ORGAAN VOOR D NTE VELSEN Nieuwjaar 1923 PENNACO Marine-Olie Verschijnt Woensdags Zaterdags In ons nummer van Zater- iag 30 December worden Hieuwj aaradvertenties op genomen ad. i 0.50 a contant met gegarandeerd 15 pCt. verdikte Ha&polie. BIOSCOOP „FLORA' No. 17 Woensdag 27 December 1922 8e Jaargang VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur Ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ans bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. De wereld met Kerstmis. De booze krachten, die door den oor- og gewekt en gesterkt zijn, al de on- ust en verwarring en ellende, die dooi en oorlog ontstaan zijn, werken nog oortdurend in de wereld voort en zoo ien we thans wel een zeer pijnlijk con trast tusschen de werkelijkheid en de choone idealen, waarvan Kerstmis ge- uigt. Het ergste gebrek in de wereld is vel dat aan den goeden geest. Men kan iet zedelijk peil van een tijd niet op een chaal in cijfers aflezen, maar ieder zal iet wel beamen, dat de wereld bovenal en tekort heeft aan den geest van on- jerling begrijpen en verdragen en hel len, die juist thans zoo noodig is. Men preekt honderd uit over reconstructie, aaar men ziet weinig ernstige pogingen )t wereldherstel. Het oude gedobbel, evecht, gedreig gaat lustig voort. Vrij- ieid is er minder dan ooit. Soms lijkt e voorspelling van den Duitschen den- er Spengler wel in vervulling te zullen aan, dat deze periode van verwarring n nood evenals de Fransche revolutie oor het optreden van een geweldenaar (eëindigd zal worden. Er wroet en rerkt in vele landen de geest van het fascisme. Men zoekt kracht in de stem :an een revolver inplaats van in de tem van het biljet. Er gaat een zware ■olf van misdadigheid door de wereld, fnlangs bij de lugubere herdenking van en der groote moordzaken van het ver- kien, de zaak-Jut werd terecht opge- nerkt, dat de moordenaars tegenwoor- ig geen naam meer maken, ze worden 1 spoedig vergeten, er zijn er te veel! In de internationale politiek blijft de èest van verzoening en samenwerken ntbreken. Frankrijk en Engeland zijn ijandige broeders. In Lausanne zal ien op zijn best een schijneenheid be- eiken; de conferentie te Londen is mis- akt. Frankrijk wil de valsche hoop niet rijsgéven, dat het milliarden zal krij- en uit de ledige Duitsche beurs. De be- Berte, om olierijkdom te bezitten voor b vloten, spreekt telkens het hoogste oord in de internationale politiek. Olie Bteekent tegenwoordig militaire racht. Van ontwapening zelfs geen he in, eer het tegendeel. De Volkenbond ïstaat, alsof hij niet bestond. De groo- strijdvragen tusschen de staten gaan aiten hem om. Het materieele levens wil daalt overal. In alle gezinnen bijna joet men zich bekrimpen. En toch blijft een dolle zucht naar vermaak heer hen, als wilde de wereld haar galgen aal genieten voor het einde. De pessi- isten hebben tegenwoordig recht van spreken. Toch zal de menschheid zich ook nu, zooals zo dit altijd gedaan heeft, herstellen. Wij zijn uit de liel van den oorlog in het vagevuur van den vrede gekomen, den vrede van Versailles wel te verstaan. Het vagevuur is kastijding en loutering beiden. Er zijn ook enkele hoopvolle teekenen in dezen tijd. Frank rijk zal het Roerbekken niet bezetten; Engeland en Amerika willen dit niet en daarmee is een nieuwe vloed van on rust en haat van de wereld afgewend. Het Vredescongres van het I.V.V. in den Haag getuigde van een vasten wil ook buiten de rijen der internationale arbei ders, om eiken oorlog te keeren. Vooral Amerika maar ook verarmde volkeren van Europa betoonen barmhartigheid jegens de hongerlijders en vluchtelin gen; er is de laatste jaren een reusach tig kapitaal vrijwillig opgebracht in' dienst der naastenliefde. De haat tus schen de volkeren, door den oorlog ge wekt, begint te slijten. Op de heide Vre descongressen waren het Engelschen, die het ferm en warm voor Duitschland opnamen. Enkele teekenen wijzen