INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R. Het valt mij, <uï naar ik meen meerde ren, telkens op, dat in uw blad artike len worden opgenomen of overgenomen uit andere bladen, die, of zij dit al of niet bedoelen, in ieder geval IJmuiden en IJmuidensche toestanden, zaken en personen naar beneden drukken of in een verkeerd daglicht stellen. Verschenen dergelijke artikelen met een op behoorlijk onderzoek berustende commentaar, dan zou er niet zooveel bezwaar zijn in te brengen. Maar juist het feit, dat zij zonder meer worden ge plaatst geeft aanleiding, dat bepaalde voorstellingen over IJmuiden, waarvan toch, op z'n allerzachtst uitgedrukt, be twijfeld moet worden of ze juist zijn, als juist wonden aangenomen. Overtuigd dat het niet uwe bedoeling is dit in de hand te werken, meen ik goed te doen hierop even te wijzen. De taak van uw blad is toch een hoogere dan om zoo maar op te nemen wat som mige schrijvers aan ongunstigs over IJmuiden meenen te mogen zeggen. Het moet m.i. meewerken aan den opbouw van IJmuiden, maar is het thans niet bezig, zij het ongewild, mee te helpen IJmuiden af te breken? Niemand zal ontkennen, dat hier niet te verbeteren zou zijn, maar door de door U gevolgde methode van onge commentarieerd opnemen van stukken, die I Jmuiden's reputatie drukken krijgt het den schijn of ieder het er wel over eens is, dat hier niets deugt. En dit is toch niet waar. Er is hier on getwijfeld veel goeds, een durf, een energie, een werkkracht, waarvan dui zenden profiteeren. Deze mogen door artikelen als de door mij gewraakte niet worden tegengewerkt en verdonkere maand, En meer, deze moeten worden gesteund. Zonder deze, die toch mede IJmuiden maakten wat het is, blijft er van IJmuiden niet veel over. Natuurlijk bedoel ik niet blindelings steunen. Laat uw blad gerust nauwlet tend toezien op wat andere bladen over IJmuiden schrijven. Is er kritiek, goed! maar als ze onjuist is moet de onjuist heid er van worden aangetoond. Dit geldt natuurlijk ook van de ellenlange ingezonden stukken over allerlei mis standen. Het „hoor en wederhoor" vin de hier toepassing. Uw blad kan bij het hier heerschende verschil van inzicht omtrent de' wijze, waarop het best de welvaart van IJmui den wordt gediend een schoone taak hebben. Het zoeke zoo mogelijk alleen naar voren te laten komen wat echt is in de bezwaren tegen de methode, die van deze of gene zijde worde voorge staan. Hiermee wordt het belang van het geheel gediend. S. Welke artikelen bedoelt de geachte inzender? Wij nemen niet zoo maar alles op en zelfs in 't geheel niet wat in elders ver schijnende bladen over IJmuiden ge schreven wordt. Wat wij plaatsen komt immer uit onverdachte bron, van men schen, die in de kwestie waarover zij schrijven een vooraanstaande plaats in nemen. Wij stellen ons geen partij, doch mogen onze plicht als nieuwsblad niet verzaken en onze lezers onkundig laten van den strijd, die, wij zijn het met den inzender eens, onze nijvere woonplaats met ondergang bedreigt. Redactie. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, den maatregel, om met ingang van 1 Januari a.s. een recht in te voeren voor afwijkingen ten opzichte van de bestelling van tele grammen voorloopig niet toe te passen. De stoomtrawler Azalea van hier is te Grimsby met een kade in aanva ring geweest. De stoomtrawler bekwam lichte averij, maar de kade werd zwaar beschadigd. De dezer dagen in het gebouw Ire ne gehouden bazar ten bate der Geref. Evangelisatie heeft bruto f 600 opge bracht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag lag het stoomschip Vecht stroom in de sluis om naar zee te ver trekken. Ook het stoomschip Brielle kwam in de sluis, om de reis naar Chili te aanvaarden. Een der opvarenden van de Veelitstroom begaf zich even naar de Brielle, op welk schip een broer van hem was. Toen hij weer naar zijn schip wilde terugkéeren, bleek de sluis al ge opend en de Vechtstroom reeds naar zee vertrokken te zijn. Op het politiebureau is den matroos toen nachtverblijf verleend. Wij hebben een bezoek gebracht aan de nieuwe zaak in Kruidenierswa ren, en comestibles welke de heer L. Brandwijk heden aan de Kennemerlaan 110. 