned. Herv. Gemeen te te Meppel. In verschillende dagbladen komt het volgende berichtje voor: „De raad van Velsen heeft een buitengewone an nuïteit van f 50.000 gevoteerd ter aflos sing in de 7 procent geldieëmng." Dit is nu toch een onjuiste berichtge ving, want de raad heeft in dezen nog niets besloten. Uitdrukkelijk is ver klaard en de heer Vermeulen behield zich juist daarom zijn stem voor, dat het voorstel eerst later in den raad in bespreking zal komen. Zaterdagavond 8 uur reed in de Corverslaan op den hoek van den Dood weg een auto, bestuurd door den rij wielhersteller V., een melkwagen van G. onderstboven, met het gevolg, naar Hl. Dbl. meldt, dat o.g. 60 liter melk over de straat vloeide. Zaterdag stond in ons blad dat de heer A. Groeneveld het diploma boek houden behaalde, afgenomen door de commissie van leeraren. Dit moet zijn de Vereeniging van leeraren. Genoem de heer slaagde voorts ook voor het exa men van de Federatie Mercurius. Zaterdagavond reed zekere V. met een auto tegen een paal der electrische geleiding in de Corverslaan. Eenige dra den braken en eenige gezinnen waren daardoor des avonds van licht versto ken. In de Zondagavond gehouden ver gadering ,der R.K. Kiesvereeniging werd, naar wij in de N. Hl. Ct. lezen/de heer P. C. Waardijk gekozen tot afge vaardigde naar den Prov. Kieskring. De uitslag van de stemming voor de groslijst van den Prov. Kieskring is als volgt: 1 Dr. E. A. M. Droog te Heemste de; 2 J. P. Nijssen, Santpoort; 3 G. H. Verkade, IJmuiden, 4 A. J. Loerakker, Schoten; 5 P. Heilker, Hoofddorp. Door de politie van Wijkeroog is aangehouden zekere P. M., die een vrouw op straat zou hebben aangerand met minder eerbare bedoelingen. Het bleek een schippersknecht te zijn T,an een aak, liggende bij de Papierfabriek. Na onderzoek bleek de man nog veel meer op zijn kerfstok te hebben; hij had nog een maand gevangenisstraf te goed wegens diefstal en moest nog meerdere geldboeten betalen, waarvoor hij in het alg. Politieblad stond gesignaleerd. Bij onderzoek is gebleken, dat de lidmaten, die onlangs kwamen stemmen voor Notabelen in de Ned. Herv. Kerk en niet op de Kiezerslijst voorkwamen, niet kiesgerechtigd waren, zoodat nog geen fout in de kiezerslijst aan den dag gekomen is. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Wlllemsbeakwag 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt dooj Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. Met vrij wat animo zijn Zaterdag en Zondaag j.l. de door den Kennemer Kegelbond uitgeschreven consumptie wedstrijden gehouden en daar het getal prijzen een kleine 30 bedroeg, zijn er weinig zonder prijs naar huis gegaan. „Er valt toch nog- een en ander te overzichten.'De regen heeft niet kunnen beletten, dat alle wedstrijden uitgesteld zijn, al zou 't mij in geenen deele ver wonderd hebben, wanneer geen enkele kamp gestreden was". Aldus schrijft „Het Sportblad voor Haarlem en om streken". Wie dit een beetje aandachtig leest, zal direct opmerken, dat hier heel iets anders staat dan bedoeld wordt. Er staat, dat alle wedstrijden uitge steld zijn. SANTPOORT. Zondag gaf het fanfare korps AVilhelmina" onder directie van den heer Reimer van 't lief uit Haarlem, een concert in de concertzaal „Zomer- lust". De belangstelling van genoodig- den en kunstlievi"ide leden en dona teurs was zeer greot. Vrijdag j.l. is in een huish. verga dering van de afeï. Santpoorl-Bloemen- daal der Ned. Ver. tot Afseh. van Alc. Dranken definitief besloten tot het hu ren en exploiteeren van een eigen ge bouw. Het plan is de groote zaal van het gebouw E. N. O. T. daar voor in te richten. De operette- en zangvereeniging „Kindervreugd", directeur de heer J. Post trad Maandagavond in „Musis Sa crum" voor de patiënten van het Pro vinciaal Ziekenhuis op. Naar wij verne men hadden de jeugdige dilettanten veel succes. BINNENLAND. In het Noordzeekanaal nabij Bui tenhuizen is Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur de van Java binnenkomende mailboot van de Maatschappij „Neder land", het stoomschip „Prinses Jul- liana' in aanvaring geweest met het naar Engeland vertrekkende Engelsche stoomschip „Elisabeth Harrison", een ongeladen kolenbootje. Laatstgenoemd vaartuig kreeg belangrijke schade aan den voorsteven, zoodat de reis niet ver volgd kon worden en de terugreis naar Amsterdam werd aanvaard. Het schip ligt thans bij de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij ter reparatie. De „Prinses Juliana" kreeg onbelang rijke averij aan het ankerkluis. En de voorzitter schorst de vergadering Men meldt uit Elburg aan het „Hbld." In de Vrijdag gehouden raadsverga dering kwam aan de orde de beant woording van de missive van Ged. Sta ten, houdende verzoek om nadere mo tiveering van het ontslag van den ge meente-secretaris. Besloten werd den Staten te berichten, dat de diepste oor zaak van alles ligt in de verstahdhou- ding tusschen den burgemeester en den secretaris. De secretaris onthoudt zich van het geven van adviezen. Aan Ge- dep. Staten wordt verzocht aan dezen toestand een einde te maken. Bij de behandeling der begrooting 1923 merkt de heer Stephan op, dat hem gebleken is, er boeken zijn gevonden over de -oggu^ak. De vroegere secreta ris De Kruyff komt daardoor eerlijk aan het daglicht. Als u in de hel terecht komt, meneer de voorzitter, dan zullen ze u er nog uitgooien, omdat U daar voor nog te slecht bent. De voorzitter schorst de vergadering. iJMUIDER COURANT Ingezonde mededeelingeu 40 ets. per regel Advertenties van 11. eiim 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 2ë ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties /adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van b u it en de gemeente V eisen

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1