op een terugloopen van den vloed van ma laise. Wanneer de internationale schul den in verband met den eisch van scha devergoeding geregeld konden worden, zou de wereld een flinken stap gezet hebben naar betere verhoudingen. En het is verblijdend, dat in Amerika don laatsten tijd stemmen opgaan van in vloedrijke mannen, om in deze richting de oplossing te zoeken en de regeering der Ver. Staten terugkomt van haar voornemen, Europa aan haar noodlot oVer te laten. Wij hebben den kortsten dag achter den rug, nog blijft het 'smor- gens lang donker en valt de avond al voor vier uur, maar het gaat nu toch weer bergopwaarts naar meer licht en naar nieuw leven. Wellicht staat de we reld ook zoo op de kentering der tijden en zullen we het volgend jaar meer van den geest van Kerstmis in haar zien dan thans. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Behouden binnen. INGEZONDEN MEDEDEELING. y Het beste adres voor 4 EARING KADE VELSEROORD. VELSEN. SANTPOORT. VISSCHERIJ. VISSCHERSHAVEN EN VISSCHERIJ -v TE IJMUIDEN in 1921. VIII (slot). Uitkomsten Noordzeetrawlvisscherij Het aantal stoomtrawlers, dat gere geld op deze haven voer, was geduren de het verslagjaar wederom zeer gering Het grootste aantal was 62 in Decem ber, het kleinste aantal 3 in Mei. Gedurende de maand Juni voer zelfs geen enkele stoomtrawler geregeld op deze haven. Het geringe geregelde verkeer van de stoomtrawlers! was, evenals het vorige jaar, het gevolg van den ongunstigen toestand op de markt alhier, waardoor de reeders genoodzaakt waren, om den aanvoer zopveel mogelijk te beperken, ten einde de vischprijzen op een loonend peil te kunnen houden. In verband hier mede voeren de stoomtrawlers zeer druk op Engelsche havens. Bovendien werd het markten op Engeland nog in de hand gewerkt door de staking in de Engelsche kolenmijnen van April tot Juli. De kolenschaarschte in Engeland gaf toen aanleiding tot groote beper king der stoomvisscherij daar te lande en tot schaarsche ^aanvoeren op de En gelsche markten. Dientengevolge ste gen aldaar de vischprijzen, zoodat de visschers kans maakten op hooge be sommingen. Hierdoor aangelokt, voer nagenoeg onze geheele stoomtrawlvloot gedurende de langdurige staking, gere geld op Engeland. Het was wel een zeer gelukkige om standigheid voor het visscherijbedi'ijf alhier, dat bij den zoo ongunstigen al- gemeenen toestand plotseling een bij zonder voordeelige tijd aanbrak, die bovendien veel langer duurde, dan aan vankelijk verwacht werd. Een scha duwzijde was echter, dat in verband met de groote behoefte aan visch op onze markt, gedurende de vaart van de eigen stoomtrawlvloot op Engeland, talrijke Duitsche stoomtrawlers hier hunne vangsten begonnen aan te voe ren en, zooals in dit verslag reeds werd gemeld, ook na de staking daarmede voort bleven gaan. De markt werd daar door zoo ruim van visch voorzie dat de prijzen herhaaldelijk beneden een voor onze visschers loonend peil daal den, waarom deze genoodzaakt werden, om gedurende bet geheele jaar zooveel mogelijk van de Engelsche havens ge bruik te blijven maken. De belangheb benden in die havens zagen echter de drukke vaart van onze schepen met lee- de oogen aan, omdat daardoor overvoe ring van hunne markten in de hand gewerkt werd. Van verschillende kanten werd er daarom bij de Engelsche Regeering op aangedrongen, om de vreemde aanvoe ren te beletten en hier en daar werd zelfs van de zijde der visschers tot een daadwerkelijk optreden tegen onze schepen overgegaan. De reeders alhier wisten echter door overleg met Engel sche autoriteiten te bewerken, dat een beperkt aantal van onze stoomtrawlers ongemoeid op Engelsche havens kon blijven varen. Het geheele jaar door bleven echter in Engeland stemmen opgaan om den aanvoer door vreemde visschers te we ren. Ditzelfde verschijnsel deed zich ook in deze haven voor ten opzichte van de Duitsche aanvoeren. Van reederszijde werd