38 heefpgeopend, en bewonderen de ondernemingsgeest om in dezen tijd van algemeene malaise een zaak zóó te durven aanpakken. Het gebouw, dat een zeer goede in druk maakt is gebouwd onder leiding van den heer K. Boon, bouwkundige, met als aannemers de heeren Ouds hoorn en Dijkstra. Dinsdag werd kennis gegeven, dat er bij bakker D. in de Visseringstraat een begin van brand was uitgebroken. Toen de politie kwam, hadden de bu ren den brand 'echter reeds weien te blusschen. Gevonden voorwerpen. Drie huissleutels, waarvan één in een wit linnen zakdoekje; een witte geit; een mantelceintuur; een handmof met zijde gevoerd. Door de rechtbank te Haarlem was de eigenaresse van den sleepboottraw ler „Johannes Cornelis" thuisbehooren- de te IJmuiden wegens het op haar ver zoek doen zinken van dit schip, veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep wees het Gerechts hof te Amsterdam vonnis. Het verzoek van den verdediger, Mr. F. Pauwels, om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van beklaagde werd afgewezen. Het Hof achtte het ten laste gelegde bewezen, maar met het oog op bekl.'s toestand waardoor gevangenis straf grooter invloed heeft dan op een normaal mensch, veroordeelde bekl. tot vier maanden gevangenisstraf. In de deze week gehouden verga dering der afdeeling van de S. D. A. P. zijn aan de groslijst van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen nog toe gevoegd de heeren H. Wagenaar en M. G. Boelsums. VELSEROORD. Hoop der Toekomst. Het was VQ^r de afdeeling der Nederl. Vereeniging „Hoop der Toekomst" al hier Woensdag een mooie avond. Na bijkans een jaar werken werden de eer ste leden geïnstalleerd, n.l. een 50-tal jongens en meisjes. De afdeeling heeft nog wel 100 toehoorders, maar deze kin deren boven 10 jaar kregen van hun ouders toestemming om de belofte van onthouding af te leggen. Verscheidene ouders waren aanwezig. De leider der jongensafdeeling, de heer G. Koomen, opende en vroeg de medewerking der ouders bij dezen stap der kinderen. De leidster der meisjesaf- deeling, Mej. B. Vijlbrief, liet de jongens en meisjes achtereenvolgens een zang spelletje uitvoeren, die zeer in den smaak vielen. Ook eenige tweestemmige liederen werden door de kinderen ge zongen. Een vijftal der jongens had deel genomen aan een opstelwedstrijd. Drie ontvingen als prijs een boekje. Onder de meisjes werden twee boekjes verloot. Een mooi oogenblik was het, toen de 50 kinderen hun lidmaatschap en in signe met een toespraak van den heer Koomen ontvingen, waarna de ouders zongen: „Houdt Gij hun handen beide, met kracht omvat." Nog werden eenige plaatjes vertoond van de groepen jongens en meisjes en de wagen der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver eeniging in den optocht, dit voorjaar in de Blauwe Week gehouden, De kinde ren keken verrast, toen zij daar zichzelf op het doek zagen verschijnen. Pp 8 Januari zal voor de jongens een cursus in houtsnij- en figuurzaagv/erk aanvangen, aldus deelde de heer Koo men mede, die het samenzijn sloot. Nieuw orgel. Donderdagavond is in de Herv. Kerk het nieuwe orgel in gebruik genomen. De kerk was flink bezet. Het nieuwe orgel, geleverd door de firma Goldschmeding te Amsterdam, is geplaatst op een gaanderij achter in de kerk, waarop thans ook het kerkkoor had plaatsgenomen. Nadat op het oude harmonium Psalm 68: 10 was gezongen, las Ds. Kroesé Psalm 150, welke psalm daarna met begeleiding van het nieuwe orgel werd gezongen. Het mooie instru ment, Duitsch fabrikaat, werd bespeeld door den heer Th. J. Heydanus, organist der Herv. Kerk te Heemstede. Ds. Kroese vertelde iets van de mu ziekinstrumenten en het gebruik daar van in de kerken. De heer D. Bruijn sprak, als voorzitter der Orgel-commis sie en dankte voor de uit de gemeente ondervonden steun, dien hij ook verder inriep. De heer J. Nijhout, voorzitter der Man- nenvereeniging Bid en Werk, welke Vereeniging het initiatief nana voor de aanschaffing van het orgel en daarvoor de commissie stichtte, droeg daarna het orgel aan den kerkeraad over. Namens den Kerkeraad aanvaardde de heer A. Lentz, ouderling, het orgel met groote dankbaarheid. Hij dankte de commissie en de Mannenvereeni- ging, alsmede de mannen, die onder lei ding van den heer C. M. Blok, in vrije avonduren de gaanderij hadden ge bouwd. Spr. was verheugd, dat de ge meente zoo medeleeft. Het doopbekken was een geschenk van de Vrouwenver- eeniging, voor de Avondmaalviering waren ook geschenken uit de gemeente ingekomen en nu weer.dit mooie orgel. De groote wenSch blijft nu nog een nieu we kerk. Op verzoek van den heer Lcntz werd Psalm 72: 11 gezongen. Het kerkkoor onder leiding van Mej. C. van Heyst zong eenige liederen. Namens den Kerkeraad van IJmuiden waren aanwezig de heeren B. Slikker veer en J. Falk. De heer Slikkerveer zei- de dat men in IJmuiden hartelijk ver blijd was over de verkrijging van dit nieuwe instrument en voor den geeste lijken-bloei der gemeente. Ds. Kroese sprak daarop een slotwoord*, waarop deze Psalm 89: 7 liet zingen, waarmede deze mooie avond geëindigd was. De heer D. Leguit alhier komt no. 1 vooi' op de voordracht voor onderwij zer aan de op. school no. 12 te Haarlem. Oranjje-Vereeniging. De Velseroordsche Oranje-Vereeni- ging had Vrijdag in de Concertzaal Ti- voli een vergadering belegd, waarin de heer A. Taanman, hoofd der Chr. school alhier, een lezing hield over „Van de wieg tot de troon", de 18 eerste levens jaren onzer Koningin. De voorzitter, de heer A. de Wit, druk te er zijn spijt over uit, dat de opkomst zoo klein was. Wij gelooven dat de on geschikte avond vlak voor het Kerst feest daarvan de schuld was. De heer Taanman, zijn lezing aanvan gende, herinnerde aan de woorden van Koning Willem III, gesproken in 1863: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederr land doen", woorden, door Koningin Wilhclmina in 1898 herhaald. Daarte genover zegt spr., dat ons volk nooit ge noeg kan waardeeren, wat Oranje voor Nederland was en is. Spr. begon dan zijn historische schets, aanvangende met het huwelijk van koning Willem III met koningin Emma te Arolsen. Het feit der geboorte v^n onze Konin gin werd ons weer herinnerd. De fees ten ter eere van 's Koning Willem III 80sten verjaardag in 1887 werden ge memoreerd en die ter eere van den 8sten verjaardag der Prinses in 1888. De laat ste levensjaren van den koning en het sterven in 1890 gingen in korte, trekken aan onzen geest voorbij. Daarop werd ons de jeugd der Prin ses geschetst met het leeren en spelen, de bezoeken aan verschillende plaat sen in ons land en in het buitenland. Het bezoek van Keizer Wilhelm aan ons land in 1891, herinnerde er aan hoe zij in IJmuiden met hun stoomjacht aan kwamen. Wij hoorden hoe een dochter tje van Jhr. Boreel van Hogelanden or chideeën aanbood en de toenmalige burgemeester van Velsen, de heer En schedé, het keizerlijk echtpaar toesprak Geen onzer en zeker niet de Keizer zelf, zeide de heer Taanman, zal toen ge dacht hebben, dat nog geen 30 jaar later ons land hem als balling bescherming zou bieden. Vervolgens passeerde de revue het glorieuse bezoek onzer vorstinne aan Friesland; aan Haarlem in 1892, aan Engeland enz. Na de pauze stond de heer Taanman eerst stil bij de aflegging der geloofs belijdenis door onze koningin. En ten slotte werd de kroning en inhuldiging te Amsterdam n 1898 levendig geschil derd. Een hartelijk applaus beloonde den heer Taanman voor zijn causerie, die met groote aandacht werd gevolgd. De voorzitter voegde een woord van dank daaraan toe en noemde de wijze, waarop de heer Taanman ons een kijk je gaf in de 18 eerste levensjaren der koningin, schitterend. Hierna werden nog enkele huishou delijke zaken behandeld. De heer A. de Wit dankte voor het vertrouwen, in hem gesteld, door hem tot voorzitter te kiezeh. De voorzitter zeide dat de ledenwer ving met kracht was adngevat, zoodat de Vereeniging thans reeds 300 leden telt. Spr. dankte de dames, die hiertoe hadden