n.I. herhaaldelijk bij de Regeering aangedrongen op maatregelen tegen de Duitsche concurrentie. In het verslag jaar bleven dergelijke maatregelen ech ter achterwege. Een en ander had uiteraard een zeer ongeregelde vaart van onze stoomtraw lers op deze haven tengevolge. De vangsten, ofschoon nog altijd be langrijk grooter, dan in de laatste jaren vóór den oorlog, gingen, vergeleken bij WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. de vorige jaren, snel achteruit. De gemiddelde vangst per reisdag be droeg thans 1274 K.G. tegen 1869 K.G., 2325 K.G. en 2611 K.G. in de jaren 1920, 1919 en 1918. De regelmatige daling van het vangstcijfer houdt blijkbaar ver band met de sterk toegenomen bevis- sching van de Noordzee na den doorlog. Hierdoor wordt wel overtuigd aange toond, welken schadelijken invloed de onbeperkte trawlvisscherij op, den vischstand heeft. De besomming bedroeg thans f 397 per reisdag tegen f 675 in het vorige jaar. De vermindering was het gevolg zoowel van den achteruitgang der vangsten, als van de daling der visch prijzen. Bij vergelijking met normale opbrengstcijfers het hoogste vóór den oorlog bedroeg f 181 blijkt het cijfer over het verslagjaar nog steeds gunstig Plet gemiddelde aantal reisdagen per schip en per maand bedroeg voor de schepen, welke hier geregld voeren, 23.0 tegen 22.1 in het vorige jaar. De gemiddelde maandbesomming was wegens den belangrijken achter uitgang van de vangst en de daling der vischprijzen aanzienlijk lager, dan in het vorige jaar. De gemiddelde totale besomming over 11 maanden bedroeg f 106.321 of per maand f 9665 tegen f 16.849 in het vorige jaar. Ofschoon dus in sterke mate gedaald, was deze besomming, vergeleken met die van normale jaren, nog altijd hoog. In de jaren vóór den oorlog was het hoogste gemiddelde van de maandbe somming slechts ruim f 4200. Aangezien de hier vermelde cijfers slechts betrekking hebben op de resul taten van het kleine aantal stoom trawlers, dat geregeld op deze haven voer, geven zij geen volledig beeld van de uitkomsten van het bedrijf. De besommingen, in de Engelsche ha vens gemaakt, waren dikwijls belang rijk hooger, dan hier en vooral in den tijd van de staking in de Engelsche ko lenmijnen werd ongetwijfeld over het algemeen met groot voordeel gevaren. Hiertegenover stond echter, dat her haaldelijk bij plotselinge inzinkingen der markten, zoowel in Engeland als hier te landè, een deel van de behaalde voordeelen verloren ging, omdat de be sommingen dan op verre na de kosten niet konden dekken. Een bijzonder gunstige omstandig heid voor het bedrijf was intusschen de zeer belangrijke verlaging van den ko- lenprijs, die van ongeveer f 40 per ton in den aanvang van het verslag jaar snel daalde eerst tot ruim f 20 en later zelfs nog eenigszins daar beneden. Ook de prijzen van andere materialen werden gaandeweg billijker, zodat de exploitatiekosten van het bedrijf zeer aanzienlijk verminderden. Aangezien de kans op een winstgevende exploitatie hierdoor zeer toenam, besloten de ree ders, hunne schepen weder zooveel mo gelijk naar zee te zenden, zoodat het aantal opgelegde schepen sterk vermin derde. Bij zeer ongunstige markttoestanden, vooral in de zomermaanden, werden tel kens wel weder schepen uit de vaart ge nomen, doch in het najaar verbeterde de toestand over het algemeen en gin gen ook de opgelegde schepen weer naar zee. COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur mm. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, yan 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen De Staatscourant bevat de statuten der N.V. Visscherij Mij. Het Spaarne, der N.V. Visscherij Mij. Petten en der N.V. tot het uitvoeren van bouwkundige werken „Helios", alle alhier. Bij de Vrijdag te Haarlem gehouden aanbesteding van het onderhoud der werken van het Noordzeekanaal gedurende 1923 en 1924 was voor perc. 1 laagste inschrij ver H. Oudshoorn te Beverwijk met f 38800, voor perc. 2 Firma V. Ph. Braun en Zn. te Beverwijk met f27073, voor perceel 3 P. Daalder te Alkmaar met f 22500 en voor de massa laatstgenoemde met f89000. Sedert eenige dagen maakte men zich in onze plaats ernstig ongerust over den stoomtrawler Maria van Hattum IJ. M. 157 der Visscherij Mij. De Marezaten. Het schip zou slechts een korte reis maken en in 't begin der vorige week had men het hier binnen verwacht. Het werd 10, 12 dagen. Nog geen be richt. Eindelijk, na 14 dagen reis, komt op den eersten Kerstdagmorgen het schip veilig in de haven, maar op sleeptouw van een Engelschen stoomtrawler. Het schip had op de thuisreis schade aan de schroef gekregen en dreef daardoor hulpeloos rond. Verlangend werd uitge keken naar een schip, dat de stoomtrawler op sleeptouw kon nemen. Vier dagen en nachten heeft dit ronddobberen in zeer slecht weer moeten duren. En men had ruim vóór Kerstmis binnen willen zijn. Maar na vier dagen kwam er dan toch uitkomst door een Engelschen stoomtraw ler, die de Maria van Hattum op sleeptouw nam en vroeg in den morgen van den eersten Kerstdag hier veilig in de haven bracht. Men kan beseffen, welk een dank baar en blij Kerstfeest in de gezinnen der opvarenden is gevierd geworden. Na veel angst en gevaar toch met Kerstmis binnen. VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste In de Vrijdagavond voortgezette vergadering der Federatie van de S. D. A. P in de gemeente Velsen werden de bespre kingen over het verhandelde in den gemeen teraad voortgezet. Tot voorzitter der Federatie werd in de plaats van den heer S. Baarda gekozer^de heer L. van Hameien alhier. Verder bleef het Federatie-bestuur ongewijzigd. Voorts werd een motie aangenomen, waarin scherpe afkeuring werd uitgesproken over de houding van wethouder Lande- weert, inzake de vermindering van den aftrek voor levensonderhoud met f 100 in den raad door dezen aangenomen. De nieuwe derde stoompont is thans, naar de Kenn. F.d. meldt, in aanbouw bij de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij te Haarlem. Vrijdagavond vergaderde in de bioscoopzaal van „Bloemoord', Velsen's Ziekenfonds. De opkomst was zeer groot. De voorzitter, de heer v. Gameren zette in zijn openingswoord uiteen wat de aan leiding tot deze vergadering was, n.I. een grief van enkele leden tegen een der doktoren van het fonds. Toen deze kwestie in bespreking werd gegeven bleek al spoedig, dat het niet gemakkelijk zou gaan, tot overeenstemming te komen. In de eerste plaats waren de meeningen te veel verdeeld en zaten er vooroordeelen vast die niet waren weg te redeneeren, doch in de tweede plaats, en dit is wel het voornaamste, was de leiding niet opgewassen tegen de ver schillende stroomingen in de vergadering. Het slot was dan ook dat tegen 11 uur nog geen beslissing was gevallen en onder het grootste rumoer de vergadering werd verdaagd. De heer C. M. Boon is te Haarlem geslaagd voor de examens boekhouden afgenomen door de Vereeniging van Leeraren en „Mercurius". Bij de te Haarlem gehouden aanbe steding voor het eenjarig onderhoud der militaire gebouwen en werken van het Zuid. gedeelte van het Westelijk front der stelling van Amsterdam was laagste in schrijver de heer L. H. Rings alhier met f 18445, die ook laagste*inschrijver was voor hetzelfde onderhoud van de gebouwen en werken van het Zuidelijk front dezer stelling met f 15645. Zaterdag j.I. is alhier een autobus dienst geopend. Het beginpunt is bij het station Santpoort, waarvan de eigenaar van hotel en café-restaurant „Longwood" ge bruik heeft, door zijn inrichting tot wacht lokaal te promoveeren. Langs het Provinci aal Ziekenhuis en Bloemendaal, wordt het eindpunt Overveen bereikt. Deze dienst heeft stopplaatsen bij de eindpunten der electri- sche trams, die van Bloemendaal en Overveen naar Haarlem rijden.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1