medegewerkt. Spr. zeide dat het bestuur alles doet om de eerste feesten in 1923 zoo schitterend mogelijk te doen zijn, vooral den kinderen hoopt de Ver- eenigng een mooi feest te bereiden. De voorzitter sluit de vergadering met den wensch, dat allen voor den bloei der Vereeniging zullen werken. VELSEN. In den gemeenteraad is onlangs ge sproken over het gevaar, dat het ophan gen van groote platen, met allerlei fan tastische en realistische voorstellingen, bij de bioscopen voor de jeugd oplevert. De Burgemeester heeft nu de direc ties gevraagd deze platen, vooral niet met moordtooneelen en Wild-West-dra- ma's, niet op te hangen. De directies verklaarden zich in dezen tot medewer king bereid. Indien hieraan niet de hand wordt ge houden, zal de burgemeester overwegen de vergunning voor het geven van voor stellingen in te trekken. Aan F. v. d. Boogaard en J. H. Pan- nekoek, resp. tijdelijk schrijver <m tij delijk hulpbode bij het bedrijf Openbare Werken, is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend. Donderdagmiddag ontspoorde op het terrein der Papierfabriek een ran- geerende machine der Ned. Spoorwegen De hulptrein uit Haarlem kwam naar hier en met dommekrachten werd de machine weder in 't spoor gebracht, wat eenige uren duurde. De oorzaak der ontsporing was niet bekend. Daar het herhaaldelijk voorkomt, dat het rijwielpad langs de Zuidzijde van het Noordzeekanaal ook door mo toren, auto's en rijtuigen wordt bereden, waardoor de beharding geheel vernield wordt, zullen thans door het gemeente bestuur, nadat de weg weder in orde is gebracht, aan het begin en het einde borden worden geplaatst, aangevende dat bedoeld pad uitsluitend voor wiel rijders is bestemd. - Op de Woensdag gehouden verga dering van de afd. VelsenWijkeroog der S. D. A. P. is besloten 3 candidaten toe te voegen aan de groslijst voor de Gemeenteraadsverkiezing in 1923, en wel de heeren W. F. Visser, W. David son, aftr. en R. v. Aalst. In Januari zal naar Hl. Dbl. meldt, met den heer C. Thomassen uit Bussum een cursus-vergadering worden gehou den over het onderwerp „Ontwapening" Van het bestuur van het gewest „Noord- Holland Zuid" was bericht ingekomen dat eveneens in Januari een openbare vergadering kon worden gehouden waarin de heer A. B. Kleerekooper, lid van de Tweede Kamer, als spreker zal optreden. De openstelling van het Post- en Telegraafkantoor te Velsen is op Zater dag 30 December als op werkdagen, be halve voor de pakketpost en de spaar bank als op Zaterdagen tot 6 uur. De openstelling op 31 December - 1 Januari is als op Zondagen. Aan de Universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de wis- er. na tuurkunde, op proefschrift: „Zur Quan tentheorie des Wasserstoffmolekülions" de heer K. F. Niesscn, geboren alhier. Tusschen de biljartsclubs Excelsior en D.V.S. is een spannende wedstrijd gespeeld met den volgenden uitslag: Excelsior D.V.S. beurten J. Zeilmaker 78 A Gerritsen 100 25 Zegel Jr. 92 L. Kaan 100 27 J. Zegel Sr. 71 R. van Hoof 100 17 P. van Stralen 73 D. de Feber 100 18 F. van Looien 93 A. Dam 100 28 De wedstrijd tusschen V. S. V. en D. O. S. had den volgenden uitslag. V. S. V. D. O. S. beurten 1 100 94 32 2 nog niet gespeeld 3 96 100 43 4 82 100 45 5 100 85 35 SANTPOORT. Aan Th. Braam is vergunning ver leend tot het bouwer, van een koestal met hooiberg, dorsch, paardenstal enz. aan den Nieuwen waterweg alhier. Door Burg. en Wethouders is de pacht van het perceel tuingrond, gele gen nabij de kippenbuurt, gegund aan J. P. Burman alhier. Letterkundige bijeenkomst. Mevr. Dr. v. d. Bergh v. Eysinga-Elias houdt sinds eenigen tijd bij zich aan huis met eenige jongelui wat men zou kunnen noemen een letterkundige bij eenkomst. Naar wij van een der „cursis ten" vernamen, vallen deze bijeenkom sten zeer in de smaak. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Ons overzicht kan dezen keer kort zijn, wijl slechts drie wedstrijden zullen worden gespeeld voor de Overgangs klasse. De oorspronkelijk ook vastge stelde wedstrijden H. F. C.—-Hilversum en V. U. C.Stormvogels zijn op verzoek van H. F. C. en V. U. C. uitgesteld. Stormvogels benut, zooals wij reeds meldden, dezen vrijen Zondag door het spelen van een friendly game tegen de H. F. C. „Haarlem", de club van Jan v. d. Berg, die (de club wel te verstaan) thans zoo hopeloos onder aan bengelt in de eerste klas. Toch is het voor ons nog een vraag, of de tegenwoordige leiders van de Overgangsklasse van „Haarlem" zullen winnen. „Haarlem" mag dan niet best wezen, daar tegenover staat, dat ze thans tegen een vereeniging komt, w el ker tempo in vergelijking met dat van de eerste klasse toch. altijd nog* het be- kende onderdeel van een seconde te langzaam is. Wat dit beteekent, heeft Stormvogels in Antwerpen tegen de .Beei schot A.C. ondervonden, waar zij in den beginne geen voet aan den grond kon krijgen. Een ander voorbeeld voor het doel vinden we in R. C. H., dat het eerste seizoen, dat zij in de eerste klasse speelde, ternauwernood aan het degra datie-gevaar ontsnapte, doch thans, na aan het vluggere tempo gewend te zijn een leidende positie inneemt. Het is dan ook onze stellige meening, dat Storm vogels slechts dan een goed figuur slaat wanneer de spelers zich er op toeleggen den bal snel en zuiver af te geven. Excelsior wacht morgen een bijzonder zware wedstrijd tegen Spartaan in Am sterdam. Zooals men weet, hebben de Rotterdammers tegen H. F. C. een flinke nederlaag geleden, die hoofdzakelijk te wijten was aan Fortuna, die alleen den C. ers vriendelijke lonkjes toe- wierp. Wij voor ons achten de Rotter- dammers toch nog sterk genoeg een ge lijk spel te bewerken. Z. F. C. en S. V. V., die elkaar in Schie dam ontmoeten, komen momenteel bei den nog in aanmerking om te degradee- ren, vooral nu het Zondag j.l. Hilversum en O. D. S. gelukte een overwinning te behalen. Vandaar dat het er spannen zal! Wij achten een gelijk spel of kleine overwinning der thuisclub zeer waar schijnlijk. A. D. O., dat met alle geweld naar het schijnt de Overgangsklasse wil verla ten, geven we tegen 't Gooi weinig kans. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: J. AldersOldenburg z., M. GjaltemaVermeulen z., M. Mooij— Corver d., M. Stolkde Rijke d., C. W. H. Kamps—Verbeek z., A. J. B. van Don gen—Jonker z., J. GuttelingJoosse z. Ondertrouwd: P. A. Stangenberger en A. Slager, H. J. Wesselman en W. M. H. Handgraaf, P. van dei Zee en R. Bruinink, M. Kleine en T. de Graaf, W. Davidson en M. Krap, P. van Voorst en J. Groen. Gehuwd: L. D. van der End en G. Visser, D. Lammers en E. Groen, J. Schip pers en A. E. Douma, K. Tijssen en S. Boschma, L. van der Lugt en S. 'F Hart. Overleden: G. Kramer, 21 j. G. Stam, 60 j., vrouw van K. Zwart. Bevallen: J. M. SchoorlHen- drickx, d.; J. E. Cosse—Tack, d.; A. M. van Ewijk—Bas, d.; M. A. Gieger—van Tunen, d.; K. SnijderZwaan, d.; A. BroekZwart, d.; G. M. Nijssenvan der Lem, d.; J. H. FabiusHalbertsma, z.; M. van EgmondBöhm, d. Overleden: A. Witteman, 87 jaar, weduwe van C. Ruijgvoorn; H. ter Voort 3 maanden. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Jobje, d. van Maarten Zwart en Maartje Sloot. Ondertrouwd: Krijn Blok en Jansje Groen; Nicolaas Sloot en Arend je Dekker; Jacobus Wittebrood en Dirk je Glas; Job Stam en Wilhelmina Zwart Getrouwd Willem Wijker en An na Zwaar. Waterstanden IJmuiden. Nov. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 24 6.55 7.14 2.25 2.46 25 7.39 8.00 3.02 3.24 26 E.K. 8.28 8.56 3.44 4.10 27 9.24 9.58 4.36 5.05 28 10.30 11.11 5.43 6.16 29 11.42 6.59 7.25 30 0.18 0.43 8.05 8.24 31 1.11 1.28 9.00 9.16 BINNENLAND. De aanklacht legen Troelstra. Naar wij vernemen heeft het O.M. in verband met de tegen mr. Troelstra in gediende klacht ter zake van het door hem verscheuren (en medenemen der snippers) van een in het bezit van twee brandverzekeringsmaatschappijen zijnd poiisafschrift dat door mr. T. ter inzage was gevraagd en waaromtrent het ver moeden was gerezen, dat het niet gelijk luidend was met de origineele polis, be sloten geen vervolging in te stellen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6